Middelheim-festival weer helemaal terug krant is een iekneus Zoot Sims weer in Nederland Wat Belgische beeldhouwers met steen doen mFord. Lester Bowie: humor en vakmanschap OPLOSSING iONDERDAG 11 AUGUSTUS 1983 PAGINA GIDS 2 Jazzfestijn met Breugheliaanse sfeer Blues Gill Evans Op het Meervaart-festival Expositie in Jette-Brussel Strand Klassiek Autour de Vincent Breda Flora %ske en Wiske: De Gouden Ganzeveer, Lucky Luke: De Daltons In De Blizzard. %>ie Happie En De Bolle Uit Zwolle Boes. A64i N T3 Het Middelheim Jazzfestival in het fraaie park Den Brand in Antwerpen is weer terug. Na afwezigheid van een jaar zal dit festival voortaan een tweejaarlijks evenement in Antwerpen worden. Het Middelheim- festival is altijd een jazzfes tijn met een speciaal karak ter geweest. Met een beetje medewerking van de weer goden heerst er in het park rond de grote tent een Breugheliaanse sfeer. Ter wijl de orkesten spelen op het grote podium en de tent vol zit met de meer fanatie ke jazzliefhebbers, verzame len hele families zich rond de tent in het park, waar zij picknickend, lekker in het gras liggend de jazzklanken over zich heen laten komen. Vijf dagen lang duurt het festival. Twee van die dagen hebbewn een speciaal thema meegekregen; vandaag de bluesdag en zaterdag de dag van de big bands. De andere dagen is het programma ge varieerd met grote namen als Gill Evans, Lester Bowie (zie elders in deze rubriek) en Odean Pope. Opvallend van Middelheim is steeds weer dat men de entreeprij zen zo laag weet te houden; „Demokratische prijzen", noemen ze dat. Voor 600 Bel gische francs - nog geen 35 gulden - is men al in het be zit van een passe-partout 'na 12 Stadsverkeer 1:11.9 :EN AAT 20 B—3041 172-1729 net uw reklameboodschap e hoeken en gaten van id-West Nederland! 'het onderwijscentrum van de bedrijfstak :ort start de mondelinge* cursus in o.a.: Terneuzen tudiegids. Bellen kan ook .Plaats. Louisiana Red. - foto archief de stem voor vijf dagen. Dagelijks kost de entree 150 BF (zo'n 8,60). Vandaag begint het festi val dan met de Bluesdag. Om vijf uur vanmiddag bijt Little Willie Littlefield het spits af. Om zeven uur volgt Louisiana Red en Oliver La ke sluit met zijn groep vanaf negen uur deze dag af. Tus sendoor krijgen Belgische formaties op het kleine po dium de kans om zich te ma nifesteren. Vandaag zijn dat het David Gistelinck Quar tet en 'Groover'. Vrijdag zien we op het grote podium achtereenvol gens Spirit Level, het Jan de Haas Quartet en het Charles Tolliver Trio en op het klei ne podium de groepen 'Thursday in France' en het Gino Latucci Quartet. Zaterdag is het de dag van de big bands. Euro Jazz Big Band opent al om 15.00 uur de concertenserie, om 17.00 uur gevolgd door de Sky- masters en om 19.00 uur door de BRT Big Band. Tot slot wordt het grote podium be zet door Ernie Wilkins Al most Big Band. In de pauzes op het kleine podium treden de formaties 'Sun Touch', Raf Schillebeeckx Quartet en 'Mashenka' op. Het programma begint zondagmiddag ook weer om drie uur en wel met een line up van Belgische trompet tisten onder de naam Bel gian Trumpet Combination. Het blijft Belgisch als om 17.00 uur pianist Tony Bau- wens met zijn sextet voor het voetlicht treedt. Daarna is het de beurt aan de sterk in populariteit stijgende Zweedse formatie Mwendo EINDREDACTIE EDO SAUREN Dawa en als klapstuk van de dag sluit Gill Evans het jazzfestijn af. Kleine po dium: Het Patricia Beysens Quartet, het Ere Neels Quin tet en'Hadjazap'. Ook op de laatste dag, maadag 15 augustus, begint het programma weer om 15.00 uur. Om de twee uur komen dan het Paolo Radoni Septet, het Guz Markovic Sextet, het Odean Pope Trio en last but not least Lester Bowie met zijn 'From the root to the source' op. Kleine podium: 'Maydance', 'Mika' en het Erik Milaerts Quar tet. Rondom het festival in het park Den Brand zijn er nog enkele manifestaties in De Singel aan de Jan van Rijs- wijklaan 139. Daar is een ex positie van jazzgrafieken en hoezen van Belgische jazz platen, er zijn openbare re petities van de BRT Big Band en er worden lessen gegeven in het arrangeren. Vanavond begint in de Am sterdamse Meervaart het dertiende NOS jazzfestival, met een programma dat na alle krachtpatserij van de grote zomerfestivals welda dig interessant aandoet. Zo wordt om te beginnen zeer nadrukkelijk de aan dacht gevestigd op het werk van twee uiterst markante jazzmusici, Herbie Nichols en Tadd Dameron. Beide musici overleden in de jaren 60 op jonge leeftijd, beiden bieden ze ook fascinerende voorbeelden aan van eigen zinnige jazzmuziek. Speciaal samengestelde formaties zullen die muziek in de Meervaart ten gehore bren gen. Een uitgebreide ICP- -groep onder leiding van de erkende Nichols- adept Mis- ha Mengelberg zal ongetwij feld recht doen aan de weer barstige ritmiek en de bitter zoete lyriek in het werk van Herbie Nichols, waaruit men ook een aantal niet eer der gespeelde composities heeft gekozen. Gastsolisten bij dit optreden zullen zijn trombonist George Lewis, Sopraan saxofonist Steve Lacy en bassist Kent Carter. De groep Dameronia on der leiding van de illustere slagwerker Philly Joe Jones heeft zich geworpen op de muziek van arrangeur Tadd Dameron, die bij liefhebbers een geweldige reputatie ge niet vanwege zijn melodisch en harmonisch bijzonder verfijnde schrijfwijze. Daarnaast heeft de pro grammacommissie van het festival ook dit jaar de con frontatie van twee solisten niet geschuwd: dit jaar ho ren respectievelijk de gita risten Herb Ellis en Emily Remler, de tenoristenVon Freeman en James Moody en de trombonisten Al Grey en Buster Cooper. Op al die avonden zullen ze begeleid worden door het trio van pianist Tommy Flanagan, die ook elke avond een eigen recital zal geven. Interessant is natuurlijk ook het eerste optreden van Zoot Sims in Nederland sinds 1974, vrije interpreta ties van gospel, ritme and blues en eigenlijk de hele jazztraditie door de groep van trompettist Lester Bo wie en niet te vergeten het aandeel van de Nederlan ders. -edit en over de voordelen van Ford Leasing Zonder twijfel is Lester Bo wie de meest kleurrijke trompettist uit de jazz- avant-garde: Zijn chorussen bevatten razendsnel ver mengde referenties aan de hele jazz-traditie, pittig ge kruid met cynische humor en clowneske hoogstandjes. Hij speelt in witte dokters- jas, met een timing en een stootkracht die we in de jazz sinds Miles Davis niet meer gewend waren. Bowie is een vooraan staand lid van het Art En semble of Chicago, een bij zonder interessante groep die voortkwam uit de AACM, de belangenorgani- satie voor jazz-musici uit die stad. De discotheek (en daarmee de status) van het Art Ensemble is inmiddels van zeer respectabele om vang, en het ziet er naar uit dat Bowie zich met zijn eigen groep - waarmee hij in Amsterdam en Middelheim te horen zal zijn - ook van een dergelijke reputatie aan het verzekeren is. Onder de veelzeggende naam 'From the root to the source' borduurt Bowie in feite voort op de voornaam ste aspecten van het Art En semble werk: We horen een gewiekste collage van 'Great black music' (een favoriete term in AACM-kringen) waarin evenveel plaats is voor Louis Armstrong en Albert Ayler, vol onver wachte confrontaties en scherpe wendingen, met veel gevoel voor 'theater'. Kon dat principe bij het Art En semble echter wel eens ont aarden in navelstaarderij bij Bowie gaat het er eerlijk en rechtlijnig aan toe: voor een concert wordt niet meer gebeden met .het gezicht naar het oosten en er mag nu ook gelachen worden. Lester Bowie wordt bijge staan door drummer Philip Wilson en Bassist Malachi in Favors, pianist Albert Dai- ley, tenorist Ari Brown en de folkoliste Fontella Bass en David Paeston. Met name drummer Philip Wilson, zo is reeds gebleken op ACM- platen van deze groep, geeft Bowie uitstekend partij in zijn onnavolgbare excursies. De bijdrage van de zangers mogen tenslotte bestempeld worden als de vocale even knie van Bowie's hilarische trompetspel. Door Henk Eg bers BRUSSEL - Tot 25 september is er in Jette-Brussel een ten toonstelling te zien, die lief hebbers van beeldhouwkunst om verschillende redenen niet mogen missen. Atelier 340 stelt in het Koning Boudewijnpark en in zijn lokalen aan de daar bij gelegen Rivierendreef 500 kunstwerken van 70 Belgische kunstenaars tentoon. 'Steen in de hedendaagse Belgische kunst' is de gemeenschappe lijke noemer voor dit overzicht van tien jaar artistieke activi teit in dit materiaal. Dezer dagen is er bovendien een Symposium begonnen, waaraan elf Belgische beeld houwers deelnemen. Tot 4 sep tember zijn zij in het park be zig in Belgische steen. Het pu bliek krijgt zo inzicht in de verschillende fasen van het ontstaan van een beeldhouw werk. Wederzijdse contacten tussèn beeldhouwer, publiek, fabrikanten en Belgische steengroeven staan daarbij centraal. Vanaf 4 september worden de gebeeldhouwde re sultaten in het Boudewijnpark geëxposeerd. Een speels element is de landschapsculptuur bij het atelier. Kunstenaars hebben het eind van de doodlopende straat golvend gemaakt als de zee. Daaromheen is een heus strand met duinen aangelegd. Mensen (beelden) zitten te zonnen, er is een boot. In het strandcafé kunnen bezoekers aan de tentoonstelling terecht en zaterdag en zondag worden er vakantiefilms vertoond. En je hoort uiteraard de zee echt ruisen en de meeuwen krijsen. Het park heeft iets van een klein Middelheim. Niet dat er minder staat, maar het is alle maal wat knusser. Het werk is soms ook wat braaf, maar over het algemeen van een prima kwaliteit. Bij de voorbereiding van deze expositie werden 200 kunstenaars in België ontdekt die steen als hun voornaamste materiaal beschouwen. Daar uit zijn er 70 geselecteerd. Dui delijk op kwaliteit, maar ook op diversiteit, want het pu bliek moet zien wat je alle maal met steen kunt doen. Steen als verschijnsel (het fe nomeen) zie je bij Clemencon, die speelt met nauwelijks be werkte granieten palen, zoals ook voor afrastering worden gebruikt en Dominique Stroobant nummert een 'uit eengevallen' steen. Van Naza reth vormt en polijst het mar mer tot sensuele tekens en Spilliaert tot rationele struc turen; het andere uiterste, dat de steen nauwelijks nog steen laat. Bij Fréson zie je, op een grafische manier, op hoeveel verschllende manieren de huid van een steen bewerkt en vaak vervreemd van zichzelf kan worden. Maar er zijn ook heel klas siek 'beelden', zoals een neus hoorn in graniet (heeft best gevoelsmatige verwantschap) van Van Ransbeeck, het 'eeu wige leven' (marmeren han- Willem Vermandere: Ti taan; graniet 1976. den in een stronk) van Ver mandere of De Middeleer met zijn 'Trillend verlangen'. Van Hubert zie je dan weer haaks daarop landart-achtige situa ties met stenen, draad en aar de; etcetera. Ook met steen kun je alle kanten op. De kunst is niet meer voor één gat of één stijl te vangen.... Binnenshuis staat nogal wat werk opgesteld waarvan het ambachtelijk vermogen en de liefde voor de steen afstraalt. Het gevoelige raffinement van Jan Dries, die marmer uittilt boven zijn eigen zwaarte kracht en in zijn voetspoor de uit Tilburg stammende Jetje de Kort met haar onaardse vormen hanteren totaal ande re middelen dan Paul Gees, die veel meer bewerend bezig is met hout en steen om span ningen tussen materie en ruimte te illustreren. De anecdotische Van den Abeele, die uit een albasten schedel een baby geboren laat worden (Leven en dood) of de marmeren symboliek van Desomberg mogen haaks staan op de gestyleerde teken taal van Kovacs of de geredu ceerde constructies van Ra mon, telkens gaat het om zeer vakkundig en artistiek gevoe lig werk. De toegangsprijs is 100 frank en de catalogus kost 400 frank. Het levende kunstwerk Fabiola is zaterdag te bewon deren tijdens de culturele manifestatie Autour de Vin cent in Zundert. - foto archief de stem IN 1853 WERD de schilder Vincent van Gogh in het Westbrabantse dorp Zundert geboren. Elk tweede weekeinde in augustus vindt er in deze plaats daarom een culturele manifestatie onder de titel 'Autour de Vincent' plaats. Zaterdag begint het festijn op het Van Goghplein en de markt met een grote kunst- en ambach tenmarkt. Clowns, muzikanten en toneelspelers vertonen hun kun sten in het dorpscentrum. Voor de kinderen is er een speciaal pro gramma opgezet. Op zondag treden onder meer een Canadese muziekgroep, een Spaans flamengo-danspaar en het levende 'kunstwerk' Fabiola op. In het gemeentehuis is een ex positie ingericht van nageschilder de 'Van Goghs' door de Eindhove- naar Leonard van der Loo. U kunt in Zundert ook de World Press Photo tentoonstelling gaanbekij ken. Zwemmen over het Hollands Diep VOOR DE NEGENTIENDE maal duiken zaterdag een aantal waag halzen bij Numansdorp in het Hol lands Diep in een poging al zwem mend Willemstad te bereiken. De start is om 13.30 uur bij de kop van de Oude Haven. Het is de bedoe ling dat de zwemmers drie kilome ter verderop, bij het strandje van Willemstad op de oever kruipen. Wie zin heeft om mee te doen (en in het bezit is van een gele, ro de of oranje badmuts) kan zich nog aanmelden bij de wedstrijdse cretaris in Willemstad (tel. 01687- 2575). Deelnamekosten bedragen 8,50 gulden. Ook zij die met een volgboot de verrichtingen van de zwemmers wil volgen zijn van harte welkom. Straatfestival in Vlissingen IN VLISSINGEN VINDT tot en met zaterdag een straatfestival plaats op het terrein aan de Commando- weg. Een bonte verscheidenheid aan artiesten is te zien en te horen in deze Zeeuwse havenstad. Liefhebbers van popmuziek ko men ruimschoots aan hun trekken, maar op het festival is ook plaats ingeruimd voor muziektheater, dans, poppenspel, circusvoorstel lingen. Humor speelt een belang rijke rol op het straatfestival Clowns uit Engeland, Canada, Ar gentinië, België en Nederland tre den de komende dagen in Vlissin gen op. Naast al deze optredens kunt op het festivalterrein verschil lende workshops en tentoonstel lingen bezoeken. Het festivalter rein is te vinden nabij de Schelde- scheepswerven. HONDERDDUIZENDEN BLOE MEN ZIJN de komende dagen te zien in de Grote Kerk van Breda tij dens de expositie 'Breda Flora'. Morgen gaan de deuren van de kerk om 12 uur open Deze groot ste bloemententoonstelling van Zuid-Nederland is tot en met 21 augustus geopend. Wie pas tijdens de laatste dagen van de expositie naar de Bredase Grote Kerk gaat, hoeft niet bang te zijn verwelkte bloemen te zien. De gehele tentoonstelling wordt met verse bloemen regelmatig op peil gehouden. Naast typische zomer bloemen zijn er onder andere gla diolen, lelies, azalea's en zelf bloeiende tulpen in de vele arran gementen verwerkt. De expositie bestaat niet uit lou ter bloemen alleen. Tientallen con tainers met loofbomen en conife ren zijn in de gotische kerk opge steld. De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde geeft de nodige voorlichting over bloemen en planten en er worden doorlopend demonstraties bloem schikken gehouden. Breda Flora is op vrijdag 12, zondag 14 en zondag 21 augustus van 12 tot 21 uur geopend. Op de overige dagen kunt u de expositie van 10 tot 21 uur bezoeken. De en treeprijs bedraagt zes gulden (een rijksdaalder voor kinderen tot 14 jaar; vijf gulden voor 65-plussers en groepen boven de tien perso nen). ter postzegel, zenden aan SVH, 105,2700VB Zoetermeer. V/»/H 'Ook schriftelijk mo&W- Termeer. Tel. 079 511014. tebednjfstakHoreca 'f nss'en 'Handelskennis'/ 'kestaiirantbtv/cj j n cafébedrijf wordt op 5 januari 19 110 plaatsen afgenomen. ichtingen: Tel. 079-511014. 'squq uaoqos 'oi 'jaSoA '6 'j uappicu a;j3pB(qa§ '8 'squq paoq 'i quaSe uba .ious '9 's;qoaa qezsel -g 'uCiuoq joo y 's^qoaa aap -noqos do 'g 'aqoqaiuq -g 'afsep T :3uisso(do I

de Stem | 1983 | | pagina 17