Vui na i De moordlust van de Vijfde Beatle DE STEM even..^ UITBLAZEN ABP in opspr UIT DE WEEKBLADEN MUNINGENli UIT DE WEEKBL Volgende week dinsdag: de zomer van 1970 VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 PAGINA TWEE- Red jezelf Buitenlanders Dure grap Nieuwsfeiten zomer 1969: Het weer van zomer 1969 T5 PAGINA 2 I VRIJDAG 5 AUGUS DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.197 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8 15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur WIM KOCK Door de bril van Ameri kaanse zakenlieden blijkt de Nederlandse economie er heel anders uit te zien dan wij er zelf tegenaan kij ken. Dat komt uiteraard me de omdat de Amerikaan geen last heeft van onze werkloosheid en daarbij ook niet stil hoeft te staan. In Wall Street is de belang stelling voor Nederland dan ook nog heel levendig. Qua politieke stabiliteit hoort Ne derland steeds tot de top-drie in de wereld. Voor de vierde, achtereenvolgende maal is Nederland de grootste buiten landse belegger in de VS. Ne derland is bovendien krediet waardig en hoeft in het buiten land geen geld te lenen. Dat zijn maar enkele van de vele pluspunten die de Amerikanen wel zien en wij niet. De HAAG SE POST ging met een paar van die zakenlieden praten. Het schijnt zelfs zo te zijn dat het stijgend werkloos heidscijfer in Nederland een glimlach tovert om de lippen van de belgger in Wall Street. Een teruggebracht perso neelsbestand en de sluiting van een met verlies werkende afdeling doet de onderne mingswinst immers weer stij gen Cynisch, maar zo blijkt het te werken. De buitenlander die in Ne derland belegt zit bovendien niet verlegen met de torenho ge belastingen en premies waaronder wij gebukt gaan en die onze relatief indrukwek kende inkomens pijnlijk ver kleinen. Een van de Amerika nen: „Onder het gemengd ka pitalistische systeem, waar de Nederlander eigenlijk voor is, kunnen de zaken heel goed gaan zonder dat de aandeel houders daar voldoende van profiteren. Een Nederlander ziet zijn inkomsten naar de fis cus verdwijnen, betaalt vermo gensbelasting, mag zijn huis niet vergroten, mag dit niet en mag dat niet. Daar wordt hij door beïnvloed. Maar voor de Amerikaan is het alleen maar interessant of de zaak goed gaat. Er zijn zeker wet terrei nen in Nederland die het goed doen. Maar de Nederlander, die wordt beïnvloed door zijn eigen situatie waarvan hij vindt dat hij niet voldoende profiteert, is pessimis tisch. Als een Nederlan der ziet dat een huis aan de overkant gekraakt is raakt hij al in een slechte stemming. „Gewoon doordouwen dus", luidt eigenlijk de Amerikaanse bood schap. Gewoon doordou wen doen al talloze Ne- derlanders, zo probeert DE TUD aan te tonen in een reportage, getiteld: „De Opkomst van de Red Jezelf- Cultuur". Op allerlei gebied trekken de mensen zich steeds minder aan van de ingewikkel- cratie bovendien nog veel te traag worden uitgelegd. Huur- weigeraars, zwartwerkers, zwartkijkers en ditorijders, kra kers, radiopiraten, groene landbouwers, alternatieve res taurateurs, klusjesmannen en een snel groeiend aantal klei ne, alternatieve onderne mertjes gaan gewoon hun gang. Ze hebben geen zin meer om aan de leiband van de regels te lopen en eindelo ze uren te verspillen met het rondgaan langs loketten en het invullen van formulieren waar je toch niets meer op hoort. Er groeit een kloof tussen overheid en onderdanen. De Verzorgingsstaat is voorbij en daarmee het bestaansrecht van Heer Albedil. Veel men sen, vooral jongeren willen voor zichzelf zorgen. Gelijk hebben ze, zegt de wijze so cioloog, maar er dreigen geva ren. Daarom moet naast de po litieke democratie de sociale democratie worden gestimu leerd. „Wij moeten onze ver zorgingsstaat terugbrengen tot wat zij bedoeld is te zijn: een algemene vloer van voor zieningen waar een gecivili seerde samenleving niet door heen mag zakken. Wij hebben van die vloer een plafond van aspiraties naar welzijn en ge luk gemaakt. Dat dondert nu in. Nu moeten we zorgen dat we die vloer handhaven. VRIJ NEDERLAND beschrijft het schemergebied tussen de Centrumpartij en Glimmer veen 's NVU. Er blijken wel de gelijk tal van verbindingen te zijn. De kamer intussen zit ook lelijk in de maag met Janmaat 5 nu uit de opiniepeilinaen blijkt 5 dat diens faal - hoe verwerpe- lijk ook - in het land wordt ver- staan. De vraag is dus: tegen- I spreken en impliciet het poli- tieke feit van de Centrumpartij erkennen of doorgaan met doodzwijgen. De PvdA heeft 1 het er het moeilijkst mee. Geen 1 ander partij zag zoveel kiezers S overlopen naar de Centrum- partij als de PvdA en nu wordt 1 ze bedolven onder brieven met de strekking: „Janmaat heeft gelijk, wat jullie doen is gelul. Commissielid (naturalisaties) I Ineke Haas: „Mensen geloven niet dat de Centrumpartij echt 1 een fascistische partij is Maar mensen redeneren al- leen dat die gore buitenlan- ders eruit moeten, ze zien het gevaar niet. sch ELSEVIERS MAGAZINE heeft I het ook al over „het fiasco van de welvaartsstaat" in een om- slagverhaal waarin ook wordt I gerapporteerd over de stand I van zaken elders in Europa. Overal moet het mes erin. En diep ook. Maar er was nog wat over voor I de vakantie, vooral de binnen- landse vakantie waarover EM ook uitvoerig bericht. Het bleek wel even wennen, met I z'n vijf miljoenen tegelijk en 1 het was - aldus EM - ook nog I eens „een dure grap. de regels die door de bureau- nlllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII||||||ililil|||||||||||||||lll|||||||||||||||||||||||||||l|||||||||||||||||||||l||||||||||||||||||||iR Door Jan Koesan „De Vijfde Beatle", zo noemde hij zichzelf. Maar anderen spraken over hem als Jezus of Satan. Het is mogelijk dat Charles Manson, nu 49 jaar, binnenkort vrij komt. Opgezweept door hallucinaties van LSD en het 'helter- skelter'-nummer van de Beatles pleegden vier vrouwen en een man in opdracht van hun meester Manson in augustus 1969 een rituele moord op zeven mensen, waaron der de filmster Sharon Tate, vrouw van de regisseur Polanski. Zijn gevangenisdirecteur, Don Custard, is er van overtuigd dat zijn gevangene die door de openbare aanklager, Vincent Bugliosi, in het proces „het grootste mon ster van deze eeuw" werd genoemd, omge slagen is als een blad aan een boom. Hij slaat geen wartaal meer uit en heeft slechts één verlangen, buiten op het gras zitten als vrij man. De moord op Sharon Tate en zes ande ren was destijds een wreed ontwaken uit de hippiedroom. Flower power regeerde, liefde was het enige dat je nodig had, en in de lucht zweefde Lucy met de kaleido- scoop-ogen. De Beatles waren populairder dan Je zus, zoals voorman John Lennon zich eens in een onbewaakt ogenblik liet ontvallen, Nixon zat nog stevig op zijn president- stroon en in de jungle van Vietnam roeide ene luitenant Calley met zijn peloton het dorp My Lai uit. In de ochtenduren wordt de politie van Los Angeles geroepen bij de villa van re gisseur Polanski in Hollywood. Buiten op de oprit ligt het lijk van de I8-jarige Ste ven Parent, doorboord met vier kogels en diverse messteken. Binnen de villa treffen de agenten een tafereel uit de hel aan. Sharon Tate, ruim 8 maanden zwanger, is op bestiale wijze omgebracht, net als haar gasten, de Poolse schrijver Voytek Fry- kowski, de miljonairsdochter Abigail Fol- ger, en de Hollywood-kapper Jay Sebring. De lijkschouwer zal later 219 messteken tellen. De volgende nacht wordt het echt paar Labianca, eigenaar van een super markt, op dezelfde manier vermoord. Na ruim een half jaar wordt Charles Manson gearresteerd met zijn vriend Tex Watson, en zijn 'heksen' Leslie van Hou ten, Patricia Krenwinkel, Susan Atkins (Sadie genaamd, naar Sexie Sady van de Beatles) en Linda Kasabian. Watson wordt ontoerekeningsvatbaar verklaard en hoeft niet terecht te staan evenals Linda Kasabian, die haar vrijheid krijgt als ze als kroongetuige a charge op treedt. Gaskamer Na een proces van zeven maanden ver oordeelt rechter Charles Older de ver- AKU en KZO vormen AKZO. Wetsontwerp: 'grote leugen' verdwijnt, echtscheiding bij 'duurzame ontwrich ting.' Neil Armstrong zet als eerste mens voet op de maan. Judy Garland sterft. 27 augustus: Gerard Reve (PC Hooft- prijs) baart opzien door Minister Marga Klompé te kussen. 29 augustus: eerste plan lekt uit om van AR, CHU en KVP het CDA te maken. CHARLES MANSON was een man van veel gezichten. Deze foto werd aan het einde van het 7 maanden durende proces gemaakt. dachten tot de gaskamer. Kaalgeschoren horen de verdachten het vonnis aan. Man son heeft een hakenkruis op zijn voor hoofd gesneden. Buiten, op straat, wach ten volgelingen van Mansons sekte. Om dat het volgend jaar de doodstraf in de staat Californië wordt afgeschaft, wordt het vonnis gewijzigd in levenslang. Wat tijdens de zitting naar voren komt is voer voor psychologen. Charles Manson wordt als een demon afgeschilderd, een man met hypnotiserende ogen die totale gehoorzaamheid eist van zijn volgelingen. Schriel manneke Op het moment van de massamoord is Manson 35 jaar: een klein, schriel manne ke dat voor allerlei kruimelzaakjes al 22 jaar in gestichten en gevangenissen heeft doorgebracht. In zijn cel verdiept hij zich in mystiek als zoveel bewoners van het zonnige Californië dat wel 2000 kerkge nootschappen telt. Als Manson in 1967 wordt vrijgelaten trekt hij naar hippie- land bij San Francisco. In zijn gele, afge dankte autobus verzamelt hij jongens en meisjes om zich heen van wie hij het on mogelijke eist en krijgt. Tex Watson: „Met een dromerige glim lach zette hij eens een mes op mijn ribben in de woestijn, en vroeg: „Tex, mag ik je doden?" en zonder aarzelen zei ik, „Ja, Charlie, je mag me doden." Charles was mijn Messias, mijn redder van mijn ziel." Later vertrekt het gezelschap naar een afgedankte boerderij die een hippie-com mune wordt. Vrouwen vallen voor de gloed uit die donkere ogen, Manson heerst supreem. 'Heiter Skelter' Dan ontvouwt hij geleidelijk zijn plan, dat hij het codewoord 'heiter skelter' mee geeft naar een song van de Beatles die hij verafgoodt. Het establishment moet ver nietigd worden. De negers zullen de blan ken uiteindelijk ombrengen. Maar omdat zij dan niet meer weten wat ze moeten doen, zullen ze zich tot Manson en zijn uit verkorenen wenden die dan de leiding op zich zullen nemen. Omdat de negers echter naar Mansons gevoel niet opschieten, beraamt hij het plan tot een gruwelijke moord die zoge naamd door de opstandige negers is be dreven. Watson trekt er met de vier heksen op uit. „Laat een merkteken achter, liefst iets gruwelijks" beveelt Manson die zelf thuis blijft en die later als een fysieke en morele lafaard wordt omschreven. De keuze van Polanski's villa is toeval lig. Het had ook een andere rijkaard kun nen overkomen. Linda Kasabian gaat op de uitkijk staan. Watson en de overige drie vervullen hun opdracht. Als ze weg gaan, schrijven ze met het bloed van hun slachtoffers „Varkens" op de deur. „Ik ben de duivel", zegt Watson tegen Sharon Tate en haar gasten. „En ik ben hier om een duivelse taak op me te ne men", een zin waar Manson later zeer ver rukt over is. Als de vijf terugkomen, danst Manson naakt in de woestijn met een van zijn vele minnaressen. Zijn eerste woorden zijn „waarom komen jullie zo vroeg thuis?" En dan vraagt hij „Hebben jullie wroeging?" maar als ze allemaal nee zeggen, zegt Manson zacht „Mooi, ga dan maar slapen." Kermis De zitting wordt een kermis. De verbij sterde wereld ziet hoe Manson zelfs vanuit zijn cel zijn volgelingen decreteert. Tallo ze malen moeten de verdachten weggeleid worden uit de rechtszaal. Sjieke dames bewegen hemel en aarde om plaatsen te bemachtigen in de rechts zaal zodat ze ook door de magische ogen getroffen kunnen worden. Aanklager Bugliosi zal later zeggen dat hij ervan overtuigd is dat Manson en zijn 'familie' wel 35 moorden op hun geweten hebben. Het proces wordt bijna ongeldig Over het algemeen een mooie warme zo mer, al zet juni uiterst regenachtig in (De BUt meet 112 mm., tegen gemiddeld 58 in juni). Verder is juni normaal, met op 13 juni 27". Juli is aan de warme kant en droog. Op de 16e trekt 's avonds een zwaar onweer uit België over het Zuid-Oosten en hoost het van de regen. Het eind van de maand is warm tot zeer warm. Op 23 en 29 juli zijn de pieken ruim 31". Op 2 augustus is het alweer 31°. De eerste helft van die maand blijft het warm, droog en zonnig, de tweede helft slaat het weer om en wordt het koud, somber en heel nat. DE ACTRICE Sharon Tate, vrouw van regisseur Polanski. verklaard omdat president Nixon laat we ten dat Manson schuldig is, een ongeoor loofde beïnvloeding van de jury en dat had Nixon als ex-advocaat helemaal moe ten wéten. Later geeft Nixon er de draai aan dat hij eigenlijk heeft bedoeld dat de pers van moordenaars helden maakt. Terwijl Manson in eenzame opsluiting blijft, probeert een van zijn volgelingen, Lynette Fromme, in 1975 een moordaan slag op president Ford te plegen. Lynette, uiterst fanatiek, heeft buiten het ge rechtsgebouw met kaalgeschoren hoofd op de uitspraak gewacht die zij „de tweede kruisiging van Christus" heeft genoemd. Overigens is zij een der weinigen ge weest die Manson lang trouw is gebleven. Op tv In 1981 verschijnt Charles Manson voor de televisie, want zoiets kan in Amerika. In 1982 wordt een verzoek om voorwaar delijke in vrijheidsstelling afgewezen. Manson is immers tijdens zijn celstraf wel NOG DRIE verdachten van het Man- son-Tate-proces. Van links naar rechts Patricia Krenwinkel, Susan Atkins en Leslie van Houten. - foto's archief de stem 35 maal disciplinair bestraft en koestert doorlopend vluchtplannen. Eens wordt in zijn cel marihuana gevonden, en een hoe veelheid brandstof plus 30 meter touw plus een catalogus over hete luchtballon nen. Hij schijnt volgens zijn gevangenisdi recteur echter nu volledig gerehabiliteerd te zijn. Niet iedereen is gelukkig met de plannen hem weer op de maatschappij los te laten. Doris Tate, de moeder van Sha ron, heeft tenminste meer dan 10.000 handtekeningen verzameld om de pij nen te voorkomen. „Ik zou het niet overle ven als hij vrijkwam. Geen straf is te zwaar voor wat die schoft ons heeft aan gedaan." Tex Watson, degene die de eerste moord pleegde en die krankzinnig is verklaard, wordt in 1974 van de ene op de andere dag religieus. „Ik wil nu alleen maar God die nen, onverschillig waar ik ben." Linda Kasabian, die buiten de wacht hiejd en die als kroongetuige optrad, is nu een huis moeder met vier kinderen die niet over het verleden wil praten. Regisseur Polanski heeft een keer op zijn eigen wijze wraak genomen. In zijn film 'Macbeth' wordt een soldaat op wrede wijze afgeslacht. De acteur heeft het ge zicht van Manson. In 1969 is Amsterdam nog het „magisch centrum". Uit alle hoeken van Europa stromen jongeren naar de Nederlandse hoofdstad om er hun slaapzakken uit te spreiden in het Vondelpark en op het Na tionale Monument op de Dam. Burge meester Samkalden verbiedt dat laatste. Rellen, brand, plundering. Tenslotte veegt de marine ongevraagd de Dam schoon. Een minderheid schreeuwt moord en brand, maar de meerderheid lacht in zijn vuistje. Achteraf gezien hebben de matro zen en mariniers op de Dam het flower power-tijdperk afgesloten. AMSTERDAM - Een rrl mingsraden van de Bijei le diensten heeft negatin nigingen en personeelsii van de Koninklijke Bijei de secretaris van de I (BOR), F.Hali, donderdag De ondernemingsraden val de Bijenkorfwarenhuizen r Amsterdam, Rotterdam, De Haag, Arnhem en Eindhove vinden dat de bezuiniginge (onder meer een salariskortin van een kleine 4 procent) COUP SURINAM! Maarseveen wil nu ook onderzoek Van onze redactie binnenlan BEN HAAG Kolonel bd G. Maarseveen wil een officie* onderzoek naar de omstandig heden waaronder hij in 198 onder bedreiging van het Su nnaamse regime is uitgewe zen als hoofd van de Neder landse Militaire Missie en al: militair attaché in Paramari bo. Nu de regering een onder zoek heeft gelast naar de be-, moeienissen van kolonel Vall oij de staatsgreep van Bouter- jj® c-s. in 1980 meent de heei Maarseveen, dat er alle reden s om ook zijn ervaringen in uriname daarbij te betrek-1 HEnT ^'gemeen Burgerlijk Per an alle ambtenarenpensioene optunctionarissen zouden 'fo °op van onroerend goed. Ouc van het fonds een soort b< aarovei- wat gezegd heeft, wil k®rW rechtvaardigen de detLrÜ J^baar een iustiëel onde fnnH„ doen vermoeden datl ep z'ch heeft laten chanterel WmJP En9e|and woonachtige t winst van 480.000 hebben tot chan! 's °verigens de vraag of het ARD8/ heeft beziggehouder aarri* v^00k) op andere vreerr tpn t de ambtenarencent RietkIe,nslotte 9aat het om de wena^ weigert het rapport Gi hu h? Pr|vacy van de door G schiinn!Jn weigering blijft, zulle dach? Proberen hem via een oachten te brengen. de inrt°PiSfe"'n9 van de bewind dwijnpn m at hii beiastend mat, onder™' dat kloPt niet mf bister haf 9evraagd. Het voork!? rapport van Gruijters de arhT10!1 dat mensen, die nie dien h klap van roddelaars li Pürnem naf0nde?tellin9 iuist hand i *at compliment houd 1 ln afwachting van de resu

de Stem | 1983 | | pagina 2