het cht troces Utrecht finalist USSR-schaakbond dreigt FIDE ROSBERG GELOOFT NIET MEER IN TITELKANSEN Brown bij laatste acht Vriesekoop wordt prof Winst Ajax Middelburg breekt pols LIVERPOOL EN HSV FALEN IN DE KUIP NK schaken Bokstitel Rodriguez WK basketbal in Sao Paulo Caulkins pakt 46e zwemtitel Van der Gijp in de etalage rachtig Test door John van Dinther door Romain van Damme Overwinning waterpoloërs sport in 't kort Weer verlies Yan den Berg T47 n verdachte beschuldigde een van te hebben geprobeerd vier bezoekers te vermoorden. Maar noemde de beschuldiging „b®- De verdachten hebben ook 1 om speciaal gezondheidsvoed- zonnebloemzaad en kruiden de waren niet verkrij gebaar in ;n moesten vanuit het nabij ge- adje Middletown worden ge" /reemde gebeurtenissen, maar e de dramatische confrontatie :htszaal en het feit dat er nog een juryleden zijn benoem le zenuwachtige stemming slechts verergerd. Achter ne landschap met zijn kerktorens lerijen wordt er gepraat ove eld dat hen te wachten Ka de vorm van ontsnappingen e ische acties. Het feit dat de ve zichzelf zien als „krijgsgeva leeft weinig betekenis in Oos- zijn diepgewortelde, trafflO servatisme en zijn eerbied vo >rp worstelt om zijn democrat! :ht te vervullen en ervoor lat het grote proces doorgans len, maar de gebeurtenissen >zaal zijn een vreemd drama ;re wereld waarvan de dorP^, open dat het spoedig voorbij at de rust in hun dorp kan DE STEM de Nationale Vergadering van Cuba heel wat meer en verhit ter gedebateerd dan in de Op perste Sovjet in Moskou. De Nationale Vergadering is een nieuwe instelling, nog geen zes jaar oud. In de eerste vijftien jaar van de revolutie was Cu ba's regering een geheime aangelegenheid waarbij een klein groepje beleidsmakers achter gesloten deuren de dienst uitmaakte. De besluiten werden dan door Fidel Castro aan de massa's bekendge maakt. De Communistische Partij werd weliswaar al in 1965 opgericht, maar hield haar eerste congres pas in 1975. De Nationale Volksvergade ring werd opgericht om de kloof tussen leiders en bevol king te dichten. In alle distric ten worden nu verkiezingen gehouden met meer dan één kandidaat, maar de kandida ten voeren geen campagne. Het is een 'strijd van biogra fieën', waarbij de kiezers hun vertegenwoorigers kiezen op basis van wat officiéél bekend is of ze bij geruchten hebben vernomen. „Je kunt geen verkiezingen met meer partijen toestaan I zonder het hele systeem te veranderen en dat willen de mensen niet", zei een academi cus. Voor hem is de effectivi teit van de 'Volksvergadering' in dit stadium niet een vraag stuk van de eerste orde. Als het regime impopulair werd, zou het gebrek aan een demo cratische uitlaatklep een extra factor kunnen zijn bij het ver liezen van de binding met het volk. Zolang Cuba ideologisch en fysiek door het buitenland wordt bedreigd, kan een meer- partijensysteem worden ge bruikt om het land in tweeën te delen. De test van elk regime is de manier waarop het grote on vrede erkent en aanvaardt. Ten opzichte van zijn tegen standers, die nu overigens in de minderheid zijn, heeft Fidel zich altijd onverzoenlijk en hard opgesteld. Hoe hij een massaal protest zou aanpak ken, is een vuurproef waar voor hij nog niet heeft gestaan en waarvoor hij misschien ook nooit komt te staan. Relevan ter is de vraag in hoeverre Cu ba's informele stijl te danken is aan Fidel en in hoeverre het een traditioneel en natuurlijk onderdeel is geworden van het systeem dat ook na hem blijft bestaan. De eerste grijze haren zijn verschenen in de baard van de nu 56-jarige Castro, maar, zo- als Magali Garcia More, hoofdredactrice van een vak- bondskrant opmerkte, „we J hebben nog steeds het voor recht Fidel in ons midden te hebben." JONATHAN STEELE Copyright De Stem/ The Guardian HOCKENHEIM - Vijftien mi nuten voor het verstrijken van de officiële tijdtraining liep Keke Rosberg al in zijn bur gerkleding door de pit-straat. De Finse Formule-I coureur had er de brui aan gegeven. De 34-jarige wereldkampioen zag geen mogelijkheid meer om een nog snellere tijd te laten afdrukken. Machteloos moest de be snorde Williams-piloot toezien hoe gisteren op het circuit van Hockenheim de met turbo's aangedreven bolides tijdens de eerste oefeningen voor de Grand Prix van Duitsland op nieuw de toon aangaven. „Het heeft geen enkele zin meer", constateerde hij nuchter. „Wat ik ook doe, die auto kan ge woon niet sneller. Ik vind het nutteloos om rondjes te blijven draaien als er geen verbete ring meer inzit. Op dit circuit en de racebanen van Zeltweg (Oostenrijk) en Zandvoort zijn wij met de conventionele mo toren kansloos. Goed, bij nat weer zijn er nog positieve vooruitzichten. Maar daar re ken ik niet op". Hoewel theoretisch de mo gelijkheid nog bestaat, dat Rosberg zijn wereldkam pioenschap prolongeert, ge looft hij er zelf nog nauwelijks in. „Ik ben realist. Het is een ongelijke en tegelijk verloren strijd met de turbo's. Aan een VERLIES FEYENOORD ROTTERDAM - Geveld door plankenkoorts be zorgde Feyenoord gisteravond het zo verwach tingsvolle legioen een geweldige afknapper. Want de favoriet voor de vaderlandse titel gleed in zijn eerste optreden voor eigen publiek genadeloos on deruit. Met 1-3 werd het door een koele Belgische kampioen, Standard Luik, keihard in de werkelijk heid teruggegooid. Patrick Tambay blijft voorLauda. nieuwe wereldtitel denk ik niet meer. Wellicht had ik nog enige hoop kunnen koesteren, wanneer ik de zes punten, die me na de Grote Prijs van Bra zilië werden ontnomen nog op mijn conto had staan". Gisteren bereikte Rosberg een twaalfde trainingstijd. Hij moest elf turbo's, aangevoerd door Patrick Tambay - de winnaar van de Grote Prijs van Duitsland verleden jaar - voor zich dulden. De 34-jarige Fransman was ruim vijf se conden sneller op de 6.797 me ter lange race-piste. Tambay, die verleden jaar de in Zolder tragisch verongelukte Ville- neuve bij Ferrari opvolgde, wist de chronometers te stop pen op 1.49,328. Hij wordt op de voet gevolgd door zijn team- en landgenoot René Arnoux. De resultaten van de eerste trai ning zijn: 1. Tambay (Fra) Ferrari 1.49,328 (gemiddelde snelheid 223,814 km/uur), 2. Arnoux (Fra) Ferrari 1.49,435, 3. De Cesaris (Ita) Alfa Romeo 1.50,845, 4. Piquet (Bra) Brabham BMW 1.51,082, 5. Prost (Fra) Renault 1.51,228, 6. Cheever (VSt) Renault 1.51,540, 7. Baldi (Ita) Alfa Romeo 1.51,867, 8. Patrese (Ita) Brabham BMW 1.52,105, 9. War wick (GBr) Toleman 1.54,199, 10. Giacomelli (Ita) Toleman 1.54,648. Kenny Dalglish in duel met Holger Hieronymus tijdens het saaie openingsnummer. - FOTO ANP Gisteravond was Cruijff nog een roepende in de woes tijn. De vele aanwijzigingen waren nog niet aan het ner veuze Feyenoord besteed, dat DEN HAAG (ANP) - Bettine Vriesekoop is de eerste Ne derlandse tafeltennis-pro- fessional. De Europese kam pioene acht haar maat schappelijke positie bij deze nieuwe status beter gewaar borgd. Naar eerst nu bekend is geworden, heeft de 23-jarige Hazerwoudse dit besluit an derhalve maand geleden aan het bestuur van de Neder landse Tafeltennis Bond meegedeeld. De stap van Vriesekoop heeft nauwelijks gevolgen. Zij mag blijven deelnemen aan alle grote internationale wedstrijden. Als beroeps speelster kan Vriesekoop echter niet meedoen aan de Olympische Spelen. Tafel tennis is evenwel pas in 1988 een Olympische sport. SAO PAULO (AFP) - De Sov jet-Unie en de Verenigde Sta ten zullen tegenover elkaar staan in de finale van het we reldkampioenschap basketbal voor dames in Sao Paulo. De ploeg van de Sovjet-Unie handhaafde tegen Brazilië ge makkelijk de ongeslagen sta tus: 99-75. De vijfvoudige we reldkampioen stond bij rust al met 55-40 voor. De Ameri kaanse basketbalsters verze kerden zich van de tweede plaats in de finalepoule door Bulgarije met 99-77 achter zich te houden. In de eerste helft was het verschil tussen beide ploegen nog minimaal: WEATHERBY Je Stem/ The Guardian DUISBURG (ANP) - Het Ne derlands waterpoloteam heeft vrijdagavond in het achtlan- dentoernooi in Duisburg met veel moeite van het taaie Italië gewonnen: 7-6. Italië, de wereldkampioen van 1979, heeft door de neder laag nauwelijks meer uitzicht °P de eindzege in Duisburg. Vooral door ranglijstaanvoer der West-Duitsland werd de, verrassende Nederlandse overwinning met vreugde be groet. Uitslagen: Nederland - Italië Z-6, West-Duitsland - Spanje 8-3, Sowjet-Unie - Joegoslavië 13-11, Australië - Zweden 9-3. Stand na vier wedstrijddagen: 1. West-Duitsland 8 punten (35-22), 2. Sovjet-Unie 7 (52-37), 3. Italië 5 (39-30), 4. Joegoslavië 4 (36-34), 5. Nederland 4 (31-31), 6. Australië 3 (31-29), 7. Spanje 1 (21-33), 8. Zwe den 0(20-49). Trilogie van Pieters Van onze sportredactie NIJMEGEN - Amateur Peter Pieters is de grote man bij de baankam- pioenschappen in Nij megen geweest. De 20- jarige Zwanenburger werd donderdag natio naal kampioen in de klassementswedstrijd en voegde daar vrijdag nog indrukwekkender titels op de achtervol ging en de kilometer tijdrit aan toe. Een trilo gie op de baan, die, zij het op andere nummers, voor het laatst was ver wezenlijkt door Lau Veldt in 1977. Pieters was een klasse op zichzelf. Het beste bewijs daarvoor leverde hij met zijn tijden op de achtervolging. Zijn vijf minuten blank op de 4000 meter tijdens de in regen gereden finale tegen Jelle Nij- dam was in alle opzichten ver gelijkbaar met winnende tijd van kampioen Bert Ooster bosch bij de profs: 6.14,20 over 5 kilometer. Oosterbosch en Pieters kun nen geen punt van discussie zijn, wanneer maandag zal worden beraadslaagd over de Nederlandse afvaardiging naar de wereldkampioen schappen op de baan. Toch zijn beiden probleemgevallen. Bert Oosterbosch, al wereld kampioen in 1979, twijfelt over zijn deelneming op de achter volging. „Nijmegen was mijn eerste baanoptreden van dit seizoen. Ik wil voor Zürich nog even afwachten hoe de condi- Bert Oosterbosch in actie tijdens de achtervolging. tie zal zijn. De tijden van zijn goed, maar ik ga natuurlijk alleen maar naar een wereld kampioenschap om daar te winnen". Zijn ploegbaas Peter Post, die in Johan Lammerts zijn tweede finalist had, wil de zaak nog met zijn beste tijdrij- der doorpraten. „De tijden van 'NDIANAPOLIS (AFP) - De Achttienjarige tennisser Jim- Hy Brown, die in de openings- fonde van het toernooi om de Amerikaanse titel op gravel- banen verraste door de als eerste geplaatste Spanjaard José Higueras uit te schakelen, beeft de laatste acht bereikt van het evenement in India- aapolis. Brown versloeg in de derde ronde Pablo Arraya uit Peru in twee sets: 7-5 6-4. Chris Le wis, de verrassing van Wim bledon, had meer moeite om zover te komen. De Italiaan Barazzutti gaf zich pas in de derde set gewonnen. De Ar gentijn José-Luis Clerc staak te na één set tegen zijn landge- CLOVIS (ANP) - Op de tweede dag van de wedstrij- °en om de Amerikaanse Jjoemtitels heeft Tracy Uaulkins haar 46e nationale "tel behaald. Caulkins, die Amerikaanse kam pioenschappen vergaarde dan wie ooit, won de 400 me- «r wisselslag in 4.45,71. "oor de twintigjarige uaulkins was het de zevende achtereenvolgende keer, dat ?'J de nationale triomf op r lange wisselslagnummer ^haalde. Na het wereldrecord van Kick Carey op-de openings dag beperkten de Ameri kaanse zwemmers zich tot "vee beste wereldseizoen- Prestaties. Op de 4 x 200 me- r vrije slag noteerde een iiiiiiiimminimiiiiiiiiiiimmmc kwartet van de Florida Aquatics 7.24,49. Bij de da mes ging de winst op dit on derdeel eveneens naar Flo rida Aquatics: 8.10,22. De vroegere wereldre- cordhoudster Cynthia Woodhead bewees nog niet uitgezwommen te zijn door haar tweede plaats achter Mary Wayte (2.01,03) op de 200 meter vrije slag. Bij de heren legde Bruce Hayes dit onderdeel af in 1.49,90. Daar mee bleef hij twee seconden boven het wereldrecord van de Westduitser Michael Gross. I noot Arguello de strijd wegens ziekte. In het damestoernooi drong Andrea Temesvari door tot de halve eindstrijd, dankzij een gemakkelijke overwinning op Kathy Horvath: 6-3 6-1. De ge blondeerde Hongaarse krijgt in de voorlaatste ronde te ma ken met Virginia Ruzici. De andere halve finale zal gaan tussen de Amerikaanse speel sters Zina Garrison en Kathy Rinaldi. De uitslagen: heren: Jimmy Brown (VSt) - Pablo Arraya (Per) 7-5 6-4, Chris Lewis (NZe) - Corrado Barazzutti (Ita) 7-5 1-6 6-3, Henrik Sunds- tröm (Zwe) - Libor Pimek (Tsj) 6-2 6-3, Shlomo Glick- stein (Isr) - Colin Dowdeswell (Zwi) 6-4 6-4, Andres Gomez (Equ) - Mario Martinez (Bol) 6-3 7-6, Mel Purcell (VSt) - Diego Perez (Uru) 6-2 6-2, Ro berto Arguello (Arg) - José- Luis Clerc (Arg) 6-1 (Clerc geeft op), Jimmy Arias (VSt) - Fernando Luna (Spa) walk over Arias (Luna geblesseerd); dames: Andrea Temesvari (Hon) - Kathy Horvath (VSt) 6-3 6-1, Virginia Ruzici (Roe) - Bonnie Gadusek (VSt) 7-5 6-4, Zina Garrison (VSt) - Ivanna Madruga (Arg) 7-6 6-3, Kathy Rinaldi (VSt) - Manuela Ma- leeva (Bui) 6-7 6-0 6-2. Bert zijn op deze baan en met deze wind zonder meer we reldtijden. Hij kan op de baan meer vinden dan op het weg- parcours". Peter Pieters plaatst baan- coach René Pijnen voor ande re problemen. „Pieters is de beste baanrijder die wij heb ben. Voor vier nummers is hij mijn eerste keus, maar dat is natuurlijk ondoenlijk. Hijzelf heeft een stem in de beslissing. Mijn gedachten gaan in de eerste plaats uit naar de ach tervolging". De 4300 toeschouwers in het Goffert-stadion zagen nog een sterk kampioensduo en weer was de familie Pieters daarbij betrokken. Oudere broer Sjaak behaalde met zijn vaste magtje Ton Vrolijk een puike overwinning op de tandem. De klassementswedstrijd le verde een overwinning op voor de profploeg van Peter Post. De winnende rol was daarbij voor Leo van Vliet. Uitslagen: klassementswed strijd profs over een uur: 1. Leo van Vliet (Oudenbosch) 31 punten, 2. Hennie Stamsnijder (Enter) 21, 3. Gerrie van Gerwen (Olland) 20, 4. Theo Smit (Halfweg) 14, 5. Joop Zoetemelk (Germigny) 11, 6. Bert Oosterbosch (Oudenbosch) 8; ama teurs 1 kilometer tijdrit: 1. Peter Pieters (Zwanenburg) 1.08,94, 2. Ap Harren (Haarlem) 1.10,12, 3. Rai nier Valkenburg (Bergen op Zoom) 1.10,16, 4. Ton Vrolijk (Aalsmeer) 1.12,34, 5. Jan Draayer (Sondel) 112,42, 6. Jan van de Roemer (Am sterdam) 1.12,72; finale tandem amateurs: Pieters/Vrolijk winnen in 2 ritten (11,31 en 20,00) van Val kenburg/Harren; finale achtervol ging profs 5000 meter: 1. Ooster bosch 6.14,20,2. Lammerts 6.30,28. VOETBAL - De vroegere En gelse voetbalinternational Laurie Cunningham speelt het komende seizoen voor Spor ting Gij on. Cunningham is uitgeleend door Real Madrid. ROTTERDAM - René van der Gijp, het enfant terrible van de Belgische eersteklasser Sporting Lokeren, staat nog steeds in de belangstelling bij diverse buitenlandse clubs. Onlangs meldde zich bij ma nager Derijckere een zware delegatie van de Spaanse club Majorca De naar de hoogste klasse gepromoveerde club had de vice-voorzitter naar België gestuurd om daar te onder handelen over een eventuele transfer. Het bod dat Majorca deed, was in de ogen van Lo keren echter veel te laag. Lo keren vraagt voor de rechter spits 1,4 miljoen gulden. Ma jorca, dat eerder probeerde René van de Kerkhof (nu naar Apollon Athene) te strikken, heeft overigens ook belang stelling voor Alex Czernia- tinsky van Anderlecht. René van der Gijp wacht in middels de zaken rustig af. Feyenoord heeft nog altijd in teresse. De Rotterdamse club wil Van der Gijp eventueel via Pisa naar Rotterdam halen. Lokeren heeft tot nu toe echter nog niets vernomen van de Italiaanse club, die Wim Kieft bij Ajax weghaalde. BIELEFELD (SID) - Ajax heeft vrijdagavond op de eer ste dag van het internationale voetbaltoernooi van Bielefeld met 3-1 gewonnen van West Ham United. Bij de rust was de strijd tus sen de Amsterdammers en de Londenaren nog in evenwicht: 0-0. aanvankelijk in een opstelling die op het lijf van Johan Cruijff geschreven was op trad. Immers, bij Feyenoord draait dit seizoen alles rond de Amsterdammer, die onder een ovationeel applaus de kolken de arena betrad. Vandaar dat trainer Thijs Libregts rond het voetbalgenie de nodige werkers geposteerd had. An- dré Stafleu en André Hoek stra. Zij dienden het vuile werk op te knappen voor de dirigent, die met name in de openingsfase met enkele fraaie acties de fel meelevende Kuip zijn ambities toonde. De komst van Cruijff zal in middels echter wantrouwend bekeken worden door de Bul gaar Jeliazkov, bepaald geen loopwonder en nauwelijks bruikbaar in verdedigend op zicht. Het kan daarom voor de introverte Bulgaar wel eens een erg moeilijk seizoen wor den, al mocht hij reeds halver wege de eerste helft uit het trainingspak. Als vervanger van de aan een dijbeen gebles seerde Ruud Gullit. Op dat moment was Feyen oord al op zoek naar de gelijk maker. Want Standard, zon der de geblesseerde interna tional Meeuws, had de Kuip reeds in de tweede minuut muisstil gekregen. Een slordig opgestelde muur gaf de Luikse aanwinst Wintacq de gelegen heid om een vrije trap feilloos achter Joop Hiele te knallen. Standard voelde zich er goed bij, besteedde de nodige zorg aan de verdediging en be stookte van daaruit de gister avond weinig imponerende Feyenoord-defensie met Mi chel van der Korput als libero. Bovendien had de Rotterdam se favoriet de pech, dat Simon Tahamata juist deze wedstrijd uitgekozen had om te laten zien dat hij nog altijd een kan didaat is voor het nationale team. Dat resulteerde in de 36e minuut tot weer een Belgisch feestje. Met Tahamata als ju belend middelpunt. Schitte rend had de Molukker zich in een fraaie positie gemanoeu vreerd. Hiele kon het schot vervolgens slechts bewonde rend nakijken. Amper vier minuten later kreeg het danig geschrokken legioen opnieuw een geweldige dreun te ver werken, toen middenvelder Plessers uitstekend profiteer de van alweer een Rotterdam se organisatiefout in de verde diging: 0-3. Feyenoord, gefrustreerd door zoveel tegenslag, gooide alles in de aanval, maar had wel de hulp van de scheids rechter Van Swieten nodig om wat van de ruime achterstand af te knabbelen. Op appeleren van Cruijff besloot Van Swie ten een dubieuze handsbal van Wintack met een strafschop te bestraffen. Houtman scoorde 1-3 en daarbij bleef het. ANDERSTORP (ANP) - Bij de trainingen voor de motorraces om de Grote Prijs van Zweden heeft Jack Middelburg vrijdag de linkerpols gebroken. De Nederlandse coureur, die in de 500 cc-klasse een Honda bestuurt, kwam zonder aan wijsbare redenen ten val. De Amerikaan Freddie Spencer, de ranglijstaanvoerder in de wereldtitelstrijd, kwam vrij dag tot de beste trainingstijd van de dag. Johan Cruyff passeert Simon Tahamata op fraaie wijze. - FOTO ANP Van onze sportredactie ROTTERDAM - Begeleid door een striemend fluitconcert kon den HSV en Liverpool na 90 minuten saai voetbal de kleedka mers in. Terecht, want de twee Europese topploegen openden het Rotterdamtoernooi in een toen al bijna volle Kuip op een wel erg vervelende manier. Pas na het nemen van strafschoppen mocht HSV zich finalist noemen. Totaal ongeïnspireerd werkten de twee ploegen, toch voor veel geld naar Rotterdam gehaald, de eerste partij af. Zo kon HSV geen moment de indruk wekken, dat het als Westduits en Europees kampioen hoog genoteerd staat bij de makelaars. Li verpool, voor de zoveelste maal Engels kampioen, kon daar ech ter bitter weinig tegenover stellen. Alleen Kenny Dalglish toon de zich een ware prof. De Schotse international probeerde er tenminste nog wat van te maken, maar was dermate ongelukkig in de afwerking, dat HSV alsnog de nul kon vasthouden. Dat de ploeg van Happel, weer even in de Kuip, niet scoorde, was alleen maar gerechtigheid. Vandaar dat strafschoppen de eerste finalist moesten aanwij zen. Het werd uiteindelijk HSV, omdat Dalglish en Kennedy voor Liverpool misten. UTRECHT (ANP) - FC Utrecht plaatste zich in het eigen toernooi als finalist door een zege van 1-0 op Notting ham Forest. Anderson hielp de Utrechtenaren door een eigen doelpunt in de beginfase van de wedstrijd. Eerder had Lokeren zich reeds geplaatst door het Roe meens elftal via strafschoppen te verschalken. Na negentig minuten stond er een 3-3 stand op het scorebord. Volendam heeft zich vrij dagavond door een zege van 3-1 op Werder Bremen als eer ste geplaatst voor de finale van het door AZ'67 georgani seerde voetbaltoernooi in Alk maar. DIEREN (ANP) - Na drie ronden in het toernooi om het open Neder lands kampioenschap schaken in Dieren zijn nog drie spelers zonder puntenverlies. Het zijn Kremer, De Ruyter en de Westduitser Simon. Uitslagen: Van der Plassche - H. Kuijf 0,5-0,5, Peelen - Kohier (WD1) 1-0, Simon (WD1) - Caessens 1-0, Bohm (WD1) - Simon (WD1) 0-1, Riemens - Willemsen 0,5-0,5, Kohlwijer (WD1) - Peelen 0,5-0,5. Carlier - Van der Tuuk 0,5-0,5, De Ruyter - Clarenburg 1-0, Van Koo- ten - Roggeveen 0,5-0,5, Fritz - Bark afgebroken, Kremer - Budde (WD1) 1-0, Kern - H. Kuijf 0-1 Hommeles - Belle 0,5-0,5, Caessens - Van der Poel 0,5-0,5, Sibbing - Haselager 1-0, Hendriks - Boersma 0-1. De stand aan de kop: Kremer. De ruyter, Simon 3 punten, daarna 15 spelers met 2,5 punten. Na de openingstreffer van Sidka voor Werder Bremen in de elfde minuut sloeg Volen dam in de tweede helft door treffers van Blanker, Tuyp en Jonk hard terug. NIMES (AFP) - De Fransman Lucien Rodriguez heeft vrij dagavond in de Zuidfranse stad Nimes tegen de Belg Al- bert Syben zijn Europese bokstitel in het zwaargewicht behouden. In de achtste ronde werd vanuit de hoek van de Belg de handdoek gegooid. Rodriguez raakte de Belg in de zevende ronde vol op de rechterwenk brauw. Door het neergutsende bloed kon Syben niet verder boksen. LONG BEACH (ANP) - Stefan van den Berg heeft in de vijf de race van de voor-Olympi sche zeilweek voor de Califor- nische kust opnieuw zijn meerdere moeten erkennen in de Italiaan Klaus Maran. Met aftrek van het slechtste resultaat bezet Maran in het algemeen klassement de eerste plaats met drie punten. Van den Berg is tweede met zes punten achterstand. MOSKOU (UPI) - De nationale schaakbond van de Sowjet-Unie heeft vrijdag verklaard bereid te zijn tot het opzetten van een onaf hankelijke wedstrijdenreeks voor het aanwij zen van de nieuwe schaakwereldkampioen. De schaakautoriteiten van de Sowjet-Unie willen daarbij geen inmenging van de FIDE, de we- reldschaakfederatie. De zet van de Sowjets komt als reactie op de deze week gedane mededeling van FIDE-pre- sident Campomanes, dat de Sowjet-groot- meesters Kasparov en Smislov zullen worden gediskwalificeerd als zij niet komen opdagen bij de halve finales van het kandidatentoer nooi. De tweekampen Kasparov-Kortsj noi en Smislov-Ribli moeten volgens de beslissingen van Campomanes respectievelijk in Pasadena en Abu Dhabi worden gespeeld. De Sowjet- Unie heeft lange tijd bezwaren tegen de aan wijzing van die plaatsen ingebracht. Campo manes, die vorig jaar Olafsson opvolgde als FIDE-opperhoofd, heeft geen acht geslagen op de protesten van de Sowjet-Unie. In het verle den werden de wensen van de spelers immer gehonoreerd. De volgens de Sowjets 'onwettige' beslissing van Campomanes dreigt de schaakwereld in een grote chaos te storten. Vrijdag viel in 'So- vietski Sport' te lezen, dat de verantwoordelij ke schaak-autoriteiten van de Sowjet-Unie voorbereidingen treffen voor gesprekken met de direct betrokken spelers (Kortsjnoi en Ribli) en bonden. 'Met inachtneming van alle regels moet toch een uitdager van wereldkampioen Karpov aangewezen kunnen worden', aldus 'Sovietski Sport'.

de Stem | 1983 | | pagina 7