NAC-TRAINER HENK DE JONGE: TER 9Ik verlang dat er negentig minuten hard gewerkt „Je moet niet ean cadeautjes denken" «*9Mn wêÈm Tekst: ROMAIN VAN DAMME OP WEG NAAR DE AFTRAP Middenvelder Tom Smits: DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1983 ^eede plaats n Siereveld mm illy cross in land-Bath etbaltoernooi fefe g6pland m lak de Kok jft leider y0n onze sportmed.ewerk.er jSKENS - Het wielercomi- gressiaans' pakt voor de cnde Promenade-koers op- |W uit met een ijzersterk I, Heel wat criteriumspe- jsten staan morgen aan het rek op het fraaie twee ki- eter lange parkoers, waar jenijnige Promenade-klim r jaar al in een vroeg sta- het kaf van het koren Onder de 51 inge- evenen Toon van der en Rob Bijvank, die vo- Selectie NAC-trainer Henk de Jonge heeft achttien con tractspelers tot zijn be schikking. Dat zijn: Ton van' Eenennaam, Mathé van Kelle, Frits von Seydlitz, Hans Hee- ren, Hans van den Dun- gen, Anton Joore, Jac ques de Kroon, Ferry Kotta, Willy Janssen, Jo sef Gordeijns, Tom Smits, Koos Waslander, Edie de Schepper, Guus van der Borgt, Ruud Geels, Ton Cornelissen, Guus van Schijndel, Ad Krijnen en Hans Kraay. Daarnaast kan Henk de Jonge ook nog een beroep doen op de amateurs: Van der Laan, Sweres, Matthijssen, Van Cam- penhout, Gouvernante, Schrijvers, Van der Laar, Schenkels, De Vries, Bourethit, Bogers, Re- mie, Remery, Bedert, Koumans, en Van der Wiel. Vertrokken zijn: Leen Swanenburg (SW), Johan Neeskens (Germi nal Eekeren), Sprangers (gestopt), Roy ackers (Dia), De Bruyn (onbe kend), Buynsters (Willem II). Soffers (Willem II), Quintus van der Meulen (FC Wuustwezel). Nieuwkomers: Schenkels (Willem II) en Van der Wiel (SSC'55) Nieuwe contracten uit eigen opleiding: Gordeijns, Van den Dun- gen, Van Schijndel. Doorgestroomd vanuit eigen jeugd naar betaald voetbal: Van Campenhout, Mat thijssen, Bogers, Remie, Remery, Bedert, Kou- Toegangsprijzen (respec tievelijk los kaartje-sei zoenkaart): Ereloge: 28,= 415,=. Zittribune eerste en tweede ring: 17,= 250,= Zittribune voor: 13,50 f 200,= zittribune bejaarden: 6,75 100,= overdekt staan volwas senen: 10,= 150,= overdekt staan kinderen tot vijftien jaar: 3,50 50,= open staan volwas senen: 8,= 120,= open staan kinderen tot vijftien jaar: 3,= 45,=. Stadion: 'NAC-stadion', Beatrixstraat. Capaci teit: 18.500. 'Bloed, zweet en tranen' BREDA - In het ad ministratiekantoor van NAC valt de sticker meteen op. 'NAC MOET TERUG'. Voor alle duidelijkheid, naar de eredivisie dus. Zeer bekend terrein voor de 71 jaar oude Bredase club die in een grijs verleden ooit Nederlands kampioen was (1921), tien jaar geleden de Nederlandse beker pakte en drie maal als verliezende ploeg uit de bekerfinale stapte. T43 |)NDERDAG 11 AUG Nog altijd wordt er in het stadion aan de Beatrixstraat gesproken over dat merk waardige Europacupavon- tuur in Malta, de reis naar Magdenburg en de oversteek naar Wales waar Cardiff City als Europacup Il-te- genstander fungeerde. Het zijn kostbare herinneringen voor een club die in dat kei harde voetbal wereldje te boek staat als een uitermate gezellige vereniging. NAC en de Brabantse ge moedelijkheid, wat dat dan ook precies mag zijn, wor den altijd in een adem ge noemd. Het heeft NAC in de voetballerij de nodjge sym pathie opgeleverd. Maar dat was dus deze keer niet vol doende om de degradatie- dans te ontspringen. NAC, in de loop der j aren gespeciali seerd in het ontsnappen-op- het-laatste-moment, mocht lange tijd hopen dat de in Breda zo bekende strohalm weer sterk genoeg zou zijn om de eerste divisie op af stand te houden. Helmond Sport bleef echter in Haar lem overeind. Met tranen in de ogen nam NAC afscheid van de eredivisie, maar toen al klonk het strijdbaar: NAC komt terug. Henk de Jonge Niet meer met Jo Jansen, de trainer die tien jaar te vinden was op het Bredase complex. Jo Jansen en NAC besloten dat voetbalhuwe lijk te ontbinden. De opvol ger werd in het noorden ge vonden. Een Amsterdam mer, jarenlang werkzaam in Brabant (PSV en Willem II) en drie jaar actief bij het Friese Cambuur. Henk de Jonge heeft de niet geringe taak, NAC binnen een jaar terug naar de eredivisie, op zijn schouders genomen. Henk de Jonge, een zeer strijdbaar type, is alweer een maandje werkzaam in Breda. Enthousiast, niet om kijkend naar het verleden. „Je moet zoveel mogelijk met voetbal bezig zijn", is een van zijn stellingen, „dat stimuleer ik enorm. Als je vrij bent, moet je aan voet bal denken. Er moet enthou siasme zijn". Dat wordt door Henk de Jonge vertaald in de nodige arbeid. „Maar", laat de in Prinsenbeek woonachtige trainer even over de schouder meekijken, „het is rustig opgebouwd. En het moet gevarieerd zijn. Veel aandacht voor de tech niek, eens voetbaltennis, dan eens een duurloopje. Ik werk ook met series. Zes series van zeven minuten lopen bijvoorbeeld. Maar dan moet er wel de nodige tijd zijn om te kunnen herstel len. In een voorbereidings periode moet er in ieder ge val gewerkt worden aan de basisconditie. In vergelij king met Willem II, PSV en Cambuur waar ik gewerkt heb, niets bijzonders. In Til burg en Leeuwarden heb ik ook met semi-profs gewerkt. Dat is uitstekend verlopen. Ik ben een voorstander van een rustige, geleidelijke op bouw. Het is niet extreem hard geweest. We zitten op de goede weg. Fysiek komt iedereen er goed uit". Tevreden Dat zal komend seizoen dan in de eerste divisie tot uiting moeten komen. Met De oude (Jo Jansen) en de nieuwe trainer van NAC, Henk de Jon ge, praten over voetbal. De Jonge: .„De ploeg staat een bijzonder zwa re competitie te wach ten". - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP een spelersgroep die nauwe lijks gewijzigd is. Het stemt Henk de Jonge tot tevreden heid. „Ik had op één speler aangedrongen", had Henk de Jonge bij zijn entree bij NAC snel bij het bestuur aan de deur geklopt, „dat was Twan van Mierlo. Het was vrijwel rond. Maar jammer genoeg is dat op het laatste moment niet doorge gaan". Henk de Jonge, zeven jaar bij PSV werkzaam, daarna Willem II en SC Cambuur, heeft de interesse inmiddels enigszins verlegd. Welis waar staat de NAC-trainer niet afkerig tegenover de komst van een voorhoede speler, maar nog meer wijst Henk de Jonge naar de ach terhoede. „Achterin", meent hij, „hebben we een echte li bero nodig. Ik ben niet onte vreden over Willy Janssen. Maar ik heb al eens eerder uitgelegd dat we hem wel eens nodig kunnen hebben op het middenveld. Een paar blessures en schorsingen, en je kunt gaan schuiven. Trouwens, achterin hebben we een fysiek sterke man nodig. Ik ben voorstander van een verdedigend sterke libero. NAC heeft twee aan vallend ingestelde backs. Een sterke libero die goed in de lucht is, de een-tegen-een situaties beheerst, is dan ook welkom. Want vergis je niet. In de eerste divisie zal het allemaal niet zo gemakke lijk gaan". Zwaar Henk de Jonge laat dan weten zich wel eens te sto ren aan de verhalen over de eerste divisie. Alsof het om minderwaardig voetbal gaat. Henk de Jonge be strijdt dat ten zeerste. „Ja, ik stoor me daar aan", put Henk de Jonge uit erva ring, „maar ik voorspel een bijzonder zware competitie. De top vijf uit de eerste divi sie is minimaal zo sterk als de onderste eredivisiehelft. Niemand maakt me wijs dat de ploegen die onderaan in de eredivisie bengelen in de eerste divisie zo maar in de top meedraaien. Er zijn voorbeelden genoeg. MW en FC Den Haag. Na de de gradatie zakten ze behoor lijk af. Pas in de slotfase van de competitie kwamen die ploegen wat naar boven. Het heeft te maken met de in stelling, de mentaliteit. NAC heeft vaak in de onderste helft van de eredivisie mee gedraaid. Dat verschilt niet veel met de top eerste divi sie. Het wordt een ver schrikkelijk zwaar seizoen. Het zal bloed, zweet en tra nen kosten". Favorieten Henk de Jonge, door zijn werk bij eerst Willem II en later SC Cambuur geen on bekende in de laagste klasse van het betaald voetbal, haalt vervolgens moeiteloos enkele favorieten uit de eer ste divisie. „FC Twente", opent hij de rij, „zie ik toch wel als de favoriet. Heeft wat meer inhoud dan NAC. Daar in Enschede is niet zo gek veel veranderd. Cam buur, tegenover die club ben ik niet helemaal objectief. Ik heb er tenslotte drie jaar ge werkt. Vorig jaar heeft de ploeg driekwart van het sei zoen bovenin meegedraaid. Er kwamen gemiddeld 8000 toeschouwers. Er zijn goede spelers aangetrokken. Cam buur gaat een vooraan staande rol spelen. FC Den Haag, daar verwacht ik ook het een en ander van. Een goede ploeg. MW wil ook weer terug naar de eredivi sie, FC VW is in de 'Koel' altijd een lastige tegenstan der, Heerenveen is altijd moeilijk en uit naar Veen- dam is beslist geen makkie. Het wordt een zeer lastige competitie. Als je straks gaat wandelen, wij komen uit de eredivisie, nou, dan kun je het wel vergeten". Schakelen Henk de Jonge zal er daarom een heel seizoen op blijven hameren. Blijf bij de les. Iedere wedstrijd negen tig minuten lang geconcen treerd de wei in. De selectie weet wat inmiddels wat Henk de Jonge verlangt. Als de middenlinie, in het moderne voetbal het belang rijkste schakelstuk, ter sprake komt, wordt nog eens onderstreept wat Henk de Jonge bedoelt: „Je hebt drie of vier moderne middenvel ders kwijt. Er is de neiging om de verantwoording bij één man te leggen. Maar iedereen moet kunnen ver dedigen en kunnen aanval len. Iedereen moet schake len. Je kunt niet zeggen, eentje voor het verdedigen de werk, de rest valt maar aan. Iedereen heeft een he kel aan dat stofzuigen op het middenveld, maar ik wil het van alle middenvelders zien. Ze moeten zich spiegelen aan een Lerby, een Schoena ker. Natuurlijk weet ik ook wel dat het niet allemaal spelers van een dergelijk kaliber zijn, maar ik bedoel het verhoudingsgewijs". Wakker houden Henk de Jonge noemt dan Anton Joore. De aanvoerder van NAC. „Normaal het ver lengstuk van de trainer", vindt Henk de Jonge, „een seintje naar hem moet vol doende zijn om het over te brengen in het veld. Maar veel belangrijker is dat men elkaar wakker houdt. Een leider is iemand die zelf makkelijk speelt en daarom tijd heeft om andere mensen te sturen. Zoiets moet zich ontwikkelen, dat vraagt wat tijd". De stap van de middenli nie naar voorhoede is dan niet groot meer. Voorin ver langt Henk de Jonge spekta kel. Boedstollende taferelen in het vijandelijke straf schopgebied. Met spitsen die negentig minuten lang lastig zijn. „Geels moet dat in de 'zestienmeter' kunnen", ver wacht Henk de Jonge, „je moet een breker hebben. Ton Cornelissen voetbalt wat anders dan Geels, maar ook hij moet in staat zijn in dat gebied te 'rommelen'. Guus van der Borgt is geen breker. Van der Borgt is een slimme voetballer. De man van de voorbereiding. Inder daad, spitsen als Geels moe ten vanaf de flanken be diend worden. De vleugels moeten bezet zijn. Het maakt niet uit door wie. Tom Smits moet dat kunnen en natuurlijk de opkomende backs. Weet je waarom er volgens mij momenteel zo weinig echte vleugelspitsen rond lopen? Omdat de backs van tegenwoordig fysiek enorm sterk staan. Wijnste kers, Ophof, Boeve, ga er maar aan staan. Als je dan plaats gebonden bent, heb je het moeilijk. Een zwervend iemand is veel moeilijker te bespelen. Bovendien schep je dan meer ruimte voor el kaar". Voorlopig Henk de Jonge, die Wil lem II naar de eredivisie bracht en SC Cambuur tot op de drempel, keert dan nog eens terug naar zijn selectie. „Een voorlopige selectie", benadrukt hij, „dat heb ik altijd gezegd. Over een paar maanden moet blijken of iedereen het waard is deel uit te maken van de selectie. Ik verwacht van iedereen dat hij negentig minuten be zig is. Dat men elkaar helpt. Ook een Ruud Geels. Ruud moet zich realiseren dat hij niet meer bij Anderlecht, PSV of Ajax voetbalt. Maar bij NAC. Het minimale ver dedigingswerk wat ik van een spits verlang, moet ook Ruud Geels opbrengen. En ik denk dat hij wijs genoeg is om dat te beseffen. In de voorbereidingsperiode heb ik overigens nogal eens een beroep moeten doen op de jongeren. Kotta, Sweres en Gordeijns zijn er bij ge haald. Zij moeten zich voor al in de training laten zien. Sweres heeft al diverse ke ren in de basis gestaan. Over hem ben ik tevreden. Hij is ambitieus, werkt hard. Ze moeten het echter zelf af dwingen. Maar het is goed als er iemand staat te sprin gen voor een plaatsje in het elftal. Je kunt nou wel zeg gen dat we een grote groep hebben, maar nu al hebben we de nodige blessures ge had. Waslander heeft bo vendien twee gele kaarten op zak. Overigens, ik ben voorstander van stevig voet bal, maar er moet wel disci pline zijn. Je hebt er niets aan als je een derde van de competitie aan de kant zit. Ik heb het bij SC Cambuur meegemaakt met Erkelens. Een explosief type. Ik miste hem twaalf wedstrijden. Dat is dus ook niet de bedoeling. Maar ik blijf er bij dat NAC een hele competitie keihard zal moeten knokken. Er zal geen tijd zijn om eens lekker ontspannen een wedstrijdje af te werken. Dat is in de eerste divisie onmogelijk". Routinier Tom Smits: „De eerste divisie motiveert mij wel". - F0T0C0HVIVEEN BREDA - Tom Smits draait er niet om heen. „Toen we degradeerden en dat alles goed tot me was doorge drongen dacht ik, tien jaar betaald voetbal en dan de eerste divisie. Dat ik dat mee moet maken". Tom Smits, komend sei zoen een van de routiniers bij NAC knoopt er echter onmiddellijk aan vast: „Het motiveert me wel. Ik wil er van alles aan doen om zo snel mogelijk terug te keren in de eredivisie. Ik ben nu dertig. Ik kan het allemaal nog opbrengen. Fysiek geen problemen. Maar ik wil wel stoppen in de eredivisie". De eerste divisie. Voor Tom Smits een braak lig gend terrein. „Het is alle maal nieuw", klinkt het bij na verontschuldigend, „de meeste clubs ken ik niet. Na tuurlijk ken je wel een paar namen, maar daar houdt het mee op. Maar er zal in de eerste divisie gevoetbald moeten worden. Ik verwacht niet dat er in de eerste divi sie cadeautjes uitgedeeld worden. Er zal keihard ge knokt moeten worden voor de punten". Derde seizoen Tom Smits, afkomstig van de amateurclub Waspik, drie en een half jaar NAC, daarna drie en een half jaar PSV en nu alweer bezig aan zijn derde seizoen bij NAC, kan het echter toch niet la ten nog even stil te staan bij de degradatie. „Misschien zijn we iets te afwachtend geweest met de aankopen", oppert de middenvelder die zijn inzicht aan een goede lange pass koppelt, „we wa ren twee spelers kwijt ge raakt, Vreijsen en Lokhoff. Daar kwam aanvankelijk niets voor in de plaats. Later kwamen dan Geels en Dus- baba. Maar het duurde een tijdje voor die ingepast wa ren. Dusbaba kampte met conditionele problemen en Ruud moest anders gaan spelen dan hij gewend was. Dat vroeg te veel tijd. Kijk trouwens naar FC Twente. Die haalden in de slotfase Sörensen. Toch een van de betere voetballers, maar het mocht niet baten. Ach ja, en dan kom je terecht bij onno dig puntenverlies. Het be kende verhaal. Ik loop al een tijdje rond in Breda. Vaak tegen degradatie vechten. Eens gaat het dan mis. Je kijkt om je heen. Dan zie je dat er veel talent rond loopt. Maar de jongeren hebben te weinig tijd gehad om te rij pen. Ze kunnen voetballen. Allemaal. Maar tactisch in zicht moet groeien". Toekomst Tom Smits wil er verder niet meer aan denken. De toekomst is immers belang rijker dan het verleden. Tom Smits is er echter niet bang voor. „Het bestuur heeft er van alles aan gedaan om de ze groep intact te houden, dat is grotendeels gelukt. Een prima zaak. Natuurlijk .moet je altijd attent blijven op, zeg maar, een koopje Maar in de groep die we nou hebben, zit voldoende kwali teit. Bovendien hebben we een verschrikkelijk trouw publiek. Op die open dag was het enorm druk. Ja, toen ik dat allemaal zag dacht ik inderdaad nog eens, zonde dat we nu in de eerste divisie moeten spelen". Voordeel Tom Smits wijst naar trainer Henk de Jonge. „Een enorm voordeel", meent hij, „dat de trainer de eerste di visie op zijn duimpje kent. Hij heeft ons al vaak ge- waarschwud, niet te licht opvatten. Dat kan ook niet NAC wordt overal door ex tra-geladen tegenstanders opgewacht. Toch een club die net uit de eredivisie is Kijk maar naar de wedstrij den van NAC tegen de top pers. Toen was je ook uiter mate gemotiveerd. Nu is het andersom. Iedereen wil van NAC winnen. We zullen overal zeer warm ontvangen worden". Belangrijk „De eerste wedstrijden loopt Tom Smits dan het programma langs, „zijn ver schrikkelijk belangrijk. Dan moet de basis gelegd worden voor een goed seizoen. RBC uit, Vitesse en Heerenveen thuis en dan naar Eindho ven. Na die vier duels moe ten we in de top zitten. Da' geeft vertrouwen. Ga je wat gemakkelijker voetballen' Je moet er vanaf het begin bij zijn. Favoriet voor "e titel? Dat mag een ander zijn, als we maar promove ren. Het liefst direct. Die na- competitie mogen ze da" hebben van mij. Daarom moeten we iedere wedstrijd tot het uiterste gaan. Dat is de enige manier om binnen een jaar terug te keren". Bie: i door Léoi JEVENINGEN - Af en d Scheveningse gewooi nts te verknollen op d< volgens de partij uit hi rkwam het de dit jaar d laatste Marcella Mesk< borts zijn verscheiden t te stellen. isteren was het Menno ing die viermaal op het |je van het ravijn balan ce maar die uiteindenlijk naar de kwartfinale wan ten niet zijn tegenstander Boers. osting, vorig jaar dé ver ing van het toernooi, keek •6,5-7, 7-5 en 5-2 tegen het te matchpoint aan en werd roigens door de ijskoude rs helemaal uit positie ge ld. De Sonse pupil van de lisschool van Henk van >t stond meters achter en en de baan verslagen de na te kijken die hij nog oog had weten te krijgen. jers liep kalm naar het net loefde alleen nog maar de i|i. - h '.V .'i:.' ran onze sportmedeiverker S - In het Zeeuws pun- 1 lassement voor liefheb- blijft Sjaak de Kok (Le- >rp) met grote voorsprong »P gaan. 'stand na 21 wedstrijden: 1. S. t Punten, 2. W. de Feber J; Tolhoek 65, 4. R. de Wit 56, v Nabbekoom 56, 6. H. van den r C. v.d. Bergh 46, 8. M. t( "el 43,9 B. Steenbakker 42,10. «iLienden40. Van onze sportredactie -AND-Rath - Op het decircuit te Rilland-Bath zondag 14 augustus een tross van de AEWBR ge- 'fetreft een regionale aarin vooral in de ver tin standaardklassen P stri]d te genie- iMn n' Deze stan- iemSSen ket aantal hierin neemt gan®6-1" Joe - vangen de ^«èwlfop.66"^6 ral" 'In 07i2e sportredactie nl^ANDE - Op het H n de handbalvereni- oethai isse houdt de alvereniging De Rei- j..„ Ult Kloosterzande eriw augustu« een voet- j 1 voor zaalvoetbal- nsthinei?ïende teams, alle Dknr, t Kloosterzande, Zen,,,, ye''De Reizende Huis p laanderen- 't de K=' ossens, Vervaet tw tanJe- s Avnn°rf0i begint om 16.00 ■iisu^0? rond half elf is tan onze sportmedewerker TEN - Van de jeugd van 1 Middelkamp, die deel- aan een toernooi in Gef- was Richard Siereveld de ste Zeeuw bij de Il-jari- Hij finishte als tweede, in Hillebrand eindigde als nde, Randy van Gils werd tiende. isultaten andere Middel pers: 14 jaar: 4 Wilfred s, 15 Richard de Vrieze, 18 rten Goeree; 13 jaar: 12 ik Hillebrand; 12 jaar: 19 ik Zoetewei, 26 Ewald oost; 9 jaar: 15 Mark lens; 8 jaar: 16 Richard Oils. de nieuwelingen-dames, 1 Geffen in actie kwamen, ,eerde Marietta Zoetewei als twaalfde van de 66 /eksters. Eerder behaalde etta Zoete3wei een zeven- )laats in een klassieke itrijd in Diessen (66 deel- isters).

de Stem | 1983 | | pagina 8