H. Wi vlucht TIJDELh DESTEM de4in1 de stem DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 5 jm 'nTemeuwn, Hulst en Goes, oaressen en telefoonnum mers op pagina 2. Redactie T43 I FC Den Bosch stort zich met élan in avontuur Van onze sportredactie DEN BOSCH - In de roes van het succes kwam FC Den Bosch-voorzitter drs Van der Heyden tot een op timistische uitspraak. Rich ten naar Fortuna Sittard dat vorig seizoen als debutant leuk draaide in Neerlands hoogste voetbalklasse. An ders gezegd, FC Den Bosch wil zo ver mogelijk uit de buurt van de eerste divisie blijven. Zeer bekend terrein voor de ploeg uit de Bra bantse hoofdstad. Immers, tien jaar vertoef de FC Den Bosch in die eer ste divisie. Sportief gezien vrijwel altijd in de hoogste regionen. Dat was vorig sei zoen echter nauwelijks vol doende om het hoofd boven water te houden. Halverwege het seizoen werd er zelfs gesproken over een faillisement. Een dreige ment van de fiscus en de be drijfsvereniging die het armlastige FC Den Bosch het mes op de keel zetten. Daarom kwam de promotie naar de eredivisie precies op tijd. Weer een jaar eerste di visie had FC Den Bosch op nieuw in de problemen kun nen brengen. Leed Maar inmiddels is het ergste leed geleden. Met fis cus en bedrijfsvereniging zijn regelingen getroffen, de bevolking van Den Bosch toonde tijdens de nacompe- titie aan de prestaties van de FC te waarderen. In drie wedstrijden kwamen maar liefst 48.000 toeschouwers naar 'De Vliert'. Meer dan in de competitie. De stichting 'Vrienden FC Den Bosch' heeft intussen 500 leden (was 75) en bracht een ton binnen. Bovendien sieren een elec- tronisch scorebord en een lichtkrant het stadion waar FC Den Bosch komend sei zoen moet proberen de be reikte status vast te houden. Sfeer Het is begrijpelijk dat in die sfeer optimisme de bo ventoon voert. Maar trainer Hans Verèl, met zijn 25 jaar de jongste hoofdtrainer in de eredivisie, is de eerste om dat optimisme wat te tempe ren. „Ja, de voorzitter heeft het over Fortuna, maar je moet realist hliiven" zette „we moeten er voor zorgen bij de onderste drie weg te blijven. Alles wat we meer bereiken, is mooi meegeno men". Hans Verèl, een ras-Rot terdammer maar alweer ge ruime tijd woonachtig in het Westbrabantse Raams- donksveer, komt dan met wat voorbeelden. Om aan te geven dat de jonge FC den Bosch-selectie in een totaal vreemde omgeving terecht komt. „Als we naar Feyen- oord gaan", maakt hij een geintje, „geef ik ze allemaal een blocnootje meer. Kun nen ze handtekeningen vra gen. Daar bedoel ik mee dat het straks toch allemaal in druk zal maken. Ik ben daar heel eerlijk in. Bij het Rot terdam-toernooi zat ik tweede ring. Toen keek ik naar die dug-out en dacht, straks zit ik daar. Zo is het toch?". Nog een voorbeeld: „We speelden een oefenwed strijd tegen Anderlecht. Heb ik alleen maar de namen van de Anderlecht-selectie op het bord geprikt. Verder niets. Iedereen daar rond. Wat een namen, Vandereycken, Vercauteren, Vandenbergh. Dat is wel iets anders dan Verèl, Van der Linden en Van Nielen. Ik bedoel maar, het is voor iedereen nieuw. De jongens weten wel de weg naar Veendam, Heeren veen. Maar niet naar PSV, Ajax en Feyenoord". Plezierig Hans Verèl, een 'plezierig bluffertje', blijft daarom de rentree van FC den Bosch in de eredivisie met de nodige realiteitszin begeleiden. „Ik heb 21 spelers tot mijn be schikking", is hij overigens razend benieuwd naar die eredivisie, „achttien con tractspelers. Dat moet vol doende zijn. Theo de Jong hebben we er bij gehaald om de jongeren in het veld te leiden. Voor alle plaatsen in het team is er concurrentie. Trouwens, de spelers stellen zich zelf op. Vorig jaar had ik dertien spelers voor de basis. Slechts een paar spe lers moesten teleurgesteld worden omdat ze niet in de basis stonden. Nu ligt dat anders. Een gezonde zaak. We hebben een trip naar Tunesië gemaakt. Daar heb ben we veel gepraat". Een van de voornaamste FC Den Bosch op weg naar de eredivisie. Op deze archieffoto scoort Roger Schouwenaar in de nacompetitie tegen SC Cambuur. - foto archief de stem was de conditie. „We hebben afgesproken", zegt Hans Verèl, „dat we nooit op con ditie zullen verliezen. Con ditie is hier toch wat heilig. Iedereen moet fysiek sterk zijn, niet de mindere van de tegenstander. Tegen Ander- lecht kwamen we al snel achter met 0-2. Toen dacht ik, nou, dat wordt wat. Maar op conditie kwamen we te rug. We slaagden er in de tweede helft zelfs in Ander- lecht vast te zetten. Dat deed me deugd". Hans Verèl haast zich dan echter om er aan toe te voegen dat FC Den Bosch komend seizoen niet alleen gebruik zal ma ken van het betere werk- voetbal. „Nee, zo moet je dat niet zien. Maar je moet eer lijk zijn. Er zullen heus wed strijden zijn waarin FC Den Bosch zal moeten compense ren met conditie. Er zijn in de eredivisie immers ploe gen die op technisch en tac tisch gebied meer in hun mars hebben dan wij. Dan moeten we daar wat anders tegenover stellen". Hemel Hans Verèl, alweer zeven jaar in dienst van FC Den Bosch waarvan drie jaar als hoofdtrainer, moet zich in middels in de voetbalhemel wanen. Nog geen half jaar geleden zag het er voor hem bij FC Den Bosch immers niet zo geweldig uit. Hans Verèl was zelfs al op zoek naar een andere werkkring (had onder andere contact met NAC) maar heeft nu de uitdaging in de Brabantse stad met beide handen aan genomen. „Als trainer en speler wil je zo hoog moge lijk werken. Met alle respect voor de eerste divisie, maar het hangt er toch wat bij. Iedereen is nu benieuwd naar die eredivisie. Ach, het is heerlijk werken. Ik hoef als trainer maar wat te zeg gen en het gebeurt. We heb ben bijvoorbeeld keihard aan de conditie gewerkt. Niet bepaald het leukste on derdeel in de voorbereiding. Maar niemand klaagde. Het is toch fantastisch als je spe lers al om half zes op het veld ziet terwijl de training pas om half zeven begint. In Den Bosch heeft het publiek de weg naar het stadion weer gevonden. Dat moeten we zien vast te houden en proberen uit te bouwen. Maar je moet wel met beide benen on de erend hliiven Cor van der Hart, de trainer van Volendam die er voor moet zorgen dat het publiek belangstellend blijft. - foto archief de stem Volendam heeft meer seizoen kaarten verkocht dan Ajax Van onze sportredactie VOLENDAM - Sinds 1959 keert Volendam voor de zes de maal terug in de eredivi sie. Vorig seizoen was de tweede plaats op de ranglijst voldoende om de 'Heen-en- Weer' van stal te halen. De promotie naar de eredivisie werd zoals gewoonlijk uit bundig gevierd in dat unieke Noordhollandse dorp waar voetbal pas gevolgd wordt als er op het hoogste nivau geacteerd wordt. Vorig jaar trok Volendam gemiddeld amper 2500 men sen. Nu, aan de vooravond van alweer een avontuur in de eredivisie, is het bestuur van de plaatselijke FC nog steeds niet van de verbazing bekomen. Maar liefst 5000 seizoenkaarten werden er aan de man gebracht. Meer dan Ajax en uiteraard hoog boven het landelijke gemid delde uittorenend. Dat geeft meteen het unieke karakter van de voetbalsfeer in Volendam aan. Zowat iedere Volen- dammer is gek van voetbal. Is verzot op technische hoogstandjes, maar is slechts geïnteresseerd in de top. Nu Volendam weer in de eredivisie voetbalt, heeft iedereen uit het dorp bij wij ze van spreken een seizoen kaart aangeschaft. De Volendamse bevolking zal overigens weinig moeite moeten doen om de nieuwe mensen bij Volendam te le ren kennen. Want veel is er in het palingdorp niet ver anderd. Niemand had er be hoefte aan om na de promo tie te vertrekken, het ge beurt trouwens zelden dat een Volendammer elders op duikt, en alleen Ton Blanker werd ingehuurd. Blanker, DE DEBUTANTEN DS'79, FC Den Bosch en Volendam zijn de drie debutanten in de eredi visie. FC Twente, NAC en NEC moesten een plaatsje vrijmaken voor het drietal dat uiteraard vol goede moed aan de klus in Neer lands hoogste voetbalklasse begint. Afgelopen seizoen werd reeds be wezen dat het verschil tussen top eerste divisie en onderste helft ere divisie betrekkelijk gering is. Im mers, Fortuna Sittard en Excelsior handhaafden zich moeiteloos op het hoogste nivau. Alleen Helmond Sport had het in de slotfase van de competitie even moeilijk om de ere divisiestatus vast te houden. Met dat gegeven op zak stappen FC den Bosch, DS'79 en Volendam welgemoed de nieuwe competitie in. Beseffend dat het een zware competitie zal worden, maar derma te optimistisch dat er bepaald niet aan degradatie gedacht wordt. Op deze pagina de drie debutanten 'aan het woord'. aBi Spaanse Zaragoza, verblijft momenteel in Nederland om zijn militaire dienstplicht te vervullen. Volendam was er als de kioppen bij om de vo rig seizoen bij Excelsior ac tieve spits in te lijven. Dat heeft wel consequen ties voor Kees Guyt. Vorig seizoen speelde Guyt onder leiding van de inmiddels bij FC Twente werkzame Kor- bach een seizoen lang in de spits. Cor van der Hart, de opvolger van Korbach, heeft Guyt inmiddels weer naar de achterhoede terugge haald. Van der Hart wil er namelijk in de eerste plaats voor zorgen dat Volendam komend seizoen ook eens wat aandacht besteedt aan de verdediging. Immers, het is een bekend gegeven dat een Volendammer de verde digende taken meer dan eens schromelijk verwaar loost. Daarom heeft Cor van der Hart Dick de Boer weer tot laatste man gebombar deerd, waardoor aanvoerder Jaap Jonk zich mag uitleven op het middenveld. Cor van der Hart heeft overigens lang getwijfeld of hij wel aan de slag zou gaan bij Volendam. De trainer schrok danig van de be stuurlijke perikelen bij de kersverse eredivisionist. Een nadeel van een dorp waar eenieder weet wat de ander doet. Inmiddels is de be stuurscrisis de kop inge drukt. Voorzitter is nu Jaap Bont die de niet gemakkelij ke taak heeft Volendam op bestuurlijk niveau in rusti ger vaarwater te loodsen. Cor van der Hart zat daar even mee in, maar heeft de uitdaging toch aangenomen. Hij moet er voor zorgen dat de 'Heen-en-Weer' een hele tijd uit de roulatie blijft. Want Volendam wil «Whts DS'79-trainer Hans Dorjee: „Je hebt tijd no dig om alle nieuwe mensen in te passen". - foto archief de stem Van onze sportredactie DORDRECHT - DrechtSte- den'79, beter bekend als DS'79, heeft er lang over ge daan. De Dordtse club weet immers als geen ander wat voetballen in de marge in houdt. In een gammel sta dionnetje spelen voor een handjevol toeschouwers, als tegenstander nauwelijks se rieus genomen, DS'79 weet er alles van. Diverse malen was er al geprobeerd om het betaald voetbal in Dordrecht nieuw leven in te blazen. Onder andere in '74 toen DFC om gedoopt werd in FC Dor drecht. Maar het betaald voetbal leefde nauwelijks op. Pas de laatste jaren kreeg DS'79 wat meer vat op het immer kritische voetbal publiek. Wijlen Nico de Vries bleek bereid het voor touw te nemen. En DS'79 kwam boven drijven. Was in het seizoen '81-'82 aanwezig in de nacompetitie en stootte afgelopen seizoen door naar de top in de eerste divisie. DS'79 werd de terechte kam pioen. DS'79 wil aan voetbal- promotie doen Opgeknapt Vandaar dat er in het sta- dionnetje aan de Kromme- dijk de nodige bedrijvigheid heerst. Gewapend met ha mer en verfkwast werd het terrein, dat ook bespeeld wordt door de amateurs van DFC, grondig opgeknapt. Met als resultaat dat ko mend seizoen 15.000 mensen een plaatsje kunnen vinden in de voor eredivisiebegrip pen toch nog krappe behui zing. Het bestuur, sinds april dit jaar geleid door Jan Ames, doet er inmiddels van alles aan om met steun van het bedrijfsleven bij de ge meente een nieuw stadion los te peuteren. Want DS'79 wil profiteren van de voet balkoorts die momenteel in de Drechtsteden heerst. „Iedereen is enthousiast", verwoordt voorzitter Ames het streven om het betaald voetbal in Dordrecht naar nog grotere hoogte te stu wen, „daar moeten we op in haken. We hebben voor ko mend seizoen een gemiddel de van 7000 toeschouwers begroot. We hebben inmid dels twee sponsors. Een voor shirtreclame en een voor de kleding. Gezamenlijk goed voor ongeveer twee ton. We moeten er nu voor zorgen dat DS'79 in het betaalde voetbal een begrip blijft. We hebben nu de kans om in de goede trein te gaan zitten". Dat moet dan gaan gebeuren onder leiding van Hans Dor jee. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de in Delft woonachtige niet tot een ak koord zou komen met de club die hij naar de eredivi sie bracht. Er werd gefluis terd dat Hans Dorjee uit was op een managersfunctie. „Maar", ontzenuwt hij dat, „mijn functie bij DS'79 is to taal niet veranderd. Alleen, de taken op het technische vlak zijn wat beter verdeeld. Joop van Daele is er als trai ner bij gekomen. En dan hebben we nog Pim Verbeek die de jeugdopleidingen gaat coördineren. Ik heb nu wat meer tijd voor andere zaken. Als ik bijvoorbeeld met iets bezig ben en de training be gint, hoef ik niet als een ra zende naar het veld. Dat kan ik rustig overlaten aan Joop vqn T"1nr»1r\ T ntor- Iron iV pprt- Anne Evers, een van de spelers die DS'79 ver lieten. Evers speelt ko mend seizoen voor For tuna S. - foto archief de stem opzet. Want DS'79 is nog niet rijp om een manager in dienst te hebben. Misschien later". Ploeterend Hans Dorjee, ooit als trai ner opgestapt bij NAC en voor zijn komst naar DS'79 onder andere ploeterend bij het inmiddels ter ziele gega- ne FC Vlaardingen, weet uiteraard wat hem straks met DS'79 in de eredivisie te wachten staat. De eigenaar van een sportzaak in Delft ging daarom op zoek naar versterkingen. „Want", kon er na de promotie snel ge concludeerd worden, „in de selectie was een behoorlijk verloop. Er moest aanvul ling komen". Met als gevolg dat de se lectie van DS'79 inmiddels de nodige nieuwe gezichten telt om de open gevallen plaatsen op te vullen. Mid denvelder Anne Evers ver trok naar Fortuna Sittard, verdediger Niels Overweg is gestopt, Cor Lems verblijft in Ipswich dat hem op uit leenbasis naar Engeland haalde en over een half jaar zal beslissen of DS'79 een transfersom tegemoet kan zien, Henk van Leeuwen volgde het voorbeeld van Niels Overweg en Joop Oostdam traint alweer een tijdje bij Willem II in Til burg. Daarhaast keerden Van Oorschot, Van Pelt Jan sen en Bijl terug naar de amateurs. Lijstje Een respectabel lijstje. Maar DS'79 bleek bereid het nodige geld vrij te maken jee: „Dat moest wel. We hebben in ieder geval het nodige teruggekregen. On der andere Linford van Ips wich Town. Een type Smeets. Ik heb tijdens een toernooi in Eindhoven kun nen bekijken. Hij wordt door ons gehuurd. We weten wat hij moet kosten. We kunnen eens rustig bekijken of hij bij DS'79 past". Naast de Engelse spits trok DS'79 ook nog Wim van de Steene (FC Den Bosch), Harry Melis (Germinal Eekeren), Piet Wijnberg (NEC), en Geert Meyer (Sparta) aan. Bekende namen die er voor moeten zorgen dat DS'79 komend seizoen in de eredivisie overeind blijft. „De gemiddelde leeftijd van de ploeg is 25, 26", analyseert Hans Dorjee dan zijn selec tie, „dat hebben we bewust gedaan. Er moet routine in de ploeg zijn. Daarom ben ik verschrikkelij k blij dat Ger- rie Mühren bij DS gebleven is. Voor de ploeg een gouden kracht. Hij is 37, maar loopt nog altijd voorop. In de ploeg moet ervaring zitten. Straks gaan we naar Feyen oord en PSV. In die Kuip spelen voor veel publiek. In Eindhoven voetballen voor 24.000 mensen op de tribu nes. Dat zijn de jongeren niet gewend. Daarom moet je daar niet aankomen met een ploeg die stijf van de plankenkoorts staat". Hans Dorjee heeft inmid dels wel al ontdekt dat het niet zo eenvoudig zal zijn de eenheid in het team te krij gen. Zo oefende DS'79 aller minst briljant tegen een amateurcombinatie. DS'ÏÏ verloor met de korfbalcij- fers 6-5. „Dat is mijn voor naamste zorg", beseft Hans Dorjee, „de spelers zullen aan elkaar moeten wennen Al is er wel een voordeel. De spelers die we aangetrokken hebben, spelen niet op een vreemde plaats. Iedereen komt op een voor hem be kend stekkie terecht. Maar het zal even tijd vragen. Ms de groep er maar van door drongen is dat er voor een stukje voetbalpromotie ge zorgd moet worden. DS'7" wil zoveel mogelijk aanval lend voetbal spelen. Dat hebben we vorig seizoen ook gedaan. Niet het veld in met de gedachte niet te verliezen Nee, DS'79 wil zoveel moge lijk op de helft van de tegen stander spelen. Maar dat zal niet altijd meevallen. In eredivisie krijgen we im mers te maken met sterkere tegenstand. Maar bang zi)n we niet. We hebben kwali teit genoeg om de onderste drie plaatsen achter ons DER' DAGBLAD VOOR ZUID' n Van een onzer verslaggez MIDDELBURG - Het Zet provinciebestuur bekijkt mogelijkheid om een fon< stichten voor toeristische motie. In de ontwerp-pro ciebegroting voor volgend is daar alvast 700.000 gu voor opzij gelegd. Voorwa is dat het betrokken bedr leven meebetaalt. De promotie zou mo worden aangepakt door provinciale VVV en voora de Engelse en Westdi markt gericht moeten Daarbij zou vooral seize verlening nagestreefd mo< worden. Het dagelijks bestuur de provincie vindt dat me lijkheden tot verdere ontv Zee „DE KLAP O d b*Ga.AD vonp ZUCWEST NEDERLANO Kantoren Terneuzen: Rein van der ok m, (editie-chef), Jan Jan- p",(PK'- chef), Frank Dey, o" Schipper, Cor de ®r (f°t°), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- M.?"' Goes; Gé van Ber" mMddelburg: Henk Post- °ostburg: Co Meertens. Servicepunten oosterzande: mevr. Neve, 2250 nderstr' 4' 01148" ^dvertentle-expl. mspecteur Zeeland: C. Me- Dr|vé 01150-95839

de Stem | 1983 | | pagina 8