Europa doet nog niets tegen duurdere dollar „Als 'winst' hoog is dan ook zware straf Recordprijzen aardappelen FORUM ONDER MAASTRICHT Spelend kind bracht plaatsing van eerste pijler in gevaar „de 4in1 krant" DE STEM Strategisch knooppunt gevallen Moord op Tilburgse snel opgelost PETIT CARROUSSEL BEHENDIGHEIDSSPEL-24 VANDAAG Zeeuws gif naar het Sloegebied MORGEN IN laSTISM wtjnïïïfPMw Man bijt ratelslang kop af Shell maakt eiiorme winst I DEN HAAG (ANP) - De maat- Isehappijen en van de Kon. I Shell Groep hebben in het I tweede kwartaal van dit jaar leen nettowinst gemaakt van |S2l miljoen pond sterling (2,7 miljard gulden). In dezelfde I periode van vorig jaar was dat l'maar' 380 miljoen pond ster- I 'ing. Vergeleken met de eerste I helft van vorig jaar is dit eer- I ste half jaar de nettowinst ge- I stegen van 794 tot 1129 miljoen IPond (ongeveer 5 miljard gul- jlen). Een stijging met 42 pro- leent, zo heeft de maatschappij I bekendgemaakt. I De verbetering in het twee- |de kwartaal ten opzichte van leen jaar geleden deed zich ■voornamelijk voor in de olie- |en gassector buiten Noord- IAmerika. De resultaten in het ■winnen van olie en gas namen ■spectaculair toe. Daardoor leerden de tegenvallende re- Isultaten in onder meer de che- Imische sector (kleine winst), 1® metaalsector (toenemend ■verlies) verwerking, zeetrans- ■Port en verkoop ruimschoots leoed gemaakt. I DE Belgische politie denkt, dat de gewezen Gentse onder zoeksrechter Guy Jespers, die Ienkele jaren geleden veroor- ineeld werd wegens oplichting I® moordpoging op zijn ivrouw, ook betrokken is bij de |°Plichting van 75 miljoen Bel- ISische franks, waarvan begin I Pril de Belgische Spaarkas I "et slachtoffer werd. Merijntje Binnen 24 uur Doden bij noodweer in Beieren OPENING Ned. Bank beleent goedkoop Off- v. justitie over ontvoerders mevr. Van der Valk: Benzine weer 2 et. duurder VRIJDAG 12 AUGUSTUS 1983 Zes Britten krijgen 2700 stokslagen Russische duikboot vergaan VAN ZEELAND te koop „at dacht u van hot resultaat als u dat oven laat «tóten via een kleintje" in Do Stom ojina 5 van do 10 mannen jg£ De Stem lezen apeclalo jjgia/ïgntoIHng voor onze Kleintjes" rubriek. "Auto's en motoren" Uw aanbieding In die rubriek kan dus niet missen. DE STEM Kantoren te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen. Abonnementsprijzen, etc, op pag. 2^ Losse nummers 0,85 Praten over vrede voor Tsjaad LAKE CITY - Arlie Wal- dron uit Lake City in Flo rida liet het niet op zich zitten toen hij door een ra telslang in zijn arm werd gebeten terwijl hij juist zijn zoontje aan het uitleg gen was hoe je een slang aanpakt. Hij nam wraak door het serpent de kop af te bijten, maar dat lukte pas nadat het reptiel hem nog zes keer te pakken had gehad, waaronder een keer in zijn tong. Waldron (42) werd met spoed naar een ziekenhuis overgebracht waar zijn hoofd en nek op zwollen als een ballon. Hij herstelde echter snel en mocht na zes dagen weer naar huis. Waldron, die zegt al eerder minder ge vaarlijke slangen-soorten in zijn tuin te hebben doodgebeten, heeft zijn vrouw nu beloofd deze me thode niet meer te gebrui ken. lespers I Russisch protest I?® Russische regering heeft I "Merdag bij de Amerikaanse I mbassade in Moskou gepro- liJj Brd teSen de aanhouding I de Stille Oceaan enkele we- I 51 geleden van het vracht- nip Alexander Oeljanov. Geshellig winstje Van onze redactie buitenland PARIJS (AFP/DPA/RTR) - Het Libische persbureau Jana heeft donderdagavond ge meld dat er vredesinitiatieven worden onder nomen met betrekking tot de kwestie-Tsj aad. In een bericht uit Parijs zei Jana dat Frankrijk een hoofdrol speelt in deze initiatieven. Tripoli gelooft dat het stu ren van Franse eenheden naar Tsjaad een initiatief is, dat moet leiden tot de vervanging van president Hissène Habré en zijn medewerkers. Hij is, in Libische ogen, een sta-in-de- weg voor Parijs. Er zouden 'nieuwe gezichten' komen in N'Djamena en volgens Jana is de Libische regering hier voorstander van. Faya-Largeau Het regeringsleger van pre sident Habré heeft in de nacht van woensdag Op donderdag de oaseplaats Faya-Largeau ontruimd na zware gevechten met de troepen van ex-presi dent Goukouni Weddeye. Het is voor de zesde keer sinds 1978 dat de grote strate gische oase in andere handen overgaat. Sinds de onafhanke lijkheid van Frankrijk in 1960 is Tsjaad bijna onafgebroken getroffen door burgeroorlo gen. Nu veroverde Weddeye de oase voor de tweede keer in een maand op het moment dat in het 800 km zuidelijker gele gen N'Djamena de eerste pa rachutisten aankwamen van het Franse contingent dat vol gens regeringskringen in Pa rijs uit bijna 500 man zal be staan. Van onze correspondent TILBURG - Een recherche team, dat mede onder leiding stond van de Bredase commis saris M. van Bruggen, heeft binnen 24 uur de moord op de 62-jarige Tilburgse Tosca Nooren opgelost. De 20-jarige Tilburger M. B. bekende donderdagmorgen vroeg de vrouw om redenen van geldgebrek om het leven te hebben gebracht. In zijn woning werd een geldbedrag van enkele honderden guldens aangetroffen, dat vermoede lijk eigendom van mevrouw Nooren is. Dader en slachtoffer - be kenden van elkaar - hadden dinsdagavond samen een groot buurtfeest bijgewoond. De politie vermoedt dat zij na afloop daarvan getweeën naar haar woning zijn gegaan. Over wat zich daar afgespeeld heeft deed de politie geen enkele mededeling. Woensdagmorgen omstreeks half twaalf werd de vrouw levenloos in haar wo ning aangetroffen. B., die als getuige op het politiebureau verbleef, werd daar later aan gehouden toen bleek dat hij de dader was. De Tilburgse politie werd bij haar onderzoek gesteund door het regionaal recherche- bijstandsteam. Het onderzoek stond onder leiding van niet- Tilburgse politie-officieren, omdat het eigen korps nog de handen vol heeft aan de oplos sing van een recent gepleegde moord in een Tilburgse boek handel. In de Kongolese hoofdstad Brazzaville wordt aanstaand weekeinde een mini-top van de Organisatie voor Afrikaan se Eenheid (OAE) over de kwestie-Tsj aad gehouden. De ontmoeting staat volgens di plomaten in Zaïre onder lei ding van OAE-voorzitter Me- gistu Haile Mariam, de leider van Ethiopië. De OAE riep vo rige maand op tot een staakt- het-vuren en onderhandelin gen voor een vredesregeling zonder de interventie van bui tenlandse mogendheden. Amerika Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft donderdag meegedeeld dat de Verenigde Staten 9,7 miljoen dollar van het bedrag van 25 miljoen dol lar aan militaire hulp hadden verstrekt dat voor Tsjaad was toegewezen. De woordvoerder zei dat er zeven man Ameri kaans militair personeel in Tsjaad zijn. Aan het adres van de Vere nigde Naties hebben de V.S. donderdag over de beschuldi gingen van Libië gezegd, dat Libië met die beschuldigingen er de aandacht van wil aflei den dat het zelf de hoofdver- antwoordelij kheid voor het conflct in Tsjaad en het aan grenzende gebied draagt. De onder-minister van bui tenlandse zaken- van Tsjaad, Korom Ahmed, heeft donder dag in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties verklaard dat Libië een 'totale oorlog' te gen zijn land en de burgerbe volking voert. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Door de ongunstige voor uitzichten voor de Nederlandse aardappel oogst van dit jaar is de belangstelling voor de termijnhandel in aardappelen de laatste tijd sterk toegenomen. Al enige weken wor den de omzetten steeds groter en stijgen de prijzen voortdurend. Donderdag werd voor het eerst in vele ja ren de grens van honderd gulden per hon derd kg doorbroken, zo meldt de Liquida- tiekas in Amsterdam. Voor aardappelen van het ras Bintje in de grootte vijftig mm werd voor levering in april 1984 een hoogste notering van bijna 110 gulden 'opgemaakt. De laagste prijs waarop donderdag zaken sinds 1976. werden gedaan bedroeg precies honderd gulden. Er werden 1357 contracten Bintje vijftig mm voor levering april verhandeld. Dat is een bijzonder grote omzet voor één dag. Er gaan weken voorbij dat zo'n aantal lang niet wordt gehaald. Er werden bovendien 52 .contracten Bintje vijftig mm verhandeld voor levering in november. Daarvoor lagen de prijzen niet zo hoog, maar toch altijd nog rond de tachtig gulden per honderd kg. De aardappeloogst heeft dit voorjaar veel te lijden gehad van de overvloedige en langdurige regenval. Veel boeren konden pas laat poten. Na afloop van de regenpe riode heeft het vrijwel niet meer geregend, zodat de boeren nu met ernstige droogte kampen. Door het afsluiten van termijn contracten proberen veel boeren en hande laren zich enige zekerheid te verschaffen. Prijzen van meer dan honderd gulden per honderd kg zijn niet meer voorgekomen EEN UNIEKE vondst onder het O.L.Vrouweplein in Maastricht: het forum (markt plein) van een Romeinse stad uit de eerste eeuw na Chr. Medewerkers onder leiding van stadsarcheoloog drs. T. Panhuysen haalden onder meer een deel van een bewerkt relief van Fortuna uit de grond (foto), maar er werden nog veel meer brokstukken van beelden en erebogen gevonden. - fotoanp MÜNCHEN (DPA) - Bij zware onweersbuien die zich woens dag en donderdag boven de Zuidduitse deelstaat Beieren hebben ontlast, zijn ten minste drie mensen door de bliksem gedood. Wolkbreukachtige regenval richtte voor miljoenen schade aan. Op veel punten werden wegen onbegaanbaar Guatemala DE nieuwe sterke man van Guatemala, generaal Oscar Mejia, heeft woensdag Fer nando Andrade, een advocaat met een goede reputatie, be noemd tot minister van bui tenlandse zaken. ADVERTENTIE hedenavond Haagdijk 2 - Breda (Club Privé) Petit Carroussel Wij delen aan alle leden mee dat het Aangename en rustige stemming lokaal elke dag vanaf 22.00 uur tot Legitimatie verplicht. 4.00 uur tot uw beschikking staat. Consumpties en snacks gratis Haagdijk 2, Breda - Telefoon 076-133520 Van onze redactie buitenland BONN AMSTERDAM - Onder druk van de West- duitse regering heeft de centrale Bundesbank gisteren besloten de rente-tarieven niet te verhogen. Daarentegen wordt her be leid van speciale beleningen, waardoor de stijgende rente op de geldmarkten kan wor den teruggedrongen, nog even voortgezet. De Nederlandsche Bank kwam gisteren in actie door een speciale belening van bij na 2 miljard gulden in een po ging de stijgende rente-tarie ven terug te dringen. De rente van dit soort leningen ligt be duidend lager dan die op de geldmarkten. Daarmee laten de Westeu- ropese centrale banken het koersgeweld van de Ameri kaanse dollar ongemoeid. Be halve enkele geringe dollar- aankopen worden voorlopig geen nieuwe maatregelen ge nomen om de stijgende dollar een halt toe te roepen. Deze Amerikaanse munt zette daarom ook donderdag Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH - Tegen drie van de Italiaanse ontvoerders van mevr. A. van der Valk-van de Capelle zijn voor de rechtbank in Den Bosch straffen van 12, 10 en 5 jaar geëist. Op de eerste van de twee zittingsdagen over de ontvoe ringszaak (vandaag wordt de vierde ontvoerder gehoord) eiste de officier van justitie mr. R. Peters hoge straffen voor deze combinatie van af persing, mensenroof en be dreiging. Zware straffen voor de ont voerders, die mevr. Toos van der Valk in de nacht van 26 op 27 november vorig jaar uit haar huis bij motel Nuland ontvoerden, haar drie zenuws lopende weken vasthielden in een Brusselse flat en haar vrijlieten bij Eindhoven op 17 december. Mr. Peters: „De winst bij zo'n ontvoering kan enorm zijn, daarom moet ook de verlieskant erg groot zijn, willen we dergelijke delicten tegengaan." De lust tot herha ling moet toekomstige daders vergaan, vond de officier. „Als ontvoering lucratief gevonden wordt, zijn we er nog niet van af." Als eerste kwam in de be klaagdenbank de man die vanaf het begin de telefoni sche onderhandelingen met de familie van der Valk vanuit Konstanz voerde: Giancarlo T. (35). Deze kondigde Gerrit van der Valk de ontvoering aan: „Wir haben ihre Frau und wollen 10 Millionen." Steeds gaf T. in de drie weken daarna aan, wat de familie van der Valk wel en niet moest doen, nam in Brussel bij herhaling bandjes op met de stem van mevr. van der Valk als levens teken. ging zelf mee op weg om het iosgeld op te pikken, bedreigde woordvoerdecon- derhandelaarschoonzoon Joep van den Nieuwenhuizen na de eerste, mislukte overdracht van de 12,5 miljoen gulden los geld. Vervolg op pagina 3: „Hoofdverdachte na zware eis: „Dan nog liever de doodstraf' de opmaers onverminderd voort. In Amsterdam steeg de Jkoers van 3,049 gulden naar 3,065 gulden, om daarna weer iets af te zwakken. Ook op an dere geldmarkten werd de dollar weer duurder. Vandaag zal men in Nederland bij de banken ƒ3,12 voor een dollar moeten betalen; men krijgt er precies drie gulden voor terug. Volgens directeur drs. A. Szasz van de Nederlandsche Bank zal het doorschieten van de dollar ongetwijfeld een re actie oproepen. Welke is nog erg onzeker. Volgens hem blijft de rente in de VS de nei ging tot stijgen vertonen. Daar zal vóór de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen weinig meer aan worden gedaan. Gezien het grote tekort op de Amerikaanse betalingsba lans en het plan van president Reagan dat tekort nog te ver groten, door meer aan defensie uit te geven, blijft de rente daar hoog en zal de dollar na venant in waarde stijgen. Van onze redactie binnenland ROTTERDAM De meeste oliemaatschappijen en vrije- pomphouders gaan met in gang van vrijdag of zaterdag de benzineprijzen verder ver- hogen.De prijsaanpassing is een gevolg van de steeds stij gende dollarkoers. Een woord voerder van de Nederlandse Oragnisatie van Olie- en Ko lenhandelaren (NOVOK) in Rotterdam heeft dat donder dag meegedeeld. De prijs van een liter super- bezine gaat met 2 cent omhoog en komt bij de zelftanksta- tions op gemiddeld 187,8 cent. Normale benzine wordt 2,2 cent duurder en gaat gemid deld 182 cent per liter kosten. De prijs van dieselolie gaat met 2,4 cent omhoog en komt op gemiddeld 118,8 cent per li ter. Autogas (LPG) blijft on veranderd op 77,9 cent per li ter. Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS- Een spelend kind en een sterke stroom bezorgden woensdagavond bij de operatie pijler plaatsen in de Oosterscheldemond de bemanning van het hefschip Ostrea angstige ogenblikken. In het begin van de avond, toen de voorbereidingen voor het neerzetten van de 14.000 ton wegende pijler op de weerbarstige Oosterscheldebodem al in volle gang wa ren, zag de bemanning van het hefschip tot haar ontzet ting een kind hangen aan één van de ankerdraden, die van de Ostrea naar de damaanzet op Schouwen waren gespannen. Op de draad stond een enorme spanning, die als zij te groot zou worden breuk kon veroorzaken. Het kind dat over de omheining was geklommen en dat zich van geen gevaar bewust was, gebruikte de draad als schommel. De kapitein van de Ostrea alarmeerde de be wakingsdienst, die het kind met bekwame spoed van het terrein verwijderde. „Als de draad was gebroken zouden de gevolgen voor het kind en voor ons werk niet te over zien zijn geweest", aldus een woordvoerder van Rijkswa terstaat. Later op de avond zorgde de sterke stroom rond de damaanzet, waardoor één van de ankerlieren van het hefschip overbelast dreigde te raken voor de nodige spanning. Door eigen voortstuwing kon de „Ostrea" de draad ontlasten. Als de lier was gebroken zou er veel tijd verloren zijn gegaan. Zie ook pagina Achtergrond: „Als je geld hebt kun je alles maken" LONDEN - Zes Britten, onder wie een hartpatiënt, zijn in Saoedi-Arabië veroordeeld tot in totaal 2.700 stokslagen en gevangenisstraffen, nadat zij hebben erkend schuldig te zijn aan een poging om whiskey in het land te smokkelen. Dit is donderdag bekend gemaakt door het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken. De zes veroordeelden had den schuld bekend aan het be ramen van een plan om 720 kisten met scotch whiskey Sa oedi-Arabië binnen te smok kelen. In het Saoedische ko ninkrijk is de consumptie van en de handel in alcoholische dranken streng verboden. Saoedische gevangenisfunc tionarissen verzekerden dat de Britse hartpatiënt voor de ge seling zou worden onderzocht door een arts. De slagen worden niet alle maal tegelijk gegeven, maar ongeveer 60 per keer. Zij wor den toegekend met een 3,3 me ter lange stok. Van onze redactie buitenland WASHINGTON - Bij het ver gaan van een Russische kern- onderzeeër in het noorden van de Atlantische Oceaan zijn mogelijk 90 mensen om het le ven gekomen. Dat hebben Amerikaanse militaire bron nen donderdag gezegd. Ten noorden van het Siberi sche schiereiland Kamtsjatka zijn de afgelopen twee dagen Russische bergingsploegen be zig geweest die de romp van een onderzeeër boven water brachten. Het ging om een schip uit de Charlie-klasse, met een normale bezetting van 90 opvarenden. De bronnen zeiden dat de bergingsploegen al weken lang in de omgeving waren en dat daarom wordt vermoed dat het schip al ge ruime tijd geleden is vergaan. DE provincie Zeeland vindt het Sloegebied het meest geschikt voor de tijdelijke opslag- en verwerking van Zeeuwse gifgrond. Het oog is daarbij gericht op een terrein van vijf tot zes hectare bij de raffinaderij van Total, namelijk naast servicebedrijf Mourik- van Oord aan de Luxemburgweg. 1*1* DE Amerikaanse atleet John Carlos bracht het Olympisch Comité een historische schok toe door tijdens de Spelen in Mexico 1968 op het erepodium de Black Power-groet te brengen. Het leverde hem veel vijandschap op, maar nu, 15 jaar later, bekleedt Carlos een belangrijke pr-functie binnen de Olympische organisatie. Een gesprek in Los Angeles met deze geboren knokker. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 MINI-SCHROEFBANK Overal voor het kleine re knutselwerk te ge bruiken. HOBBY MESJE een oerhandig 1000- en 1 dingen-mesje mei reserve-onderdelen BA' ANS-FIGUUB om naar te blijven kijken PARKER-JOTTER de klassieke ballpoint voor het betere schrijf werk Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal 20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuze geschenk Dl 2 3 4 (aankruisen svp) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem. antwoordnr 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911 c4

de Stem | 1983 | | pagina 1