Zwemmers zijn doorn in oog Clingse Hengelaars Zeeuwse jeugd beheerst DOS- tennistoernooi Ill 1 n Jan-Jerfaas Wilten bezeten van beltmolen in Zuidzande VOOR OP TOUW ZETTEN NATUURWERKKAMPEN Creaties ontwerpster uit Hengstdijk op video naar Amerika POLITIE KAN ER NIETS AAN DOEN bibtim aking DONDERDAG 28 JUL11983 VAN ZEELAND 25.000ste bezoeker zwembad Kloosterzande Zeskamp KPJ Kloosterzande Twee verdachten brandstichting Berkel-Enschot blijven nog vast A12 Uw ondertrouw T18 PAGINA ZEELAND 2 an Als u ruim- onze kantoren garanderen wi| lienst met ctie- elfa- IVN Zeeland: groot tekort medewerkers Iers op lijn 9 arde v.v. enteel In uitvoering ituele mogelijkheid streekvervoerlijnen de grote bus te ver vervoermiddel, zal 1983 de autobus lijn 9) tijdelijk wor- i-bus. male gele buskleur, te aanduiding ZWN immer en de rijrich- pde voorruit. jatsen zijn ongewij- .aarten en abonne- bussen. -West-Nederland iur. neneer lieuwe sidt hij ran de Den en is sport- ituzich isioen of iet boekje ren de -atisin 1000 AG Amsterdam Straks met pensioen Van een onzer verslaggevers HENGSTDIJK/ANTWERPEN - Mode-ontwerpster Nel ly Boogaart-de Bakker uit Hengstdijk had afgelopen week veel bekijks in het centrum van Antwerpen. Op lu dieke wijze werden daar video-opnamen gemaakt van de creaties die Nelly Boogaart en Jan Wouters de afgelopen jaren hebben vervaardigd. De bruidsjapon waarmee Nelly door de straten van Antwerpen snelde, richting stadhuis, deed vele Sinjoren verwonderd en niet-begrijpend nakijken. De opnamen, die verder plaatsvonden in het Middelheimpark, centraal station, Keizerlei en de kathedraal, waren bestemd voor een video-band die naar Amerika gaat, en wel naar de beroemde ontwerper Calvin Cleyn in New York. Deze heeft te kennen gegeven het werk van het duo te bewon deren en te willen stimuleren. Een en ander is voortgevloeid nadat zij vorig jaar in Brussel de grote prijs wegsleepten uit 300 inzendingen. Het Belgisch ministerie van Cultuur heeft als stimulans opdracht gegeven hun creaties op de beeldband vast te leggen om ze onder de aandacht te brengen van verschil lende ontwerpers van naam in de wereld. Onder tropische temperaturen showde Nelly de crea ties zelf. Haar compagnon Jan Wouters vertoeft momen teel in New York, waar hij de gelegenheid zal krijgen de video-band aan Calvin Cleyn te overhandigen. gjl I Van een onzer verslaggevers I KLOOSTERZANDE - In het I gemeentelijk zwembad De lHonte te Kloosterzande pas- I teerde woensdagochtend om 111 uur de 25.000ste bezoeker I van dit seizoen de kassa. De gelukkige was Cindy van llleelen uit deAnjerstraat te I Kloosterzande. De 9-jarige I Cindy bezocht het zwembad in I het bijzijn van haar moeder en zusje. Als herinnering aan dit feit I werd haar door wethouder H. I Bruggeman van Openbare I .verken in het bijzijn van bad- meester G. Boogaert, kassier A. Duerinck en waarnemend hoofd C. Dieleman van de technische dienst een bosje bloemen, een badhanddoerk en een gratis abonnement voor het zwemseizoen 1984 over handigd. Daarna werd het ge zelschap ontvangen in het kantoor voor een gezellig on deronsje. Van een onzer verslaggevers HULST - De werkgroep van het Instituut Voor Natuurbeschermingseducatie regio Zee land zit dringend verlegen om Zeeuwen die mee willen helpen met de organisatie van na tuurwerkkampen in de provincie. „We hebben van alles geprobeerd om mensen warm te krijgen", zegt Ad Schoutens uit Nieuw-Vossemeer, „maar er is bijna niemand die wil helpen of in de werkgroep wil zitten". Animo voor de natuurkam- pen is er van Zeeuwse zijde overigens genoeg. De helft van de deelnemers komt uit Zee land. Zoals wellicht bekend orga niseert het IVN natuurwerk kampen voor jongeren van 15 tot 25 jaar in Zeeland. Tijdens zo'n kamp gaan de deelnemers aan de slag om alle achterstal lig natuurbeheerswerk op te knappen. Daarbij kan gedacht worden aan rooi- en snoet werk aan bomen en struiken en op dijken en het maaien van riet. Met de natuurwerkkampen werd een jaar of drie geleden gestart. De werkgroep bestond toen enkel uit mensen uit Bra bant. „Wij zijn begonnen om het werk in Zeeland te stimu leren", zegt Ad Schoutens. „Het was onze bedoeling om na enige jaren ons werk over te dragen aan Zeeuwen. Maar helaas. We hebben ontzettend veel werk in alle delen van Zeeland. We hebben een groot deelnemersbestand. We heb ben materiaal zoals bijlen, za gen, schoppen en kookgerei in ons bezit en financieel hebben we ook niet te klagen". Wie schetst dan ook de ver bazing dat nu blijkt dat er geen Zeeuwen zijn (op een paar na), die de taak van de Brabanders willen of kunnen overnemen. Volgens Ad Schouten zijn er wel belang stellenden, maar die beginnen er om reden van tijdgebrek, studie elders of werk niet aan. Het probleem van het IVN is dat de oude groep Brabanders ook flink uitdunt. De totale werkgroep bestaat dan nog uit een stuk of zes personen, „wat helaas te weinig is om opti maal te kunnen draaien". Als zich geen verse krachten aanmelden zal het IVN ge noodzaakt zijn de activiteiten in Zeeland op te doeken. Men sen die interesse hebben om mee te helpen kampen op te zetten, of eerst een kamp mee willen lopen om te kijken hoe het in zijn werk gaat, kunnen contact opnemen met Ad Schoutens, Achterstraat 26, 4681 AH Nieuw Vossemeer. Bellen kan ook, 01676-2598. Van een onzer verslaggevers KLOOSTERZANDE - De KPJ-kring Hulst houdt zon dag 31 juli een zeskamp. Het evenement vindt plaats op het handbalveld aan het Marijke- plein te Kloosterzande. Er zijn zes spelen, waarvan één een rode draad is. Aan de start komen verscheidene teams, die bestaan uit maxi maal zes jongens en minimaal vier meisjes. Om 13 uur wordt het startschot gegeven en met pauze en prijsuitreiking erbij zal het rond 18 uur gedaan zijn. Van een onzer verslaggevers BERKEL-ENSCHOT - Het voorarrest van twee verdach ten in de Berkel-Enschotse brandstichtingszaak is deze week met 30 dagen verlengd. De 30-jarige eigenaar P.v.d.M. en zijn een jaar oude re broer J.v.d.M. worden ver dacht van uitlokking tot brandstichting en/of van ver zekeringsbedrog. De brand stichting werd op 25 juni j.l. uitgevoerd door twee inwo ners van Tilburg, die daarbij om het leven kwamen. Hun lijken werden pas twee dagen later achter de bar gevonden In totaal heeft justitie vijf personen aangehouden. Onder hen ook de echtgenote van de eigenaar, diens 36-jarige neef M.R. uit Diessen en de 35-jari- ge P.K. uit Tilburg. Beide laat- sten zouden contact gelegd hebben tussen de uitlokker en de uitvoerders. Deze drie per sonen zijn inmiddels op vrije voeten gesteld. Volgens de rijkspolitie in Berkel-Enschot is aan de hand van verklaringen van de be trokkenen komen vast te staan dat de brand opzettelijk is aangestoken. De motieven daarvoor zijn haar nog niet helemaal duidelijk. Vast staat dat de discotheek de laatste weken minder bezoek trok. dit blad, in samen- ele Reclame (SIRE)- VISSERS en zwemmers in eikaars vaarwater Van een onzer verslaggevers CLlNGE - Vissersvereni- K'ng De Clingse Hengelaars 's boos op burgemeester P. '"olthoff en op dl politie, omdat er niet wordt opge lden tegen verkoeling zoe kende zwemmers in viswa- De Zandput aan de Op- Perstraat. \olgens penningmeester 8ug° Willaert van de vis- ,u heeft de burgemeester 'een paar maal toegezegd de politie zal optreden gen illegale zwemmers, [naar patrouillerende agen- n trekken zich van de bad gasten niets aan. Eogisch, want volgens de argemeester, kan momen el iedereen naar hartelust n duik in De Zandput ne en zonder op de bon ge- 'ngerd te worden. Immers, lang er geen bord staat dat - FOTO WIM K00YMAN Bij de Clingse Hengelaars wordt inmiddels overwogen de huur van het viswater maar op te zeggen. „Wij hebben heel wat geld in ge stoken in de vorm van vi- suitzettingen, maar dat wordt pas rendabel over en kele jaren, omdat het alle maal klein broed is". de toegang voor iedereen verbiedt, behalve voor de hengelaars, kan de politie geen bonnen uitschrijven. En dan moet dat niet een in derhaast in elkaar geknut seld bord zijn, maar een wettelijk. En dat ziet de bur gemeester, de eigenaars (deels de WMZ, deels een particulier) aanhorend, er nog niet van komen. „Zo'n bord zou tevens betekenen dat er ook geen wandelaars meer in de n'.Gijheid van het watertje mogen komen en dat willen de eigenaars nu ook weer niet". Extra druk De problemen met zwem- lustigen in De Zandput spe len volgens Willaert een jaar of drie, maar lopen nu hele maal hoog op, omdat het vanwege het mooie zomer weer nu extra druk is. „Niet alleen mensen uit Cltoge vertoeven er", weet de bur gemeester, „maar ook veel gasten van de net over de grens gelegen Camping Fort Bedmar. En ja, die zandput is natuurlijk bij uitstek ge schikt voor dagrecreatie". De voorbije 'tropische' we ken konden vaak dagelijks wel 200 badgasten geteld worden, ,,'s Middags hoef je hier geen hengeltje uit te gooien", zegt een jeugdige hengelaar, die dan maar ex tra vroeg uit zij n bed komt. Ledenstop Opzeggen van de huur zal volgens Willaert ook beteke nen dat sommige vissers hun hengel aan de kapstok kunnen hangen. „We hebben De Zandput indertijd ge huurd omdat we eigenlijk te weinig viswater hadden. Als we dit water kwijt zijn dan zitten we weer met hetzelfde probleem en dan komt er ongetwijfeld een ledenstop. Wellicht moeten we leden afdanken". Jan-Jerfaas Wilten bezig met het herstellen van de tandwielen van de Zuidzandse molen - FOTO WIM KOOYMAN wat er in verwerkt was bestond hoofdzakelijk uit iepehout en beukehout, soorten die erg wormgevoelig zijn. Bovendien hadden de oor logshandelingen ervoor gezorgd dat de stenen wand opengescheurd was. In 1970 werden de eerste plannen gemaakt voor de restauratie. Een molenbouwer uit Zuid-Holland ontdeed het gevaarte van een niet gering aantal vitale delen zoals de hekken van de wielen en ook de staart ging eraf. Daadwerkelijk werd in 1981 met de restauratie begonnen. Verdeeld in twee fasen moest de molen be drijfsklaar worden gemaakt. Toen pas bleek hoe slecht de patiënt er voor stond. Alles maar dan ook alles was vermolmd. Er kwam een compleet nieuwe kap op, het assenrad werd voor tachtig procent vernieuwd, de verticale spil, het spoorwiel, de schijflopen en alle zol ders werden totaal vernieuwd. Van onze correspondent ZUIDZANDE - De Zuidzandse stenen beltmo len zag in 1876 het levenslicht. Evenals vele an dere molens raakte het solide bouwwerk in de eeuw van mechanisatie op de achtergrond. De molen doorstond de last der jaren. Eind augustus gaan de tijden van weleer herleven, want molenaar Piet de Hulster zal de wind energie die in het Zeeuws-Vlaamse land altijd voorradig is optimaal kunnen benutten. Jan-Jerfaas Wilten, in 1981 met de restaura tie begonnen, raakt er niet over uitgepraat. De Utrechtenaar die op dit gebied heel wat klus sen tot een goed einde wist te brengen, be schouwt zijn vak als een sport. Door kennissen raakte hij op zijn veertiende al in het molenbe- drijf verzeild. Na zijn opleiding MTS bouwkunde begon hij bij Beckers Molenbouw in de Achterhoek om na een aantal jaren als zelfstandige te begin- Boel öelcl ne.Hij had ondermeer klussen als Nieuwvliet, Zierikzee, Oosterland, Westkapelle, Utrecht en Tienhoven onder zij n handen. Ook van de restauratie en de molen van Zuidzande, statig symbool aan de Sluissedijk, weet hij alles te vertellen. „De molen is in 1876 gebouwd. In een tijd dat hier in de regio vrij wel alle molens werden opgetrokken. Een ty pisch bovengemaal gebouwd uit slooponderde- len met uitzondering van het gangwerk. In de oorlog maalde de molen nog steeds actief maar in 1949 moest er een opknapbeurt aan te pas komen om de zaak draaiende te houden. De balken werden vol beton gestort om nog te redden wat er te redden viel, maar het was slechts opschuiven van de problemen. Het hout uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Het gehele project was begroot op 175.000 gulden. Aan het eind van het liedje moesten 350.000 gulden worden neergeteld. Als je be kijkt dat de molen van Cadzand zeven jaar ge leden nog 450.000 gulden kostte, valt het toch nog mee al blijft het natuurlijk een boel geld", stelt Wilten die Zeeuwsch-Vlaanderen roemt om zijn rijkdom op molengebied. „Wat de gemeente Oostburg aan molens heeft, is gewoon uniek in Nederland. Ik denk niet dat men daar overal van overtuigd is. In deze streek heb je een hele grote verscheiden heid aan molens. Je vindt de overgang van de Hollandse kappen naar de Vlaamse met de molen van Nieuwvliet als mooiste voorbeeld". Van onze tennismedewerker VLISSINGEN - Ondanks en kele verrassende uitslagen be heerst de Zeeuwse districts- ploeg het DOS-jeugdtoernooi in Vlissingen dat deze week wordt afgewerkt. Districtstrainer Jan-Willem Visser is dan ook best tevre den met het Vlissings toernooi, maar had graag wat meer te genstand van buitenaf gezien. „Het is in ieder geval positief dat ze veel partijen kunnen spelen", aldus Visser. Zonder gameverlies kwam Bernd van Quekelberghe als winnaar uit zijn poule en staat dan ook als eerste geplaatst op het schema van acht bij de jongens tot en met tien jaar met Guido Tolhoek als moge lijke tegenstander, die evenals Van Quekelberghe gemakke- lij k poulewinnaar werd. Bij de jongste meisjes ver sloeg Manon Kienjet de Sou- burgse Erika Ouwehand (6-3, 6-2), terwijl Mirella van Rooij- en en Francesca Adriaansens uit Hulst eveneens als poule winnares tevoorschijn kwma- men. Mirella van Rooijen wfiftd na Manon Kienjet twee de geplaatst. Bij de twaalfjarige jongens wordt een schema van zestien het resultaat. In deze categorie deden zich geen schokkende uitslagen voor of het zou de ruime overwinning van Vin cent de Kerf moeten zijn op Frank Wille uit Sluiskil (6-0, 6-0). Zowel Gijon Asselman als Jeroen Verstraeten plaat sten zich eenvoudig voor het hoofdscheam via overwinnin gen op respectievelijk Stefan Havermans (6-2, 6-4) en Marco de Gooijer (6-0, 6-0). Stefan Steijaert uit Oostburg werd poulewinnaar doch had het niet gemakkelijk tegen Hans Heijstee (6-4, 7-6). Asselman, Verstraeten, De Kerf en Steij aert nemen in deze volgorde de plaatsen in op het schema van zestien. Sandra Begijn en Emerance van Wingen zijn de eerste ge plaatsten bij de meisjes. Ange la Latuheru komt weliswaar terecht in het hoofdtoernooi doch werd geen poulewinna res door haar verlies tegen Charlotte Buijs uit Deventer (6-1, 4-6, 5-7). Door zijn verlies tegen Raymond Langeveld uit Prinsenbeek (3-6, 2-6) werd Ronald van Remortel tweede in zijn poule en zal de derde plaats innemen op het schema van het hoofdtoernooi. Lange veld wordt dè eerste geplaat ste voor Marcel van Sabben. Vlissinger Dimitri Kaijser, on langs verliezend finalist in het Manenblusserstoernooi, werd vierde geplaats. De drie Hulsterse meisjes Sandra Begijn, Maaike Ver straeten en Annemarie de Blok worden door hun resul taten het sterkste geacht bij de meisjes tot en met veertien jaar. Begijn versloeg Katrien van de Heuvel (6-2, 6-3), Maai ke Verstraeten leverde een ga me in tegen Anita Brand (6-1, 6-0) en Annemarie de Blok scoorde 6-1, 6-1 tegen Debbie Titiheru. Rosemarie Voeten neemt de vierde plaats in. Uitslagen: jongens enkel t/m 12 jaar: Roel Nijsten - Hans van der Sloot 6-0, 6-0. Meisjes enkel t/m 12 jaar: Eli zabeth Buijs - Sandra van Keulen 6-0, 6-1, Emerence van Wingen - Moniek Kwaaitaal 6-2, 6-1. Jongens enkel t/m 14 jaar: Marcel van Sabben - De- nys Kemp 6-1, 6-2, Jeroen de Greef - Marcel Wolfert 4-6, 6-4, 6-3, Gyon Asselman - Mi- chaël Ouwehand 6-0, 6-1. Meisjes enkel t/m 16 jaar: Na thalie Heinsen - Inge Daems 6-2, 6-1, Annemarie de Blok - Marianne Vleeshouwers 6-1, 6-3. Jongens enkel t/m 18 jaar: Mark van der Jagt - Bart Tho mas 4-6,1-6. l I

de Stem | 1983 | | pagina 11