Indonesië-order van 450 min. is weer onzeker 6 Dikwijls moeten ze alleen verhaal kwijt Akkoord over middenschool '.el vis Militaire keuring moet menselijker ONRECHTMATIG ONTSLAG: TOCH GEEN LOON Soldatenbonden: Meer steun voor vredesbeweging ertemcqmmf.nta ar. Kankergezwel PAGINA 2 I DONDERDAG 28 JUL11983 ■BINNENLAND Ws^0" PIER' 30RUWPEN agen Djakarta wil opnieuw praten over bouw hangars Limburgse fruitoogst I vernield Ranken Autozwendel opgelost I °ij de terechte kritiek op deze undercover-operaties moeten l;'8 niet de vraag over het hoofd zien waarom de Westduitse poli- l/2|ch eigenlijk van illegale praktijken op Nederlandse bodem I■«dient. Als zij eerlijk op die vraag zou antwoorden, zou dat ant- l^ord ongeveer als volgt luiden. Jullie in Nederland zijn van het r^in af aan veel te tolerant geweest tegen druggebruikers en te racht tegen handelaars in verdovende middelen. Jullie wetgeving If'de middelen waarover de politie beschikt, zijn volstrekt ontoe- I fkend om de internationale drugmaffia te bestrijden. Die heeft rjn Nederland een distributiecentrum kunnen maken voor heel Ifest-Europa. Als jullie daar niets tegen doen, moeten we uit zelf- pscherming het kwaad aan de bron zelf aanpakken. ANWB over hulp aan 'ontwortelde' vakantiegangers: TUSSENS GINJAAR EN DEETMAN Weerzin tegen IKV geldelijk meer voelbaar Pastores vragen Simonis loyaliteits verklaring T5 122 PAGINA 3 hetzelfde motto: ;baarheid. Simonis daarbij bijvoorbeeld iet ondersteunen van „ers. Als vrouwen wei- pelnemen aan het ker- leven, stelt hij, is dat ten aan het feit dat zij ijd verdoen met beuze- n en niet voldoende mdig zijn. Een zeer sende uitspraak voor al rouwen die of nog ac- ;ijn binnen de kerk of inmiddels vastgelopen j als theologiestudentes n, ondanks onze des- ligheid, waarschijnlijk loos worden. Het bis- Rotterdam is een van Irie bisdommen waar Df nauwelijks pastoraal :sters zijn aangesteld, nen zullen wij nooit len en slechts die zijn, ?ns Simonis, „afstraling Gods glorie", noodzake roor het ambt. vens zien wij de inhoud onze studie bedreigd. Iers, Simonis beoogt een logie waarbinnen de lelijke leer als „objectie vaarheid" voorop staat legt het zwijgen op aan kritische doordenking bijbel, kerk en maat ippijzoals onder andere ïen de feministische logie gebeurt. Concreet :en wij dan ook voor de its van vrouwenstudies ïen onze opleiding. ortom: vrouwen hebben deze bisschop niets te vachten. Net zo min als en, flikkers, ongehuwd lenwonenden, gehuwde :sters en leken. Wie wel mlijk! st, mens het centraal vrou ïoverleg van de KTHU, ■nke van Dijk •mada Hament ;es van Montfoort n antwoord op de brief r mevr. Crul in De Stem t 23 juli jl. merk ik op: In- daad zijn er onder de dA-leden ook „blagen" misschien wel niet de ik verzieken op welke mier dan ook, zoals mevr. ul zegt, maar die, het dA program anders uit- ;gen. Deze „blagen" bin- n de PvdA hebben zich ;1 bij een meerderheids- ndpunt binnen de partij er te leggen, omdat dat nu nmaal gebruikelijk is bin- n een democratische par- Mevr Crul is uitgegaan n het woord „blaag" aar ast gebruikt zij termen als Dhelden en afgeven op het 5A, maar dat was mijn be- ieling zeer zeker niet. Wat echter beoogde was: De Aangen van oudere men- n zoveel mogelijk verdedi- ■n waarbij een belangrijk iderdeel van mijn ingezon- ;n brief dat helaas niet is 'publiceerd, inhield dat ideren ook meer hun ge- cht moeten tonen in de di- >rse bestuursorganen o.a. gemeenteraden, reda Brekelmans anuit een bootje of vanaf de ant is op dit moment uitste- :end te noemen. Vooral ae ode maden in combinatie iet een stevig voer geven xtra kansen op een flink antal grote vissen. Veel Bel ten vissen in de zomer met iennep alhier, en met goede esultaten. Jammer is nog teeds dat sommigen een net tol snotterige en slijmerige lissen achterin de kofferbak iet hoogste goed schijnen te 'inden dat hen als hengelaar zan overkomen. Verstandige tengelaars hebben niet eens ten leefnet (sterfnet) bij eien, eker niet in de zomer, maar iele vissen letterlijk kapot leschaafd, dicht opeen in ae vetten, verkommeren. OP iet eind van de visdag mora iet net dan leeggeschud en ten wolk van schubben kan- ligt aan waar de hengelaa rijn vissen weer de vrijhei laf Zouden sommigen da och gelijk hebben en de r' neenemen, omdat zoiets ten- ninste netter is dan bescha ligde vissen in het water te -ugzetten? tien van Nunen van onze Haagse redactie Advies aan staatssecretaris: pEN HAAG - De keuring van dienstplichtigen kan veel menselijker en hoeft ook geen hele dag te duren. Dat vindt de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht, een advies- rnllege van de bewindslieden van defensie. Staatssecretaris Hoekzema (Defensie) heeft het rapport, getiteld Voorbereiding op Dienstplichtvervulling, giste ren doorgestuurd naar de Ka mer. Volgens de Raad moet de dienstplichtige de dienr+plicht „kunnen bezien als een even normale fase in zijn leven als de leerplicht. Hij zal de over tuiging moeten hebben dat se rieus wordt geprobeerd aan zijn wensen ten aanzien van de vervulling van die plicht tegemoet te komen." De selectie mag daarom geen routinezaak worden. Ge streefd dient te worden naar een persoonsgerichte benade ring waarbij de gevoelens van de aankomende militair een belangrijk uitgangspunt moe ten zijn. De adviesgroep noemt als voorbeeld van die gevoe lens "de psychische verdrin ging van de naderende reali teit". In elk geval kan de keuring met een halve dag worden be kort door het afschaffen van taal- en rekentesten. De dienstplichtige zou in de gele genheid gesteld moeten wor den tevoren een formulier in te vullen met vragen over op leiding, beroep, rijbewijs, werkervaring, hobby's, EHBO-diploma, hoogte-, eng te-, watervrees, voorkeur voor krijgsmachtdeel en bereidheid tot (onder)officiersopleiding. Op het werkformulier 'eer ste keuring' moeten vragen over eventuele aanraking met politie/justitie en over bele ving van religie en sexualiteit worden geschrapt. De raad vindt, dat het sociale aanpas singsvermogen van de betrok kene „op andere wijze moet worden vastgesteld." De soldatenvakbond VVDM wil dat de dienst Welzijnszorg van Defensie de verkoop van zinnenprikkelende posters staakt. Ook moet het van de bond afgelopen zijn met foto's van deels ontklede meiden in TM, het blad van de dienst Welzijnszorg. Met de verkoop van bijna levensgrote naakt- posters maakt defensie vol gens de VVDM misbruik van de geïsoleerde positie van de soldaat in zijn diensttijd. VVDM-bestuurder Martin Bouma meent dat defensie denkt: „Als er maar een lekke re meid aan de muur hangt, gaan de soldaten tenminste niet over andere dingen na denken". De aanval van de WDM te gen porno in het leger is het gevolg van een aangenomen resolutie vorige week op een conferentie van negen West- europese soldatenvakbonden in Helsinki. Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De order van 450 miljoen gulden, die vier Nederlandse bedrijven enkele maanden geleden heeft afgesloten voor de bouw van hangars op het toe komstige vliegveld van Djakarta, dreigt niet door te gaan. FNV: Schrijnende toestand Van onze redactie binnenland Utrecht - Steeds meer komen op staande voet en onrechtmatig ontslagen werknemers finan cieel in de knel te zitten. Ze komen terecht tussen de wal van een gerechtelij ke uitspraak en het schip van de houding van de be drijfsverenigingen. Uiteindelijk heeft dat tot gevolg dat ze het met de bijstand moeten stellen. Dat blijkt uit het jaarver slag over '82 van de rechts kundige dienst van de FNV. Hoewel rechters achteraf vaak de onrechtmatigheid van een ontslag op staande voet erken nen, gaan ze er volgens de FNV toch steeds vaker toe over de daaruit logischerwijs voortvloeiende loonvordering te verminderen of zelfs hele maal te schrappen. Dat ge beurt overigens in navolging van een arrest van de Hoge Raad uit 1979. In de praktijk betekent dit dat de betrokken werknemers niet meer hun volle loon krijgen of zelfs hele- Schade loopt in miljoenen Van onze correspondent I HEUVELLAND - Tachtig procent van de Zuidlimburgse fruitoogst kan sinds gister morgen als verloren worden beschouwd nadat ook al eer der diverse malen forse schade was aangericht door hevige regen- en hagelbuien. De fi nanciële schade in Nederlands fweede fruitteeltgebied - na de Betuwe - loopt in de miljoe- nen. Een korte maar hevige on- I weersbui, waaruit hagelste nen zo dik als duiveneieren vielen, vernielde woensdag morgen een groot deel van de 1 appel-, peren- en pruimen- nogst in Eijsden, Cadier en Keer, Gronsveld en Berg en Terblijt. De getroffen fruitte lers zijn praktisch allen tegen tagelschade verzekerd. In Gronsveld werd ook een I tuincentrum door het nood- I *eer getroffen. Van een kas I met een oppervlakte van 325 I vierkante meter bleef geen I ruit heel. \ovib Nederlandse Organisatie '°or Internationale Ontwik kelingssamenwerking (Novib) heeft woensdag 350.000 gulden beschikbaar gesteld voor hu manitaire hulp in de door het verzet gecontroleerde gebie den in El Salvador. ®T COLLEGE van Overleg, I ";tl orgaan van de banken in I Jederland, wil niet praten met I 'e Consumentenbond over I klachtenprocedures van klan- I 'en. Sinds 1980 zijn de klachten lWer bankoptredens elk jaar I '''erdubbeld. maal zonder loon komen te zitten. En dat ondanks het feit dat de arbeidsovereenkomst formeel voortduurt en hoewel de werknemers in kwestie be reid blijven tot werken. Die toestand is volgens de FNV des te schrijnender om dat de bedrijfsverenigingen in dergelijke gevallen bijna al tijd weigeren om een WW-uit- kering te geven. De bedrijfs verenigingen gebruiken daar voor een of-of-redenering. Of het ontslag op staande voet was inderdaad onrechtmatig en dan moet de werkgever dus het loon voorlopig doorbetalen en hoeft de bedrijfsvereniging niet over de burg te komen. Of het ontslag op staande voet is wel terecht en dan heeft de be trokkene het ontslag aan zich zelf te wijten en hoeft de be drijfsvereniging evenmin iets uit te keren. De FNV stelt, dat de be drijf svereningingen er blijk baar geen boodschap aan heb ben dat de rechter loonvorde- ringen niet toewijst of sterk vermindert. Maar de gevolgen zijn zonder meer afschuwelijk. Het gaat niet alleen om de rechtszekerheid, maar ook om de financiële zekerheid van de Nederlandse werknemers. Kort geding De FNV en de Industriebond FNV spannen een kort geding aan tegen de Staat der Neder landen. Ze willen door de rechter uitgemaakt zien dat minister De Koning zijn boek je te buiten is gegaan door per ciculaire de wetsartikelen bui ten werking te stellen die de rechtspositie van werknemers regelt wanneer een bedrijf bij faillissement of uitstel van be taling in andere handen over gaat. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft een omvangrijke autozwendel op gelost, waarbij sinds begin dit jaar negen arrestaties zijn verricht. Vijf verdachten zit ten nog in voorlopige hechte nis. Volgens de politie werden personenauto^ van voorname lijk dure merken gehuurd en niet meer teruggebracht. Zij werden van een vals kenteken voorzien en via een adverten tie aan de man gebracht. Met de zwendel is een bedrag van ongeveer 900.000 gulden ge moeid. Huiszoekingen in verband met de autozwendel leverde ook nog eens de vondst op van 1600 kilo hasj met een waarde van 4 min. gulden en 1400 pa tronen, punt 22. |jtN HAAG is boos op Bonn. Westduitse politiemensen blijken il- I in Nederland te opereren. Ze doen zich voor als potentiële svan verdovende middelen, proberen op die manier hande- i naar West-Duitsland te lokken om hen daar vervolgens in de 0 te grijpen. Uitlokken van misdaad heet dit en dat is in Ne- prland bij wet verboden. ln grote lijnen klopt dat verhaal. Dat weet iedereen, die zich wel fs met het drugprobleem heeft beziggehouden. Het is een kan- lfr9ezwel geworden in onze samenleving en er is blijkbaar nie- tod dje er het mes in durft te zetten. SLACHTOFFERS van een windhoos op een camping bij het Franse Niort. FOTO AFP Door onze verslaggever DEN HAAG - „Als je alleen naar de getallen kijkt, dan valt het best mee. Maar als je oog hebt voor de menselij ke aspecten is het erg triest." Dat zegt de heer F. Beems, hoofd van de ANWB-alarm- centrale over de kampeer ders uit Nederland, die hun vakantie in Frankrijk heb ben moeten beëindigen van wege de windhozen die het land in serie teisteren. Beems: „Je moet het heb ben meegemaakt om te we ten wat het is als plotseling, ver van huis, je tent weg waait of een boom dwars over je auto valt. Daarom sturen wij, zo gauw we we ten dat ergens Nederlanders getroffen zijn, een vertegen woordiger naar die.plaats. En vaak blijkt dan dat de mensen zich 'technisch' wel kunnen redden, maar ze moeten him verhaal kwijt, vóór ze de moed hebben om verder te gaan. Ze moeten het gevoel hebben dat iemand méélieft, en die iemand moet dan liefst iets te maken hebben met 'thuis'." De ANWB heeft een aan tal kampeerders gerepa trieerd, maar de meesten konden met geringere hulp toe. Beems„Kampeerders zijn van nature inventiever dan andere vakantiegan gers. Vaak neemt men on- F. BEEMS twee telefoontjes. - FOTOAUDET middellijk contact op met een kennis die een tent kan lenen. In zo'n geval zijn wij graag bereid ervoor te zor gen dat die tent op de cam ping in Frankrijk wordt af geleverd." Onderhoud Mede door de gebeurte nissen in Frankrijk heeft de ANWB-centrale het ditmaal nog iets drukker dan andere jaren. Maar de eerder ver wachte vloedgolf van aan vragen om hulp voor men sen die met een slecht on derhouden auto naar het buitenland zijn gegaan, blijft uit. Beems: „Gelukkig wel. Kennelijk schrikken de mensen er toch voor terug om met een onveilige auto ver weg te trekken. Ik denk dat degenen die hun auto niet vertrouwen, voor het merendeel in Nederland blijven. Onze ervaring is in elk geval dat de panne-ge- vallen in het buitenland zel den iets met achterstallig onderhoud te maken heb ben." De kranten staan in deze weken weer vol met oproe pen, die ten doel hebben 'spoorloze' vakantiegangers te achterhalen. Kennelijk hebben de uitgebreide recla mecampagnes van de ANWB waarin de mensen worden opgeroepen 'van thuisblijvers geen spoorzoe kers te maken' niet zo erg veel succes? Beems: „Het is moeilijk te meten - maar in elk geval zijn we met het resultaat verre van tevreden. Je merkt het onmiddellijk als er een bericht verschijnt dat 'dertien Nederlanders het slachtoffer zijn geworden van een windhoosenzo voorts'. Dan komen er bin nen een paar uur honderden telefoontjes van mensen die willen weten of hun zoon, vader of vriend erbij be trokken is. Enerzijds heb ik de indruk dat de mensen hier wel eens te gauw be zorgd zijn, maar anderzijds zeg ik: waar is die onzeker heid voor nodig?" Telefoontje Volgens Beems is het een 'angstige ontwikkeling' dat zoveel mensen het thuis front in onzekerheid laten. „Het is natuurlijk prima dat men wil zwerven, niet alles van tevoren vastleggen. Maar waarom zorgt men dan niet voor twee tele foontjes per week naar een contactadres? Dat hoeft echt niet veel te kosten. Je hoeft niet te vertellen hoe het weer is en wat je gegeten hebt - dat komt later wel. Maar gewoon: even zeggen waar je zit en hoe je te be reiken bent." Beems maakt gevallen mee van mensen die thuis komen en dan pas vernemen dat een familielid een week tevoren begraven is. „En ik loop ook tegen het schuldge voel op, dat die mensen maanden en jaren blijft ach tervolgen. Ze reden op een kameel of een ezeltje rond, terwijl de rest van de fami lie rond het doodsbed stond. En achteraf ziet men dan wel in dat het makkelijk te voorkomen geweest was. Die paar telefoontjes kunnen er ook wel af als je met vakan tie bent. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Deet- man (Onderwijs, CDA) en staatssecretaris Ginjaar (WD) hebben overeenstem ming bereikt over het midden- schoolbeleid. Dat blijkt uit het gisteren verschenen eindrap port waaraan een speciale werkgroep, bestaande uit on- derwijsvakbonden, organisa ties van schoolbesturen en ouderorganisaties, Vereniging van Nederlandse Gemeenten en hoge ambtenaren van het ministerie van onderwijs bij na anderhalf jaar hebben ge werkt. In een gezamenlijk voor woord bij gisteren naar de Ka mer gezonden eindrapport schijven de bewindslieden dat er volgend jaar een wetsont werp wordt ingediend, „dat de basis zal vormen voor een ge richte ontwikkeling van het voortgezet basisonderwijs (de middenschool, red.)". In dat wetsontwerp komt te staan waaraan scholen moe ten voldoen om als midden school te worden aangemerkt en als zodanig bekostigd. Op grond van deze ervaringen kan dan aan het eind van dit decennium en besluit worden genomen over de vraag of de middenschool als enig stelsel van voortgezet onderwijs blijft bestaan of dat daarnaast het huidige systeem wordt ge handhaafd. Met dit standpunt komt de liberale staatssecretaris on herroepelijk in conflict met haar eigen WD-fractie, die elke verdere uitbreiding van de experimenten hartgrondig afwijst. In het rapport hebben overigens de onderwijsorgani saties in hoofdlijnen de drieja rige middenschool aanvaard. De onderwijsvakbonden heb ben hun eis van een vierjarige middenschool laten vallen, maar een vierde leerjaar zou mogelijk moeten blijven voor leerlingen die om welke rede nen dan ook een achterstand hebben opgelopen. De problemen, die nu eerst naar buiten komen, bleken al kort na de tekening van het contract. De Indonesische overheid wil nieuw overleg over met name de voorwaar den voor de financiering van het projekt. De Indonesiërs willen 'zachtere' condities; va riërend van een lagere rente, een langere aflossingstij d en de mogelijkheid om een deel van de schuld in roepia's te mogen betalen. Bij de besprekingen is het bankconsortium betrokken dat de voorfinanciering van het projekt voor zijn rekening neemt, terwijl ook het minis terie van Economische Zaken deelneemt aan het overleg om dat een deel van de gelden via exportsteun gedekt zou wor den. De Indonesiërs willen bo vendien dat bij de uitvoering van het werk ook meer lokale bedrijven worden ingescha keld. Voor Hollandia-Kloos in Keizersveer was deze aanvul lende eis al eerder (zoals ge meld in De Stem van 16 juli) aanleiding om 50 van de 140 werknemers ontslag aan te zeggen. Hollandia-Kloos zou twintig procent van de op dracht voor zijn rekening ne men. Het Indonesische verzoek voor het heropenen van de on derhandelingen wordt terug gevoerd op de verslechterde handelsbalans van het land, dat voor een groot deel van zijn inkomsten afhankelijk is van de export van olie. De Ne derlandse bedrijven hebben zich bereid verklaard opnieuw om de tafel te gaan zitten. Hervormd maandblad: Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De weerzin van meelevende hervormde kerk leden tegen het Interkerkelijk Vredesberaad(IKV) begint ook financieel voelbaar te worden. Dat meldt „De Kerkvoogdij", het maandblad van de Vereni ging van Kerkvoogdijen in de Nederlands Hervormde Kerk. Kerkleden sluiten zich voor elk pastoraal kontakt af om dat ze zich volgens het maand blad monddood gemaakt voe len in hun gemeente ten aan zien van het IKV. Ze voelen zich in dit verband ook door anderen gebruikt voor doel einden waar ze fel tegen zijn. In de hervormde kerk wordt gewoon per lid een bedrag voor het IKV uitgetrokken. De financiële band van IKV-te- genstanders met de kerk blijkt veelal in stand gehouden te kunnen worden indien hun IKV-aandeel gegarandeerd niet aan het IKV wordt afge staan. Menige kerkvoogdij vindt dit overigens geen ele gante oplossing, aldus „De Kerkvoogdij". ünpP Mensen die dit weekend koers zetten naar de prachtige, over volle Franse wegen, zullen bij Antwerpen even een omweg moeten maken. Daar kunnen ze gif op innemen. De Belgen zitten in hun maag met een partij zwaar vergif en dat is niet zo lekker. De vaten zullen uiteraard eerlijk onder de Vlamingen en de Walen verdeeld worden, maar toch Terwijl in Antwerpen treinen binnenlopen met chemische troep, krijgen wij vanuit de lucht onze inmiddels traditio nele portie geel zand aange voerd. De regen viel gisteren even met bakken uit de lucht en in die bakken zat blijkbaar nog een restant zand uit de Saha ra. Of uit Spanje, daarover zijn de deskundigen het nog niet eens. Als het zand uit Spanje komt, zal het heus wel herkend wor den door Nederlanders die daar de toerist hebben uitgehangen. Die hebben het Spaanse zand nog in hun onderbroek zitten. Ik gok op de Sahara, maar ik geef toe dat we pas zekerheid hebben als er door de lucht een kameel meekomt. Reagan laat zijn tanden zien in Midden-Amerika. Nu blijkt pas goed dat hij een vals gebit heeft. Zand erover en tot morgen. MERIJN Voorwaarde voor samenwerking Van onze redactie binnenland UTRECHT - Een honderdtal pastores uit het bisdom Utrecht hebben schriftelijk van de toekomstige aartsbis schop Simonis een loyaliteits verklaring gevraagd ten aan zien van het tot nu toe gevoer de beleid in het aartsbisdom. De pastores maken hun toe komstige medewerking met Simonis afhankelijk van de gevraagde loyale houding van de benoemde aartsbisschop- coadjutor. De pastores nemen het het kapittel overigens kwalijk zonder slag of stoot de benoeming van Simonis over zich heen te hebben laten gaan. De Vereniging van Pasto raal Werkenden(VPW) in het aartsbisdom gaat volgende maand de parochies benade ren met de vraag om mgr. Si monis in kennis te stellen van het tot nu toe in hun parochie gevoerde beleid en daarbij te vermelden dat de parochie dat beleid zal voortzetten, ook on der Simonis. Voorts zal de pa rochies worden gevraagd na te denken over middelen om zich te verweren tegen eventuele blokkades van de nieuwe aartsbisschop. De honderdtal pastores ver langen in hun brief van Simo nis onder meer openheid in kwesties van sexualiteit en re laties en overleg met de daar voor ingestelde organen en een open benoemingenbeleid ten aanzien van pastorale werk- (st)ers en gehuwde priesters. Van onze redactie binnenland UTRECHT - De vredesbe weging in West-Europa kan de komende tijd reke nen op actievere steun van soldatenvakbonden. Met name de Nederlandse WDM en haar collega's in West-Duitsland willen meer gaan samenwerken met vredesgroeperingen om een verdere ontwikke ling van de kernwapen wedloop tussen Oost en West tegen te gaan. In september wordt met een campagne begonnen die hieraan handen en voe ten moet geven. Het is de bedoeling dat bij de vre desdemonstratie die op 29 oktober in Den Haag wordt gehouden een aantal sol daten uit diverse landen in uniform aanwezig is. Dit is een van de resul taten van de jaarlijkse bij eenkomst van ECCO, de overkoepelende organisa tie van negen Westeurope- se dienstplichtigenorgani saties. Aan de ECCO-bij- eenkomst, afgelopen week in de Finse hoofdstad Hel sinki gehouden, namen af vaardigingen deel van sol datenbonden uit Neder land, West-Duitsland, Frankrijk, Oostenrijk, Griekenland, Denemar ken, Noorwegen, Zweden en Finland. Een onderdeel van de ECCO-campagne wordt mogelijk het streven naar steeds meer kernwapen- vrije zones in Europa. De WDM zelf gaat zich nog buigen over een actievorm die in West-Duitsland aar dig is aangeslagen: het 'kernwapenvrij' verklaren van legeronderdelen. Dit gebeurt door soldaten van bepaalde eenheden te vra gen of zij het gebruik van kernwapens afwijzen. Als een meerderheid van het onderdeel die mening is toegedaan krijgt het on derdeel het predicaat 'kernwapenvrij'. Stickers op de wapens -en voertui gen moeten daarvan dan getuigen.

de Stem | 1983 | | pagina 3