Reconstructie strandhoofden noodzakelijk Bedenkingen tegen voordracht Barbé Molendag Zuidzande enorm succes Kosten plan ruim 15 miljoen „Blij dat de bus weer rijdt" ZLM woedend op Braks over inkomensbeleid VIERNIEUWE COMMISSARISSEN VOOR KMS Zeeuwse zendelingen naar Ghana In Brussel wordt gesoldmet boerenbelangen PAGINA ZEELAND 1 Ondanks positieve reacties meeste passagiers: Meeste klachten over gezinszorg afkomstig uit Brabant Minder isolatie in Zeeuwse woningen VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 in week lang drie keer per - foto anp komt. Ze kunnen een speler helemaal afmaken. Waarom dacht dat je dat hier in Italië so weinig gescoord wordt. Als je een doelkans mist, taat dat een week lang drie keer per dag in de krant. Veel Italiaanse spelers zijn daarom zo nerveus, dat ze de mooiste kansen om zeep hel pen". Selectie Uiteraard komt ook het Nederlands elftal ter sprake. Wat dat betreft heeft Jan Peters een ongelukkig sei zoen achter de rug. Door blessures en verplichtingen jegens Genua moest hij de EK-wedstrijden tegen Mal ta, Ierland en Spanje missen. Straks wil ik er wel weer bij zijn. Rijvers belde me twee weken geleden op, dat ik ben opgenomen in de se lectie voor de komende wed strijden. Ja, het contact tus sen ons is goed. Ik heb het afgelopen jaar meer contact gehad met Rijvers, dan in de tien jaar daarvoor met alle andere bondscoaches". Jan Peters is voorzichtig over het selectiebeleid, over het komen en gaan van spe lers. „Bondscoach zijn is een moeilijke baan. Het zou niets voor mij zijn. Het is wel zo dat we nu zo'n beetje alles hebben gehad. Verjon ging, terugvallen op routine, verjonging én routine. Een goede lijn werd niet gevon den. Rijvers moet denk ik uitgaan van een vaste kern- Ik weet nog goed dat van AZ zeven spelers tegelijk gese lecteerd werden. Kessler was er doodziek van". Met spanning kij kt hij uit naar het nieuwe seizoen. Hij hoopt vooral dat hij blessu- revrij blijft. „Ik ga met Ge nua zes weken in trainings kamp. Daar zie ik wel a's een berg tegen op. Moeten we elke dag 20 kilometer lo pen". Van onze correspondent OOSTBURG - „Reconstructie van de strandhoofden is noodzakelijk om achteruitgang van onze kust tegen te gaan. Gebleken is, dat van de 84 aanwezige strandhoofden op vrij grote schaal palen zijn afgebroken of totaal zijn versleten. Verder is op veel plaatsen de steenbezetting van de flanken ontzet". Dit zei het hoofd van de technische dienst van het waterschap Het Vrije van Sluis, de heer J. Boekhout, gistermorgen tijdens de algemene vergadering. Breskens en Groede zal het er om gaan om het profiel aan te passen. Totale kosten 8.218.700 gulden. Het grootste gedeelte van deze totale kosten (15 miljoen) zal waarschijnlijk gesubsi dieerd worden door het Rijk en de provincie Zeeland. Voor het waterschap blijft er toch nog een bedrag van 4.075.000 gulden op te brengen. In ja nuari 1984 zullen de eerste ge deelten in uitvoering genomen kunnen worden. In november ig de algemene vergadering van het waterschap zich hier dan over uitspreken. Naast overleg met het Rijk en de provinciale overheid zal ook overleg worden gepleegd met de werkgroep Kustverdedi ging West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. Van de reconstructie strandhoofden is een totaal plan opgemaakt door de tech nische dienst van het water schap. Na de vergadering gis termorgen ging het gehele ge zelschap nog een bezoek bren gen aan in het waterschap in uitvoering zijnde werken. Van een onzer verslaggevers VLISSINGEN/MIDDELBURG - De Zeeuwse gedeputeerde voor economische zaken, R.C.E. Barbé (CDA) heeft zich bereid verklaard een commissariaat te vervullen bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde. In de Zeeuwse politiek wordt tegen de voorgenomen benoeming van de gedeputeer de echter moeilijk aangeke ken. Statenleden uit verschil lende fracties spreken van een ongewenste combinatie van functies. Gedeputeerde Barbé zei gis teren desgevraagd dat hij is voorgedragen door de Stich ting Economische Samenwer king Zeeland, een rechtsper soon waarlangs de 50 miljoen san Zeeuws kapitaal naar de WS gesluisd is. De stichting bestaat uit alle zes de Zeeuwse Sedeputeerden en vijf verte- Benwoordigers van Zeeuwse Bfflaeenten. Het ministerie van Econo mische Zaken bevestigde gis teren de namen van drie ande- re commissarissen. Het zijn schout bij nacht buiten dienst J A. Langenberg, R. C. Van »en Heuvel, lid van de raad 'an bestuur van Fokker en J. C. Schoufour, lid van de 'aad van commissarissen van bet Duitse staal-chemiebedrijf Jnyssen Bornemuszia. Ook zij hebben zich bereid verklaard de functie te aanvaarden. De officiële benoeming van het viertal zal nog enige tijd op a°h laten wachten omdat eerst nog een statutenwijzi ng bij de KMS moet worden boorgevoerd. Gedeputeerde Barbé zei gis pen te verwachten dat nu de 5rocedure in werking zal tre- en waarbij zijn kandidatuur urdt voorgelegd aan de di en ondernemingsraad de KMS. Gezien eerdere «ezegginggn gaan de Zeeuwse teten er echter vanuit dat zij n°g een vinger in de pap j ben. Dat bleek gisteren uit J^cties die wij vroegen aan oordvoerders van de drie kehK stateilfracties. Formeel om staten geen invloed P de benoeming, maar CD A- «oordvoerder E. Nieuwkerk kj> er gisteren vanuit dat de bent ceming weldegelijk aan de fch, ceurig van de staten on- bevig is. „Ons is toegezegd belangrijke initiatieven en r^tenen altijd het fiat van «ten moeten krijgen. Men moeilijk ontkennen dat de jjj °eming van een commissa- "en belangrijke zaak is. Hoor de fricties die er al zijn behoren de ge voelens van de staten, maar ook die van de gemeenten, van groot belang geacht te wor den." Nieuwkerk zei dat in de CDA-fractie - „genuanceerd" over de benoeming wordt ge dacht. „Je kunt de zaak van twee kanten bekijken. Het zal aan de argumentatie liggen of wij er al dan niet mee instem men." Aan de ene kant, aldus Nieuwkerk, vraagt het belang dat de provincie bij de KMS heeft om een nadrukkelijke relatie tussen de KMS en het college van gedeputeerde sta ten. Aan de kant kan de gede puteerde in zijn dubbelfunctie als toezichthouder bij de KMS en politiek verantwoordelijk gedeputeerde vrij snel en ge makkelijk in de problemen komen. „Dan zou het beter zijn wanneer het iemand is die verder van het college af staat." WD-woordvoerder G. Eijs- sens noemde een commissa riaat van de gedeputeerde bij de KMS gisteren ronduit on wenselijk. „We voorzien daar in de toekomst nogal wat pro blemen mee. „Daarmee willen we niets zeggen over de kwali teit van de gedeputeerde. Ik denk dat het rijk vrij is om tot de benoeming over te gaan, maar het past niet in de poli tiek om een functie aan te ne men als je weet dat dat in bre de lagen van de staten niet ge dragen wordt." Eijssens vroeg zich af hoe de gedeputeerde zich zal moeten gedragen wanneer stakingen of proble men rond belangrijke orders in het geding zijn. „Als com missaris moet je daarboven kunnen staan en niet door de politiek gevangen worden." Ook PvdA-woordvoerder B. Groot uitte gisteren bedenkin gen. „Ik kijk tegen zo'n dub belfunctie een beetje moeilijk aan. De controlerende en be leidsmatige kant van de zaak moeten zoveel mogelijk ge scheiden zijn. Of we formeel het college kunnen dwingen de zaak in behandeling te bren gen weet ik niet, maar ik vindt dat het tenminste de staten commissie voor economische zaken behoort te raadplegen. Ik denk dat je als gedeputeer de en als commissaris moeilijk uit de voeten kunt." Het totale recontructieplan zou moeten worden uitgevoerd in tien jaar en zal ruim 15 mil joen gulden gaan kosten. Het waterschap heeft een totale kustlengte van 30 kilo meter in beheer en onderhoud. Het reconstructieplan bestaat uit drie onderdelen. Het eerste onderdeel behelst de kustvak- ken Groede, Nieuwvliet en Cadzand. Hier zouden oude palen vervangen moeten wor den en herschikken van glooi- ïngssteen. De totale kosten van dit onderdeel zijn 867.300 gul den. Onderdeel twee behelst delen van de kustvakken Breskens en Groede. Hier is het werk onder andere ver boeten van palen en slakken- fundering aanbrengen. Dit gaat in totaal 7.195.000 gulden kosten. In het derde onderdeel, hetgeen betrekking heeft op delen van de kustvakken Van een onzer verslaggevers OEGSTGEEST - De familie De Jager-Veth is afgelopen zondag tijdens een kerkdienst in de hervormde kerk van Heinkenszande uitgezonden naar Langbesi in noord-Gha- na, waar zij gaat werken bij een landbouwstation van de Presbyteriaanse kerk van Ghana. De Nederlandse Her vormde Kerk onderhoudt met de Ghanese kerk banden op het gebied van zending en We- relddiaconaat. Het landbouwstation van de Presbyteriaanse kerk in Gha na houdt zich bezig met land bouw- en voedingsvoorlich ting. De Presbyteriaanse kerk van Ghana die in 1828 werd gesticht, telt ongeveer 340.000 leden, van wie 25 procent be lijdend is. Er zijn ruim 160 predikanten, bijna honderd evangelisten en een onbekend aantal betaalde en niet betaal de lekepredikers. De kerk telt 850 gemeenten. Van een onzer verslaggevers GOES - De Zuidelijke Land bouw Maatschappij is woe dend op minister Braks van landbouw. Het hoofdbestuur verwijt hem dat Nederland in de Europese Commissie voor de Landbouw het voortouw heeft genomen voor een aantal maatregelen om de boerenin- komens onder druk te zetten. In een telegram aan de minis ter stelt het ZLM-hoofdbe- stuur dat in Brussel met de boerenbelangen 'gesold' wordt. De aanpassingen van het graanbeleid worden met grote zorg bekeken. Een sterk ver laagde prijs voor de Neder landse tarwe kan, aldus de Z.L.M., absoluut niet geduld worden. Een bevriezing van de graanprijzen betekent op lan gere termijn een prijsdaling met een kwart, omdat de Europese Commissie streeft naar gelijke prijzen op de we reldmarkt. De minister wordt gevraagd zijn standpunt in deze in een voor de boeren po sitieve richting te herzien. Ook wil de maatschappij dat de minister snel een beslis sing forceert over het inter - ventiebeleid voor granen. 'Het is ongehoord om de boeren op dit punt zo lang in onderze kerheid te laten', aldus het te legram. De Z.L.M. vindt dat het interventieniveau 1982 dit jaar maar gehandhaafd moet blijven nu. De getroffen schapenrege ling zal de Nederlandse ook flink geld gaan kosten. De ooi premie die Brussel geeft is verlaagd van 109 naar 36 gul den. In West-Brabant hebben de laatste jaren veel boeren de schapen herondekt. Zij zullen van deze veranderde regeling veel nadeel ondervinden, vreest de ZLM. Het hoofdbe stuur vraagt de minister ook op dit punt in Brussel actie te ondernemen. De situatie op de velden is nog vrij onoverzichtelij k. Over het algemeen lijkt het er iets beter te gaan dan enkele we ken geleden. De stand van de gewassen is, per bedrijf ver schillend, tussen matig en slecht. Afgewacht moet nog worden hoe bieten, aardap pelen en uien zich zullen ont- wikkelen. Het is aan het begin van de graanoogst nog niet duidelijk hoeveel schade het warme weer en verschillende ziekten veroorzaakt hebben, aldus de ZLM. De maatschappij vindt dat staatssecretaris Ploeg van landbouw zich ter plaatse moet komen oriënteren over de zoetwaterproblematiek van Zuidwest-Nederland. Het hoofdbestuur is erg teleurge steld dat de staatssecretaris in het kader van nieuwe pacht normen de toeslagen/aftrek ken post voor de zeekleigron den heeft verhoogd. Samen met hogere pachtnormen komt dit neer op een kostenverho ging van ca tien procent. VEEL aandacht voor de koperslager op de Molenfeesten in Zuidzande. Van onze correspondent ZUIDZANDE - Tevreden liepen de mensen van het organiserend Molenco mité gisteren in Zuidzande rond. Te recht, want de gehele dag was de be langstelling voor de Zuidzandse Mo lendag erg groot. Het begon al in de morgenuren toen burgemeester Spijkerboer de dag offi cieel kwam openen. Honderden be langstellenden wachtten de burgerva der bij het Dorpsplein op. Vanaf het Dorpsplein ging het met twee lan dauers en een paardentram, waarop de genodigden hadden plaatsgenomen, naar het middelpunt van het feest, de korenmolen van molenaar De Hulster aan de Sluisedijk, die -alhoewel niet geheel gerestaureerd- keurig van een feesttooi was voorzien. De voorzitter van het Molencomité, Jan-Jerfaas Wilten sprak van een his torische dag voor Zuidzande. „Nog nooit in de geschiedenis van het mens dom is er op deze plaats feest gevierd", stelde hij, om vervolgens de 6-jarige Angela Brevet bij de feestelijkheden te betrekken. Zij bood, getooid in de Cad- zandse klederdracht, molenaarsvrouw De Hulster een bloemstukje aan, ter wijl de molenaar een schitterende plaat waarop de molen stond afgebeeld mocht ontvangen. Burgemeester Spijkerboer noemde het een feest helemaal op zijn Zeeuwsch-Vlaams. Een geweldig idee van het comité, want Zuidzande was nog de enige kern in onze gemeente die zijn feest niet had. Ik hoop dat het een begin is van een feest dat jaarlijks op de agenda zal terugkeren'Wervolgens zette hij met het lichten van de vang de molen in beweging. Op hetzelfde tijd stip kozen honderden rode ballons het luchtruim in het kader van de ballon wedstrijd voor de jeugd. De in fraaie Cadzandse klederdracht uitgedoste Aardenburgse dansgroep Avogro bood het publiek ter plaatse - foto wim kooyman een dansdemonstratie, bestaande uit oude Westzeeuwschvlaamse dansen, aan. Het middagprogramma werd be heerst door een boerenmarkt. In 25 kraampjes gaf de plaatselijke midden stand en diverse streek-ambachtslie- den een enorm cachet aan het gehele gebeuren. Voor de kinderen stond er een pittige speurtocht op het program ma, die gewonnen werd door Saskia Klaversen uit Dordrecht. Het avondprogramma begon met een prestatieloop over 4 en 8 km met op nieuw de molen als centraal punt. Ook hier was de belangstelling met 70 deel nemers erg goed. Het plaatselijke mu ziekgezelschap Veronica trad op als boerenkapel, waarna een songfestival aan de beurt was. Tevens was er een optreden van Wiebe van Walcheren, de man van het Westzeeuschvlaamse streeklied. Een bal besloot de in alle opzichten volledig geslaagde Molen dag, die de vuurdoop ten volle heeft doorstaan. DE BUS rijdt weer. Chauffeurs stempelen weer keurig netjes de strippenkaart. - foto wim kooyman Van een onzer verslaggevers AXEL/TERNEUZEN/HULST - Zeeuwsch-Vlaanderen heeft gisteren verschillend maar in het algemeen positief gerea geerd op de staking van de ZWN-buschauffeurs. Veel mensen, die gisteren voor het eerst sinds maandag weer met de bus mee konden, zeiden be grip te hebben voor de actie, maar vonden aan de andere kant ook dat er vlug naar het uiterste middel is gegrepen. Het is tenslotte maar een proef, zo werd gezegd. Voor degenen die afhanke lijk zijn van het openbaar ver voer zijn de afgelopen dagen geen pretje geweest. „Ik reis gemiddeld vier keer per week met de bus. Ik moest dinsdag al naar mijn dochter toe aan de overkant, maar het is er nu pas van gekomen", aldus een mevrouw. „Ik vond het erg lastig. Ik moet elke dag naar Terneuzen. Ik heb nu maar de fiets gepakt. Maar dat ben ik niet meer gewend, ik ben blij dat ze weer rijden", zei een winkelj uf f rouw. Een Belg, die in Terneuzen werkt en met de fiets van Ste- kene naar Absdale rijdt om daar op de bus te stappen, werd maandagochtend hele maal verrast. „Allez, ik had geen gazet gelezen. Ik wist van niets af. Van mijn baas krijg ik mijn abonnement betaald, dus reis ik met het openbaar vervoer. Maar hij trekt zich van die staking niets aan. Ik moest op de fiets terug naar Stekene, daar mijn eigen auto pakken en naar Terneuzen rij den. Ik heb nog moeten over werken ook om de verloren tijd in te halen. Nee, voor mij hoeft dat niet", aldus onze ge dupeerde zuiderbuur. Voorbarig Een militair, die maandag al in Duitsland had moeten zijn, had geluk. „Ik vond het wel prima zo. Ik moet drie weken naar Duitsland, daar zijn nu al een paar dagen van voorbij". Een andere reactie: „Ik heb best begrip voor de chauf feurs, het gaat tenslotte ook om hun boterham. Aan de an dere kant moet gezegd worden dat ze te voorbarig zijn. Zij hadden misschien beter de proef kunnen afwachten. Dat die taxibusjes bemand worden door taxibedrijven vind ik maar niets. Die hebben al werk en krijgen zo nog meer werk". De lijnen waren overigens gisteren niet druk bezet. Rayonchef C. Blaakman had dat in het begin van de week al gezegd. „Het zal met de schade wel meevallen. Het is met die vakanties nog niet de beroerdste tijd". Niemand van de onder vraagden -onze verslaggever reed gisterochtend op een paar lijnen mee om te luisteren hoe de staking werd opgevangen- heeft moeilijkheden gehad om op zijn of haar werk te komen. Of men pakte de fiets of belde een kennis met een auto op of nam een taxi. Een paar men sen waren ziek geweest tijdens de staking en hadden het ge luk dat op het moment dat ze weer beter waren de bussen weer begonnen te rijden. Van een onzer verslaggevers BREDA - De meeste klachten die vorig jaar over de gezins zorg in Nederland werden in gediend waren afkomstig uit de provincie Noord-Brabant. Op welk instituut die klachten betrekking hebben is niet be kend. Uit het dunbevolkte Zeeland kwam slechts één klacht binnen. Dit blijkt uit het jaarverslag van de Cen trale Klachtencommissie Ge zinszorg (CKG). Overigens zegt de commissie wel sterk de indruk te hebben dat erg veel cliënten van de gezinsverzor ging bang zijn om een klacht in te dienen. In 1982 kreeg de commissie in totaal 58 schriftelijke klach ten te behandelen. Dat zijn er twee meer dan in 1981, toen er 56 binnenkwamen. Ondanks de toename van het aantal klachten werd de gemiddelde behandelingsduur terugge bracht van 28 tot 25 dagen, zo meldt de CKG. Uit Noord- Brabant kwamen vorig jaar in totaal 16 klachten binnen. De minste klachten over de ge zinszorg kwamen uit Gronin gen en Zeeland (beide 1). Uit Noord-Holland en uit Lim burg kwamen tien klachten en uit Zuid-Holland zeven. Dat er uit Zeeland maar een klacht is gekomen ligt onge twijfeld ook aan aan het feit dat in deze provincie een re gionale klachtencommissie in het leven is geroepen. Hetzelf de geldt voor de provincie Groningen. De grootste groep klachten kwam van cliënten die lang durige hulp van de gezinsver zorging genoten. Meer dan de helft van de klachten ging over de te beperkte hulp en over onjuiste bepaling van de retributie. De CKG meent dat de cliën ten in de gezinsverzorging soms geen klacht durven in te dienen over de (weigering van) hulp of de prijs daarvan. MIDDELBURG - De iso latie van bestaande wo ningen in de provincie Zeeland is in 1982 sterk teruggevallen. Dat blijkt uit het jaarverslag van de coördinatiegroep Energiebesparing Zee land. In 1980 en 1981 werden er jaarlijks tienduizend woningen geisoleerd in Zeeland. In het tweede halfjaar van 1982 viel dat aantal onder invloed van de hoge rentestand terug tot nauwelijks vierdui zend. De isolatie-activi teiten trekken nu weer wat aan dankzij de ge daalde rentevoet. Het gemiddelde bedrag dat per nog niet geiso- leerde woning per subsi dieaanvraag aan isolatie wordt besteed in Zeeland is teruggevallen van 2.515 in 1981 tot 2.055 gulden in 1982. Dat bedrag ligt aan zienlijk lager dan het landelijk gemiddelde, dat 3.233 gulden per woning bedraagt. Dat houdt in dat er in Zeeland maar beperkt wordt geisoleerd, zo staat in het jaarver slag.

de Stem | 1983 | | pagina 9