len \Iilj oenenschade loör betonrot aan vele flats I )e$re!Fd Ook legerinstructeur heeft fouten gemaakt" DE RUITER: NEGEN JAAR LANG REEKS FOUTEN BLOEMEN HOUDEN OOK VAN AGENTEN ABP-rapport blijft Paal en perk stellen aan aerobic dance-scholen Opheldering gewenst PAGINA 2 I VRJDAG 29 JUL11983 —BINNENLAND 67 van Spoor Getipt Dienstenbond FNV: Duizenden ontvingen te weinig vakantiegeld Onderzoek Consumentenbond: Verschillen in stroomkosten niet terecht Lessen DISTEMCOMMENTA AR Olieproduktie dagelijks 25.000 vaten Weer nieuw olieveld in exploitatie Geen akkoord over cao Shell RSV weer baas over kolengraver Staatssecretaris: gedegen opleiding EXPLOSIEVENDESK UNDIGE: Fataal Blunders T22 PAGINA 3 oor het meest verhaat sleept VRIJ NEDER- wacht met een tort dat beves- rlandse militai- ambassade in Bouterse aan ielpen. Dat feit ster van Buiten en ook al be- ïij, namens zijn Defensie, op 25 dit jaar in de imer „met na- tde dat enigerlei e instantie, mili- ie dan ook, be- geweest bij de ng van de zou dus een geweest. ig en zelfs wel I ichtergrondver- rve over „Zwarte codenaam voor I jaren zeventig ■n zeer geheim n werking zou eden wanneer Ie onafhankelijk- jriname) het no- trden de Neder- evacueren en /eel onbetrouw- irden Surinaam- in de toen nog se krijgsmacht te en. Een dergelijk t een paar aan- om te vormen ffectieve staats- 1 egie en dat zou landse Militaire i Paramaribo nu oben gedaan. iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiinl Slordigheid oorzaak explosie oefenmijn Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De ontploffing van een mortier- min in het Artillerie Schietkamp Oldebroek, waarbij zeven militairen de dood vonden, is te wijten geweest aan een reeks fouten geduren de de afgelopen negen jaar, van slordigheden in voorraadstaten tot het niet uitvoeren van opdrachten. Vinister De Ruiter (Defen sie) die dit gisteren verklaar de, overweegt de resultaten vanhet marechaussee-onder- zoel over te geven in handen van het militaire openbaar mir.sterie om te bezien of deze onjiiste handelingen in aan- meking komen voor straf- reatelijke vervolging. )e bewindsman kondigde darnaast een grootscheepse doirlichting aan van de proce- djres die gepaard gaan met 'm gebruik van (oefen)muni- tt Dit onderzoek, waarbij -oral ook de kleuraanduidin- pi op de diverse soorten runitie betrokken is, zal zich- utstrekken tot alle krijgs machtdelen. Verder zal wor- dn nagegaan of het inlassen terwijl de kranten al pringel-story hadden maandagkrant. Vanal d een wielerland. van een extra munitiecontrole tussen de aflevering en het in ontvangst nemen door de in structeur, de veiligheid kan bevorderen. Uit de brief, die De Ruiter gisteren naar de Kamer heeft gestuurd, blijkt dat de Ko ninklijke Marechaussee het spoor van de twee scherpe mortiermijnen vanaf 1974 nauwkeurig heeft kunnen vol gen. Ze werden op 10 oktober 1974 naar de Munitie Renova tie Compagnie in Houten (bij Utrecht) gezonden met de be doeling ze om te bouwen tot instructiemodellen. De Explo sieven Opruimingsdienst (EOD), die dat karwei zou MINISTER De Ruiter geflankeerd door secretaris-generaal Peijnenburg (l) en majoor Fabius van de marechaussee (r). - foto anp moeten uitvoeren, heeft ze echter nooit ontvangen, on danks herhaalde opdrachten om de munitie verzendklaar te maken. Een conflict over de mogelijkheden tot ombouw en de daarbij te volgen procedu res is daar waarschijnlijk de oorzaak van geweest. Mede omdat de administra tie slecht was, raakten de twee mijnen in de vergetelheid. Daartoe droeg ook een muni tietechnicus bij, die de explo sieve munitie in juli 1981 van de opslagbunker overbracht naar de werkplaats van de re novatiecompagnie. De techni cus werd later overgeplaatst. In 1977 kwamen bij de reno- vatiecompganie drie oefen- mijnen binnen die wel werden ingeboekt, maar na herstel en verzending niet uitgeboekt. Toen de munitievoorraadad- ministrateur twee maanden geleden ontdekte, dat hij nog drie 'onschadelijke' oefenmor tieren had, tipte hij het schiet kamp. Toen men daar inging op het aanbod, werden de oude exemplaren, die inmiddels voor onschadelijk werden aangezien, in een doos ver pakt. De derde werd genomen uit een voorraad oefenmor tiermijnen en eveneens in de doos gelegd. Deze doos werd vervolgens aan beide zijden voorzien van de vermelding 'instructiemodellen' en op 15 juni naar 't Harde gebracht. De kist werd vervolgens ge plaatst in een ruimte met an dere militaire leermiddelen en op 18 juli, de dag van de explo sie, door de instructeur uitge kozen. Voorzitter Quartel van de Algemene Christelijke Orga nisatie van Militairen heeft vertrouwen uitgesproken in de door de minister aangekon digde maatregelen. De soda- tenvakbond VVDM meent te mogen concluderen dat vooral een goede arbeidsomstandig hedenregeling voor de krijgs macht geboden is. Van onze redactie binnenland WOERDEN - Duizenden werknemers in het mid den- en kleinbedrijf heb ben dit jaar volgens de Dienstenbond FNV 150,- tot 350,- te weinig vakan tiegeld ontvangen. Oorzaak daarvan is een foutieve berekening van het brutoloon. Er hadden eerst enkele sociale pre mies van af getrokken moeten worden. De bond concludeert dit uit herbe rekening van de loon- strookjes van 35 bedrijven. De bond heeft minister Ruding verzocht de nu te veel betaalde belasting aan de gedupeerde werkne mers terug te geven. Volgens een woordvoer der van het ministerie van Financiën dient te weinig ontvangen vakantiegeld door de werkgever bij de volgende loonbetaling te worden gecorrigeerd. De minister heeft daar niets mee te maken, aldus de woordvoerder. JEN HAAG - Wie in Zaanstad woont, betaalt voor zijn stroom al gauw dertig tot veertig procent meer dan iemand in Nijmegen of Bra bant. Verschillen bij een ge middeld gebruik van driedui zend kilowatt/uur van twee honderd gulden per jaar zijn normaal, van vierhonderd gulden al geen uitzondering meer. Dat constateert de Consu mentenbond na een onderzoek naar de stroomtarieven in ons land. De bond vindt deze ver schillen voor wat ze een basis behoefte noemt niet terecht en pleit voor een landelijk meer gelijk tarief. Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft la ten weten de tarieven op één lijn te willen brengen. Van onze redactie binnenland ALMERE - Duizenden woningen, met name flats, bljken te zijn aangetast door betonrot. Met het her- stll van deze in het geheel niet verwachte schadepost isvele miljoenen guldens gemoeid. /oor de bewoners van de fits dreigen in het algemeen gen gevaren. In één geval eet een woningbouwcorpo- rafe extra maatregelen moe- tet nemen in verband met de veïigheid. Dit heeft directeur N.van Velzen van de Nationa- le Voningraad(NWR) desge- vriigd meegedeeld. De NWR is eei koepelorganisatie waar- bij ogeveer achthonderd wo- ningorporaties zijn aangeslo ten. Hc probleem doet zich voorl in de hoogbouw voor. Het eton laat los, hetgeen tot ondehoudsproblemen leidt. Zonór degelijk onderhoud blijkn de flats niet te hand- havet terwijl volgens Van Velza jaren is gedacht dat betonjarenlang probleemloos mee zu gaan. Uitonderzoek van de raad blijkhet probleem zich in het hele lnd voor te doen. Als mo gelijk oorzaken van de beton rot nemt hij de samenstelling van et indertijd gebruikte beton die misschien wel eens iwijftachtig is geweest, de agres:e op beton, bij voor beeldde zure regen, en het verkerd gebruik van het ma- teriaa De aad heeft bij het minis terie an Volkshuisvesting al enkele keren tevergeefs ge- ™aag een commissie van ikudigen in te stellen om het prbleem van de betonrot te onerzoeken. Een woord- voerde van het ministerie van volkshuisvesting ver- tlaaro desgevraagd dat er in °Pdraat van het ministerie al een oiierzoek gaande is naar "e prolemen rond het beton. °ve het eventueel verhalen I van d schade op de betonle- veran.er of de aannemer is Van Velzen somber gestemd. Er moet sprake zijn van ver wijtbare schuld en met zure regen als mogelijke oorzaak wordt dat volgens hem erg moeilijk. Bovendien is een aannemer niet „eeuwig aan sprakelijk". Van Velzen meent dat uit de problemen twee lessen zijn te trekken. In de eerste plaats zal veel kritischer moeten worden gelet op de toepassing van be ton. In de tweede plaats is het volgens hem de vraag of nog wel langer chemische midde len aan het beton kunnen wor den toegevoegd. De vraag of de overheid in het verleden wellicht onvoldoende controle heeft uitgeoefend, beant woordt hij ontkennend. Van betonrot bij waterstaatkundi ge werken (viaducten, brug gen, enzovoorts) is volgens een woordvoerder van het minis terie van Verkeer en Water staat geen sprake. Een scherpe controle op het gebruikte be ton sluit problemen volgens hem uit. In het donderdag versche nen jaarverslag 1982 van de Stichting Betonmortelcontröle wordt gemeld dat vorig jaar Ipij de 187 aangesloten, goedge keurde bedrijven (die 95 pro cent van de produktie voor hun rekening nemen) 1304 controles zijn uitgevoerd. In 72 procent van al die bezoeken werden alle gecontroleerde za ken in orde bevonden. De aan gesloten bedrijven worden ge middeld zeven keer per jaar onverwachts bezocht. Eén keer wordt het gehele bedrijf onderzocht, de andere zes keer gaat het om steekproeven. en slappe winter is de ser eens normaal en g, maar nog koud en ie valt een fikse hagel" atig depressies en on- end warme dag (in he rordt het 25° en meer) juni een hevig onweer ruit grote hagelstenen i (onder Breda) trek nt een windhoos, ze» jrnado. de Betuwe 1!- getroffengrote scha- droog en zonnig, f®f! rmaand. Op 18 iu, Toch slaan die maan ;1 zware onweersbuien n betrekkelijk norma 1 augustus wordt h daarna blijft het kw grens j fl|J IEDERLAND, het weekblad dat grossiert in schandalen, ™eet> melden dat Nederlandse officieren in Suriname hand- en Wensten hebben verleend bij de staatsgreep, die bevelheb ber Buterse aan de macht heeft gebracht. Dat zou blijken uit j ;,senn®r geheim rapport van de Nederlandse contra-inlichtingen- Enngen al eerder geruchten over de betrokkenheid van leden e Nederlandse Militaire Missie in Suriname bij de staats- ue?yan Bouterse. Die geruchten zijn tot nu toe door de politie- Vm van defensie tegengesproken. Geen wonder, aldus Rje legerleiding heeft voor de minister de feitelijke gang van '*e verborgen gehouden, bseraais die niet loyaal zijn tegenover de politieke leiding van ni!t S'e? Dat is geen 9er'n9e beschuldiging. Zo'n aantijging kan "nif[IWeersproken blijverh want met het primaatschap van de J1'1™5 hiding van het militaire apparaat staat of valt de demo- van De rechtsorde- Minister De Ruiter moet maar snel opening heri i 8n geven' 00k in het belang van de goede naam van het dio h dSe officierscorps. Intrigerende generaals en officieren L*?, als ClA-agenten zouden hebben gedragen, passen niet I "^Nederlandse rechtsorde. iouiendien: het Nederlandse Surinamebeleid zou volstrekt on- I QPlrf ^cuunanuöc oui n icu i icuciciu iuu vuiau cru ui i- IL? ardi9 worden als de beschuldiging niet ontzenuwd zou I das-h0, dat de Bouterse op wie wij nu zoveel kritit I '-icis met Nederlandse hulp in het zadel is gehesen. „BLOEMEN, ook op vakantie". Onder dat motto werden gisteren op het strand in Hoek van Holland 150 rozen uitge deeld. Twee bereden agenten, die terugkeerden van een strandpatrouile, behoorden tot de gelukkigen. - fotoanp Van onze correspondent DEN HAAG - Het Nederland se bedrijf Union Oil Company, kantoorhoudend te Breda, is gisteren begonnen met de pro ductie van ruwe olie vanuit een nieuw veld in de Neder landse sector van de Noordzee. Verwacht wordt dat de pro duktie in 1984, tesamen met die uit twee in september 1982 in exploitatie genomen velden in de sector, vanaf volgend jaar 25.000 vaten (3975 kubieke meter) olie per dag zal bedra gen en dat twintig jaar lang. Daarmee is de Nederlandse behoefte, naar huidige maat staven gerekend, voor enkele procenten gedekt. Maar samen met andere exploitaties die in voorbereiding zijn, 'kan het mooi aantikken', aldus een woordvoerder namens Union Oil. „Het kan zelfs zaak wor den te kiezen: wat maken we het éérst op: de gasbellen of de olievelden?" Voor de eerste twee velden in de sector Ql, 'Helm' en 'Hel der' genaamd, stelde koningin Beatrix een half jaar geleden de pijplijn in gebruik waar mee de eerste commerciële olie uit het Nederlands deel van het Continentaal Plat in Am sterdam aan land werd ge bracht. Het Hoorn-veld, dat nu in produktie is genomen, werd in 1980 ontdekt in blok Ql, ongeveer 40 km westelijk van Den Helder. Het blok wordt gezamenlijk door Union Oil en Nedlloyd geëxploiteerd. ROTTERDAM - Hervatte be sprekingen tussen de bonden en Shell hebben niet geleid tot een cao-akoord voor de onge veer 6000 werknemers van Shell-Pernis en Shell-Moer- dijk. De bonden verwijten het concern onder meer te weinig te doen voor de werkgelegen heid. De bonden gaan opnieu- we hun leden raadplegen die de onderhandelaars al eens eerder terugstuurden naar de onderhandelingstafel. DEN HAAG(ANP) - Minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken wil het rapport Gruij- ters over de handel en wandel van het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP) alleen aan de voorzitter van de Raad van Toezicht van het ABP, W. Wieringa ter inzage geven. J. Anneveld, namens de CNV-ambtenaren- bond CFO lid van de Raad van Toezicht, heeft dat bevestigd. Wieringa zelf was don derdag niet bereikbaar. In een brief aan de leden van de Raad van Toezicht schrijft Wieringa dat hij het juist vindt dat de minister zelf zijn besluit voor de raad komt toelichten en niet slechts de voor zitter vertrouwelijk informeert. ROTTERDAM - Het Ameri kaanse kolengraafproject van het inmiddels praktisch opge splitste RSV-concern is onder gebracht bij Metec Inc., een onlangs opgerichte volle doch termaatschappij van RSV, die is gevestigd in Lexington in de Amerikaanse staat Kentucky. De raad van bestuur en be windvoerders van RSV heb ben dit donderdag meege deeld. RSV heeft hiermee de vrij heid van handelen gekregen om geheel zelfstandig het ver dere beleid te bepalen rond het .project, dat ooit een van de hoofdoorzaken voor het deba cle rond het Rotterdamse con cern is geweest.Volgens de raad van bestuur en de be windvoerders is dat beleid er op gericht de inmiddels geda ne investeringen volgens schattingen ruim 400 miljoen zoveel mogelijk te gelde te maken. Daarnaast moet de technische kennis in Neder land zoveel mogelijk behouden blijven. Het kolengraafproject van RSV in de Verenigde Staten werd enige jaren geleden met veel optimisme wereldkundig gemaakt. De opbrengsten vie len echter zwaar tegen. De be langrijkste redenen waren het ineenstorten van de steenkool- markt en kinderziekten. Een windmolen op elke flat en elk kantoorgebouw. Dat is wat ons land nodig heeft. Dat geeft onze economie weer een flinke bries in de zeilen. Het zal een lust voor het oog zijn, al die gigantische wieken. Heel Nederland in de wolken! Maar er zitten helaas nogal wat haken en ogen aan die wieken. Want het beton waaruit ons land is opgetrokken, begint zijn spierkracht te verliezen. Betonrot noemen ze dat. En er is wat aangebetonrotzooid de laatste jaren. Strandkastelen zijn nog steviger dan de flats warin wij leven. En daar zou dan een windmolen bovenop moeten! Voorzichtig proberen ze de schuld te geven aan slecht weer, uiteraard aan de zurge regen (de Nieuwe Zondebok) en straks waarschijnlijk ook aan het Sahara-zand. Onze gebouwen kunnen de weelde van de windwieken niet dragen. Als we aan kolos sale windmolens beginnen, zullen we toch eerst deugdelij - ke betonmolens moeten ma ken. Bovendien moeten we nog even toestemming vragen aan onze huisdieren. Ze hebben ook wat te zeggen. Gelukkig niet te veel, want als ze stemrecht zoii- den hebben, zouden ze verre weg de grootste partij van Ne derland vormen. Er zijn meer huisdieren in Ne derland dan mensen. En dan hebben ze de vlooien, mieren, spinnen, kakkerlakken en pis sebedden nog niet eens meege teld. Pas als hond en kat toestem men, kunnen we de windmo len als nieuwe huisgenoot in troduceren. Dan wordt baasje molenaar. Wie waagt die wind MERIJN Van onze correspondent NIJMEGEN - Het moet maar eens afgelopen zijn met de ongecontroleerde wildgroei rond aerobic dancing. Dat vindt staats secretaris Van der Reijden. Hij wil een gedegen oplei ding voor leraren in het le ven roepen, zodat de con sument weet of hij te ma ken heeft met een be trouwbaar adres of met een beunhaas. Sinds de sobere pia noklanken van de ochtend gymnastiek zijn vervan gen door het meer swin gende disco-geluid via het cassettedeck zijn de 'fit ness-centra', waar aero bic-dancing kan worden beoefend, als paddestoelen uit de grond geschoten. Op dit moment mag iedere on gediplomeerde particulier zichzelf aerobic-dance-le- raar noemen en in een zaaltje leiding geven aan een groepje zich in het zweet werkende mensen. „Onverantwoord", zo zegt de staatssecretaris. Vandaar, dat het ministe rie van WVC in de toe komst alleen aerobic dan cing-opleidingen erkent als de leraar een aanvul lende cursus heeft gevolgd. Binnenkort zullen die cur sussen van start gaan on der auspiciën van het Ko ninklijk Nederlands Gym nastiek Verbond. In een aantal gevallen zet de staatssecretaris vraagtekens bij de deskun digheid van de leraren die aerobic-les geven. Hij be twijfelt of er wel voldoen de rekening wordt gehou den met de gevaren voor de gezondheid door de gro te belasting, waaraan vaak ongetrainde lichamen worden blootgesteld. Op dit moment zijn er weinig garanties voor deskundig lesgeven, aldus Van der Reijden. Volgens het ministerie van WVC is het niet de be doeling en ook niet moge lijk om hiermee een einde te maken aan de explosie ve (wild)groei van aerobic dancing-scholen. Wel hoopt de staatssecretaris dat de consurrtent zich be ter bewust wordt van de gevaren die aan deze vorm van gymnastiek zijn ver bonden en daarom kiest voor een erkende oplei ding. In het ritmische gym- wereldje wordt het voor nemen van de staatssecre taris toegejuicht. Door Herman Mertens IN het leslokaal van artillerie schietkamp Oldebroek bij 't Harde is „nog enige discussie geweest over de vraag hoe men kon zien of deze munitie onschadelijk was", staat in het onderzoeksrapport van de Ko ninklijke Marechaussee. Volgens enkele dienstplich tigen, die de rampzalige les hebben overleefd, bleek daar uit hoe vast de pas 22-jarige instructeur J. de Bakker, die door de ontploffing van een mortiermijn de dood vond, ge loofde dat hij instructiemuni tie toonde. Toch moet hij fou ten hebben gemaakt, is de le zing van overste Margerueta, die als munitie-expert bij uit stek geldt en als adviseur deel uitmaakt van het onderzoeks team. Allereerst heeft hij niet opgemerkt, dat een goed zicht baar ingeslagen en rood ge verfde letter O ontbrak op de mijn. Deze standaard-aandui ding had er persé op moeten staan. „De Bakker dacht een nauwkeurig nagebootst model te tonen, dat alleen door die letter O van een echte is te on derscheiden," aldus Margue- reta. Deze ongeladen en van een O voorziene instructie-model len mogen volgens de voor schriften alleen aan de mili tairen getoond worden. „Ze zijn bedoeld om te laten zien hoe een dergelijke mijn er nu in het echt uitziet. Daarna wordt het ding terug in de kast gezet." Maar hier maakte de instructeur zijn tweede, fatale vergissing. Hij verbrak het ze gel en verwijderde het ontste kingsmechanisme om te laten zien hoe dit in zijn werk gaat. Een mogelijke verklaring voor deze twee vergissingen is, dat de uit Elburg afkomstige wachtmeesterinstructeur in zijn les 'mijnen en valstrikken' niet eerder met dit soort mor tiermijnen was omgespron gen. „Maar dan nog is het on verklaarbaar", aldus Margue- reta, „want De Bakker heeft tijdens zijn tweejarige oplei ding tot instructeur aan de on- derofficiersschool in Weert en gedurende zijn specialisatie daarna in Schayk wel degelijk geleerd hoe die dingen eruit zien en hoe ze functioneren. Het is zelfs zo, dat we alle les sen aan instructeurs dubbel geven om maar te voorkomen, dat er door ziekte of iets der gelijks gaten in de opleiding zouden kunnen ontstaan." De Bakker is niet de enige die zich vergiste. Want een scherpe mijn had natuurlijk nooit in het leslokaal terecht mogen komen, met of zonder O. Uit het onderzoek stijgt een scala aan blunders op. Onver schilligheden bij het hanteren van de talloze procedures, richtlijnen en regels. Het niet of ten dele uitvoeren van op drachten. Slordig administre ren. Zo werd de ramp de afslui ting van een reeks gebeurte nissen, een mixture van pure toevalligheden en stommitei ten, die het meest macabere brein niet had kunnen beden ken. „Als het niet echt was ge beurd, zou niemand het ver zinnen", aldus een nog steeds onthutste minister De Ruiter. Elke handeling gaat over duizend, niet altijd even geïn teresseerde schijven en bij el kaar waarborgen ze slechts een papieren veiligheid. Die indruk blijft over na lezing van de wijze waarop in de krijgsmacht aantoonbaar is omgesprongen met de veilig heidsvoorschriften. Hoe vaak is het goed gegaan?

de Stem | 1983 | | pagina 3