HER0ÏNE-PR0BLEEM BLIJFT POLITIE KWELLEN ARTSEN KUNNEN EXTREME GROEI TEGENWOORDIG AL VROEG ONDERKENNEN "H uiLJa wfffifflffiBffi ]/\flE SCHATERT er niet als in het circus ineens vijf, zes dwergen uit de achterbak j van een mini-autootje springen? Iemand zonder confectiefiguur valt immers op, is een bezienswaardigheid en zijn verschijning werkt soms op de lachspieren van mensen met een itnormaalpostuur. Toch zo'n reactie de kleine, dikke of lange mens, die even gezond is als hij, wèl tot in het diepst van zijn ziel. 1 Eenzaam Hielprik Carla: 136 cm Trudy: 98 kilo Gehandicapt Robert: 208 cm ET HEROïNEPROBLEEM is niet écht oplosbaar", zei oud-burgemeester W. Polak van Amsterdam. Hij wordt gesteund door minister Korthals Altes: „In Amerika hanteren justitie en politie veel hardere middelen om de handel te bestrijden maar toch is ook daar geen oplossing zichtbaar". Hoofd van de Centrale Informatiedienst, J. van Straten, deed onlangs toch een poging. Hij vindt |dat gebruik van hard drugs niet langer als misdrijf moet worden bechouwd. Patiënt Twee maten 7&TERDAG 23 JUL11983 W3 W2 )oor Bert van Vellen ■baast me niets. Het mi- e van Buitenlandse Za- :kt vaak vergeefs aan de familieleden van Ne- lers, die buiten de renzen in de problemen raakt. De ambassades en iten van het koninkrijk i niet meer zo gemaklce de schatkist om ge- toeristen uit de brand en. Dat is in eerste in eenfamiliezaak, zo ten op het Haagse Plein ■>gen. Van je familie e het maar hebben. uwe aspect van natio- dnigheid heeft bij mij, ijk ten onrechte, een norrigheid losgeslagen, jn eigenwijze neef een laanden bij een goeroe bergtop in India heeft peinzen plotseling een •aak doet op financiële id uit de familiekring ongetwijfeld aanlei- even tot crisis en norse rring. iu U zelf doen? Stel dat eldschone maar drieste met haar Nijpelse Ije na inschrijving in '.rklozenregister naar enland is afgereisd. Via ilandse Zaken komt er >odkreet. Op het eiland noszijn ze in moeilijk geraakt, want het plots ze nichtje had, voorbij- aan de diepere gevoe- in in zwart floers ge lde vrouwtjes en bijbel- saards een stukje naakt- •ultuur willen introdu- rd bijna gestenigd en overstuur in een koele worpen. Ze heeft een e trui nodig en een paar rdduizend drachmen een Griekse strafpleiter, rui sturen dat kan nog, een hoop geld is wat an- Vorig jaar had ze al reeds irkije voor een pak tram rit gezorgd door, zonder er i te denken, op een post- Ije van Kemal Ata Turk rekel van een snor te te- a. leek een vorm van hei- ïennis van uiterst zwaar er, slechts te benaderen de montage van een mul- irige punk hanekam op ortret van koningin E li- van Engeland. De kruls- ad haar in een Turkse ir kunnen doen belanden t heeft enig smeergeld it voordat zij de plaat kon en. En nu dit. Er moeten imen op tafel komen, int U zelf niet op vakan- igaan vanwege de nieuwe s in de badkamer die ove- is moesten worden afbe- omdat Uw maandelijkse age aan de financiële ing van de staat der Ne- inden zo zwaar is tegenge- n. Als U op Mykonos had in wandelen zou U vrij es geweten hebben wat er aan de Griekse zon mag len blootgesteld, maar U zich behelpen met een i Efteling of een excursie Madurodam, waar zo- ter illustratie van recen- twikkelingen in onze tschappij, een miniatuur .tstrandje is aangelegd. Er zo is van Madurodam- agers vernomen, geen amschuttinkje meer no rm zedige voorbijgangers schermen tegen mogelijk gressief aangemerkt bloot, verbaast me niet dat Bui- indse Zaken zo verschrik- ik veel moeite heeft om de zen open te breken van lieleden van probleem- isten in het buitenland. De ste beurzen zijn gewoon risten doen er goed aan zakken dicht te naaien, it welgetrainde zakkenrol hun vakantievreugde niet nen omzetten in doffe el- le. Ze moeten weten dat ambassade geen bank van ng is en dat er- de statis- en leveren daarvan het nmige bewijs - van het isfront maar bitter weinig n te verwachten is. Wees rzichtig en wijs. We zijn er de gesel van de nationa- izuinigingen hard en pin- aan het worden. Als Karin weet hoe ze terug moet nen uit de Dordogne moet naar gaan wandelen en g ze er niet op rekenen dat r vanuit het benarde va- and een reddingboei ■dt toegeworpen. Uitkijken Nee, nee, een kaart hoef je te sturen. We merken het als je terug bent. DOOR BERT KERKHOFFS Kan iemand er iets aan doen, dat-ie het niet ver der schopte dan 121 cm? Dat hij omhoogschoot tot vèr boven de 2 meter? Of dat zij (géén veelvraat en mét vermageringsdieë- ten) toch nóóit beneden de 200 pond komt? Nederland telt 15.000 mensen onder de 145 cm; 2,5 miljoen bo ven de 185 cm (waarvan 38.500i langer dan 2 meter) en ruim 160.000 'dikkerds', die zwaarder wegen dan 125 kilo. Samen één derde van alle volwassenen. Dat percentage blijft stijgen! Met name dat van de 'langen'. De keuringsrapporten van dienstplichtigen bieden daar belangrijke aanwijzigingen voor. Het blijkt o.m., dat het gewicht van de recruten (gem. 68,7 kg) amper stijgt; maar dat hun lengte in 30 jaar met ruim 7 cm toenam. Gevolg; elke 10 jaar moet de grootste leger- schoenmaat met 'n 'half' wor den verlengd. Behalve dat zo'n reus kan witten zonder trap en voor iedere korfbal- of volleybal club een welkome versterking betekent, heeft het lang-zijn weinig voordelen. De nadelen van een té dik, lang of té klein postuur zijn trouwens over de hele linie vele malen groter. Het gros voelt zich door zijn af metingen in gezelschap be drukt en eenzaam. Het sterkst geldt dat voor de dames - en dan met name voor de kleine vrouwtjes - waarvan 75 pet. een minderwaardig heidscomplex met zich draagt en liever niet buiten komt. Ze voelen zich verlegen met hun figuur en isoleren zich, omdat de 'familie Doorsnee' niet be grijpt, dat een afwijkende maat niks te maken heeft met je waarde als mens, je gezond heid, vitaliteit of intelligentie. Bovendien haten ze al die op dringerige nieuwsgierigheid, betutteling en bemoeizucht Aan de andere kant staan ze duidelijk in het 'vergeetboek' van architecten, kledingfabri kanten, vormgevers en inte rieurverzorgers, die uitsluitend rekening houden met het ge middelde inkomen... en pos tuur. Natuurlijk: er zijn belangen verenigingen voor lange, kleine en dikke mensen, maar haar ledental is té gering om een vuist te maken. Resultaat: de druk op de ateliers van mo dieuze kleding voor de 'kleine' man; op de plaatser van aan rechten, wasbakken en deur bellen en op de meubelfabri kanten is niet krachtig genoeg. De medische wereld lijkt op dit punt dan ook al een stuk verder dan de industriële. Op redelij k betrouwbare manier kan de wetenschap tegenwoor dig niet alleen ingrijpen, maar ook voorspellen hoe het groei proces verloopt. Als men er maar op tijd bij is Daarom pleiten specialisten van naam voor een stringente controle op lengte en gewicht door de zui gelingen- en kleuterbureaus en voor de hielprik-test, die moge lijke groeistoornissen kan aan tonen. „Tijdig onderkennen voor komt veel onheil", zingen alle specialisten in koor. Vooral schoolartsen spelen daarbij een voorname rol. Als zij vroeg aan de bel trekken, kan er nog veel gedaan worden op het gebied van afremmen of stimuleren, zonder' dat dit schadelijke gé- volgen hééft of het levensgeluk kleine en vriend in de weg staat. Dat proces moet bij een meisje vóór haar vijftiende in gang gezet wor den; bij een jongen vóór zijn zeventiende. Is de puberteits- ontwikkeling namelijk vol tooid, dan zitten de groeilijnen dicht en is de kans op verbete ring vrijwel uitgesloten. Soms is klein of dik blijven een erfelijke kwestie, terwijl lang worden toch wel duidelijk het gevolg is van onze meer verantwoorde calorieën-con sumptie; verbeterde hygiëne en van het verdwijnen van ernsti ge aandoeningen op jeugdige leeftijd. Wij spraken met een klein, lang en dik mens bij wie dat laatste het geval is. Eén van hen, Robert (208 cm), consta teert wat spijtig: „Als ze mij op m'n veertiende behandeld had den, was er nog iets aan te doen geweest. Maar dat vertelde de dokter me pas op mijn acht tiende. Toen was het te laat. En dus ben ik nu die lange slungel, waar iedereen tegen opziet, maar die bijna nóóit eens zich zelf kan zijn". Carla (35) is 'n lief, donker, popperig vrouwtje van precies 136 cm. In de bioscoop moet ze ermee te leven èn te denken: „Lach maar om dat 'kleintje pils' of om die 'smurf'. Kun je dat, dan is er niks aan de hand, maar veel kleine vrouwen heb ben daartoe de moed niet. Die isoleren zich; komen niet meer buiten en krijgen 'n levens groot minderwaardigheids complex". „Vaak voel ik me gekwetst en gegriefd door de neerbui gende vriendelijkheid, de schrik of de verlegenheid van mensen. Dan denk ik: Nou ga ik nóóit meer de stad in, maar na 'n paar dagen is het weer over. Dan grinnik je er zelf om als je iemand gevraagd hebt of ze even voor je bellen en je krijgt dan ten antwoord: „Zo kleine meid, mag jij wel bel letje trekken van je moeder?". Trudy: een klein, rond, ge zellig dikkerlje van 43. Ze weeg 196 pond schoon aan de haak. Geboren in een tijd, waarin 'wolken' van baby's nog 'in' waren. Die wolk is ze altijd ge bleven en dat heeft niets te ma ken met smulpaperij of vraat zucht. Ook al eet ze 3 dagen niks, dan valt ze nog niet af. Zélf heeft ze er geen problemen mee, maar - zegt ze - „de omge ving, hè? De betutteling en de bemoeizucht. Onvoorstelbaar zoveel goedbedoelde raadge vingen ik elke dag krijg. Alles en iedereen bemoeit zich met je bewijzen dat ze al zestien is en als ze met haar man (162 cm) met vakantie gaat, kijken de hotelportiers altijd zéér achter dochtig. Wordt er bij haar ge beld dan luidt de vraag stee vast: „Mag ik je vader of moe der even Carla: „Moet je ze dan zien kijken als ik zeg: „Mo ment, ik roep m'n man even Ogenschijnlijk lijkt Carla zich met haar mini-postuur verzoend te hebben, maar al pratend blijkt dat allerminst het geval. Ook al omdat ze da gelijks aan haar minimale af metingen herinnerd wordt. „Zal ik effe helpen, kleintje. Zó, ukkepuk, wat zal het zijn Of in de bios: „Kinder kaartje, zus En in 'n restau rant: „Voor jou 'n glas limona de, meid?". Carla: „Het liefst stoppen ze je weg in een kartonnen doos. Mijn enige vrijheid is mijn aangepaste auto. Voor de rest ben ik gebonden. Ik kan niet bij de deurbel, het liftknopje, het aanrecht, de brievenbus, het bagagerek of de trekautomaat. Gelukkig heb ik Piet. Als die me zoent, beurt-ie me gewoon op. Hij tilt mij ook over mijn teleurstellingen. Ik bezit 'n massa diploma's, maar denk maar niet dat je 'n baan krijgt. Elke sollicitatie gaat goed tot je moet komen kennismaken. Dan heet het ineens: bang voor het pensioenfonds, minder werk kracht, meer ziekteverzuim, dure voorzieningen, enz.". „Altijd is mijn lengte de niet genoemde reden voor afwij zing. Ze kijken over je heen; nemen je niet voor 100 procent serieus en denken: klein van stuk is óók klein van geest. Da's verschrikkelijk Je voelt je ge handicapt, terwijl je dat niet bent. Dus moet je jezelf dwin gen daarover heen te kijken; ROBERT: „Als ze mij op m'n veertiende hadden be handeld, was er iets aan toe doen geweest". - FOTO'S DE LIMBURGER en elke avond krijg je via de STER-reclame ook nog eens te zien en te horen hoe de ideale vrouw er uit moet zien". „Welke halva-produkten je moet nemen om zo slank te zijn als je dochter.Maar als die nou niet helpen? Als je al van 'n glas water dik wordt, wat dan? Ik pas in geen enkele bio scoopstoel; ga dwars door ieder hotelbed en kan geen confectie dragen. Nergens vind je leuke kleren voor dikkerds. En als ze iets hebben, zijn het antieke hobbezakken of kampeerten- ten. Of ze maken misbruik van je omvang door peperdure prij zen te berekenen. Wil je er 'n beetje vlot uitzien, dan moet je het zelf maken óf laten maken en dat is onbetaalbaarElke dag herinnert je aan je ge wicht. Ik kan geen badpak dra gen; laat staan 'n bikini. Con stant ben je bang in een draai deur te blijven steken en als ik ergens op visite ga, kijk ik di rect of ze 'n bank hebben". „Stel je voor dat je klem komt te zitten in een stoel of dat je met jouw gewicht erop door de poten gaat. In de bus schuifel ik zo snel mogelijk naar de achterbank. Soms rijd ik mee naar het eindpunt, want je moet eens horen wat je alle maal naar je hoofd krijgt, als jij je met al je corpulentie door 'het gangpad wringt. Bij het ha telijke af! Eet ik in 'n restau rant een gebakje, dan heb ik het gevoel dat de hele wereld op m'n bordje kijkt. Ja, vrou wen kwelt dit méér dan man nen. Ze vragen zich voortdu rend af of ze nog wel aantrek kelijk zijn voor een partner. Dat geeft je soms 'n minder waardigheidsgevoel, maar dat duurt bij mij nooit lang. Ik be kijk de wereld van de vrolijke kant. Mijn vrienden doen dat ook. Die zien me als een gezel- ligheidsdier, dat ze graag knuf felen. Je krijgt enorm veel warmte. Ja, soms voel ik me net een teddybeer Robert (29) is een vlasblonde, boomlange kerel van 208 cm, die op alles neerblikt en tegen wie iedereen opkijkt. Geheid wordt er gelachen als hij in zijn volle lengte een kamer binnen stapt. Na 15 jaar 'groeien' doet hem dat nog steeds pijn. „Ik kan nooit onopvallend anoniem zijn. Je mag ook niet van het rechte pad afwijken, want van die 'lange' weten ze dat na 20 jaar nóg". Aan opmerkingen als: „Hé Goliath, is het koud boven is hij allang gewend. Die doen hem niet zoveel meer. Robert: „Je moet mij eens op de wc zien zitten. Of de handen wassen in dat benauwde hokje. En je moet mij in een telefoon cel zien staan. Onbeschrijfe lijk Met vakantie neem ik 'n tweepersoonskamer. Dan kan ik diagonaal liggen. Baden ge beurt bij mij in twee etappes. In bioscopen en theaters smeek ik om 'n hoekplaats. Kun je de benen kwijt en belemmer je anderen het uitzicht niet. En dan je kleding. Voor grote mensen is alles vijftig procent duurder." „Dat geldt ook voor 'n extra zware fiets. Ik fiets veel, want in de bus krijg ik nekkramp. Voor m'n werk zit ik in een aangepaste auto met de be stuurdersstoel op de achter bank. Anders kan ik niet uit de voeten. Toch heeft lang-zijn óók zijn voordelen. Bij het wit ten van kamers heb ik geen ladder nodig en sportclubs ver dringen zich om je imponeren de lengte. Maar mij lijkt het nu j uist verrukkelij k in de menig te onder te duiken zonder op te vallen". Is verslaafde crimineel of patient? DOOR TON BOENDER Het al langer bestaande idee van de vrije verstrekking van heroïne aan verslaafden staat nu weer in de belangstelling als mogelijk alternatief. En als vrije verstreking niet mo gelijk is dan zou gereguleerde verstrekkig een mogelijkheid kunnen zijn. Hoge politie functionarissen verdringen elkaar echter bij wijze van spreken in de media om dat plan af te keuren met kwalifi caties die variëren van „een goed bedoelde maar slecht werkende oplossing" tot „vol slagen krankzinnig". Die weerzin van drugs-opsporings ambtenaren tegen gratis heroïnever strekking is begrijpelijk. Al jaren vindt 'het buitenland' dat Nederland een veel te slap beleid voert ten op zichte van de handel in verdovende middelen. Gratis heroïne zou een zui- gingskracht op buitenlandse ver slaafden uitoefenen, wat de relatie met het buitenland niet. direct zou verbeteren. Ook is een dergelijke drugsvrijheid in strijd met het Enkel voudig Verdrag van 1961 inzake ver dovende middelen, door Nederland mede ondertekend. Dit verdrag be paalt onder meer dat alle handelin gen betreffende verdovende middelen beperkt moeten blijven tot genees kundige en wetenschappelijke doel einden. Mét de commissarissen van de poli tiekorpsen in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, is het hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst J. van Straten tegenstander van gra tis heroïneverstrekking, onder meer om bovengenoemde redenen. „Bij vrije verstrekking zouden drugs le gaal verkrijgbaar moeten zijn, zoals alcohol. Echter, zulk een verkrij baar heid zou de oorzaken van de versla ving niet wegnemen, net zo min als dit bij alcohol geschiedt. Het zou zelfs drempelverlagend kunnen werken ten aanzien van de niet-gebruiker of de beginnende gebruiker", zei Van Straten onlangs in een inleiding tij dens een in Valkenburg gehouden studieconferentie van het Landelijk Contact van Hoofdcommissarissen en Commissarissen in Nederland. De beheersing van de drugsproble matiek steunt volgens hem niet alleen op controle en tegengaan van het aanbod, „maar evenzeer op controle op en beperking van de vraag. Naar mijn mening moet de gebruiker van hard drugs niet gezien worden als een crimineel maar als een patiënt, wat er weer toe leidt dat het gebruik op zich dan ook niet langer als een misdrijf in onze wetgeving zou moeten worden aangemerkt". „Alcohol eist in de westerse wereld een tol aan menselijk lijden, sociale ontwrichting, ziekte en dood, die vele malen groter is dan die van het heroï negebruik", aldus Troef, tijdschrift over mensen in ontwikkelingslanden. De ontspoorde alcoholicus wordt ook als patiënt aangemerkt, dus waarom de maatschappelijk onaangepaste he roïnegebruiker niet? De hinder die 'de burger' van he- roïneverslaafden ondervindt blijft in de regel beperkt tot de gevolgen van de acties die menig verslaafde onder neemt om zijn dagelijkse dosis heroï ne te kunnen financieren. Een andere vorm van overlast ontstaat wanneer groepen verslaafden zich op een be paald punt in een stad concentreren, zoals op de Zeedijk in Amsterdam of in de Bredase Bosschstraat. Het be treft hier dan degenen die, ook zonder verslaafd te zijn, zogenoemd 'onaan gepast gedrag' ten toon zouden kun nen spreiden. Dit laatste is althans de uitkomst van een vorig jaar gepubli ceerd onderzoek van de Groningse universiteit. „Heroïnegebruikers waren voor hun verslaving vrijwel altijd mensen, die zich niet aan wilden passen aan de algemeen aanvaarde maatschap pelijke regels en daardoor in een sub cultuur terecht kwamen", aldus de onderzoekers. Voor iemand met een goed inko men zou het namelijk zeer wel moge lijk zijn verslaafd te zijn zonder dat dit nare gevolgen voor zijn omgeving heeft. „Heroïne is alleen gevaarlijk als het spul is versneden met Omo of speksteenpoeder; alcohol is altijd ge vaarlijk", schreef de onder het pseu doniem Xanthias publicerende Am sterdamse huisarts in zijn rubriek in DE POLITIE doet een inval in een „heroïnepand" in de Rotterdamse Kruiskadebuurt. Links boven wor den de arrestanten naar de politie auto gebracht. - FOTO ANP het weekblad Vrij Nederland. „Aan heroïneverslaving gaat zelfs je lever nog niet kapot". Ook hier dus eigen lijk een pleidooi om niet met twee maten te meten als het om drugsge bruik gaat. Of de verslaving nu koffie, whis key, cocaïne of heroïne betreft doet eigenlijk niet zoveel ter zake, als we de verschillende overbekende voor lichtingsbrochures over de verschil lende geestverruimende of -vernau wende middelen moeten geloven, het is allemaal niet bevorderlijk voor de gezondheid. Het tijdschrift Troef over de ver schillende drugs: „Drugsgebruik is zo oud als de wereld. Alleen omdat he roïne, opium en dergelijke stoffen be trekkelijk 'nieuw' zijn heerst er nogal wat angst ten aanzien van deze drugs. Ze werden hier vroeger ook gebruikt; door kunstenaars, musici, intellectue len bijvoorbeeld. Maar niemand maakte zich er druk over. Nieuw is vooral dat dit drugsgebruik niet meer valt binnen afspraken, regels en co des. Het nieuwe en angstaanjagende is dat duizenden jongeren zich nu met drugs inlaten, zonder dat dit deel uit maakt van ons algemeen aanvaarde maatschappelijk gedrag zoals met koffie wèl het geval is. Vervolging en straf maken dat het gebruik nog meer buiten de 'maatschappij' gaat plaats vinden". De argumenten van politiefunctio narissen tegen gratis verstrekken van drugs lijken zinnig. „Als alle ver slaafden het gratis zouden krijgen, betekent dat dat de handel zich gaat richten op niet-verslaafden. Voor de genen die net beginnen is het een aansporing zo snel mogelijk verslaafd te raken, want dan krijgen ze het im mers voor niks. Het is net als tijdens lunchtijd met gratis patat voor een grote scholengemeenschap gaan staan", aldus de Rotterdamse hoofd inspecteur Van Klinken. In dit verband doet CRI-hoofd Van Straten aanbevelingen om iets te doen aan het drugsprobleem. Naast de eerder vermelde controle op en be perking van de vraag ziet hij veel nut in het adequaat bestrijden van de il legale drugshandel. Dit door onder meer een intensievere internationale samenwerking, eenheid van beleid in de landelijke aanpak, handelaren in finacieel opzicht doeltreffend aan pakken, zodat bijvoorbeeld ook hun onroerend en roerend goed in beslag kan worden genomen, en de Neder landse ontwikkelingshulp moet de productielanden van drugs helpen in politieel-technische zin. Troef daarover: „Wij betalen forse prijzen voor al deze (verdovende) middelen. Vooral voor de illegale, want daarop wordt door internatio nale misdaadsyndicaten en snelle jongens enorm verdiend. Miljarden. De Derde Wereld ziet er weinig van terug. De gewone mensen in die lan den, de plukkers, planters, wieders en sjouwers verdienen vrijwel niets. Wel wordt hen gevraagd te stoppen met hun kwalijke praktijken en iets an ders te verbouwen. Dat gebeurt vaak op verzoek van een westers land, dat binnen de eigen landsgrenzen grote problemen heeft met verslaafden. Het probleem wordt dus geëxporteerd". Commissaris G. Toorenaar van Amsterdam ziet naast de aanbevelin gen van Van Straten van de CRI veel nut in voorlichting aan het publiek. Hij is jarenlang voorzitter geweest van landelijke drugscommissies, die daar voorstellen over hebben gedaan. „Maar ik denk dat al die voorstellen bij het ministerie nog in laden liggen. Nederland doet helemaal niets aan voorlichting", zei hij in een interview met De Tijd. „De meeste ouders weten niet niet eens hoe drugs er uit zien. Hoe kun nen ze hun kinderen dan controleren. Er zijn nooit televisiespotjes of ten toonstellingen geweest, we hebben geen boekjes, niets. Terwijl voorlich ting heel belangrijk is. Maar hele maal utroeien doe je het nooit, vrees ik. Ik denk wel eens dat het verdomd goed zou helpen als je een paar dea lers zou doodschieten".

de Stem | 1983 | | pagina 21