Zimmermann en de ruk naar rechts Strijd om de haring nog niet gestreden EG bezi Staking dreigt bij alle Britse kranten ,W i j M ijkei if van weg fan hervori Twee van de drie faillisse menten blijkt opzet M Onderwereld speelt rol in on dernemers- fraude Fraude be draagt gemid deld f 430.000 totf 1 min Hypotheekrente per 19 juli '83 11 ZATERDAG 23 JULI 1983 D1BT1M ACHTERGROND Onzorgvuldig Strafblad Twijfels Vermomming Bakens Mammoet Voorschotje Overschreden Solidariteit met Financial Times fATERPAG 23 JUL11983 landbouwuitgaven WLSE VICE-PREMI Misbruik van bv's kolossaal Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Bij niet min der dan tweederde van alle bv's waarvan het faillisse ment in 1980 was beëindigd, was sprake van misbruik. De onderwereld speelt een rol in de ondernemersfraude en ge middeld wordt in een louche bv 430.000 tot 1 miljoen achterover gedrukt. De schuldigen blijven gro tendeels buiten schot. Slechts één op de 14 fraudeurs werd in 1980 strafrechtelijk ver volgd, en slechts één op de 25 werd veroordeeld. Dat blijkt uit het eindver slag van een minutieus on derzoek, dat uitgevoerd werd door een interdepartementa le werkgroep, bestaande uit ambtenaren van de ministe ries van Justitie, Economi sche zaken, Financiën, Socia le zaken en Binnenlandse za ken. Volgens het eindverslag was er bij niet minder dan tweederde deel van de onder zochte failliete bv's uit 1980 sprake van misbruik van rechtspersonen. De ambtenaren tekenen hierbij aan dat hun onder zoek nog beperkt was en al léén bv's betrof. Andere rechtspersoonlijk heid bezittende lichamen bleven buiten beschouwing. Zeker ten aanzien van bui tenlandse rechtspersonen (zoals Ltd's), maar ook van coöperatieve verenigingen en stichtingen zijn er aanwij zingen dat ze een geducht deuntje meeblazen in het fraude-concert. Ook mag volgens de on derzoekers niet uit het oog verloren worden dat de kans zeer wel aanwezig is dat de fraude steeds vaker naar dat soort lichamen zal verschui ven, als alléén de bv-vorm harder wordt aangepakt door Justitie. Bij tweederde deel van de in 1980 failliet verklaarde bv's werd misbruik gemaakt van rechtspersonen. In de helft van die gevallen was er geen bewijs van regelrechte fraude, maar werd wel op vallend slordig omgespron gen met de belangen van handelspartners. Die onzorgvuldigheid wordt, aldus de onderzoe kers, in de hand gewerkt door het feit dat de bestuur ders van de bv's slechts in beperkte mate juridische aansprakelijk gesteld kun nen worden. Bij de andere helft van de louche bv's (dus bij éénderde deel van alle failliete bv's) is er ronduit sprake van zware fraude. Er zijn daarin twee typen te onderscheiden. In het ene fraudetype gaat het, aldus de onderzoekers, vooral om benadeling van schuldeisers door flessetrek- kerij, oplichting en bank breuk. Dit fraudetype werd aangetroffen bij liefst 22 pro cent van alle onderzochte, bankroete bv's. De onderzoe kers hebben ook uitgeplozen voor hoeveel deze louche bv's gemiddeld fraudeerden. Ge bleken is dat schuldeisers ge- middeld voor zo'n 250.000 werden benadeeld, terwijl er ook nog gemiddeld zo'n 180.000 aan belasting- en premieschuld onbetaald bleef. Gemiddeld werd dus 430.000 achterover gedrukt. Het tweede zware fraude type bestaat uit belasting- met name omzet- en loon- bealsting) en premiefraude; gesignaleerd bij 15 procent van de onderzochte bv's. In dit fraudetype wordt er gemiddeld voor 1 miljoen aan gmeenschapsgelden en sociale premies ontdoken. Bij deze fraudevorm is sprake van ingewikkeld netwerken van bv's, die onderling ver bonden zijn met steeds de zelfde personen als bestuur der of beleidsbepaler. Uit het onderzoek blijkt verder dat fraude-bv's ge middeld twee tot drie jaar bestaan. Daarvan is de lou che bv zo'n anderhalf jaar actief, daarna wordt het fail- lisement aangevraagd. Opmerkelijk is ook, dat liefst een kwart van de per sonen die verantwoordelijk heid droegen in een nep-bv, een strafblad heeft waarop vooral eenvoudiger vormen van vermogenscriminaliteit voorkomen, zoals diefstal en heling. Volgens de onderzoeker is hier een gevaarlijke tendens waarneembaar: een ontwi- kelingsgang vanuit de 'een voudige' criminaliteit naar de meer complexe bv-fraude. Verontrustend is bovendien, aldus de onderzoekers van de vijf genoemde ministeries, dat de criminele onderwereld duidelijk een rol speelt bij de ondernemers-fraude. Ondanks de ernst van de zaak wordt slechts tegen één op de 14 fraudeurs strafver volging ingesteld, zo ver zuchten de onderzoekers. Bij de meeste wordt de zaak we gens gebrek aan sluitend be- wijs geseponeerd. Ongeveer één op de 20 a 25 fraudeurs krijgt een veelal korte on voorwaardelijke vrijheids straf opgelegd. De onderzoekers geloven niet dat er sedert de onder zochte periode (het jaar 1980) grondige verschuivingen in het fraudegedrag zijn opge treden. Wel hopen ze "dat de situa tie van toen nu enigszins ver beterd is. De bestrijding van misbruik met bv's is langza merhand immers toch wel op gang gekomen, aldus de on derzoekers. Hoewel keiharde gegevens over vermindering (nog) ontbreken zijn ze met name hoopvol gestemd over de preventieve kracht van het verscherpte anteceden tenonderzoek dat het minis terie van Justitie nu bij de oprichting van vennoot schappen houdt, om beruchte fraudeurs te kunnen weren. Een positieve werking ver wachten ze ook van de óók voor bv's in te voeren publi catieplicht, de zojuist in wer king getreden Wet Keten aansprakelijkheid, de nog in behandeling zijnde wetsont werpen inzake misbruik én last but not least de toegeno men deskundigheid en aan dacht voor witte-boorden- criminaliteit bij de fiscus, de bedrijfsverenigingen, de po litie en Justitie. Gezien de enorme omvang van het fraudeverschijnsel in 1980, zou het echter van al te groot optimisme getuigen om te menen dat er nü reeds vol doende bestrijding bestaat om het probleem tot aan vaardbare proporties terug te kunnen dringen, aldus de interdepartementale studie groep. Enorme knelpunten in de fraudebestrijding liggen er vooral nog bij de verwer kingscapaciteit bij Justitie. De werkdruk is daar zo groot, dat het zelfs onmoge lijk is om ook maar een be hoorlijk gedeelte van de zich voordoende gevallen aan te kunnen pakken. Van onze correspondent Gerard Kessels BONN - Een pijnlijk moment voor bondskanselier Helmut Kohl. Op het dak van de ko gelvrije wagen waarin hij met de Amerikaanse vice- president George Bush door een feestend Krefeld reed, daalde een regen van stenen neer. Een smet op de viering van 300 jaar vriendschappe lijke betrekkingen tussen Duitsland en de Verenigde Staten. In Bonn brieste minister Zimmermann van Binnen landse Zaken dat de politie ernstige fouten had gemaakt. Zimmermann was echter niet zo kwaad dat hij vergat politieke munt te slaan uit de rellen. De minister, die tot de conservatieve Beierse CSU van Franz-Jozef Strauss be hoort, slaagde erin na Kre feld de slepende discussie over de verscherping van het demonstratierecht in zijn voordeel te beslechten. De te gensputterende liberalen rond minister Hans Engel hard van justitie moesten bakzeil halen. Engelhard, die de bestaande wet toereikend vindt, moet nu zijn handte kening zetten onder een wij ziging die demonstreren in Duitsland tot een gevaarlijke aangelegenheid maakt. Ge vaarlijk ja. Want ook vreed zame demonstranten lopen straks het gevaar voor maxi maal een jaar achter de tra lies te belanden. Als zij zich na een oproep van de politie niet uit de voeten maken, zijn ze immers strafbaar. Zim mermann hoopt dat de politie nu beter vat kan krijgen op gewelddadige demonstran ten, die zich vaak in de me nigte terugtrekken. Met de verplichting weg te gaan, kan de politie de levende mu ren oplossen, die gewelddadi- ge betogers bechutting bie den, zo is de gedachtegang. Maar of de wijziging in de praktijk werkt, is een twee de. Vooraanstaande politie functionarissen en leden van de rechterlijke macht hebben grote twijfels. Moet de politie eerst honderden of zelfs dui zenden vreedzame demon stranten oppakken om bij raddraaiers te komen? en heeft de politie daar de man kracht voor? De socialisti sche SPD heeft erop gewezen dat een handjevol reltrap- pers een voor de rest vreed zame manifestatie kan ont binden. De wetswijziging heeft echter nog een kwalijker as pect. Alle opgepakte demon stranten zijn in principe strafbaar. Alleen degenen die kunnen bewijzen dat ze ma tigend op de menigte hebben ingewerkt, ontsnappen aan hun straf. Hier moet de ver dachte dus zelf aannemelijk zien te maken dat hij heeft geprobeerd te matigen. Dat is iets geheel nieuws. Het straf recht in een rechtstaat is im mers gebaseerd op het uit gangspunt dat een verdachte onschuldig is, totdat zijn schuld is aangetoond. Maar hier wordt de bewijslast om gedraaid. De verdachte is schuldig, mits hij het tegen deel aan kan tonen. De jurist Zimmermann ligt er niet wakker van. „Dan had hij ZIMMERMANN heeft nog meer in petto - FOTOARCHIEF DE STEM maar weg moeten gaan", vindt hij. En het weekblad Der Spiegel liet hij weten dat wie zich na een oproep van de politie niet verwijdert, niet beschouwd kan worden als 'een normale burger'. Zimmermann heeft nog meer in petto. Hij wil een verbod voor passieve bewa pening (helmen, dikke jas sen) en een vermommings verbod. Zo'n vermommings verbod wordt een juridisch monstrum. Er moeten tal van uitzonderingen worden ge maakt, anders dienen straks ook hele groepen aangescho ten carnavalsvierders inge rekend te worden. Maar on danks alle juridische proble men is Zimmermann vastbe sloten ook hier zijn zin door te drijven, de kans dat hem dat lukt is groot, al zal de weerstand van de gekwelde liberalen ditmaal groter zijn. Al deze ingrepen in het de monstratierecht kunnen niet losgezien worden van wat er de laatste tijd in een aantal door de christen-demokraten geregeerde deelstaten is ge beurd. In Baden-Württem- berg en sinds kort ook in Beieren, krijgen demon stranten gepeperde rekenin gen in de bus voor 'de ver leende diensten' van de poli tie. Wie zich in het najaar in Zuid-Duitsland bij de de monstraties tegen de nieuwe kernraketten voor een kazer nepoort weg laat slepen, zal vriendelijk maar dringend worden verzocht zich bij de kassa te vevoegen. Christen-demokraten, die dertien jaar lang in de oppo sitie hebben gezeten, zijn duidelijk bezig de bakens te verzetten. De geestelijk-mo rele ommekeer waar Kohl in zijn verkiezingscampagne de mond over vol had, wordt stap voor stap in daden om gezet Niet op het gebied van de buitenlandse politiek. On danks duidelijke accentver schillen met de socialistische era Brandt-Schmidt, pro beert Kohl hier enige conti- nuiteit overeind te houden. Nee, de ommekeer vindt vooral plaats op het terrein van de binnenlandse politiek. En het breekijzer waarmee de ommekeer wordt doorge voerd, heet Zimmermann. Niet alleen bij het demon stratierecht doet Zimmer mann van zich spreken. Ook het beleid ten aanzien van de buitenlanders heeft een forse koerswijziging ondergaan, de CSU-minister streeft er vooral naar het aantal Tur ken in de Bondsrepubliek (momenteel 1,7 miljoen) te beperken. Hij wil de leef tijdsgrens dat Turkse kinde ren bij hun ouders in de Bondsrepoubliek kunnen gaan wonen verlagen van 16 naar 6 jaar. Zimmermanns ministerie van binnenlandse zaken is een mammoet. Zowel bin nenlandse veiligheid is er on dergebracht als milieu, sportzaken en cultuur. Op het terrein van de cultuur heeft Zimmermann tot nu toe vooral opzien gebaard met het schrappen van subsidies voor films. Zo had de regis seur Herbert Achternbusch voor zijn film 'Das Gespenst' van Zimmermann's voorgan ger, de liberaal Baum, een subsidie toegezegd gekregen van 300.000 mark. Zimmer mann weigert Achternbusch echter de laatste 75.000 mark te geven. De film, die over de terugkeer van Christus op aarde gaat, is in de ogen van de traditionele katholiek Zimmermann een godslas terlijk produkt. „Hier wor den religieuze gevoelens ge kwetst", aldus Zimmermann. Regisseurs die het publiek willen provoceren, moeten maar zien hoe ze aan geld voor hun films komen. „De belastingbetaler wil niet ge provoceerd, maar geamu seerd worden", zo luidt het credo van Zimmermann. Van onze correspondent Aad Jongbloed BRUSSEL - Maandag begint in Brussel de vierde ronde van een bijna uitzichtloos ge vecht om de haring in de Noordzee. Als minis ter Gerrit Braks van Landbouw zich met zijn negen EG-collega's om de tafel zet voor - op nieuw - een tweedaags gesprek rond de maatjes, zal hij weer moeten opboksen tegen de onverzoenlijkheid van de Deense regering. Inmiddels ligt de Nederlandse haringvangst, zo blij begonnen omdat er voor het eerst na zes jaar weer gevist mocht worden op Hol landse Nieuwe, stil. De vissers bekommeren zich sinds begin vorige week weer om kabel jauw, schol en tong. In de strijd om 84.300 ton Noordzee-haring, die dit jaar uit het water gehaald mocht wor den, maar waar geen afspraak over mogelijk bleek, mogen de Denen als de kwaaie pier worden aangemerkt. Toen zes jaar geleden biologen uitmaakten dat het slecht met de ha ring zou aflopen als we door zouden blijven gaan ze met onze netten te verschalken wre ven de Denen zich in de handen. Zij behielden immers de heerschappij over Skagerak en Kattegat, waarin de haring zich nog gemak kelijk liet vangen. Voor de kenners was de kwaliteit wat minder dan de Noordzee-ha ring, wat minder hard, maar op het moment dat de eerste Deense haring aan wal werd ge bracht, stortte men zich daar toch massaal op. Zo veroverden de Denen het monopolie van de maatjes (komt van maagdelijk, de haring die nog hom of kuit moet schieten) en dat wil len ze zich niet laten ontnemen. Van de Deen se afvaardiging binnen de EG maakte zich dan ook enige paniek meester, toen biologen aan het begin van dit voorjaar lieten weten dat de haringstand van dien aard was dat in de Noordzee weer gevangen kon worden. Er zit zeker weef een miljoen ton haring in de Noordzee, schatten de biologen. Zeg maar rustig twee miljoen ton, zeiden de visses na een blik over boord. De Europese Commissie ging aan het cijferen en kwam tot het totaal van 84.300 ton, ofwel ruim 400 miljoen harin- lid van de EG, ook hun deel moesten hebben en hij had er vrede mee, dat zij 31.000 ton toe bedeeld zouden krijgen. Maar hij hield vast aan de Nederlandse eis: 32 procent of onge veer 25.000 ton. Nadat het rekensommetje eenmaal gemaakt was deed hij niet moeilijk, toen bleek dat wij 500 ton uit het noordelijk deel, 8400 ton uit het centraal deel en 12.700 ton, later in het jaar, uit het zuidelijk deel van de Noordzee zouden mogen halen. Dat betekende toch mooi bijna 9000 ton maatjes en 12.700 ton uit het zuidelijk deel, waarvan de inleggerijen na 1 oktober rol- mops en panharing maken. De Denen, die zich in het verleden aanwijsbaar aan overbe- vissing hadden schuldig gemaakt, kregen van de Europese Commissie slechts 9 procent of wel 7.600 ton Noordzee-haring toegewezen. Zo verloren ze niet alleen hun monopolie van zes jaar, maar ook hun gewenst aandeel van de Noordzee-haring, wat zij vanaf dat mo ment een 'vitaal belang' gingen noemen. IN "MAART jongstleden overtraden Deense vissers de EG-bepalingen. In de ha ven van IJmuiden werd een Deens schip op last van het Openbaar Ministerie gelost, waarna de lading werd verkocht en beslag op de opbrengst werd gelegd. - FOTOARCHIEF DE STEM gen, die dit seizoen gevangen mochten wor den. Minister Gerrit Braks trok opgetogen naar de vergadering, waarin besloten zou worden hoeveel elk lidstaat van de EG uit die haring- pot zou mogen halen. Hij had de cijfers bij zich, die bewezen dat in de periode van 1960 tot 1976 Nederlandse vissers 32 procent van de totale haringvangst in de Noordzee voor hun rekening hadden genomen en hij sprak niet ten onrechte van „een historisch gegeven, waarvan uitgegaan moet worden als er quota ■vastgesteld moeten worden." Braks erkende dat de Noren, hoewel geen Vlak voor Vlaggetjesdag - de Nederlandse haringvissers lagen al onder stoom - hakte de Europese Commissie een knoop door. Zolang we er niet uitkomen, zeiden ze, mag elk lid staat een voorschotje vangen: 3000 ton voor Nederland, 1000 ton voor de Denen, ieder wat. Zo gebeurde het dat, terwijl de besprekin gen in Brussel steeds stroever verliepen, de eerste Hollandse Nieuwe sinds zes jaar aan de kar weer bij de staart genomen kon worden. Op 11 juli, toen de Landbouw-ministers op nieuw moeizaam opbeukten tegen de onver zettelijke Denen, die in 40 procent van de to tale vangst, zo'n kleine 34.000 ton, hun vitaal belang zagen, stopte de Commissie alle ha ringvangst. Nederland had toen al meer dan het voorschot binnen. Zesenvijftighonderd ton, zei Braks. Minstens 14.000 ton, fluister den de vissers, over de voorraad hoef je je geen zorgen te maken. Ook de Noren en Brit ten meldden naar alle betrekkelijke eerlijk heid dat ze het voorschot opgesoupeerd had den, maar van de Denen werd niets verno men. Ze zouden, met hun niet onaanzienlijke export van haring, nog niet over het voor schot van duizend ton heen zijn, terwijl ze in juli alleen al aan Nederland 3.800 ton haring geleverd hadden en volop in de Noordzee ge signaleerd werden. Dat importeren van Deense haring is eigenlijk een verhaal apart, want doordat zes jaar lang geen Hollandse Nieuwe op de markt kwam, ontwende men de smaak en bleef een gedeelte van de haring liefhebbers om Deense haring vragen. Hoe het ook zij, de Denen hebben nog steeds niet gemeld dat zij de duizend ton voorschot overschreden hebben, terwijl er dagelijks nog 250 ton Deense haring in Nederland aangebo den wordt. Maandag dus trekt Gerrit Braks opnieuw ten strijde. Uitgaande van de officiële cijfers claimt hij 8.900 ton maatjes, die tot ongeveer begin augustus door Nederlandse vissers ge vangen zouden mogen worden in het noorde lijk en centraal deel van de Noordzee. Hij trekt daar het voorschot van 5.600 ton af en wil dus nog 3.300 ton Hollandse Nieuwe. Af gezien van het feit dat de Nederlandse vissers via handeltjes op zee of omkijkende ambtena ren allang voldoende in de pakhuizen hebben, hebben zij er niet zo veel belang meer bij om in een goede week nog 3.300 ton haring te gaan vangen. Ze zijn nu met kabeljauw, schol en tong bezig en bekommeren zich na 1 okto ber weer om haring. Maar waar het Braks om gaat is dat we volgend jaar weer volop Hollandse Nieuwe kunnen vangen volgens het 'historisch gege ven' en hij heeft daarbij maling aan het 'vi taal belang' van de Denen, die dankzij een ha ringloos tijdperk in de Noordzee van zes jaar nu proberen alle spelregels binnen de EG over boord te zetten. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - Als het befaam de financiële dagblad Fi nancial Times, dat al zeven weken niet meer verschijnt, pogingen onderneemt om opnieuw uit te komen met zijn Europese editie van 60.000 exemplaren, gedrukt in Frankfurt, legt de Britse nationale Grafische Vere niging alle kranten van de hoofdstad plat. Dit dreige ment werd gisteravond geuit door Jo Wade, secre taris-generaal van de bond, die nog steeds prat gaat op zijn belangrijke overwin ning van een paar jaar ge leden na een langdurige ac tie bij de Londense Times. Het conflict bij de Finan cial Times kost deze krant 1 miljoen pond per week. In theorie gaat het om een looneis van 22 bedienings mannen van de rotatiepers, waarop dit dagblad gedrukt wordt. Omdat deze arbei ders geen basisloon van 330 pond per week krijgen, hebben 270 NGV-leden van de F.T. hun werk neerge legd. De directie van het zalmkleurige prestige-dag- blad maakt van de staking gebruik om eens en voor goed aan te sturen op een gezamenlijke loonovereen- komst met de twee druk kers-bonden, die de dag bladbedrijven van Fleet Street in hun wurgende greep houden. Enerzijds is het dus de machtige natio nale grafische vereniging, anderzijds de minder be langrijke Sogat-82, de bond van handlangers van de drukkers. De F.T.-directeu- ren zijn het afzonderlijk onderhandelen met deze vakverenigingen beu. Zij proberen nu een accoord af te dwingen, waarbij alle Sogat-leden 87,5% van het loon zouden krijgen, dat de NGV-drukkers verdienen. Het bestuur van de natio nale Grafische Vereniging besloot gisteren tijdens een vergadering in Bedford, waar het hoofdkwartier van deze bond gevestigd is, geen gevolg te geven aan de dringende oproep van Len Murray, secretaris-gene- raai van het TUC, de Cen- trale van Britse Vakvereni- "inancifl gingen, om het stakingsbe- vel direkt in te trekken, Murray probeert al geruj. me tijd te bemiddelen. Hij verlangt, dat vakbondsbaas Wade deelneemt aan hun BUSSEL - De EG heeft gis- nieuwe vredesonderhande lingen. Achter de pogingen van het TUC om de aanslepende ruzie bij de F.T. te helpen oplossen, schuilt duidelijk de vrees voor een algemene confrontatie in Fleet Street, de Londense dagbladwe- reld. Maar hoewel zijn bond bij het TUC aangesloten is, 'laat Jo Wade zich door nie mand de les lezen. In Fleet Street speelt hij veeleer de rol van mafiabaas dan van vakbondsleider; zijn NGV 'runt' Fleet Street en dwingt de uitgevers naar haar pijpen te dansen. Wade verschijnt maan dagmiddag in Londen voor een soort disciplinair comi té van het TUC, dat echter bitter weinig tegen hem kan beginnen. Zijn bondis niet verplicht een bemidde lingspoging te accepteren, van wie die ook moge ko men. Wade ontkent trou wens, dat zijn halstarrige I houding het imago van het TUC ondermijnt. Hij hoopt dat Len Murray en zijn ad judanten na hun gesprek van maandag de rechtvaar digheid van de NGV-eisen volledig zullen erkennen. In afwachting wordt door de F.T.-directie gezegd, dat zij voor maandag niets zal ondernemen om het druk ken van haar Europese edi tie in Frankfurt opnieuw mogelijk te maken. Er gaan echter sterke geruchten, dat de directie niet van plan is het bij die 60.000 exempla ren te laten. Doen zich in Frankfurt geen problemen voor, dan wordt het een op lage van 200.000 kranten, zo vertelt men in Fleet StreetHet grootste deel hiervan zou per vliegtuig naar Engeland gebracht en daar verkocht worden. De Britse Vereniging van Werkgevers (het CBI) heeft de F.T.-directie in een brief haar volledige steun toege zegd. Fan onze redactie buitenland rentepercentages NAAM BANK bet. rente afsl.- met zonder wijze vast prov. gemeent egar. gemeent egar. ged. in% opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuïteiten hypotheken ABN KW/A 1 jr. 1,5 8,1 8,52 8,3 8,74 KW/A 3 jr. 1,5 8,8 9,27 9,0 9,49 KW/A 5 jr. 1,5 9,3 9,82 9,5 10,03 AMR0 M/A var. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 HJ/A 2 jr. 1,5 8,8 9,17 9,0 9,38 HJ/A 5 jr. 1,5 9,3 9,70 9,5 9,91 Bondsspaarb. M/A var/5j. 1 9,0 9,50 9,0 9,50 Breda HJ/A var/5j. 1 9,25 9,70 9,25 9,70 Centr. Volksb. M/A 5 jr. 1 8,7 9,18 8,9 9,39 Grenswissel- M/A 1 jr. 1 8,4 8,85 8,4 8,85 kant CDK M/A 5 jr. 1 8,9 9,39 8,9 9,39 HJ/A 1 jr. 1 8,6 8,90 8,6 8,90 HJ/A 5 jr. 1 9,1 9,43 9,1 9,43 Hypoth.fonds M/A 5 jr. 1,25 9,5 10,18 9,5 10,18 N.-Br. Gem. M/A 10 jr. 1,25 9,5 10,18 9,5 10,18 M/A Renter. 1,5 9,4 10,10 9,4 10,10 v. Lanschot KW/A var. 1,5 7,5 7,88 HJ/A 2 jr. 1.5 8,8 9,1/ HJ/A 5 jr. 1,5 9,5 9,91 M/V 5 jr. 1,5 9,1 9,87 Ned. KW/A 1 jr. 1.5 8,1 8,60 8,3 8,82 Credietb. KW/A 3 jr. 1,5 8,8 9,35 9,0 9,5/ KW/A 5 jr. 1.5 9,3 9,89 9,5 10,11 Ned. M/A 1 jr. 1 8,2 8,63 8,4 8,85 Middenst. M/A 3 jr. 1 8,7 9,18 8,9 9,39 bank M/A 5 jr. 1 9,3 9,83 9,5 10,05 Postg./RPS M/A 2 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 M/A 5 jr. 1 8,9 9,39 9,1 9,81 RABO (adv.) M/A var. 1,25 8,4 8,88 8,6 9,10 M/A 3 jr. 1,25 8,7 9,21 8,9 9,42 9,65 M/A 5 jr. 1,25 8,9 9,42 9,1 M/A stabiel 1,25 8,85 9,37 9,05 9,59 9,14 HJ/A var. 1,25 8,6 8,93 8,8 HJ/A 3 jr. 1,25 8,9 9,25 9,1 9,45 HJ/A 5 jr. 1,25 9,1 9,45 9,3 9,8/ HJ/A stabiel 1,25 9,05 9,40 9,25 9,82 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 M/A 5 jr. 1,5 8,9 9.46 9,1 9,88 9,49 HJ/A 3 jr. 1,5 8,9 9,28 9,1 HJ/A 5 jr. 1,5 9,1 9,49 9,3 9,/O Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 2 8,8 9,60 9,0 9,82 10,39 M/V 5-10 jr. 2 9.3 10,16 9,5 M/V 11-15 jr. 2 9,7 10,61 9,9 10,84 n.r. M/V 5 jr. 2 op aanvr. op aanvr- 3e kwart. '83 9,94 n.r. M/V var. 2 9,1 9,94 9,1 Leven hypotheken 9,74 Centr. Beheer KW/A 5/10j. - 9,4 Levensverz. KW/A 5/10j. 9,4 9,74 9,4 9,74 aangesl. bij NVL M/A maandbetaling achteraf M/V maandbetaling vooruit HJ/A KW/A halfjaarbetaling achteraf kwartaalbetaling achtera' De rente is ook deze week weer ongewijzigd gebleven. Vooral de ontwikkelingen op de Amerikaanse markt zijn er de oorzaak van dal de banken een afwachtende houding aannemen. Een daling hl1*' vooralsnog niet In het verschiet te liggen. Copyright „Vereniging Eigen Huis ,ren de dreiging van een jeuwe financiële crisis op het atste moment bezworen. De uigaven voor de Europese indbouw zijn tot aan het eind aI1 dit jaar zo goed als zeker eilig gesteld. In de vroege uren van vrij- ag bereikte de Europese bud- etraad een compromis over aanvullende begroting oor 1983 die de EG-commissie eeft ingediend. Over de ont- lerpbegroting voor 1984 wa de ministers het gisteroch- ind, nadat zij de gehele nacht adden doorvergaderd, nog itaal niet eens. te g' fo vc ri vc ni Dc Vc ja za m Vc de 19 ge de im onze redactie buitenland ONDEN/ AMSTERDAM - e Poolse vice-premier Miec- slaw Rakowski heeft giste- o in de Engelse krant The uardian geschreven dat zijn gering „niet zal afwijken de weg van hervormingen het beleid waarvan de lofdlijnen uiteen werden ge- t tijdens het Congres van de nolse Arbeiderspartij in het irbulente jaar 1981". Rakowski zegt te beseffen 'tzijn land voor een „enorme 'gave" staat, maar ziet als uspunten dat er geen drei- ig van anarchie en hongers- x>d meer is, de economische itwikkeling weer een op- hande lijn vertoont en de ""houding met de buurlan- fh goed is. Rakowski verwijt het wes ten het Als gepi hou< ten ven al v met stra pari alvo wer< Rak bedt besc void hem rede R; man gaar dit r in Wes Van onze correspondent Cees Manders ROME - Italië krijgt op hieuw een regering waar tan de christen-democrati sche partij (DC) het gezicht m Programma gaat bepalen, °als sinds de oorlog het ge- ral is geweest. Het feit dat staatspresident Pertini (so- 'alist) zijn partijgenoot ettino Craxi nu tot kabi- sformateur heeft be- °emd zal daar niets aan Veranderen. Craxi (49) is sinds donder- agavond bezig een vijfpar- Jenregering samen te stel- met DC, socialisten, so- ahstisch-democraten, libe- epH en rePublikeinen, de "hhkelijke regerings- 32o rs' De is met baar ^Procent (van de zetels in j arrier van Afgevaardig- Da«-Verreweg de grootste "J van de coalitie, want 1] ,Soc'a'isten hebben maar h Prooent, de socialis- t6rit craten 4'1 Pro" 5i de republikeinen Procent en de liberalen /Procent. Toch zal de DC (■Premierschap laten aan om de eenvoudige re- dat Craxi met zijn PSI i ers in de oppositieban- zou plaats nemen en zo- sciio elke coalitie onmo- ^Jk zou maken, '«bh ^ongste verkiezingen pQljten de marges van de terh e samenwerkings- anden in Italië zo ver- 5 sn tie ge Di ce di< H< tei de PC ne is vo zu xi wi vo tri DC sai me oo] ga za] ste eer wa ku nie de lia

de Stem | 1983 | | pagina 4