Nettowinst van de Amrobank dik 21% hoger Toeroperators kiezen voor buitenlanders Particuliere organisaties werken goed -VOC-wrak naar Nederland? E Opgelucht Oogkleppen op Hoge eis tegen Italiaan PAGINA i\ ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 ft BINNENLAND ig zieke vrouw Religieuzen betreuren I houding KNR I MAASTRICHT - Veertien re- I ligieuzen schrijven in een open brie! aan het bestuur van de I Konferentie Nederlandse Re ligieuzen (KNR) de houding I van dat bestuur tegenover het I bezoek van de paus aan Ne- I derland en de benoeming van 1 mgr. Simonis in het aartsbis- dom Utrecht te betreuren. COMMISSIE ONDERZOCHT ONTWIKKELINGSHULP RBB positief over plan Brokx E STEM COMMENTAAR Stroppenpot flink gespekt CDA loopt zetel in Kamer mis Fondsen hebben nu een derde van Wereldhave ABP-affaire Nederlandse charters te duur Rampen plannen toch op tijd Werksituatie werven moet verbeteren T22 gewenstheden dan angens. ogels em' van maandag 8 :en we op pagina Buitenland' dat de rzitter van het CDA Eversdijk en tevens de WD als een tsarme lawaaipartij ef. Eversdijk komt laat tot deze conclu- ben ik geen WD-er im die partij van tsarm te beschuldi- me te ver. De WD 1 degelijk kwalitei- we zien hoe de WD steeds in de houd- remt (of laat nemen) we dat niet als kwa- m beschouwen. We heer Eversdijk er inneren hoe hij en nuiten de PvdA toch e deur hebben ge- De PvdA was ook ezuinigingen maar asis van eerlijk de- ar daar wilde het en niet aan. Evers- iet niet zo te keer ij en de zijnen wisten t hun te wachten als hij dat van te- et wist dan is hij on- lig op politiek ter- in dat zelfde artikel Bukman verklaart in de politiek soms s superlatieven ge- onder het allemaal te bedoelen, komen de conclusie dat i k wel hard wt maar het zo niet Laat Eversdijk dan eggen: „Ik schreeuw d maar ik bedoel er ee". Ik denk dat de en van de laatste ilingen Eversdijk :htig gemaakt heb- hij de Christen De- sche Afgang aan men en het op ande- ht te schuiven. jk Oostrum jl. met het geestig zoals U de diaboli- an gebracht op zijn :er van vorige week. Ie 'duvelsdoedelzak' bestaat buiten zijn eel oude volksbena- jnderpad (Bufo To- rasbewoners U ge- oor de biologen dan g is nl. zo nauwkeu- ludereri dat de don- antreien. oor de biologen lijkt dgelders standaard- staat Bufo Tonans ort. Zijn Nederland en 'onweer recitals' loedelzak soli' om- nse tonare= donde- ar horen tijdens een an. Deze reactie op ationale waterbewo- a). t gedrag van de kik- een straaljager wat niet of nauwelijks ïaal reageren op het at hardst te kwaken, erlijk van de kikker o). Zijn huid is niet lend op de rug en fel ;hans. erheft de donderpad ;en riet- of lisdodde waarlijk wel onheil- libellen het 'boemen' finmummie Museum loide lijken bewaren de moerassen nabij ok een exemplaar te at - gemeten met ge- leet. het lichaamsge- n tot anderhalve ki- m de tropische Buil ook angstaanjagend en spreken van 'the en dat U schrok toen 1 een donderpad zich el U gerust; in tegen- Tonans niet giftig en esteld te hebben met re luidruchtigheden verschuldigde hoog- I Werkgevers: slecht voor ons land Geen nieuwe regels tegen misbruik by en in Londen wonende ehandeling tegen lever even zou kosten aan de is deze week aan boord i een zoon. ;eleden van doktoren in de drie en de zes maan- mdeld, was samen met naar het geboorteland ;n bij haar ouders wilde Van onze redactie binnenland Het bestuur van de KNR [verklaarde beledigd te zijn door door de wijze waarop de benoeming van Simonis tot stand is gekomen. Deze week publiceerde het bestuur een blief aan alle congregaties en I orden, waarin een afwachten- de houding tegenover het be- I zoek van de paus werd ingeno men en de religieuzen op het hart werd gedrukt eventuele financiële steun aan het be- zoek niet te koste te laten gaan van steun aan projecten ten oate van de armen. Tot de ondertekenaars van I de brief behoren de Domini caan prof. mag. dr. J.van der Ploeg, emeritus-hoogleraar te Nijmegen, en de Benedictijn P. van den Biesen, prior van de I abdij Slangenburg-Doetin- I chem, die in 1980 als waarne- 1 mer de bijzondere synode van de Nederlandse bisschoppen in I Rome heeft bij gewoond. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De centrale werkgeversorgani saties hebben gisteren een beroep gedaan op de Tweede Kamer om moties tegen misbruik van buitenlandse rechtspersonen en van Ne derlandse bv's en nv's niet te aanvaarden. Als de moties worden aangenomen, komt ons land in een sterk afwijkende positie te verkeren. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het werk van de vier par ticuliere organisaties die een deel van de Nederlandse ontwikkelingsgelden beste den, de zogenaamde medefinancierings organisaties, is een effectief onderdeel van de Nederlandse ontwikkelingssa menwerking. Hun activiteiten zijn een deugdelijk instrument gebleken bij het streven naar betere levensomstandigd- heden van de minstbedeelden in de ont wikkelingslanden. Dat zegt een commissie, die onder voorzitterschap van oud-minister De' Gaay Fortman op verzoek van de minis ter voor Ontwikkelingssamenwerking is nagegaan hoe de sinds 1980 geldende re geling voor de medefinancieringsorgani saties heeft gewerkt. Die regeling loopt in 1983 af. Zij houdt in dat het ministerie projecten die de organisaties in ontwik kelingslanden uitvoeren, niet meer voor af hoeft goed te keuren. Dat doet de or ganisatie zelf en de minister bekijkt of het uitgevoerde programma niet in strijd is met afspraken daarover. De vier organisaties zijn Cebemo (ka tholiek),ICCO (protestants-christelijk), HIVOS (humanistisch) en NOVIB (alge meen). De kracht van hun activiteiten ligt volgens de commissie in de directe band die zij hebben met organisaties en groepen in de Derde Wereld, die onmid dellijk bij het ontwikkelingsproces in hun land zijn betrokken. Buitenlandse investeerders zullen er door worden afge schrikt, aldus de werkgevers in een brief aan de Kamer. Aanvaarding van de moties zal leiden tot een kostenverho ging voor de bedrijven en tot grotere ondoelmatigheid, zo menen de werkgevers. De motie van Linschoten (VVD), die bij een overdracht van een bv een verklaring van geen bezwaar van het ministe rie van Justitie verlangt, komt volgens de werkgevers neer op een diep ingrijpen in de eigen domsverhoudingen. Op die manier worden aanvaarde normen van privébezit onder worpen aan overheidstoe- stemming en afhankelijk van een antecedentenonderzoek van betrokkenen, zeggen de werkgevers. Ook de motie-Salomons (PvdA) wordt afgewezen. Deze wil het toenemend gebruik van buitenlandse rechtsperso nen om Nederlandse bescher mingsbepalingen te ontwijken sterk inkrimpen. De motie denkt vooral aan de bescher ming van minderheidsaan deelhouders, werknemers en crediteuren. Voor deze groe pen achten de werkgevers DEN HAAG(ANP) - De Raad voor het Binnenlands Bestuur kan zich in grote trekken wel verenigen met de gemeentelij- ke model-woonruimteveror- 'lening die staatssecretaris Brokx van Volkshuisvesting in april van dit jaar heeft ge presenteerd. Wel plaatst dit adviescollege voor binnen- landse zaken er enkele kantte- keningen bij. Dat blijkt uit ëen tommuniqué dat de RBB vrij dag heeft gepubliceerd. De model-woonruimtever ordening moet de Woonruim- tewet van 1947 en tezijnertijd ook de Woonruimtebeschik king van 1974 gaan vervangen. Over de vraag of het aan vaardbaar is dat, met de in trekking van de Woonruimte- wet van 1947, ook de daarin geregelde bescherming van enkele zwakkere categorieën woningzoekenden verdwijnt, zijn de meningen in de raad verdeeld. De ene helft van de raad juicht dat toe, de andere helft heeft bedenkingen en pleit voor handhaving van die bescherming. I BINNEN 24 UUR Is in Tilburg de moord op een 62-jarige vrouw opgelost. Dat snelle resultaat is opnieuw te danken aan de sa menwerking van een aantal plaatselijke politiekorpsen. Uit die sa menwerking is een regionaal bijstandsteam van rechercheurs ge- I groeid dat, zoals nu al enkele malen is gebleken, de misdaad ef- tectiever dan in het verleden kan bestrijden. Wat ons betreft mogen de betreffende politie-mensen flink in I de bloemetjes worden gezet. Prestige-overwegingen, die in het [wieden een gezamenlijk optreden nogal eens blokkeerden, zijn I opzij gezet. Door regionale samenwerking is een kennelijk doel- ''effend antwoord gevonden op de onderbezetting en het tekort I san financiële middelen waarmee bijna alle politiekorpsen te rampen hebben. .Slecht nieuws voor het misdadigersgilde. Maar het publiek "aalt opgelucht adem. De totstandkoming van het regionale re chercheursteam en de reeks successen die het al behaald heeft Seven de burger de zekerheid, dat de politie bij de bestrijding van J® criminaliteit nieuwe wegen zoekt en weet te vinden. Dat is 9oed voor de vertrouwensrelatie publiek-politie en voor de mis- oaadpreventie. EEN PAAR VRAGEN. De FNV wil de positie van langdurige werk ten aanzienlijk verbeteren: de WW-uitkering, geleidelijk oplo- Pe™ tot tachtig procent van het laatstverdiende inkomen, door- ekken tot aan het pensioen. Een mooi plan, sociaal zeer wel dedigbaar, rnaar waar halen we het geld vandaan? De werk- jwersorganisaties willen per 1 januari 1984 een lastenverlichting an een paar miljard. Want: meer geld meer investeren meer we banen. Maar waar vloeit dat extra geld in feite naar toe? tns al geruime tijd, zeker van Nederland uit, een geweldige i, taalvlucht gaande naar Amerika. Wie geld heeft om te inves- en weet zich in de Verenigde Staten verzekerd van een hoge "te.een groeiende economie en weinig risico. Aan deze kant de oceaan staat de economische barometer echter nog Idun/en op„onbes,encl'9- |nvesteren hier betekent grote risico's i nemen. IhJ0® staat het eigenlijk met de investeringsbereidheid van het •k'.pi even 'n eigen land? Shell (42 procent meer winst in het sede kwartaal van dit jaar) heeft ruim twintig miljard gulden in |iand 'S meer dan het to<ale ■financieringstekort van de Neder- |tanSeK°verheid Heeft ®he" met zovee' üggend geld achter de iele? afgelopen jaar nu werkelijk een „koninklijke" bijdrage everd aan de werkgelegenheidsbevordering in Nederland? Ihan 'S niet bedoeling met deze twee vragen goedkope de lta h 6 'e bedrijven. Ze worden slechts gesteld om aan te dui- I. noe de blijkbaar onstuitbare opmars van de dollar de toch al geen maatregelen nodig, om dat de belangen voldoende worden beschermd door be staande voorschriften. De werkgevers pleiten er voor om directeuren en perso nen achter een bv bij faillisse ment een civielrechtelijke per soonlijke aansprakelijkheid te geven. Het bedrijf zou dan moeten worden verplicht een in ons land wonende persoon aan te wijzen die met dage lijkse gang van zaken is be last. Zo i L/lIJfNI Inw^W'kkelda situatie in Nederland en de rest van West-Europa luien i moeilijker oplosbaar maakt. We zullen daar niet uitko- Itan Presider,f Reagan zich niets aan de West-Europese I-, orJle gelegen laat liggen en het georganiseerde bedrijfsle- et oogkleppen op primair het eigenbelang najaagt. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Amrobank heeft in het eerste halfjaar van 1983 het brutoresultaat met ruim 50 zien stijgen van 419,5 tot 631,6 min. De nettowinst steeg veel minder namelijk met 21,8 tot 105,6 min als gevolg van een weer zeer hoge toevoeging aan de stroppenpot, aldus de bank. Omdat voor geheel 1983 op een redelijke stijging van de nettowinst wordt gerekend is besloten een deel van het half jaardividend in de vorm van aandelen ter beschikking te stellen. De baten stegen met ƒ282 min of 19,8 tot 1705 min. Deze toeneming werd vooral bereikt door verbetering van de rentemarge en was verder te danken aan gestegen provi sieopbrengsten. De kosten groeiden met ƒ70 min of 7% tot 1073,4 min. Het ondanks een opleving in de VS voortduren van de on gunstige economische en fi nanciële (inter)nationale si tuatie met de daarvan uit- Van onze redactie binnenland Den Haag - Het is vrijwel ze ker dat het CDA bij de verkie zingen van de Eerste Kamer op 31 augustus niet de ver wachte 27 zetels in de senaat in de wacht zal slepen, maar slechts 26. Dat komt doordat de CDA- fractie in Provinciale Staten van Noord Holland op de ver kiezingsdag door het recente overlijden van een lid van de fractie niet op volle sterkte zal zijn. Voorzitter Rozen van die CD A-fractie toonde zich vrij dag somber over de mogelijk heid om nog voor 31 augustus een extra Statenvergadering bijeen te krijgen om de opvol ger van het overleden staten lid te benoemen, omdat com missaris der koningin De Wit weigert de Staten bijeen te roepen. De zetel in de Eerste Kamer, die nu aan de neus van het CDA voorbijgaat zal gaan, naar de drie kleine linkse par tijen die een lijstverbinding zijn aangegaan. De zetel zal ten goede komen aan de PPR, die als gevolg daarvan twee leden in de Eerste Kamer zal krijgen, evenals de fracties van PSP en CPN. De Staten van Limburg, waar aan de WD-fractie door overlijden twee leden ontval len zijn, komen wel in een ex tra vergadering bijeen. gaande invloed op de kwaliteit van de debiteurenportefeuille bracht de bank er opnieuw toe een hoog bedrag toe te voegen aan de voorziening algemene risico's (de z.g. stroppenpot). Deze op 475 min vastgestelde toevoeging vertoont een stij ging van 11,8 vergeleken met de helft van het in 1982 op jaarbasis gedoteerde bedrag. De spaargelden daalden met 5,5% tot ƒ0,8 miljard, wat de resultante is van enerzijds een matige groei van de traditio nele spaarvormen en ander zijds een beduidende afne ming van door particulieren geplaatste spaardeposito's die werden geconverteerd in an dersoortige via de effecten beurs verkregen kapitaal marktbeleggingen. De kredietportefeuille steeg met 1,9 miljard tot 63,9 mil jard. Dalingen in de omvang van de aan zakelijke en parti culiere intezetenen verstrekte voorschotten werden gedeelte lijk gecompenseerd door uit breiding van de kredietverle ning vanuit Nederland en bui tenlandse vestigingen aan niet-ingezetenen. De groei van de rentebaten in het eerste halfjaar 1983 met 193,1 min tot 1232,1 mnln is te danken aan een bescheiden groei van het gemiddelde vo lume van het kernbedrijf en verbetering van de rentemar ge. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het wrak van het VOC-schip „Het wa pen van Amsterdam", dat voor de zuidkust van IJsland sinds 1667 tien meter diep onder het zand bedolven ligt, wordt na de berging ervan volgend jaar misschien naar Nederland getransporteerd. De Nederlandse ambassa deur in IJsland, jhr. mr. Huydecoper, vertelde vrijdag op een persconferentie in Amsterdam dat enkele mi nisters van IJsland voor deze gedachte zijn, aangezien IJs- EEN MODEL van „Het wapen van Amsterdam". - FOTO ANP land vrijwel geen mogelijk heden heeft om het schip zelf te conserveren en te bewaren in een museum. Beide landen claimen het eigenaarschap van het wrak en dat pro bleem moet eerst worden op gelost. Rondom het wrak is de af gelopen weken een ijzeren damwand geslagen. De be doeling is om het zand uit het zo gevormde dok weg te zui gen, maar dat gebeurt pas volgend jaar. ZEIST(ANP) - De pensioen fondsen PGGM en PVM heb ben van een institutionele be legger een pakket van bijna 400.000 gewone aandelen in de beleggingsmaatschappij We reldhave vewrworven. Door deze transactie hebben de bei de pensioenfondsen hun be lang in Wereldhave tot 33 pet uitgebreid, zo hebben de fond sen bekendgemaakt. De afgelopen dagen zijn op de effectenbeurs weer grote omzetten in Wereldhave be haald. Ook vrijdag werd weer voor zo'n 9 min omgezet. Vol gens beurskringen worden de aandelen voortdurend van een bepaalde zijde uit de markt genomen. Vermoed wordt dat de beide pensioenfondsen hier achter zitten. Begin deze week maakten de fondsen bekend 20 pet van Wereldhave in bezit te hebben. Dit belang is nu dus uitgebreid tot 33 pet. Vervolg van pagina 1 De Italiaanse verdachte C.-B. was eind oktober 1982 in de flat in Den Bosch van mede ontvoerder Consoii aanwezig geweest. Zijn vriendin heeft dat bevestigd, de buren in Den Bosch ook, zijn vingerafdruk ken zijn er gevonden en zijn verkeerd geparkeerde auto werd er door de politie wegge sleept. Ook bij de feitelijke ontvoe ring van mevr. van der Valk in de nacht van 27 november '82 uit Nuland moet de ver dachte betrokken zijn geweest. Verder is hij herhaaldelijk vanuit Konstanz in de Brus selse flat geweest tijdens de drie weken durende gijzeling van mevr. van der Valk daar, aldus de aanklager voor de rechtbank in 's Hertogen bosch. Verder zou hij de over drachten van het losgeld voor bereid en begeleid hebben. Strafpleiter mr. D. Moscko- wicz (uit Maastricht) vocht de dagvaarding op alle punten aan: zowel wat betreft het ju ridische gedeelte ('nietig!') als wat betreft de bewijsvoering ('ongeloofwaardig!'). De lengte van de geëiste straf keurde hij sterk af. „Elke straf boven drie jaar is onmenselijk. Moet je de ene onmenselijkheid met een andere onmenselijkheid af straffen?", zo vroeg de advo caat zich af. De rechtbank doet ook in deze zaak uitspraak op 25 augustus, samen met die van de drie anderen, die van de ontvoering verdacht worden en reeds donderdag voor de Bossche rechtbank terecht stonden. Vervolg van pagina 1 De directie van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) is zich ternauwernood bewust van tekortschietend beleid. Dat blijkt uit de eerste reactie van de directie sinds de publikaties daarover In één geval blijken we een transactie te hebben gesloten waarbij de naam van Meijer bleek op te duiken, zegt de di rectie. Het ging hierbij om winkelcentra in Spijkenisse en Oegstgeest, waarbij de West- land-Utrecht-Hypotheekbank zich reeds tot aankoop had verplicht op grond van een voorlopig koopcontract. De ABP-directie is het maar zeer ten dele eens met het ver wijt van de ministers Rietkerk en Ruding dat zij aan de Cen trale Beleggingsraad onvol doende informatie heeft ver strekt. Op het Babylon-com plex in Den Haag had het ABP een bod uitgebracht dat geleid heeft tot een voorlopig koop contract. De aankoopsom was één miljoen gulden lager dan het bedrag waarvoor wij ge machtigd waren, aldus de di rectie. Op grond van de trans actie kwam de Zadelhoff- groep één miljoen gulden pro visie toe. De bepaling uit het contract over een boete in ge val de juridische levering niet zou kunnen plaatsvinden is in werking getreden en op grond daarvan kregen zowel Zadel- hoff als het ABP elk één mil joen gulden. „Wij blijven het merkwaar dig vinden dat wij, als wij op grond van een goed contract uiteindelijk voor het fonds een eenmalige winst hebben be haald, wij daarna verwijten krijgen van onjuist handelen", aldus de directie. De directie heeft iets meer begrip voor het verwijt dat zij aan de centrale beleggings raad niet zou hebben gemeld volgens welke lijnen zij bezig was de beslissing van de raad uit te voeren het ABP-belang in het Wereldhandelscentrum in Amsterdam te vergroten. Deze transactie is overigens nog niet afgerond en zal voor dat dit gebeurt opnieuw aan de raad worden voorgelegd. Dat neemt niet weg dat het be ter zou zijn geweest als wij in de brief van 30 augustus 1982 aan de raad ook hadden ver meld hoe wij de zaak wilden aanpakken, aldus de directie. De directie erkent dat in de sector beleggingen van het fonds onrust is ontstaan over de reorganisatie die daar plaatsvindt, al is die volgens haar in zo'n proces onvermij delijk. „Bij alle onrust" wil de di rectie benadrukken dat het gemiddelde totale rendement op de ABP-beleggingen in 1982 is gestegen, ook op de onderde len. Dit geldt ook voor het on derdeel onroerend goed, waar van het rendement sinds 1978 was gedaald. Handelscentrum HET bedrijfsleven toont zo weinig belangstelling voor het acht jaar geleden geopende Wereld Handels Centrum (WHC) in Rotterdam dat de twee aandeelhouders (de ge meente Rotterdam en de Ka mer van Koophandel) hebben moeten besluiten het aantal personeelsleden van acht te rug te brengen naar vijf. HOOGE VUURSCHE - Twee van de belangrijkste toer-ope- rators in ons land, Arke Rei zen en Neckermann, zijn niet langer van plan om zich door de drie Nederlandse maat schappijen KLM, Martin Air en Transavia de wet voor te laten schrijven. De achteruitgang van de boekingen voor de vliegreizen is volgens hen mede te wijten aan het prijsniveau van het vliegvervoer. „De drie Neder landse luchtvaartmaatschap pijen hebben naar onze me ning", zegt algemeen directeur van Arke Reizen Ferry Fran sen, „bij het bepalen van de prijzen en voorwaarden voor de zomer 1983, met elkaar bin dende prijsafspraken ge maakt. Dat heeft geleid tot een voor de consument onaan vaardbaar prijsniveau." Arke Reizen en Necker mann hebben hun toevlucht gezocht tot een Spaanse char termaatschappijAviaco een dochter van Iberia. En dat gaat leiden tot forse prijsda lingen op vliegtuigbestemmin gen: In sommige gevallen zelfs tot 12 procent. Arke Reizen gaat ongeveer 30 procent van de bestemmingen met Spaanse charters bestrijken. De Nederlandse reiswereld gaf deze week tijdens de intro ductie van de winterprogram- ma's van Arke Reizen, nog een schot voor de boeg van Martin Air en Transavia. Ferry Fran sen: „Deze luchtvaartmaat schappijen willen zelf goedko pe nachtpendels naar Spanje gaan verkopen. Deze maat schappijen dienen zich te rea liseren dat een rechtstreekse benadering van de consument met dit goedkopere produkt, tot ernstige markt-ontwrich- ting kan leiden. Wij hebben door jarenlange toeristische arbeid de chartermaatschap pijen vast in het zadel gezet. Als men zich nu op eigen houtje met toeristische aktivi- teiten gaat bezighouden, dan kunnen de toer-operators hun inkoop-politiek als het op vliegtuigstoelen aankomt, nog wel eens gaan bijstellen. De voorlopige cijfers van het eerste half jaar 1983 bij Arke Reizen geven een terug gang te zien van het aantal reizigers. Bij Arke is tot nu toe het vervoerde aantal passa giers met 15 procent terugge lopen: vliegreizen met 18 pro cent, busreizen met 9 procent. Alleen het vervoer met eigen auto steeg met 4 procent. Het beeld van Arke past overigens voor een belangrijk deel in de totale moment-opname uit de Nederlandse reiswereld. De komende weken zullen de belangrijkste toer-opera tors hun programma's voor de komende winter bekend ma ken. Prijsstijgingen zullen slechts sporadisch voorkomen. De reizen worden goedkoper. Onze minister Neelie Smit- Kroes is er altijd bij als onze kleine land zich even groot mag voelen. Ik heb een tijdje gedacht dat men haar bedoelde als men het had over „het wer- keiland Neelie Jans". Ooit juichte ze temidden van robuuste chauffeurs over een transport naar Polen, hoewel later bleek dat de organisatie in handen was van een paar onfrisse figuren. Nu stond ze weer vooraan bij het „waterstaatkundige we reldwonder" in Zeeland. Maar achter de betonnen bravour speelde zich een menselijke tragedie af. Tjerk Westerterp, destijds als minister de grondlegger van de Oosterschelde-dam, mocht niet op het hefschip Ostrea, En dat terwijl de namen Wester terp en Oosterschelde een ideale, evenwichtige combina tie vormen. Tjerk vond het „kinderachtig". Want: toen de beslissing lang geleden in de Tweede Kamer viel, was Neelie tégen! Nou vraag ik je. Westerterp bleef zielig op de wal achter, terwijl de Love Boat Ostrea weg- stoomde. Aan de voet van de trotse pij ler toonde de Nederlandse po litiek met dit incident zijn kleinheid. Als Neelie haar werkeiland heeft, heeft Wes terterp toch minstens recht op zijn tjerk-eiland? Gelukkig laten we ons in het buitenland van een betere kant zien. Tegenover de hoge dollar stellen wij nu de dure doree. Via een uitgekookt aardappel offensief krijgen wij de Ame rikanen wel op de knieën. MERIJN Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Er mag veel sneuvelen onder de druk van de bezuinigingen, de gemeen telijke rampenplannen doen dat in elk geval niet. Een groot aantal gemeenten in Neder land kan bogen op een eigen rampenplan en dat is meer dan het CDA-kamerlid Evers dijk had durven dromen. Begin deze zomer bestookte hij minister Rietkerk (Binnen landse Zaken) met weinig hoopvolle vragen. Klopt het, vroeg hij, dat de gemeenten geen geld meer hebben voor hun rampenplannen. En heb ben de gemeenten wel vol doende deskundige mensen in huis om zo'n plan te maken, luidde een andere vraag. Vol gens de Wet Rampenplannen moet elke Nederlandse ge meente in september een goedgekeurd rampenplan op de plank hebben liggen. Volgens Eversdwijk voldoen vooral kleinere gemeenten niet aan de plicht het rampen plan op tijd gereed te hebben. Rietkerk bestrijdt dat. Er is kennelijk geen verschil in de haast die de gemeenten ermee maken, of ze nou groot of klein zijn. Ze komen iets later dan was gehoopt, dat wel. Maar of de talloze bezuinigingen nou grote invloed hebben gehad op het maken van de nieuwe plannen, weet Rietkerk ook niet precies. Daarentegen weet hij heel zeker dat elke gemeente kan bogen op deskundigheid, hoe sterk de CDA'er daaraan ook twijfelt. Want als die deskun digheid niet in eigen huis is, dan valt een gemeente terug op ambtenaren van de provin cie of er wordt gewoon naar het provinciale voorbeeld ge keken. En bovendien werken vele gemeenten samen om tot zogenaamde regionale ram penplannen te komen. In feite is Rietkerk heel te vreden. Want van een aantal gemeenten liggen de rampen plannen ter beoordeling bij de provinciale overheid, anderen zijn nog druk bezig alle moge lijke hulp en opvang op een rijtje te zetten, terwijl de rest al een rampenplan op de plank heeft liggen. En ze kunnen de toets der kritiek doorstaan, bevestigt Rietkerk de vraag van het kamerlid Eversdij k. DEN HAAG(ANP) - Er man keert nogal wat aan de ar beidsomstandigheden op de werven voor scheepsonder houd. Het ziektverzuim is dan ook zeer hoog en arbeids plaatsverbetering in deze be drijfstak is noodzakelijk om het verlies aan manjaren - twintig procent tussen 1978 en 1981 - te beperken, aldus TNO na een onderzoek.

de Stem | 1983 | | pagina 3