Ree stra: noo Bedenki voordraf Jan Peters (29): Kosten VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 DER1] VIERNIEUWE COMMISSARISS Buitenlandse waanzin in Italiaans voetbal Door onze correspondent Cees Manders ROME - Nog nooit hebben in de Italiaanse voetbalcom petitie zoveel buitenlandse spelers meegedaan als in het komende seizoen het geval zal zijn. Elke club mag reglementair twee buiten landers op zijn loonlijst zet ten en van deze mogelijk heid is nu voor het eerst maximaal gebruik gemaakt: de zestien eredivisieclubs hebben nu samen 32 spelers aangetrokken. Volgens een ruwe schat ting kosten deze 32 spelers in totaal 65 miljoen gulden (33 miljard lire) aan transfer sommen, salarissen en pre mies. Verreweg het meeste daarvan verdwijnt in de vorm van dollars en andere sterke munten naar het land waar de buitenlanders van daan komen en wordt dus onttrokken aan de Italiaan se economie. Vijfenzestig miljoen gul den is een enorm bedrag, dat realiseert men zich ook in Italië, en bij de Italiaanse bank, die de exportvergun ningen voor al dat geld moet afgeven, wordt dan ook zui nig gekeken. Maar afgezien daarvan kloppen deze bui tenlandse aankopen vol strekt niet met het beeld dat Italië van zichzelf geeft. Aankopen 'Italiaans kopen is goed voor de handelsbalans en voor de werkgelegenheid. Koop daarom Italiaanse producten' staat te lezen in advertenties, die de geza menlijke automobielfabri kanten geregeld in de kran ten laten afdrukken. Een andere campagne wordt ge voerd door de politiek en in dustrie samen om de Ita liaanse en buitenlandse con sumenten te wijzen op de hoogwaardigheid van het Italiaanse product. Ze heet 'Made in Italy' en schijnt het nogal te doen in de Verenig de Staten. Deze nationale trots houdt op waar het voetbal begint. De Italiaanse sportpers heeft zich de laatste twee maanden een ongeluk ge schreven over het al of niet doorgaan van buitenlandse aankopen, over het al dan niet verlengen van contrac ten met vreemde sterren en over de buitenlandse dro men van Italiaanse voetbal verenigingen. Maar voor de contracten met en de moge lijke aankopen van Italiaan se spelers is nauwelijks iets geschreven. Veel Italiaanse clubbe stuurders en supporters gaan er nog van uit, dat alles wat uit het buitenland komt beter is dan een product van eigen bodem. Ook de 'baas' van Juventus, Agnelli, is die mening kennelij k toege daan. Zijn club geeft miljoe nen uit aan buitenlandse aanwinsten (Platini, Boniek en Lauddrup), terwijl hij juist als Fiat-directeur de stuwende kracht is achter de hierboven beschreven ad vertentie voor Italiaanse autoproducten. Onder de maat Hetzelfde geldt voor de heer Manzza, directeur van Zanussi en ook van Udinese, de voetbalclub, die nu voor de Braziliaan Zico in totaal 12 miljoen gulden moet neertellen. Wat goed is voor de wasmachines is dus niet goed voor het voetbal. Deze buitenlandse waanzin in het Italiaanse voetbal heeft niet geleden onder de ervaringen opgedaan met de buitenlan ders in het vorig seizoen. Van de 29 spelers die vorig jaar zijn ingehuurd, volde den er maar vijf (Schachner, Prohaska, Platini, Falcao en Müller), de overigen speelde even goed en even slecht als hun Italiaanse collega's, of bleven zelfs nog onder die maat. Udinese zorgde met Zico (juichend na een doelpunt tijdens het WK in Spanje) voor het grootste transfer-spektakel. - fotoanp mend seizoen aan Ruud Krol moeten worden overge maakt. Kieft heeft Pisa in totaal 2 miljoen gulden gekost, ter wijl geen Italiaan enig in zicht heeft in zijn voetbalta lenten. Hij speelde voor Ajax, en hij is twee jaar ge leden topscorer geweest, dus zal hij wel goed zijn. Zo re deneren de clubbestuurders. Pisa bevindt zich gelukkig nog in de zwarte cijfers, met een positief saldo van 0,5 miljoen gulden. Tien van de zestien Italiaanse eredivisie clubs hebben zich diep in de schulden moeten steken, juist om de buitenlanders te kunnen betalen. Wie verwacht dat in dit soort gevallen de regering ingrijpt, heeft het mis. Poli tiek, industrie en voetbal zijn in Italië zo verweven, dat er soms van een echte drie-eenheid te spreken is. Juventus, Fiat en de Repu blikeinse PartijRoma, deegfabrikant Barilla en de christen-democraten en Udinese, Zanussi en de So cialistische Partij zijn zo maar drie voorbeelden. En toen de transfer van Zico naar Udinese nog onzeker of 'onder de voetbalrechter' was, kwam niemand minder dan staatspresident Pertini tussen beiden door in het openbaar de hoop uit te spreken, dat de voetbalrech ter voor Zico („en voor het Italiaanse voetbal") een gunstige beslissing zou ne men. Dezelfde Pertini maakte in het stadion van Madrid vorig jaar een vreugdedansje toen „mijn Italiaanse jongens" wereld kampioen werden. Hij gaat nog geregeld naar het bui tenland om de afzet van Ita liaanse producten te bevor- derep. De logica is in het Ita liaanse voetbal dus ver te zoeken. Toninho Cerezo (links), de nieuwe aanwinst van AS Roma, in gezelschap van zijn landgenoot Paulo-Rober- to Falcao, die bij AS Roma aan zijn derde Italiaanse seizoen begint. -fotoap Maar deze les is vergeten als het seizoen voorbij is en de Italiaanse clubs elkaar op de internationale transfer markt trachten af te troeven met nog duurdere buiten landers. Udinese heeft voor het grootste spektakel ge zorgd met Zico, maar be vindt zich ondertussen wel voor 16 miljoen gulden in de rode cijfers, mede dankzij deze Braziliaanse speler. Napoli begint het nieuwe seizoen met een balanste kort van 1,5 miljoen gulden, iets meer dan dat het ko- Van onze sportredactie GROESBEEK - Jan Peters genoot de af gelopen weken met volle teugen van de rust in Groesbeek na een enerverend jaar bij de Italiaanse club Genua. Italië. Het grote voetbala- vontuur van Jan Peters. Hij kan er uren over praten. Over het voetbal, maar ook over het prachtige huis aan het strand, het publiek, de pers, noem maar op. „Italië is echt een droom voor me. Iedere dag is weer een enor me belevenis. Toch was het even wennen in Genua. Het leven in Italië is heel anders dan in Nederland. Je moet je daar op instellen. Het komt bijvoorbeeld nog wel eens voor, dat afspraken in de soep lopen of dat het salaris veel later komt dan ver wacht". En over het onzeker be staan als voetballer in Ita liaanse dienst. „Je moet rea list blijven. In mijn contract staat weliswaar, dat Genua na komend seizoen nog een optie op me heeft, maar dat stelt weinig voor. Als de club een betere speler kan vin den, dan kopen ze die. Dan is het Italiaanse avontuur af gelopen en kom ik gelijk te rug naar Nederland". Peters, 29 jaar nu, denkt er immers niet over om nog lang in het topvoetbal mee te draaien. Al jaren geleden kondigde hij aan, dat hij met dertig, éénendertig jaar zou stoppen. „Dat zeg ik nog steeds. Als ik volgend jaar uit Italië wegga, kap ik er misschien helemaal mee. Ik kan natuurlijk nog wel bij Germania gaan spelen, maar ook een terugkeer naar de amateurs kan te genvallen. Als je elke wed strijd een kerel op je lip krijgt, dan is de lol er snel af". Eenheid Gaat hij volgend jaar door met betaald voetbal, dan be staat de kans dat hij naar AZ'67 of NEC gaat, zijn vori ge twee clubs. „Ja, dat zit er in. Die clubs betekenen iets voor me". Belangrijke bij komstigheid is dat hij zowel in Heerhugowaard als in Groesbeek een eigen huis heeft. Pratend over AZ'67 geeft de Groesbeker toe, dat hij vorig jaar het liefst in de Alkmaarderhout was geble ven. „AZ bestond uit een stel vrienden, hoe gek dat ook klinkt voor een topclub. De spelers waren van ongeveer dezelfde leeftijd. We vorm den een eenheid. Er zat toe komst in. Op een gegeven moment heb ik toch 'ja' ge zegd tegen het geld en het avontuur". „Jongens als Henk van Rijnsoever en Peter Arntz kozen voor een maatschap pelijke carrière hier in Ne derland. Die hebben via AZ allebei een goede baan voor later gevonden. Ja, AZ is een goeie club. Helpt zijn spelers ook met het opbouwen van een carrière voor na het voetballen". Goed besteed Jan Peters ging zijn eigen weg. Hij weet wat hij wil. Het geld heeft hij altijd goed besteed. „Natuurlijk, we hebben er goed van geleefd. Maar we hebben het hoofd koel gehouden, niet het geld over de balk gesmeten. En als ik met voetballen stop, willen we weer in Groes beek gaan wonen". Vreemd vindt de ex-AZ- speler het, dat er nu pas lof doorklinkt over de manier waarop zijn oude club nog niet zolang geleden in de top van het vaderlandse voetbal meedraaide. „We kregen volop kritiek op onze speel wijze. De pers kraakte ons iedere maandag af. Meestal kwam het er op neer, dat we schaakvoetbal speelden of dat de tegenstander gewoon zwakker was dan wij. De kritiek heeft mij niets ge daan. We wisten bij AZ wel beter. Ik kijk er wel van op, dat er nu opeens wél waar dering is voor de speelwijze van toen". „Ik durf trouwens te stel len, dat wij twee jaar gele den beter speelden dan Ajax of Feyenoord in het begin van de jaren zeventig. We hebben alleen niet de vruch ten mogen plukken van ons goede spel. De jongens van Ajax en Feyenoord bleven langer bij elkaar en grepen het succes. Voor ons was er alleen de UEFA-cupfinale. Daarna gingen de beste spe lers weg". Handhaven De overstap naar Genua betekende voor Jan Peters gelijk een stapje terug. Het behalen van een landstitel of het bereiken van Europa cup-voetbal behoort voor de club niet tot de mogelijkhe den. „De clubleiding is te- vreden wanneer we ons „Nog één jaar Italië, daarna AZ ol NEC". dagblad voor zuidu Jan Peters: „Als je een doelkans mist in Italië, staat dat een week lang drie keer per dag in de krant". fotoanp handhaven in de hoogste af deling. Dat is dit jaar gelukt. Volgend jaar zullen we er opnieuw hard voor moeten knokken". „De inzet is het sterkste wapen van onze ploeg. Als AZ de vechtlust van Genua had gehad, waren we veel vaker kampioen geworden. Het publiek van Genua waardeert het spel. Je moet het een eer vinden om in het blauw-rode shirt te spelen en je moet je voor de ploeg leeg knokken. Dan kun je bijna niets meer verkeerd doen. Er zitten bij Genua niet voor niets gemiddeld 45.000 mensen op de tribune. In Nederland zijn de mensen kritischer. Bij NEC komen 4500 toeschouwers, dat is het verschil". „Maar het publiek van Genua heeft ook een eigen mening, kan ook uit zijn vel springen. Een nederlaag op eigen veld bijvoorbeeld, dat is een grote schande. Toen we thuis eens met 0-3 klop kregen, moesten we noodge dwongen uren in kleedka mer blijven. De politie pro beerde intussen het boze pu bliek te sussen. Op dat mo ment dacht ik: zat ik nu maar bij moeder thuis". naam Toch geniet de internatio nal van het Genuaanse pu bliek, dat hem al snel de bij naam 'Tulipina' (tulp) gaf. „De mensen zijn soms door het dolle heen van vreugde. Toen we 1-1 speelden tegen Roma en niet meer konden degraderen, kwamen ze na afloop met duizenden tege lijk het veld op. Ze wilden alles van me hebben. Ik stond bijna in m'n nakie. Als je dan niet oppast, knippen ze ook nog stukken uit je haar, voor het plakboek". Eén van de wedstrijden die Jan Peters het meest is bijgebleven, is het duel te gen plaatsgenoot Sampdo- ria, dat in hetzelfde stadion als Genua speelt. De suppor ters liepen al weken lang met hun buitenlandse vedet tes te pronken. Het kamp van Samdoria met Trevor Francis en Liam Brady, Ge nua alleen met Jan Peters. Genua's tweede buitenlan der, de Belg René Vande- reijcken, was immers al na twee competitiewedstrijden met een blessure afgehaakt. „Vlak voor de wedstrijd, toen we het veld opkwamen, overkwam me iets ongeloof lijks. Alle Genua-supporters hadden tulpen meegebracht en balonnen met de tekst 'Saluti di Jan'. De rillingen liepen me over het lijf. Ik ben naar de tribune gestapt en heb in m'n eentje voor het publiek geapplaudiseerd". Pers Een hele andere rol speel de het publiek, toen Genua onlangs de Braziliaan Eloi contracteerde. Vijfduizend mensen stonden de nieuwe aanwinst op het vliegveld op te wachten. Op dat moment dachten ze er niet aan, dat óf Jan Peters óf René Vande- reijcken voor de Braziliaan moest wijken. „René en ik werden door de media tegen elkaar uitgespeeld. De pers vroeg het publiek wie er moest verdwijnen. Elke dag grote verhalen in de krant. Het slachtoffer werd René, die had immers maar een paar wedstrijden voor Ge nua gespeeld". De Italiaanse pers heeft volgens Jan Peters, die in Genua geregeld videoban den krijgt toegestuurd met beelden van het Nederland se voetbal, een niet onbe langrijke invloed op club en spelers. „Er verschijnen in Genua dagelijkse drie sport kranten die vol staan over voetbal. En dan heb je nog de tv die vaak op bezoek komt. Ze kunnen een speler helemaal afmaken. Waarom dacht dat je dat hier in Italië zo weinig gescoord wordt. Als je een doelkans mist, staat dat een week lang drie keer per dag in de krant. Veel Italiaanse spelers zijn daarom zo nerveus, dat ze de mooiste kansen om zeep hel pen". Selectie Uiteraard komt ook het Nederlands elftal ter sprake. Wat dat betreft heeft Jan Peters een ongelukkig sei zoen achter de rug. Door blessures en verplichtingen jegens Genua moest hij de EK-wedstrijden tegen Mal ta, Ierland en Spanje missen. „Straks wil ik er wel weer bij zijn. Rijvers belde me twee weken geleden op, dat ik ben opgenomen in de se lectie voor de komende wed strijden. Ja, het contact tus sen ons is goed. Ik heb het afgelopen jaar meer contact gehad met Rijvers, dan in de tien jaar daarvoor met alle andere bondscoaches". Jan Peters is voorzichtig over het selectiebeleid, over het komen en gaan van spe lers. „Bondscoach zijn is een moeilijke baan. Het zou niets voor mij zijn. Het is wel zo dat we nu zo'n beetje alles hebben gehad. Verjon ging, terugvallen op routine, verjonging én routine. Een goede lijn werd niet gevon den. Rijvers moet denk ik uitgaan van een vaste kern. Ik weet nog goed dat van AZ zeven spelers tegelijk gese lecteerd werden. Kessler was er doodziek van". Met spanning kijkt hij uit naar het nieuwe seizoen. Hij hoopt vooral dat hij blessu- revrij blijft. „Ik ga met Ge nua zes weken in trainings kamp. Daar zie ik wel a's een berg tegen op. Moeten we elke dag 20 kilometer lo pen". OOSTBURG - „Re om achteruitgang v 84 aanwezige stram of totaal zijn versie- Verder is op veel pla hoofd van de technisch Boekhout, gistermorge Breskens en Groede zal het om gaan om het profiel aa passen. Totale kosten 8.211 gulden. Het grootste gedeelte deze totale kosten (15 milj< zal waarschijnlijk gesu dieerd worden door het I en de provincie Zeeland. het waterschap blijft er t nog een bedrag van 4.075 gulden op te brengen. In nuari 1984 zullen de eerste deelten in uitvoering genor kunnen worden. In novem mag de algemene vergader Van een oi VLISSINGEN/MIDDELBl voor economische zaken, F verklaard een commissari Maatschappij De Schelde. In de Zeeuwse polil wordt tegen de voorgenor benoeming van de gedepute de echter moeilijk aange ken. Statenleden uit verscl lende fracties spreken van ongewenste combinatie functies. Gedeputeerde Barbé zei j teren desgevraagd dat hij voorgedragen door de Sti hng Economische Samenw king Zeeland, een rechtsp soon waarlangs de 50 milj< aan Zeeuws kapitaal naar gesluisd is. De sticht bestaat uit alle zes de Zeeuv gedeputeerden en vijf ver genwoordigers van Zeeuv gemeenten. Het ministerie van Ecor mische Zaken bevestigde g teren de namen van drie am re commissarissen. Het z schout bij nacht buiten die; J- A. Langenberg, R. C. V den Heuvel, lid van de ra van bestuur van Fokker en C- Schoufour, lid van raad van commissarissen v het Duitse staal-chemiebedi thyssen Bornemuszia. Ook hebben zich bereid verklaE F,functie te aanvaarden. Mficiële benoeming van 1 viertal zal nog enige tijd ®°h laten wachten ome eerst nog een statutenwij ahig bij de KMS moet word doorgevoerd. .gedeputeerde Barbé zei gi en te verwachten dat nu Procedure in werking zal tr w^aarb« ziin kandidatu recti v°orgelegd aan de c en ondernemingsra; t de KMS. Gezien eerde stafegSingen gaan de Zeeuw ten er echter vanuit dat hpKKnog een vinger in de p; de r Dat bdeek gisteren i wr^ea,cties die wij vroegen a; oordvoerders van de dr hehK statenfracties. Forme on h u. de staten geen invlo< WrJrJbenoeming, maar CD; «oordvoerder E. Nieuwkei benf,6r gisteren vanuit dat gocHuming weldegelijk aan de-u keurig van de staten oi dat kT8 is' "°ns is toegezef VoL griïke initiatieven deSl alt«d het fiat ve kan moeten krijgen. Mt bf.n/h°eilijk ontkennen dat c ris ntming van een commissi Jukt!? ^langrijke zaak gewc. ?or de fricties die er st zijn behoren de gd

de Stem | 1983 | | pagina 8