•s» ifeSf» Tien jaar stadsherstel redde Goese kaden van verpaupering Overslag gemeen schapshuis de4in1krant Zes bezwaren tegen bodemsanerings- programma Zeeland ;ere regels zeevissen Cadzand Bloeddruk steeg in feestend Gent Vervoersbond FNVstaking definitief INVESTERING ZESTIG MILJOEN ELASTIEKEN KOUSEN SUPP HOSE v.d. Walle Blommaen vgteH beoefenaren DE STEM Oostburg wil bouw concentreren in Oostdijke Nieuwe aanvraag nodig NEDERLANDERS TERDIENDEN BIJ' VOORSTEL AUGUSTUS IN RAAD Twaalf mille buit bij inbraak in Terneuzen Poging tot brandstichting in bureau rijkspolitie A5( Tevens Drogisterij Parfumerie Stationsweg 9 Hulst Tel.nr. 13093. Bij beschikking van de Rechtbank te Middel burg d.d. 20 juli 1983 ij het faillissement van 1 Keten, wonende te Ter- neuzen, destijds aan de Crocusstraat no. 12 en thans aan de Beatrix- straat no. 36, opgeheven wegens gebrek aan h ten. Mr. J.J. Brugge, Axelsestraat 11, Postbus 1020, 4530 GA Terneuzen Tel.: 01150-17733. k elke maand chnieken voor n groepen nement e nummer gratis toe. DINSDAG 26 JUL11983 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Ff II VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 en brief(kaart) naar: oordnr 65. 6500 WC Nijmegen^ Geen bussen op 1 en 2 augustus GEEN BOUW GROOTE GAT OOSTBURG - Bij de gemeen te Oostburg wil men voorlopig tog niet overgaan tot realise ring van het bestemmingsplan "Nabij het Groote Gat'. Een gitzondering wordt gemaakt roor rijenbouw (in de omge ving van de Van Houtestraat) in drie percelen voor particu liere bouw. Voorgesteld wordt aan de I gemeenteraad de bouwactivi- Iteiten in Oostburg te concen- Itreren in het plan-Oostdijke l(Schorpioen) en wat de mid dellange termijn betreft voor Irijenbouw in hetzelfde plan, |ten zuiden van de Grote Beer). Dit staat te lezen in een ont werp-voorstel dat vrijdag- lag wordt besproken door lie financiële commissie uit de Ijemeenteraad. De drie kavels voor vrije [woningbouw in 'Nabij het 1 Groote Gat' worden overigens Ipas bouwrijp gemaakt als laar voor daadwerkelijke be langstelling bestaat. Die is Ivooralsnog gering mede een lltvolg van de hoge m2-prijs |ie bedongen wordt (maxi- al 150 gulden). Wordt tot lealisering overgegaan dan Iteeft dit grote consequenties Boor de volkstuintjes aan de lluidwal. HULST - Als het aan de Vervoersbond FNV ligt rijden er op 1 en 2 augustus definief geen bussen in Zeeuwsch-Vlaanderen. De bond heeft volgens woordvoerder Loek Grein geen bevredigend antwoord gekregen op het ultima tum dat gisteren afliep, inzake de plannen om per 1 augustus een taxi te laten rijden op de lijn Hulst- Lamswaarde. De vervoersbond had nog een tussenoplossing geopperd, namelijk het inzetten van mi ni-busjes bemand door ZWN- personeel, maar daar is niet op ingegaan. De ESO (de werkge vers in het streekvervoerwe- zen) heeft laten weten geen andere mogelijkheid te zien dan het experiment te laten uitvoeren door een taxibedrijf. De ZWN heeft helemaal niet gereageerd. „Praten heeft geen zin meer", aldus Grein. Overmorgen (donderdag) wordt er met de Zeeuws- Vlaamse buschauffeurs ver gaderd over de staking. Om 9.30 en 19.30 in De Halle te Axel en op dezelfde tijdstippen in hotel Victorie te Oostburg. Morgen (woensdag) is er een vergadering van het ZWN- personeel in Middelburg. Daarbij gaat het om de vraag of de chauffeurs in de rest van Zeeland bereid zijn om op 3 augustus het werk neer te leggen, als het taxi-ex periment dan nog niet van de baan is. Op 3 augustus is ook een demonstratie gepland bij het hoofdkantoor van de ZWN in Zierikzee, waar ook chauf feurs van andere streekver- voersbedrijven aan mee doen. Als het experiment in Zeeuwsch-Vlaanderen slaagt zal het op 80 andere lijnen in Nederland worden ingevoerd en dat betekent volgens de Vervoersbond een bedreiging van de werkgelegenheid. Ko ren op de molen van de vak bond is het voornemen van minister Smit-Kroes om het taxibedrijven in de toekomst wat gemakkelijker te maken personen te vervoeren. „Daarmee wordt een begin gemaakt met de privatisering van het streekvervoer", meent Loek Grein, „goedkopere ar beidskrachten in plaats van buschauffeurs, die de minister te duur vindt". Dat de ver- voerbond dat niet over zich heen wil laten gaan, laat zich raden. Van een onzer verslaggevers lUIDDELBURG - Bij Gedeputeerde Staten van Zeeland is een Bestal bezwaarschriften tegen het ontwerp-provinciaal bodem- Bineringsprogramma 1984-1987 binnengekomen. Het gemeentebestuur van IDostburg herhaalt zijn eerder Paar voren gebrachte bezwa- l'en tegen opname in het pro- lïamma van het terrein van I® voormalige gasfabriek om- llatdit ligt in het buitengebied, Piet toegankelijk is voor pu- f "ek, geen ernstig gevaar op pert voor de bevolking en de Itaeente geen uitbreiding Ban de bebouwing op het be- ■"uste terrein beoogt. I He gemeente Reimerswaal pakt bezwaar tegen opname I® het bodemsaneringspro- lïamma van het terrein van l'e voormalige gasfabriek in ■lerseke en het transportbe- Df Oppeneer in Hansweert. VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jantoren Ij1 Terneuzen, Hulst en Goes. Jassen en telefoonnum- I ersop pagina 2. I^actie ■geuzen: Rein van der l 6lrn (editie-chef), Jan Jan- I? (plv. chef), Frank Dey, l.5ül de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen J™t). Hulst: Eugène Ver- 'aeter Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- 1 Oostburg: Co Meertens. :rv'cepunten 'Osterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- ®0 ""ertentie-expt. [Pecteur Zeeland: C. T'Privé 01150-95839. Me- B en W van Reimerswaal ma ken verder bezwaar tegen de financiële opzet van het sane- ringsporgramma waardoor een niet onbelangrijk deel van de kosten voor rekening van de bevolking komt. De bezwaren van de ge meente Sas van Gent maken nog deel uit van de bespreking met Gedeputeerde Staten. De gemeente Terneuzen maakt bezwaar tegen de aanwijzing van de twee stortplaatsen op het terrein van de NSM waar arsenicumhoudend afval is gestort. Volgens het Terneu- zens gemeentebestuur is deze opname in het bodemsane ringsprogramma niet terecht omdat het met deze bodem verontreiniging volgens B en W nogal losloopt. De bezwaren van de directie van de NSM zijn van gelijke strekking als die van de ge meente Terneuzen. De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) stelt in haar bezwaar schrift dat er des te meer re den is om gedegen inzicht te krijgen in de samenstelling en hoeveelheden van het op het NSM-terrein aanwezig afval en de mogelijke risico's daar van. De VMZ mist het duide lijke voornemen van de pro vincie tot een dergelijke nood zakelijke aanpak en maakt te gen dat gemis dan ook be zwaar. Ook ten aanzien van de stortplaats van Tollenaar in de Kanaalpolder bij Sas van Gent blijkt volgens de VMZ niet duidelijk dat GS een diep- ergaand bodemonderzoek zul len afdwingen. Voorts zegt de VMZ dat deze stortplaats ge makkelijk toegankelijk is, waardoor particulieren steeds afval op de belt -torten. Van een onzer verslaggevers CADZAND-BAD - Zeevissers die de nabij hotel De Schelde aan de Boulevard De Wielin gen gelegen oprit gebruiken om hun bootje naar en van de zee te transporteren moeten dit voortaan 's morgens voor 09.00 en 's avonds na 19.00 uur doen. Dit is het resultaat van een gisteren gehouden bespreking tussen wethouder A. de Feijter van Oostburg, het dagelijks bestuur van waterschap Het Vrije van Sluis en de rijkspoli tie. Aanleiding tot dit gesprek waren klachten in de Ver- keerscommissie van de ge meente waarbij gewezen werd op het gevaar dat het trans port van de boten over de weg tijdens de drukke zomersei zoen met zich brengt. Tijdens het zomerseizoen zijn er legio wandelaars ter plekke en nu de weg naar Retranchement op Boulevard De Wielingen is aangesloten is ook het door gaand verkeer aanmerkelijk toegenomen. Visvereniging Cadzand moet nu bij het waterschap een nieuwe vergunning aan vragen. De huidige vergun ning is slechts verleend voor de periode van 1 september tot 1 april, maar steeds meer le den (en ook vissende vakantie gangers) gaan ook tussen 1 april en 1 september vissen met alle gevolgen vandien. Het dagelijks bestuur van het waterschap zal in zijn ver gadering van 2 augustus een beslissing nemen over de nieu we vergunning aanvraag waarbij men het gehele jaar van de oprit gebruik kan ma ken. „Wij hopen dat met deze oplossing zowel de vissers zelf als Cadzand-Bad in zijn ge heel gediend zijn", aldus wet houder De Feijter. De kaden met aanloophaven behoren tot de schilderachtige plekjes van de oude Ganzestad Door Gé van Berkel GOES - Nog geen twaalf jaar geleden dreigde de om geving van de Goese kaden, de eeuwenoude kern van de Goese binnenstad, ten prooi te vallen aan een troosteloze verpaupering. Historische panden raakten door gebrek aan initiatief en geldmidde len steeds meer in verval. Er gingen zelfs stemmen op om het geïsoleerd ge raakte aanloophaventje, eens het levendige handels centrum van de Ganzestad, te dempen en te bestemmen tot parkeerterrein. Dank zij een voor Zeeland uniek re- habilitatiebeleid van de ge meente Goes, krachtig ge- ruggesteund door rijkssub sidies, heeft de stadsver nieuwing in de omgeving van de Goese kaden geleid tot een bijzonder aantrekke lijk woongebied, waarin zo veel mogelijk het vroegere karakter van dit deel van oud Goes behouden is. De tentoonstelling 'Stads herstel door samenspel', door de afdeling stadsont wikkeling van de gemeente Goes ingericht in het pand Turfkade 1, biedt een be langwekkend en boeiend historisch overzicht van de ontwikkelingen die de Goes kaden en omgeving in de loop de jaren hebben door gemaakt. Blijkens hun aan tekeningen in het 'gasten boek' zijn de de honderden bezoekers, onder wie talrij ke toeristen, enthousiast over deze expositie die ook voor de niet-Goesenaar het bekijken ten volle waard is. Ir. Hans Swemmer, chef afdeling stadsontwikkeling: „Eigenlijk is het allemaal begonnen met de afbraak tien jaar geleden van de ste nen brug over de toegang van de aanloophaven waar voor een ophaalbrug in de plaats kwam. Daarmeë was het haventje eindelijk weer via het Goese Sas bereik baar geworden voor de be roeps- en pleziervaart. Te gelijk werd toen door de ge meente een aanzet gegeven voor een stedebouwkundige ontwikkeling waarin het sa- neringsbeleid steeds meer plaats maakte voor een re- habilitatiebeleid, gericht op herstel van de woonfunctie voor de binnenstad. De na druk lag daarbij op het so ciale aspect en het behoud van het karakter van de oude binnenstad". Ir. Hans Swemmer in een van de oudste, thans gerenoveerde straatjes in de omgeving van de Goese kaden Beschermd In 1974 stelde de gemeen teraad een structuurschets voor de binnenstad vast een jaar later gevolgd door de vaststelling van het inten tieplan staadsvernieuwing. Weer een jaar later werd begonnen met de voorberei ding tot de aanwijzing van Goes als beschermd stadsge zicht. Een dergelijke aan wijzing is noodzakelijk om in aanmerkint te komen voor de subsidieregeling van het rijk. Ir. Swemmer: „In 1976 zijn we begonnen met het inven tariseren van alle panden in de binnenstad op hun bouw technische en historische kwaliteiten. Op basis van die inventarisatie zijn in de afgelopen tien jaar rehabili tatieplannen ontworpen, bij het ministerie van volks huisvesting voor subsidie ingediend en ook gehono reerd. Stads- en dorpsher- stel nemen trouwens op het rijksbudget een bijzondere plaats in getuige het feit dat de rijksbijdragen voor reha bilitatieprojecten alleen maar verhoogd zijn en dat zegt in deze tijd van bezuini gingen toch wel iets". 60 miljoen „Tot dusver belopen de stedebouwkundige kosten mmmmmmmurngmmB voor de gemeente zo'n 19 miljoen. Hiervan ontvangt de gemeente rond 15 miljoen aan grondverkoop en rijks subsidies terug. De bouw kosten van 400 woningen, zowel nieuwe als gereno veerde, bedragen ten minste 40 miljoen, zodat je kunt zeggen dat in totaal een 60 miljoen in het herstel van de omgeving van de Goese ka den is gestopt". Swemmer vergeet ook niet de grote betekenis aan te stippen van de stichting Maatschappelijke Belangen Goes in de realisering van diverse stadsvernieuwings plannen door als opdracht gever van een groot aantal - FOTO WILLEM MIERAS objecten op te treden. In de komende drie, vier jaar heeft de afdeling stadsont wikkeling nog verscheidene projecten in het vizier die hoognodig aan rehabilitatie toe zijn. Dat zijn onder meer het Vlasmarktgebied, de oude stadsschuren aan de A. Joacimikade en de verhui zing van enkele milieu-on vriendelijke bedrijven uit de binnenstad. „Of en binnen welk tijds bestek deze plannen uitge voerd kunnen worden hangt van de subsidie van het rijk af en de prioriteit die de ge meenteraad aan de verwe zenlijking van deze projec ten wil geven", aldus ir. Swemmer. Van onze correspondent GENT - Nederlandse ondernemingszin is weer eens aan bod gekomen tijdens de Gentse feesten. Twee jonge verpleegkundigen, uit Dordrecht en Breda, verdienen bergen geld met het meten van de bloed druk van de feestgangers. Vorige week streken Chiel von Meyenfeldt en Jaap Sterk onverwacht in de stad neer. Ze werden er zo aangegrepen door de sfeer dat ze besloten er enkele dagen te blijven. Toen beide Nederlanders zagen met welke gekke ideeën de Vlaamse feestnummers te versieren zijn, meenden ze ook hun bijdrage te kunnen leveren. Met het apparaatje dat zij als leerling-verplegers steeds bij zich hebben posteerden zij zich op een druk punt en namen tegen de vergoeding van tien Belgische franken (vijftig cent ongeveer) de bloed druk van de voorbijgangers. Elke dag haalden zij zoveel geld op, dat ze er ruim van konden leven en drinken, zo zeiden zij. Naast een commercieel heeft hun optreden ech ter ook een wetenschappelijk aspect. Gedurende vier dagen merkten Chiel en Jaap dat de gemiddel de bloeddruk van de Gentenaar steeg, een vaststel ling die in het hoogst professionele Academisch Ziekenhuis van Gent als een normaal verschijnsel na tien dagen feestvieren wordt bestempeld. Van een onzer verslaggevers AXEL - De kans op een ge meenschapshuis voor de be volking van Overslag wordt steeds groter. Eerder al schonk een onbekende een fors bedrag om de pas opgeheven basis school Onze Lieve Vrouwe van Lourdes als zodanig te laten functioneren. Nu wordt op ambtelijk terrein getracht de laatste obstakels weg te ne men. B en W van Axel zijn in elk geval in principe bereid het schooltje als dorpshuis aan de bevolking van Overslag over te dragen. Voorwaarde is wel dat de gebruikers ervan zich moeten gaan verenigen. Daar naast moet het gemeenschaps huis zichzelf volledig bedrui pen. Overslag wordt met het gemeenschapshuis de laatste kern van Groot Axel die een dergelijke voorziening krijgt. B en W zijn met dit voorstel dat in de raad van augustus aan de orde komt tegemoet ge komen aan het verzoek van verschillende verenigingen en het hoofd van de school P. Knegtel om het schooltje voor de bevolking van Overslag te handhaven. Woensdag 29 juni ging 'Onze Lieve Vrouw' dicht. Het leerlingental zat ver onder de norm en een forse toename moet in de komende jaren niet verwacht worden. Sluiting was derhalve onvermijdelijk. „B en W willen de leefbaar heid van de kern zo groot mo gelijk houden. Er zijn aan de Nederlandse kant geen café's en geen verenigingsgebou wen", aldus een woordvoerder van de gemeente. Wat ook een rol heeft gespeeld bij de be sluitvorming is dat het ge bouw niet veel waard is en de gemeente het wellicht nog niet aan de straatstenen kwijt kan. Het nog voor de grote va kantie opgericht 'reddingsco mité' heeft inmiddels een be groting ingediend. Een grote uitgavepost daarop vertoont de reparatie van het lekkende dak. B en W echter willen de gebruikers van het gebouw deze kosten besparen en zullen het dak volledig op kosten van de gemeente laten repareren. Tenminste als de raad op dins dag 30 augustus haar fiat hier aan geeft. TERNEUZEN - Bij een in braak, die vorige week werd gepleegd in een loods van een electrotechnisch installatiebe drijf aan de Mr. Haarmanweg te Terneuzen is voor ongeveer twaalf mille aan slijp- en boorapparatuur en een bui tenboordmotor gestolen. De eigenaar J. de R. uit Ter neuzen die tijdens de inbraak met vakantie was, heeft daar van gisteren aangifte gedaan bij de gemeentepolitie te Ter neuzen. Overigens was de in braak reeds eerder gemeld door een sleutelbewaarder, maar pas bij de thuiskomst van De R. kon worden vastge steld wat er verdwenen is. KLOOSTERZANDE - Een po ging tot het in vlammen doen opgaan van het groepsbureau van de rijkspolitie van de groep Hontenisse, gelegen aan de Willem Alexanderstraat in Kloosterzande, kon zondag nacht worden verijdeld. Omstreeks drie uur ontdek te een toevallig passerende po litiepatrouille dat de voordeur van het groepsbureau in brand stond. De agenten aar zelden geen moment en gingen ogenblikkelijk het vuur te lijf. Ze konden verder onheil voor komen. De schade beperkte zich tot wat zwartgeblakerd houtwerk.

de Stem | 1983 | | pagina 9