Kroon wint in Swaziland Spanje in problemen met watervoorziening ABVA-IC Opnieuw moordzaa even..i UITBLAZEN 'Moffen' Lourdes WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1983 'PAGINA TWEE' Wm HhKmBMHI Lotgenoten Spreiding Alarmnummer Ijsberg Veertien weken Compact Disc Chinees fesïASS \~P2-ZP-, papier' voor uw pen Oude Oekraïnse beschaving blootgelegd WOENSDAG 17 AUG Ernst lid van organisatie pausbezoek DE STEM CPN T5 PAGINA 2 HAGBLA.D VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.207 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M Brader Hoofdredactie L. Leijendékker H. Coumans o Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-2369T1 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand f 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076:236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd a<ty: J19.00 udr één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 ■uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren o Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur a Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel, (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur a Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle aid.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur o Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Temeuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK Maandag was net al drie we- ken geleden dat ik me weer op mijn werk stortte. Mis- schien is dit wat al te ener- giek en enthousiast gefor- I muleerd want van een uitge- rust gevoel, nieuwe energie, sprankelende ideeën en al die andere fraaie dingen die je in een vakantie heet op te doen, merk ik nooit iets. Met frisse tegenzin, maar ge- dwee geef ik me na elke vakantie weer over aan het ritme van alle dag met al die dingen die moeten of niet mogen. Gelukkig wen ik er al binnen enkele uren weer aan. Slechts nu en dan schiet nog een herinnering aan de kortstondige vrijheid als een vlijmend pijntje door het gemoed, maar verder is alles ais vanouds. Business as usual. Dat het niet aan de leeftijd ligt dat ik het lood in de schoenen voel wegen wanneer de vakantie ein- digt, merk ik aan het gedrag en de uitspraken van de studerenden thuis. Die zijn deze week met even frisse tegenzin als ik drie weken geleden, naar hun leermeesters getogen. Ik heb ze niet in de start- blokken zien staan, zinderend van energie en snakkend naar wijsheid en kennis. Integendeel. Het begin van zo 'n eerste dag is wel leuk. Je ziet alle kornuiten en vriendinnen, je lotgenoten eigen- lijk, weer terug en er valt wel wat bij E te praten. Maar dan komen de leer- meesters al weer de aandacht op- j§ eisen met hun vrachten modulen en roosters om het uitzicht op het jaar dat voor je ligt te blokkeren met bergen werk. Je kunt proberen de pijn te ver- zachten door ze voor te houden dat ze ooit, in een niet eens zo ver- re toekomst, hun studietijd als een van de mooiste van hun leven zul- len gaan beschouwen. Je kunt ze er op wijzen dat ze het toch eigen- lijk zo slecht nog niet hebben. Oké, ze moeten hard werken, maar hun verantwoordelijkheid reikt nog niet veel verder dan de puntenlijst. Uit eigen ervaring weet je echter dat dit allemaal niets uitricht. Menige student en vrijwel alle scholieren blijven van mening dat iedereen die van school af is pas de ware vrijheid heeft bereikt. Volwassenen kunnen doen wat ze willen. Ze kun- nen zelfs kinderen nemen om te commanderen, naar school te stu- ren en eisen aan te stelten. Ze hebben het grootste gelijk van de wereld als ze beweren dat de schoolplicht hen, in een dwang- buis plaatst. Hun ongelijk begint pas wanneer ze aannemen dat ze dat mogen uittrekken op de dag waarop ze hun boekentas aan de vlaggestok hangen. Dat is een treurig misverstand waarvoor ze maar geen oog willen hebben. Zelfs de vakantie biedt de vol 's wassenen soms slechts een schijn- vrijheid, want samen op vakantie is e nu eenmaal een kwestie van geven en nemen. Voor velen dikwijls meer geven dan nemen. Het is de veran- De vakantiefile, het leed is weer geleden dering van lucht, omgeving, ritme en eventueel voedsel die de illusie van vrijheid bieden en daaraan hebben de meeste mensen ge noeg. En dat is maar goed ook want de individualisering van de gezinsvakantie lijkt me voor de meeste gezinnen of leefeenheden niet weggelegd. Moe in Torremoli- nos, pa in actie op een wiidwaterri- vier in de Ardennen, Jantje met de zeeverkenners op het IJsselmeer en een eventuele Monique zwer vend met een paar vriendinnetjes langs het Europese spoorwegen net. Een dergelijke spreiding van het gezin wordt door de meeste ouders niet geambieerd. Daar staat tegenover dat de ANWB meldt dat ze deze zomer, vaker dan ooit te voren, te hulp is geroepen door vakantievierende leden die op de camping of in het hotel overvallen en vervolgens ver scheurd werden door relatiepro blemen. Een relatieprobleem heb je wanneer twee mensen mekaar - zoals ze dat vroeger noemden „het kot uit vechten". Een relatie probleem verschilt echter in zover re van een ruzie dat een ruzie wordt bijgelegd en afgedronken of afgekust en dat bij een relatiepro bleem hulp van buiten wordt inge roepen. Vandaar. Het is niet zeker dat er anno 1983 meer geruzied wordt, respec tievelijk meer relatieproblemèn ont staan in de vakantie dan - pak weg - tien jaar geleden. Het kan name lijk ook zijn dat het alleen maar zo is dat méér ruzies dan vroeger, nu voor relatieproblemen worden aan gezien. En als je dan als vrouw ver van huis met de kinderen op een camping zit, verlaten door een overspannen en boos geraakte echtgenoot en je hebt geen pasto res of welzijnswerkers in je kennis senkring, wie anders kun je dan beter opbellen dan de wijze, 100- jarige Opoe der Toeristen? Dat is per slot van rekening ook een hulp organisatie met alarmnummer. De ANWB heeft er een aardige klus aan bijgekregen. Het is al voorgekomen dat een ANWB-psy- chiater via de telefoon een vech tend echtpaar moest kalmeren. Wat volgens de ANWB ook nog al eens voorkomt (meisjes opgelet!) is dat een meisje dat met een een vriend op vakantie gaat moet mer ken dat vriendlief al na enkele da gen zijn slaapzak oppakt om naar een andere tent te verhuizen, aan gelokt door een nieuwe liefde. Het omgekeerde zal ook wel eens ge beuren, maar daar had de ANWB het toch niet over. Soms wordt de vakantievrijheid duur betaald. En dan heb ik het niet alleen over de files, het gesleur met de caravan, het gestruikel over de scheerlijnen van buurmans tent, de transistorplaag op strand en camping, het lekke bad of de ver sieten lakens in het hotel, de olijfo lie in de rijst, het onverstaanbare koeterwaals van kelners, receptio nisten, kamermeisjes en taxichauf feurs, laat staan het volstrekt ont breken van behoorlijke koffie, Ne derland 1 en 2 en de vertrouwde, bijna rauwe biefstuk met do perwtjes. Ook de spanningen waaraan je je relatie blootstelt moet je blijk baar incalculeren. In de vakantie kun je een relatieprobleem opdoen waaraan familie, vrienden en de maatschappelijk werkster de hele winter de handen vol hebben. De zomer is weer lang geweest en wie alle vakantie-ellende die in de afge lopen maanden de kranten haalde (en dat is maar het topje van een ijsberg) nog eens op een rijtje zou zetten, kreeg de schrik van z'n le ven. Het leed van de vakantie 1983 is nu echter grotendeels geleden. De FOTO ANP zomer duurt voort, de herinnerin gen aan de kakkerlakken tussen de lakens snel wegwissend. We sur fen en picknicken nog wat na, maar door de week zijn we weer te rug in het gareel, even geruststel lend als saai. Binnenkort vertrek ken de zwaluwen en over veertien weken komt Sinterklaas op de tv. Veertien weken terug was het nog Hemelvaartsdag. Dus wat stelt zo'n jaar nu eigenlijk voor? Voor je het weet zit je de volgende vakantie te plannen. Tóch maar weer, want vrijheid blijheid nietwaar? Minister Deetman (onderwijs) kan het woordje 'Moffen' niet laten schrappen uit het ge schiedenisboekje. Een vrouw uit het Duitse Beieren, die tij dens vakantie in haar geboor testreek Wieringen over het woordje was gevallen en de bewindsman een boze brief had geschreven, krijgt dat binnenkort van Deetman per soonlijk te horen. Juridische specialisten van het departement zijn tot de conclusie gekomen, dat de minister van onderwijs geen bevoegdheid heeft zich tot in detail met de inhoud van het onderwijs te bemoeien. Over het confessioneel onderwijs heeft de bewindsman zelfs helemaal geen zeggenschap. De vrouw omschreef het woordgebruik Moffen als krenkend voor het Duitse volk en liet minister Deetman we ten geschrokken te zijn toen ze het scheldwoord in het ge schiedenisboekje, dat vol gens haar op de Mavo werd gebruikt, had aangetroffen. „De Nederlandse regering moet dat verbieden", aldus de brief. De Duitse wil ook de Beierse regering op de hoog te stellen. HET is niet juist, zoals uw verslaggever schrijft in zijn stukje over de 'vlasvezel plaat' (De Stem van 6 juli) dat de Compact Disc van Philips en Sony met veel kritiek is ontvangen. Het is evenmin juist, dat 'beide elektronica-giganten' ge schrokken zijn van de op merking in een artikel in De Consumentengids, dat de Compact Disc niet stofvrij is, en daar last van heeft. Er kan kritiek zijn op de oor spronkelijke bandopname. Als die smetten heeft, kan dat met Compact Disc niet worden verdoezeld. Maar een onberispelijke opname krijgt, op Compact Disc, een nieuwe dimensie en daar is iedereen het over eens. Ver antwoordelijke leveranciers hebben altijd gesteld dat de Compact Disc onkwetsbaar is in die zin, dat vervorming of beschadiging door het af spelen onmogelijk is, dat in tegenstelling tot de 'gewone' langspeelplaat die met een element moet worden afge speeld. De laser van de CD kan geen kwaad doen, alleen goed. Dat betekent niet, dat men een Compact Disc als, een aardappel kan behande len en ook dat is altijd ge steld, men leze de gebruiks aanwijzingen. En als dat stofje er weer vanaf wordt geveegd, is er niets aan de hand. Daarom heeft de Con sumentenbond ons niet in de war gebracht. Baarn Jan Rubinstein Public Relations PolyGram DE heer Maton heeft volko men gelijk, als hij kritiek uit, op het feit, dat gehandi capten niet worden toegela ten in bepaalde restaurants. Dit komt op mij ook zeer mensontwaardig over. Zijn oproep, om te komen tot een boycot van Chinese restau rants, stuit mij echter zeer tegen de borst. Dit is n.l. puur een vorm van genera liseren. Morgen verschijnt een bericht in de krant, dat gehandicapten geweigerd zijn in b.v. een Italiaans res taurant en ga zo maar door. Dan is het eind zoek. En je zou kunnen blijven boycot ten. Het is echter ook vol strekt duidelijk, en aan me nigeen bekend, dat veel van deze discriminerende 'geval len', ondanks dat de Wet op dit punt gelukkig is aange past niet gepubliceerd wor den, doch nog wel terdege voorkomen. Vele anders ge kleurde Nederlanders van ons gastvrije land worden botweg in diverse openbare gelegenheden geweigerd net alsof zij gehandicapt zijn, met hetzelfde verhaaltje wat reeds gebeurd is met voor noemde gehandicapten zo als: Het is vol of we gaan sluiten. Het is echter niet juist om alle Chinezen maar op een hoop te vegen, zoals Dhr. Maton in zijn oproep dan ook doet. Beter is, om zelf tot bepaalde constate ringen te komen. Om kort te gaan; ik gan na het schrij ven van dit stukje lekker Chinees eten en ondanks, dat ik uiterlijk gehandicapt ben, wordt ik in mijn Chine se 'stamrestaurant' steeds gastvrij ontvangen en keu rig bediend. Breda Giel Klaasse MBABANE - De regering van Swaziland, een koninkrijk in zui delijk Afrika, heeft een prins van 16 benoemd tot opvolger van van de vorig jaar overleden koning Sobhuza II. Deze vorst, de Leeuw van Swaziland genaamd, had 61 jaar geregeerd. Premier Bhekimpi Diamini maakte bekend dat prins Makho- setive la Thwala spoedig van zijn Britse kostschool naar Swazi land terugkeert „om den volke getoond te worden". Hiermee is de machtsstrijd tussen „republikeins gezinde pro gressieven" en de monarchisten voorlopig beslecht in het voor deel van de laatsten. Dat blijkt volgens insiders vooral ook uit de benoeming van prinses Ntombi la Thlawa tot regentes. Prinses Ntombi is de moeder van de aanstaande koning en één van de ruim 100 weduwen van Sobhuza II. Zij volgt koningin Dzeliwe op, die de koninklijke honneurs gedurende een jaar waarnam. Volgens kenners van de krachtsverhoudingen in in de Swazi- sche hoofdstad is het duidelijk dat Dzeliwe is afgezet na een machtsstrijd met als inzet de plaats van de monarchie in het Swazische staatsbestel. Sobhuza II regeerde de dwergstaat tussen Zuid-Afrika en Mozambique met vaste hand en na zijn dood ontstond een machtsvacuüm dat een jaar duurde. Premier prins Mabandla Diamini werd in maart ontslagen door de traditioneel ingestelde liqoqo, nadat deze hem er van had beschuldigd de monarchie te hebben willen inruilen voor een republiek met Dzeliwe als pre sident. (UPI). ODESSA (TASS/ANP) - Sow- jet-archeologen hebben in de buurt van Odessa in de Oekraïne een nederzetting van de Cimmeriërs, een ruitervolk dat zijn territorium had aan de noordkust van de Zwarte Zee, ontdekt. Een staflid van het Oekraïnse archeologische instituut sprak van een zeer zeldzame vondst. Archeologen vonden resten van rechthoekige stenen bouwsels. Onder de bouwwer ken, die een oppervlakte van 50-80 vierkante meter hebben, lagen stenen kelders. Bij de opgravingen werden bronzen, stenen en benen werktuigen gevonden. Tevens werden aar dewerk scherven en lemen dierfiguren aangetroffen. Volgens de archeologen hadden de bewoners van de nederzetting een hoog cultu reel peil bereikt. De bouwwer ken doen niet onder voor die van Troje, Mycene en Athene. Het aardewerk lijkt op dat wat in Troje is opgegraven. Volgens de archeologen kan hieruit worden afgeleid dat deze culturen al contact met elkaar hadden lang voordat de noordkust van de Zwarte Zee door de Grieken werd gekolo niseerd. (TASS). Bedwelming Horizontaal en verticaal die nen dezelfde woorden te worden ingevuld. 1. op een keer, 2. enthousias me, 3. verdragsorganisatie, 4. knevel, 5. uitdrukking, 6. struisachtige vogel, 7. be dwelming, 8. wruchtbaarma- kende stof, 9. snaarinstru ment, 10. bloedvat, 11. toe spraak, 12. plezier,13. venster, 14. telwoord, 15. sierplant, 16. water, 17. schop, 18. spoor staaf, 19. opera van Verdi, 20. vlak, 21. plaats in Noord- Holland, 22. meisjesnaam, 23. oorlogsgod, 24. deel van een schip, 25. biet, 26. tijdperk, 27. bep. palm, 28. woning, 29 bloem, 30. verbond, 31. slim me streek 62. slag. li 2 3 4 5 6 7 8 9 10 It 12 2 6 10 3 7 11 4 13 14 15 8 16 17 18 19 12 20 14 18 15 19 121 22 23 10 24 25 26 27 '20 28 29 30 31 32 r 26 30 123 27 31 124 28 32 sjad z£ 'jsij i£ 'aiun 0£ 'djn} ez 'puvd '82 'U3-LZ> '12 'vaan gz 'dvvx sz 'ismu 'saxy '£z Tuoq '22 'uzopa IZ jv\d oz 'vpiy ei jwx '81 'dmj n 'xaam gi 'aojo gi '3\\v n 'uxvvx £i jaxd zi 'apax 'li 'xapv qi 'dxtrg '6 'isavx g 'saox 'L 'aowta '9 •vxxai s 'xous p 'OAVN 'f 'uvja z 'suaa i :qNISSOHdO Van onze correspondent BENIDORM/ALICANTE Water, een eerste levensbe hoefte, blijft schaars in Span je. Vier jaar droogte hebben de reservoirs leeg doen raken en op zeer veel plaatsen, vooral in de toeristencentra, moet het water met tankwagens wor den aangevoerd. Akkers en veeteeltgebieden zijn uitgedroogd, maatregelen worden getroffen en geld is beschikbaar gesteld om de toestand te verbeteren. Water is nu ook een probleem voor de grote steden geworden. Het vier en een half miljoen inwo ners tellende Madrid zal met beperkingen te doen krijgen. Maatregelen Ook Sevilla, Cadiz, Zarago- za, Jaen, Murcia en Alicante zullen binnenkort in de pro blemen zitten. Voor wat be treft de toeristen, Spanje ont vangt er jaarlijks 40 miljoen, hebben bijna alle gemeenten aan de Spaanse oostkust al maatregelen moeten treffen. Vorig jaar, toen Spanje ook al met een enorme droogte te kampen had, hebben de ver- bodsregels - die het waterver bruik moesten beperken - niet veel uitgehaald. De oorzaak heeft men achterhaald. Men bleek van de maatregelen niet op de hoogte. Ze werden ver meld in de Spaanse dagbladen en neergehangen op daarvoor bestemde plaatsen. In tegenstelling tot plaatsen aan de Costa del Sol is Benissa (Costa Brava) de eerste ge meente aan de Spaanse oost kust die in vier talen, door middel van aanplakbiljetten, de toeristen gaat adviseren hoe om te gaan met water en het verbruik ervan te beper ken. Op het ogenblik is in Ali cante de waterdruk al sterk verminderd of, wat in tiental len plaatsen gebeurt, er is slechts een paar uur per dag water of helemaal geen water. Hier en daar wordt met tank wagens nog wat aangevoerd. Tegen overmatig gebruik van water wordt streng opge treden. Voor geheel Spanje is het vullen van zwembaden verboden tot 15 september. Overtreders kunnen rekenen op een fikse boete. Ook het via de waterslang schoonmaken van de auto en het besproeien van de tuin is in veel gemeen ten verboden. In Madrid, waar iedere nacht straten en plant soenen werden bespoten, laat men dit nu na. Hoewel men in het noorden, bijvoorbeeld aan de Costa Brava, ook al de nodige maat regelen heeft genomen om het waterverbruik te beperken, duidt alles erop dat ook daar de kraan wel eens een tijdje geen water meer zal geven. Voorgaande jaren werd Beni- dorm al per schip van water voorzien. Dat gaat nu gebeu ren voor Las Palmas (Gran Canaria). Een tankschip van 150.000 ton inhoud zal het kostbaar geworden natuurprodukt van La Coruna (Galicië) naar Las Palmas brengen en deze plaats in ieder geval voorzien van de helft van het verbruik. Men verwacht dat de eerste lading daar over eén week zal arrive ren. Veel zon en een strakblauwe hemel zijn regel en geen uit zondering aan de Costa del Sol, maar ook in de 'braadpan' van Andalusië, beter gezegd in Torremolinos, Fuengirola en Marbella, laat de kraan het meermalen afweten. In zo'n heet gebied met wei nig vocht in de atmosfeer valt het voor toeristen dan ook niet mee na het bakken in de zon geen bad te kunnen nemen. Plotseling geen druppel meer uit de kraan betekent proble men met koken, wassen en ba den. Nog niet gesproken over de toestand van de toiletten, een probleem dat met emmers zeewater wordt weggespoeld. Water mag dan schaars zijn in Spanje, de mensen zoeken het toch op om verkoeling te vinden. In Madrid werden ia de gemeenteraad vragen ge steld over de gewoonten van veel toeristen om de openbare fonteinen te gebruiken om de zo nodige afkoeling te zoeken. Burgemeester Tierno luisterde aandachtig en kwam toen met de mooie uitspraak: „Ik be grijp dat er toeristen zijn die met een minimum aan kleding onder de fonteinen gaan staan Maakt u zich niet ongerust dat wil ik zelf van dichtbij zien Blijft de waterdistributie in Spanje voorlopig nog een groot probleem, in een woon wijk tussen Moraira en Beni- tachel heeft een elektricien uit eerstgenoemd dorp op een door hem gekocht stuk grond water ontdekt dat afkomstig is van een onderaardse rivier. Na drie boringen op 50 me ter diepte stootte hij op bet water, dat gevonden zou zij" door een wichelaar. De onder aardse rivier vertoont welis waar een licht zoutgehalte maar levert 10.000 liter water per minuut. Men liet de pomp drie dagen proefdraaien zon der dat de capaciteit afnam De man heeft van de gemeente de verzekering gekregen da' hij eigenaar is en het water dus mag uitbaten. Van onze redactie binnenland DEN HAAG WOENS DRECHT - Politie-vrouwei kunnen de opleiding tot ME'e zowel fysiek als mentaal aan. Als het er echter op aan komt vrouwen na hun oplei ding bij de Mobiele Eenheid ii te delen en daadwerkelijk in t zetten, doen zich problemei voor. Dit blijkt uit een onderzoel binnen het Haagse politie korps. Het volgen van de ME WW acti< Van onze reda. UTRECHT - De FNV- Kabo wil bij het verz najaar tegen de bezuii de regering heeft aan zen, WAO-ers, gepensi vervroegd zijn uitgetre De Abva-Kabo wil op korte termijn met de an dere FNV-bonden gaan bespreken op welke wijze een beroep kan worden gedaan op de uitkerings gerechtigden onder de le den. Volgens voorzitter J. van de Scheur zijn ook voor deze groepen, die tot nu toe mach teloos moesten toekijken, ef fectieve acties te bedenken. Als voorbeeld noemt hij het blokkeren van bus- of trein verkeer door op de weg of op de rails te gaan zitten. De FNV-ambtenarenbond wil uiterlijk begin november van minister Rietkerk (Bin nenlandse Zaken) horen of hij bereid is de forse bezuini gingsplannen op ambtenaren en trendvolgers terug te draaien. Van de Scheur is daar weinig optimistisch over ge stemd. Gisteren, na afloop van de Bondsraad in Utrecht, zei hij: „De :afgelopen jaren was Van onze redactie binnenland UTRECHT - Bisschop Ernst van Breda is benoemd als lid van het dagelijks bestuur van de kerkelijke instelling „Paus bezoek Nederland", die dat be zoek moet voorbereiden en or ganiseren. Voorzitter is kardinaal Wil- lebrands. Van het bestuur ma ken verder onder meer deel uit dr. Jan Hulshof, medewerker van De Stem, en secretaris-ge neraal Van Munster van de kerkprovincie. Van onze co TILBURG - Voor de derde keei Politie een ernstig geweldsmisd bge Tilburger Paul D. heeft na kend de verkoopster Joke de G ven te hebben gebracht. De 25-jarige verkoopster wer h levenloos aangetroffen tussei boekhandel Gianotten aan de I del ij ke motief is roof. D., zelf Waar ook het slachtoffer werk: Politie in financiële nood en ha< 'nkomen en genoot evenmin eei ™J in zijn woning aangehouden gen hem was gaan koesteren, j een routine-onderzoek. Vai nnrn 3.000,- teruggevonden. De verdachte was nooit eerde Weest. Hij was drie jaar bij d( eind mei zelf ontslag nam. De p aan de zaak gewerkt, waarondt eherche-bijstandsteam onder lei ns W. van Bruggen. TWEE dagen'Lourdes res jouw Publiceerde gisteren naar en caricatuur: twee geestelijker lrways uit te wuiven. „Hij is noc een. „Er Is geen wonder gebè Aardig grapje. Maar in Lourdf en. Het wonder namelijk van he en zieken, die er troost en krac omen zoeken. Het wonder ook en tot de paus zei, „hun lijder nap dat het niet zinloos is als b Geloven is geen vanzelfspreke e concentratiekampen, het onr< wereld hebben veel mensen n,f, 9e 9°d doen verliezen. I- niet overleefd. y°ora| voor niet-gelovige m ar|ng zijn. I

de Stem | 1983 | | pagina 2