Philips werkt samen met Genezen in hotelbed I Je-relUd LAZENi l gigant uit VS Hoogste tijd INGEGEVEN DOOR MIDDENSCHOOLEXPERIMENTEN Reeks branden in Groningen Goed - fout 125 PATIËNTEN VAN CHIRURG IN LUXE HOTEL ssen: d dankzij nde zege ht 1968 feiten AD-journalist beroofd op de Zeedijk PAGINA 3 BINNENLAND PRODUKTIE IN NEDERLAND VRIJD AG: Civiel geding over vergoeding prijsverhoging omroeppersoneel DE STEM COMMENTAAR WERK VAN „COMMANDO HERRENBERG" Buitenlandse handgranaat in Rozendaals politiebureau ZWEMBAD EN VIER SCHOLEN Ontvoering V.d.Valk voor rechter Schrijver J.B. Charles overleden T5 PAGINA 2, I DINSDAG 2 AUGUSTUS 1983 T22 lerlands ook vaak e) zijn - denk ik wel dan serieuze com- (an best vervelend irbecue buiten hebt \/iaar even dikwijls is iet niet voor de sla 'ite die een bui soms schrijven is de lucht og plensde de regen ende asfalt van de raam. Dikke stralen, willen dansen, ware ogen zoveel tijd kost een verschoning bij de krant ga. Na een •ui ook voor het oog ?r is voor een schra- ■I of de berm nu al tie heel tevreden met maar gematigde kli- eens anders mee- te zeggen dat het 'even op een breedte eschijn elkaar afwis- >n, de gewassen sap- nuchter houdend, weer, prachtig! God- weer eens regenen. f van afwisseling? iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirH e dag werk. Maar dat mijn karakter. Ik kan stoel gaan zitten' en eeft te maken met fiet- t meer op, maar sfe er wil ik niet missen. Zo- ■ts. Datje een bepaalde winnen. En nu wil ik order binnenhalen. Ik ken. En daarnaast, ik zoons later gaan doen. >ed je brood te verdie- an de zaak misschien o ver kijk ik niet voor- n dat ik over twee jaar ad wat kalmer aan te 'U kunnen. Maar dan het willen winnen er opig zoek ik nog elke ,o zit ik nu eenmaal in :t dus niet al te ver in in het leven geslaagd, terom kijken doet hij n dan vooral naar die 968, toen de radio's in skamers kraakten van gehuilde kreet: „Cora, r gewonnen..." scheepswerf NDSM Rhodesië uitgeroepen. Kerken vergadert in ïen burgemester van -Taag de wacht aan, lowaakse top in Cier- Alexander Dubcek een, Russische tanks in le Praagse lente. Wilton Fijenoord- lle volgt Georges Pom- er van Frankrijk, se universiteiten, ane Vitae verbiedt de eleurstelling en afkeu- id. magnaat Cecil King Biafra, moegestreden Nigeria, beginnen on- wint nominatie bij re- erslaat Rockefeller en ïew wordt Nixons run- in Chicago. Anti-Viet- geren hal demoncrati- urgemeester Richard e betogers in elkaar nphrey gaat het opne- r power en het hippiewe- /villend onbegrip door de aken, een dreun. In Ame- nensen - waaronder de - ritueel vermoord door SD verkerende „discipe- inson, bijgenaamd zowe ir later door de openbar- ister van de eeuw" 9e Van onze redactie binnenland EINDHOVEN - Philips gaat definitief samenwerken met de Amerikaanse telefoniegigant American Tele phone and Telegraph (AT and T). Bijna al het perso neel en een zeer groot deel van de bedrijfsmiddelen van de nieuwe gezamenlijke dochteronderneming van Philips en AT and T zullen afkomstig zijn van Philips. AT and T brengt hoofdzake lijk de technologie in op het gebied van digitale telefoon centrales. Van deze bundeling van de Van ome redactie binnenland HILVERSUM - De Unie BLHP (beambten, leidingge vend en hoger personeel) nt deze week bij de kan tonrechter een civiele proce dure aan om de 2,26 procent prijscompensatie van 31 de cember 1982 van de circa 5.000 omroepwerknemers terug te krijgen. De vakbond vindt dat het meerjarenbeleid van arbeids tijdverkorting in ruil voor oieer banen bij de omroep on mogelijk is gemaakt door aan wijzing tot trendvolger van het omroeppersoneel door de regering. Met de civiele prce- dure wil de Unie voorkomen dat de omroepwerknemers voor niets hun prijscompensa tie inleveren, aldus Unie-be- I stuurder H. van Gils gisteren. De Unie BLHP staat alleen |:n haar eis om de prijscom- sensatie terug te krijgen. De [Dienstenbond FNV, de Kun- tenbond FNV en de Diensten- vond CNV hebben de omroep- werkgevers juist verzocht om Ieet akkoord zo snel mogelijk luit te voeren. De journalisten vereniging NVJ wil eerst de I uitslag van de AROB-proce- Idures afwachten. I Overval DE Eindhovense politie heeft gistermiddag vier mannen I aangehouden in verband met I een enkele uren daarvoor ge- pleegde overval op een ABN- tank in de Eindhovense bin- I nenstad. I Heroïne I DE Amsterdamse politie heeft I gisteren vier kilo heroïne ge- 1 vonden. Drie Chinezen werden I aangehouden. hoogwaardige produkttech- nolgie van de zgn. 5ESS-cen- trale van AT and T en de in ternationale (buiten de V.S.) verkooporganisatie en kennis van Philips van specifieke te- lefoniesystemen wordt door Philips de beste garantie ver wacht voor de continuïteit van de werkgelegenheid op lange re termijn. Een en ander bleek op de persconferentie die Philips gaf ter gelegenheid van de samen werking met AT and T. Van de ruim 5.000 werknemers, die de nieuwe joint-venture zal tellen, zijn er ca. 5.000 afkom stig van de internationale Phi lips bedrijven. In Nederland zullen 3.000 van de in totaal 6.500 werknemers van Philips Telecommunicatie Industrie (PTI) overgaan naar de nieu we onderneming. De samenwerking heeft al leen betrekking op het terrein van openbare telefonie en ka beltransmissiesystemen. Bui ten de samenwerking, die oor spronkelijk alle activiteiten van de divisie Telecommuni cations Systems van Philips zou betrffen, vallen de vijf an dere produktiegebieden van deze divisie zoals mobiele communicatiesystemen en be- drijfscentrales. Hier werken nog ca. 14.000 mensen. Dr.W. Dekker, president van Philips, kon niet zeggen wat de effecten van de samen werking zullen zijn op de werkgelegenheid. Hij hoopte, dat de nieuwe dochterneming flink zou gaan toenemen en dat zou een positief effect heb ben. Aan de andere kant blijft de produktiviteit in de be drijfstak nog steeds groeien, zodat per eenheid produkt steeds minder minder mensen nodig zijn. De directie van de nieuwe joint-venture komt in Ameri kaanse handen. Philips zal grotendeels afstappen van de zelf ontwikkelde technologie voor telefooncentrales. De ge bieden waarop de samenwer king betrekking heeft, zijn Europa, Midden-Oosten, Afri ka, Azië en delen van Latijns Amerika. Philipstopman Dek ker verklaarde niet bang te zijn voor mogelijke negatieve reacties van met name Euro pese telecommunicatiemaat- schappijen. I pHIHPs gaat nu definitief samenwerken met AT and T, een Ame rikaanse electronische gigant op onder meer het gebied van de j iiefonie. Goed voor Philips en de werkgelegenheid in Neder- I «d, maar slecht nieuws voor West-Europa. Want West-Europa rou om overeind te kunnen blijven tegen de immense concurren te van de Verenigde Staten en Japan op het gebied van de elec- Ijonica moeten samenwerken. Dat nu is (vooralsnog) niet gelukt, rwps heeft wel geprobeerd zo'n Europees samenwerkingsver- laid tot stand te brengen, maar is daarin tot nu toe niet qe- ■saagd. De onderscheidene Westeuropese landen willen ieder voor |!®n hun eigen hoogwaardige technische industrie ontwikkelen, |«n nationalistische benadering. Maar die is tot mislukking ge- ®emd gezien de geweldige kracht en voorsprong op dit gebied ran zowel de Verenigde Staten als Japan. West-Europa kan al pen overleven op dit gebied als een eenheid, niet als een groep I ,Jn min of meer samenhangende landen. uiterst giftige dioxine, dat onlangs in de haven van Antwer- tenwerd ontdekt, is inmiddels met een Duits schip over de Wes- e,schelde naar zee afgevoerd. Dit gevaarlijke transport is niet te- wen door de Belgen bij het Nederlandse loodswezen aange beld. Voordat het Duitse schip de open zee opvoer, is het nog en|9e tijd op de rede van Vlissingen voor anker gegaan „om en- kleine reparaties uit te voeren". Schepen met zo'n gevaarlij- 11'lading mogen daar echter niet voor anker gaan. [Opnieuw dus een serie onregelmatigheden die, voor wie dit og niet mocht weten, weer eens onderstrepen dat er nog steeds >een sprake is van een geïntegreerd Europees milieubeleid. Ook wordt de noodzaak daarvan sinds de Europese top van 1972 j:w alle EG-landen onderschreven. Waarom komt er in West- ;üropa zo moeilijk een supranationale milieuwetgeving van de orid? Omdat het milieubeleid van de EG de laatste tien jaar on geschikt is gemaakt aan de harmonisatie van de concurrentie- ['"oudingen binnen de Europese Gemeenschap en de interna tte aspecten van de vervuilingsproblematiek onvoldoende n cht hebben gekregen. ue dioxine-giframp in Seveso, de vervuiling van de Rijn, de ffe'1 regen die voor de bossen in West-Europa een dodelijke .Dreiging vormt, en nu weer het recente dioxine-schandaal in I werpen zijn maar enkele voorbeelden uit de lange reeks van I ^-schadelijke gebeurtenissen en ontwikkelingen. En wat te I'.nken van de vele kerncentrales, die de afgelopen jaren in '-Europa zijn gebouwd. Zij worden bij voorkeur gesitueerd ^grenzen met andere landen, Doel en Kalkar bijvoorbeeld, t vele gevallen wordt het nabuurland niet eens geïnformeerd L«ae rampenplannen (als die er al zijn) bij eventuele ongeluk- Nn deze centrales. ®T grootste gevaar dat het milieu in het sterk geïndustrialiseer- ienri'Ctlt '3evo"<te West-Europa bedreigt, is de grensoverschrij- jrae vervuiling, in de lucht, in het water en bij het transport van J9e stoffen. Na tien jaar moet er op dit gebied toch eindelijk euren. AMSTERDAM - Verslaggever Karei Bagijn van het Alge meen Dagblad is zaterdag avond op de zeedijk in Am sterdam door twee mannen bedreigd en beroofd van 1800 gulden. Dit heeft een woord voerder van de politie in de hoofdstad maandagmorgen meegedeeld. Volgens het Algemeen Dag blad zou de portier van de re dactie in Rotterdam enkele uren na de beroving zijn opge- beid door een anonieme man die vertelde dat de beroving het werk was van het het „Commando Herrenberg". De actie zou zijn ondernomen in verband met de artikelen die Bagijn over Suriname in zijn blad heeft geschreven. Korte tijd geleden, aldus meldt AD, zijn er ook al telefo nische dreigementen bij het blad binnengekomen. Een man die zich Cornelisse noem de, zei tijdens een van die ge sprekken: „Bagijn moet op houden met het schrijven over Herrenberg (de Surinaamse ambassadeur in Nederland). Anders worden er maatrege len genomen. In dat verband moet hij maar denken aan wat er op 8 december in Suriname is gebeurd". De Surinaamse ambassade liet het Algemeen Dagblad in een reactie weten geen Cornelisse te kennen. Herrenberg zelf heeft zater dag bij zijn terugkeer uit Suri name op Schiphol verklaard dat hij overweegt gerechtelij ke stappen tegen het blad te nemen in verband met de arti kelen die Bagijn over hem in het blad heeft geschreven. Inspectie wijst plan Deetman af Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De onderwijsinspectie heeft zich in een advies aan minister Deetman (Onder wijs en Wetenschappen) kritisch uitgelaten over de plannen voor een middenschool. Het gaat hier om een advies over twee ministeriële onderwijsnota's, waarin die plannen globaal worden uitgewerkt. Het advies is maandag door het ministe rie vrijgegeven. Op basis van hun ervarin gen met middenschoolexperi menten zetten de inspecteurs een groot vraagteken bij het plan om alle leerlingen tussen de 12 en 15 jaar gedurende drie jaar in het kader van het voor gezet basisonderwijs (vbao) bij elkaar te houden. De betere leerlingen dreigen daardoor in het gedrang te ko men. „De huidige vwo-leerlin- gen hebben er recht op in het vbao enthousiast en zinvol be zig te zijn en niet zoet gehou den te worden", aldus wordt in dit verband opgemerkt. Voor deze categorie leerlin gen moet naast verdieping in de leerstof van de aangeboden vakken ook verbreding in een of meer extra vakken moge lijk moeten worden gemaakt. Verbreding van het basis pakket in het derde leerjaar moet tot keuzemogelijkheden leiden voor verdere doorstro ming naar middelbaar onder wijs. Dit laatste moet echter niet tot norm worden gemaakt voor doorstroming naar be paalde vormen van onderwijs, aldus de inspecteurs. Alternatief De onderwijsinspectie heeft grote bezwaren tegen de mi nisteriële voorstellen met be trekking tot het voortgezet on derwijs ('tweede fase' ge noemd) in de sector havo/vwo. Die bezwaren zijn zo groot, dat de inspecteurs het noodzake lijk hebben geacht een alter natief voorstel te formuleren. Dit voostel voorziet in de in stelling van een schooltype met de naam lyceum. Leerlin gen kunnen hier vanuit het voortgezet basisonderwijs naar toe, nadat hun geschikt heid is gebleken mede op basis van een toelatingsexamen. In de ministeriële plannen is van een toelatingsexamen voor de tweede fase geen sprake. De totale cursusduur van een lyceum bedraagt, afhan kelijk van de samenstelling van het pakket examenvak ken, maximaal vier jaar. Exa men moet worden gedaan in negen vakken (zes verplicht), die op twee niveau's kunnen worden afgelegd (havo- en vwo-niveau). Afhankelijk van de samenstelling en het niveau van het examenpakket biedt het lyceum de mogelijkheid om hoger beroepsonderwijs of wetenschappelijk onderwijs te gaan volgen, aldus het voor stel van de onderwijsinspec- teurs. Kritiek uiten de inspecteurs tenslotte op de in de beide mi nisteriële nota's geschetste middelen om de kwaliteit van het gegeven onderwijs te be palen en te bewaken. Het ge heel biedt „onvoldoende ga ranties", zo menen zij. Leraren Het Nederlands Genoot schap van Leraren, een ver klaard tegenstander van de middenschool, ziet in het ad vies van de onder wijsinspec teurs positieve punten. „Met name de constatering van de inspecteurs dat het niet realis tisch is alle leerlingen tussen de 12 en 15 jaar gedurende drie jaar bij elkaar te houden vin den wij positief", aldus be stuurslid A. van Bergen van het het NGL. Ook het alterna tief plan van de inspecteurs dat voorziet in de instelling van lycea heeft de instemming van het NGL, aldus Van Ber gen. Overigens betreurt het NGL het dat de onderwij sinspec- teurs nu pas komen met hun advies. Deze nieuwe gegevens moeten nu weer opnieuw wor den besproken in de door de minister ingestelde centrale werkgroep. Van onze redactie binnenland ROZENDAAL - De handgra naat, die vorige week woens dag in het toilet van het poli tiebureau in het Gelderse Ro- zendaal werd gegooid, daar explodeerde en grote schade aanrichtte, is vrijwel zeker van buitenlandse makelij. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie in het dis-' trict Nijmegen is uit onder zoek van de Explosieven Op- ruimings Dienst (EOD) in Cu- lemborg gebleken dat de gra naat niet van het type is dat in het Nederlandse leger wordt gebruikt. Ook is de handgra naat niet afkomstig uit de Tweede Wereldoorlog. Het gaat om een explosief, dat vrijwel zeker na 1970 is gefa briceerd. De rijkspolitie heeft de af gelopen dagen enkele tiental len tips binnen gekregen die allemaal nauwkeurig worden na getrokken. Verschillende tips wijzen volgens de woord voerder in de richting van de Vlaamse Vikingjeugd, een fas cistische jongerenorganisatie, waarvan enkele leden recent in Rozendaal bijeen zouden zijn geweest. Volgens de woordvoerder is tot nu toe echter niet gebleken dat die organisatie iets met de aan slag te maken heeft. De restanten van zwembad De Parrel. Van onze redactie binnenland GRONINGEN - De Groningse politie zoekt twee jongeman nen die gisteren met flessen spiritus zijn gesignaleerd na dat in Groningen een overdekt zwembad en vier scholen in brand waren gestoken. Een 19-jarige verdachte uit Groningen is door de politie gisterenmiddag weer op vrije voeten gesteld. De schade loopt in de milj oenen. Het overdekte zwembad ging voor het grootste deel verloren. Alleen de zwembad installatie bleef gespaard. Een noodlokaal van een kleuter school brandde geheel uit als ook een lokaal van een lagere school. Door een begin van brand werd de christelijke pe dagogische academie en ook een lokaal van een nabij gele gen ITO-school getroffen. De branden hadden allen in de ochtend plaats. BREDA - Op 11 en 12 augustus zal de rechtbank Den Bosch zich bezighouden met de be handeling van de geruchtma kende ontvoeringszaak, waar van mevrouw A. van der Valk - Capeile (51) in Nuland in de nacht van 26 op 27 november vorig jaar het slachtoffer werd. Na drie weken vastge houden te zijn in een flat te Brussel werd zij op 18 decem ber door haar ontvoerders vrijgelaten na betaling van een losgeld van 12, 5 miljoen gulden door het Van der Valk concern. Op donderdag 11 augustus zullen drie verdachten te rechtstaan. Dat zijn achter eenvolgens de 35-jarige Gian- carlo T.de 32-jarige Guiseppe R. en de 36-jarige Vincenzo C, allen van Italiaanse nationali teit. De twee laatsen werden in een flat te Brussel gearres teerd, de eerste in de Zuidduit- se stad Konstanz. Op vrijdag middag 12 augustus zal de 33- jarige Italiaan Franco C. B. te rechtstaan, die eveneens in Brussel werd aangehouden. Het viertal is wederrechtelijke vrijheidsberoving, bedreiging, mensenroof en afpersing in de periode 27 november tot en met 17 december '82 tenlaste- gelegd. Op vrijhgeidsberoving en mensenroof staan maxi mum straffen van resp. 7,5 en 12 jaar gevangenisstraf. De Bossche rechtbank, die de ont voeringszaak behandelt, wordt voorgezeten door mr. W. Poerink. Officier van justi tie is mr. R. Peters. Van onze correspondent ARNHEM - Een aantal zie kenhuispatiënten kan beter in hotels verblijven. Ze liggen daar prettiger en veel goedko per. Dat is de ervaring van de Arnhemse plastisch chirurg dr. A. Molenaar, die de afgelo pen twee jaar 125 operatiepa tiënten in het Arnhemse hotel Groot Warnsborn onder bracht. Een luxueus hotelbed - in clusief alle comfort - kost on geveer 150 gulden per etmaal. Een ziekenhuisbed 'doet' per nacht al gauw 350 gulden. Een besparing van 200 gulden per dag dus. Patiënten die eventueel voor zo'n hotelbed in aanmer king komen zijn volgens Mole naar de zogenaamde 'electieve' (niet acute) patiënten: zieken- huis-gangers die na de opera tie een weinig intensieve me dische nabehandeling nodig hebben, maar nog op krachten moeten komen. Het zijn mensen die in het ziekenhuis terecht komen voor een 'plaatselijke' behandeling als een plastisch-chirurgische ingreep of bijvoorbeeld een liesbreuk. Zodra zij die ingreep te bo ven zijn - na een dag of drie - kan het verdere herstel even goed in een hotel als in het zie kenhuis plaatsvinden, aldus dr. Molenaar. Meestal een dag of acht tot tien na de operatie kan men huiswaarts keren. Geen idee „Een redenering waar ik veel voor voel", aldus drs. D. Blanken, secretaris van de Vereniging Nederlandse Zie kenfondsen (VNZ) in Zeist. „En de groep 'lichtere' zieken huispatiënten, waar Molenaar op doelt, is er wel degelijk, al heb ik geen idee van de om vang". Voordat ze echter naar het hotel kunnen moet volgens Blanken het totaal aantal zie kenhuisbedden nog drastisch omlaag. Anders kan men niet van een reële kostenbesparing per bed spreken - de bedden blijven wel leeg maar de vaste kosten nemen niet af. Blanken schat daarom dat het nog een aantal jaren zal duren voordat het 'Molenaar model' in Nederland op grote re schaal ingang kan vinden. „Maar ik zie zeker mogelijk heden voor het 'hotelbed'." Medisch adviseur G. van Maanen van het Ziekenfonds Rijn- en IJsselland ziet nau welijks kansen voor het 'hotel bed'. De groep patiënten die ervoor in aanmerking zou ko men is te verwaarlozen, meent hij. Ziekenhuisdirecties in de regio sluiten zich daarbij aan. Dr. Molenaar zorgt er wel voor dag en nacht bereikbaar te zijn voor de patiënten in het hotel. Zijn operatiezuster be geleidt de zieken in het hotel dagelijks. Een enquête onder de 125 patiënten die tot nu toe in Groot Warnsborn verbleven maakt duidelijk dat men zeer enthousiast is. Drs. Blanken van de NVZ: „Als straks de dagverpleging en de poliklinische behande lingen in belang zijn toegeno men, kun je het overblijvende aantal echte ziekenhuispa tiënten gaan onderverdelen. Je houdt dan een minimale hoeveelheid ziekenhuisbedden over. De wat 'lichtere' zieken huispatiënten kun je in een soort hotel onderbrengen. Dan pas treden er échte besparin gen op. Zover zijn we nu nog niet - Molenaar is zijn tijd wat dat betreft een aantal jaren vooruit". Het hotel Groot Warnsborn ondertussen vaart wèl bij de actie van de Arnhemse chi rurg. Sterker nog: als het sys teem algemeen zou worden zou men graag overwegen om het hotel voor het grootste deel voor ziekenhuis-patiënten in te ruimen. De werkgelegen heid die in het ziekenhuis ver loren zou gaan, zou dan in het hotel voor een deel weer te rugkomen, zo verwacht de eigenaresse van het hotel. J V? Jammer dat je van historische momenten nooit eens lekker kunt genieten. Je hoort van achteraf hoe bijzonder het alle maal geweest is. Zojuist heb ben we een klimatologisch wonder beleefd! Het greep plaats in de nacht van zondag op maandag. U lag toen in bed? Ja, dat klopt. U hebt liggend een record verbe terd! Proficiat. Van harte. U hebt het erg zwaar gehad. Door het open raam klauterde een zinderende hitte naar bin nen, die uw kamer vulde met een klamme damp. Zweet nam bezit van uw blote vel. Het leek op koorts. U wilde schreeuwen, maar uw uitge droogde keel kon geen enkele klank weer uitbrengen. De uren verstreken vet en vochtig en u was de wanhoop nabij. Hadden ze op dat mo ment waar tegen u gezegd dat u dit de warmste nacht van ruim 100 was. Dan had u zich glunderend en glimmend op kunnen richten en triomfantelijk uit kunnen roepen: „Dat ik dit mag mee maken Maar nee, pas toen u de vol gende morgen uitgemergeld uit uw laatste nachtmerrie rol de, las u in de krant dat u een bovenmenselijke prestatie had verricht en de de Warmste Nacht op uw naam had ge bracht. Een bordeelhoudster in Parijs heeft overigens protest tegen dit „record" aangetekend. Haar „meisjes" zouden ooit voor veel hogere temperatu ren gezorgd hebben. Maar dat heeft ze nooit door objectieve getuigen kunnen laten beves tigen. Goed, we hebben de Heetste Maand en de Warmste Nacht al binnen. Augutus gaat nu een gooi doen naar de titel Natste Maand. MERIJN Prof. Nagel, alias J.B.Char- les. FOTO ANP Van onze redactie binnenland OEGSTGEEST - Naar eerst maandag bekend is geworden is vrijdag op 72-jarige leeftijd prof. mr W.H. Nagel overle den. Prof. Nagel was tevens bekend als schrijver onder het pseudoniem J.B. Charles, een naam die hij tijdens de oor logsjaren in het verzet aan nam en steeds heeft aange houden. Prof. Nagel ging in 1941 bij de rechtbank in Middelburg werken, wat korte tijd later door de Duitsers ongedaan werd gemaakt. Hij verhuisde vervolgens naar het ministerie van Landbouw en Visserij. Na korte tijd dook hij echter on der en ging in het verzet. Zijn verzetsacties waren veelzijdig. Zo hield hij zich onder meer bezig met het stelen van per soonsbewijzen, het verzame len van inlichtingen voor Lon den, hij schreef voor verzets bladen en vervalsde voedsel bonnen. Hij heeft ook deelge nomen aan gewapende ver zetsdaden. Na de oorlog, in 1949, pro moveerde hij op de materie van geruchtmakende proces sen die tijdens zijn studietijd in Den Bosch veelvuldig voor kwamen. In datzelfde jaar werd hij hoofdassistent aan de rijksuniversiteit in Leiden. Op 46-jarige leeftijd werd hij be noemd tot hoogleraar in de pe nologie en criminele sociolo gie, wat hij twintig jaar lang, tot 1976, bleef. In 1981 ontving hij de American Criminology Award. Zijn schrijversloopbaan be gon hij in de oorlog toen hij in 1943 onder zijn schuilnaam J.B. Charles de gedichtenbun del „Suite van de zee" schreef. In de jaren 1950-1973 voegde hij daar nog eens acht gedich tenbundels aan toe. Hij schreef ook een zestal romans, van welke de eerste („Ontmoe ting in den vreemde") in 1946 gepubliceerd werd. De laatste roman van zijn hand („Hoe bereidt men een ketter"), ver scheen in 1976.

de Stem | 1983 | | pagina 3