itse [naar nd Resultaten van de Acht Van de Pas snelste nieuweling Stevenhagen duldt geen concurrentie Bridgeteaifl kansloos [igostinho n Simon in ijsbergen DONDERDAG 28 JUL11983 jroenendijk laar Den Bosch Overwinning luantorena In Leipzig IeiPZIG - Alberto Juantore- a, de Cubaan die in 1976 DU !e Olympische Spelen in Mon- geal de 400 en 800 meter won, leeft woensdagavond bij in- ei-nationale wedstrijden in .eipzig de 800 meter op flJni laam gebracht. De bijna twee meter lange Cubaan versloeg |n de eindsprint de Oostduit- ler Detlev Wagenknecht me' en imponerende eindsprint ie tijd van Juantorena was i linuut en 46,57 seconden. Tijdens de wedstrijden, vaar als een laatste voorbe reiding op de eerste wereld- :ampioenschappen (7 t/rn M j jugustus) de gehele Oostduitse ;op aan de start was, won we- ■eldrecordhoudster Ilona Slu- iianek het kogelstoten wet >1,31 meter. Ra <rk lachten |a'i Jonkers Rronni toch ftat in Tiel Van de Velde debuteert in Zesdaagsen Te warm voor Amerikaanse wielerveteraan T15 PAGINA SPORT 2 'AGINA SPORT 1 eft Nederland plotseling I Wereldbeker. De 22-jari- bbaan bij de Nederlandse [lom de achtste, ben ik [opgenomen in de selectie 124", verklaarde Kinshofer ten persmededeling. „Dat Cent dat ik geen kans i- heb in internationale ttrijden te starten". Xnshofer, die in 1981 de leldbeker in de combinatie Talde en tijdens de Olym- fie spelen van Lake Placid F)) op de slalom zilver ver fde, zal niet voor Neder- I aan de Spelen van Sera- ,j kunnen deelnemen. Al fit zij voor Nederland uit, ehoudt de Westduitse na- laliteit. kinnen de NSV krijgt zij een rol als begeleidster vaderlands skitalent. De Herlandse Ski Vereniging is Fonder ingenomen met de pst van Kinshofer. De skis- uit Rosenheim in Beieren het komend seizoen deel- jnen aan alle Wereldbeker- Idstrijden waarin ook Ka- Iha Esser en Carolien ïommel van de partij zijn. j)N BOSCH - FC Den Bosch left woensdag de 23-jarige jchterspits Hans Groenen- ijk aangetrokken. IGroenendijk komt een jaar b uitleenbasis over van het Jelgische Eendracht Aalst, ■oor hij een jaar geleden naar lelgië ging, speelde Groenen- Ijk vijf jaar bij Feyenoord. De 60.000 toeschouwers za-j Igen hoe Andrea Bienias ve - geef s probeerde voor de eers maal in haar carrière over z, meter te springen. Zij won nummer met een persoonlij record van 1,97 meter. nieuwelingen: 1. Jos van de pas, Rosmalen, 40 kilometer in 59.22,2. P. de Wit, Zegge; 3. E. Knuvers, Den Bosch; 4. R. van Bindsbergen, Badderich; 5, H. de Vries, Surhuizem; 6. R. Her- mes, Berkel; 7. P. Poels, Oef feit; 8. R Siemons, Zundert; 9. r van der Horst, Den Haag; 10 H. Rasenberg, Terheijden; 11 M. Vulders, Veghel; 12. M. Siemons, Zundert; 13. A. Goense, Ovezande; 14. P. van Hest. Tilburg; 15. R. van Sun- dert, St. Willebrord; 16. C. Voogt, Breda; 17. A. Tak, Oud- Gastel; 18. J. Waterreus. Le- miers; 19. J van de Luytgaar- den, St. Willebrord; 20. R. Bis- seis, Drachten. Junioren: 1. Peter Stevenha gen, Haarlem, 80 kilometer in 1.53.9; 2. R. Lohuis, Haaksber gen; 3. H. Dorgerlo, Nijverdal; 4. p. van der Klundert, Hooger- heide; 6. T. Muis, Giessenburg; 6. R, Beuker, Bussum; 7. T. Ak kermans, Nieuw-Vossemeer; 8. M. van Moorsel, Gerwen; 9. E. Wellen, Moergestel; 10. J. Geerts, België; 11R. Palmers, Zwolle; 12. J. Pemen, Rijsber- gen; 13. C. van Rijen, Hoeven; 14, P. Adriaans, Someren; 15 R, de Jonge, Ovezande; 16. E. Schurer, Bakkeveen; 17. F. van der Leur, Roosendaal; 18. R. Ales, Amsterdam; 19. R. Nuyens, Zoetermeer; 20. B. Kuyten, Waspik. Amateurs: 1 Peter Hofland, Roosendaal, 96 kilometer in 2.00.18; 2 Jan Peels, Bergeyk; 3. Frits Schür, Didam, 4. Ortai- ie Goosens, België; 5. Barry Zoontjens, Tilburg: 6. Matti de Baat, Steenbergen; 7. Ad van der Poel, Hoogerheide; 8. Hen- me Rovers, Roosendaal; 9. Twan Poels, Oeffeit; 10. Ro nald Pothuizen, Vinkeveen; 11. Werner Wieme, IJzendijhke; 12. Eddy Veeke, Sprundel; 13. Rik Groot, Fijnaart; 14. Gert Jan Vermeulen, Heeswijk; 15. Rob Kleinsma, Hengelo; 16. John Pirard, Breda; 17. Frank Moons, Helmond; 18. Rinus Ansems, Chaam; 19. John Koeken, Breda; 20. Norbert van der Vlist, Teteringen. Profs: 1 Henk Lubberding (Voorst) 120 km in 2.47.23, 2. Frits Pirard (Dorst), 3. Jan Raas ('s Heerenhoek), 4. Joop Zoetemelk (Frankrijk), 5. Jac Hanegraaf (Rijsbergen), 6. Kim Andersen (Denemarken), 7 Cees Priem (Wemeldinge), 8. Adri van der Poel (Hoogerhei de), 9. Bert Oosterbosch (Oudenbosch), 10. Frits van Bindsbergen (Toldijk), 11. Lu- do Peeters (België), 12 Piet van Katwijk (Oploo), 13. AdTak [(Oud Gastel), 14. Gerrie van Gerwen (Olland), 15. Jean-Luc Vandenbroucke (België), 16. Jac van Meer (Wouw), 17. Pe ter Winnen (IJsselsteijn), 18. Phil Anderson (Australië), 19. Theo Smit (Halfweg), 20. Hen- me Kuiper (Putte), 21Aad van Jen Hoek (Dirksland), 22. Jan van Houwelingen (Ophemert), 23. Ludo de Keulenaar (Bei ge), 24 Leo van Vliet (Ouden- bosch), 25. Jean-Marie Wam- pers (België), 26. Nico van Hest (Alphen), 27 Rudy Mattijs (Bel- 19ie). 28 Philip Saude (Frank rijk), 29. Robert Millar (Groot- Jritlannie), 30. Johan Lam mens (Bergen op Zoom). WIESBADEN - Het toef"^\ om het Europees kamp"*] schap bridge is in een W* send stadium Frankrijk versterkte dag in Wiesbaden z«n lei de postitie door met ZU-« Portugal te winnen. ,jëj De oude meesters uit uf J hebben nog een kleine kaIrMl Fransen te achterhalen. een sterk optreden van tsJ donna en Garozzo zegevi 1 Italië met 19-1 over Zweo jl Nederland boekte winst i ,j op Zwitserland en bezet n j zevende plaats. Door de n J laag tegen Hongarije is 1 vrijwel uitgesloten dat n i land nog in de prijzen va»- j gen Zwitserland was °P spel van Cees Sint en Ma battu weinig aan te me maar lieten Hans Kreuns Hans Vergoed op de a tafel veel punten ligëen' ^j. name Kreijns maaktein r> lijke situaties een paar oe I delingsfouten. De stand bij de heren is (na wedstrijden): 1. Frankrijk 279 P, ifl&L Italië 225; 3 Hongarije 20b. 2 7 Nej Duitsland 203; 5. Noorwegen Z"'daroes derland 197 Vi De stand bij 91 pul (na zes wedstrijden): 1. Engela - ten; 2. Nederland 84; 3. West-U" 71,4. Frankrijk 70. v Van ome sportredactie De Acht van '»am is van oudsher ook een [Mamelplaats van de diverse Nies, die een profcriterium haniseren. Het comité van Jjsbergen nam van de gele- "beid gebruik om twee klin- namen prijs te geven h renners die in hun wed- Jb acte de presence zullen 'en. 12 augustus staan, naast 'fors aantal andere vedet- ■n Rijsbergen Pascal Si ft, enige tijd gele truidrager r® jongste Tour, maar door 'ongelukkige val verplicht stappen, en Joachim ptinho, de veteraan, aan de Van onze sportredactie - Voor wielerprof Jonkers uit Oud-Gastel de laatste weken een J"®g. Al geruime tijd suk- oij met maagklachten. ar ik moet nu door. Dit is !?rs de tijd om mijn geld te "enen", aldus Jonkers gis pin Chaam. '"kers, die vier kilo onder taTmgewicht zit' in~ lOels wel zijn Belgische P er geraadpleegd. „Er zit ontsteking aan de maag- Binnenkort laat ik in ^'ekenhuis daarom ook J foto's maken, want dit natuurlijk niet te lang zo Saan". "on onze sportredactie "Wereldkampioen Gui Hanb ro.nni za' t® augustus' fit z'in contract niet in ['("tonde van Tiel riiden. Lubberding wint vnlgens prognoses CHAAM - Prognoses blijven onverbrekelijk verbon den aan een profcriterium, vooral na een Ronde van Frankrijk. De „slaven van de weg" hebben er juist een beis karwei op zitten, de tijd om de zware arbeid te verzilveren is aangebroken. Ere wie ere toekomt, goe de prestaties in de Tour betekenen mooie overwinnin gen in het wielercircus achteraf. Henk Lubberding scoorde daarom hoog in de voorspellingen voor Chaam. Het bleek geen gekke gedachte, want na 120 kilometer leuke wedstrijd stond de renner uit Voorst inderdaad als winnaar tussen de weer uiterst opgeto gen menigte, die de jubilerende Acht van Chaam 1983 opnieuw tot het criterium der criteriums maakte. 'apw» - ">^"4 m door Jacques Eestermans De nummer tien van de jongste Tour pakte zijn twee de zege - in zijn laatste ama teurjaar mocht hij ook al eens de hoofdprijs in ontvangst ne men in Chaam - via een korte solo in de laatste lus. In de rug gedekt door drie ploegmak- kers (Raas, Hanegraaf en Priem) had hij aan een gaatje van honderd meter voldoende. Frits Pirard, die er samen met Kim Andersen en Joop Zoete melk 24 kilometer voor de fi nish met het Raleigh-blok vandoor was gegaan, bood nog het meeste tegenspel, maar in Chaam moest hij zich nog met een tweede plaats tevreden stellen. De naar schatting 65.000 be zoekers zagen als vanouds een Acht van Chaam met een hele rij vedetten, die zich beurte lings aan den volke vertoon den. De eerste van hen was Kim Andersen, de Deense ploeggenoot van Zoetemelk. De blonde renner bleef ook daarna zeer actief. Tot in de laatste kilometers kon men zijn naam veelvuldig uit de luidsprekers horen schallen. Maar ook Greg Lemond, de gedoodverfde opvolger van Bernard Hinault, die daarbij sinds enkele dagen de hete adem van Laurent Fignon in zijn nek voelt, liet zich niet on betuigd, net zo min als de twee Spanjaarden, Delgado en Ar royo, die het organisatiecomité als laatsten had weten te strikken voor haar spektakel. Phil Anderson, Robert Alban en Robert Millar, zij kwamen niet voor spek en bonen naar West-Brabant, maar hun be moeienissen met het koersver loop bleven minimaal. Van het twaalf coureurs sterke blok van Peter Post kon dat gewoontegetrouw niet worden gezegd. Bij hen rust sinds jaar en dag de verant woordelijkheid van een voor het publiek aantrekkelijke wedstrijd en die last gaan ze beslist nooit uit de weg. Het was steeds wel iemand uit die brigade, die het vuurtje aan wakkerde als de strijd dreigde te doven, al was dat in Chaam slechts sporadisch het geval. Zes „echte" kopgroepen van steeds wisselende samenstel ling gaven de 50ste „Acht" zijn gezicht, dat er best wezen mocht. De beslissing viel dus op 24 kilometer van de eindstreep., Andersen, Alban, Priem en Hanegraaf sloegen de handen ineen, waarna regisseur Jan Raas Lubberding in stelling bracht. Zoetemelk en Pirard mochten ook mee in hun spoor. Voor Robert Alban was de vlucht geen haalbare kaart. De klimmer viel terug in het peloton, dat binnen de kortste keren anderhalve minuut ach ter de overgebleven zeven aan kop fietste. Adri van der Poel, Frits van Bindsbergen en Bert Oosterbosch vormden het groepje tussen kop en staart en bleven op die positie ook hangen. Vooraan was het vervolgens wachten op de aanvallen, die tot het eindresultaat moesten leiden. Frits Pirard onder scheidde zich in onderne mingslust. Hij trok drie maal hard aan de bel, maar kreeg geen centimeter ruimte. Daar mee was zijn kruit zo goed als verschoten, al eindigde hij nog wel voor Jan Raas. De kaart Lubberding kon moeiteloos worden uitge speeld. De Gelderlander, die vorig seizoen nog flink in de lappenmand zat en er zelfs kort over dacht om het fietsen er helemaal aan te geven, faalde niet. Precies in het beeld van zijn fraaie rentree in de wielertop dit jaar oogstte hij. Voor de vijfde maal dit seizoen alweer. Van onze sportredactie CHAAM - Johan van de Vel de, gistermiddag aanwezig in Chaam als toeschouwer, gaat de komende winter voor de eerste maal in zijn loopbaan enkele zesdaagsen rijden. „Het lijkt me, naast het crossen, een goede voorbereiding op het volgende seizoen", verklaarde de Rijsbergenaar zijn keuze voor de winterbaan. Van de Velde heeft reeds een aanbieding op zak, die voor de zesdaagse van Greno ble. „Het is een wedstrijd met veel wegrenners. Dat lijkt me zeer geschikt om te beginnen". NEURENBERG -(ANP)- De broeiende hitte op de wielren- baan in Neurenberg heeft de 67-jarige Amerikaan Wally Summers ervan weerhouden een Amerikaans uurrecord achter dernies neer te zetten. De beslissende ontsnapping in beeld. Henk Lubberding duikt de laatste lus van vier kilometer in terwijl regisseur Jan Raas aan het wiel van Frits Pirard blijft kleven. In die volgorde zouden ze ook eindigen. - foto de stem johan van gurp llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Van onze sportredactie CHAAM - Het is geen wet van Meden en Perzen dat de beste ook altijd op de hoogste trede van het ereschavot mag plaatsnemen. Zonder afbreuk te doen aan de sprintzege van Jos van de Pas uit Rosmalen bij de nieuwelingen in Chaam, de sterkste renner in het ope ningsnummer was zonder twijfel Ronnie van Bindsber gen. Het broertje van neo-prof Frits van Bindsbergen bleek gistermorgen vroeg al goed uitgeslapen. Dat waren er ech ter meer, zodat zijn onderne mingslust pas in de laatste fa se van de wedstrijd leidde tot een afscheiding, die ook de be slissing bracht. Na een eerdere mislukte so lovlucht schroefde de nieuwe ling uit Babberich 16 kilome ter voor het einde het tempo weer eens op. De Vries, Knu vers en Zeggenaar Bas de Wit was het goede koersen van Van Bindsbergen al opgeval- len, waren dan ook in zijn buurt, en konden aanvanke lijk als enigen met hem mee springen. Jos van de Pas toon de snel daarna nog over reser ves te beschikken, waagde de sprong, en slaagde vier kilo meter verder in zijn opzet de vluchters te achterhalen. Deze vijf werden nooit meer teruggezien door het peloton, dat onderweg diverse coureurs was kwijtgeraakt door val partij tj es op het nat geregende parkoers. Ernstige blessures hadden die uitglijders niet tot gevolg, al moest Patrick Maas uit Oudenbosch voor onder zoek naar het ziekenhuis wor den vervoerd. Met een voorsprong van ruim een halve minuut draai de de vluchtgroep de laatste lus in. Het werden vier onrus tige kilometers, maar geen van hen kon zich losmaken uit de greep van de anderen. De spurt werd van ver ingezet door Erik Knuvers, een club makker van de latere win naar. Van Bindsbergen sprong onmiddellijk achter hem aan, en verloor daarmee de wed strijd. Knuvers viel stil, Van Bindsbergen moest er omheen, maar zag tot zijn verbijstering Jos van de Pas reeds een volle fietslengte voor zich, een gaatje dat voor hem meer dan voldoende was om de eerste kussen van de rondemiss te krijgen. En Ronnie van Binds bergen? Hij werd slechts vier de, maar was zonder twijfel de sterkste. Een schrale troost. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Van onze sportredactie CHAAM - Hoe hoog een overwinning in de „Acht van Chaam" in wielerkringen wordt ingeschat, bleek tijdens de koers van de junioren. Maandag nog, in Elsloo, toen Peter Stevenhagen voor de vijftiende keer dit seizoen als winnaar over de streep bolde, kondigde hij aan: „Ik zal alles op alles zetten om woensdag de Acht van Chaam te winnen". k Gisteren, in het overvolle Westbrabantse dorp, maakte de junior uit Haarlem -tweede tijdens de nationale kam pioenschappen achter Dick Dekker, die gisteren in het „stuk" bijna niet voorkwam- zijn woorden waar. Als een „generaal" beheerste hij de koers op het na de ochtendre gen opdrogende parkoers. En als een „duivel" zette hij in de laatste lus van vier kilometer de hele kopgroep naar zijn hand. Peter Stevenhagen won de Hofland maakt ploegwerk keurig af Peter Hofland steekt zij vreugde niet onder stoelen of banken. De Roosendaler won bij de amateurs. - foto de stem johan van gurp door Rob van Deursen CHAAM - Peter Hofland keek alweer vooruit. Ter wijl hij door de commissaris van de koningin in Noord- Brabant, Dries van Agt, werd gefeliciteerd met zijn zege bij de amateurs in Chaam, dacht hij aan het eerste weekeinde in septem ber. Hardop denkend zei de Roosendaalse renner: „Het is een erg mooie zege, maar nu is het wereldkampioen schap in Zwitserland aan de beurt. Daar zal ik ook erg goed moeten presteren". Peter Hofland zal op de Zwitserse dreven in ieder geval meer alleen staan dan dat hij dat gisteren in de fi nale van de Acht van Chaam was. Daar, tijdens de rondgang over die twee lussen, wist hij zich ge steund door zijn ploegmak- kers Matti de Baat en Barry Zoontjens. En dat scheelt een slok op een borrel bij de amateurs. Jan Peels, die in de laatste kilometers zijn ploeggenoot J annus Slendebroek „ver loor" (lekke voortube), be nadrukte dat met: „In feite hadden we geen kans meer. Die mannen hebben om beurten gedemarreerd. We zijn er als gekken achteraan gegaan, maar op een be paald moment is de pijp leeg. Vandaar dat ik blij ben met mijn tweede plaats". Peter Hofland trok zich er terecht niets van aan. Het ploegenspel is zo langza merhand ook in de crite riums bij de amateurs ge- meengeod geworden. Van daar. En, het moet gezegd, Hofland kon met recht trots zijn op zijn zege. Niet min der dan viermaal achtereen lichtte hij zijn achterwerk van het zadel in de laatste acht kilometers. „Ik moest het wel proberen. Er zaten voldoende rappe mannen bij, die je toch kunnen ver rassen", aldus Hofland, die bij het binnenkomen van de bebouwde kom van Chaam in de laatste lus voor de vierde keer voluit ging. Een lichte aarzeling van de ove rige zeven, die van de kop groep van vijftien zich voor aan hadden kunnen hand haven, was voor hem vol doende. Al moest de Roosen daler tot slechts enkele me ters voor de streep keihard doorgaan om niet terugge pakt te worden. „Ik heb niet meer omgekeken. Dus ik weet niet wat er achter mij gebeurde", aldus Hofland. Met Hofland kreeg de amateurkoers van Chaam van gisteren een winnaar die het volkomen verdiende. De Roosendaler reageerde namelijk zeer accuraat toen na vier „achten" de zaak aan het rollen werd ge bracht. Hennie Rovers, Mat ti de Baat, Ad van der Poel en Jan Peeis, gingen er van door. Twaalf man volgde onmiddellijk, waaronder dus Hofland. En verder Wieme, de Belg Goosens, Slendebroek, Groot, Schür, Zoontjens, Kleinsma, Poels, Pophuizen, Eddy Veeke en Vermeulen. Zestien leiders derhalve, en zestien cou reurs die er zin in hadden. Dat werd snel duidelijk. De jachtgroep die zich namelijk achter de kop vormde, en die bestond uit Van der Vlist, Appeldoorn, Van Hel lemond, De Vries, Koeken, Hoppenbrouwers, Moons, Ansems en John Pirard, be vatte voldoende kwaliteit, maar kwam bijna geen streep dichterbij. De vijftien leiders, Slen debroek viel dus weg, zou den het gaan uitmaken. Het spel begon bij het ingaan van de laatste „acht". Frits Schür probeerde toen zijn medevluchters te verrassen, maar de drie van ploeglei der Steevens (Hofland, De Baat en Zoontjens) droegen de koers voorbeeldig. Zij pakten Schür terug en gin gen daarna zelf in de aan val. De Baat trachtte, Zoontjens ging, maar die aanvallen werden gepa reerd. Zo ook de eerste drie van Peter Hofland, maar de vierde, daar had niemand van terug. Hofland won dus. En was daar verrekte blij mee. Al dacht hij al aan de volgende klus: het wereld kampioenschap. spurt, en daar had iedereen vrede mee. Zoals nummer twee, Lohuis uit Haaksbergen, de enige die nog in zijn buurt kon blijven, zei: „Stevenhagen demarreerde verschrikkelijk sterk in dat laatste stuk. Nie mand had eigenlijk een goed antwoord. En dan is hij ge woon de sterkste, en moet hij winnen ook". Nu, de wens van Peter Ste venhagen werd „verhoord". Nadat eerst de koers bij de ju nioren nog ontsierd werd door veel valpartijen (in één „Acht" zelfs in totaal vijftien man te gen de grond) ontwikkelde zich op het inmiddels steeds droger wordende plaveisel een boeiende koers. Nadat het pe loton op de eerste speldeprik- ken nogal furieus had gerea geerd, ontstond er na twintig kilometer een kopgroep van zes man. Die zes durv^ps- (ten slotte moest er nog zestig kilo meter gekoerst worden) waren Lohuis, De Groot, Muis, Vos, Dorgerlo en Peter van der Klundert. De zes „kleppers", konden het wonderwel met el kaar vinden in dat vroege sta dium van de wedstrijd. De po ging van de zes kwam Peter Stevenhagen goed van pas. In een machtige rush reed de Haarlemse junior naar de kopgroep toe, en bombardeer de zichzelf onmiddellijk tot de leider. Het gevolg was een riante voorsprong, die zelfs te gen de minuut aanliep. Achter de zeven leiders duurde het even voor de jacht was georganiseerd. John Ta len probeerde het, maar kreeg onvoldoende medewerking. Toch ontstond er een groepje van vier (Van Rijen, De Jonge, Beuker en de Belg Geerts) dat een poging ondernam om de zeven tot de orde te roepen. Maar de afstand was inmid dels te groot geworden. Even liep de voorsprong van de lei ders terug naar 37 seconden, maar toen kwam de „trein" onmiddellijk weer op gang. Het wachten was op de laat ste lus. Peter Stevenhagen had inmiddels-van de gelegenheid gebruik gemaakt zijn zes me devluchters aandachtig te aanschouwen. Hij wist dat Van der Klundert snel was, dat Dorgerlo aardig uit de voeten kon in de sprint. Van daar zijn allgs splijtende de marrage in de laatste vier ki lometer. Lohuis kon volgen, maar niet meer dan dat.

de Stem | 1983 | | pagina 7