Hoogovens blij met uitbreiding staalproduktie Ambtenaren: spoed overleg ABP Duitse politie in Heerlen actief als ^drugs-kopers6 Niertransplantatie: wachtlijsten langer ezew Raad Antwerpen contra Tindemans BUIZENPOST IN ROTTERDAM' Leden Taiwanees parlement als toerist naar Kamer BRIEF STAATSSECRETARIS DE GRAAF; pi*| f|Vein EG-commissie lactht beslissing studietoelage TTIkl!-! 5^ Appeloogst 23 minder OVER ONGEREGELDHEDEN BINNENLAND lAPIERI OOR UW PEN asjes Ondanks stijging aantal donors an grote klasse. 1 studietoelage van de baan I Uitlatingen over Woensdrecht I ANTWERPEN - In de Ant werpse gemeenteraad zijn gis teravond twee interpellaties behouden over opmerkingen I üe de Belgische minister van buitenlandse betrekkingen, |Lo Tindemans, op 7 juli j.l. in |ie Senaat maakte over de I eventuele plaatsing van 49 I kruisraketten in Woensdrecht. peerzin wekkend BINNENLAND BONN IN VERLEGENHEID: ONDERZOEK OP KOMST Wijziging bij beëindiging klein bedrijf T5 PAGINA 2 I tfOENSDAG 27 JUL11983 T22 PAGINA 3 I I l Oc#®* ntzs000™'* •gStf»»* goede gezinnen en voor e gezinnen zijn toch wel goede huisvrouwen g. Iedere vrouw kan op haar eigen manier - talenten ontplooien. Ik het daarom jammer mevr. Den Uyl zo onge- nceerd over het beroep vrouw sprak. Niet re vrouw heeft hoven de capaciteiten en de genheid naar buiten te len maar wel kan iedere rw met trots huisvrouw want nergens las ik het ende: Een huisvrouw is pil van haar gezin. Ze is als eerste wakker en pt het laatste in want nand kan haar missen... h heeft zij geen beroep tovert met de eentjes en igt de kinderen groot, 3gt de tranen en snuit sjes. Ze is net een dui- ipoot. Als iedereen de p heeft, verpleegt zij l de troep. Loopt zelf van rts te bibberen. Toch ft zij geen beroep Ze is roost der kleinen en va- grootste schat. Ze is in drukke leven het rust- it van haar troep. Haar Denspreuk is 'dienen'. Het er tien vóór haar beroep msdonk vr. Hommel een dagblad stond on- gs een artikel over de ctaculaire toekomst van bank- en giropasjes'. De ditionele bank- en giro- ij es kunnen in de toe- nst worden vervangen >r pasjes, waarin door Idel van een chip het mgeluid en een netvlies- d van het oog van de hou- zijn opgeslagen. Door fbediening via een ma ne kan men geld opne- :n. Het netvlies van het en het stemgeluid van de Leninghouder wordt ech door de machine geregi- eerd, dit ter voorkoming i fraude. Dit lijkt wel een lianenverhaal. Maar als zover is, vind ik dit een islg op de privacy van de o bonafide rekeninghou- •s. Het huidige systeem tt me wel voldoende, nneer de rekeninghou- -s maar beter letten op n pasjes ter voorkoming ti diefstal. De bediening Dr een loketambtenaar ct me persoonlijker en ef iënter. Een storing in de nputer kan de machine schakelen. Een verder- ande automatisering be- rdert werkloosheid. Een chuwelijk idee. eda v. Ommeren TIE Van onze redactie binnenland pUN HAAG - De wachtlijst f0Or een niertransplantatie in 0ns land is vorig jaar gegroeid wt 647 patiënten. De gemid delde wachttijd bedraagt nu twee en een half jaar. pat ondanks een stijgend aantal donornieren dat ter be schikking kwam: van 236 in 1980 tot 328 in 1982. Dit staat in j,et jaarverslag 1982 van de Nierstichting Nederland. Hoewel het aantal nier transplantaties de laatste ja- ren is gestegen van 200 in de jaren zeventig tot 257 vorig jaar, blijft het aantal sterk achter bij de behoefte. De door het ministerie van Volksge zondheid in 1972 vastgestelde behoefte van vierhonderd transplantaties per jaar wordt nog lang niet gehaald. Door de drastische bezuini gingen in de gezondheidszorg zal de Nierstichting ervoor moeten waken dat niet op nieuw een situatie ontstaat, dat als gevolg van te beperkte behandelings-mogelij kheden een keus moet worden ge maakt welke chronische nier patiënt wel en welke niet be handeld kan worden. Met alle gevolgen voor hen die moeten worden afgewezen, zo staat in het jaarverslag. ven, de meute moet eten, ce dag, maar je bent niet n tijd gebonden, niemand jet naar z'n werk, niemand eigt te laat te komen voor loo 1. iedereen hééft vrij - Tóch werken en opruimen, t is er altijd bij, zeggen be- uwde huisvrouwen en lannen. „Ik ga liever drie gen in een hotel, dan twee •.ken in een huisje; in een itel hoef je tenminste écht ets te doen". Maar die an ren, die kennen dat be- jaar niet. Iedereen helpt n beetje mee en je hoeft het lemaal niet zo nauw te ne en, omdat je immers op de ig van vertrek met z'n allen :n de slag gaat om de ge- mrde ruimte brandschoon hter te laten. dat is nu het leuke, als je thuis vóór de vakantie nk uitgesloofd hebt. de oit snel de ramen open om muffe lucht eruit te laten, stopt de vuile was in de ichine, veegt de dooie vlte- n en wespen van de ven- rbanken, zorgt dat de eikast weer gevuld raakt. n kun je wat het huishou- lijk werk betreft in eigen is nog mooi een poosje orsudderen op je vakan- t gevoel. Vetorecht over werklozenwerk Van onze Haagse redactie |DEN HAAG - Werkgevers en werknemers moeten een vetorecht over vrijwillige werklo- zenproj ecten krij gen. Dat heeft staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) ineen brief aan de gemeenten laten weten. Als werkgevers vinden dat lossen. Blijft één van de leden van de toestingscommissie toch dwars liggen (en dus ge bruik maken van het veto recht) dan moet, vindt De Graaf, de gemeente werklozen geen goedkeuring geven om hier met behoud van uitkering te gaan werken. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De verlaging van rijks-studietoelagen voor studenten jonger dan 21 jaar is van de baan. De oorspronke lijk hiermee beoogde bezuini ging wordt nu uitgesmeerd over alle studenten. Met dit besluit komt minis ter Deetman (Onderwijs) tege moet gekomen aan de wens van de Tweede Kamer. De toelagen van studenten onder de 21 zouden worden te ruggebracht naar het RWW- niveau. Als gevolg van het ka binetsbesluit zijn er voor het komend studiejaar voor stu denten in het vwo en het hbo slechts twee maxima: 10.740 gulden voor uitwonende en 6.981 gulden voor thuiswonen de studenten. Nieuw is ook dat deze maxi ma het komend studiejaar ook gelden voor studerenden voor kleuterleidster en diegenen van 21 jaar en ouder die een opleiding in het voortgezet on derwijs buiten het hbo volgen. IJMUIDEN/BRUSSEL - Hoogovens is tevreden over het compromis over de Europese staalindustrie, dat de EG-ministers in de nacht van maandag op dinsdag in Brussel hebben bereikt. Besloten werd om het marktregime (waarbij de staalindustrieën een bepaalde produktiehoeveelheid krijgen toegewezen) met tweeëneen half j aar te verlengen, waarbij de zaken eind januari 1984 op nieuw worden bekeken. Hoewel het bedrijf nog niet alle details kent, zegt Hoogo vens het nieuwe stelsel voor de stabiliteit van de staalmarkt een goede en belangrijke be slissing te vinden. „Ook voor onze eigen positie binnen dit systeem zijn een aantal correcties aangekon digd, die meer recht doen we dervaren aan de positie van I een project om werklozen aan I de slag te helpen valse concur- I rentie is voor het plaatselijke I bedrijfsleven, kunnen ze dat I project tegenhouden. Ook als I de lokale vakbonden bang zijn I dat bestaande werkgelegen- I heid in gevaar komt, kunnen I zezo'n project blokkeren. Oordeel Op 'n rijtje Staatssecretaris De Graaf I vindt dat er op plaatselijk ni- I veau een commissie moet ko- I men, die een unaniem oordeel over alle op te zetten I werklozenproj ecten. In die I toetsingscommissie moeten in I ieder geval vertegenwoordi- 1 gers zitten vande gemeenten, I het arbeidsbureau en rijks- I consulentschap voor Sociale I Voorzieningen, het rijksconsu- I ientschap Handel, Ambacht en I Diensten, werkgevers- en I werknemersorganisaties en I het vrijwilligerswerk. dt) f ri -1 Ir .«(li i tensgezind Die toetsingscommissie moet eensgezind „ja" zeggen :n een project, waarbij I werklozen met behoud van I uitkering aan de slag gaan. I Komt er geen unaniem stand- I punt uitrollen, dan kan de in- I iiener van het werklozenpro- Iject nog wat schaven aan het 1 plan om de problemen op te De staatssecretaris schrijft een en ander in een uitvoerige brief aan de gemeenten, waar in hij de, al bekende, voor waarden voor werklozen-pro jecten nog eens op een rijtje zet. Zo mag er bij het opzetten van vrijwilligersprojecten geen sprake zijn van concur rentievervalsing voor het vrije bedrijfsleven, mogen werklo zen niet worden gedwongen mee te werken aan gemeen schapstaken en moeten de op brengsten van projecten altijd ten goede komen aan de ge meenschap. Binnen deze rij beperkingen hebben de ge meenten de (tamelijk beperk te) vrijheid om werklozen met behoud van uitkering aan de slag te helpen. De Graaf raadt de gemeen ten verder aan om projecten in stichtingsverband op te zetten en het werklozen- en vrijwilli gerswerk in de directe regio (lokaal of met meerdere ge meenten) te coördineren op een centraal punt. Tindemans zei in de Senaat die eventuele plaatsing 1 extra beveiliging voor IJntwerpen betekent. „De' en schrikken daarvan". J De socialist Wim Geldolf Pcemde gisteravond in zijn in- JfPeUatie in de Antwerpse |:iad het antwoord van Tinde- J5ans „verbijsterend". I Geldolf drong aan op stap- van het Antwerpse ge- IJer.tebestuur bij de regering. C'J v°nd dat Antwerpen 'nee' Poet zeggen tegen de opstel- |->18 van kruisraketten, waar I de Benelux dan ook. Het raadslid Hugo Schiltz (Volks unie) noemde de wijze waarop Tindemans de kwestie Woens drecht in de Senaat heeft be handeld „nonchalant". In een brief had Antwerpen gevraagd of de Belgische rege ring door de Nederlandse op de hoogte was gesteld van het besluit. In de Senaat verklaar de Tindemans dat de Nederlandse minister van defensie geen contact met hem over Woensdrecht heeft ge had. „Nederland", aldus Tin demans, „heeft het recht die beslissing te nemen. Het is volkomen soeverein". De Raad zal minister Tinde mans vragen om de Neder landse regering op de hoogte te stellen van het feit dat Ant werpen het besluit van de Ne derlandse regering om Woens drecht aan te wijzen betreurt en graag prijs blijft stellen op een goede verstandhouding met zijn noorderburen. MStemcommenta ar lUITWlSBAAR is in de herinnering het beeld gegrift van SS-of- •«en die bij de aankomst van joden in een concentratiekamp Jannen, vrouwen en kinderen met een achteloos gebaar naar «sof rechts verwezen. Links betekende de gaskamers, rechts i-narbeidskommando, een (kleine) kans om te overleven. J het wiegje van de vondeling, die in Pretoria in een plastic P* 's gevonden, hebben ook van dit soort lieden gestaan. Om zoals dat in Zuid-Afrika heet, 'raciaal te determineren'. Zo ithh 9ez'cht kon he* een kind van blanke ouders zijn, recht «end dus op volwaardig burgerschap. De perfide apartheids- |- paat echter niet op indrukken af maar verlangt 'bewijzen'. En eerden wat haartjes van de baby onder een microscoop 90. Dat 'wetenschappelijk onderzoek' leverde het 'onomsto- lii l3ewiis' dat het hier aen baby betrof van gemengd ras. EjJHee werd zij naar links verwezen, naar het ghetto van de Ii.nmgen, naar de status van tweederangsburger waarvan zij, 9 de Botha's aan het bewind zijn, het merkteken zal moeten Lf E^beurt zoveel onrecht in de wereld dat we er soms onge- I '9 voor dreigen te worden. Maar wat hier is gebeurd is zo |*zinwekkend (wetenschappelijk gezien ook zo absurd) dat •sv\"e ee|t 0p (jg zje| heef^ er ,j00r geraakt moet worden: ten le| schreiend onrecht. onze onderneming na de ont vlechting van Estel". In Estel werkten Hoogovens en het Duitse Hoesch samen. Ten op zichte van de eerdere voorlo pige regeling van de toegewe zen quota is de positie van Hoogovens verbeterd. De beslissing van de EG houdt voor Hoogovens in dat het maximum aan te produce ren staal is verhoogd met 168.000 ton. Daar kan - door de verdeling met de voormalige partner Hoesch - zelfs nog 50.000 ton bovenop komen. Tekort gedaan Bij de toewijzing na de ont vlechting van de beide con cerns voelde Hoogovens zich tekort gedaan en eiste meer van de EG-commissie. Overi gens heeft de verruiming van de produktie van Hoogovens geen consequenties op de ge plande afslanking. De Neder landse staalgigant wil duizend banen schrappen. In Brussel bleek het dage lijks bestuur van de Gemeen schap, de Commissie, bepaald niet in zijn sas met het besluit van de ministerraad. Davig- non, de Europese industrie commissaris, zei dat hij vooral is teleurgesteld over het feit dat de ministers niet besloten het regime te verlengen tot eind 1985. Hij zei voorts dat het besluit voor Frankrijk, Duits land en België géén uitbrei ding van de staalhoeveelheid betekent; het is niet meer dan een verschuiving, zo stelde Davignon vast. Joop Zoetemelk en de urine monsters, het lijkt de titel van een spannend jongensboek dat door de jury wordt beloond met de Gouden Griffel omdat „er zo openlijk over het taboe 'plasje doen' wordt gesproken". Heeft de altijd zo goudeerlijke Joop geslikt of is hij „geflikt"? De spanning wordt zó geraffi neerd opgevoerd, dat je het bijna in je broek doet van de zenuwen. In Parijs buigen heren in toga zich over Zoetmelks plasje. Je ziet het voor je: hooggeleerde handen houden de warme uri- nebuis tegen het licht en bestu deren met toegeknepen ogen het geel. „Ik ben altijd de lui", wil Joop zeggen, maar hij hield zich op verzoek van zijn advocaat keurig in. Hij blijft volhouden dat het spul onverwacht en ongenood, als een oorwurm, zijn lichaam is binnengedron gen. In Frankrijk, met zijn Plas Pi- galle en Plas de la Concorde, is men erg streng op het gebied van doping. De straf voor Joop zal waarschijnlijk zijn dat hij nooit meer op Frans grondge bied mag plassen Maar als hij de rechtszaak wint, dan wordt het pas mooi. Dan wordt de Tour natuurlijk over gereden en pakt Zoete melk op zijn sloffen de urine- gele trui. Pascal Simon doet weer mee, zonder scheur in zijn gestel en Johan van de Velde valt niet meer in het ravijn. Winnen krijgt weer adem op de Joux- Plane. Het zal wel niet zo mogen zijn. Maar toch wil ik Zoetemelk een hart onder de riem steken: Joop, als de nood het hoogst is, is de redding nabij MERIJN Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een groot aantal leden van het parle ment van Taiwan komt van daag voor een toeristisch be zoek in Nederland aan. De uit 86 personen bestaande groep zal behalve Nederland ook andere Westeuropese landen bezoeken als Enge land, Frankrijk, België, Oostenrijk, Zwitserland en Spanje. De bezoekers zijn leden van verscheidene commis sies van de Uitvoerende Yuan, maar niet van de commissies voor Buiten landse Zaken of Defensie, zo werd van Taiwanese zijde in Nederland verklaard. Zij worden aangeduid als 'groep', niet als 'delegatie'. Hun reis is zuiver toeristisch en voorziet niet in officiële besprekingen. De Tweede Kamer - die niets weet van de komst van een delegatie uit Taiwan - is op reces en een woordvoer der van het ministerie van Buitenlandse Zaken zegt ook niet op de hoogte te zijn van de komst van Chinese parlementariërs. De 'Republiek China' be schouwt zich als de door een communistische opstand naar Taiwan verdreven wettige vertegenwoordig ster van China. Hiervan uit gaande is de in Taipeh bij eenkomende Yuan de wetti ge vertegenwoordiging van het Chinese volk, ongeacht het feit dat deze communis tische opstand de laatste tientallen jaren verkiezin gen onmogelijk heeft ge maakt. Leden van de groep die woensdag aankomt zullen als toerist en niet als lid van een parlementaire delegatie het Kamergebouw bezoeken. Ook voor deze bezoekers geldt dat de Nederlandse re gering er niet van op de noogte is dat zij parlementa riër zijn. De regering zegt nog steeds vast te houden aan de overeenkomst met China over het uitwisselen van ambassadeurs, waarbij Nederland verklaarde de Chinese opvatting dat Tai wan een deel van China is, te zullen eerbiedigen. China meent dat Neder land, door de levering van onderzeeërs en het toestaan van landingsrechten aan de Taiwanese luchtvaartmaat schappij in ruil voor lan dingsrechten voor Neder landse vliegtuigen in Tai wan, deze overeenkomst heeft geschonden. Het heeft daarom de betrekkingen te ruggeschroefd naar het ni veau van Kantoren van Zaakgelastigden. AANSTAANDE maandag vindt de ope ning plaats van het nieuwe gebouw van de Rotterdamse gemeente bibliotheek. Naar aan leiding van de enorme ventilatiebuizen aan de buitenkant van het ge bouw spreekt de volks mond reeds van 'de bui zenpost'. -FOTO ANP DEN HAAG In ons land zul len dit jaar ruim twintig pro cent minder appels worden geoogst dan in 1982. Dit blijkt uit de eerste indi catie van de produktie van ap pelen die door het Centraal Bureau voor de Statistiek is samengesteld. De appeloogst wordt ge raamd op 375 miljoen kilo, naar schatting 23 procent min der dan in 1982. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - De vier centrales van overheidsperso neel hebben dinsdag spoedoverleg met minister Riet kerk (Binnenlandse Zaken) gevraagd over mogelijke ongeregeldheden bij het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds. In een brief aan de minister doen de centrales hun beklag over de geheimzinnigheid waarmee het rapport-Gruij - ters over het ABP wordt om huld. Ze eisen „op de kortst moge lijke termijn" overleg over de manier waarop de gelden van hun leden worden beheerd en ze willen ook inzage in het rapport-Gruij ters. „De ont wikkelingen hebben inmiddels uitgewezen dat U ons op dit niveau niet als volwaardige gesprekspartners wenst te be schouwen", aldus de bonden. Minister Rietkerk heeft op grond van perspublikaties on derzoek laten instellen door I Varkenspest OP het zuidelijk deel van de Veluwe, met uitzondering van het nationaal park De Hoge Veluwe, is varkenspest uitge broken. Tot nu toe zijn vijftien wilde zwijnen doodgeschoten. In het hele gebied leven 1.600 zwijnen. Bijen-mijt STAATSSECRETARIS ploeg (Landbouw) heeft langs de Nederlands-Duitse grens een bufferzone ingesteld van waaruit geen bijenvolken meer naar de rest van het land mogen worden vervoerd. Met deze maatregel hoopt de be windsman verdere besmetting van bijen met de Varrao-mijt tegen te gaan. Steun werf B en W van Rotterdam hebben de gemeenteraad voorgesteld steun te verlenen bij de her structurering van de scheeps- reparatiewerf Niehuis en Van den Berg. De steun zal bestaan uit het verlenen van uitstel van betaling voor drie jaar van de erfpacht en van nood zakelijke baggerwerken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Politiemensen van het Bundes Kriminal Ambt (BKA) hebben zich in Heerlen regelmatig schuldig gemaakt aan pogingen tot uit lokking van misdaad met drugs. De regering in Bonn zit met deze affaire flink in haar maag en heeft een intern on derzoek aangekondigd. De beambten waren in Lim burgs drugsstad nummer één actief als zogenaamde kopers van verdovende middelen. Ze boden daarbij prijzen die op liepen tot bijna het dubbele van de waarde in Nederland. Dit op voorwaarde, dat de he roïne (daar ging het veelal om) door de dealer naar Duitsland werd vervoerd waar de trans actie zou plaatsvinden. Eenmaal daar aangekomen werd de handelaar gearres teerd. Volgens mevrouw Fa- ber, woordvoerster van het ministerie van Justitie, is ook een dergelijk geval bekend waarbij de Duitse politie in Den Haag opereerde. „Bij de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heerste al langer het vermoeden dat dit gebeurde. Gisteren is de minister officieel ingelicht na dat de zaak in mei op ambte lijk niveau met de Duitse autoriteiten is besproken. Kennelijk heeft dat weinig uitgehaald". Mininister Korthals Altes (Justitie) heeft nog geen offi cieel protest tegen de Duitse politie-acties op Nederlandse bodem laten horen. Volgens mevrouw Faber streeft de mi nister vooralsnog naar een di plomatieke oplossing. „We hebben vernomen dat de Duit se regering uiterst ongelukkig over het optreden van de BKA is en dat er een onderzoek komt. Dat zullen we eerst af wachten". Volgens mevrouw Faber is de reden van de agressieve Duitse drugbstrijding niet dat de Nederlandse aanpak te zacht zou zijn. „Wel is het zo, dat in Duitsland de straffen veel hoger zijn en dat men het kennelijk om de drugscrimi naliteit in de grensregio te verminderen van belang vindt dealers in Duitsland te be rechten". Volgens commissaris De Boer, plaatsvervangend hoofd van de CRI, dreigt door het il legale optreden van Westduit- se politiemensen de interna tionale samenwerking bij het bestrijden van verdovende middelen in gevaar te komen. Hij omschrijft de acties als „kwalijke praktijken, die niet zijn te tolereren". Hoofdcommissaris Strass, hoofd van de afdeling drugs bestrijding van het BKA in Wiesbaden, wil in afwachting van de onderzoeksresultaten geen commentaar geven. Hij wijst erop, dat niet alleen zijn dienst, maar ook functionaris sen van de regionale politie mogelijk bij de affaire zijn be trokken. Mevrouw Faber benadrukt, dat Westduitse beambten die bij hun illegale werk in Ne derland worden betrapt niet op een uitzonderings-behan- deling hoeven te rekenen. Ze zullen worden vervolgd we gens uitlokking van misdaad. Overigens is dit ook in West- Duitsland zelf strafbaar. burgemeester Gruijters van Lelystad en lid van de Centra le Beleggingsraad, naar moge lijke ontoelaatbare handelin gen bij de beleggingen van het fonds. De bevindingen van Gruijters waren voor de mi nisters van Binnenlandse Za ken, Financiën en Justitie aanleiding om een gerechtelij k vooronderzoek tegen het ABP te laten instellen. Een verzoek van de Raad van Toezicht van het ABP, waarin de overheid en de ambtenarencentrales zitting hebben, om inzage in het rap port heeft tot nu toe niets op geleverd. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) wil de bestaande steunrege ling voor kleine ondernemers die hun bedrijf beëindigen vervangen door een over gangsregeling. Op den duur wil hij hele maal af van de bedrijfsbeëin digingshulp. Dat zal vermoe delijk gebeuren als er een nieuw stelsel van sociale ze kerheid is. De staatssecretaris heeft dat dinsdag aan de Tweede Kamer meegedeeld. De bedrijfsbeëindigingshulp is een stelsel van uitkeringen aan kleine ondernemers die een einde maken aan een slecht renderend bedrijf. In de overgangsregeling kunnen on dernemers van 61 jaar of ouder tot hun aow rekenen op een uitkering. De hoogte is af hankelijk van het inkomen dat zij als ondernemer hebben ge noten. Ondernemers van boven de 50 kunnen tussen de zes en 18 maanden aanspraak maken op een uitkering.

de Stem | 1983 | | pagina 3