'n en n De Mark9 een water met veel vis DE STEM even.i UITBLAZEN ONRECH Geloof Slapen Diëet RE Stem cqtv r i i i i i Kankergezwe DONDERDAG 28 JUL11983 PAGINA 2 'PAGINA TWEE Koper Broederlijk Crematie Woensdrecht Simonis (6) VsfgsS"" PAPIER' VOOR UW PEN Blagen n O n Q n HENGELEN Bootjes DONDERDAG 28 JUL Schade loopt in miljoenen Limburgse fruitoogst vernield Novib Banken T5 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.190 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 J 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv.: 09.00 uur één dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Met de uitdrukking „Leven als God in Frankrijk" heb ik het altijd wat moeilijk gehad. Als kind leerde ik dat de Fransen Godloochenaars waren. De pastoor - het zou ook een kapelaan geweest kunnen zijn - stelde tijdens de godsdienstlessen Frank rijk altijd ten voorbeeld als een land dat zich tegen be ter weten in had ontker stend. Als ik me dus al een voorstelling moest maken van God in Frankrijk dan zag ik hem eerder staan met een vertoornd gezicht, het zwaard geheven om bestraf fend toe te slaan, dan zitten onder een Kronenbourg-pa- rasol met een grote schaal fruits de mer voor zich. De eerste wereldoorlog die Frankrijk van een hele generatie mannen had beroofd, zou best eens een straf van God kunnen zijn, vertelde de pastoor, suggere rend dat God er zijn hand niet voor omdraaide om een onwillig land te ontvolken. Het is raar hoe sommige indrukken uit je kinderjaren in het onderbewustzijn blijven opgesla gen om tientallen jaren later weer aan de oppervlakte te komen. Waar anders dan van dit oude pastoors lesje zou immers mijn verbazing vandaan hebben moeten komen toen ik al die kruisbeelden zag langs Normandië's wegen? Voor een land dat lang geleden zo massaal van zijn geloof is geval len, telt Frankrijk, althans Norman- dië en Bretagne, opmerkelijk veel kruisbeelden. Vooral de Normandi- sche calvaires kan geen sterveling, gelovig of niet, over het hoofd zien. I ft *3 l Ze staan op prominente plekken, dominerend op kruispunten en op heuvels en ze zijn zonder uitzonde ring van zichzelf al erg hoog. Alsof dat alles nog niet genoeg is staan ze op massieve stenen sokkels waarin gebeden zijn gebeiteld, meestal in het Latijn. De kruisen van Bretagne zijn wat bescheidener, hoewel vaak van ijzer gesmeed, met mooie krullen. Maar het zijn kruisen zonder Chris tusfiguur en niet zelden worden ze half aan het oog onttrokken door opschietend struikgewas. Wat de nieuwkomer in Norman- dië ook wel op moet vallen is het ongelooflijk grote aantal heiligen dat er in ere wordt gehouden door er een dorp naar te noemen. De wegenkaart lijkt wel een Litanie van Alle Heiligen, ik doe nu even een greep: St. Lunaire, St. Malo, St. Pabu, St. Pair, St. Rivoal, St. Sam son, St. Suliac, St. Wandrille, St. Cado en St. Cast en verder nog de sinten Eden, Efflam, Fiacre, Gué- nolé, Hernot en Ld. Dat zijn de mannen. Heilige vrouwen zijn er beduidend minder, maar ook daar zijn er bij waar men volgens mij nergens anders ter wereld ooit van HHHHHi Frankrijk mag dan, in de Brabants-pastorale visie van de jaren veertig, massaal van z'n geloof gevallen zijn, het is ook nog altijd het land van Lour- des en Lisieux. Hier pelgrims voor de basiliek van Lisieux in Normandië. - FOTO ARCHIEF DE STEM heeft gehoord: Ste. Adresse, Ste. Barbe, Ste. Marine, Ste. Sève en Ste. Tréphine. Om sommige heiligen is stevig gewedijverd. St. Pierre bijvoor beeld, moet populair zijn (ge weest). Je komt hem op verschil lende plaatsen tegen: sur Dives, en Port, du Bosguérard en verder op plekken die behalve St. Pierre ook -Quiberon, -Eglise of -Azif heten. Eén plaats heeft zich zelfs nog hoog boven die heiligen verheven en zich simpelweg Stad Gods ge noemd. Dat is het granieten klok kengieters-, koperslagers- en ka- chelsmedenstadje Villedieu-les- Poêles waar alles geel en rood ko per is wat er blinkt. De vervaardi ging van koperen siervoorwerpen en souvenirs is de kurk waarop de economie van Villedieu drijft. Het is overigens aan de vroegere ka chelsmeden noch aan de huidige klokkengieters en koperslagers te wijten dat de stad zo'n hoovaardi- ge naam draagt. Het zijn de oor spronkelijke stichters van Villedieu, de Frères Hospitalier de St. Jean, die daarvoor al lang geleden ver antwoord ig moeten hebben afge legd bij St.-Pierre-de-la-Porte-du- Chiel. In de voormalige comman- derie van deze ridders is nu de klokkengieterij gehuisvest. Aan de ingangen van de dorpen staan kruisvormige borden waarop de voorbijganger wordt meege deeld wanneer de heilige missen zijn. In Duitsland zie je dat ook, al leen heeft daar de reformatie het godsdienstig leven wat pluriformer gemaakt zodat je er vaak twee, drie borden naast elkaar ziet, elk met het silhouet van een kerk erop in de herkenningskleur van het be trokken kerkgenootschap. Hoewel ik tot nu toe nooit op een dergelijke uitnodiging ben inge gaan, heb ik het plaatsen van die borden aan de rand van de be bouwde kom altijd een sympathiek, broederlijk en gastvrij gebaar ge vonden. Als de Fransen al massaal van hun geloof zijn gevallen, zoals on ze pastoor vroeger beweerde, dan hebben ze het gedaan zonder wraakzucht en beeldenstormen (al is er tijdens de revolutie hier en daar wei een gelaat van een beeld je geslagen) en dat is leuk voor de hedendaagse toerist die, zeker wanneer het warm is, graag zijn toevlucht blijkt te zoeken in de schemerige, koele kerken en ka thedralen van Normandië. Uit de luidsprekers klinkt orgelmuziek en er wordt opvallend terughoudend gecollecteerd voor het restauratie fonds. Al te terughoudend vrees ik. WIM KOCK Een onbekende man die zichzelf van het leven heeft beroofd door verdrinking, geloofde dat hij zou reïncarneren als vis. Dit werd gis teren bekend gemaakt door de po litie van het Franse Argenteuil. Het stoffelijk overschot werd ten zui den van Parijs in de Seine gevon den. In een jaszak van de dode werd een lange brief gevonden, waarin stond dat de man „een vu rig getover in reïncarnatie" was en "een vis wilde worden". De politie had de man gisteren nog niet kun nen identificeren. Piloten van een passagiersvlieg tuig hebben gedurende twintig mi nuten boven de Atlantische Oce aan slapend in hun stoelen geze ten tot zij gewekt werden door een alarmschel. Dat staat te lezen in een Brits luchtvaartrapport. Het was een van drie gevallen van dut ten achter het stuur' die ter kennis werden gebracht van het Konink lijk Instituut voor Luchtvaartge- neeskunde, in een studie over menselijke factoren en veilig vlie gen. Het betrokken toestel was langzaam sneller gaan vliegen, waardoor een alarminstallatie in werking werd gesteld die de pilo ten wakker maakte. In een ander rapport, getiteld „Goede nacht, al lemaal" stond dat een piloot die al leen was geweest op 2.800 meter hoogte en met ingeschakelde automatische piloot, in slaap was gevallen. Hoewel gevallen van in slaap vallende piloten statistisch vrij onbetekenend zijn, vindt het rapport van het instituut, over de samenstelling waarvan acht maan den is gedaan, het een belangrijk probleem. De Britse Rijkslucht vaartdienst zoekt naar oplossin gen, waarbij o.m. gedacht wordt aan een alarm dat afgaat wanneer vijf minuten lang geen menselijke stem is gehoord in de cockpit. Een jonge Amerikaanse marinier die op 15 juni in een ravijn in Cali- fornië viel, is afgelopen maandag eindelijk gered. Hij heeft zijn avon tuur in wild gebied op 200 kilome ter ten noordoosten van San Fran cisco overleefd op een diëet van mieren, mos en gras. De 22-jarige Karl Bell verloor in de vijf weken op de bodem van het ra vijn 34 kilo aan gewicht, maar in het ziekenhuis waar hij werd on derzocht, bleek hij geestelijk on gebroken. Lichamelijk lijdt hij aan brandwonden, kneuzingen en uit droging. Naar de jongeman werd aanvanke lijk wel gezocht, maar na vier da gen werd de speurtocht beëindigd. Bell zag helikopters overvliegen, maar staagde er niet in hun aan dacht te trekken. Hij heeft tenslotte een touw kunnen werpen om een rotsachtig uitsteeksel, waaraan hij zich langs de wand kon optrekken. Volledig uitgeput werd hij door wandelaars gevonden. De kogel is door de kerk, ge condoleerd BrabantUw re gering heeft het weer fijn voor elkaar. Een tevreden Edje, een voldane Schneij- derberg, Marij nissen plus consorten Het leven is goed in ons Brabantse land wordt hoe langer hoe meer achter haald De Zuid-West Hoek bedreigd en geteisterd door 't Antwerps industriegebied, Basf (Zandvliet), Doel krijgt er leuke kameraadjes bij, m'n liefje wat wil je nog meer. Ja, maar het is wel werkgelegenheid, alleen jammer voor begrafenison dernemingen, want crema tie is heden gratis in het vooruitzicht gesteld Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij De uitvoerders van de 'Socialistische revolutie' hebben ongeveer 300 meer koppige kernraketten ge richt op West-Europa. Van de 1000 kernkoppen zijn er zeker 2 gericht op Antwer pen en Rotterdam. Daarom kunnen we beter in het be lang van een SS-20 vrij Europa in Genève onder handelen over de eventuele stationering van kruisraket ten in Woensdrecht. De re denering liever een vijand in het land dan dood klopt niet. Ten eerste kan die vijand in het land alles doen w.o. het stationeren van SS-20 raket ten. Een bezetting of dicta tuur is voor velen aanleiding om net als in Afghanistan een bevrijdingsstrijd te be ginnen (vrede '40-'45). Bo vendien worden die wapens alleen maar (eventueel) ge plaatst om een oorlog of be zetting te voorkomen. Kruisland Leon Nelen Het bericht van de benoe ming van dr. A. Simonis tot aanstaand aartsbisschop van het bisdom Utrecht ver vulde ons, vrouwen van de KTHU (Katholieke Theolo gische Hogeschool Utrecht), met verbijstering. Opnieuw worden wij ge confronteerd met een beslis sing die genomen is zonder overleg met direct betrokke nen. Wij vrezen dat deze ver sterking van de kerkelijke hiërarchie direct gevolgen zal hebben voor de positie van vrouwen in kerk, pasto raat en opleiding. Zeker ge zien de eerdere uitlatingen van Simonis. In 1981 schreef Simonis een uitvoerig arti kel over de plaats van vrou wen in kerk en samenleving. Nadruk ligt daarin op de zo geheten natuurlijke bestem ming van vrouwen: „De vrouw heeft ten opzichte van de man een eigen taak. Zonder deze te verabsolute ren kan er wel degelijk ge sproken worden over de na tuurlijke aanleg van de vrouw, welke bestaat in de aard van het in de vrouwe lijke natuur gelegen vermo gen tot altruïsme, tot dienst baarheid in de meest edele zin van het woord". Het doel van het leven van vrouwen is moederschap; behoeden van het leven. Als het dan niet lichamelijk is dan bestaat er ook nog zoiets als „psychisch moeder schap"; het beschikbaar zijn op zoveel mogelijk plaatsen in kerk en samenleving. Dit betekent een terugverwij zing naar een leven binnen de grenzen van huis en haard, ondergeschikt aan man en kinderen. Natuur lijk kunnen vrouwen ook in de kerk werken maar dan onder hetzelfde motto: dienstbaarheid. Simonis denkt daarbij bijvoorbeeld aan het ondersteunen van priesters. Als vrouwen wei nig deelnemen aan het ker kelijk leven, stelt hij, is dat te wijten aan het feit dat zij hun tijd verdoen met beuze larijen en niet voldoende deskundig zijn. Een zeer kwetsende uitspraak voor al die vrouwen die of nog ac tief zijn binnen de kerk of daar inmiddels vastgelopen zijn. Wij als theologiestudentes zullen, ondanks onze des kundigheid, waarschijnlijk werkloos worden. Het bis dom Rotterdam is een van de drie bisdommen waar niet of nauwelijks pastoraal werksters zijn aangesteld. Mannen zullen wij nooit worden en slechts die zijn, volgens Simonis, „afstraling van Gods glorie", noodzake lijk voor het ambt. Tevens zien wij de inhoud van onze studie bedreigd. Immers, Simonis beoogt een theologie waarbinnen de kerkelijke leer als „objectie ve waarheid" voorop staat. Dit legt het zwijgen op aan een kritische doordenking van bijbel, kerk en maat schappij, zoals onder andere binnen de feministische theologie gebeurt. Concreet vrezen wij dan ook voor de plaats van vrouwenstudies binnen onze opleiding. Kortom: vrouwen hebben van deze bisschop niets te verwachten. Net zo min als potten, flikkers, ongehuwd samenwonenden, gehuwde priesters en leken. Wie wel eigenlijk! Zeist, Namens het centraal vrou- wenoverleg van de KTHU, Nienke van Dijk Riemada Hament Trees van Montfoort In antwoord op de brief van mevr. Crul in De Stem van 23 juli jl. merk ik op: In derdaad zijn er onder de PvdA-leden ook „blagen" die misschien wel niet de zaak verzieken op welke manier dan ook, zoals mevr. Crul zegt, maar die, het PvdA program anders uit leggen. Deze „blagen" bin nen de PvdA hebben zich wel bij een meerderheids standpunt binnen de partij neer te leggen, omdat dat nu eenmaal gebruikelijk is bin nen een democratische par tij. Mevr Crul is uitgegaan van het woord „blaag" aar naast gebruikt zij termen als „schelden en afgeven op het CDA, maar dat was mijn be doeling zeer zeker niet. Wat ik echter beoogde was: De belangen van oudere men sen zoveel mogelijk verdedi gen waarbij een belangrijk onderdeel van mijn ingezon den brief dat helaas niet is gepubliceerd, inhield dat ouderen ook meer hun ge zicht moeten tonen in de di verse bestuursorganen o.a. de gemeenteraden. Breda An. Brekelmans Berggeel Ieder in te vullen woord be staat uit dezelfde letters als het voorgaande woord, ver minderd met één letter. De overblijvende letters - die steeds in de cirkeltjes dienen te worden ingevuld, vormen de naam van een beroep. 1. gereed, 2. open plaats in een bos, 3. bloeiwijze, 4. man netjesputter, 5. oningewijde, 6. eikeschors, 7. reukwater, 8. rivier in Duitsland, 9. droog, 10. graan, 11. berggeel, 12. strafwerktuig, 13. gemeen schappelijke weide, 14. deel van de voet, 15. loot, 16. tref fen, 17 binnenste, 18. bouw land. 13 ■jo^oiuujijruy ;si cfacuaq i<>] -•3/W3 SI 'VJ.35/ 11 'U33/ÜU g[ ')U3 g[ 'U331 pi "jitaatu si '302 zi Uasjo 7; 'uajos/ 01 'aop '6 'aapo '8 '-tnapo L bfaa '9 'faal 'S Taaaf p 'avv 'im>\ z 'xoapt 7 :QNISSCndO Het is opmerkelijk hoe goed de Mark, vooral vanaf Breda naar het westen, zich de laatste jaren heeft ont wikkeld. Het water ziet er doorgaans erg goed uit, en het lijkt wel of de Mark elk jaar rijker aan vis wordt. Niet alleen grote vis, vooral de brasem doet van zich spreken, maar ook wemelt het er van de kleinere vissen zoals alvers, blankvoorntjes, rietvoorns, bliek en brasems. Hoe goed de Mark de laastste tijd is hebben velen tijdens de periode van goed weer de ze afgelopen weken kunnen ontdekken. Brasems en voorns (wat minder) waren volop aanwezig en bijtgraag. Opvallend daarbij is dat de brasem behoorlijk vechtlus tig is. Vooral de diepbrons- gekleurde exemplaren van rond en iets meer dan 50 cm doen hun best de hengelaar te overtuigen van hun vecht lust. Dun bevist zijn er ex emplaren bij die een henge laar best even een paar mi nuten kunnen bezighouden. Hoe uitstekend het viswa ter ook, het wemelt er letter lijk van de vis, toch zijn er ook maren verbonden aan het vissen op en aan de Mark. Het aantal geschikte vis- met Rien van Nunen plaatsen langs de Mark is heel erg miniem. Slechts op enkele verharde gedeeltes kan men vissen. Meestal is dat op plaatsen waar verkeer langskomt - snel weg R'dam-Breda-Zvrartenberg. Goede zitplaatsen zijn er eigenlijk nauwelijks, of het moet zijn dat verbrokkelde kaden en verwilderde plan tengroei als uitstekende vis- plaatsen moeten worden aangemerkt. Het lijkt wel alsof alleen nabij Breda de Mark als viswater wat te be tekenen heeft al is de Mark ook daar lang niet overal even goed bereikbaar. Goed viswater als de Mark is in westelijk Brabant dun ge zaaid, als ook goede wateren om te snoeken of te baarzen. Daarvoor moet men al heel vaak elders. Toch heeft de geringe visserijdruk op de Mark uiteraard ook voorde len. De geringe bevissing zorgt uiteraard voor een evenwichtige visstand. Het ontbreken van snoek en baars daarin evenals snoek baars (hoewel ze er zitten!) in die mate dat ook hengelaars ervan kunnen profiteren blijft als nog een gemis. Mis schien dat het Hoogheem radschap (die gaat over de Mark) en de Baroniesche ge zamenlijk iets kunnen doen ten behoeve van de henge laar. Het vissen vanuit een bootje op de mark is soms le vensgevaarlijk. Vooral de watersporters (kennelijk van het erg onervarensoort) brengen de hengelaars zowel op de kant als in het vis- bootje in moeilijkheden. De Mark bezit prachtige riet kragen (terecht dat daar niet gevist mag worden) met daarvoor op sommige stuk ken nog een beschoeiing van planten en veelal steenstort. Met het visbootje aan de steekstokken moet men erop toezien niet al te dicht onder de stenen en de palen te ko men want de watersport houdt geen rekening (gene raliserend gesproken) met het feit dat men eerst het wa ter onder bootjes wegzuigt om daarna met het hekgolf de zaak stevig te overspoelen. Kennelijk is men niet ge wend aan het feit dat men vaart dient in te houden wanneer de golfslag anderen kan hinderen. In het Noor den des lands is dat wel heel gewoon, ook schippers van grote schepen houden beslist wat pk's onder de motorkap als men een bootje passeert of hengelaars die beneden aan de kade zitten ontwaart. Waterpolitie waarschuwt te voren met de megafoon dat men met wat meer vaart dan gewoonlijk wil passeren... Hoe het ook zij het vissen vanuit een bootje of vanaf de kant is op dit moment uitste kend te noemen. Vooral de rode maden in combinatie met een stevig voer gevet extra kansen op een flink aantal grote vissen. Veel Bel gen vissen in de zomer met hennep alhier, en met goede resultaten. Jammer is nog steeds dat sommigen een net vol snotterige en slijmerige vissen achterin de kofferbak het hoogste goed schijnen te vinden dat hen als hengelaat kan overkomen. Verstandige hengelaars hebben niet eens een leef net (sterfnet) bij rich zeker niet in de zomer, waar vele vissen letterlijk kapot geschaafd, dicht opeen in de netten, verkommeren. OP het eind van de visdag wordt het net dan leeggeschud en een wolk van schubben kon digt aan waar de hengelaar zijn vissen weer de vrijheid gaf. Zouden sommigen dan toch gelijk hebben en de vis meenemen, omdat zoiets ten minste netter is dan bescha digde vissen in het water te rugzetten? Rien van Nunen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De keuring van dienstplichtigen kan veel menselijker en hoeft ook geen hele dag te duren. Dat vindt de Maatschappelijke Raad voor de Krijgsmacht, een advies college van de bewindslieden van defensie. Staatssecretaris Hoekzema (Defensie) heeft het rapport, getiteld Voorbereiding op Dienstplichtvervulling, giste ren doorgestuurd naar de Ka mer. Volgens de Raad moet de dienstplichtige de dienstplicht „kunnen bezien als een even normale fase in zijn leven als de leerplicht. Hij zal de over tuiging moeten hebben dat se rieus wordt geprobeerd aan FNV Van onze redactie Utrecht - Steeds meer en onrechtmatig ontsla cieel in de knel te zitter Ze komen terecht tussen ke uitspraak en het schip drijfsverenigingen. Uitein dat ze het met de bijstand i Dat blijkt uit het jaarver slag over '82 van de rechts kundige dienst van de FNV. Hoewel rechters achteraf vaak de onrechtmatigheid van een ontslag op staande voet erken nen, gaan ze er volgens de FNV toch steeds vaker toe over de daaruit logischerwijs voortvloeiende loonvordering te verminderen of zelfs hele maal te schrappen. Dat ge beurt overigens in navolging van een arrest van de Hoge Raad uit 1979. In de praktijk betekent dit dat de betrokken werknemers niet meer hun volle loon krijgen of zelfs hele- Van onze correspondent HEUVELLAND Tachtig procent van de Zuidlimburgse fruitoogst kan sinds gister morgen als verloren worden beschouwd nadat ook al eer der diverse malen forse schade was aangericht door hevige regen- en hagelbuien. De fi nanciële schade in Nederlands tweede fruitteeltgebied - na de Betuwe - loopt in de miljoe nen. Een korte maar hevige on weersbui, waaruit hagelste nen zo dik als duiveneieren vielen, vernielde woensdag morgen een groot deel van de appel-, peren- en pruimen- oogst in Eijsden, Cadier en Keer, Gronsveld en Berg en Terblijt. De getroffen fruitte lers zijn praktisch allen tegen nagelschade verzekerd. In Gronsveld werd ook een tuincentrum door het nood weer getroffen. Van een kas met een oppervlakte van 325 vierkante meter bleef geen ruit heel. DE Nederlandse Organisatie voor Internationale Ontwik kelingssamenwerking (Novib) heeft woensdag 350.000 gulden beschikbaar gesteld voor hu- manitaire hulp in de door het verzet gecontroleerde gebie- uen in El Salvador. HET COLLEGE van Overleg, orgaan van de banken in Nederland, wil niet praten met he Consumentenbond over klachtenprocedures van klan- n' Sinds 1980 zijn de klachten °ver bankoptredens elk jaar verdubbeld. DEN HAAG is boos op Bonn. We 69aal in Nederland te opereren, kopers van verdovende middelen aars naar West-Duitsland te lokki 'aag te grijpen. Uitlokken van n uenand bij wet verboden. °ij de terechte kritiek op dez tie n'et de vraa9 over het hoofd zich eigenlijk van illegale prj saient. Als zij eerlijk op die vrac oord ongeveer als volgt luiden. 3'n af aan veel te tolerant gewr en r tegen handelaars in verdovi rivL middelen waarover de poli' 'kend om de internationale dn an Nederland een distributiecei h est-Europa. Als jullie daar niets .Scherming het kwaad aan de b 9rote lijnen klopt dat verhaal met het drugprobleem heeft 'Qezwel geworden in onze sar aod die er het mes in durft te ze

de Stem | 1983 | | pagina 2