ranse bestem Moeder en dochter 'werpen' 14 katjes Axel's college: toch steun RES de4in1krant »ernooi a Hulst Koewachtenaar moet toch boete betalen Doorberekenen korting betekent „wurging op Yerseke in teken van de mossel Voorwaardelijk en boete voor vervalsen cheques IVolksdansgroep adopteert Pools kindertehuis 1 PAGINA SPORT J DE STEM WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 ff Oefenduels handbal Hontenisse VERWARRING BIJ KANTONGERECHT Financiering bibliotheken ook verder in gedrang redesplatform schrijft Hulst over Woensdrecht Uitgebreid feestprogramma op 27 augustus VOORWAARDEN NOG VERSCHERPT DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND II VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 ■p de titel. Achter de ploeg va t Den Helder wist de équij A uit Philippine fraai besla tweede plaats in de ploegei kilometer. Wiskerke-B wet ploeg van De Ruijsscher i beslag op de tiende plaats. domineerden de Brabantse., :emsters. Nationaal kampioj Vithagen uit Bergen op Zoon Brabantse titel voor zich ha na 10 kilometer was With; Achter haar joegen lange tij ucces Ina van Otzel en Mi ithagen bekroonde haar solo wijl Van Otzel en Wijten zit tn respectievelijk tweede De vierde plaats werd beze >e Marianne Wagemakers Daarna volgden nog dn Vijfde werd Jannie de Groi 3 Joke Goeree (Driewegen) hernambucq (Ovezande). jmedewerker skeytoernooi van het Hulsten 21 augustus wordt gehoudt ezetting. Aan dit internatiom :fst 37 teams mee uit vijf ve >mmissie, bestaande uit Hai ;n Tonnie Hiliaert, is er uitsl dat voor de 25e keer wordt gi ven. twt Too Te aid 3 Andf Tijdens dit toernooi zijn zelfs team uit vijf verschillet de landen. Er komen teams uit Frankrijk (Abbevi le en Beauvais), drie teams België (Rapid Temse, HC An werp en Derby), twee tear uit Engeland (Harrow en Pembrokeshire), één tea uit West-Duitsland (Grit Wiss) en uit Nederland komt Goes, Vtissingen, Olympi Gemert, Push (Breda), Kapel aan de IJssel, Rapide-oudl den, Hoorn, ZOW (Nijmeget Zeeuwse jeugdselectie, neuzen, Pelikaan (Roosendat en Rapide 1 en 2", woordvoerder Hans Smits. Wedstrijdleider Hans la heeft voor een strak schen gekozen, waarbij de heren vier poules zij n verdeeld en damesteams in twee poule Na de poulewedstrijden de nummers een en twee ve der en vormen de finalepoul waar uiteindelijk de winnaa uit tevoorschijn moeten men. De winnaars van vor jaar, Gemert bij de heren de Zeeuwse selectie bij de dl mes, zijn ook dit jaar pre om hun titel te verdedigen. De wedstrijden, die gespee worden op het sportcomplt aan de Grote Kreekweg Hulst, beginnen zaterdag1 10.00 uur en zondag om 10' uur. De finales beginnen dag omstreeks 15.30 uur. TERNEUZEN - Het pas nü de derde divisie gepromovM de damesteam van Honten^ start zondag 21 augustus een pittige, maar goed o bouwde voorbereiding, aanloop naar de start van competitie, die 17 oktober gint, werken de dames l; trainer René de Bart hetv» gende oefenprogramma af: Zondag 21 augustus: sport' Den Dullaert Hulst, 11.00 uur,#' tenisse-Antwerpse HK; zondag augustus: Groene Woud Kaf 13.00 uur Hontenisse, Wings Haag) en EMM spelen onder: tegen elkaar; zaterdag 3 sep» ber: Breda, 19.00 uur, de teams' EBHV, Sasja (B) en HntenisseJJ len onnderling tegen elkaar; dag 6 september: Den Dullaj Hulst, 18.30 uur, Hontenisse- mar Merksem (B); zondag 1** tember: Breda, 20.00 uur, van Gilze, Heerle en Honten15 spelen onderling tegen zondag 2 oktober: Den Dul'a 13.30 uur, de teams van Snew (Rotterdam), Ancora (Den /1 en Hontenisse spelen onderling gen elkaar. winning. De HWP-SP^ Mark de Waal en Martin Kampen hebben ook ^ar om hoog in de klassering eindigen. De C-groep is hoofdzai een aangelegenheid van. kers van boven de Sen® Slechts twee spelers Zeeuwsch-Vlaanderen s ingeschreven voor deze De broer van de kampioen vorig jaar in de C-groep j® co Dielemau uit Terneuzen HWP-speelster Sandra Puit geven acte de prése De eerste ronde wordt speeld in Goes. De eerste ten zijn om 13.15 uur in clubgebouw van de scn»_ vereniging Goes achter reformeerde kerk. de 9 Van onze correspondent TERNEUZEN - Had hij z'n boete van vijf tientjes nu wel of niet betaald? Om die vraag te beantwoorden stond Koe wachtenaar E.S. gistermorgen voor waarnemend kanton rechter mr. E. de Rechter in Terneuzen. Hij zou op 6 juli van het vo rig jaar in de gemeente Hulst hebben gereden met een per sonenauto waarvan de rem lichten niet in orde waren. Een feit dat verdachte niet ontken- de, maar daar ging het dan ook niet om. Kernvraag was: Had hij het geld overgemaakt? Volgens S. wel, het parket twijfelde. Om gistermorgen alles haarfijn uit de doeken te doen, moesten de „boeken" van het kantongerecht van het vorig jaar er aan te pas komen om vast te stellen wat de juiste gang van zaken was geweest. Ook S. had heel wat „geschrif ten" en betalingsbewij zen meegebracht. Allereerst was daar een betaalde boete van 120 gulden. „Die was van mijn televisie", aldus S. Verder een bewijs van zijn betaalde boete van 50 gulden, voor bovenge noemde verkeersovertreding. Die was echter te laat be taald en in zo'n geval wordt het door het parket weer te ruggestort. S. had daarna weer een acceptgirokaart ont vangen, waarop hij gemaand werd tot een betaling van 50 gulden. „Laat ik het direct maar doen, anders ben ik weer te laat en dus deed ik hem di rect op de post", zei S. gisteren tegen de drie man sterke in zwarte toga gestoken over heidsdienaren, die zich ijverig over de „stukken" bogen. Was die vijftig gulden nu wel betaald en zo ja waar wa ren ze dan gebleven? Na veel speurwerk moest men conclu deren dat ze niet waren be taald en dat het „geheimzinni ge bedrag" van de vijf tientjes een verhoogde bote moet zijn geweest op de televisie-boete, die ook te laat zou zijn betaald. Officier van justitie mr. T.H. Stein, die alles nog eens op een rijtje zette, eiste een boete van zestig gulden of twee dagen. De kantonrechter vonniste een bedrag van vijf tig gulden of een dag. Groot alarm bij Zeeuws jeugd- en jongerenwerk MIDDELBURG - Het pro vinciebestuur verwacht niet alleen problemen door de bezuiniging op de rijks bijdrage sociaal-cultureel werk. Ook de financiering van de bibliotheken komt steeds meer in het gedrang. Op de rijksbijdrage voor deze werksoort is voor vol gend jaar een korting van 18 procent aangekondigd. Ook daarbij gaat het om toenemende lasten voor de provincie en de gemeenten (gaten in de ontwerp-be- grotingen voor volgend jaar) of doorberekening van de korting naar de bi bliotheken. 12» HULST - Het Vredesplatform Zeeuwsch-Vlaanderen wil dat de gemeenteraad van Hulst ®ch uitspreekt tegen de aan wijzing van de Brabantse plaats Woensdrecht voor de plaatsing van kruisraketten. In een schrijven aan het ge meentebestuur van Hulst en de leden van de raad hebben zij dit verzoek kenbaar ge maakt. Zij doen dit mede op grond fan het feit dat in een verga dering van de gemeenteraad van Hulst, in november 1981, deze zich uitsprak tegen de mogelijke plaatsing van kern wapens in Hulst. In de brief stelt het Vredes- P'atform dat Woensdrecht een buurgemeente is van Hulst: "Mocht tot daadwerkelijke Plaatsing worden overgegaan dan zal ook Hulst extra risico's 'open als het tot een oorlogs- M /W komt", aldus het Vre- apd desplatform, dat er in de brief n°g eens op wijst dat ook de gemeenteraad van Woens- recht zich tegen plaatsing "beft uitgesproken en ook de meerderheid van de Neder- ondse bevolking deze niet wil. Hal 2^a.AP W3QR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren 'n Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum- ers op pagina 2. /[neuzen: Rein van der L?m (editie-chef). Jan Jan- pMPlv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de ,®r (f°t°), Ton Koomen Lo Hulst: Eugène Ver- kL, n' Goes: Gé van Ber- /'ddelburg: Henk Post- °°stburg: Co Meertens. Servicepunten oosterzande: mevr. Neve, 2250 XanderStr" 4' 01148~ ^"ertentie-expl. 'nspecteur Zeeland: C. Me id. Pnvé 01150-95839. Moeder en dochter Pladdet met de twee kattengezinnen Van onze correspondente ZANDSTRAAT - In Zand straat wachtte de kinderen Pladdet deze week een grote verrassing, toen ze in het stro achter de boerderij, poes Friskey ontdekten met zeven jonge spruiten. Geen alledaagse 'worp'. Veel gro ter werd de verbazing echter toen de volgende dag bleek, dat Caty, de éénjarige doch ter van Friskey, ook het le ven had geschonken aan ze ven jongen. De veertien kleine katten zitten voorlopig nog veilig onder moeders hoede. Jo hanna Pladdet, de dochter des huizes, verzorgt samen met haar zusje het hele stel. Ze kijkt nu al uit naar het moment dat de veertien jon kies gaan lopen. Natuurlijk zal het een groot probleem worden om - foto de stem cor j de boer alle katjes onder te brengen. Johanna is daarbij ook heel kieskeurig. „Alleen mensen die er goed voor willen zor gen, kunnen er eentje mee krijgen. \En ze moeten ook wel weten waar ze aan be ginnen en ze niet weer weg willen doen na een paar we ken". Wie belangstelling heeft en aan deze eisen vol doet kan contact opnemen met de familie Pladdet. MIDDELBURG - Het provinciebestuur van Zeeland heeft groot alarm geslagen over een bezuiniging van ongeveer 20 procent op de rijksbijdrage voor sociaal-cultureel werk. De korting bedreigt vooral het voortbestaan van de 12 Zeeuwse organisaties voor jeugd- en jon gerenwerk en de vier Zeeuwse organisaties voor maatschappelijk activeringswerk. De bezuiniging kan ook minder prettige gevolgen hebben voor organisaties als de Zeeuwse Vrouwen raad, het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel en de Zeeuwse Koorschool. De laatste jaren kortte het rijk ook al op de bijdragerege ling, maar daarbij ging het steeds om betrekkelijk geringe bedragen (kortingen van zo'n 2 tot 3 procent) die door het pro vinciebestuur werden bijge past. Gedeputeerde staten van Zeeland beraden zich over de vraag of ze daar mee door kunnen gaan. Temeer daar in volgende jaren opnieuw kor tingen gevreesd worden. Ge schat wordt dat bijpassen van de 20 procent een gat van 100.000 tot 150.000 gulden zal slaan in de provinciebegroting voor het volgend jaar. Welzij ns-gedeputeerde E. Maris-Koster heeft de betrok ken organisaties inmiddels op geroepen om met haar over de onstane situatie te overleggen. Dat de bezuiniging een onver wachte slag is blijkt uit het feit dat nauwelijks gereedge komen provinciale nota's over het jeugdwerk en het maat schappelijk activeringswerk nu waardeloos zijn geworden. De korting raakt overigens niet alleen het provinciale, maar ook het gemeentelijk be leid. Ook regionale of plaatse lijke organisaties worden daardoor bedreigd. Het so ciaal-cultureel werk in de ge meente Oostburg zal volgend jaar niet onder de maatregel leiden. Het gemeentebestuur heeft al aangekondigd (in ieder geval dan nog) bij te zul len passen (zie pagina 3). In veel andere gemeenten echter is de zaak heel wat hachelij ker. Ponds-pondsgewijs doorbe rekenen van de korting naar de organisaties toe betekent volgens W. de Meurichy, hoofd van de provinciale afdeling die zich ondermeer met het jeugdwerk bezighoudt, een wurging op termijn van het jeugd- en jongerenwerk. Hij wijst er daarbij op dat het gaat om subsidies die vrijwel geheel gebruikt worden voor het dekken van personeels- en vaste apparaatskosten. „Bijna al die organisaties beschikken maar over één beroepskracht. Als je die moet gaan ontslaan houdt je niets meer over. Voor het financieren van de activi teiten zelf (het uitvoerend werk) is volgens hem ook al vrijwel geen geld meer. „Als je daar nog verder op zou korten heb je straks wel een hoop mensen rondlopen, maar geen activiteiten meer." Daarom overweegt het pro vinciebestuur ondermeer som mige organisaties op te heffen om anderen voort te laten be staan. Men wil echter ook be kijken of oplossingen gezocht kunnen worden door het vor men van samenwerkingsver banden. Wanneer het provinciebe stuur zou besluiten om vol gend jaar niet bij te passen dan houdt dat voor de organi saties overigens geen korting in van 20 procent, maar van ongeveer 7 procent. De rijks bijdrage is de afgelopen jaren namelijk al gedaald tot zo'n 40 procent van wat de organisa ties aan subsidie ontvangen. De provincie past de andere 60 procent bij. Nog maar enkele jaren geleden was die verhou ding 50/50. Tot de betrokken organisa ties voor jeugd- en jongeren werk behoren Scouting, het Zeeuws service- en informa tiebureau, Zoos, werkende jongerenorganisaties, platte landsjongerenorganisaties en de meer algemene organisaties op levensbeschouwelijke ba- Van onze correspondent HULST - De volksdansgroep Hava Naquila uit Vogelwaar de gaat een Pools kindertehuis adopteren. Tijdens het toernee door Polen vorige maand werd door het bestuur van Hava Naquila in Olsztyn in Noord- oost-Poien een kindertehuis bezocht. Toen bleek ook dat er nogal schaarste was aan goederen en dat de ongeveer 100 kinderen nogal wat te wensen hadden. Deze jongens en meisjes in de leeftijd van 4 tot 18 jaar, in het tehuis verenigd om allerlei re denen door de kinderbescher ming, konden niet beschikken over o.a. sportschoenen, stof zuigers en snoepgoed. Om op korte termijn het kindertehuis de helpende hand te kunnen bieden zal Ha va Naquila binnenkort starten met allerlei acties teneinde de benodigde financiën hiervoor bijeen te krijgen. Een beeld van een vorig mosself eest - foto willem mieras YERSEKE - Zaterdag 27 augustus zal heel Yerseke in het teken staan van het zeebanket waarvoor het wijd en zijd bekend staat: de mossel. Rond dit produkt is een uitgebreid feestprogramma samengesteld dat zonder twijfel weer vele duizenden belang stellenden zal trekken. De festiviteiten beginnen op het parkeerterrein een tap- om half elf met een optocht toe. van versierde fietsen, kar retjes en andere vehikels on der begeleiding van de mu ziekvereniging Mozart. Te zelfdertijd is er in de tent bij de Koningin Julianahaven voor genodigden een reünie van de mosselsector van ZE- VIBEL, de vereniging ter be vordering van de Zeeuwse Visserijbelangen. Tussen 12 en 17 uur wordt het publiek op het parkeerterrein bij de jachthaven een gratis mossel maaltijd aangeboden. Van 13 uur af treedt op het parkeerterrein bij de Prinses Beatrixhaven de volksdans groep Scaldis op. Tussen 15.30 en 17 uur wordt op de Ooster- schelde een vlootschouw ge houden waarbij een ieder aan boord van de versierde mos- selkotters kan meevaren. Om 17 uur begint een demonstratie waterskiraces door binnen- en buitenlandse wedstrijdskiërs waarbij met snelheden tot 120 kilometer per uur wordt geva ren. Om 19.30 uur volgt op het parkeerterrein bij de jachtha ven de prijsuitreiking van de versierde fietsenoptocht, de straatversierwedstrijd en de fraaist versierde kotters. Als afsluiting van de mosseldag verzorgt de drumband en fan fare van het Rode Kruis Korps De gehele dag van 9 tot 19 uur is er in het centrum van het dorp een braderie met di verse attracties en demonstra ties van oude ambachten. Bo vendien wordt in gebouw De Haven een film over de cul tuur van mossels, oesters en kokkels -vertoond en wordt te vens een tentoonstelling van poppen in Zeeuwse kleder dracht gehouden. In het kader van de Yersekse mosselfeesten zijn trouwens nog meer evene menten georganiseerd. Zo trekt op zaterdag 20 augustus een karavaan van trucks van het plaatselijke be drijfsleven door Zuid-Beve land, Noord-Beveland en Wal cheren, is er op vrijdag 26 augustus in de tent op het par keerterrein bij de Koningin Julianahaven een discoavond met een optreden van groep The Shorts, op zaterdag 27 augustus in dezelfde tent een dansavond met optredens van Nico Haak, Maywood, Ivo Franklin, Tina Trucker en het Dansshoworkest en wortdt op vrijdag 26 augustus in Atelier Dam Twee, aanvang 20 uur, een lezing gehouden over Zeeuwse klederdrachten. In hetzelfde atelier is een ten toonstelling over schaal- en scheldierencultuur ingericht. Van onze correspondente MIDDELBURG - Begin 1982 vond de 42-jarige mevrouw N. S. uit Vlissingen in Middelburg een mapje met Eurocheques en het daarbij behorende pasje. Maandenlang nam ze de cheques keer op keer in handen, overwegend of zij zich een „eerlijke vindster" zou betonen dan wel profijt moest trekken van de onverwachte meevaller. Tijdens een vakantie in Pa rijs besloot ze tenslotte tot het laatste en toonde het mapje aan haar 22-jarige vriendin J. V. (eveneens uit Vlissingen) Samen beraamden zij het plan de cheques te verzilveren en V. beloofde contact op te nemen met een vriend, die vast en ze ker wel bereid zou zijn de val se handtekening te zetten. En zo gebeurde het ook: in oktober werden de vriend vier cheques in handen gespeeld, waarbij de afspraak werd ge maakt dat van de opbrengst een bedrag van duizend gul den naar mevrouw S. zou gaan. De vriend -die later te recht zal moeten staan- be taalde in diverse cafés met de cheques zijn schulden en vele rondjes, zonder overigens één cent aan de vindster te beta len. De eigenaar van de cheques zag tot zijn verbijstering in korte tijd grote bedragen van zijn rekening verdwijnen en al spoedig kwam de politie op het spoor van de royale barbezoe- ker. Voor de politierechter in Middelburg stond mevrouw S. dinsdag terecht op beschuldi ging van verduistering en uit lokking van valsheid in ge schrifte. „Eigenlijk ben ik een goudeerlijk mens", zo verze kerde zij politierechter mr. Versteegen, „maar nu kon ik de verleiding gewoon niet weerstaan. Mijn zoons willen ook wel eens een modern kle dingstuk, maar dat kan ik nu eenmaal niet betalen en zo is het gekomen". Haar vriendin betoogde dat zij „uit puur me delijden" met S. had meege daan, overigens zonder daar ooit voordeel uit hebben wil len trekken. Het voordeel was tenslotte uitsluitend voor de vriend, re den waarom de politierechter de geëiste boetes aanmerkelijk matigde: 600 gulden en een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar voor mevrouw S. en 600 gulden, waarvan 300 voorwaardelijk, voor haar vriendin. Van een onzer verslaggevers AXEL - Het ziet er naar uit dat de stichting Recreatieve Exploitatie Smitschorre (RES) toch een financieel rugge- steuntje krijgt van de ge meente Axel. Het financieel onderzoek van een door de ge meenteraad ingestelde com missie maakt daarvoor in ieder geval volgens het college van B en W de weg vrij. De commissie gemeentefi- jinciën bespreekt het voorstel van het college vandaag, de gemeenteraad krijgt het te be handelen in de vergadering van dinsdag 30 augustus. In vergelijking met het eer ste voorstel, dat de raad na een besloten vergadering in juni aanhield, zijn de voorwaarden wel verscherpt. De bedoeling is dat de gemeente garant staat voor rente en aflossing van een lening van vijftig mil le die RES moet aangaan om de rode cijfers te beperken. De Smitschorre-stichting, die een cross- en een ijsbaan beheert, staat voor ongeveer 80.000 gul den in het krijt als gevolg van forse investeringen in een ge luidswal. Het voorstel om RES bij te springen werd indertijd aan gehouden op aandringen van wethouder J. van Schaik, die de financiële verantwoording en het dagelijks bestuur van de stichting wantrouwde. De wethouder heeft nu feitelijk zijn zin gekregen. Volgens de voorwaarden moet voortaan ieder dubbeltje op papier wor den verantwoord. Bovendien mogen voorzitter S. Hamelink en penningmeester W. Wicke- rink niet terugkeren in een nieuw te vormen dagelijks be stuur. Het algemeen bestuur zal uit tenminste zeven personen moeten bestaan, die 'voor B en W acceptabel zijn'. Het financiële onderzoek door de commissie richtte zich overigens meer op de toe komstverwachting dan op het verleden van RES. De conclu sie is dat cross- en ijsbaan op Smitschorre bij een goed be heer rendabel te maken zijn. Met de aanleg van een kleidui- venschietbaan, waarvoor het huidige bestuur vergevorder de plannen heeft, is dan nog geen rekening gehouden.

de Stem | 1983 | | pagina 9