»g Jan van Houwelingen wil vandaag uithalen Transfer-periode in volle gang RAND fllll'tlFj Aanwijzingen Knetemann helpen niet Positief DE STEMSpQZZ 21e RIT 50 km 22eRIT 195 km DIJON - In een spel van seconden leed de ploeg van Peter Post gisteren twee nederlagen. Onderscheiding Sorgeloos en Jan Leijs T2 '6 f gadering 'het ware social! ie' willen vertegenwoordill De communisten en huj in zouden wegvallen. Parj entair heeft de preside] stemmen niet nodig. Mai is ook bekend dat hij viel munistische ministers {qi kabinet opnam om de; een soort brandwering ruiken tegen de sociale oni die de communistisch! [bond CGT bereid is als po, k wapen te gebruiken, olitiek-economisch wille] ommunisten en een aantail lalisten een veel linkser he-| Zij menen dat de ecom che crisis van het land opd ost kan worden door eet ke stimulering van de in| trie, waarvoor evenwi tectionisme in de mees] ssieke vorm een vereiste ii nodig te wij zen op de gevolj voor de EG. iaarnaast hebben de cdm| nisten tal van andere red; om zich in een nieuw] cse oppositie te verschanj ondanks verzekeringei hun leider Marchais da] niet zo is. )e conservatieve oppositij igt Mitterrand aan te vallei grond van de overtuigt hij de 'morele steun' vai land verspeeld heeft. Dij ge theoretisch het gevi n, gezien de uitslagen van al verkiezingen sedert linl m twee jaar geleden aan d( cht kwam. En ook volgei opiniepeilingen en 'het al- mene klimaat'. Maar grond! ttelijk heeft rechts geci >nd om op te staan. De neo- ullisten eisen een volks- idpleging; de oppositie al lanig dringt aan op voorti; ;e algemene (en taciet zelfs ;sidentsverkiezingen. Mai Mitterrand dat niet wensl alles wijst daarop, is and we ttelijk en juridisc| :ts te beginnen. Blijft uiteraard de mogi kheid dat de economische ei litieke situatie dermate zi rslechteren, dat het ei uze wordt tussen het lo] n het risico van een waai htige herhaling van mei-'f het uitschrijven van niei verkiezingen. Bij dit allf het wellicht positief va tterrand dat ook het legioe n ontevredenen en teleurgf lden bitter weinig geesi ift kan opbrengen voor 'di n gisteren', het conservati; bewind dat 23 jaar aan hi ofd van de Vijfde Republie eft gestaan. Van onze speciale verslaggevers Dl JON - Als er een renner veel heeft moeten lij den in de Pyreneeën en Alpen, dan is het Jan van Houwelingen wel. Uiterst moeizaam trapte de anti-klimmer zijn lange, zware lichaam in bet hooggebergte omhoog. Met tientallen minu ten achterstand arriveerde hij in de drie zware ritten over de cols aan de finish. Het geploeter maakte hem echter allerminst kapot. Hij voelt zich zelfs nog zo goed, dat hij verwacht vandaag een topprestatie te kunnen neerzetten in de tijdrit in Dijon. Jan van Hou welingen: „Ik heb verschrikkelijk moeten afzien in de bergen. Ik denk dat ik heel wat dieper heb moeten gaan dan de klassementsrijders. Dat neemt echter niet weg dat ik met optimisme aan de laatste tijdrit begin. Als je niet ziek bent, her stel je snel. Ik heb vandaag al nergens last mee De 28-jarige coureur uit Ophemert, die vol gend jaar voor de ploeg van Jan Raas uitkomt, beschouwt zichzelf als een van de favorieten voor de zege in Dijon. Van Houwelingen; „Ik zeg niet dat ik ga winnen. Een van de kanshebbers ben ik echter zeker. Met een tiende plaats zal ik niet tevreden zijn." Jan van Houwelingen baseert zijn hoge ver wachtingen voor een deel op zijn verrichtingen in races tegen het uurwerk in het recente verle den. Verleden jaar, toen hij na jaren weer warm liep voor zijn specialiteit, doordat er extra zorg aan hem werd besteed, kwam hij uitstekend voor de dag in de Tour-tijdritten. In Valence d'Agen, waar Gerrie Knetemann triomfeerde, legde hij beslag op de vierde plaats. In Marti- gues eindigde hij - wel onder gunstiger omstan digheden gereden dan de mannen uit de top van het klassement - zelfs als tweede, achter de toen ongenaakbare Hinault. Alleen in St. Priest (elf de) bleef hij wat onder de maat. Eerder in deze Tour kon de Gelderlander zich ook niet met de besten meten. In de solo-wed strijd tussen Chateaubriant en Nantes klasseer de hij zich als negende. Een lekke band hield hem van enkele plaatsen hoger af. Van Houwe lingen: „De perspectieven zijn voor mij nu aan merkelijk gunstiger, omdat Oosterbosch, Wil- lems en Gorospe, de eerste drie in Nantes, er niet meer bij zijn." De Boule d'Or-renner beschouwt Jean-Luc Vandenbroucke als zijn voornaamste concur rent. Van Houwelingen: „Vandebroucke rijdt momenteel geweldig. Dat heb ik vandaag ook weer kunnen constateren. Het blijkt trouwens ook uit zijn prestaties. Normaal kan hij een Tour niet eens uitrijden. Nu staat hij op de 25ste plaats in het klassement." Vandebroucke is echter niet de enige rivaal. Van Houwelingen: „Demierre kan dat werk ook en de mannen uit de top van het klassement wil ik ook niet uitvlakken. Ik vrees echter nie mand." Een succes van Van Houwelingen, die vanochtend eerst het hele parkoers gaat verken nen - „Dat is nodig, omdat het nogal op en af gaat en er tamelijk veel bochten inzitten - zou bijzonder welkom zijn voor zijn tot slechts vijf man gereduceerde ploeg, die nog steeds teert op de ritzege van Rudy Matthys in Roubaix. Van Houwelingen: „Een overwinning zou inderdaad goed van pas komen, want veel hebben we nog niet gepresteerd. Het hele seizoen is trouwens erg mager geweest en de verdiensten navenant. Dat laatste geldt nog meer voor de meesten van mijn ploeggenoten dan voor mijzelf. Ik heb een behoorlijk basissalaris. De meeste anderen moe ten de grootste inkomsten door de resultaten krijgen...." van gehad." Twee nederlagen vnnr Post ir deze minderheid. De 100 inwoners tellende ha- istad Koper, die met het Sloveense noordwest-ge- d na de Tweede Wereld- log toeviel aan het com- nistische Joegoslavië, is ;etalig. De Italiaanse be- kingsgroep, die vijf Pr0" it uitmaakt van het inwo- tal, heeft een voor haar angen opkomend orgaan, us de voorzitter van de liaanse gemeenschap, olonio Abram. De grondslag voor onze ijkberechtiging ligt in de /rijdingsstrijd tegen het cisme", aldus Abram. De- vaststelling is, toegepast de toestand van de Slove- i in Italië, die volgens hun tegenwoordigers voor 80 icent communistisch ot ialistisch stemmen en de rtizanen-traditie hoog uden, niet geheel zonder jblemen. De door Abram pelde samenhang maakt achtergrond duidelijk n de opmerking van een oveen in Triest: „De Ita- nen zijn nog steeds bang t wij ons in geval van anning als de vijfde colon- van Joegoslavië zullen tpoppen". 1 Gerrie Knetemann, die gisteren een deel van de etappe vanaf de motor volgde (foto), fun- ilierde als boodschapper tussen Peter Post en zijn renners. - fotoanp 23.7.83 Pasques DIJON PRENOIS PLOMBiÈRES KA TOUR-MORGEN 24.7.83 PARIJS 3 CHAMPSÉLYSÉES Ê3 ALFORT- -VILLE I li»™ u„„ /T y^Ormesstw Mor^ les-Moulineaux bh \jr Sucy-en-Brie f CMtuufcrt l\ Hauirilliers 1/7 Tour/iants |S«i P'/tai Marolles- en-Hurepoix -.1, Van onze speciale verslaggevers DIJON - In Dijon had Pe ter Winnen een gezicht als een oorwurm. Hij was vier plaatsen achter maar in dezelfde tijd als gele truidrager Laurent Fig non over de eindstreep I van de twintigste etappe gekomen. Dagwinnaar Philippe Leleu, die 280 kilometer de zon meedo- genloos in de nek voelde I branden, maar optimaal profiteerde van de rug- wind, was al lang gehul- I digd toen de nummer i twee in het algemeen I klassement het eerste flesje fris bronwater in de droge keel goot. Wilde Fignon nog aan- gepakt worden, dan moest dat gebeuren in de j op één na langste etappe. Zelfs de aanwijzingen I van Gerrie Knetemann hebben er niet toe bijge- S dragen, dat Winnen winst boekte op Fignon. Knetemann, eind maart zwaar gevallen, was op de motor en in een van de auto's van de NOS-radio E aanwezig in de karavaan. Hij kreeg daarvoor spe- ciale toestemming van de E wedstrijdleiders. Volgens de reglementen is het nog actieve renners verboden wedstrijden te volgen. Tussen Morzine en Dij on E fungeerde Knetemann als boodschappenjongen van E Peter Post door via de ra- dio opgedragen aanwij - zingen door te spelen naar de coureurs in het peloton. „Twee kilometer 1 voor de eindstreep is nog een klimmetje", gafKne- E temann door in de ver- wachting dat daar nog E iets gedaan kon worden. Winnen kon het niet. IllllllllllllllimilllItllllllIllfr. Van onze speciale verslaggevers DIJON - De Belg Guy Ja- niszewski blijkt positief ge reageerd te hebben op de do pingcontrole, welke gehou den werd na afloop van het criterium in Ottignies op 21 juni. De Belg is in de Tour de France gestart in de ploeg van Boule d'Or en bezette gisteravond in het algemeen klassement de 77e plaats. Janiszewski wordt voor waardelijk geschorst en krijgt een boete van 1000 Zwitserse franken, ongeveer 1400 gulden. Van onze speciale verslaggevers De Raleigh-renners slaagden er niet in te voorkomen dat Laurent Fignon en Lucien van Impe in de voorlaatste vlakke etappe bonifica tieseconden - Fignon 20 en Van Impe 4 - gre pen. Van onze speciale verslaggevers DIJON - Twee chauffeurs van Nederlanders in de ronde van Frankrijk hebben gisteren voor het begin van de twintig ste etappe in Morzine de ere medaille van de Tour-direc teuren Jacques Goddet en Fe lix Levitan gekregen: de Bel- gische ex-renner Edgar Sor geloos (NOS) en de Westbra bander uit Prinsenbeek Jan Leijs. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllillllllllll Bovendien konden zij niet verhinderen dat de Coop-Mercier-ploeg iets meer afstand nam in het algemeen ploegenklas- sement. De mannen van Post bleven een ant woord schuldig op de vlucht van de Fransman Gauthier, die in Dijon de tweede plaats voor zich opeiste met vier se conden voorsprong op het peloton. Het verijdelen van tijdwinst vöor de mannen, die Péter Winnen omringen in het alge meen klassement was de voor naamste taak voor de Raleigh- ploeg, omdat bonificatie voor de kleine Limburger zelf, die geen meter kan sprinten, nu eenmaal bij voorbaat uitgeslo ten was en een spectaculaire coup door het hoge tempo on denkbaar was. Bondgenoten De tactiek van de mannen van Post was er op gericht kleine groepjes te laten weg rijden, voordat de rushes zou den plaats vinden. Het verliep echter verre van perfect. Peter Winnen: „In verband met Ar royo hadden wij bondgenoten in de Spanjaarden. Zij streef den hetzelfde na. Onze pogin gen mislukten echter, doordat de ploeg van Fignon de koers te sterk controleerde". En Theo de Rooy: „De ploeg van Fignon reed met alle mankracht voorop. Daar was voor ons geen doorkomen aan. Het brak ons op dat we nog maar met ons zessen zijn. Om dat we met onze strijdwijze geen resulaat boekten, ben ik zelf maar een keer gaan mee sprinten. Het haalde echter niets uit. Ik reed veel te klein". Doorslaggevend De niet geslaagde missie (de geringe winst van Van Impe zou morgen best eens van doorslaggevende betekenis kunnen zijn met betrekking tot de bezetting van de tweede plaats in het algemeen klasse ment) bevorderde bepaald niet een goed humeur bij Peter Winnen. Hij zat verschrikke lijk te kankeren vanwege in spanningen, die hij gisteren had moeten leveren. „Een rot dag was het", sprak hij afge beten. „Al vanaf het vertrek begon iedereen te demarreren. Het zijn toch idioten, die dat doen op een dag met 280 kilo meter voor de boeg. Gelukkig lieten ze die Leleu op een ge geven ogenblik gaan. Toen hij weg was, werd het tenminste een beetje rustig". stemming van de Raleigh- kopman nog meer. Geïrriteerd stelde hij„Ik ben jullie toch niet overal verantwoording voor verschuldigd. Jullie ook altijd met je stomme vragen". En vervolgens fietste hij met de blik op oneindig weg. Het tweede verlies van de Ra- leigh-ploeg werd laconieker opgevat, hoewel ook daar te gen vol overgave gestreden was. De Coop-Mercier-ploeg, die na de klimtijdrit naar Avoriaz de Raleigh-ploeg tot op 21 seconden van de eerste plaats in het ploegenklssse- ment had zien naderen, stelde in de finale van de rit maar Dijon alles in het werk om de afstand met de mannen van Post te vergroten. De ploeg van Zoetemelk lanceerde zijn eerste aanval ter versteviging van de leiderspositie door twaalf kilometer voor het ein de Moreau mee te sturen in een vlucht, waarbij verder Dierickx, Prieto en Duclos Lassalle betrokken waren. Dat viertal veroverde een maxi male winst van een halve mi nuut. Steun Het waren de Raleigh-ren ners, vooral Henk Lubberding, die steun genoot van Theo de Rooy en Johan Lammerts, die de ontsnapping teniet deden. Meteen na de aansluiting sprong Moreau's ploegmaat Gauthier weg. Hij hield wel een, zij het kleine, marge over. Theo de Rooy: „Na de achter volging van dat groepje met Moreau zaten wij er door. Gek was dat echter niet als je ook rekening houdt met feit wat wij in het begin van de rit in dat warme weer hebben ge daan". Even ging er een siddering door het peloton, toen gele truidrager Laurent Fignon lek reed. Ploegleider Cyrille Guimard hielp zijn kopman echter vlug. - foto anp Grapje Na zijn bescheiden com mentaar op de gebeurtenissen tijdens de twintigste etappe wenste Winnen niet meer se rieus op vragen in te gaan. Toen een journalist zei: „En de tijdrit morgen"? antwoordde de kleine Limburger: „Ik dacht dat het morgen een vlakke etappe was". Het grap je werd niet gewaardeerd. „Dat is toch geen antwoord", kreeg Winnen toegevoegd. Dit verergert' de geprikkelde Van onze speciale verslaggevers DIJON - Elk jaar, als de Tour de France z'n einde na dert, komt het transfercir cuit op gang. Onderhands, het mag pas officieel per I oktober, wordt aan de sa menstelling van de ploegen voor 1984 gewerkt. De huidige ploeg van Hennie Kuiper en Adri van der Poel blijft in 1984 in competitie. Maar het Ita liaanse merk Hoonved zal hoofdsponsor worden. De ploeg heet dan Hoonved- Aernoudt-Rossin. Daniel Willems zou al voor deze nieuwe ploeg getekend heb ben. De Belgische meubelfa brikant Jacky Aernoudt wil ook Eric Vanderaerden per se behouden, maar de jonge Belg wenst - zoals gemeld - in 1984 voor Panasonic van Peter Post uit te komen. Omdat Aernoudt geen hoofdsponsor meer is, denkt Vanderaerden zijn tweejari ge verbintenis met de meu belfabrikant te kunnnen beëindigen. Zoals al eerder is gebeurd dreigt de Franse Peugeot- ploeg uiteen te vallen. De Ier Stephen Roche gaat zo goed als zeker naar la Redoute. Ploegleider Philippe Crepel van deze Franse formatie wil zijn ploeg in het komend jaar reconstrueren. „Ik heb veel te lang met dezelfde renners gereden", zegt Cre pel, die weinig successen in deze Tour heeft kunnen be- halen. Stephen Roche beves- tigde dat hij in Frankrijk blijft, ondanks aanlokkelij ke aanbiedingen uit het bui tenland. „Ik ben met een Frangaise getrouwd en we zijn ons huis aan het bou wen in Sagy in de Seine en Oisestreek". Sean Kelly zal de Franse burggraaf De Gribaldy ver laten. Hij keert terug bij zijn oude ploegleider Berten de Kimpe en hij mag de Schot Millard, winnaar van de Py- reneeënrit Pau-Luchon meenemen. De Kimpe zoekt een nieuwe kopman voor zijn ploeg omdat de huidige, Eddy Planckaert, ook al (thans Coop) en de Belg Ro- nan Ongenae in de ploeg mogen komen. Twee jaar geleden liet De Kimpe Kelly naar Frankrijk vertrekken, omdat de Ier 200.000 Belgi sche francs (ongeveer 12.000 gulden) meer vroeg dan de sponsor wilde geven. „Dit zal me geen tweede keer overkomen", vertelde De Kimpe. V erlengd Sean Kelly, volgend seizoen weer in Belgi sche dienst. - foto cor vos heeft laten doorschemeren in 1984 graag voor de Pana- sonic-ploeg van Post te wil len rijden. De aanstaande Winnaar van de groene trui Kelly, heeft ook aan De Kimpe gevraagd of de Fransman Patrick Clerc Bergkoning Lucien van Impe heeft zijn contract ver lengd bij de Italiaanse ploeg Metauromobili, de ploeg van Frits Pirard, die ook heeft bijgetekend. Dit houdt in dat de kleine Belg morgen zijn laatste Tour de France beëindigt. „Want", zo zegt Van Impe, „het volgend jaar ben ik 38, mijn sponsor wil dat ik in elk geval de ronde van Italië rijd, en twee grote ronden in een jaar, de Giro en de Tour, is voor een 38-jarige beslist te veel". ^IHIIIIII|||||||||||||||||||||||||||MIMIIMIH>IIIMm<l»IMIIHmMIMHIIHIMIIIMII|MmilHIIIIIIM<<llin»tl!inillMliMIIMIiniM IM11111111111M V

de Stem | 1983 | | pagina 7