ST- im wz BI] CA B. V. In deze Gids- Weekend: AUera0|§n W-programma's ran het weekend dp de achterpagina STAATS DKUNDEI OP CHOOL. NDIGER MET DE ERBIJ. (ZATERDAG 23 JUL11983 47 7458 Kermisbal Wonderland opgebouwd uit 26 miljoen LEGO-steentjes Ukkepukken en Go/iaths over onbegrip in de samenleving ff. alum, schuifladders 289.- Zomerfeest Os- senisse Metaaldetectors teoefenaren ELE STRATEN zijn deze weken weer zo goed als uitgestorven. De helft van Nederland zwerft vakantie-vierend door Europa en thuis staathuisje weltevree' leeg. Een buitenkansje voor illegale binnenkomers. Met folders en spots timmert de overheid aan de weg, het publiek belovend: 'Inbraak.morgen gebeurt het bij u'. En het gebeurde vorig jaar meer dan 250.000 keer, de schade is (landelijk) opgelopen tot meer dan een half miljard. 1 "Tsgasssï I li Alarm Kaartje Watergever Masker Ski-imperiaal Droogrek I $yHüt jJUi. «s>Aö<^3TA3i> rt5<«s su ÏÏSM ^3 y d_bV/ci±D op zat. 23 juli a.s m.m.v L organist Guido Buyssel aanvang 21.00 uur, toe! gang gratis. Tevens gaai-| bolling op 23, 24, 25 juli.l aanvang 14.30 uur. Inlegl 3,- p.p. Café de Kroon.l Terhole. Wegens beëindiging vanl Ladderhandel LohmannJ verkopen wij Nu 10 meter van 445.-| voor Tevens andere lengtes le-| verbaar, met DIN-norm, sl jaar garantie. Wij komenl vrijblijvend bij u langs. In-I teral-Ladders BV Tel 01195-271/01106-3112. op zaterdag 23 juli as! Terrein verenigingsge! bouw Grote schieting op 31 wippen, aanvang 14.301 uur, 3e wip 100.- gratis] voorts rad van avontuur! gaaibolling, sjoulen, enz! Zondag 24 juli, sociëteits-l schieting bij café Herhausj aanvang 14.30 uur. Zater-j dag 30 juli dansen in heil verenigingsgebouw m.m.v.l 1 Het Jumbo Trio, Aanvang] 20.30 uur. m ip v. beroep en vrije tijd. P B ]is 573, Voorburg, 070-] 867240. elke maand :hnieken voor 1 groepen nummer gratis toe n brief(kaart) naar: ij lordnr 65. 6500 WC Nijmegen-Ai 1 j f' 1 W I 'Wufüin Toutes vi a ILIUM n E&tez: mm »n .«■■■■■■n WHWj J - ÊAtlos VAWAWT IC IH llfA V/eefe L worden «f -Mi-, I.T.-UriTrn'r HET IS OOK mogelijk dieven bij voorbaat af te Schrikken, zoals hier op komische wijze gebeurd is. - foto de stem hans chabot Het aantal inbraken stijgt fors. Dat blijkt uit de cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek desge vraagd verstrekt. In 1980 werden in Nederland ruim 171.000 inbraken bij de politie gemeld, vorig jaar was dat ai opgelopen tot meer dan 250.000. Uit een enquete van het CBS blijkt, volgens een voorlopige opgave, dat in 1982 2,2 procent van de Nederlanders van 15 jaar en ouder, het slachtoffer werd van een inbraak. De totale schade die de in brekers aanrichten ligt rond boven de 500 miljoen gulden. DOOR HARRY LINDELA UF Na een urenlange rondrit door Roosendaal is het duide lijk: de doorsnee-vakantie ganger laat zijn woning zoda nig achter dat hij de door snee-inbreker net zo goed een schriftelijke uitnodiging had kunnen sturen. „Ze springen er echt uit, de verlaten huizen. Als je met normaal tempo door een straat rijdt dan heb je als inbreker zo genoeg adressen bijelkaar waar je zeg maar een stuk of vijf tele visies weg kunt halen" vertelt onze 'gids' Jo Huntjes van de Roosendaalse politie. Op ons verzoek wordt bekeken hoe de vakantieganger zijn huis achter laat. En de eerste bevindingen zijn beangstigend. Zo vinden we in de wijk Langdonk zonder moeite een huis waar de sleu tel van de achterdeur op het kozijn van het raam ernaast ligt, open en bloot. Huntjes zwijgt, zoveel stupidi teit is niet in woorden te vatten. Tijdens de rit wijst de rechercheur ze zonder moeite aan: de verlaten huizen, alle ramen gesloten -ondanks de hitte- en gebarricadeerd met (rol) gordijnen, luxaflexxen en zonne schermen. Het resultaat is een oranje feestverpakking die luidkeels de HH. Inbrekers aanroept om hier toch vooral niet voorbij te gaan. Enkele voorbeelden: In westelijk Roosendaal 's avonds een verlaten huis. Alle gordijnen dicht, geen enkel levensteken. Aan de achterzijde staat een kantelraampje open. Op de deur van de garage steekt de sleutel. Bin nen een Volvo. Na enige oefening valt het zelfs mijn lekenblik op: her en der verraden de neergelaten zonnescher men, verwaarloosde tuinen en eivolle brievenbussen de vakantiegangers. Tijdens de rondtocht meldt het hoofdbureau via de portofoon een in braakalarm ergens in de Kroeven. Aan de gevel van de vroegere stulp van een bekende zanger loeit het alarm en flitst de oranje lamp. Er is niemand thuis. De politiemensen in specteren deuren en ramen en vinden één loszittend raampje. Besloten ramen tegen te gaan. Kijk, helemaal beveiligen kun je natuurlijk niet", weet rechercheur Huntjes. Met de 'kleine dingen' bedoelt hij goeie af spraken met de buren over het neer laten (en opdraaien) van de zonne schermen, het leeghalen van de brie venbus en het bijhouden van de tuin. Maar er kan meer: bijvoorbeeld de buren vragen de auto in je oprit te parkeren. Of zelf een droogrek met enkele oude handdoeken buiten laten hangen tijdens je vakantie. En ook: een oude fiets tegen de gevel. ZONNESCHERMEN die dag in dag uit blijven hangen, vertellen de inbrekers genoeg: de bewoners zijn met vakantie. Slecht verstopte sleutels,. touwtjes uit de brievenbus en niet opgeborgen ladders, moedigen de kwaadwilligen uit hun slag te slaan. FOTO'S DE STEM/BEN STEFFEN wordt om naar binnen te gaan. Dat blijkt een -politie- fluitje van een cent, het alarm gaat toch al: twee scharnierpennen worden uitgetikt en binnen staat oom agent. Later blijkt dat aan de binnenzijde de sleutel op de keukendeur steekt. Ook een mak kie. Het alarm wordt afgezet en niets wijst er op dat inbrekers binnen zijn geweest. De installatie heeft haar werk gedaan, maar een stuk of zes politiemannen hebben 't moeten af maken. bewoners nodig zijn geeft woordvoer der Maas van de Roosendaalse politie toe. Als het te laat is dus. Beter zou zijn, en natuurlijk verwachten de cir ca 125 'deelnemers' dat ook als ze de kaart invullen, dat de adressen uit de bak bij de surveillance terecht ko men. Zodat er tijdens de patrouilles extra gelet kan worden op verlaten huizen. Als preventie-maatregel kunnen burgers hun politie laten weten dat ze op vakantie zijn. Op een kaartje wor den allerlei gegevens ingevuld. In Roosendaal gaat die kaart in een bak en komt er eigenlijk pas uit als de De kaarten doorbladerend consta teert rechercheur Huntjes dat alleen de eigenaren van duurdere woningen de moeite nemen om een kaart in te vullen. „Van al de mensen die in Roo sendaal wonen (55.000 red.) maar 125 kaarten, dat is niet veel. En die een kaart sturen zijn ook degenen die thuis goeie voorzorgsmaatregelen ne men", weet Huntjes. De kaartenbak komt tijdens onze rondrit van pas als we het Landju weel aandoen. In de hoek staat een huisje dat volgens de eigenaar verla ten moet zijn. Maar door de vitrage is te zien dat er binnen iemand rond stapt. Jo Huntjes pakt de kaart en belt aan. De deur staat, beveiligd met een ketting, op een kier. De man doet open en kijkt met onverholen wan trouwen naar de twee snuiters op de stoep. Wel zegt hij desgevraagd zijn naam en deelt mee 'de planten water te geven'. De rechercheur controleert de naam die op de kaart is aangege ven als sleutelbewaarder. Het klopt. De man blijft Wantrouwend (terecht) maar dat gaat over als Huntjes zijn legitimatiebewijs laat zien. De water gever blijft achter, ongetwijfeld met een gestegen vertrouwen in de vaar digheden van oom agent. Het zijn kleinigheidjes die de ad- spirant-inbreker misleiden. Want op het eerste oog lijkt het huis bewoond. „Al zaait 't maar twijfel. Dat is ge noeg. Die mannen werken vaak als volgt: overdag rijden ze door de stad op zoek naar verlaten huizen. Als het donker is komen ze terug om de kan didaten te controleren". Het beste is natuurlijk om 's middags al de aan dacht af te leiden. Maar ook 's avonds is veel te doen. Schakelklokken kunnen het licht re gelen, al moet je zomers niet om half acht een buitenlamp laten branden bij een huis dat met rolluiken van de wereld is afgeschermd. De luiken zelf helpen natuurlijk ook. En die klokken kunnen ook een radio of de tv inscha kelen. Volgens Huntjes is de inbreker met masker en jutezak uitgestorven. Dat geldt gelukkig ook voor het briefje op de deur van 'melkboer, we zijn tot eind juli niet thuis'. „Het is tegen woordig veel werk van georganiseer de bendes. Het zijn hele ploegen die met doorgeefsystemen werken. Ze komen ook vaak van buiten de stad, of zelfs buiten de streek. We hebben vorig jaar een groepje gehad die kwamen vanuit Utrecht naar Roo sendaal om in te breken". Doelwit: sieraden, video's, tv's en de stereo. ié! or „Het zijn de kleine dingen die het vaak doen. Om te beginnen heb je voor pakweg 50 gulden genoeg mate riaal om je huis te beveiligen. Ik heb thuis op alle deuren twee schuifjes en dievenklauwen om het uitnemen van De mannen zijn kien en razendsnel. Huntjes vertelt het verhaal van een Roosendaler die vorige winter een dag de auto voor het huis had laten staan met de ski's op de imperiaal. Resultaat: de man rijdt 's avonds weg om zijn vrouw (en de ski's) naar het 'vliegveld te brengen. Als hij diezelfde nacht thuiskomt is het duo Onbekend al binnen geweest. „Tja", zegt Huntjes, „dan rij je voor die mannen natuurlijk ook met een reclamebord op je auto". I

de Stem | 1983 | | pagina 19