14?5 669.- 755.- 859- 879.- 929.- .079.- SUISSES Saaa\ Speelweken Kanaalzone verlopen uitstekend Hulstenaar tuk op oude kaarten KINDEREN W VRIES- sropvfm Voorzitter Chris Ollebek Vervoersbond FNV: m DINSDAG 9 AUGUSTUS 1983 VOOR DE ploymobil BIBTIM VAN ZEELAND elec tro- winkel 3 in diverse uk afgeprijsd! ON 01172 -1450 b.g.g. 1597 Groter deel Saeftinge naar Het Zeeuwse Landschap Demo-week geopend I in Hoeven Deen nieuwe buurtbussen in Zeeland CITROËNA W. DE BLOCK Wisseling secretariaat vakantiewerk Deel verzameling te zien in streekmuseum Schildpad Stoffel weer terug Plaatselijk nieuws Hengstdijk Hulst Noordstraat Nog geen zicht op verkaveling W est-Zeeuwsch- Vlaanderen Schietingen A12 Playmobllset "Stads burgers" In de grote doos zitten vele figuren uit de tijd van ridders en edelvrouwen. Adviesprijs 25.- Onze prijs T18 PAGINA ZEELAND 2 zijn trouwe dienstmeid, „ik deel je hierbij mede, dat ik k zojuist heb ontdekt". N-LEUR markt 79 JA halstraat 9 ERHOUT keiweg 16A« Van een onzer verslaggevers AXEL - Over de acties. van de buschauffeurs in het streekvervoer is de afgelopen week heel wat gepraat en geschreven. Zeg maar gerust ge kletst", meent Chris Olie- bek, voorzitter van de pNV-ondernemingsafde- ling bij de ZWN. „Want nergens heb ik gelezen of gehoord waar het nou al lemaal om draait. Het gaat maar om twee din- ren en de rest is flauwe kul". De actievoerende chauf feurs stijden tegen de privati sering van het streekvervoer en voor het behoud van de werkgelegenheid. „Jaren zijn we bezig geweest om particu liere bedrijfjes in grote maat schappijen onder te brengen. En nu na tien jaar werken naar goed geoutilleerde streekvervoerbedrijvén zegt de minister: we gaan een ach terdeurtje open zetten en de Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De stichting Het Zeeuwse Landschap kan binnenkort een groot gebied in het land van Saeftinge in erf pacht krijgen. Het dagelijks bestuur van de provincie Zee land is in principe bereid daar financiële medewerking aan te verlenen, mede omdat het it om een transactie waar bij het accent meer ligt op be- heer dan op aankoop. Gedeputeerde staten maken I dit bekend in hun aanbie dingsbrief bij de nieuwe pro vinciebegroting. De provincie I heeft met Het Zeeuwse Land- lap inmiddels principe- overeenstemming bereikt over de beweiding van het land van Saeftinge. De provincie overweegt de I stichting verder financiële medewerking te verlenen bij de aankoop van een eenden kooi in Sint Philipsland. In de begrotingsbrief wordt ook een discussienota aangekondigd over beheersovereenkomsten voor kleine landschapsele menten. Van onze correspondent I HOEVEN - Burgemeester F. Twaalfhoven van Hoeven beeft zaterdagavond de va kantieweek voor gehandicap ten in Vormingscentrum Sep- pe te Bosschenhoofd officieel geopend. Deze week verblijven zo'n honderd gehandicapten uit de I regio West-Brabant en Zeeuwsch-Vlaanderen in Vor mingscentrum Seppe. In twee groepen krijgen zij van de stichting Demo een vakantie aangeboden. De eerste groep blijft tot en met dinsdag en vanaf woensdag is de tweede groep te gast op Seppe. Op de openingsavond was er ren zeskamp, waaraan teams van brandweer, politie en me dewerkers van Demo deelna men. Het programma voor de komende week vermeldt on der meer een bezoek aan vliegveld Seppe en aan bosbad encamping Hoeven. 1 an een onzer verslaggevers I ®DDELBURG - In Zeeland "ren er voorlopig geen nieu- I buurtbusprojecten bij. De landelijke overheid heeft de vhtlijnen voor buurtbuspro- Ein vers(>epeld, maar dat voor Zeeland geen gevol- heeft gen. I iJ?et aantal buurtbuspro- I mi? er vooralsnog be- I jj; t°t twee. Dat blijkt uit I Jr°rmatie die het provincie- 5fur bij de gemeenten I w j ingewonnen. Gedepu- I hT u staten schrijven dat in nun begrotingsbrief. JADVgRTENTIE) Z^weg - Hulst T«. 01140-12058 Hoop gekletst over actie buschauff particulieren weer binnenha len". „Het gaat ons niet om dat taxibusje op de lijn Hulst- Lamswaarde, maar om de ge volgen van dit experiment. Als dit slaagt dan worden meteen op 80 andere lijnen in Neder land ook particuliere taxi's in gezet en dat betekent onge twijfeld dat er banen in het streekvervoer gaan sneuve len". Volgens Chris Ollebek heerst alom het misverstand dat de vervoersbond tegen het inzetten van taxibusjes zou zijn. „Wij zijn daar juist voor stander van, want het is onzin om een lijndienst te rijden met een grote bus, waar dan maar twee of drie mensen inzitten. Maar wij willen wel dat die taxibusjes bemand worden door streekvervoerchauf- feurs". En daar draait het alle maal om, want dan zou de hele zaak, bezien uit oogpunt van bezuinigingen, weinig opleve ren. Aan buschauffeurs moet namelijk een hoger salaris uit betaald worden dan aan taxi chauffeurs. „Als wij zwart op wit een papiertje krijgen dat na het experiment eigen chauffeurs op die lijnen rijden", aldus Chris Ollebek, „dan is meteen alle actie voorbij. De werkge vers zijn het volledig met ons eens, maar als je ze dan om dat briefje vraagt dan zeggen ze: nee, want wij kunnen niet in gaan tegen onze subsidiegever, de minister". Jeugdige bouwvaksters uit Hoek spijkeren een hut in elkaar. Van onze correspondent HOEK - Zo'n tweehonderd kinderen meldden zich giste ren bij clubhuis De Hoekse Rakkers voor deelname aan de speelweek in dat dorp. Nadat deze in de morgen was ge opend door wethouder drs. A. Rekveid van Terneuzen werd begonnen met de bouw van een huttendorp. Dat werd gedaan door drie groepen die allen eerst met el kaar overleg hadden gepleegd. In het te bouwen dorp zullen hutten komen te staan van verschillende vorm en om vang. Als het even kan moet het echt lijken en dus zullen er ook verkeersborden geplaatst worden. Deze werden gisteren weer door een groep andere kinderen gemaakt. Natuurlijk zal ook de molen niet ontbre ken. Bij gunstig weer zullen zoveel mogelijk activiteiten in de open lucht plaatsvinden. Dat alles dan onder het toe ziend oog van zo'n 25 vrijwilli gers In het kader van de speel- week in de kern Terneuzen werd vrijdagavond een hen- gelwedstrijd in de Oostkolk gehouden waaraan door ze ventig kinderen werd deelge nomen. Voor de organisatie te kende het bestuur van de Ter- neuzense hengelsportvereni ging Ontspanning na inspan ning (ONI). Linda Strijdonck toonde zich de beste. Met vijf gevangen vissen met een tota le lengte van 154 cm. legde ze. beslag op de eerste prijs. Tweede werd Serge Zegers met 81 cm. en de derde prijs ging naar Eric Witte met 58 cm. Overigens was er voor iedereen een prijsje. Gisteren waren er in ver schillende wijken van de kern weer enkele activiteiten waar voor in de meeste gevallen een goede belangstelling bestond. Hoewel gekozen is voor klein schaligheid, dat wil zeggen op zoveel mogelijk plaatsen een evenement, zou het jeugdva- kantiecomité graag zien dat zoveel mogelijk kinderen mee doen aan het korfbaltoernooi, dat op de slotdag, vrijdag 12 augustus, in de wijk Oude Vaart wordt gehouden. Als het mogelijk is uit elk van de vijf wijken zo'n 15 a 20 kinderen. Ook in Zaamslag werd gis teren begonnen met de bouw van een wild-west-dorp, be staande uit hutten. Eenmaal daarmee gereed zullen voor de rest van de week talrijke cow boy- en indianenspelletjes worden gehouden. Hier spelen de activiteiten zich af in en om' buurthuis 't Klup-uus. Met het doormidden knip pen van een reuzentoffee gaf burgemeester A. Hack van de gemeente Axel gisteravond het officiële startsein voor de Axelse speelweek. Tijdens zijn toespraak bij gemeenschaps centrum 't Kaaike in Zuiddor pe roemde Axels eerste burger de inzet van de werkgroep en de vrijwilligers tijdens de af gelopen speelweken. „Het is opmerkelijk dat dit jaar in Axel zich slechts enkele vrij willigers gemeld hebben", al dus de heer Hack. Ook de heer P. Audenaert van de Zuiddorpse werkgroep sprak de aanwezigen toe en zei - FOTO WIM KOOYMAN bijzonder verheugd te zijn met het lustrum in Zuiddorpe. Het is namelijk de vijfde speel week in Zuiddorpe terwijl in Axel de speelweek voor de zesde maal van start gaat. Na het officiële gedeelte was er in gemeenschapscentrum 't Kaaike een disco voor de jeugd. Kleuters Morgen is het in Axel de beurt aan de kleuters, die van 10.00-11.30 uur in De Halle te recht kunnen voor creativi- teitsactiviteiten. 's Middags is er van 13.00-17.00 uur fiets cross en van 14.00-16.00 uur creativiteit voor de 6-12-jari- ,gen. 's Avonds is er in De Halle een schaaksimultaanwed- strijd. In Koewacht begint om 14.00 uur een knutselmiddag in de tent terwijl er in Zuiddorpe tegelijkertijd een filmvoor stelling in 't Kaaike van start gaat. 's Avonds is er in Zuid- dorpse fietscross. Om 13.30 uur beginnen in Overslag oud- Hollandse spelletjes. Van onze correspondent HULST - Het stichtingsbe stuur van het Hulster Jeugd- vakantiewerk heeft afscheid genomen van José Verhelst- Adam uit Clinge, die geduren de tien jaar de functie van se cretaresse bekleed heeft. Bij de start van de tiende jeugdvakantieweek hees men de scheidende José in een he teluchtballon. Bij het afscheid bood voorzitter I. van Dam haar een boeket met 30 gele rozen aan (geel is de kleur van de j eugdvakantieweek). Dertig rozen, omdat er twintig stichtingsleden zijn en tien vaste vrijwilligers. Tot nieuwe secretaris is benoemd "I'-'Wlllst Van onze correspondente HULST - Toen Hulstenaar Eddy Taelman een jaartje of tien geleden zijn stamboom uitploos, kreeg hij daarbij ook kaarten uit het oude Hulst on der ogen. De plaatjes trokken meteen zijn interesse en Eddy besloot ze te gaan verzamelen. Via ruilbeurzen en particu lieren groeide zijn collectie van een paar exemplaren al snel tot enige honderden. Ge noeg om er een tentoonstelling mee in te richten in het Hul ster streekmuseum. Tot 10 september kunnen belangstellenden daar terecht om er zijn verzameling te be wonderen. Het gaat daarbij nog maar om een bescheiden deel van de collectie, want als hij alles zou moeten etaleren zou er ruimte tekort zijn. „Van Hulst alleen al heb ik zo'n 400 kaarten", zegt Eddy, „en in totaal zijn het er wel 1000". Daarbij komen dan nog eens hele diaserie's van kaar ten die hij zelf niet heeft, maar in andermans bezit zijn. „Niet iedereen doet zijn oude kaar ten graag weg, maar meestal mag ik er wel een dia van ma ken". Samen met de Hulster his toricus P. Brand heeft hij met die dia's al heel wat lezingen gehouden. Voor vrouwenvere nigingen, de heemkundige kring en scholen. Samen stel den ze ook het boekje 'Zichtjes van Hulst' samen, dat ook op de tentoonstelling te zien is. Eddy Taelman bewaart al zijn kaarten in albums en het oud ste 'zichtje' van Hulst dat in zijn bezit is dateert uit 1889. „Als deze tentoonstelling voorbij is ga ik ermee naar de ambachtendag op de Blaauwe Hoeve", vertelt hij, „ter gele genheid van het vijftienjarig bestaan". Ook bij het tienjarig jubileum was Eddy er al met zijn collectie. „Dat zou ik niet willen missen. Die mensen herkennen al die oude plekjes en dan komen er heel wat ver halen los". Die herkenning is ook bij de tentoonstelling in het streek museum een opvallend aspekt. De tram, die op de hoek van de markt de Steenstraat inrijdt, beelden van het Landshuis, het Liefdehuis en straatjes die al lang verdwenen zijn, maar met legendarische bewoners. De tentoonstelling geeft een overzichtelijk beeld van de Hulster binnenstad, zoals die er vroeger uitzag, de boeren- maandag, het 750-jarig jubi leum, de klederdrachten dië toen inz wang waren. Ook de omliggende dorpen zijn in oude ansichtkaarten vertegenwoordigd. De exposi tie wordt gecompleteerd met accessoires van Hulstenaar Boone, die jarenlang in diuenst was van de ZVTM, toen de tram nog reed. Wie het allemaal wil bekijken kan da gelijks, behalve op zondag, van twee tot vijf in het streek museum terecht. Chris Ollebek is hoogst ver baasd dat er overal gesproken wordt over onrendabele lijnen. „Maar", zegt hij, „er is in heel Nederland geen enkele buslijn rendabel. Voor elke gulden die een reiziger betaalt om met openbaar vervoer te reizen, legt de gemeenschap meer dan een gulden bij. Uitspraken als zouden de acties's van de chauffeurs nogal voorbarig zijn legt Olle bek naast zich neer. „Wat ons gedreven heeft om het te doen zijn de buurtbussen. Dat be gon een paar jaar geleden ook als proef met vrijwilligers. Wij ergerden ons groen en geel, want dat werk kon ook best gedaan worden door chauffeurs die in de WAO zit ten". „We hebben toen de slag grandioos verloren en nu rij den er al 60 van die dingen rond in Nederland. We probe ren nu om deze slag niet te verliezen. Gebeurt dat wel, dan kan men ons in ieder ge val niet verwijten dat we er niet alles aan gedaan hebben om het tegen te houden". Van onze correspondente ZUIDZANDE - Schild pad Stoffel, die zoals ge meld een kleine vier we ken geleden door een gaatje in de omheining verdween uit de tuin van mevrouw Van Dijk in Zuidzande, is weer terug. De hond van de buren vond het dier in een na bijgelegen bietenveld, waar Stoffel waarschijn lijk al die tijd heeft ver toefd. „Een geluk dat hij ge vonden is", zegt mevrouw Van Dijk, „want als in het najaar de bieten ge rooid worden, dan had het er slecht voor hem uitgezien". Vuil en onder de modder, maar gezond, stiefelt Stoffel weer rond op het honk waar hij al oen jaar of 17 rondliep. Sinds we in De Stem de vermissing van Stoffel meldden, heeft mevrouw Dijk heel wat belangstel lenden telefoontjes ge- kregen. Zelfs van iemand die een schildpad had ge vonden, maar het bleek niet om de goede te gaan. „Ik ga nu zijn naam en adres onder zijn schild schrijven. Eigenlijk zou den alle schildpadeige naars dat moeten doen, al is het maar een telefoon nummer. Dan kun je ten minste de eigenaar waar schuwen. Kaarting - Op camping De Vogel werd een kaarting ge houden waaraan 36 personen deelnamen. Uitslag: 1. R. Kint, Koewacht; 2. J. Deckere, Nieuw Namen; 3. W. van der Hofot, Terneuzen; 4. E. Buysse, Hulst; 5. R. Mei, Vogelwaarde. Viswedstrijd - Op camping De Vogel werd een viswedstrijd gehouden waaraaan 73 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. F. Lippens, 2. A. van de Berge, beiden Axel; 3. P. de Bakker, Vogelwaarde; 4. Marco de Bakker, 5. R. Hemelsoet, bei den Axel. Bingo - In zaal Palermo werd een bingo-avond gehouden waaraan 77 personen deelna men. Uitslag: 1. J. de Nijs, 2. mevrouw Hoogstadt, beiden Hulst; 3. M. de Nijs, Kiel- drecht; 4. A. Tinner, Terneu zen; 5. M. Boekling, Hulst. Kaarting - In zaal De Bruyn werd een prijskaarting gehou den waaraan 49 personen deelnamen. Uitslag: 1. G. de Wit, Hulst; 2. W. Neve, Kloos- terzande; 3. A. Lauwers, Ter hole; 4. G. de Schepper, Hulst; 5. L. Somers, Hengstdijk. Gaaibolling - In zaal A. Men- heere werd een gaaibolling ge houden waaraan 44 personen deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: Mario Mattens, Dubbel dam; eerste zijvogel: P. Jonk- heym, tweede zij vogel: me vrouw Jonkheym, derde zijvo gel: J. van Heese, allen Kloos- terzande; extra zij vogel: Sonja Vervaet, Noordstraat; extra zijvogel: Norbert Steyns, Hulst; grootste aantal (8): P. Arens, Kloosterzande. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Er is nog geen zicht op de uitvoering van ruilverkavelingen in West-Zeeuwsch Vlaanderen en Sint Philipsland. Voorstelling tot plaatsing van beide gebieden op het voorbereidingsschema landin richtingsprojecten zijn weinig zinvol zolang geen regerings beslissing, is genomen over de landelijke structuurschema's voor landinrichting, natuur- en landschapsbehoud en open luchtrecreatie. Gedeputeerde staten vari Zeeland schrijven dit in hun begrotingsdbrief. Dit college wil wel dat de mogelijkheid voor het uitvoeren van een landinrichtingsproject in West-Zeeuwsch-Vlaanderen en Sint Philipsland in de toe komst wordt opengehouden. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 44 schutters: hoge en eerste zij vo gel: A. van de Branden, St.-Jan steen; tweede zij vogel: M. de Wil de, Moerbeke; grootste aantal (4): L. de Block, Stekene en P. van Waesberghe, St.-Jansteen. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal Oude Molen, 33 schut ters: hoge vogel: G. van Damme, Koewacht; eerste zij vogel: J. de Beul, St.-Jansteen; tweede zij vo gel: A. de Coninck; grootste aantal (4)E. Baert, beiden Koewacht. KOEWACHT - Zaal R. van der Steen, 51 schutters: hoge vogel: G. Windhei, Exaarde; eerste zij vogel: L. Ringoot, St.-Pauwels; tweede zij vogel: E. de Mol, Sinaai; grootste aantal (5): G. Buis, Koewacht. KOEWACHT - Zaal Oude Molen, 34 schutters: hoge vogel: W. Groe- newegen; eerste zij vogel: A. de Block, beiden Koewacht; tweede zij vogel: P. Pouwels, Axel; grootste aantal (5): J. Suy, Koewacht en R. Verschuren, Hulst. KOEWACHT - Zaal J. de Kind, 25 schutters: hoge vogel: J. de Waal, Koewacht; eerste zij vogel: C. van Gassen, Hulst; tweede zij vogel: A. de Block; grootste aantal (6): G. Baert, beiden Koewacht. KOEWACHT - Zaal G. van Rum- ste, 33 schutters: hoge vogel: R. de Smet, Koewacht; eerste zij vogel: G. Ferket, Stekene; tweede zij vo gel: L. Ringoot; grootste aantal (5): L. Dullaert, beiden St.-Pauwels. KOEWACHT - Bejaardenschie- ting, zaal G. van Rumste, 33 schut ters: hoge vogel: J. Vermeire; eer ste zij vogel: Th. de Caluwé, beiden Koewacht; tweede zij vogel: L. de Block, Hellestraat; grootste aantal (4)R. van Gremberghe, Koewacht. WESTDORPE - STaande wip, St.- Sebastiaan, 80 schutters: Wip 1: eerste hoge vogel: E. de Letter, Koewacht; tweede hoge vogel: A. Hermans, Axel; eerste zij vogel: S. Pauwels, Kloosterzande; tweede zij vogel: E. Uytendaele, Zelzate; derde zij vogel: F. van Poecke, Ste kene; vierde zij vogel: A. de Mey, Zuiddorpe. Wip 2: eerste hoge vo gel: L. van Opzomer, Zelzate; tweede hoge vogel: L. Remortere, Koewacht; eerste zij vogel: me vrouw Arens, Gilze-Rijen; tweede zij vogel: F. Coppens, Kemzeke; derde zij vogel: G. van Looy, Wach- tebeke; vierde zijvogel: Den Nijs, Zelzate. Wip 3: eerste hoge vogel: J. de Vilder, Sas van Gent; tweede hoge vogel: H. Pauwels, Kemzeke; eerste zij vogel: B. Roeland, St.- Gillis; tweede zij vogel: F. Coppens, Kemzeke; derde zij vogel: G. van Waes, Westdorpe; vierde zij vogel: R. Apers, Wachtebeke. HULST - W. Blommaert, 20 schut ters: hoge vogel: W. Blommaert, Hulst; eerste zij vogel: J. van Dam me, Moerbeke; tweede zij vogel: A. Cocqheyt, Absdale; grootste aantal (4)P. Boënne, Hulst. HULST - OZO-velden, De Stads herberg, 46 schuttes: Wip 1: hoge vogel: J. van Damme, Moerbeke; beide zij vogels: A. Dobbelaar, Boschkapelle; grootste aantal (6): C. de Cauwer, Hulst. Wip 2: hoge vogel: J. van Damme, Moerbeke; eerste zij vogel: G. Herwegh, Hulst; tweede zij vogel: H. de Vos, Hei kant; grootste aantal (7): C. D'Hooghe, Heikant. BOSCHKAPELLE - Bejaarden- schieting, zaal J. van Schaick, 25 schutters: hoge en eerste zij vogel;' F. Reunis, St.-Jansteen; tweede zij vogel: P. D'Hondt, Kloosterzan-r de; grootste aantal (5): R. de Rijky Hulst. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 32 schutters: Wip 1: ho ge vogel: E. Picavet, Kloosterzan de; eerste zij vogel: R. Boone, Hulst; tweede zij vogel: J. Hoop, Klooster-, zande; grootste aantal (5): R. Her^ mans, Ossenisse en Ph. Dierick, Walsoorden. Wip 2: hoge en tweede zijvogel: F. Jansen, Kloosterzande; eerste zij vogel: R. Boone, Hulst; grootste aantal (5): G. van Kam pen, Noordstraat en J. Pardon, Kloosterzande. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 21 schutters: eerste hoge. en eerste zij vogel: F. Trappeniers;- tweede hoge vogel: J. van Damme, beiden Moerbeke; tweede zij vogel en grootste aantal (12): A. Verdur- men, Graauw ZUIDDORPE - Zaal M. de Cock, 45 schutters: hoge vogel: A. de Waal,. Koewacht; eerste zij vogel: P. Stendler, Rotterdam; tweede zij vo gel: R. Migom, Zuiddorpe; grootste aantal (5): E. de Ridder, Zuiddorpe." HULST - Zaal P. Leeraert, 34' schutters: eerste hoge en tweede, zij vogel: A. Dobbelaar, Boschka-r pelle; tweede hoge vogel: J. Ver-» nimmen, De Klinge; eerste zij vo gel: B. Maliepaard, Eindhoven; grootste aantal (6): J. van Zeele, Meerdonk en F. van Swaal, Hulst. HULST - OZO-velden, De STads- herberg, 25 schutters: hoge vogel: J. de Beul; eerste zij vogel: G. Her wegh; tweede zij vogel: J. Verstig- gel, allen Hulst; grootste aantal (5): A. Herwegh, Heikant en A. van Dijk, Boschkapelle. LAMSWAARDE - Zaal De sport, 43 schutters: Wip I: hoge en eerste" zij vogel: T. Boogaert; tweede zij- vogel: P. Boogaert, beiden Wij-- chen; grootste aantal (12): A. Ver-, durmen, Graauw. Wip 2: hoge vo gel: A. Verdurmen, Graauw; eerste zij vogel en grootste aantal (9): P. Boogaert, Wijchen; tweede zij vo gel: A. Rottier, Ossenisse. KLOOSTERZANDE - Zaal De Hoogaars, 45 schutters: hoge vogel*. R. Hermans, Ossenisse; eerste zij vogelA. Verhoeven; tweede en derde zij vogel: A. de Waal; groot-* ste aantal (6): J. der Weduwe en J. Pardon, allen Kloosterzande.

de Stem | 1983 | | pagina 11