den? Zo schakel je het experiment bij kunst uit; dat is dodelijk" ONTDEK DE VERSCHILLEN &3ï))) Si be aanval op de BKR Joe Cocker naar kunst markt in Eindhoven DONDERDAG 28 JUL11983 ;n rechts stroom. en. Beconcurreren Brug tussen christenen in Amerika en Nederland Den Bosch vol muziek Kadefeesten in Goes Jeugdspektakei in Utrecht mske en Wiske: De Gouden Ganzeveer Lucky Luke: De Daltons In De Blizzard. Boes fppie Happie En De Boerang-Banaan. 0PL0SSIHG A61 T3PAGINA GIDS 2 it kunt u zowel aaibaar maken, n hoop ergernis. epassing van ;n de beste een Bauknecht n. Superzuinig in fraaie beige s, zou je kunnen oorlijk wat typen n (in wit en Vrieskisten zijn n. Een greep uit rtale assortiment ers vindt u hier- r afgebeeld. EINDHOVEN -Net als vorig jaar wordt in Eindhoven weer een internationale kunstmarkt gehouden, waar beeldende kunst, muziek, mode, poezie en strips elkaar ontmoeten. „Holland Art Initiative" is de organisator. De activiteiten vinden plaats van 19 tot en met 21 augustus en toegang tot alle attracties bedraagt 5 gulden. Er is een grote kunstmarkt en Fong Leng, Frank Govers en Max Heymans presenteren een modeshow. Onder de popmusici die naar Eindhoven komen, bevin den zich Joe Cocker, Link Wray, Angelo Branduardi, Ro ger Chapman, Kevin Coyne, de Comsat Angels, Dennis Bovill, Lynton Kwesi Johnson, Fay Lovski, Jan Rot, Time Bandits en Margriet Eshuis. Voor de jazzliefhebbers komen Humphrey Littleton, Lilian Bouté, Passadena Roof Orchestra en de Max Collie Rhythm Aces. Verder zullen Henk van Ulsen, Adèle Bloemendaal, Willem Breuker, Pim Jacobs, Han Bennink en de Dutch Swing College Band aanwezig zijn. Voor de sector „poetry en performance" zijn o.a. aange trokken Johnny van Doorn, Simon Vinkenoog, Jules deelder, Bart Chabot, Hans Verhagen en Remco Campert. Verder is er een straatmuziekfestival met meer dan 50 muzikanten. i Kunstenaars bezetten het eiland Pampus uit protest tegen de voorgestelde BKR-bezuinigingen. „Geen wapens maar kunst", I luidt de tekst op een van hun spandoeken. - fotoanp Van onze kunstredactie k regering wil het mes zetten i de BKR, de „Beeldende limstenaars Regeling". Te ltd kunstenaars zouden van lte regeling gebruik maken, (wijl de tastbare resultaten, schilderijen en andere istwerken in kelders zou- |i-n worden opgeborgen, se Wagemans van het i-depot in Breda vindt het hrwijt dat kunst die via ge- tmschapsgelden is verwor- |tn, nutteloos ligt opgeslagen fet juist. Het is wel zo dat het Ssteem van uitlenen daarvan let goed functioneert, maar pt heeft andere oorzaken, par haar mening. het waar dat er teveel lunst geproduceerd wordt iaar de samenleving geen lidschap aan heeft? Els Wa- Éaaans: „Ik vind dat het duo Brinkman/De Graaf een fout llgangspunt heeft bij hun be- Pinigingsnota. Zij stellen de |:a:kbaarheidseis als norm. lunst bestaat voor een be- lïigrijk deel uit experiment onderzoek. Bij een bedrijf Jffl je toch ook de research |-et afschaffen? Zo schakel je progressiviteit - experi ment en onderzoek - bij kunst fit Dat is dodelijk. De minis- voor cultuur kan geen iraidenier worden. Wel blijf f ie koppeling tussen de so- i en culturele kant in de PR fout vinden. Door leef- J'matenalengeld zou de kun- |!fnaar in staat gesteld moe- i worden te blijven wer- h". „Ik ben blij met het BKR- werk in de artotheek. Dat wil niet zeggen dat het optimaal functioneert", zegt Els Wage mans, die deze onderneming leidt. Gebrek,aan personeel en nog te weinig leden (800) zijn oorzaak. Als academiestad trekt Breda veel kunst(enaars) aan, waarvan ook het achter land profiteert. Daar 'zetelt' een commissie, die 19 gemeen ten adviseert bij aankoop van kunstwerken, als een kunste naar/ingezetene te weinig op de vrije markt kan verkopen. In Breda komen per jaar 1000 tot 1300 werken op deze manier binnen. Er is een cata logus gemaakt van de kunst- voorraad, die voor uitleen in aanmerking komt. Deze bevat 7000 nummers. De helft ervan is BKR-werk, de andere helft wordt gevuld door de zoge naamde Beyerd-collectie en door de Artotheek aangekocht werk. Doorlopend zijn 3500 tot 4000 stuks onderweg; dertig procent bij particulieren thuis boven het bankstel en zestig procent bij een honderdtal in stellingen als bedrijven en zie kenhuizen. Voor 60.- per jaar kun je namelijk een kunst werk lenen en thuis ophangen. Dat niet alles onderweg is heeft verschillende oorzaken. Het verwerkingsapparaat is te klein. Ook Els Wagemans werkt voor slechts 24 uur per week bij de artotheek. Dan is er nog iemand 24 uur in func tie voor de bedrijfsuitleen; twee krachten zijn er voor 40 uur per week (administratieve bijstand en inlijsten). Eén maal per week kan gebruik gemaakt worden van de tech nische dienst van De Beyerd. Verder zijn er nog losse krach ten (onder 23 jaar in Werk Verruimende Maatregelen- verband), maar die kunnen weinig staan voor de specifie ke begeleiding, die dit werk vraagt. De artotheek kent nog steeds een ledengroei, hoewel er van een gerichte marktbe nadering op deze manier geen sprake kan zijn. Els Wage mans zou veel meer gericht willen werken op dit terrein, want het publiek is nog steeds niet goed op de hoogte van de ze methode om kunst te be trekken. Een ander probleem is, dat in West-Brabant meer dan el ders kunstenaars weigeren mee te werken. Zij moeten na melijk verlof geven om het door de gemeenschap aange kochte werk uit te lenen aan particulieren (voor instellin gen niet). Dit heeft ongetwij feld ook te maken met de angst, dat zij op deze manier zichzelf beconcurreren. Door dat hun werk geleend kan worden verkopen ze nog min der op de vrije markt, zo wordt wel gedacht. Er is overleg geweest met alle gemeenten in West-Bra bant om het uitleensysteem te decentraliseren. De meeste ge meenten willen wel als het maar geen geld kost en dat kan niet. In oktober gaat de gemeente Oosterhout, via Mi cro, gebruik maken van deze centrale collectie om uitleen ter plaatse te bevorderen. Ook Oudenbosch heeft er wel oren naar. In Roosendaal en in Ber gen op Zoom is het op dit ge bied akelig stil. Er zijn in Nederland onge veer 8000 kunstenaars. Dat is ongeveer één op de 1750 inwo ners. Ongeveer 3500 zitten er in de BKR. Dat kost ongeveer 130 miljoen per jaar. Slechts 5% kan leven van de vrije markt. Heel wat kunstenaars geven lessen om zich zo over eind te houden. De 17 academies leveren per jaar zo'n 600 professionele kunstenaars af. De aanmel dingen nemen nog steeds toe. Voor de academie St.-Joost stonden dit jaar 800 kandida ten op de stoep. Er werden er 100 geaccepteerd. De BKR-regeling is voor veel kunstenaars een hulp middel om zich waar te ma ken. Dat die regeling om bij stelling vraagt zal nog nauwe lijks iemand ontkennen. Maar staatssecretaris De Graaf lijkt de regeling de nek te willen omdraaien, want hij wil de 130 miljoen naar 30 miljoen terug brengen. Veel kunstenaars schuiven dan door naar sociale zaken en moeten ophouden met schilderen of beeldhou wen. Volgens sommige bere keningen levert de bezuini ging een winst van hoogstens 20 miljoen op en is het onmeet bare culturele verlies vele ma len groter. BOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOEKEN BOEA'E/VBOEKEjVBOEKEN'BOEKENBOEKENSOEK" ENBOEKEN&OS'ZSTtBOEKENBOEKENBOEKEN BOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOEKENBOE „Vreemdeling in het paradijs" door Henri Nouwen. Uitgave: De Haan BussumLannoo Helt. „Sinds 1971 is er zoveel ge beurd in het kerkelijke en re ligieuze leven van Nederland en België, dat het soms lijkt alsof een gesprek tussen de Nederlandse en Amerikaanse Christenen steeds moeilijker is geworden. Toch hoop ik dat dit boek de afstand tussen het christelijk leven in Amerika en het christelijk leven in Ne derland en Vlaanderen enigs zins kan doen verminderen en dat wat hier geschreven is meer weerklank dan irritatie oproept". Dat zegt de priester auteur Henri Nouwen in het voorwoord tot zijn in het Ne derlands verschenen boek 'Vreemdeling in het paradijs'. De inmiddels vijftig jaar ge worden Henri Nouwen is Lim burger van geboorte. Op het Groot-seminarie Rijssenburg kreeg hij zijn priesteroplei ding en studeerde daarna zes jaar psychologie in Nijmegen, waar het er even naar uit heeft gezien, dat hij er een voortrekkersfunctie zou gaan vervullen in het voetspoor van prof. dr. Han Fortmann. Maar hij heeft, hoewel nog altijd priester van het aartsbisdom Utrecht, zijn draai moeten vinden in Amerika, waar hij door zijn publiekelijk optre den en zijn boeken uitgroeide tot en wordt beschouwd als een modern profeet en geën gageerd strijder voor recht vaardigheid en vrede in de wereld. In eigen land wordt een pro feet niet of nauwelijks gekend of geëerd, zegt het spreek woord. Het is zeker van toe passing op Henri Nouwen, die naar Amerika moest gaan om er ruimte en erkenning te vin den voor zijn intense pastorale spiritualiteit, waarvoor de fundamenten overigens, vol gens zijn eigen zeggen, hier werden gelegd. Daarom is het ook niet zo vreemd, dat zijn boek een brug probeert te slaan tussen de Nederlandse en Amerikaanse religieuze be leving. Dat is minder eenvou dig dan het lijkt omdat de vanzelfsprekende en directe wijze, waarop Henri Nouwen in zijn boek praat over God, Jezus Christus, H. Geest, kerk, gebed en eredienst wel eens het voorhoofd doet fronsen, niet meer genegen als wij zijn om alles maar zo vanzelfspre kend te vinden als de schrij ver. „Een klooster wordt niet ge bouwd om problemen op te lossen maar om God midden in de problemen te loven. Dat heb ik altijd al wel geweten, maar ik moest terugkeren in mijn oude drukke bestaan en .daar geconfronteerd worden met mijn eigen rusteloze zelf om het te kunnen zien", aldus Henri Nouwen, die zijn zeven maanden durend, vrijwillig gekozen monnnikenbestaan beschouwt als „een ongeloof lijk kostbare herinnering, die nog steeds doorwerkt in alles wat ik doe of van plan ben om te doen". Zijn dagboek laat zonne klaar zien dat het meditatieve en biddende leven binnen de abdij van Genesee hem heeft verrijkt en dat de relatie tus sen zielzorg en spiritualiteit daardoor voor hem nieuwe in houd en diepte heeft gekregen. Het is een met grote ernst, en kritisch oog voor, maar ook een met milde humor over de gewone dagelijkse gebeurte nissen, beschreven verslag van bezinning en geestelijke groei van een man, die zich, ondanks alles, vreemdeling bleef voelen in een paradijse lijk rustoord. Reden waarom hij, over de muren van het klooster heen, de harde wereld buiten met al haar ontstellend grote proble men en conflicten, toch nooit kon loslaten. Henri Nouwen mag er rustig vanuitgaan dat zijn boek nauwelijks irritatie zal wekken. Daarvoor is het te eerlijk en te open. Het ligt in tegendeel veel meer voor de hand dat het ook hier wel eens inspirerend zou kunnen wer ken. Daarmee zou hij méér dan zijn doel hebben bereikt. Sw. Zaterdag is er een visafslag tijdens de Kadefeesten in Goes. - foto archief de stem COUNTRY WESTERN, POP, rock roll, het is morgen en over morgen allemaal te horen in de binnenstad van 's Hertogenbosch. Op twintig verschillende podia tre den vanaf negen uur twee avond en lang 35 orkesten op. Bekendste artiesten die tijdens 'Den Bosch vol muziek' optreden zijn The Platters uit de Verenigde Staten. Zij vierden in de jaren vijf tig triomfen met met nummers als 'Only You'. Andere namen die op het affiche van 'Den Bosch vol mu ziek' verschijnen zijn South Jazz band, West Virginia Railroad, Big Chef, Sonara Panamarera, Flash Tropical, Silvio en Teamwork. Wie zelf niet zo goed bij stem is en toch iets 'ten gehore' wil bren gen, kan zaterdagavond op de Pensmarkt meedoen aan een play back-festival. Liefhebbers dienen zich ruim voor de aanvang aan te melden in herberg De Stadswaag aan dezelfde Pensmarkt. GOES VIERT TOT en met zaterdag haar Kadefeesten. Vrijdagmiddag gaan op de Hollandsche Hoeve tij dens het vliegerfestijn enkele enorme vliegers de lucht in. Mor genmiddag worden oud-Hollandse kinderspelen opgevoerd en is er een steprace. Op de Kade worden touwtrekwedstrijden voor volwas senen gehouden. Zaterdag beleven de Goesse Kadefeesten hun hoogtepunt. Om 10 uur begint de visafslag in het Visperk. Het programma vermeldt voorts een ambachtenmarkt, een ganzenrace en een zeilwedstrijd. Het jeugdcircus Hoogerop geeft zaterdagmiddag een voorstelling. Daarna kunnen de lekkerbek ken aanschuiven, want er wordt maar liefst duizend kilo mosselen opgediend. Een groot Bengaals vuur sluit de Goesse Kadefeesten af VOOR DE THUISBLIJVERTJES is in Utrecht een groot jeugdfestijn op poten gezet onder de titel Jeugdspektakei '83. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is aanwe zig in de Jaarbeurs, waar tot en met 12 augustus Jeugdspektakei wordt gehouden. De bezoekertjes kunnen er naar de bioscoop, het theater en de dis cobar. Ze mogen er naar hartelust schilderen, timmeren, kleien, we ven en sporten. Er is zelfs een complete kinderboerderij in de Margriethal van de Jaarbeurs ge bouwd. Jeugdspektakei is geopend op werkdagen tussen 10 en 16 uur. Het is de bedoeling dat de kinde- ren de dag zonder hun ouders doorbrengen. Vader en moeder krijgen wel tussen 10 en 11 uur de gelegenheid éen kijkje te nemen in de hal. De toegangsprijs is 4,25 gulden per dag (inclusief broodjes, ijs, melk en limonade). Brabantse kunst in Bergen op Zoom VOOR EEN INDRUK van de he dendaagse kunst in Noord-Bra bant kan men tot en met 14 augus tus terecht in het Markiezenhof in Bergen op Zoom. De expositie is van dinsdag tot en met vrijdag ge opend van 10 tot 17 uur. In het weekend is het Markiezenhof van 13 tot 17 uur open. WKPaalzitten BIJ HET OOSTERDUINSE Meer in Noordwijkerhout vindt dit week einde een merkwaardig wereld kampioenschap plaats. Degene met het hardste zitvlak en het grootste uithoudingsvermogen mag zich de beste paalzitter van de wereld noemen. Zondag is om 15.30 uur bekend of het wereldre cord paalzitten van 102 uur en 4 minuten is verbeterd. Playback-show in Hoeven IN DE BOSBADHAL in Hoeven wordt morgenavond een van de voorrondes gehouden van de Playback-show van de KRO-televi- sie. Twaalf 'play-backers' probe ren vanaf 20 uur een plaatsje in de finale te bemachtgen. De zangeres Anita Meyer ter af wisseling drie kwartier de micro foon van de kandidaten overne men. De Playbackshow wordt beslo ten met dansmuziek voor de 'min- der-jeugdigen'. De toegangsprijs is 7,50 gulden. een geluidstunnel te Hulst de Bruyn van de gemeente nnis, dat zij voorne ter plaatse geldende ad" met toepassing de Ruimtelijke Orde- en voor de bouw van :eel Havendijk 6, ka no. 276. bestemming „Land- vaarop het oprichten js toegestaan, indien agrarisch bedrijf hoort echter niet tot n 29 juli 1983 gedu- fdeling algemene za- voor een ieder ter in- tegen het bouwplad' ide termijn schriftelijk ethouders. lemeester, P. Molthojf is, J.F. van Denderen JpJJ tof iru/it I) - torn m |wj ovtr mijn IV' O-M-ZAt DAT WAS ALTUD AP- PIES z/evGt/rJ&z- zt/mrVJS rjT\ 'dopjatM '01 'squtj uoztjoq '6 's).qoaj uiooq '8 'RuS uappiui 'uappiui Avnout '9 'daal -a iuetj -jappe 'g 'aadutnq -f 'jaSmzjop uba Suejs 'S 'sppaj paoq;eds z 'uipq :§uissojdo

de Stem | 1983 | | pagina 15