Eerste aanblik schat was grote desillusie" Wieringa maakt ABP-rapport niet openbaar Fruitoogst record peren minder appelen I )eïrelUd Opnieuw straf geëist tegen bevelvoerder Al 31 heroïnedoden in Amsterdam In Nederlandse casino's Gaddafi VERSLAAFDE LAAT ZICH AMPER AFSCHRIKKEN DOOR DODENLIJST PAGINA 2 DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 PAGINA 3 BINNENLAND de van de nkinderen }roeten 1970 er van 1970 k GA.S.: VOC-SCHIP VOOR DERDE AFGEZOCHT Faillisementen daalden kwart QE STEM COMMENTA AR Arrestant van top tot teen onder de luis Politieke druk op Rietkerk groter Koerdische honger stakers weer vrij Ongelijkheid rechttrekken Koning wil uitgezette huurder ook belasten Miljoenen order voor ADM Overboord zetten verstekeling T22 aatsen korte in-memo- in internationale kran- 3 s 3 ief genootschap komen •ld en het heeft sterke 3 3renigde Staten en een e de titel draagt die Ri- i: de hertog van Glou- f (oningin Elizabeth II. geschiedkundige Sir had niet veel met de diehard de Derde op en 1 dit jaar is verschenen is de schellen van de 'len, noemt auteur Des- Richard „de meest nan die ooit op de troon eft gezeten". igenstander van de So- 'eze hedendaagse pleit- 3 'ichard hebben een op- schap met hun held ge- srwinnelijke weerzin te- rden van de feiten. Zij werkelijkheid, de tragi- van de zwarte legende zien(Reuter). 5 cherm vieren die zomer Pe- iis Hopper triomfen in 'Easy toevallig. Het epos van de d', gesymboliseerd door de ilde jongelieden op hun ren, past precies in de tijd. hebben de bevrijding ge lachtige 'waarden' van de hebben defintief plaats or de nieuwe tijd: de tijd van e en vrede. De macht van plaats moeten maken voor n nog weten dat die zomer idsklokken luidden over dat De jaren zestig met hun vro- >ren voorbij, de jaren zeven- 'suffe' jaren de geschiede- n, waren begonnen, i) zomer van 1970 regeerde ït name in Amsterdam, dat rum van het westelijk half- sdoel werd voor jongeren San Francisco, en van Tou- ergaapt een grote menigte ste Jumbo, die het lucht- iwe impuls zal geven. Bergen komt de kabel ring' met een boot. Negen gewond, velen kunnen ■den bevrijd. t gooit de jezuïetenpater steen door de ruit van een en vertwijfelde poging om e keren. luilt hete tranen, omdat hij wn wordt vervangen door lan trekken jongeren naar :t magische centrum', wat ;idt tot een serie rellen, «ren in de villa van de In- lassadeur in Wassenaar de lerie acties uit. De Bilt krijgt op zijn zon- 102 uren zon ingebrand, te il gemiddelde voor juni van weer in die maand stabiel, af en toe een bui. Op 10 ju- um even ruim 29°, maar we •ind van de maand wachten ners wordt. Op 27 juni 9e~ meters boven de 30° aan, dag en avond slaat een de in- en onweersbuien onge- 'aastricht valt dan ruim 80 De rest van de zomer geldt bi. Juli is wisselvallig: op 0 na 30°, aan het eind van de arm, maar tussendoor 00 k sombere perioden. Augus- mnigdroog en warm, a' Bilt nooit warmer dan (op t leger. Rinus Wehrman had raf voor over om zijn lange en. Tenslotte ging defensie op één voorwaarde: 'terwille moesten langharigen tijdens arnetje dragen. Rinus Wehr- op de andere dag beroemd, 5 andere dag ook weer verge et tegen VLISSINGEN(ANP) - Het wrak van het VOC-schip ,,t' yliegent Hert", waarin vorige maand een unieke kist met gouden en zilveren munten is gevonden, is nog maar voor een derde afgezocht. De rest van het wrak herbergt waar schijnlijk nog een grote hoe veelheid oudheidkundige schatten, die in de toekomst zonder enige twijfel geborgen hunnen worden. Maar de nu gevonden kist met ongeveer 10.000 gouden en zilveren munten zal zeker een hoogte punt blijven in de totale ber ging van de lading. Deze optimistische geluiden zijn afkomstig van de 28-jari- ge Jerzy Gawronski uit Am sterdam, die als aanstaand ar cheoloog de afgelopen twee duikseizoenen als duiker in tensief betrokken is geweest bij de bestudering en berging van het wrak en lading van deze in 1735 ter hoogte van Walcheren onder de golven verdwenen Oost-Indiëvaar- der. Over de berging van de in middels befaamde kist met gouden munten vertelde Jerzy dat al begin juli een hoek van de kist zichtbaar was in het stuk bodem dat hij met andere duikers aan het afgraven was. „Rond 27 juli werd een grote klomp zichtbaar, die behoor lijk zwaar was. Om de klomp naar boven te krijgen werd een stalen kooi naar beneden gelaten, waarin het voorwerp werd geplaatst. Op het dek werd de klomp herkend als een kist die vrijwel compleet bleek met afdrukken van tou wen, banden en textiel aan de buitenkant". Op 31 juli werd de 3 centi meter dikke deksel van de kist (35 bij 35 en 55 centimeter lang) losgewrikt en kon men de inhoud zien: zwarte en don kerbruine stenen die op ver rotte broodjes leken. „Een enorme desillusie voor ons op dat moment want uit de vorm van de kist hadden we toch wel het vermoeden dat het om een geldkist ging". De inhoud van de kist werd vervolgens voorzichtig laag voor laag leeggepeld. De ver rotte broodjes bleken stukken turf te zijn. Op de tweede laag stuitte men op een klomp zil veren munten. Tenslotte kwa men vier zakken met klompen zilveren munten tevoorschijn, waar tussen de zak met gou den munten lag. Meer gokkers, minder inzet Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Meer mensen wagen een gokje in een van de drie legale Nederlandse casino's. Maar ze zetten daarbij wel steeds minder in. De gemiddelde bezoeker verliest ruim zeventig gulden. Dat blijkt uit het jaarverslag van de Raad voor de Casinospelen. jaar het baccaraspel en vol gend jaar komen er in de casi no's in Scheveningen, Zand- Vorig jaar brachten meer I dan een miljoen goklustigen I een bezoek aan het casino. Sa men verloren ze daarbij bijna 12 miljoen gulden. Dat is dus bijna 72 gulden per persoon. ƒ24 Daarvan ging naar de schatkist, want aan kansspel belasting waren de casino's vorig jaar 24 miljoen gulden kwijt. De Raad van de Casinospe len hoopt dat het aantal bezoe kers, ondanks de economische crisis, verder stijgt door nieu we attracties. In Zandvoort dit Cijfers CBS I BEN HAAG(ANP) - In juli van dit jaar zijn er 518 faillis sementen uitgesproken, een kwart minder dan in dezelfde maand verleden jaar toen er 690 zaken op de fles gingen. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn 4763 zaken I failliet verklaard tegen 4951 in dezelfde periode van vorig jaar. Dit betekent een daling' van vier procent. Dit heeft het Centraal Bureau van de Sta tistiek (CBS) in Den Haag maandag bekend gemaakt. De faillissementen bij beslo ten vennootschappen lieten in een maand nog een sterkere daling te zien, 31 procent, ten i opzichte van verleden jaar. Vorig jaar juli lieten 276 bv's net afweten tegen tegen 191 dit jaar. voort en Valkenburg ook speelautomaten bij. Van de ruim miljoen bezoe kers kwam zo'n tien procent uit het buitenland, met name uit België en de Bondsrepu bliek. Maar de casino's trok ken ook bezoekers uit de VS (tienduizend), het Midden- Oosten (bijna vijfduizend) en Japan en het verre Oosten (bijna achtduizend). Het casino in Scheveningen is met ruim een half miljoen bezoekers ons grootste casino. Zandvoort volgt op een tweede plaats (285.000) en dan komt Valkenburg (255.000). Voor Scheveningen en Valkenburg waren dat er meer dan het jaar daarvoor. Ondanks de da ling in Zandvoort steeg het be zoekersaantal totaal met bijna zeven procent. Tegenover die stijging van het bezoekersaantal stond een dalende spelopbrengt. Vorig jaar was dat bijna 72 miljoen gulden en dat was dan zo'n anderhalf miljoen gulden minder dan het jaar daarvoor. De Raad voor de Casinospelen trekt dan ook de conclusie dat „het effect van de inkomens ontwikkeling klaarblijkelijk een geringere besteding per casinobezoek is". Van de 940.000 Nederlandse goklustigen die vorig jaar een bezoek aan het casino brach ten, kwamen er ruim vierdui zend uit Zeeland. Meer dan de helft van hen gokte in Scheve ningen. Er kwamen er ruim 61.000 uit Brabant; meer dan de helft van hen waagde een gokje in Valkenburg. GEBRuik MAKEND van het feit, dat de Amerikaanse regering op ,et ogenblik de handen meer dan vol heeft aan het Middenameri- *aanse wespennest in haar „voortuin", probeert Libië's sterke I™ Gaddafi nu zijn slag te slaan bij zuiderbuur Tsjaad. Afgaan de op de dringende SOS-signalen van Tsjaad aan Washington en arijs lukt hem dat aardig. Het regeringsleger van de Middenafri- _aanse republiek is dan ook geen partij voor de met oliedollars ^gekochte hypermoderne Russische vliegtuigen en tanks aarmee Gaddafi de opstandelingen in Noord-Tsjaad te hulp is wn ri n De situatie rond Tsjaad is nog gecompliceerder ge- ihm ru doordat in Opper-Volta, wat meer naar het zuidwesten, w Libië sympathiserende militairen door een staatsgreep aan vernacht zijn gekomen. sjaad (3,4 miljoen inwoners) is vooral van strategisch belang, mh'i h8n knooPPun' van noord-zuid- en oost-westverbindingen sis van A'r'ka. Voor Gaddafi is het een ideale uitgangsba- de :°°r de verdere verspreiding van zijn Islamitische revolutie en vorming van een grote verenigde Arabische republiek in Afri- I uaddafi is een dromer en een Moslim-fanaticus als Khomeiny en even gevaarlijk. C r rankrijk, voormalig koloniaal machthebber, beschouwt zich od rT S0011 Peetoom van Tsjaad. De Fransen doen echter ook dat p e'de schaal zakan met Libië. Dat is dan ook de reden en »,ari|S er niets voor voelt om Tsjaad meer te zenden dan geld siruM 8ns' Die hulp is pas effectief als met de wapens ook in- buik worden overgevlogen om het regeringsleger in het ge- We| een e^van te oefenen maar dat weigert Frankrijk. Amerika heeft Paar instructeurs gezonden. Op de Middellandse Zee '°°°oteenhkdSt V3n Patroui"eren bovendien Amerikaanse J 'uur dettverleden heeft Gaddafi meer dan eens een militair avon- I teurtri een smadeiijke aftocht moeten bekopen. Misschien ge- I ter wor nu °Pnieuw- Zwart-Afrika verkeert op het ogenblik ech- I 'nasier een ulterst labiele situatie. De enige Afrikaanse rege- 17obnp't dle tof dusverre iete voor Tsjaad heeft willen doen is Lash' de door en door corrupte dictator van Zaïre. Als I Sens 'n9ton niet zeer voorzichtig manoeuvreert, zou Tsjaad wel Ito-, ^er) nieuwe krachtmeting kunnen worden met Moskou, aar Gaddafi kind aan huis is. ARNHEM(ANP) - De ont- smettingsdienst van de ge meente Arnhem heeft maandag een cel in het Arnhemse politiebureau grondig moeten reinigen nadat daar het afgelopen weekeinde een man was opgesloten die van onder tot boven onder de luizen zat. Agenten die de arres tant zondag wat eten wil den brengen, werden on middellijk door het onge dierte besprongen. Een re chercheur die de man trachtte te verhoren, moest beschermende kleding aantrekken. Ook toen luk te het vanwege de luizen echter niet de arrestant te benaderen. Hij is wegge stuurd. De man, een 37-jarige Arnhemmer, was aange houden op verdenking van oplichting. De Arnhemse politie zal de GG en GD vragen aandacht te beste den aan de sterk vervuilde man. Van onze redactie binnenland WAGENINGEN - De voorzitter van de Raad van Toe zicht van het ABP, W. Wieringa, heeft maandag in een brief aan de leden van de raad geschreven dat hij minister Rietkerk zal adviseren het rapport Gruijters openbaar te maken. Tevens zegt hij het rapport niet aan de raad toe te zullen zenden omdat hij niet kan vol doen aan de voorwaarde dat de leden „ruim gebruik van het rapport willen maken". Wieringa zei tot zijn advies tot openbaarmaking te zijn gekomen door de opstelling van de bonden, met name het ACOP, en perspublikaties waarin al vele namen zijn ge vallen. Zelf zegt Wieringa het rapport niet openbaar te kun nen maken omdat het eigen dom is van de minister en hem op vertrouwensbasis is toege zonden. Vorige week had Wieringa tijdens een vergadering van de Raad van Toezicht voorgesteld het rapport aan de leden van de raad toe te sturen, maar dan op dezelfde vertrouwens basis als waarop hij het van minister Rietkerk had gekre gen. In een eerste reactie op het besluit van Wieringa zegt de Algemene Centrale van Over heidspersoneel (ACOP) teleur gesteld te zijn. De geruchten rond het rapport Gruijters en de perspublikaties over de ABP-directeuren Masson en - in mindere mate - Van der Dussen, maken het noodzake lijk dat er duidelijkheid komt voor de leden van het pen sioenfonds,aldus ACOP-secre- taris Sonneveld. Met Wieringa is de ACOP- secretaris overigens van me ning dat er nu nog geen reden is om in de directie van het pensioenfonds te snijden. Er is nog geen enkel overtuigend bewijs op tafel gekomen dat de integriteit van de beide direc teuren in twijfel zou kunnen trekken. Politieke druk Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat mi nister Rietkerk het ABP-rap- port openbaar moet maken. Bij de linkse partijen die al eerder op openbaarmaking aandrongen sloot zich maan dag ook het CDA bij monde van het Kamerlid Van der Burg aan. „Minister Rietkerk heeft zich voortdurend beroe pen op de privacy van de in het rapport genoemde perso nen. Maar het CDA is van me ning dat je dat argument niet meer kunt handhaven als de pers over veel gegevens uit het rapport blijkt te beschikken," zo liet Van der Burg desge- vragd weten. De WD is nu nog de enige grote partij die de minister van Binnenlandse zaken steunt in zijn weigering het ABP-rapport vrij te geven. DEN HAAG(ANP) - De drie Koerden die maandagochtend op het hoofdbureau van politie in Den Haag in hongerstaking waren gegaan, zijn dezelfde dag nog vrijgelaten. Toen zij gistermorgen poli tiek asiel gingen aanvragen, werden ze 'in bewaring geno men'. Uit protest daartegen besloten ze geen voedsel meer tot zich te nemen. Dit heeft een woordvoerder van het minis terie van Justitie maandag middag meegedeeld. Na overleg tussen het mi nisterie en de Haagse politie is tot opheffing van de bewaring besloten, omdat het drietal zich na een illegaal verblijf van enkele jaren in ons land vrijwillig was komen melden. Dat, en de motieven die zij aan hun aanvraag tot politiek asiel gaven, hebben tot het besluit geleid. De Koerden hebben wel een meldingsplicht gekregen in afwachting van een beslis sing over een politiek asiel, al dus de woordvoerder. De drie Koerden zijn actief in het Koerdische verzet tegen zowel Iran als Turkije voor een onafhanjkelijk Koerdis- tan. DEN HAAG(ANP) - Staatsse cretaris Koning (Financiën) wil ook over de schadeloos stelling aan een huurder, die onder dwang zijn huurrecht kwijtraakt, omzetbelasting gaan heffen. Tot dusver valt de door de rechtbank toegewezen schade loosstelling aan de uitgezette huurder buiten de belastings feer. Huurders die het met de eigenaar op een akkoordje gooien, moeten wel omzetbe lasting betalen over het be drag dat zij als schadeloosstel ling incasseren. De Tweede-Kamerleden De Beer en Van Erp (beiden VVD) hadden de bewindsman schriftelijk gevraagd deze on gelijkheid in behandeling door de fiscus op te ruimen. De maatregel die de staatssecre taris in zijn antwoord over weegt te nemen, zal overigens alleen voor huurders van be drijfsruimten betekenis heb ben. Huurders komen alleen voor omzetbelasting in aan merking als zij ondernemer zijn en de gehuurde ruimte ge bruiken voor hun onderne ming. MINDER appelen dan normaal. DEN HAAG(ANP) - In de tien landen van de Europese Ge meenschap worden dit seizoen ongeveer 6,5 miljoen ton appe len en 2,8 miljoen ton peren geoogst. Daarmee is de appeloogst minder dan normaal en zelfs een kwart vergeleken met het topjaar 1982. Bij de peren is sprake van een hoeveelheid die nog niet eerder is behaald. Volgens de Nederlandse Fruit telers Organisatie(NFO), die dit maandag heeft meege deeld, is de oogst ruimschoots voldoende om aan de vraag in de Gemeenschap te voldoen. Bij de appelen zal de oogst van de Cox's Orange Pippin en de Golden Delicious op vrijwel het normale niveau liggen. De Golden alleen heeft een marktaandeel van ruim een derde. Vooral van de rassen Schone van Boskoop en Mor- genduft zullen minder opleve-r ren. Voor ons land alleen werden vorige week door het Centraal Bureau voor de Statistiek cij fers gepubliceerd die ongeveer hetzelfde beeld tonen als de cijfers van de Tien. De produktie van nieuwe rassen zoals Gloster en Jona gold, die sinds enkele jaren op de markt zijn, neemt jaarlijks snel toe, aldus de NFO. De kwaliteit van het fruit is vol gens de NFO over het alge meen goed te noemen. De maat is redelijk tot goed. Niet alleen in ons land, maar ook in de ne gen andere EG-landen heeft hagel in sommige gebieden bovennormale schade aange richt. A A j/ c; I? Even denk je dat je van het he le wereldgebeuren op de hoog te bent, maar dan blijkt er op eens een nieuw land te zijn waar wordt gevochten. Tsja, denk je dan. En inderdaad Het land heet Tsjaad. Met de lijnen die ooit in de woestijn werden getrokken en die grenzen werden genoemd, wordt het niet meer zo nauw genomen. De Libiërs gaan op een draffie met Gaddafi over de grens. Ze dansen uitbundig de Tsjaat- cha-cha. We wisten al van de zure re gen. Bossen worden aangetast en je ziet ook steeds meer mensen die er onder lijden. De Europese Commissie wil de zaak met infrarood onder zoeken. Maar over twee jaar is pas zeker of de nodige appara tuur wel geschikt is. In die tijd hebben de deskun digen al lang weer een nieuw kosmisch euvel ontdekt en zegt de wetenschap: Een beetje zuur is helemaal niet erg. De suikerfabrieken kijken ook zuur. Ze moeten peperdure maatregelen treffen. Kop op, mensen. Elke zuurpruim heeft toch wel een suikeroom in Amerika? Daar groeit het geld in de banken sneller dan ooit. Het is nog zomer. Veel meer valt er op het moment niet te klagen. Nee, wacht maar tot de mannen en vrouwen in Den Haag weer plaats nemen in zetels en banken MERIJN Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De hoofdste delijke scheepswerf ADM heeft een miljoenenorder in de wacht gesleept. De marine van Peru heeft de werf een grote opknapbeurt van de kruiser Almerante G.(voorheen de Ne derlandse kruiser De Ruyter) opgedragen. Met de order is een bedrag gemoeid van ongeveer 350 mil joen gulden. De helft van de order is voor Hollandse Sig naal die bewapeningssyste men gaat leveren. De order levert voor 20% van het werfpersoneel werk op voor 2,5 jaar. De ADM, die al diverse reorganisaties ach ter de rug heeft, was vorig jaar nog in acuut levensge vaar. Er werken nu nog 1100 mensen bij de werf. n«v ?.'Rih .'V* K ARNHEM(ANP) - Voor het gerechtshof in Arnhem is maandag wegens uitlokking van doodslag een gevan genisstraf van 3,5 jaar geëist tegen de 39-jarige kapi tein Th. de B. uit Meppel. Deze wordt ervan verdacht als bevelvoerder van de Ne derlandse coaster Emily in ok tober 1979 opdracht te hebben gegeven tot het overboord zet ten van een Ghanese versteke ling voor de kust van Nigeria. Hoewel het lijk nooit is ge vonden, moet volgens de pro cureur worden aangenomen dat de Ghanees is verdronken. De man kon niet zwemmen en verschillende ooggetuigen hebben hem in de golven zien verdwijnen. Over boord Tegen de stuurman van de Emily, de 29-jarige A.B. uit 's Gravendeel, werd anderhalf jaar geëist. Hij wordt ervan verdacht het bevel van de ka pitein om de verstekeling overboord te zetten samen met twee matrozen te hebben uit gevoerd. „Opvolging van het bevel had in dit geval onder geschikt gemaakt moeten worden aan het mensenleven dat op het spel stond", werd hem verweten. Sleept De kapitein werd in 1980 veroordeeld, maar sindsdien sleept de zaak voort. Eén van de redenen waarom de zaak al enige jaren lang loopt en door het gerechtshof in Arnhem in april van dit jaar nog eens voor een nader onderzoek werd aangehouden, is een te genover de rijksrecherche af gelegde verklaring van een Ghanees, die door een Neder lands geïllustreerd weekblad naar ons land werd gehaald. Hij vertelde bij die gelegen heid onder meer dat hij de overboord gezette verstekeling was. Door onafgebroken spar telen zou hij er na uren ten slotte in zijn geslaagd de wal te bereiken. Van onze correspondent AMSTERDAM/RIJSWIJK - Met de dood van drie jonge mannen afgelopen weekeinde na gebruik van al dan niet in ferieure heroïne is het aantal heroïnedoden deze zomer in Amsterdam al gestegen tot 31. Dat is 50% meer dan vorig jaar. De Amsterdamse narco ticabrigade stelt een ver scherpt onderzoek in naar de herkomst van de fatale drug. Een heroïne-verslaafde laat zich amper afschrikken door een gesneefde lotgenoot. „Het blijft dweilen met de kraan openen," verzucht een woord voerder van de hoofdstedelij ke politie. En somt de even be kende als weinig hoopgevende redenen op: te veel verslaaf den (schatting loopt uiteen van 10 tot 20.000 in Amsterdam), te weinig mankracht zowel bij de politie als bij justitie. Toch blijft men dweilen. Ze ker nu het aantal heroïne- slachtoffers angstaanjagend stijgt. De zuigkracht van Am sterdam lokt ook en vooral verslaafde buitenlanders. „Uit gebrek aan een vaste dealer zijn ze genoodzaakt links en rechts heroïne te kopen. Met als gevolg dat ze nogal eens knoei in de handen gedrukt krijgen," verduidelijkt de poli tie-woordvoerder. Dump en Is het stijgend aantal doden uitsluitend te wijten aan infe rieure heroïne? Het antwoord op deze bange vraag hoopt de politie snel te krijgen middels een uitgebreid onderzoek naar de dealers van de slachtoffers. En vanuit Rijswijk waar in de gerechtelijke laboratoria de kwaliteit van deze dodelijk drug onder de loep wordt ge nomen. Vooruitlopend op de uit komsten van het laboratorium in Rijswijk meent de politie dat er eerder sprake is van zuivere heoïne. „Momenteel proberen Chinese drugdealers een deel van de verloren markt in verdovende midde len terug te veroveren door heroïne tegen dumpprijzen aan te bieden. Normaliter doet 1 kilo zuivere heroïne rond de 130.000. Door het dumpen vanuit de Chinese hoek is deze prijs gezakt naar ƒ80.000 per kilo. Buitenlanders die in eigen land gewend zijn aan heroïne van een laag gehalte, kopen hier even argeloos als gretig een dosis, gelijk aan die men 'thuis' gewend is in te spuiten of op te snuiven. He laas, het lichaam kan fataal reageren op zo'n zuivere shot." Giftig Bovendien heeft de politie MOMENTEEL probeert de Amsterdamse narcotica-bri gade de lokale drughandel op de Zeedijk lam te leggen. - FOTOAUDET nog een andere, meer navran te reden om niet aan de kwali teit van de Amsterdamse he roïne te twijfelen. „Twee zo mers geleden stierven er in Amsterdam in totaal ruim 50 verslaafden, onder wie een groot aantal aan vergiftigde heroïne. Maar toen werden de verslaafden eerst ernstig ziek om vervolgens na enkele we ken een afschuwelijke dood te sterven. De heroïne-doden van deze zomer zijn echter stuk voor stuk dood aangetroffen." Hoe weet een gebruiker (m/v) nu de aangeboden waar betrouwbaar is? Toxicoloog Hordijk van de Gerechtelijke Laboratoria in Rijswijk, heel beslist: „Dat blijft altijd een gok. Verslaaf den die spuiten kunnen de kwaliteit van de heroine pas beoordelen tijdens het oplos sen, waarvopr men meestal water en citroensap gebruikt. Goede heroïne lost namelijk helemaal op. Blijft het meng sel echter troebel dan ligt het aan de verslaafde of hij/zij zich hiermee inspuit." Welk vergif er in de dodelij ke heroïne uit de zomer van 1981 heeft gezeten is tot op he den een raadsel. Hordijk: „Die heroïne is toentertijd in, zeg maar rustig alle laboratoria ter wereld onderzocht. Nie mand heeft de dodelijke bij menging kunnen traceren."

de Stem | 1983 | | pagina 3