<2 MAAS ONTDEK DE VERSCHILLEN ABP-c gaf mi voorli ALTERNATIEVE 'BLOEMSIERKUNST' EXTRA Geer Pouls houdt weer Anti Flora in Breda kunstgebit reparatie Merijntj'e VRIJDAG 5 AUGUSTUS 1983 t3 PAGINA GIDS] Apothekers Bloemencorso's Jazzfestival Oisterwijk Strandfestival Weidefeesten in Achtmaal Lolland in Eindhoven Brandstofprijzen in Europa in DE Rommelmarkten Suske en Wiske: De Gouden Ganzeveer i, Lucky Luke: De Daltons In De Blizzard Appie Happie En De Boerang-Banaan werkendam - RIETKERK EN RI axelsestraat 1 zaamslag Van onze kunstredactie BREDA - Gelijktijdig met de 'Breda Flora' in de Bredase Grote Kerk houdt de bloem- sierkunstenaar Geer Pouls, evenals verleden jaar, een 'Anti Flora'. In Lokaal 01 in de Klooster laan 1 maakt hij een installa tie, waarmee hij wil laten zien, dat er andere mogelijkheden zijn dan de traditionele bij het verwerken van bloemen, plan ten en gewassen tot artistieke arrangementen. Zijn installa tie van levend materiaal is te bezichtigen tussen 12 en 21 augustus, dagelijks van 13.00- 19.00 uur. Dit jaar houdt Pouls in zijn atelier in de Dieststraat 3 tevens een 'Pro Flora' van onconventionele bloemschik- kingen. De openingstijden zijn dezefde. Geer Pouls, die een oplei ding in Japan genoot, maakt een vegetatie, die normaal ge sproken niet door bloemsier- kunstenaars gebruikt wordt, zeer oorspronkelijke composi ties, die nauw verwant zijn met de beeldende kunst. Vorig jaar hield hij in zijn atelier de eerste 'Anti Flora', niet zozeer bedoeld als protest tegen de grote bloemententoonstelling in de Grote Kerk, maar als een alternatief. Hij stelde toen bij zonder oorspronkelijke objec ten ten toon, niet alleen ge maakt van exotisch, maar ook zeer Hollands materiaal. Zo plaatste hij een bos rode gla diolen zodanig in een hoge bak, dat alleen de toppen er boven uitstaken, wat een heel andere kijk op deze traditio nele bloem gaf. Pouls, afkomstig uit Lim burg maar wonend en wer kend in Breda, verwerkt ook zogenaamd onkruid in zijn ar rangementen. Het gaat hem er niet om bloemen en planten op een kunstmatige manier mooier te maken dan ze zijn, maar om hun typische visuele eigenschappen en structuur zo natuurlijk mogelijk te gebrui ken. Potten kijken in useum Boerhave Van onze kunstredactie LEIDEN- Uit de tijd dat kunst nog geen kunst was en het ambachtelijke produkt zeer kunstzinnig kon zijn stammen bijvoorbeeld de apothekerspotten in het be faamde Delfts blauw. We hebben die nu in musea ge zet, waardoor ze verheven zijn tot kunst. Desondanks blijven deze potten verbon den met de alledaagse prak tijk der geneeskunst in het verleden. Daarom is de tentoonstel ling „Potten kijken en pillen draaien in de oude apo theek" in het museum Boer have in Leiden niet alleen een kunstexpostie, maar voor jong en oud een inte ressant avontuur tussen de Spaanse vlieg in liefdes dranken en gezegend distel- kruid tegen de rode loop. Deze tentoonstelling geeft een indruk van het instru mentarium waarvan de apotheker zich in het verle den bediende bij het berei den van geneesmiddelen: potten en flessen, vijzels en pillenplanken. In 1887 werd het initiatief genomen tot de oprichting van een museum voor de geschiedenis der pharmacie. Vanaf 1902 tot 1947 werd dat ondergebracht in het Stedelijk Museum van Amsterdam. Daarna was tot 1974 gevestigd in in een pand aan de Koestraat in de hoofdstad. Vervolgens verhuisde het tot 1982 naar het Waagge bouw aan de Amsterdamse Nieuwmarkt. In 1982 werd de collectie overgedragen aan het museum Boerhave te Leiden, waar deze nu ge ëxposeerd wordt. De phar- macie-historicus dr D. Wit top Koning zei dat het hier gaat om „de belangrijkste verzameling Delftse potten ter wereld". Met deze verzameling is verbonden de geschiedenis van het apothekers-am bacht, dat onder meer gellu- streerd wordt door docu menten als oude recepten boeken. Receptenverzame lingen werden in Europa voor het eerste in de 12e en 13e eeuw aangelegd. In Am sterdam had men in 1519 als verplicht receptenboek het Antidotarium Nicolaï inge voerd; een werkstuk van de Parijse hoogleraar Nicolaus van Farnham uit 1240. Maar pas na de inlijving van de Nederlanden in het Franse Keizerrijk in 1810 werden de wetten op de gezondheids zorg streng toegepast. Dit betekende onder meer dat de Delftse potten met hun ingebrande opschriften moesten worden voorzien van andere etiketten of ter zijde worden geschoven. In 1852 werd de Pharmacopoea Neerlandica opgesteld, waaraan een van de eerst wetenschappelij k opgeleide apothekers in Nederland, d'Ailly, had meegewerkt. Deze is tot vandaag nog van kracht. De expositie begint met vroeg Italiaanse en Neder landse apothekerspotten. Tijdens de renaissance rond 1500 was Italië een belang rijk produktiecentrum van rijkversierd, veelkleurig farmaceutisch aardewerk. In de 16e eeuw vestigen Ita liaanse makers zich in Ant werpen, waar Vlaamse pot tenbakkers hun vormen en versieringen overnemen. Daardoor is vaak niet meer uit te maken of een albarello Delftse apothekerspotten van omstreeks 1700. in Italië of in de Zuidelijke Nederlanden is gemaakt. In de 17e en 18e eeuw wa ren er in Delft verschillende fabrieken die farmaceutisch aardewerk maakten. Van ongeveer 30 procent van de potten is de herkomst als zo danig te achterhalen via het aan de onderkant aange brachte merk. Een bekende figuur was Johannes Pen- nis, wiens werk een aparte vitrine kreeg. Hij was van 1723 tot 1774 verbonden aan De Porceleyne Schotel; een overgangsfiguur die nog met de traditionele pauwen als versieringsmotief werk te, maar al gebruik maakte van herten en guirlandes die in de 18e eeuw populair wer den. Rond 1800 beleeft de Delftse apothekerspot zijn laatste bloei. De fabrikanten beperken zich dan niet meer tot blauw, maar werken ook met andere, minder vuur vaste, kleuren. Deze werden op het reeds gebakken aar dewerk geschilderd en ver volgens in een licht vuur er even opgebakken. Niet alle apothekers kon den zich de vrij kostbare Delftse aardewerken potten veroorloven. Voor het bewa ren van vaste grondstoffen boden eenvoudige houten potten, door plaatselijke ambachtslieden gedraaid, dan uitkomst. Deze zoge naamde opstandvaatjes be horen ook tot de geëxposeer de collectie. Verder zijn er goedkopere glazen stopfles sen te zien, die door Zuid- - FOTO ARCHIEF DE STEM Duitse kooplieden geleverd werden. Zij trokken hier pe riodiek met hun Neurenber- ger wagens rond. Een van de getoonde flessen bevatte verpulverde mensenschedel, die om zijn vermeende gene zende werking in menig apothekersinventaris werd aangetroffen. Men gebruikte daarvoor lijken die buiten de stadspoort aan de galg hingen. Vijzels, pillenplan ken, grondstoffen als lak- schildluis en walschot en oud weegschalen horen er ook bij. Voor kinderen tot 14 jaar is er een afzonderlijke fol der, waaraan een wedstrijd is verbonden. De expositie blijft tot en met 26 februari 1984. Grappen en grollen in 'Porky's 2'. - FOTO TWENTIETH CENTURY FOX Het onvermijdelijke vervolg op 'Porky's', 'Porky's 2, the next day', draait in Grand Theater in Breda, Roxy 1 in Bergen op Zoom en De Ko ning van Engeland in Hulst. Regisseur Bob Clark voert opnieuw een aantal door sex geobsedeerde tieners op, die hun grappen en grollen bot vieren in Angel Beach High in Florida. Het is 1954 en de sex is dientengevolge preuts en het rascisme onver bloemd. De jongelui verzet ten zich met onfrisse geintjes tegen o.a. een hypo criete dominee en een cor rupte politicus, die hun Sha- kespeare-schoolfestival trachten te torpederen. Er zijn oude gezichten: Scott Colomby, Kaki Hunter en Nancy Parsons en nieuwe: Jack Mulcahy, Rod Ball en Joseph Running Fox. Casino 3 in Breda vertoont 'Firebird Tornado' van Toby Halicki (van 'Inpikken en weg wezen'), over wie wij gisteren een uitgebreid ver haal plaatsten. Het is een aaneenschakeling van stunts met auto's, die stuk voor stuk de vernieling in worden gereden. Halicki zelf speelt een autohandelaar, die zich in Hollywood op werkt tot miljonair, wat de afgunst van zijn vijanden opwekt, die hem in zijn snel le sportwagen uit de weg willen ruimen. Om de ach tervolging spectaculairder te maken, doen er ditmaal ook twee helicopters aan mee. Luxor in Breda vertoont de tweede, zogenaamd 'bete re' pornofilm van de Utrechtse bioscoopexploi tant Willem van Batenburg: 'Schot in de roos'. Net als 'Pruimenbloesem' weer een opeenvolging van seksuele variaties, waarbij van een verhaal toch niet zoveel te merken valt als eigenlijk werd bedoeld. Cinesol 1 in Breda gaan door met 'Flash- dance', lieve smartlap rond de aerobic dansende Jenni fer Beals. Cinesol 2 zet de langdurige prolongatie voort van 'Sophie's choice' van Alan Pakula met Meryl Streep als een Poolse, die in Amerika aan haar concen tratiekampverleden be zwijkt. 'Blue thunder', spannende actiefilm over een geavan ceerde helicopter, die Los Angeles tijdens de Olympi sche Spelen 1984 bestookt, draait nog in Cinesol 3 in Breda en Cinem'actueel 1 in Bergen op Zoom. Mignon in I Breda prolongeert 'Hot bub- blegum in het leger', klucht over sexbeluste tieners in de 5 jaren vijftig van Boaz Da- I vidson. Casino 1 in Breda, City 2 in Roosendaal en Cinem'ac- S tueel 2 in Bergen op Zoom brengen opnieuw 'Octopus- sy', James Bond-spektakel met zeer veel humoristische actie, maar te weinig span- J ning. Casino 2 vertoont weer I '48 hours', harde actiefilm met de dommekracht Nick Nolte en de zwarte Eddie Murphy als zijn onberispe- lijk geklede assistent. De baanbrekende science fiction-film „2001: A space J odyssey" van Stanley Ku- I brick is weer eens te zien in Roxy 2 in Bergen op Zoom. m De succescolle Nederlandse 5 thriller „De lift" draait in I Scala in Oosterhout, waar ook nog de geweldfilm „First blood" met Sylvester S Stallone te zien is. MORGEN VERTREKT VANUIT Rijnburg het traditionele bloemen corso. De vijfenveertig bloemen wagens rijden om 13 uur uit dit Zuidhollands dorp Rijnsburg, be reiken om 14 uur Oegstgeest en passeren rond 15.30 uur het stad huis van Leiden. Zaterdagavond en zondag staan de praalwagens te kijk op de Wilhelminaboulevard in Noordwijk. Zondag 7 augustus om 14 uur trekt het jaarlijks oogstcorso voor bij in het kerkdorp Kronenberg in de Noordlimburgse gemeente Se- venum. HET KERKPLEIN VAN Oisterwijk is zaterdagavond en de hele zon dag decor voor het Jazzfestival. Morgen treden vanaf 20 uur een aantal jazz- en dixielandorkestjes op in deze Middenbrabantse ge meente. Zondag is er om 11 uur een speciale jazzmis op het plein voor de St. Petruskerk. IN SCHEVENINGEN VINDT zon dag het Noorderstrandfestival plaats. Van 11.00 tot 20.00 uur is veel live music (o.a. country and western, jazz, cabaret) te horen en zijn er kinderspelen en barbeque- parties. Voorts presenteert het programma catamaran-zeilen, een bierfestival, touwtrekwedstrijden tussen bezoekers en eigenaars van de strandpaviljoens en zee- phelling klimmen. FANFARE ST. MARTINUS zet de komende dagen Achtmaal op stel ten met hun jaarlijkse weidefees- ten.Vanavond begint een blaas- muziekavond. Zaterdag, zondag en maandag treden verschillende artiesten op in het Zundertse kerk dorp. Zondag strijden verschillen de buurtverenigingen in een zes kamp om de St. Martinus-trofee. 'LOLLAND' HEET DE vakantiema- nifestatie die tot en met 10 auguJ tus in Eindhoven wordt gehoudsj Het is een 'doe-beurs' voorde jeugd op de kunstijsbaan aan del Antoon Coolenlaan. Op de beunl kunnen de kinderen onder and J demonstraties zien inin vele tal T ken van sport. 'Lolland' is vanaf I morgen dagelijks geopend van 10.30 tot 18 uur. De toegangspa I is 5,50 gulden Antiek-, rommel- en hobbymarktJ zijn dit weekend weer te vinden Zaterdag ft Terneuzen, Lange Kerkstraat I ft Bergen op Zoom, Stenen Tuir| 10-17 uur," ft Drimmelen, Nieuwe Jachtha ven, 15-21 uur ft Langeweg, Kloosterlaan, 14-11 uur,* ft Tilburg, Oude Markt, 10-17 uur,* Zondag ft Baarle-Nassau, Binnenplaats Gemeentehuis, 10-17 uur," Roosendaal, Zeelandia, 10-13 uur,* Woensdag ft Breda, Grote Markt, 10-16 uuri De met gemarkeerde marktenI zijn wekelijks geopend. De hobtl markt in Drimmelen is tweeweke| lijks. en gelden op 5 augustus Normaal Super 1983 (bron ANWB): Diesel LPG 1,84 1,93 1,36 1,01 2,05 2,08 1,17 1,11 1,81 1,93 1,47 1,23 1,84 2,00 0,98 0,96 1,73 1,83 1,70 1,39 2,23 2,30 1,93 1,42 2,26 2,36 1,13 1,59 1,52 1,61 1,20 0,71 1,47 1,52 1,12 0,72 1,85 1,90 1,16 0,80 1,94 1,98 1,11 1,23 1,68 1.77 1,60 1,07 2,35 2,44 1,33 1,75 1,97 1,15 1,57 1,66 1,53 1,14 1,54 1,58 0,95 1,00 1,64 1,70 1,71 1,45 België Denemarken Frankrijk Griekenland Engeland Ierland Italië Joegoslavië Luxemburg Nederland (gem.) Noorwegen Oostenrijk Portugal Spanje W. Duitsland Zweden Zwitserland De Italiaanse prijzen zijn gebaseerd op de vrije pompen. De toe-1 risten kunnen via de ANWB een I beperkt aantal benzine-bonnen kopen, welke voor noord en/of zuic I Italië (afzonderlijk) gebruikt kunnen worden. De bonnen zijn ook aarj de Italiaanse grens te koop. Korting ongeveer 20 procent Met benzinebonnen (verplicht voor normaal- en superbenzine en diesel) zijn de prijzen ongeveer 10% goedkoper. De bonnen zijntel koop bij het Joegoslavisch Verkeersbureau in Amsterdam en bij ver- p schillende grensposten. Langs de Westduitse autobanen gelden iets hogere prijzen. Maakt u een dikke kans op succ kans. omdat negen van de tien uvaek in week uit in onze ..Klein v/an hun gading bi) staat. Dat zij kleintjes Kantoren te Breda raJ ^asuscwsa OOK Al 16 HU BC/fiiaJ. PMSVSr, VALT A*»/?- Van een heden cyanide oft buurt van Luik in troffen, heeft het bantse Biesbosch stopt. „We hebben in onz voor enkele maanden, ons permitteren geruin Dat doen we dan ook, tot de laatste resultaten van Nederlandse onderzoeken i nen zijn en absoluut zeke dat zich geen cyanide bevi in het water dat via de M ons land binnenkomt", een woordvoerder van drinkwaterbedrijf uit. De aanwezigheid van cya de in het water van de Maa geconstateerd door een chemisch instituut in de p vincie Luik. In de Maas Luik is 20 ton vis over een stand van 12 km. het slacht fer geworden van de vergi ging. Op een persconferer werd gisteren in Luik mee deeld dat ook de bevolking Luik ernstig gevaar heeft lopen. Wie het gevaarlijke geloosd heeft, is onbekend. staalconcern Cockerill-Sa bre wijst elke aantijging de hand. Het drinkwaterbedrijf Brabantse Biesbosch is sii afgelopen maandag op hoogte van de aanwezigh van de gevaarlijke stof. Tc is onmiddellijk de inname v water gestopt. Volgens i drinkwaterbedrijf is het meerdere malen voorgekorr dat in de zomermaanden Van onze rt DEN HAAG - De direcl lijk Pensioenfonds (ABI dit fonds, die de belegj deugdelijke voorlichting Dat verklaren de ministc Rietkerk(Binnenlandse Z ken) en Ruding(Financiën) antwoord op Kamervragen. De beleggingsraad is nie meegedeeld over een schad vergoeding van een miljo gulden voor makelaar Van toen de aankoop van het wi keicentrum Babylon in D "aag niet doorging. Dezelfde makelaar blijkt taxateur te zijn opgetreden l ue overname door het fon van acht projecten, waarond ADVERTENTIE Tel. 01153-1650 VERHUISD van Axelsestraat 8 naar 't Is bar en biesboos uba Suiunat '6 'auiep snau '8 'aurep /,V!V3,3lJ 'siqaaa uaua;s -g 's^ur taais -g 't -iaWaI T -sp paoq 'ind 'g 'uiBEjjaptaii 'I :3uissoi

de Stem | 1983 | | pagina 14