TERNE UZ EN-A A N-ZEE Veertarief steeds grotere barrière de 4in1 krant" uidegom ®)STEM Dow verschijnt niet voor Water Tribunaal Kloosterzande ontving Poolse volksdansgroep STRAKS VIJF MILJOEN GEÏNVESTEERD DE STEM rteren snel, 1st.» Wegverkeer in Zeeland niet verder gedaald VOOR SOCIAAL VERKEER Zeeuwen naar stembus voor besturen waterschappen Jongen (6) zwaargewond bij ongeval DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1983 Wij produceren geen PCB's de Zeelandbrug vertoonde vo rig jaar vrijwel hetzelfde beeld als elders op de Zeeuwse wegen. De drukte op de Wes- terscheldeveren bleef vorig jaar afnemen. Ook van enige toename aan het eind van het jaar was geen sprake (zie el ders op deze pagina). Provinciale Waterstaat meldt dit in het jaarlijks we- genverslag. Het aantal ver keersslachtoffers in Zeeland bleef ook in 1982 afnemen, een tendens die tien jaar geleden al begon. Vorig jaar overleden in Zeeland 47 mensen als ge volg van verkeersongevallen. In 1981 waren dat er 56. De toename van de verkeersvei ligheid in Zeeland loopt para- lel met het landelijk beeld. Zeeland wordt een relatief verkeersveilige provincie ge noemd. Gemiddeld raakte de laatste vijf jaren 1 op de 305 Zeeuwen bij een verkeerson geval betrokken, landelijk 1 op 240. VHSSINGEN - De hoogte van de tarieven voor de Westerscheldeveren gaat voor het sociaal verkeer (re creatie, familiebezoek e.d.) een steeds grotere barrière vormen. Dat blijkt uit het feit dat het gebruik van de veren in de weekeinden nog sterker daalt dan op werkdagen. Provinciale Waterstaat schrijft dit in het wegenverslag 1983. De Zeeuwse Westerschelde veren hebben vorig jaar ruim 34,8 miljoen gulden verlies op geleverd. Dat tekort is zoals tot.-jnu toe gebruikelijk door het rijk bijgepast. Er kwam ruim 15,2 miljoen gulden aan tol binnen. De verhouding tussen de rijksbijdrage en de eigen bij drage (de tolopbrengst) was daardoor 69,04 procent tegen over 30,96 procent. Het verlies was overigens negen ton lager dan het jaar daarvoor. De da ling van het vervoer zette zich voort hoewel in mindere mate dan in het jaar daarvoor. Er kwam bijna zeven procent minder tol binnen dan was ge raamd. Dat blijkt uit het jaarver slag van de Provinciale Stoombootdiensten. De daling van het verkeer op de Wester scheldeveren was veel groter dan de verkeersafname op de Zeeuwse wegen en op de Zee landbrug. Het jaarverslag schrij ft dit toe aan de omstan digheid dat de capaciiteit van de veerdiensten onvoldoende is voor het verkeersaanbod: Daarbij doelt men wat betreft de dienst Vlissingen-Breskens op het totale vervoer en wat betreft Kruiningen-Perkpol- der op het vrachtwagenver- keer. In totaal maakten vorig jaar bijna 2,69 miljoen auto's en 8,35 passagiers een overtocht. Het jaar daarvoor bedroegen die aantallen ruim 2,75 en 8,66 miljoen. Afgaand op het eerste half jaaroverzicht voor 1983 lijkt het passagiersvervoer zich te herstellen. Het aanzienlijk lu cratievere autovervoer liep daarentegen weer wat verder terug. MIDDELBURG - Een deel van de waterschapsbesturen in Zeeland moet eind dit jaar periodiek aftreden. Dat maakt verkiezingen noodzakelijk. Watervervuilers (dus alle Zeeuwse gezinnen en bedrij ven), eigenaars van grond, landerijen, huizen en andere gebouwen kunnen daartoe op 19 oktober naar de stembus. Belangstellenden kunnen zich ook zelf verkiesbaar stel len. De daarvoor benodigde formulieren zijn sinds gisteren op de waterstaatskantoren be schikbaar. Op 24 augustus be gint om 16 uur in alle water schapskantoren een openbare vergadering, bedoeld om na te gaan of de ingediende opgaven aan de voorwaarden voldoen. Van onze correspondent ZAAMSLAG - Bij een ver keersongeval is gistermiddag het 6-jarig jongetje D. P. uit Zaamslag zwaargewond ge raakt. Het knaapje werd per ambulance overgebracht naar het Elisabethziekenhuis te Sluiskil, waar men overbren ging naar het Academisch zie kenhuis te Gent (B) noodzake lijk vond. Het ongeval gebeurde om streeks het middaguur op de provinciale weg de Veerstraat. Het kind reed op zijn fietsje in gezelschap van zijn moeder, i Zij wilden op een gegeven mo ment linksaf de Van Heetvel- destraat inrijden. Daarbij werd het jongetje gegrepen door een uit de richting Zaam- slag-veer komende truck met oplegger, bestuurd door A. K. uit Sliedrecht. Het jongetje raakte bekneld onder de combinatie en werd enkele meters meegesleurd. De brandweer van Zaamslag moest te hulp komen om het slachtoffertje uit zijn benarde positie te bevrijden. De ge meentepolitie van Terneuzen verzoekt eventuele getuigen van dit ongeval zich met haar in verbinding te stellen, tel. 01150-94151. Met een fikse boeggolf groet de 'Tun-Cheng' Terneuzen. Je vindt verkoeling aan het water en op amper honderd meter afstand trekt de wereld, zelfs de Aziatische, aan je voorbij. De aantrekkelijkheden van 'Terneuzen-aan- zee' in een lange hete zomer. Pieren, slikken en strandjes wordt met de dag populairder. Straks wordt het nog een echte badplaats- foto de stem/cor j. de boer T20 PAGINA ZEELAND 1 VAN ZEELAND Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Aan de af name van het wegverkeer in Zeeland is vorig jaar een einde gekomen. In de eerste helft van 1982 was nog sprake van een zeer geringe daling. Dat werd gecompenseerd doordat het verkeer op het eind van het jaar weer wat begon toe te nemen. Bij Provinciale Water staat durft men nog niet te be weren dat dit moet worden opgevat als een eerste signaal van een beginnend econo misch herstel. Daarvoor wil men de ontwikkelingen in dit jaar afwachten. De verkeersontwikkeling op DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND li <en ontvangt U als U Uw ondertrouw antoren van De Stem geten doet u het dan Als u ruim- ig even op èen van onze kantoren vult en opstuurt dan garanderen wij s van de Felicitatiedienst ntrekkelijk pakket met al waarde- en reductie- i en van merkartikelfa- welijksdag bezoek van de aats:. latum kerk. huw.: itoren. fan een onzer verslaggevers KNEUZEN - Dow Chemi ci in Terneuzen zal in oktober "6 verschijnen voor het In- Mationaal Water Tribunaal. Iet bedrijf heeft dit laten we- in een bekendmaking aan medewerkers. Zoals bekend wees het Tri baal onlangs Dow aan als van de producenten in de fflelux van het kanker- kwekkende polychloorbife- f 'pCB's), waarmee het wa- :r m de Westerschelde zou jn verontreinigd. De Terneu- ïsechemie-reus ontkent de "O'ijging in alle toonaarden. .Dow Terneuzen is geen pducent van PCB's en is dat 1 niet geweest", zo staat te in de brief aan het perso- «t. Alleen enkele elektrische ormatoren op het fa- sterrein bevatten een zuidwest nederland putoren lii!frneuzen' Hulst en Goes. fluresQctn telefoonnum- Pessen en pop pagina 2 sdactie lebf?Zen' Rein van der Én /^fcl','e"chef), Jan Jan- (P|v chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de iDn.J Ton Koomen laeten nSt; Eu9ène Ver- L Goes: Gé van Ber- a .Middelburg: Henk p°st" °stburg: Co Meertens. Wcepunh foster: :en zande: mevr. Neve, t'exanderstr. 4, 01148- Vedentie-expl. Dnteur Zee|and: C. 'Pnvé 01150-95839. Slem, 076-236911 vloeistof waarin zich PCB's bevinden. Deze zijn of worden echter vervangen. De directie wijst er ook op dat de PCB-concentratie in het oppervlaktewater van de Westerschelde vlakbij de Dow-f abrieken nauwelijks hoger is dan de concentratie elders in de rivier. Dow laat zich dan ook niet voor het In ternationaal Tribunaal dagen, maar zal, „uiteraard, volledig samenwerken met de verant woordelijke regionale en na tionale autoriteiten". Van onze correspondent VOGELWAARDE - De Poolse volksdansgroep Kortowo uit Olsztyn werd gisteravond ontvangen op het gemeentehuis te Kloosterzande. Al musice rend, dansend en zingend trok de groep vanuit de Cloosterstraat op naar het gemeentehuis, waar het voltallige college van b en w aanwezig was. Nadat Kortowo voor het gemeentehuis nog enige dansen had uitgevoerd, bood de groep het college een ge schenk aan, waarna burgemeester Somers een glas-in-lood raam overhandigde. Na spectaculaire optredens in Vogelwaarde (maandag) en Utrecht (dinsdag) treedt Kortowo donderdag nog op in Zeebrugge, waarna vrijdag voor een weekje naar West- Duitsland en Zwitserland wordt vertrokken. Afhankelijk van de toestemming van de Poolse autoriteiten, komt de groep volgend weekend terug naar Den Dullaert in Hulst voor een optreden in het kader van het 15-jarig bestaan van volksdansgroep Hava Naguila uit Vogelwaarde. s De Poolse groep Kortowo in actie in Kloosterzande. - foto de stem/cor j. de boer ^liiiiiuiiiiiiiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Banenfonds Zeeland is nog steeds in trek Van een onzer verslaggevers 21IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII JIDDELBURG - Bevordering van de werkge- egenheid blijft ook volgend jaar centraal taan in het beleid van de provincie Zeeland. ;én van de instrumenten die daartoe zijn ont worpen, het provinciale werkgelegenheids- onds, is zo in trek dat het alweer uitgeput Ireigt te raken. Reden voor het provinciebestuur om er (zoals al ge geid) opnieuw een miljoen gulden extra in te storten. die met het provinciale steuntje in de rug zelf nog voor 19 miljoen gulden inves teren. Veruit het grootste deel van de aanvragen wordt ove rigens afgewezen. Zo kwamen vorig jaar zeventig aanvragen binnen. Daarvan werden er twaalf gehonoreerd. Dat alles blijkt uit medede lingen van gedeputeerde sta ten. Dit college weigert overi gens nog steeds de namen be kend te maken van de ge steunde bedrijven. Journalis ten hebben daartegen een Arob-procedure ingesteld. Ze verwachten dat de Hoge Raad uiteindelijk een uitspraak zal moeten doen. Overigens werken niet alle bedrijven aan de beslotenheid mee. Zo maakt het postorder bedrijf Neckermann in Sint Jansteen er geen geheim van dat het 800.000 gulden heeft toegezegd gekregen, tot nu toe het grootste bedrag dat uit het fonds is toegekend. Het provinciebestuur heeft de Zeeuwse banken, accoun tants en boekhoudbureaus in middels van de voorwaarden voor steun uit het fonds op de hoogte gesteld en hen ge vraagd om eventuele kandida ten op de mogelijkheden te wijzen. Van deze acquisitie verwacht men een toenemend aantal aanvragen. Als zich geen nieuwe ont- ikkelingen voordoen zullen Zeeuwse staten half no- lember (wanneer ook de nieu- le provinciebegroting wordt ehandeld) met de nieuwe tortingen akkoord gaan. In otaal heeft de provincie dan ijf miljoen gulden geïnves ted in het fonds, waaruit moral beginnende onderne- ners, maar ook bestaande be kijven geld kunnen lenen under de juridische verplich- dat het geld onder alle itandigheden moet worden igbetaald. Van de drie miljoen gulden ilus 320.000 gulden rente) die al naar het fonds is ge- si is inmiddels voor een itaalbedrag van 2,7 miljoen an ondernemers toegezegd, r zit voor bijna 1 miljoen aan anvragen „in de pijplijn". Iet het tot nu toe toegezegde, an wel reeds uitgeleende geld apt men bij te kunnen dra in aan het behoud van 343 estaande en realisering van nieuwe arbeidsplaatsen, gaat daarbij om 21 begin- ende en bestaande bedrijven, ,'orig jaar werd ook al een lergelijk gebaar gemaakt. Zo- jïi? Is bekend wordt buiten deze «tra stortingen om jaarlijks tn miljoen gulden in het jnds gestopt.

de Stem | 1983 | | pagina 11