de4in1krant )E BLIEK 42."" 62; 12.sfl ond „Er is veel belangstelling voor Zeeuws massageteam" Begin volgend jaar besluit zoute of zoete Grevelingen Stekene weer tegen aanleg Rijksweg 60 RA VOZ-commissie zwakt rapport W. Blok af Aantal aanvragen voor hulp is flink gestegen DE STEM Toon rapport Blok is onverkwikkelijk ®LSTEM SE VOLKSUNIVERSITEIT Opspuiten landtong Markizaat toegestaan Muziekhandel 'De Polyfoon' WOENSDAG 10 AUGUSTUS 11 11 raks vers voordeel. frieszakjes Inmaakketel (Weckketel) T20PAGINAZEELAND1 OPVANGCENTRUM VOOR JONGEREN ykrachting COÖRDINATOR MARC VAN WAES: PROJECTGROEP: PIJPLEIDING VOLWAARDIG ALTERNATIEF' Onaanvaardbaar 4560 AB HULST (Nederland) POSTBUS 90 - TEL. 01140- 15848 PROGRAMMA IS UIT!!! Z.V.U. een uitgebreid en geva- irin tal van nieuwe cursussen zijn en hebben het programmaboekje it aanvragen of afhalen bij het Z.v. liddelburg AS Middelburg 100 srdag van 9.00-15.30 uur van 9.00-12.30 uur ie gegevens over alle cursussen uit SI DE Z.V.U. september t/m 31 augustus) per lid .DEN sgeld voor alle cursussen >t lezingen g ZVU-jaarprogramma imene cursussen, creatieve cursus- MET AANMELDEN! :art reeds in september. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND II ff VAN ZEELAND \an een onzer verslaggevers VOZ-COMMISSIE ZIET OOK POSITIEVE ASPECTEN flODELBURG - „Onver- nikkelijk", zo noemt direc- tur-arts F. van Spanje van de jtuwse Raad voor de Volks- Bondheid (RAVOZ) de „ne- jtieve toon" van Wim Bloks apport „Tussen artsenmacht ,a patiëntenklacht". Volgens ljem drukt het rapport (dat in ,pril door de kritische Werk- poep Gezondheidszorg fcuwsch-Vlaanderen werd itgebracht) een onverdiend tempel op de Zeeuwse ge- gndheidszorg en gaat het ïoorbij aan „hetgeen tot op leden reeds is bereikt". De RAVOZ-commissie Li chamelijk Zieken ging giste ren met deze akkoord met deze kwalificaties, die Van Spanje had neergelegd in een con cept-reactie. Wel vonden som mige commissieleden het op z'n plaats de opmerkingen van de directeur-arts wat af te zwakken. Zo vond directeur A. Mutsaers van het provinciaal opbouworgaan Stichting Zee land dat Van spanje er niet helemaal in was geslaagd om bij het weerleggen van som mige kritiek voldoende af stand te nemen. „Men kan de commentator hetzelfde ver wijten als hij Blok verwijt. Al leen wat minder sterk". Moeilijk keek de commissie aan tegen het feit dat de medi ci zich niet hebben kunnen of willen verweren tegen be schuldigingen die Blok na zijn uitgebreide klachtenonder- zoek naar voren heeft ge bracht. Ziekenfondsvertegen woordiger C. Wellhühner: „Het verweer van de artsen is niet onderzocht". Met me vrouw De Wijs-Wiersma (Kind en ziekenhuis) noemde hij het jammer dat Blok voor bij is gegaan aan maatschap pelijke omstandigheden en zijn kritiek alleen op de medi sche wereld richt. „De patiënt zelf heeft de arts op een voet stuk geplaatst waar deze niet thuishoort". Commissie-voorzitter C. van Ommeren benadrukte dat de kritiek van de RAVOZ-di- recteur, met in z'n voetspoor de commissie, niet mis moet worden verstaan. „Ik wil na drukkelijk onderstrepen dat een aantal zaken mede dank zij het rapport van Blok gesig naleerd zijn". rood oker rood lichtblauw beige lichtblauw blauw metallic groen oker-geel goud zwart geel rood rood blauw blauw metallic wit blauw blauw metallic uilauto's op komst. Breskens. Reparatie, onderhoud en irg-, laanderen vanaf 1925 172-1473/1639 i1 0-2660/2343 BI GM 1979 1979 1978 1978 1978 1977 1977 1974 1981 1977 1976 1977 1973 1977 1974 1978 1976 1976 1978 ezondheidszorg in .-Vlaanderen goed Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De gezondheidszorg in ieeuwsch-Vlaanderen is ten opzichte van vele indere (dunbevolkte) streken in Nederland ;oed te noemen. De situatie voor de Zeeuws-Vlaamse patiënt lijkt lan ook veel minder ongunstig dan het rapport 'Tus- artsenmacht en patiëntenklacht' doet vermoeden. n smaakloos, skwaliteit. 100 stuks, ran 4,95 NU *1,5 liter van 6,95 NU Met edelstaalranden kunststof deksel. Hoogte 30 cm. 0 35 cm. Inhoud 29 liter. Aan de buitenzijde zuurbestendig geëmailleerd. Uitvoering voorgas „et: -.1 'Uitvoering a\ehL-—1 voor elektriciteit Inhoud 1,5 Itr. !,50perst. 6 stuks zolang de voorraad strekt. accessoires die u voor het rooster - thermometer - ondwinkel weten? Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Zonder expliciet in te gaan op êén van de hoofdzaken in het kort geding heeft de president van de Haagse rechtbank mr. M. R. Wijnholt gistermorgen de mi lieuorganisaties in het onge lijk gesteld in hun ultieme po ging opspuiting van de land tong in het voormalige Ooster- scheldebekken bij Bergen op Zoom tegen te houden. Rijkswaterstaat mag dan ook doorgaan met de voorbe reidingen voor de speciestort in het tegenwoordige Marki- zaatsmeer. De landtong die zo ontstaat moet dienen als fun dament voor een nieuwe stadswijk van Bergen op Zoom. De vier milieuorganisaties, waaronder de Brabantse Mi lieu Federatie, bleven gisteren in het ongewisse over hun eis of de Wet op de Indijkingen uit 1904 nou wel of niet van toepassing is op de speciestort. De advocaat van de hevig te leurgestelde milieu-groepen bestudeert de mogelijkheid om tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan via een spoed- appèl bij het Hof. Van onze correspondent MIDDELBURG - Het opvang centrum voor jongeren te Middelburg heeft een belang rijke functie in de jeugdhulp verlening Zeeland. Duidelijk is echter eveneens dat de over heid de benodigde middelen voor het functioneren van het opvanghuis verregaand be perkt. Dat staat in het jaarverslag van de stichting Onderdak in Middelburg. Het lijkt in deze tijd steeds minder mogelijk om degenen die van de huidige economische crisis het meeste te lijden hebben, enigszins verantwoord te hulp te komen, zo wordt verder gesteld. Het opvanghuis, in oktober 1978 als een experiment van start gegaan, heeft in de jaren die volgden tal van tijdelijke behuizingen achter de rug. Verschillende malen moest van pand verwisseld worden. Sinds enkele weken is het op vanghuis nu gevestigd in een gerenoveerde eensgezinswo ning, waarmee men hoopt dat het eerste lustrum vol van tij delijks behuizingen kan wor den afgesloten. In het jaar 1982 zijn in totaal 76 telefonische en directe aan vragen voor plaatsing en op name bij het opvanghuis bin nengekomen. Daarvan leidden er 41 tot een opname. Negen aanvragen moesten worden afgewezen omdat het huis op dat moment vol was. De overi ge zijn op grond van de opna mecriteria afgewezen of door verwezen naar een andere in stelling. In vergelijking met 1981 is er qua meldingen een sterke stijging te constateren van 46 in 1981 tot 76 in 1982. De oor zaak hiervan is moeilijk vast te stellen. In de eerste drie maanden van 1983 was het een stille tijd. De gemiddelde ver blijfsduur lag op 30% dag. Het zwaartepunt van de leeftijds groepen ligt bij de 16-jarigen. Het rapport is geschreven vanuit een negatieve opstel tegenover de medische wereld. Desondanks heeft het lijgedragen aan een bewust wordingsproces en heeft het »ige wenselijke ontwikkelin- ffl versneld. Deze reactie is gisteren astgelegd door de commissie ichamelijk Zieken van de Zeeuwse Raad voor de Volks- ezondheid (RAVOZ). In het nderhavige rapport (een doc- iraalscriptie van sociologie- tudent Wim Blok, geschreven opdracht van de kritische ferkgroep Gezondheidszorg keuwsch-Vlaanderen) wordt sak felle kritiek geleverd op ziekenhuisbestuurders, ialisten en huisartsen in ie streek. De RAVOZ-commissie ver bijt Wim Blok dat hij zich te- tel heett laten leiden door de outen van enkelingen. Aan de mdere kant vindt men dat lin rapport bijdraagt aan po- Wgen om de gezondheidszorg Veen hoger peil te brengen. commissie vindt bij voor bid dat het rapport leidt tot snellere totstandkoming een functionele Zeeuws- e ziekenhuisgroep, een Hellere uitbouw van de na- en van waarde is voor de leningsvorming op het ter- ein van klachtenbemiddeling. Bij Bloks constatering dat gezondheidszorg in ieeuwsch-Vlaanderen onvol- Gissingen - onder ver- eoking van verkrachting van. 0 22-jarige vrouw uit Tïl- ®g arresteerde de politie te 'wangen de 24-jarige C. V. die plaats. De Vlissingse man zou de ouw, die bij kennissen in nSen verbleef en die hij eens eerder had ontmoet in ™)ege uren van maandag 8 «Juf tot tweemaal toe verl5racht. De vrouw st zich in een ziekenhuis .fB^handeien. V. is in ver- He bewaring gesteld. «ïï^tWO^UCwESTieDeR^ND 'Gloren iti!lrneuzen' Hulst en Goes, nip.. en telefoonnum- ne'sop pagina 2. factie fcn..: Rein an der (editie-chef), Jan Jan- ramV' chef). Prank Dey, ioer Schipper, Cor de sportl u i' Ton Koomen IrjJ; Htdst: Eugène Ver- SMÏhh Gé Van Ber' ma ^?helbur9: Henk Post s'°°stburg: Co Meertens. I^eepunten ^osterzande; mevr. Neve, 250 4' 01148" Jertentie-expi. m DrillsUn Zeelan<d: C. Me- Pnve 01150-95839. waardig is heeft de commissie de kanttekening geplaatst dat daarbij geen rekening is ge houden met de aanwezigheid van superspecialistische voor zieningen in de Belgische ste den Brugge en Gent. De RAVOZ-commissie vindt het bezwaarlijk een uit spraak te doen over het door Blok bekritiseerde doorver wijzingspatroon (artsen zou den patiënten te lang onder hun hoede houden door ze niet snel genoeg naar meer gespe cialiseerde collega's door te verwijzen). Het patroon wijkt volgens de commissie niet noemenswaardig af van het landelijk gemiddelde. Men is het met Blok eens dat de kwaliteit en de continuïteit van de gezondheidszorg ge diend zijn met een organisato rische éénwording van de Zeeuws-Vlaamse ziekenhui zen. Dat zou namelijk herver deling en diversificatie van specialistische functies moge lijk maken. Men vindt wel dat de cijfers die Blok daarover heeft gepresenteerd te opti mistisch zijn en dat inmiddels al heel wat ten goede aan het veranderen is. De RAVOZ-commissie vindt verder dat de zieken huisbesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen nu toch wel vor men van democratisering en (onafhankelijke) klachtenbe handeling op de rails hebben gezet Ook vindt men dat Blok ten onrechte bezorgd is over de „bijbaantjes" van huisartsen, de commissie ziet die baantjes als een normale zaak in een plattselandsgebied als Zeeuwsch Vlaanderen. ilBOU Mare van Waes neemt een sporter onder handen. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent OOSTBURG/IJZENDIJKE - Tijdens de laatst gehouden 24 uur van Oostburg schit terden ineens nieuwe ster ren. Niet de trimmers, maar het Zeeuws massageteam zorgde voor een nieuwe im puls. Bijna tachtig deelne mers aan dit Oostburgse trimevenement werden door de leden van het sportmas sageteam behandeld. Deze leden zijn afkomstig uit Hoek, Zaamslag, Zuid- dorpe en Kloosterzande en zijn allen gediplomeerd sportmasseur. „Er was veel belangstelling voor ons werk", zegt coördinator Marc van Waes. Samen met Louis Ver- braaken uit Ossendrecht heeft IJzendij kenaar Mare Van Waes de 'leiding' over het sportmassageteam afde ling Zeeland. Zij verzorgen de afspraken en bezoeken de vergaderingen van het NGS (Nederlands Genootschap voor Sportmassage). Naast Zeeuwse leden bestaat dit team ook uit enige Westbra banders. Van Waes: „We willen de massage dichter bij de mensen brengen. Ve len zijn nog nooit bij een masseur geweest en daar door willen we ons werk meer bekendheid geven". Dat is afgelopen weekein de in Oostburg dan zeker gelukt. Ook de voorzitter van de Oostburgse winke liersvereniging J. Bogaert, kwam bij het team op tafel en was na de behandeling stukken opgeknapt. Van Waes: „Velen hebben al om nadere informatie gevraagd en dat belooft misschien ook weer wat". Naast Oostburg zal het team, dat vorig jaar september is gestart, ook aanwezig zijn in Vlissingen, bij de drie eilanden-wandel tocht en 3 september bij de triathlon eveneens te Vlis singen. Het lijkt min of meer op een sneeuwbaleffect. Begeleiding „Voorlopig zijn we alleen gevraagd voor masseren, maar we doen ook de totale begeleiding", vervolgt de IJ zendij kse sportmasseur. „We doen het niet voor het geld. Als we onze onkosten eruit hebben zijn wij als Zeeuws team al tevreden, maar misschien denken an dere afdelingen van het NGS daar anders over". Be tekent dit nu dat de EHBO- ers kunnen verdwijnen? „Nee helemaal niet. Wij ver lenen eerste hulp bij sport- ongevallen en we zijn geen EHBO-ers", aldus Van Waes. „We willen ze er hele maal niet uitwerken". Inmiddels is wel gebleken dat er duidelijk behoefte be staat aan een dergelijk mas sageteam. Van Waes: „Or ganisaties zoals de EHBO zijn al lang ingeburgerd. Zij richten zich onder meer op wondbehandelingen en al gemene verschijnselen. In spier- en bandblessures zijn wij gewoon verder. Wij mo gen alleen gezonde mensen behandelen en hebben dan ook een EHBO-opleiding, maar beperkt, achter de rug en meer op sport gericht". Preventief Verder komt er in sep tember een opleiding in Kruiningen waar een appli catiecursus zal worden ge geven, puur gericht op het preventief behandelen van blessures. Het is dan de be doeling, dat de leden door een gerichtere opleiding in een vroeg stadium kunnen herkennen of iemand door een spierverkorting proble men kan krijgen. Het sport massageteam zal zodoende op elk sportief gebeuren kunnen inspelen, waaronder ook trimmersactiviteiten van uiteenlopende aard. Van Waes heeft zelf in de afgelopen drie jaar enorm veel ervaring opgedaan bij het Nederlands massage team in de Vierdaagse te Nijmegen. In vier dagen tijd behandelde hij dit jaar 125 wandelaars, soms van zes uur 's morgens tot negen uur 's avonds. Hij offerde er een week vakantie voor op. „Het is keihard werken en weinig slaap. Dit jaar was ik post- chef waar je veel van op steekt", vervolgt hij. „Je moet het gewoon eens kun nen meemaken. Het is een geweldige ervaring". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/DEN HAAG - Minister Smit- Kroes (Verkeer en Wa terstaat) wil begin vol gend jaar beslissen of de Grevelingen (stagnant) zout blijft, dan wel zoet wordt. Zij zal nog dit na jaar de Raad van de Wa terstaat advies vragen. Gisteren is de eindnota van Rijkswaterstaat over de keuze zout of zoet Grevelingenmeer in concept gereed gekomen. Deze projectnota, waarin geen adviezen voor de keuze zout- <2oet worden gegeven, maar die dient voor de belangenafwe ging, is gebaseerd op vijf (vo rig jaar verschenen rapporten) van even zoveel deelproject- groepen, die elk een hoofdas pect hebben bestudeerd (land bouw, visserij, ecologie, re creatie en waterhuishoudkun- dige randvoorwaarde). Verdeeld De nota, die vanaf vandaag aan alle belanghebbenden wordt gestuurd, is tevens Mi lieu Effect Rapportage. Zoals bekend wil de landbouw dat de Grevelingen zoet wordt, terwijl de milieumensen voor een zoute Grevelingen zijn. Zij zijn bang dat een zoete Greve lingen door het Rijnwater ern stig vervuild zal worden. De visserij is verdeeld. Volgens de samenstellers van de projectnota is het de landbouw in eerste instantie niet te doen om een zoet Gre velingenmeer, maar om zoet water op Schouwen en op een deel van Goeree te krijgen. In de gisteren verschenen nota van Rijkswaterstaat wordt er nog eens nadrukkelijk op ge wezen dat er ook via een pijp leiding rechtstreeks vanuit Het Krammer-Volkerak, van uit de Scxhelde-Rijnverbin- ding of vanuit het Haringvliet zoet water naar noordelijk Zeeland gebracht kan worden. Volwaardig De projectgroep van Rijks waterstaat, die de nota heeft gemaakt, heeft de aanleg van een pijpleiding als een vol waardig alternatief aanvaard om te voorkomen, dat degene die moet beslissen, op voor hand beperkt wordt in de af- wegingsmogelij kheden. De projectgroep vindt wel, dat de waterschappen zich over de eventuele aanleg van een pijpleiding moeten uit spreken. Zoals bericht kost het volgens een recente opgave van de Landinrichtingsdienst in Goes 400 miljoen gulden om de Zeeuwse landbouw (exclu sief die in Zeeuwsch-Vlaande ren) via pijpleidingen vanuit het Zoommeer van water te voorzien. Door Provinciale Water staat in Zeeland is een oplos sing bedacht, waarbij aan- en afvoersysteem wordt geschei den. Deze variant vergt min der doorspoelwater en daar door ook een kleinere pijplei ding. In het rapport wordt er op gewezen, dat de waterkwali teit in een eventueel zoet Gre velingenmeer veel overeen komst zal vertonen met die van het noordelijk deel van het IJsselmeer. Als men het Grevelingen meer uitsluitend met behulp van regenwater zoet wil ma ken, duurt de ontziltingsperio- de vele tientallen jaren. Dat wordt onaanvaardbaar geacht. Bij een snelle ontzil- ting (1 jaar) via aanvoer van water heeft men een hoeveel heid zoet water van vier- tot zesmaal de inhoud van het Grevelingenmeer nodig. Het project Keuze Grevelin gen Zout of Zoet is het eerste project, wat bij de procedure van de ontwerpwet Milieu Ef fect Rapportage (MER) wordt gevolgd. Het zoutwatermeer Grevelingen is ontstaan door de aanleg van de Grevelingen- dam tussen Oude Tonge en Bruinisse in 1970 en die van de Brouwersdam door het Brou wers Havensegat in '71. Van een onzer verslaggevers STEKENE - Net als in 1979 heeft de inmiddels vernieuwde ge meenteraad van Stekene zich uitgesproken tegen een eventuele aanleg van een nieuw stuk rijksweg 60 tussen het Belgische St. Niklaas en het Zeeuwse Terhole. Hoewel het maar zeer de vraag is of het nieuwe stuk weg er ooit komt, zit Stekene wel aan te kijken tegen het feit dat de weg nog steeds op het gewestplan voor komt. Het gevolg daarvan is dat heel wat mensen moeilijkheden ondervinden als ze hun wo ning willen verbouwen. De weg zou in Nederland het poldergebied tussen Sint-Jan- steen en Heikant (waar de bevolking zich in 1979 ook tegen de weg uitsprak) doorsnijden en de grens passeren bij de Stekenese wijk Hellestraat, die dan ten dode opgeschreven is. Nu de vaste oeververbinding over de Westerschelde niet door gaat, meent de gemeenteraad van Stekene dat een aanpassing van het bestaande wegennet (ringweg rond Kemzeke en St. Pauwels) een afdoende oplossing kan brengen voor de verkeers problematiek. Ook het Actiecomité ter Beveiliging van het Leef- miliu op de Linkeroever (ABLLO) kwam vier jaar geleden al tot die conclusie. In een door de gemeenteraad van Stekene aangenomen motie wordt gesteld dat de raad „niet kan aanvaarden dat in sommige plannen nog rekening wordt gehouden met deze overbodige weg. De aanleg ervan en voor alles het voorgestelde tracé zijn voor onze gemeente totaal onaanvaardbaar. Alles Wase parle mentairen worden opgeroepen te ijveren opdat de idee 'RW 60' voor eens en voor goed zou worden opgeborgen".

de Stem | 1983 | | pagina 11