Jagers gaan botulisme bestrijden Kim Langeraert halve-fïnalist in tennis Axel Voor tiende keer j eugd vakantie week in Hulst Oorzaak grootschalige landbouw en kapwoede Eversdijk op de bres voor behoud stoomtram I Vijfhonderdste bezoeker groeve Nieuw~Namen Ves ZATERDAG 23 JUL11983 Forse subsidie voor opknappen kerk Grijpskerke Excursies Saeftinghe Bejaarden fietsten in Kloosterzande Plaatselijk nieuws nt-Jansteen Sint-Jansteen krijgt bolbaan markten ANTIEKE GRENEN MEUBELEN DlgMM VAN ZEELAND T18 PAGINA ZEELAND 2 Vogelstand land van Hulst krijgt klappen Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Nog dit jaar is voor de restauratie van Ne derlands-Hervormde kerk in Grijpskerke een bedrag beschikbaar van 320.000 gul den. Het geld is afkomstig van het ministerie van WVC. Minister Brinkman heeft van het kabinet in totaal 32 miljoen gekregen voor het restaureren van monumen ten. Dit bedrag is overgeble ven van de 200 miljoen gul den die de regering de ko mende twee jaar heeft gere serveerd voor het bevorde ren van de werkgelegenheid. Het is de bedoeling, dat de gelden nog vóór 1 september vrijkomen, zodat het werk nog dit najaar kan beginnen. Aan de subsidietoezegging is de voorwarde verbonden, dat zoveel mogelijk langdu rig werklozen worden inge schakeld. Brinkman hoopt op deze wijze in totaal ruim 4000 mensen aan een tijdelij ke baan te kunnen helpen. De restauratieprojecten zijn zo evenwichtig mogelijk over het land verspreid, al dus het departement. Daar bij is echter rekening gehou den met de twee 'erkende' economisch zwakke regio's: het noorden en Zuid-Lim burg. Het lijsfle van de mi nister bestaat voor meer dandriekwart uit kerken. EMMAIIAVEN - Ook de ko mende maanden worden weer ipen excursies gehouden door het Land van Saeftinghe. Nor- I gesproken moet een tochtje door dit natuurgebied tuira tevoren worden afge sproken, maar aan de open ex cursies kan iedereen zonder roorafgaande aanmelding meedoen. De data zijn woensdagen 17 ugustus 14 uur, 14 september Buur, 12 oktober 13 uur, 9 no vember 13 uur, 14 december 13 ur en 28 december 13 uur. De xcursies vertrekken vanuit tmmahaven. Gezien de zwaarte van de locht (3 a 4 uur) kunnen kinde ern onder de tien jaar en men sen die slecht ter been zij n niet san de tocht meedoen. Excur- siegangers trekken best wat oude kleren aan en kniehoge Isarzen. Ook de portemonnee niet vergeten, want deelname kost vijf gulden per persoon en 2,50 gulden voor iedereen on der de 16 jaar. Van een onzer verslaggevers ILOOSTERZANDE - De l»eede fietstocht voor oude ren, op touw gezet door de UK. Bejaardenbond in Kloos- Itraande, is weer een groot succes geworden. ^Vijftig ouderen beklommen it stalen ros om onder leiding 'an voorzitter L. bogaert een toertocht te maken door het olderlandschap. De grote verkeerswegen erden daarbij vermeden, tijdens de fietstocht werd een ïistpauze gehouden bij cam- 't Hellegat. De volgende ietstocht gaat door op 8 sep- ttmber. Van een onzer verslaggevers HULST - De vogelstand in het land van Hulst heeft de afgelopen tien jaar een flinke klap ge kregen. Verschillende vogelsoorten die vroe ger een vertrouwd gezicht waren in het land schap zijn nu uiterst zeldzaam geworden of zelfs geheel verdwenen. Tot die conclusie komt vo gelkenner A. de Kind in het pas verschenen nieuwe leden blad van de Vogelwacht De Steltkluut. De achteruitgang van de vogelstand wijt De Kind vooral aan het steeds grootschaliger worden van de landbouw en aan de onver minderd voortgaande kap woede in bossen en struiken. Door de ruilverkavelingen die de laatste tien jaar in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen zijn doorgevoerd is volgens De Kind het kleinschaliger land schap van toen veranderd in weidse polders, waardoor heel wat struikgewas en knotwil gen het onderspit moeten del ven. „En met het verdwijnen van de oude glorie heeft ook onze vogelstand een flinke klap gekregen", stelt De Kind. Door het verdwijnen van de kleine boerderijen waar op het erf altijd van alles rondschar relde is met name de Geelgors in deze streek erg zeldzaam geworden „en uit de polders zijn ze nagenoeg geheel ver dwenen". Vanwege het om hakken van knotwilgen is ook de Steenuil sterk achteruit ge gaan. Snoeien Weinig goede woorden heeft De Kind over voor de rigou reuze wijze waarop gesnoeid wordt in het Axelse bos en in de WMZ-bossen rond Clinge en Sint-Jansteen, waardoor de Gekraagde Roodstaart, een prachtige zangvogel, vrijwel geheel van het toneel verdwe nen is. Een andere gast die sinds vorig jaar niet meer is waargenomen is de Zwarte Specht. „Vorig jaar heeft ook de lij sterstand een een klap gekre gen", stelt De Kind, „doordat vrijwel alle ondergroei in de bossen van de WMZ werd weggekapt. Zelfs nog dit jaar moesten de braamstruiken aan de ingang van het bos, bij Interjute, het ontgelden. De bossen drogen uit en de lijsters verdwijnen. Nu zijn de groen stroken langs de pareebossen aan de beurt. Daarmee ver dwijnt een deel van onze me- zesoorten". De lijst met zeldzame of verdwenen vogels gaat nog verder: het Paapje, de Braam- sluiper, de Nachtegaal, de Kwartel, de Veldleeuwerik en de Patrijs en de Kerkuil, om maar een greep te doen. „In ons mooie Zeeuwsch-Vlaan deren moet het in 1983 nog mo gelijk zijn om een fraai land schap te behouden door meer aandacht aan de natuur te be steden", meent De Kind. „Allereerst door onze bossen te sparen. Door zeer zuinig om te springen met struikgewas, knotbomen en notebomen. En door een beroep te doen op wie de mogelijkheden heeft er wat van aan te planten". Ook zou men zich volgens hem eens moeten bezinnen over de spuitactiviteiten en voorzich tig moeten omspringen met het branden van dijken. „In veel gevallen herbergen ze de hele wintervoorraad aan voedsel voor tal van vogels". cnoeming - Door de bisschop Breda is tot lid van het 'kbestuur van de parochie de H. Joannes de Doper tnoemd mevrouw G. van Jyse-Rooms. Zij neemt de tots in van de heer E. An- 'eunis, die zich niet meer be- Mtbaar stelde. '"vergadering voetbal - De Wbalvereniging Steen houdt twisdag 10 augustus de jaar- kse algemene ledenvergade- ®8 in de kantine op het ge- fntelijk sportterrein. Aan- mg 20 uur. AXEL - In het te Axel georga niseerde jeugdtennistoernooi begint tekening te komen in de strijd om de finaleplaatsen. Nadat reeds eerder Kim Lan geraert zich een halve-finale- plaats wist te veroveren bij de jongens tot en met 10 jaar, ge lukte dit Tim van Veldhoven echter niet. Van Veldhoven, die als derde was geplaatst, werd in een bijna drie uur du rende partij uitgeschakeld door de 9-jarige Kees Oostrom uit Yerseke. Drie sets had hij nodig om zich winnaar te kun nen noemen, waarbij in de derde set een tie-break de be slissing moest brengen bij de stand 9-7. De setstanden wa ren 4-6, 6-4, 7-6. Mario van Bunder uit België wordt de te genstander van Van Oostrom, JLISSINGEN (ANP) - HET CDA-Tweede Kamer lid H. Eversdijk heeft de ministers van Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken vragen gesteld 0vw de mogelijke verdwijning van de toeristische sPoorlijn Goes-Borssele op Zuid-Beveland in 1984. dot gaat hier om een museumspoorlijn die volledig door vrijwilligers wordt onderhouden. De spoorlijn, een van de weinige aantrekkelijke toeris me attracties in het Middenzeeuwse, dreigt slachtoffer worden van de bezuinigingen die bij de Nederlandse spoorwegen worden doorgevoerd. Eversdijk vindt dat een kwalijke zaak. In een toelich- 'në op de vragen rekent hij de ministers voor, dat met het verschil tussen stilzetten en blijven doorgaan met de /Jwistisehe spoorlijn een bedrag gemoeid is van 54.000 Sulden. De Nederlandse Spoorwegen zullen namelijk de spoorbaan toch moeten onderhouden, ook al gaat de toe- 'otische trein er niet meer overheen. De stichting Stoomtram Goes-Borssele die de treinen u beheer heefjt, betaalt de NS jaarlijks 32.000 gulden voor "et onderhoud van de baan. Eversdijk vraagt of de mi- 'ers willen nagaan of het inderdaad waar is dat de ex citatie van de toeristische spoorlijn voor de NS eigen- alK: financieel positief uitvalt. Het CDA-Kamerlid vraagt de ministers alles te doen deze toeristische attractie voor Zeeland te behouden. terwijl de andere halve finale zal gaan tussen de clubgeno ten Bernd van Quekelberghe en Kim Langeraert. Bij de jongste meisjes was het geen verrassing dat zowel Emerance van Wingen als Isa bella Leenhouwers halve-fi- nalisten werden. Bij de jongens tot en met 14 jaar drongen de twee Zeeuwsch-Vlamingen Ronald van Remortel en Frank Ha melink tot de kwartfinales door. Van Remortel, derde ge plaatst, behaalde een gemak kelijke zege op Simon van der Sluis (6-0, 6-0) en Hamelink had drie sets nodig om Diede- rik Molier op de knieën te krijgen (2-6, 7-6,6-1). Bij de meisjes in deze leef tijdscategorie zijn de halve-fi- nalisten inmiddels ook be kend. Precies zoals het was uitgestippeld zal Maaike Ver- straeten het moeten opnemen tegen de eerst geplaatste Mir jam Brakman uit Deurne, die Andrea Hamelink kansloos liet (6-1,6-0). Ook Maaike Ver- straeten kende opvallend wei nig moeite met de Belgische Sari Verberckmoes (6-1,6-0). In het onderste gedeelte van het schema zal Hanneke Loc- kefeer uit Hulst wederom strijd moeten gaan leveren te gen clubgenote Sandra Begijn. Lockefeer versloeg Annemarie de Blok (6-3, 6-4) en Begijn plaatste zich via een zege op Marianne Vleeshouwer (6-0,6- 1). Arno Jellema (uit het dis trict Utrecht) lijkt de grote kanshebber te worden bij de oudste jongens. Via zijn over winning op Onno van Quekel berghe (6-2, 6-1) krijgt hij in de halve finale Gilbert Vlees houwer als tegenstander, die Hulstenaar Jan-Willem Bartz met lege handen achterliet (6- 2,6-1). Uitslagen: meisjes enkel t/m 12 jaar: Isabelle Poppe - Isabella Leenhouwers 6-4, 4-6, 6-3. Jongens enkel t/m 14 jaar: Dieter Calle - Riny Kort 6-1, 6-0, Mike Krechteng - Peter- Jan Manten 6-2,6-1. Luc Zuid hof - Matthijs Minderhoud 6-1, 6-1. Jongens enkel t/m 16 jaar: Hans Ruijgrok - Reggie Bun 6-2, 6-0, Dieter Calle - Miklós Markovits 6-2,6-1. De heer Goossens overhandigt de heer Vermeire een fles zand uit de groeve - FOTO WIM KOOYMAN Van een onzer verslaggevers NIEUW-NAMEN - De oud- pleistocene groeve in Nieuw-Namen, waar het oudste stukje Nederland te zien is, heeft gisteren de 500 ste bezoeker ontvangen. H Het was de heer D. Ver- meire uit het Belgische S Brecht, die de vijfhonderd- Eg ste handtekening in het be ll zoekersregister schreef. Uit handen van H. Goossen van Staatsbosbeheer, eigenaar van de groeve, kreeg hij een uit de kluiten gewassen fles 5 met daarin alle zandlagen die in de groeve te zien zijn. Een cadeau dat geen betere eigenaar kon treffen, want de heer Vermeire bleek een fervent amateur paleonto loog te zijn. De heer Goossens zei nog al verwonderd te zijn dat nu al een paar maanden na de heropening van de groeve (op 17 april) al zoveel bezoe kers binnen zijn geweest. Hij sprak dan ook lovende woorden aan het adres van Richard Bleijenbergh, de grote voorvechter om de groeve weer in de oorspron kelijke staat terug te bren gen. „Afgezien van de finan ciën die Staatsbosbeheer er in heeft zou het nooit zover gekomen zijn zonder de vele inspanningen van Richard en vooral ook zijn vrienden van De Steltkluut". Daarnaast treedt Richard Bleijenbergh op als part-ti me bewaker van het geolo gisch monument en verzorgt hij met enthausiasme rond leidingen voor belangstel lenden. „Ik heb nu alweer heel wat scholen die na de vakantie op .bezoek komen", zegt hij. yjllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHillllllllllllllllllllllllllliK SillUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllJlllllllllJllllllllll|llllllllllllllJlllllllllllllllllll|||||||ll|||||llJl)lllJ|||||||j|ilJ||iilJ|ll|f^ Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Jagers is gevraagd attent te zijn op botulisme. De Koninklijke Nederlandse Jagers Vere niging denkt daarmee een leger van 35.000 man in te zetten bij de bestrijding van de ziekte. Bij de vereniging heerst de mening, dat water nu een kri tische temperatuur heeft be reikt om het botulismebacterie in gif om te zetten. De situatie is na weken zonneschijn ver gelijkbaar met de zomer van 1976, toen 50.000 stuks aan bo tulisme gestorven waterwild is geraapt en vernietigd. Er zijn enkele manieren om de ziekte tegen te gaan. De eerste is ervoor zorgen dat het water de kritische tempera tuur van 20 graden niet be reikt. Dit kan door voor door stroming te zorgen. Waar doorstroming niet of niet meer tot de mogelijkheden behoort, is rapen van ziek en gestorven waterwild een middel om ver breiding van het gif tegen te gaan. De jagersvereniging advi seert leden, die aan de bestrij ding willen meedoen om laar zen aan te trekken en plastic handschoenen te dragen. De meest voorkomende vorm van botulisme is niet gevaarlijk voor de mens, maar vier soor ten zijn het wel degelijk. De soorten botulisme zijn niet aan het wild te onder scheiden. Wie echter onbe schermd met een voor de mens gevaarlijke vorm in aanra king komt loopt kans zelf de ziekte op te lopen. Verlam mingsverschijnselen en een dodelijke afloop behoren dan tot de mogelijkheden. In feite kan iedereen, aldus de vereniging, aan de bestrij ding van de ziekte meedoen als men de veiligheid in acht neemt. Stedelingen hoeven dan niet en masse de polder in te trekken. Zij kunnen bij voorbeeld de waterlopen in de buurt in de gaten houden. Het is in elk geval van be lang, dat men bij signaleren van botulisme gemeente en waterbeheerder waarschuwt. SINT-JANSTEEN - Liefheb bers van de gaaibolsport kun nen binnenkort deze folkloris tische sport ook beoefenen in Sint-Jansteen. In café De Kroon wordt za terdag 30 juli om 14.30 uur een gloednieuwe bolbaan geopend. Uitbater Ad Geys rolt de eer ste bol, waarna meteen ook de eerste wedstrijd van start gaat. Ter gelgenheid van de feestelijke opening is wordt er 25 gulden gratis in de prij zen- pot gestopt. Het is de bedoeling dat er binnenkort ook een bolclub wordt opgericht, zodat er wed- strijden gespeeld kunnen wor den tegen andere clubs in de regio. AMSTERDAM - Aardappelter- mij nmarkt. In Bintje 35-50 mm kwamen vrijdag drie contracten tot stand voor levering april tegen f 37,00 per 100 kg. De stemming was kalm. Voor Bintje 50 mm werden 15 contracten opgemaakt voor leve ring november bij een prijs van f 50,00 per 100 kg en 378 contracten levering april tegen f 66,50 tot f 68,70. De stemming was prijshou dend. TERNEUZEN - Per stuk: bloem kool A 110-145, komkommers 22-31. Per doos: rode bessen 59, zwarte bessen 60. Per kg: eerstelingen gro te 56, kriel 32, peulen 390-550, prin- sessenbonen 290-330, rabarber 57- 64, savoyekool 18-27, rode kool 25- 28, spitskool 25, uien 22. Van een onzer verslaggevers HULST - volgende week za terdag 30 juli gaat in de ge meente Hulst voor de tiende keer de jeugdvakantieweek van start, met spelletjes en ac tiviteiten in alle kernen van de gemeente. Dit jaar is ook gedacht aan de iets oudere jeugd. Zaterdag 30 juli wordt op 't Jagertje in de Zoutestraat een disco avond gehouden voor de jeugd van 11 tot 15 jaar. Aanvang 19.30 uur en medewerking ver leent de Radio Reynaert dri- ve-in-show. Zondagmiddag 31 juli is er in Den Dullaert een poppen theater voor de jeugd. De toe gang is gratis er er zijn twee voorstellingen: voor de kleintjes om 13.30 uur en voor de grotere kinderen tot 12 jaar om 16 uur. 's Avonds wordt iedereen om 18.30 weer terug bij Den Dullaert verwacht, voor een verkleedoptocht en balonnenwedstrijd. De optocht gaar via een omweg over de Markt naar het Ravelijn aan de Glacisweg. Om 19 uur wordt daat de officiële ope ning verricht door burgemees ter Molthoff, waarna een hete luchtballon plus honderden kleine balonnetjes het lucht ruim kiezen. Zaterdag 6 augustus wordt de vakantieweek afgesloten met de Hans Versnel Kinder- ADVERTENTIE) Lach-Show in Den Dullaert, om 14 uur. Kaartjes kosten 3 gulden maar in voorverkoop twee kwartjes minder. Voor de kinderen uit de buitenkernen rijden er bussen. De spelen die tijdens de vkantieweek worden gehou den staan in het kader van het tienjarig jubileum. Er is onder meer een spokenfeest, spetter- feest, sportfeest en dieren- show. Op vrijdagmiddag wordt weer de traditionele Ren-je-rot-driekamp gehou den tussen Graauw Nieuw- Namen en Heikant. Plaats van handeling: het sportveld in Graauw. Voorts is er weer een kleur- wedstrijd. Alle kinderen kun nen daar aan meedoen door hun kleurplaat die ze op school hebben gekregen voor het raam te hangen. Medewerkers van het jeugdvakantiewerk gaan binnenkort op pad om de platen te beoordelen. Ook dit jaar krijgt de Stich ting Jeugdvakantiewerk weer medewerking van vele kanten, gemeente, brandweer, politie en de gemeenschapshuizen. En niet te vergeten zijn er heel wat vrijwilligers die zich be langeloos inzetten. Jongens of meisjes van 15 jaar en ouder die nog willen mehelpen kun nen zich opgeven bij Frank Gordijn, Duivenhoesestraat 67 in Kloosterzande, telefoon 01143-421. EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 „TIERELANTIJN" Axelsestraat 2 TERNEUZEN 01150-12237

de Stem | 1983 | | pagina 15