Abspecken Ambten verzeke wel ann DESTEM Zeldzame vogels gedood bij transport Bouwvakkers bestormen Telegraaf: SCHADEVE Te optimistisc DE STEM COM 'DINSDAG 26 JUL11983 PAGINA 2 PAGINA TWEE' Nieuwsfeiten 1966 weer van Het zomer 1966 Volgende keer: DINSDAG 26 JUL11 Overvallers van kerkgangers geven zieh aan Uitspraak kanton T5 DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.188 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCB rek. 230301584 Rabo rek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal f 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv 09.00 uitéén dag voor plaatsing; maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd.) 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9,4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vllssingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur 4Steenpuist eindelijk doorgeprikt Door Wim Kuipers Dinsdag 14 juni 1966. Zwarte Dins dag. Enkele honderden bouwvak kers bestormen het hoofdgebouw van De Telegraaf. Er vallen scho ten. De felle rellen duren tot diep in de nacht. Amsterdam siddert. Zijn het ge wone incidenten of is het vader land drie maanden na het rumoeri ge huwelijk van Beatrix met de Duitser Claus rijp voor revolutie? Intellectuele heethoofden houden daar serieus rekening mee. Harry Mulisch schreef in augustus '66 'in een drie weken durende woede- en lachaan val' een boek over de turbulente tijd van Provo en Het Huwelijk: 'Bericht aan de rat tenkoning'. Daarin vergelijkt hij de rel bij De Telegraaf met de bestorming van de Pa- rijse Bastille in het revolutiejaar 1789. 'Wat een onvergetelijke aanblik!' juicht Mulisch. 'De Bastille was het gebouw van De Tele graaf en de zon scheen op een fantastische, stinkende ravage, waar duizenden mensen blij naar stonden te kijken. )Ik zag ge zichten die verhelderd waren door een vol strekte euforie omdat de steenpuist einde lijk werd doorgeprikt.' Neerlands topschrijver houdt zich niet meer in. 'Het uur van de waarheid was aan gebroken. Gillende typistes, verteerd door schuldgevoel en berouw dat zij jarenlang leugens hadden getikt, ontvluchtten het ge bouw via brandladders aan de achterkant - want die barbaren daarbuiten waren im mers ARBEIDERS, dus eigenlijk al een soort Russen, die ongetwijfeld iedere vrouw tien maal zouden verkrachten!' Proza heet van de pen. Maar de revolutie kwam niet. Het zou ook een wonder geweest zijn. Het ging hier immers niet om verheven idealen, er streed geen volk tegen onder drukking of tirannie, nee: het conflict betrof hooguit twee tientjes vakantiegeld. Ongeorganiseerden De bouwbonden hadden gedaan gekregen dat ongeorganiseerden 2% van hun vakan tiegeld moesten afstaan voor administratie kosten. In de bouw wordt het vakantiegeld gespaard via bonnen, en voor de uitbetaling daarvan zorgden de erkende vakbonden. Dat kost geld. Ook georganiseerden moesten formeel 2% betalen, maar dat bedrag werd geacht reeds in de contributie begrepen te zijn. Nergens in Nederland leverde deze maat regel moeilijkheden op. Alleen in Amster dam. Daar waren nogal wat bouwvakkers lid van de communistisch georiënteerde, niet erkende Algemene Bond van Werkers in de Bouwnijverheid. Zij pikten de maatre gel niet. Vakantiegeld is loon, daar heb je recht op! De CPN sprak van een schandaal belasting. Dode Maandag de dertiende maakten de officiële bonden een achteraf bezien forse fout. De vakantiebonnen moesten verzilverd worden in het Sint-Elisabethspatronaat. Zoiets is vragen om moeilijkheden. De inventaris van een kantoor werd kort en klein gesla- Bij de gemeenteraadsverkiezingen ver overt Provo een zetel in de hoofdstedelijke raad. De Boerenpartij krijgt twee leden in de Eerste Kamer, van wie er eentje, ir. H. A- dams, meteen van een nationaal-socialis- tisch verleden beticht wordt. Overijssel, Eindhoven en Limburg vech ten om de achtste medische faculteit. Pers en radio van de Chinese Volksrepu bliek maken met veel tamtam wereldkundig dat de Grote Roerganger Mao (73) ruim 15 kilometer gezwommmen heeft in de Jang- tse-Kiang. Er ontstaat een zwemrage. De werkloosheid in Nederland stijgt in ju li met niet minder dan 5000 tot34.000. De vraag naar mannelijk personeel bedraagt 92.000. Bijna kan Nederland de eerste Tourwin naar begroeten. Jan Janssen lijkt in het Geel naar Parijs te rijden, maar in de rit naar Turijn laat hij concurrent Aimar ont snappen. J.C. Bloem overlijdt, een van de belang rijkste Nederlandse dichters. Eind augustus biedt de minister van Bin nenlandse Zaken Smallenbroek zijn ontslag aan. Reden: een nachtelijke aanrijding: hij zou daarbij niet geheel nuchter geweest zijn. Gebouw en auto's van De Telegraaf waren het doelwit van woedende betogers na de dood van een van hen. gen, bouwvakkers versperden de rijweg, en dat was nog een halsmisdaad in die dagen: de straat was er voor het verkeer. Dus ver schenen de overvalwagens in vliegende haast, er werd gemept, met stenen gegooid, en.er viel een dode. Voeger Jan Wegge laar (51) lag ineens levenloos tussen de tramrails. Wat was er gebeurd? Dagenlang ver klaarden omstanders dat Weggelaar - door een vol gas gevende overvalwagen overreden was; - een zwiepende slag met de lange lat te gen de zijkant van zijn hoofd gekregen had; - getroffen was door een steen die NAAR de politie gegooid was, en toen, op de grond liggend, nog afgerost zou zijn. Moord? Er was verder het hardnekkige gerucht van twee doden. Feit en gerucht gingen vlie gensvlug de stad door. Op het Nationaal Monument werd met manshoge letters het woord MOORD gekalkt. De hele nacht scan deerden bouwvakkers en vooral Provo's: 'Politie Moordenaar'. Hartaanval Sectie wees uit dat Weggelaar uiterst waar schijnlijk door een hartaanval geveld was. De Telegraaf signaleerde dat in de stadsedi tie. In eerder edities was geschreven dat Weggelaar gedood zou zijn door een door een collega gegooide steen. De volgende morgen was er bij het voor de Amsterdammers echte nationale monu ment, dat van de Dokwerker, een protestbij - eenkomst. Hét gespreksonderwerp: de dood van Weggelaar. Niet alleen de actievoerende bouwvakkers, maar heel protesterend Am sterdam had een martelaar gevonden. Plot seling klonk de kreet: 'Naar De Telegraaf!' Opgehitste bouwvakkers drongen het ge bouw binnen, maar dat werd fanatiek ver dedigd. De opstandelingen kwamen niet verder dan de expeditieruimte. Buiten wer den drie expeditiewagens in brand gesto ken. Geen politie De politie verscheen eerst na vijf kwartier, hoewel - schreef De Telegraaf - het bureau Singel 300 meter verwijderd is en het hoofd bureau iets meer dan een kilometer. Burge meester Van Hall verklaarde later dat er op beide bureaus maar dertig man beschikbaar waren. Had hij die ingezet, dan hadden ze moeten schieten, en dan was wellicht iemand van de verdedigers van het gebouw geraakt. Duidelijk was in elk geval dat de hoofd stedelijke autoriteiten na de dood van Weg gelaar geen bijstand aangevraagd hadden. Ondanks de 'moord'. Mulisch schrijft over de eerste uren na de dood van Weggelaar: 'Niemand die eraan twijfelde dat de volgen de dag zoiets als een revolte zou uitbreken.' Dit verzuim is Van Hall vooral door mi nister Smallenbroek van Binnenlandse Za ken nogal kwalijk genomen, en het heeft mede bijgedragen tot zijn voortijdig heen gaan. Ook hoofdcommissaris H.J. van der Molen kreeg de bons. De rellen raasden de hele middag voort. Er werd enkele keren geschoten. De politie droeg stalen soldatenhelmen: een lugubere aanblik, die mensen aan de oorlog deed den ken. Ook 's avonds brandde Amsterdam. Bouwvakkers waren er niet meer bij, zo meldden de kranten. Wie vocht dan met de Sterke Arm? De Volkskrant had het over 'veelal langharige, trui en spijkerbroek dra gende straatjongens'. Deze rellen kwamen uiterst ongelegen voor de CPN. Tien jaar na de Hongaarse op stand, toen het communistische bolwerk het moest ontgelden, was de CPN aardig bezig om voor een nette, democratische partij aangezien te worden. In een officiële verkla ring noemde ze de ongeregeldheden 'provo- De ochtend na de dood van Jan Weggelaar verzamelden de bouwvakkers zich op Jozef Daniël Meijerplein. In de ellenlange discussies over de situa tie in Amsterdam kwam de Utrechtse lec tor in de sociologie van de jeugd, dr J. van Hessen, tot deze onsterfelijke uitspraak over de Provo's: 'Ze zijn de eigenlijke jeugd niet meer. In zekere zin zijn ze zelfs oude heertjes, die tegen auto's zijn en die veilig met een jong meis je naar bed willen.' catorische pogingen om de protestbeweging in diskrediet te brengen'. Koekoek Maar de rekening kwam toch nog. In het Kamerdebat over de ongeregeldheden ver weet Roemers, oud-voorzitter van het NW, CPN-leider Marcus Bakker 'dat jullie knok ploegen gestuurd hebben om een vakbonds gebouw te vernielen'. Welbespraakte Mar cus hoefde niet eens te antwoorden: hij kreeg steun van boer Koekoek. 'Dan moet het NVV van de centen van die jongens af blijven' beet de snel populair geworden Koekoek Roemers toe. Het Haagse dagblad Het Vaderland meende in een commentaar: 'Helaas hebben de Provo's de sfeer in Amsterdam rijp ge maakt voor communistische agitatie'. Boerenjongens Dat is klare taal. Ook de overheid zag de si tuatie zorgelijk in. Amsterdam werd volge pompt met 1260 marechaussees en agenten. 'Jonge boerenjongens met rode koppen, ve len misschien voor het eerst in Amsterdam' meent Mulisch hooghartig. Operatie Zomerstorm Het weekend na Zwarte Dinsdag werden 3500 soldaten in staat van uitrukken gereed- gehouden. AMX-pantserwagens kregen mi trailleurs en radio, keukenwagens nood rantsoenen. Voorlichtingsofficieren gaven instructie 'hoe te handelen bij woelingen in de kazernes zelf'. Operatie Zomerstorm heette deze voorzorgsmaatregel. De revolutie kwam echter niet. Provo bleef nog een jaartje actief, het bevrijdings vuur werd later overgenomen door de Ka bouters, maar het actievoeren tegen maat schappij en autoriteiten bleek niet meer dan spel. Doordachte ideeën voor revolutie wa ren er niet. Een heel natte, verregende zomer, een van de natste van de eeuw met 322 mm. regen. Juni drijft al somber weg met regelmatige regen- en onweersbuien. Toch wordt het af en toe wel warm (10 juni zelfs 31°). Juli is koud, nat en somber, met op de 19e bijzonder zware buien, hevig onweer en rukwinden Het maximum valt op 2 juli met ruim 24°. Augustus is redelijk zonnig, maar koud. Maximaal wordt het op 13 augustus 29°. In 1967 voltooide de Brit Frances Chichester zijn eenzame zeiltocht rond de wereld. Hij werd in de adelstand verheven. Zijn voor beeld is sindsdien door talloze zeilers ge volgd, minder spectaculair maar even vast houdend. Ook Nederlanders waren daarbij Wat je nodig hebt is een boot, veel vrije tijd en niet per se veel geld. NAIROBI (UPI) - Van de acht honderd vogels die per vlieg tuig in overvolle en vieze kooi en van Ghana werden overge bracht naar Saoedi-Arabië, zijn 125 zeldzame Afrikaanse grijze papegaaien ter waarde van samen meer dan 100.000 dollar gestorven aan gebrek aan eten en drinken, verstik king en een gebroken nek, al dus een dierenbeschermingsor ganisatie in Kenia. De Afrikaanse grijze pape gaai wordt door natuurbe schermers beschouwd als een bedreigde soort en de handel erin wordt streng gecontro leerd. Het transport was het tweede van Afrikaanse grijze pape gaaien dat deze maand in Nai robi werd onderschept. In bei de gevallen kwam de zending van de Afrikaanse westkust en was bestemd voor plaatsen in het midden-oosten, waar de dieren meer dan 1.000 dollar per stuk opbrengen. Het eerste transport bevatte ruim 200 vogels in verzegelde kartonnen dozen zonder eten en drinken. Op één na bleven ze in leven. Het tweede transport werd te laat onderschept. „D vogels in deze zending zaten in vieze kooien zo dicht opeengepakt dat vele stikten en de anderen omkwamen van gebrek of wer den vertrapt. Er zaten 80 dieren in één enkele kooi, meer dan driemaal zoveel als was toege staan. Er was geen hoop dat ze de reis overleefden", aldus de woordvoerster van de dieren bescherming. Zij zei te vrezen dat nog meer dieren h-et leven zouden laten omdat ze zo ver zwakt zijn. Een aantal is door kooigenoten blindgepikt. De vervoerspapieren van de Ethiopische luchtvaartmaat schappij die het transport ver zorgde, bleken niet in orde en de vereniging voor de bescher ming van dieren of de overheid van Kenia zal naar verwach ting een proces aanspannen. De 800 in plaats van aangege ven 500 grijze papegaaien wer den ontdekt toen de Saoedi- Arabische luchtvaartmaat schappij de zending weigerde te accepteren en de vereniging voor de bescherming van die ren waarschuwde. Volgens de Keniase dieren bescherming wordt op de han del in papegaaien grof ver diend. Ze worden voor zegge en schrijve 2 dollar gekocht van dorpelingen in Ghana. giiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiNiiiuiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiii| Door Gerard Kessels De Duitsers consumeren een hoeveelheid vet alsof ze elke dag het veen in moeten om E turf te steken. In geen enkel E land wordt zo veel worst ge- S geten als in Duitsland. De gemiddelde slager heeft zes- tig verschillende soorten in 5 de koeling. 3 Mijn maag draait bijna 3 om als ik 's morgens om tien 3 uur in de stationshal van Neurenberg of München ar- beiders, maar ook goed in het E pak zittende managers Boc- 3 kwurst, Bradwurst, Weiss- E wurst zie eten met dikke 3 klodders mosterd. De worst 3 wordt verorberd in combi- natie met een klein hard broodje en weggespoeld met S grote sloten bier. 's Morgens om tien uur ja. Het lijkt wel alsof de Duit- sers na de ellende van twee wereldoorlogen niet kunnen 3 wennen aan het idee dat er 3 ook morgen nog wel wat te eten zal zijn. Eten, want je kunt nooit weten, lijkt het motto in dit land. Zelfs het Duitse woord voor vermage ren staat stijf van choleste rol. Het is een woord dat niet te vertalen valt: abspecken. Neem bondskanselier Hel mut Kohl. Hij is dol op worstjes en zoetigheid. Ook in dit opzicht is hij een echte volkskanselier. Een of twee keer per jaar poogt Kohl een deel van zijn buikje kwijt te worden. Dan gaat hij abspec ken. Zo stond hij begin dit jaar samen met zijn vriend, de staatsminister Philip Jen- ninger, op de stoep van hotel 'Montafon' in Schruns (Oos tenrijk). Twee stoute jongens die te veel hadden gegeten. Kohl wilde vijf kilo kwijt, Jenninger zeven. De directie had voor het gewichtige duo een menu opgesteld van flauwe soepjes en magere vis. En veel drinken, maar alleen water. Of het de kanselier gelukt is zijn vijf kilo kwijt te worden, weet ik niet. In elk geval zal hij zijn eetge woonte niet wijzigen. Ab specken is prima, maar niet langer dan twee weken per jaar, zo redeneren veel Duit sers. Wie uit het bovenstaande zou afleiden dat gezondheid en fitness de Duitsers nauwe lijks interesseert, vergist zich. De modegril van het aerobic dansen slaat hier aanzienlijk hogere golven dan in Nederland. Reform winkels doen goede zaken. En dan die kuren. Na elk me disch wissewasje gaan de Duitsers naar een kuuroord om weer op krachten te ko- men. Een half uurtje per dag 5 zwemmen in wat borrelend water, een wandelingetje in 5 het bos en 's avonds een S slang lauw water op het blo- te lijf. In menig kuuroord is de barkruk echter het meest gebruikte attribuut. De S Duitsers hebben het ook nog zo weten te plooien dat de s ziekenfondsen het grootste deel van de kuurkosten voor hun rekening nemen. Nu de fondsen uit geldgebrek hun g bijdrage aan het gekuur ver- S minderd hebben, ligt de hele g branche meteen op apega- pen. Maar dat de hele kuur- branche verdwijnt hoeft nie- g mand te vrezen. De Duitsers g hebben hun kuuroorden no- dig als een alibi om daarna weer stevig toe te tasten. Mahlzeit! HlillllllllllllllllilllllllllllIlillllllllOIII,ll|0|||||||||l,1llil!lll||||||l|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||i||||i|i|||||||||||l|||||||||||||||||||||||||||J||||||||li||||||||||||||||||||||||||i||||||i|||||lilltlll!|h>!,^,'>^ He win van Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Bij de Am sterdamse politie hebben zich maandagmiddag drie mannen gemeld, die hebben bekend zondagavond tijdens een kerkbijeenkomst van de Stichting Kruisleger in de> hoofdstad de aanwezige kerk gangers te hebben beroofd. Er waren tien mensen bij de kerkbijeenkomst aanwezig. Volgens de politie kwamen de drie mannen, de 26-jarige G. van D., de 18-jarige W.S. en de even oude D.M., het gebouw binnen en dwongen de aanwe zigen onder bedreiging met vuurwapens, een ketting en een stalen pijp hun geld af te geven. De totale buit bedroeg 285 gulden. Eén van de gelovi gen kreeg een klap met de ket ting in zijn gezicht, waardoor zijn gehemelte scheurde. Van onze corre HEERLEN - ABP-werkne tenaren kunnen wel degelij Collectieve Verzekering Bi 'Stichting Nutsziektekosten afgesloten collectieve verze. termijn van vijf jaar verstre Dit is bepaald door kanton rechter Mr. Freijters uit Heer len in de zaak die door de 'Stichting Collectieve Verze keringen Binnenlandse Zaken' was aangespannen tegen een ABP-werknemer uit Schaes- berg. Het conflict tussen meer dan honderd bij het ABP in Heer len werkzame ambtenaren en de stichting over de collectieve ziektekostenverzekering ont stond in januari 1982. Toen wilden de ABP-ers namelijk onder de verzekering uit, om dat zij het contract te eenzijdig en de premie te hoog vinden. Toen de premie per 1 janua ri 1982 verhoogd werd en de verzekerden het contract wil den opzeggen, kregen zij te ho ren dat dit pas in 1986 kon ge beuren, omdat in kleine let tertjes geschreven stond dat - het contract altijd voor vijf laar wordt afgesloten als de verzekering niet binnen een ALS HET ECONOMISCH HERSTE ia ^erika' West-Duitsland, Japan) ™nden de recessie ook wel weer t bank. Als Afgezien nog van het feit, dat e oenlast van de Derde Wereldlande roiHKistisct1e voorspellingen, is oo v'doank - aanhoudend economis an dusdanige aard, dat geen van ens een meer rooskleurige toekor sn i? ecor|omische opleving in de neiier gaan dan aanvankelijk w< orsprong ervan manen tot enige n conclusies. De toegenomen van^^i niet te danken aan een an de Amerikaanse industrie - - "s minder dan ten tijde van de ar Am maar aan de kooplust va inerikanen steken zoveel geld ir lJ9 s en huizenbouw, dat naast h hot economie ook al weer waars 'gevaar van overbesteding en in ont nacht vriezen geeft nog ge Qeu r??t de economie. Het lijkt de len dig. Maar er is geen enkele ei™ de wereldwijde economise qbk 2a' 'open. Voordat het zover WUren' in de Derde Wereld, m, ach,' die b'j de opleving van de i "erhoede lopen van de rijke lanc

de Stem | 1983 | | pagina 2