Laatje niks wijsmaken. Ik wil weer met zo 'n oud toestel de straat op 'In vierde versnelling de wateren bedwingen' DE STEM Familie berichtenl Volop act t Alles wat nodig, nuttig, leuk, lekker of machtig mooi kan zijl staat dagelijks voor alle leeftijden in de advertentiekolommen van de krant. Geslaagde fee camping Pani VAN DER HOOFT DE STEM VAN VRIJDAG 29 JUL11983 CORNELIS FRANCISCUS MARIE FRANKEVIJLE Johanna Koemans thé pniou/ Drugs, 't Is één van die moeilijke, stiekeme onderwerpen En daarin schuilt een groot gevaar: dat er ruimte ontstaat voor rare praatjes. Voor overspannen verwachtingen Voor angst en onzekerheid Het vervelende gevolg is dat bijna niemand weet hoe 't nou eigenlijk precies zit met drugs. Daarom is nu een nuchter, feitelijk boefje ver schenen Het heet „Wat iedereen over drugs zou moeten weten". Vraag 't aan Lees't. En laat je niks wijsmaken MADESE CAMERA-VERZAMELAAR HARRY WUERMARS: 1 Fons steekt met vrachtwagen-vlot de oceaan over VRIJDAG 29 JUL11983 Informatie voor Generaties Dankbaar voor de liefde die hij ons schonk en de zorg waarmee hij ons heeft omringd, delen wij u mede dat plotseling van ons is heengegaan onze dierbare vader, schoon vader en lieve opa weduwnaar van in de leeftijd van 70 jaar. Wij bevelen onze dierbare overledene in Uw gebeden aan: Roosendaal: Marlies en Leen Robby en Debbie Oosterhout: Jan en Lilian Maartje Terneuzen: Ine en Noël Janet Hulst: Philie en Ferdy Hans en Tom 4561 CE Hulst, 27 juli 1983 Zomerstraat 11. De plechtige uitvaartdienst zal plaatsvin den zaterdag 30 juli om 11.00 uur in de Ba siliek van de H. Willibrordus te Hulst, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op het R.K. kerkhof aldaar. Samenkomst voor de aanvang van de uit vaartdienst in de basiliek. Vrijdag 29 juli om 19.00 uur zal een eucha ristieviering worden gehouden in de basi liek. Vader ligt opgebaard in de rouwkamer van het St.-Liduina-ziekenhuis te Hulst. Er is gelegenheid om afscheid van vader te ne men vrijdag a.s. van 14.00-15.00 uur en van 19.30-20.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de teraarde bestelling op het kerkhof. Zij die bij vergetelheid geen rouwbrief hebben ontvangen, gelieven deze adverten tie als zodanig te beschouwen. Kosteloos Bij exploit van onder getekende d.d. 22 juli 1983 is ten verzoeke van Josepha Johanna Maria Frijters, wonende te Baarle-Nassau (procu reur Mr. J.C.M. Bruurs), gedagvaard Eduardus Gerardus Josephus Bruurs, zonder bekende woon- of verblijfplaats in het Koninkrijk en zonder bekende woon plaats elders mitsdien mijn exploit doende door aanplakking van een afschrift dezes aan de gehoorzaal van de Arrondissementsrecht bank te Breda, terwijl een tweede afschrift door mij, deurwaarder, is overgegeven aan de Edelachtbare Heer Of ficier van Justitie bij gemelde rechtbank, door wie het oorspron kelijk van dit exploit voor „Gezien" is gete kend, om op dinsdag de vierde oktober negen tienhonderd drie en tachtig, des voormid dags te tien uur, niet in persoon doch vertegen woordigd door een pro cureur, te verschijnen ter openbare civiele te rechtzitting van de Ar rondissementsrecht bank te Breda, alsdan en aldaar gehouden wordende in het Ge rechtsgebouw aan de Kloosterlaan 46; De vordering strekt tot echtscheiding met ne venvorderingen. Y.W.C.M. van den Heuvel, als tgv. end. dw. werkzaam ten kantore van W.C.J. Rosmalen, Gerechts deurwaarder, Kon- ginnestraat 104, 4818 HE BREDA. orthopedisch kussen bij nek-en rugklachten Steenstraat 23 - Hulst Tel. 01140-14120 Bij vonnis van de Ar rondissementsrecht bank te Breda, d.d. 31 mei 1983 is het faillisse ment van de heer J.L.C. van Tichelt, wonende te Schijf aan de Hoekven- sedreef numero 22 op geheven wegens de toe stand van de boedel. Mr. C.H. Molenaar Advocaat en procureur Zundertseweg 22 Postbus 37 (4715 ZG) Rucphen. "Adv,-,.,- ren helpt u op weg. i»isl«ktot99 Inlichtingen: De Stem. 076-236911 BEGRAFENISONDERNEMING J. de Kok, tel. 01103-1517, b.g.g. 1327 PRUNUSSTRAAT 25 4431 DC 'S-GRAVENPOLDER Publikatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame. Ik wil dat boekje graag lezen. Stuur't me maar. Naam Adres: Postcode-, Plaats: Vul de coupon in, plak 'm op een briefkaart met ft- extra aan postzegels voor verzend kosten en stuur 'm op naar FZA-bureau, Postbus I7l. 3720 AD Bilthoven. Van een onzer verslaggevers MADE - Het verzame len van oude camera's, bij voorkeur met veel houtwerk, een gekleur de balg en veel koper. Dat is de liefhebberij van de Madenaar Harry Wijermars. Zeven jaar verzamelt hij nu en zijn collectie oude toe stellen is inmiddels gegroeid tot het aantal 40. Het zijn er ooit meer geweest: 80. „Maar ik heb er eens in een keer een heleboel verkocht om opnieuw in de verzameling te kunnen investeren", aldus Harry Wijermars. Zijn oudste camera is van rond 1890. Een vrij primitief toestel, als je weet dat de ge schiedenis van de fotografie in 1839 begonnen is. Exact valt de leeftijd van een toe stel meestal niet vast te stel len. „In die tijd was het meestal zo dat een meubel maker de houten kast maakte en die bij een in strumentenmaker wegzette om het toestel te complete ren met een lens, sluiter en balg. Echt grote fabrieken waren er toen nog niet. Wel een heleboel kleine bedrijf jes", aldus de Madese verza melaar. Dubroni In de loop der jaren heeft het verzamelen van oude ca mera's een grote vlucht ge nomen en er worden grote sommen betaald voor spe ciale toestellen. Een Dubroni van 1860 is volgens Michel Auer's „The Collectors Gui de to Antique Cameras" dik vijftienduizend gulden waard. Dit Franse produkt bood toen al de mogelijkheid tot een vorm van direct- klaar-fotografie: in het toe stel kon het lichtgevoelige materiaal meteen ontwik keld en gefixeerd worden. De oude camera's worden uiteraard niet door goede gevers bij Harry Wijermars thuisbezorgd. „Ik ga alle rommelmarkten af op zoek naar interessante toestellen. Ik ben pas naar Brussel ge weest en naar Amersfoort. Daar wordt jaarlijks de op twee na grootste overdekte markt van de wereld gehou den. Een keer hebben we on ze hele vakantie in Engeland op de markten daar afge stemd. Laatst was ik ook in Parijs. Daar dichtbij wordt op de eerste zondag in juni een bekende camera-markt gehouden. Doordat de ver zamelaars steeds vroeger zijn gaan komen, in de hoop het eerst iets moois te ver schalken, is het aanvang- suur van de markt steeds vroeger komen te liggen. Nu is dat al vijf uur, half zes. Het aanbod in Parijs is heel groot. Uiteraard, want in Frankrijk is de fotografie ontstaan." Pastoor Harry Wijermars stond aan de wieg van de Camera Old Timer Club Nederland, Harry Wijermars met zijn verzameling oude camera's. ik alleen toestellen, waaraan opknapwerk zit dat binnen mijn eigen vermogens ligt. Laatst heb ik nog wel gefo tografeerd met een oude spionage-camera, niet veel groter dan een luciferdoosje. De film daarvoor moest ik zelf knippen. De resultaten waren overigens verrassend goed." Zijpad een inmiddels bloeiende vereniging die tweemaal per jaar een markt houdt, waar van er een Internationaal is. „Tot de vaste gasten behoort de Amerikaan Steven Stuart. Die man was vroeger pastoor, maar nu drijft hij in Amerika een postorder-be drijf in oude camera's. Elk jaar komt hij met twee grote koffers vol naar onze markt. En elk jaar vertrekt hij met lege koffers en een volle portefeuille. Toen we eens in Amerika waren, hebben we hem opgezocht. Het postor derbedrijf bleek een schuurtje achter zijn woning te zijn, tot de nok toe vol met prachtige oude toestellen." Sinds hij camera's verza melt, is het zelf fotograferen op de achtergrond geraakt. „Nee, dat doe ik inderdaad nauwelijks meer. Mijn aan dacht richt zich nu op het restaureren van oude came ra's. En dat tot een bepaalde hoogte. Ik ben geen instru mentmaker. Daarom koop Enige tijd geleden heeft de Madese verzamelaar zich op een zijpad begeven: hij is nu bezig met de restauratie van een prachtige stereo-kijker, ruim honderd jaar oud en rijkelijk voorzien van hout snijwerk. Over de kwaliteit van de oude camera's valt doorgaans veel goeds te zeg gen, al waren ze heel wat minder handig dan de mees te hedendaagse spiegelre flex-toestellen. „Vooral de kwaliteit van die oude objectieven is op vallend goed. Sommige foto grafen gebruiken vandaag nog zo'n oude lens voor hun portretten. Ze munten uit door scherpte, geven een zachter beeld, wat tot prach tig effecten leidt. Eigenlijk is het fantastisch dat het toen al mogelijk was zulke goede lenzen te maken", aldus Wijermans in zijn huiska- - foto de stem johan van gurp mer in Made, aangekleed met oude camera's en foto's. Een blik door de Collec tors Guide toont dat heel wat 'vondsten' van de came ra-industrie al vele decen nia oud zijn. „Dat klopt. Al rond 1910, 1920 werden er bijvoorbeeld al superkleine camera's gemaakt. Er waren toen bijvoorbeeld toestellen te koop, ingebouwd in een horloge, een wandelstok, een dasspeld of een Cola-blikje. Eigenlijk leverden die fabri kanten toen een grotere prestatie, omdat zij niet de beschikking hadden over de aanwinsten van de micro- electronica", legt Wijermars uit. Één bepaald type toestel heeft hij nog niet kunnen vinden. Zelfs een oproep via de radio heeft niet geholpen. Dat is het apparaat waar mee rond de eeuwwisseling straatfotografen op pad gin gen. „Dat was een vrij grote kast, waarin de fotograaf de glasplaat meteen kon af werken. Zo'n toestel zou ik graag hebben. Rond 1895 waren ze hier al op straat te zien, het meest in de jaren tussen 1910 en 1920. Naar verluidt worden ze in Spanje en Portugal zelfs nu nog ge bruikt. Als ik zo'n toestel vind, wil ik er weer mee de straat op gaan." A12 giiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiinL VAN GEND&loos air 'i-1 i E Twee weken geleden doopten Fons (met microfoon) en zijn vrouw Kee hun vrachtwa- E gen-vlot. Ze deden dat met een fles melk en een flesje wijn. „We vonden champagne nét S een wat te edel vocht voor zo'n vlot. Vandaar", aldus Fons, die gisteren op weg toog naar E Rotterdam. - foto archief de stem DoorJelle Boonstra E HILVERSUMKALM- 1 THOl'T - Een vrachtauto E van Van Gend en Loos, ge- E monteerd op een vlot. Dat is het dwaze vaartuig, waar- mee de (oorspronkelijk) uit E het Belgische Kalmthout E stammende Fons Oerlemans E samen met zijn vrouw Kee E Arens de oceaan wil be- E dwingen tijdens de over- E steek van New Vork naar E Nederland. S Het is voor de vijfde keer E dat Belgische Fons de ele- E menten tijdens een oceaan- 5 reis gaat trotseren. Drie E maal dobberde hij met een E vlot van het ene continent E naar het andere, en in 1981 waagde hij zelfs de tocht in E een vijftien meter lange 1 stoomketel. Gisteren is Fons E met zijn vrachtwagen-vlot E op weg gegaan van Hilver- E sum naar Rotterdam. E Volgende week zal het 1 vlot daar op het Poolse E vrachtschip Skikorsky wor- E den geheseh, dat Fons' vaar- E tuig naar Amerika zal ver- E voeren. „We nemen een E week daarna zelf het vlieg- E tuig, en dan zijn we net voor E de aankomst van het schip E in New York", aldus Fons E Oerlemans. In de schaduw E van het vrijheidsbeeld zal E vervolgens op 10 augustus E het ruime sop worden geko- E zen. E Zonder problemen wist Oerlemans Van Gend en S Loos voor zijn onderneming E enthousiast te maken. De E vervoersonderneming bleek E best in te zijn voor wat extra E publiciteit. Vandaar ook dat de tocht begint in New York en zal eindigen in vader- landse dreven. Gehoopt wordt op een bejubelde in- S tocht, waar snorrende en knippende camera's in veel- E voud de naam Van Gend en E Loos zullen registreren. I Slimme zet Nederland zal in de herfst E ook op de televisie de avon- E turen van Fons kunnen ver- si nemen. Van de TROS krijgt E Fons Oerlemans een profes- S sionele filmcamera mee, S waarmee hij de spannendste E perikelen temidden van E (woest) weer en water zal E vastleggen. Een slimme zet E van de TROS-jongens. Een S eerdere film, die de BRT in E 1981 van Fons en de zijnen E maakte, kreeg op het televi- E siefestival van Cannes na- E melijk een eerste prijs toe- E gekend. Ook nu heeft de BRT zich alweer geïnteres seerd getoond in de filmi sche avonturen van één der bekendste zonen van het volk. Fons kon uit het grote wa genpark van Van Gend en Loos onbelemmerd een keu ze doen. Hij koos een enkele jaren oude vrachtwagen met een lengte van zeven meter. In de haven van Hilversum (de plaats waar hij nu in woont bij zijn schoonouders) werd de afgelopen weken flink geknutseld aan de vrachtwagen. Eerst werd een zwaar stalen vlot, met twee drijvers van ruim tien meter lengte, in elkaar ge last en daarna nam Fons de vrachtwagen eens fiks onder handen. Niet schakelen „We hebben de drijfas van de 6 cilinder 115 pk diesel motor naar een schroef ge leid en het stuur verbonden met een systeem van roe ren", zegt hij. „Zo kunnen we straks gewoon in de ca bine sturen. Er is slechts één probleem: we kunnen niet schakelen, dus we zullen de wateren in de vierde ver snelling moeten bedwin gen". „We hebben expres voor een wat oudere wagen geko zen. Die heeft zichzelf ten minste al bewezen. Met een nieuwe moet je het altijd maar afwachten. Maar ver der is er niets aan de wagen veranderd. Het is een dood normale vrachtwagen". Over de afloop van het dolle avontuur tast ook Fons voorlopig in het duister. „We hebben weliswaar een paar proefvaarten gemaakt, maar hoe het gevaarte zich op de oceaan gaat houden moeten we in de praktijk nog maar afwachten". De overtocht per vracht wagen biedt het grote voor deel dat de overdekte laad bak als woonverblijf kan worden gebruikt. „We heb ben er een keukentje in ge zet met een wasbakje en een tweepits gasstelletje. Ook zijn er drie britsen, waar je niet gemakkelijk uit kunt vallen. Twee voor m'n vrouw en ik en de derde voor reisgenoot Kees Cre- mer uit Groningen". De wereldreizigers heb ben gisteren 5000 liter diesel getankt en inmiddels ruim 700 kilo (blik)voedsel in de wagen opgeborgen. Verder gaat er 500 liter water mee en dan is er nog net ruimte voor navigatie-apparatuur, een moderne radio, een red dingsvlot en een installatie om van zout zeewater zoet drinkwater te maken. Halverwege wil het echt paar op de Azoren een tus senstop maken om nieuwe proviand en brandstof te bunkeren. Dan wordt ook zoontje Robin (1 jaar) aan boord gebracht, dat pa en moe op het laatste stuk zal vergezellen. Als wind en water de do lende 'vrachtvaarders' wel gezind zijn, moet de het Van Gend en Loos-vlot eind sep tember of begin oktober (Neder)land in zicht krijgen. Afhankelijk van het punt waar men dan belandt wordt besloten of de koers naar Rotterdam of Amster dam wordt verlegd. Zeeman Fons kij kt na vier oceaan reizen nauwelijks meer te gen de onderneming op. „En m'n vrouw ook niet. Ze is al één keer meegeweest op een vlotreis. En hoewel ze eerst wat zeeziek is geweest, bleek het zó'n zeeman te zijn. Geen probleem", verwacht Fons. Fons heeft al in zoveel stormen gezeten, dat hem het angstzweet niet meer op het voorhoofd zal verschij nen. „Eén keer ben ik zelfs midden in de nacht in een zware zee van het vlot ge vallen", verhaalt hij zonder veel opsmuk. „De beman ning lag net te slapen zodat niemand me in de gaten had. Voor de veiligheid hangen we altijd een dertig meter lange lijn achter de vaartui gen. Daar kon ik me geluk kig nog net aan vastgrij pen". „Met onze ruime ervarin gen zitten de moeilijkheden 'm beslist niet meer in het weer", aldus Fons „De grootste problemen tijdens zo'n oceaanreis zijn van psy chische aard. Na een paar weken is het moeilijk om steeds maar weer dezelfde mensen te zien, en steeds op elkaar aangewezen te zijn". Maar de goede onderlinge verhoudingen - zo is zijn stellige verwachting - zullen ook tegen deze zware druk gemakkelijk opgewassen zijn. Fons en Kee zullen in oktober dan ook ongeknakt van geest vaste voet aan wal zetten. Ellllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil|lllll,? Van een onzer verslaggevers KKUISPOLDERHAVEN - j)e Saeftinghse Snorrenclub heeft voor het weekeind van zaeterdag 6, zondag 7 en maandag 8 augustus een 'snorrenkermis' op touw ge- zet in Kruispolderhaven. De activiteiten spelen zich af rond staminee Den Burt- man, waar allerlei kraampjes en attracties staan opgesteld. Er wordt overigens nog gezocht naar Uitgc Wall VOGELWAARDE - De i waarde en omgeving ho winter niet te vervelen. Dat blijkt uit het nieuwe pr Stichting Walhalla, dat volger de en Hengstdijk wordt vers keuze biedt aan activiteiten. Verdwenen uit het activitei tenpakket zijn de maandelijk se filmdag en het jazzballet. Dit vanwege de te geringe be langstelling. Tegenover dit verlies staat echter een aantal nieuwe cursussen en activitei ten, zoals een drietal kleding- cursussen, twee voedingscur sussen, danslessen, een cursus biezen en matten en een cur sus zelfverdediging. Door het stopzetten van de filmactiviteiten en het kinder- jazzballet, onderdelen die veel verlies opleverden, kunnen de cursusgelden voor alle activi teiten verlaagd worden. Zo gaan bij voorbeeld Hatha Yoga en jazzballet (vanaf 14 jaar) omlaag van 55 naar 50 gulden per tien lessen. Alle ac tiviteiten worden geconcen treerd in zaal Van Schayk, die begin augustus een grote op knapbeurt zal krijgen. Als te genprestatie voor het opknap pen kan het onderkomen tegen energiekosten gebruikt wor den. Evenals vorig jaar staat ko mend seizoen Hatha Yoga weer op het programma, een activiteit waarvoor het gehele jaar een wachtlijst moest wor den bijgehouden. De yoga wordt gegeven op maandag avond van 19.30 tot 20.30 uur. Ook het jazzballet voor perso nen van 14 jaar en ouder gaat in september weer van start, en wel op de donderdagavond van 19.30 tot 20.45 uur. Dit sei zoen is er ook aerobic-dance verwerkt in het opwarmpro- gramma. Voor de tafeltennissers, toch zo'n 35 man sterk, is er ko mend seizoen de gelegenheid om mee te spelen in een zelf opgezette competitie met an- dc cl lil ge d« 18 se oo ok be vei len Be de, zei ges Ier kw ven voc \i ven din ma ma! mal mee gaa sus gen li ook gen voo het acti inli met let, zelf Kor 182£ Kle 1313 vo© sust stra IlllllllllllllllllllIlllllllllllll g Van onze correspondente tent, |NIEUWVLIET - Maandag |'s onder een stralende zo- |merzon de feestweek op camping Pannenschuur van start gegaan met een ballon- S wedstrijd waarbij ruim 400 5 ballonnen de blauwe lucht een kleurig aanzien gaven. Om twee uur werd in de gfeesttent de week officieel |geopend door Willem Oos- terbosch. De heer Lucien gRoelands van de werkgroep Pannenschuur dankte het |echtpaar Van de Velden na- |mens de campinggasten |voor de 25 jaar gastvrijheid I u? men reeds heeft genoten. |Hij hoopte dat spel en sport komend jaar realiteit zal |ZiJn zodat de werkgroep de activiteiten zal kunnen uit- g weiden met tennis, voetbal ®wetera. Hij bood de heer en mevrouw Van de Velden na- mens de werkgroep een tin- en wandbord aan. Daarna onden de aanwezigen zich "leven tijdens de Vlaamse wmis met ballen gooien, ouwtrekken, grabbelton, rad van avontuur enzo- ?torts. Aan de inwendige ens was ook gedacht mid- 5 6611 barbeque welke j ®?g aftrek vond bij het rj Jlek. 's Middags konden i bezoekers genieten van j bdemonstratie van oude I f.? hten en js avonds was i fen demonstratie van xelse klederdrachten. h/5? a"es opgeluisterd door aaiorgel voor de muziek. or de mooist versierde ^ll"iiiiiiiii, ging fami de Wint Oks, Dier! Weel meld van zeel. ging de fa: Wc zich dens voor Vana avon klein voor dag mast! Avon hebbt draai cus T tent met kinde acrob kinde men men trekk verzo Vai trekk progr Zat leumv die v plekje Zeeuv Zondi sloten kale werki orkes

de Stem | 1983 | | pagina 10