H. Wijnacker winnaar vlucht uit Perpignan Superstar-medaille voor Lies van Houte Provinciebestuur Zeeland bezuinigt niet Bange uren voor Van Beeks op Sri Lanka de4in1krant" GS Zeeland willen fonds om toerisme te bevorderen I TIJDELIJKE UITBREIDING VEERDIENST DE STEM DE STEM DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 u KLAD INDE WATERSPORT „DE KLAP OP DE VUURPIJL" Schoondijkse overwon handicap TERNEUZENAARS HAALDEN ADOPTIE-KIND T43 ITEM vau. Alleen Helmond in de slotfase van de n moeilijk om de ere- ast te houden, even op zak stappen DS'79 en Volendam i nieuwe competitie dat het een zware worden, maar derma- i dat er bepaald niet e gedacht wordt. Op de drie debutanten DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND ¥AN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Het Zeeuws provinciebestuur bekijkt de mogelijkheid om een fonds te stichten voor toeristische pro motie. In de ontwerp-provin- ciebegroting voor volgend jaar is daar alvast 700.000 gulden voor opzij gelegd. Voorwaarde is dat het betrokken bedrijfs leven meebetaalt. De promotie zou moeten worden aangepakt door de provinciale VVV en vooral op de Engelse en Westduitse markt gericht moeten zijn. Daarbij zou vooral seizoen verlening nagestreefd moeten worden. Het dagelijks bestuur van de provincie vindt dat moge lijkheden tot verdere ontwik- keling van de toeristische be drijfstak snel dienen te wor den aangegrepen. „De toeristi sche sector", aldus gedepu teerde staten in hun begro- tingsbrief, „biedt naar onze mening mogelijkheden tot verruiming van de werkgele genheid. De marktontwikke ling is gunstig. Eerder dit jaar al stelde de provincie geld beschikbaar voor uitbreiding van de pro vinciale VW. Overigens gaat het niet alle toeristische ondernemers voor de wind. De ontwikkelingen op het gebied van de water sport worden ongunstig ge noemd. „Door de economische recessie krijgen steeds meer havens te kampen met onver- huurde ligplaatsen. De terug slag raakt het totale bedrijfs leven dat bij de watersport is betrokken". De Zeeuwse staten krijgen in de loop van 1984 een be leidsplan openluchtrecreatie en toerisme ter goedkeuring voorgelegd. De nieuwe recrea tieve ontwikkelingen in Zee land moeten volgens gedepu teerde staten vooral gericht zijn op de realisering van voorzieningen voor alle weersomstandigheden en het opzetten van goedkopere lo- gies-accommodaties. Zeeland spaart 131" nog voor VOW lotie ee: „Dat moest wel. We ebben in ieder geval het odige teruggekregen. On- ler andere Linford van Ips- vich Town. Een type meets. Ik heb tijdens een oernooi in Eindhoven kun- en bekijken. Hij wordt loor ons gehuurd. We weten vat hij moet kosten. We unnen eens rustig bekijken if hij bij DS'79 past". Naast de Engelse spits rok DS'79 ook nog Wim van le Steene (FC Den Bosch), larry Melis (Germinal iekeren), Piet Wijnberg NEC), en Geert Meyer Sparta) aan. Bekende namen die er Voor moeten zorgen dat iS'79 komend seizoen in de redivisie overeind blijft. ,De gemiddelde leeftijd van le ploeg is 25, 26", analyseert Hans Dorjee dan zijn selec- ie, „dat hebben we bewust .edaan. Er moet routine in le ploeg zijn. Daarom ben ik erschrikkelijk blij dat Ger- ie Mühren bij DS gebleven _s. Voor de ploeg een gouden rracht. Hij is 37, maar loopt og altijd voorop. In de iloeg moet ervaring zitten, itraks gaan we naar Feyen- ord en PSV. In die Kuip pelen voor veel publiek. In ïindhoven voetballen voor :4.000 mensen op de tribu- _es. Dat zijn de jongeren riet gewend. Daarom moet e daar niet aankomen met en ploeg die stijf van de ilankenkoorts staat". Hans Dorjee heeft inmid- lels wel al ontdekt dat het iet zo eenvoudig zal zijn de ;enheid in het team te krij- ;en. Zo oefende DS'79 aller- ninst briljant tegen een mateurcombinatie. ds'79 erloor met de korfbalcij- 'ers 6-5. „Dat is mijn voor- aamste zorg", beseft Hans iorjee, „de spelers zullen an elkaar moeten wennen- \1 is er wel een voordeel. De pelers die we aangetrokken lebben, spelen niet op een rreemde plaats. Iedereen romt op een voor hem be rend stekkie terecht. Maar iet zal even tijd vragen. Als le groep er maar van door drongen is dat er voor een tukje voetbalpromotie ge borgd moet worden. DS 79 wil zoveel mogelijk aanval" end voetbal spelen. Da lebben we vorig seizoen ook ;edaan. Niet het veld in me gedachte niet te verliezen- Mee, DS'79 wil zoveel moge- ij k op de helft van de tegen stander spelen. Maar dat za liet altijd meevallen. In iredivisie krijgen we ma ners te maken met sterker egenstand. Maar bang Z11 ve niet. We hebben kwah" ;eit genoeg om de onders Irie plaatsen achter ons ^pk-ap voor zuidwest nedêblano Kantoren Jerneuzen, Hulst en Goes, „essen en telefoonnum mers op pagina 2. "«actie Jeineuzen: Rein van der 1 m (editie-chef), Jan Jan- 1 (Pfv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- len. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. Servicepunten '°osterzande: mevr. Neve, Aiovar»»-! 2250. Alexanderstr.''7.' oïl48- jtovertentie-expl. specteur Zeeland: C. Me- u-orivé 01150-95839. Bertus Wijnacker met de duivin, die voor hem de nationale vlucht uit Perpignan won. - foto wim kooyman Van onze duivensportmedewerker HENGSTDIJK - De afge lopen weekeinde gehouden nationale wedvlucht van uit Perpignan (Frankrijk) is gewonnen door een duif van H. (Bertus) Wijnacker uit Paulus Polder. Ook in internationaal verband zal de vogel zeker een hoge klassering boeken, want op het moment dat de vogel werd gemeld bij het orga niserende comité, waren er nog maar drie bekend. Bo vendien is de kans groot dat de duif van Wijnacker in het internationale klas sement van de duivinnen eerste wordt en dat zou dan een prestatie zijn van Westeuropese topklasse. De nationale winnares, want het betreft hier een tweejarige duivin (van eigen kweek uit rassen met wereldnaam) streek zon dagmiddag om kwart voor één neer op het vertrouwde hok in de wijde Zeeuws- Vlaamse polder. Een kleine blauwe vogel, die tot grootse prestaties in staat bleek te zijn, want al spoe dig werd duidelijk dat ze als eerste Nederlandse deelnemende duif, met een voorsprong op de concur rentie van een twee uren, haar hok had bereikt. Voor Wijnacker na een toch al goed seizoen, de „klap op de vuurpijl". Want de eerder in dit jaar geboekte successen op de onvernachtfondvluchten logen er ook niet om. We herinneren in dit verband even aan: nationaal Sint- Vincent 14 prijzen op 18 deelnemende duiven; na tionaal Dax, 7 op 10 en Bergerac 11 van de 12 in de prijzen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De provincie Zeeland blijft sparen voor een vaste oeververbin ding tussen Kruinin- gen en Perkpolder. Hoewel de betrokken ministers onverkort „nee" blijven zeggen, wil het provinciebestuur weer meer dan twee miljoen gulden opzij leggen om een eventuele Zeeuwse bijdrage aan de VOW te kunnen be talen. Dat blijkt uit het ontwerp voor de nieuwe provinciebegroting. De reserve voor de vaste oeververbinding stijgt daar door tot boven de 7,5 miljoen. Het provinciebestuur zal de capaciteit van het veer Krui- ningen-Perkpolder volgend jaar vergroten tijdens werk zaamheden aan de walacco- modaties van het veer Vlissin- gen-Breskens. Het gaat om het overbruggen van een periode van ongeveer vier maanden. Tussen Vlissingen en Bres- kens kunnen dan (mits de weersomstandigheden dat toe laten) alleen de kleine enkel- deksschepen varen, die nor maal in reserve worden ge houden. Ter compensatie zal op de lijn Kruiningen-Perk- polder naast de beide dubbel deksschepen een grote enkel dekker worden ingezet. De afbetaling van de Zee- landbrug verloopt opnieuw sneller dan verwacht. Men re kent er nu op dat de bouwkos ten in 1988 zijn afgeschreven en dat de aflossing van de ren teloze lening in 1994 is vol tooid. Dat is twee, respectieve lijk drie jaar eerder dan vorig jaar nog werd aangenomen. Tolheffing Oorzaken zijn geringere kostenstijgingen en lagere rente. De provincie overweegt nog steeds om de tolheffing ook na de afbetaling te hand haven. Zoals bekend ziet men daar ondermeer een financie ringsmiddel in voor de vaste oeververbinding. Ook al scharen de commis sies van de Tweede Kamer zich achter het „nee" van de ministers (en daar wordt nau welijks meer aan getwijfeld) dan nog wil het provinciebe stuur de voorbereidingen voor de VOW afronden. Het gaat daarbij om het bemachtigen van alle noodzakelijke ver gunningen en planologische goedkeuringen. Doorzetten Zoals bekend heeft de Hoge Raad onlangs een streep door één van die procedures gezet omdat uitvoering van het VOW-project momenteel (ge zien de ministeriële standpun ten) niet aan de orde is. Maar gedeputeerde staten willen doorzetten om startklaar te zijn wanneer 'het tij' nog eens zou keren. Voor haar bijzondere prestatie ontving Lies van Houte uit handen van wethouder Vergouwe een boek. - foto wim kooyman zwembad De Veerhoek de lessen vervolgd. Het jaar daarop kwam echter de te rugslag van haar wilskrach tig optreden. Zij zou het ge hele jaar niet aan zwemmen toekomen. In 1982 nam Lies de draad echter weer op met als resultaat dat ze gisteren de superstarmedaille kreeg opgespeld. Voor wethouder Vergou we reden om naar De Mo lenkreek te komen. „Er is hier iets aparts gedaan. Een mens heeft het gepresteerd om vanuit een rolstoel er weer bovenop te komen", al dus Vergouwe. Naast de me daille was er voor Lies na mens de gemeente ook nog het fotoboek van West- Zeeuwsch-Vlaanderen dat in de handel niet meer te verkrijgen is en voorts vele bossen bloemen van het ploegje dat dagelijks met Lies baantjes trekt. Van onze correspondent SCHOONDIJKE - Drie jaar geleden werd Lies van Hou- te-Stuy op 32-jarige leeftijd van de ene dag op de andere naar de rolstoel verwezen. Gisteren werd ze aan de rand van het Schoondijkse zwembad De Molenkreek door Oostburgs sportwe thouder Jan Vergouwe ge kroond als superstar van de 'Swimjogging'-organisatie. Dit wegens het feit dat ze dit jaar honderd kilometer heeft gezwommen. In werkelijkheid heeft ze veel meer gezwommen, stel de badmeester Rick Henry vast. De lijdensweg begon voor Lies in het voorjaar van 1980. Op de oorzaak van haar invaliditeit wil ze niet meer terugkomen. Feit is echter wel dat van de ene op de andere dag haar onderli chaam volledig verlamd was. Lopen of zelfstandig zitten was er niet meer bij. Het hoeft geen betoog dat de wereld voor haar totaal in een stortte. Bovendien lieten al haar vriendinnen haar op dat moment in de steek. „Ze lie ten me vallen als een bak steen", verklaarde ze giste ren aan de rand van het Schoondijkse zwembassin. „Dokter Davids, mijn man, het zwembadpersoneel en het groepje vrouwen dat ik tijdens het zwemmen heb le ren kennen, hebben echter enorm veel voor mij bete kend de afgelopen jaren". Op aanraden van haar huisarts dr. Davids uit Groede begon ze einde zo mer 1980 met zwemmen, al thans ze ging te water, want zwemmen kon ze niet. In de wintermaanden werden in het Oostburgse overdekte I Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De pro vincie Zeeland mag zich tot die gelukkige overheden rekenen die (nog) niet ge confronteerd zijn met de noodzaak van grootscheep se ombuigingsoperaties. Dat schrijven gedeputeer de staten bij het ontwerp van de provinciebegroting voor volgend jaar. Men denkt een financieel beleid uitgestippeld te hebben, waarmee ombuigingsoperaties ook in de toekomst zo klein mogelijk gehouden worden, dan wel voorkomen kunnen worden. Dat de provincie veel beter in de slappe was zit dan lange tijd werd aangenomen bleek vorig jaar al toen na de staten verkiezingen een nieuw colle ge van gedeputeerde staten was gevormd. Toen echter stond de begrotingsbrief -nog voornamelijk het werk van het vorige college- in het teken van financiële krapte. Dat is nu veel minder het geval. Er wordt nog wel gesproken over „beperkte middelen", maar daar wordt aan toegevoegd dat men in gelukkige omstan digheden verkeert, waarbij men -anders dan bij zovele andere overheden- bestaand beleid kan handhaven. „Er is zelfs nog ruimte", zo wordt ge concludeerd. Gedeputeerde staten kondi gen daarbij overigens aan dat ze bestaande en nieuwe activi teiten steeds kritisch zullen bezien met de vraag of het geld wel zo effectief en effi ciënt mogelijk wordt gebruikt. Het college wil het „voor zichtige" financiële beleid van de afgelopen jaren dan ook voortzetten. Men wil niet al het beschikbare geld voor de komende jaren meteen vast leggen. Dit om met enige flexi biliteit op tegenvallers te kun nen reageren en om mogelijk heden voor „beleidsverande ring" te behouden. De provincie heeft momen teel bijna 66 miljoen (vorig jaar bijna 54 miljoen) in haar reservefondsen zitten. Dat geld heeft overigens voor het meerendeel al een bestem ming. Zoals we al eerder kon den melden bevindt zich i de begroting voor volgend jaar een structurele (jaarlijks te rugkerende) ruimte van meer dan 1,5 miljoen, terwijl ook nog een incidenteel bedrag van 3 miljoen beschikbaar is. Voor onvoorziene uitgaven is ruim een half miljoen be schikbaar. Van de structurele ruimte van 1,5 miljoen wil men overi gens maar 370.000 gulden een jaarlijks terugkerende be stemming geven. Het gaat daarbij voornamelijk om uit breiding van personeel. Zoals al gemeld wil men 1 miljoen van de financiële ruimte ge bruiken voor een extra stor ting in het werkgelegenheids- fonds, 7 ton voor toeristische promotie (zie elders in dit ka tern), 5 ton voor sanering van milieuhinderlijke bedrijven en eveneens 5 ton voor automati sering van de catalogus bij de Zeeuwse bibliotheek. Voor het overige gaat het om een reeks van kleinere bedragen. Met dat al is nog geen rekening ge houden met overschotten die de rekening van dit jaar zal laten zien. Daar staat tegen over dat prinsjesdag nog voor onaangename verrassingen kan zorgen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Marleen en Roel van Beek uit Terneuzen zijn sinds vo rige week weer terug uit Colombo-Sri Lanka. Uit gerekend toen er bijna een burgeroorlog uitbrak haalden de Van Reeks op het eiland hun derde adoptie-kind af: Joep Thushara, geboren 26 ju ni 1983 in Colombo. En zo was het Terneuzen- se paar ongewild getuige van de bloedige onlusten. Marleen: „Ik heb nog nooit zo'n zware 'bevalling' ge had". Zij heeft trouwens van heel het gebeuren een dag boek bijgehouden. Enkele fragmenten daaruit bewij zen hoe gevaarlijk het was: '25 juli: De eerste dag van de onlusten. De pettha, de wijk van de Tamils is plat gebrand, we zien grote rook wolken boven de stad. Als je zoiets ziet ben je als het wa re verlamd. Een Duits echt paar dat ook in het hotel verblijft vergelijkt de situa tie met die van Duitsland in de jaren 1938-1939. Het eten is bijna op, we moeten ons behelpen met zout- en sui kerpreparaten. 27 juli: We hebben onze koffers gepakt, dit was snel gebeurd want we hadden steeds een vluchtkoffer klaar staan. We zijn naar een Singhalees hotel gegaan. Wanneer nemen de Tamils wraak? Het is spertijd en we hebben overal gebrek aan. Toch zijn we dolblij, de de adoptie is geregeld, onze Joep is bij ons. 28 juli: Roel is uit geweest op onze visa. Hij is door de pettah gereden, waar de stank van verbrande lijken nog hangt. 29 juliIn het nauw gedre ven Tamils doen uit geldge brek een overval op de bank van Ceylon. Het is zeer on rustig, we besluiten om de beurt te slapen, om zodoende sneller te kunnen vluchten als dit nodig mocht zijn. Het hotel wordt bewaakt tegen hongerigen die vermoeden dat het hotel een grote voor raad heeft. 31 juli: De volgende be richten bereiken ons: 45.000 daklozen, 135 doden, exclu sief de 35 vermoorde Tamil- leiders. Er cirkelen constant helicopters boven de stad. 1 augustus: Met de am bassadeur gesproken, deze is zeer reëel en zegt toe alles voor ons vertrek zo snel mo gelijk in orde te maken. Dit ook na sterk aandringen van de adoptie-stichting FLASH, die vanuit Neder land alles deed om een en ander tot een goed einde te brengen. 2 augustus: De ambassa deur heeft zijn woord ge houden. We gaan onder be geleiding naar het vliegveld. Daar zijn veel Tamils die emigreren. Ze zeggen tegen onze Joep „lucky boy" en vragen ons goed voor hem te zorgen. Tevens vragen ze ons eenmaal in Nederland te vertellen van de verschrik kingen hier.' Terug in Terneuzen heb ben Roel en Marleen aan dit relaas maar weinig toe te voegen. Het spreekt voor zich en voor hen is het be langrijkste dat de nacht merrie voorbij is. Ze zijn dolgelukkig met hun Joep, terwijl voor de Tamils de nachtmerrie pas goed be gonnen is. (II

de Stem | 1983 | | pagina 9