Mini-campingboeren in beroep bij rechtbank Zware straffen geëist tegen terreurbende 4 weken de 4 in 1 krant Streek Landbouwmuseum viert tweede lustrum Boze mosselvisser: „Surfers mogen wel op Noordzee" 'Samen Beter' voorop met klachtencommissie DESTEM \Computer-catalogus bij bibliotheek i DESTEM ECltiG Weekenddienst Stemredactie ZATERDAG 23 JUL11983 If/ ïfland BEDEVAART ■OURDES FOLDER Officier eist lagere straffen 5 4inl krant' Vandaag weer vredeswake Woensdrecht Vergiftigde uien gestolen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND FF VANZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 tribuiten. Kom gratis kampe.l rr. Tegen inlevering van de2el i (tent of caravan) 1 week be I l. Tel. 08342-1513. rger Woud, Sauerland. 1 ink, restaurant. Vakantiewo. v.a. DM 219 p.w. Folder: Hausl '4929253392. WE - HERAULT - LOZÊRE I uur. Schrijf of bel uw wensen! Tlbie. 07170 France. Tel. Oktober er vliegtuig ill HA Maastricht 043-15715 aart naar Lourdes JITEND met een lartorganisatie. ÏSCHOOL NAUTILUS, labants alternatief: zeilkampenI In jongeren een geweldig avon- |jaar, 7 dagen ƒ365. Weekendl i in 't weekend, 30 uur pract. les| Kerkdriel 04183-2887. Fan een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Drie be heerders van zogenaamde mi ni-campings stonden gisteren in hoger beroep terecht voor de rechtbank in Middelburg. zij waren het niet eens met de geldboetes, waartoe zij eerder door de kantonrechter waren veroordeeld, omdat zij meer kampeereenheden op hun boerderij hadden toegelaten dan door de gemeente was toe- De 72-jarige J.M. uit Seroos- I kerke had vorig jaar pinkste ren 23 kampeereenheden op zijn erf, terwijl hij er maar maximaal 10 mocht hebben. M. zei, dat hij niet in staat was geweest de toevloed van kam peerders op zijn erf te stuiten. Hij had er zelf de politie bij gehaald. Voor de extra kam peereenheden had hij ook geen geld ontvangen. Omdat hij zich niet schuldig voelde, was M. in hoger beroep gegaan. Officier van justitie mr. R. Beaumont vroeg bevestiging van het vonnis van de Kan tonrechter, die hem een boete van 650,- had opgelegd. De 68-jarige L.B. uit Veere had 11 kampeereenheden op zijn grond toegelaten, terwijl hij er slechts 1 mocht hebben. Een buurman van B. hield een gloedvol pleidoor, waarin tot uiting kwam, dat B. het slachtoffer was geweest van een ambtelijke nalatigheid op de gemeentesecretarie. Achteraf bleek, dat B. na melijk vergunning had gekre gen voor 10 kampeereenheden. „Dat is dan nog altijd 1 minder dan u werkelijk op uw erf heeft toegelaten", concludeer de de officier. Rekening hou dend met de ambtelijke fout, vorderde hij met vernietiging van het vonnis van de Kan tonrechter, die B. tot een boete van 300,- had veroordeeld, een boete van 50,-. De 75-jarige J.B. uit Veere had zonder dat hij daartoe de vereiste vergunning had, 29 kampeereenheden op zijn boerderij toegelaten. Hierdoor was hem door de Kantonrech ter een boete van 1200,- op gelegd. B. zei de vergunning als een formaliteit te beschou wen, omdat hij al 17 jaar kam peerders op zijn erf toelaat. Hij bezit een vergunning voor 15 kampeereenheden, maar op 23 juli vorig jaar was er vol gens hem sprake van een noodsituatie. De officier kon B. niet hele maal ongelijk geven als die stelde, dat het beleid ten aan zien van het kamperen bij de boer er op papier wel mooi uit ziet, maar in de praktijk voor veel mini-campingboeren moeilijk te begrijpen is. Met vernietiging van het vonnis van de Kantonrechter, eiste mr. Beaumont een boete van 700,-. Uitspraken op 5 augustus aanstaande. provincie: vijf ton voor automatisering t-inn ZIJN IN 'N GOED LOPEN- IAALZAAK? d.w.z. met de rugdekking en van een moedermaatschap- cen geheel of grotendeels uit i vrij bent van de hoofdzaken ijf en verkoop Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Provinciale Staten van Zee land wordt gevraagd een eenmalige bijdrage van rond een half miljoen beschikbaar te stel len voor de invoering van een on-line catalo gus (via computer) bij de Zeeuwse Bibliotheek. Daarnaast moet jaarlijks voor 75 mille in de exploitatiekosten worden bijgedragen. Bij een dergelijk systeem is ie denkbare informatie di rect beschikbaar en het kan op iele manieren geraadpleegd «orden. Bovendien bestaat er dan een direct verband tussen ibliotheek en informatica- mderwijs waarbij de biblio- ieek van grote betekenis kan rijn, zo schrijft het dagelijks bestuur van de provincie in rijn voorstel. De bibliotheek zou zijn ap- iratuur beschikbaar kunnen -Hen aan basis- en beroeps- pderwijs en ook aan particu lieren die hun kennis op dit pbied willen vergroten maar "elf de apparatuur niet bezit- en „In het kader van het be vorderen van werkgelegen heid kan ook gedacht worden aan de mogelijkheid van cur sussen voor (kleinere) bedrij ven", zo staat te lezen. Op ner ikje Hiërön niets invullen R.A STR. C' Blok ker va n: tot e n m et P.K. d.a. m.d. Van een onzer verslaggevers IVOENSDRECHT - Vanmid- fag wordt er bij de vliegbais H'oensdrecht tussen 12.00 en B.OO uur weer een vredeswake ichouden. De Vredesbeweging Woens- tacht nodigt iedereen, die te- 1® de mogelijke stationering kruisraketten op deze ydegbasis is, uit om deze wa tt, die bij de poorten van het 'j'egveld aan de Kooiweg Plaatsvindt, bij te wonen. VOOR redactionele aange- le9enheden kunt u zich dit "eekeinde wenden tot Rein »an der Helm 01170-3370. 8 99- 01153-1534. Storen "Terneuzen, Hulst en Goes, fessen en telefoonnum- *e'sop pagina 2. Neuzen: Rein van der elrn (editie-chef), Jan Jan- f" (plv. chef), Frank Dey, ,avi de Schipper, Cor de N (foto), Ton Koomen ,.Port). Hulst: Eugène Ver aten. Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- Oostburg: Co Meertens. Wepunten Verzande: mevr. Neve, - *50. Alexanderstr. 4, 01148- 'Wentie-expl. Acteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. en universiteit Volgens GS vallen of staan de ontwikkelingen van plan nen om in Zeeland een open universiteit te krijgen met de aanwezigheid van een compu ter. Het wordt dan mogelijk lesmateriaal en de verwerking daarvan via de computer te laten verlopen. De mogelijk heid dit binnen de bibliotheek te doen is een belangrijke fac tor voor de vestiging van het studiecentrum aldaar. „Indien deze onderwijskundige ont wikkelingen ingepast kunnen worden zal de daarvoor beno digde computerapparatuur een belangrijke meerwaarde krijgen", zo voorspelt het col lege. Arbeidsplaatsen Invoering van het nieuwe catalogussysteem betekent op termijn een besparing van 2,5 arbeidsplaats. Uitgangspunt bij de provincie Zeeland is echter dat bij automatisering geen arbeidsplaatsen verloren mogen gaan. Die belofte wil men gestand doen en er wordt op gewezen dat het aantrek ken van een open universiteit werkgelegenheid met zich brengt zowel voor de Zeeuwse bibliotheek als voor het onder wijs. Voor de bibliotheek bete kent het 1,5 plaats en voor heel Zeeland (vanaf 1984) struktu- reel een aantal andere ar beidsplaatsen. „Het totale resultaat is dat de Zeeuwse bibliotheek zal be schikken over een catalogus systeem dat de huidige kriti sche eisen met lof kan door staan terwijl bovendien voor waarden worden geschapen voor uitbreiding van werkge legenheid in de onderwijssec tor". Van onze correspondent HOEK - De landbouwer W. te Hoek ontdekte gis teren dat vermoedelijk donderdagavond van een hem toebehorende akker een hoeveel uien was ge stolen. Hij deed daarvan aan gifte bij de gemeentepoli tie te Terneuzen met de mededeling dat de uien die zelfde dag nog waren bespoten met parathion. Consumering van hel gewas kan daardoor schadelijke gevolgen voor de gezondheid heb ben. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Officier van Justitie mr. Van Marion heeft gisteren voor de rechtbank in Middelburg zware gestraffen geëist tegen leden van een bende, die vorig jaar in VVe- meldinge een ware terreur uitoefende. Een van de slachtoffers B.K. werd mishandeld en bedreigd dat zijn huis in brand zou worden gestoken, als hij een zogenaamd door de zoon van K. vernielde autoruit niet zou vergoeden. In werkelijkheid had een van de bendeleden zelf de ruit stuk geschoten. Op 30 augustus van het vo rig jaar omsingelden de 33-ja- rige C.H., de 20-jarige R.C., de 20-jarige M.B. en de 21-jarige R.van A. hun buurman B.K., die kwam uitleggen dat zijn zoon onmogelijk de autoruit had kunnen vernielen. K. en zijn zoon werden geschopt en geslagen. H. werd ook beschuldigd van mishandeling van een 16- jarig meisje, dat zich over zijn verwaarloosde kat wilde ont- Verbeten gezichten tijdens de touwtrekwedstrijd. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - „Als een plankzeiler op zee in nood raakt, wordt een kostbare red- dinsgactie op touw gezet. Wanneer iemand in een bad kuip of roeiboot de oceaan oversteekt, wordt hij als een held geëerd. Maar als wij met onze deugdelijke schepen niet binnendoor, maar over de Noordzee naar Zeeland willen varen, is dat verboden. Dat vind ik schandalig". De 30-jarige mosselschipper J. de R. uit Yerseke spuwde gisteren voor de rechtbank in Middelburg zijn gal uit, over wat volgens hem een grove onbillijkheid is. Op 2 augustus van het vorig jaar had hij met zijn mosselkotter mossels uit de Waddenzee gehaald, om er mee naar Yerseke te varen. Om tijd te sparen had hij niet volgens de gebruikelijke route binnendoor, maar die over de Noordzee gevolgd. Maar daarvoor bezat hij voor zijn schip niet het vereiste cer tificaat van deugdelijkheid. Voor deze overtreding van de Schepenwet, was De R. door d^Kantonrechter veroordeeld met een geldboete van 700,-. De 44-jarige mosselkweker A.V. uit Yerseke had voor het zelfde feit een boete van 750,- gekregen. Voorzitter P. Boog- ert van de Vissersvereniging Yerseke verklaarde als getui ge, dat het hier om een sterk verouderde wet (uit 1909) gaat, die nog steeds geen rekening houdt met de sterk veranderde omstandigheden in de mossel- visserij. Officier van Justitie mr. R. Beaumont legde uit dat de Schepenwet er is ter bescher ming en beveiliging van de be manning. „Wie zich in een badkuip op zee waagt, doet dat voor eigen risico". Aan de eisen voor het certificaat van deugdelijkheid valt nu een maal niet te tornen. Er zit vol gens de officier niets anders op, dan dat de mosselvissers, die over de Noordzee willen varen hun schip aanpassen aan de eisen die voorhet certi ficaat worden gesteld. Mr. Beaumont vroeg zich af, of de betreffende mosselvissers daar het geld voor over heb ben. Hij vroeg voor beide za ken bevestiging van het von nis van de Kantonrechter. Uitspraak van de rechtbank op 5 augustus aanstaande. Van onze correspondent HEILLE - Gisteravond is het startsein gegeven voor de viering van het tweede lustrum van het Streek Landbouwmuseum te Heil- le. Dit ging onder andere ge paard met een handboog- schieting tussen leden van St. Sebastiaan uit Aarden burg en Willem Teil uit Sluis. Verder was er een span nende touwtrekwedstrijd tussen vijf verenigingen uit de streek. Ook de damesmo deshow, die werd gepresen teerd door heren, mocht zich in een grote belangstelling verheugen. Mevrouw Nera de Vriend uit Aardenburg nam gister avond tijdens de schieting de eerste hoogvogel voor haar rekening. De tweede was voor M. Verschoore, ter wijl de beker werd gewon nen door de koning van St. Sebastiaan Huub van Iwaarden uit Aardenburg. De touwtrekwedstrijd werd gewonnen door de Clubvriend met 110 punten, gevolgd door Nooit Ver moeid met 100 punten. De thuisspelende HOC uit Heil- le bereikte de derde plaats en liet KPJ uit Eede en DSV achter zich. De eerste dag werd besloten met een ge zellig bal in de feesttent met medewerking van de boe- renkapel De Blaasuuln en disco Kojo. Voor vandaag staan er ook nog heel wat activiteiten op het programma. Van- - FOTOWIMKOOYMAN morgen om 11 uur begint er een muzikale show verzorgd door de Koninklijke Aar- denburgse Fanfare met ma jorettepeloton. Vanmiddag om half 2 start de veekeu ring, die zal worden omlijst met een klein-veetentoon- stelling en demonstraties van oude ambachten. Ver der wordt er een krul-bol- ling gehouden en in de avonduren, omstreeks 6 uur, is er een handboogschieting op de liggende wip. Het muziekgezelschap Apollo en majorettepeloton Belfort uit Sluis zullen van af half 3 acte de présence ge ven. Vanavond om 9 uur wordt het lustrumfeest af gesloten met een groots bal in de feesttent met mede werking van het dansorkest The Shoestring Band. fermen, van een inbraak en diefstal in Zevenbergen en van het aanrijden van een verkeersbord zonder zich be kend te maken. Van A. die zelf de bewuste autoruit kapot had geschoten, stond ook terecht voor het doen van valse aangifte bij de politie van de vernielde ruit door de zoon van K. en van mishandeling van een belas tingdeurwaarder. Alle ver dachten gaven de poging van afpersing, de mishandelingen en de diefstal toe. Als verdacht van heling van de gestolen goederen, moest mevrouw K.T. zich verant woorden. Zij verklaarde on schuldig te zijn omdat haar was verteld, dat de goederen de afkomstig waren van ver dachte R.C. Volgens mevrouw T. hadden ook de andere ver dachten in goed vertrouwen gehandeld. De officier van justitie be schouwde C.H. en mevrouw T. als de centrale figuren van de bende. Vooral de vrouwelijke verdachte was, volgens hem, degene die een funeste invloed op haar omgeving had. Ver dachte H. noemde hij „de meest verloederende figuur van het hele stel". Hij eiste tegen H. een ge vangenisstraf van 9 maanden. Tegen mevrouw T. vorderde hij, wegens schuldheling, 8 weken gevangenis. R. van A. hoorde 8 maanden, waarvan 3 voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd tegen zich eisen. Te gen R.C. en M.B. eiste mr. Van Marion 6 maanden gevange nis, waarvan 2 voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd. Mr. F. Kessels, achtte een psychiatrisch rapport over zijn cliënt C.H., op zijn plaats. Mr. C. Molenaar, raadsman van R. van A., vond dat de of ficier teveel alles over een kam schoor. Hij meende dat zijn cliënt meer als een meelo per moest worden beschouwd. De rechtbank zal op 5 augustus a.s. in deze strafzaak een uitspraak doen. DAGBLAD VOOR ZUCWEST NEDERLAND CU <D CTJ JX -o C O) ra i— CD CD O) CZ LD s co O) g Tl- -O cvi E c P E E g 5 S g B E o -S C C m c: C E= O 93 jS 1 E ZX -O O cu rsi ca cu ra i s s (TJ O a» Van een onzer verslaggevers HULST - De Zeeuws-Vlaamse patiëntenvereniging 'Samen Beter' gaat in september een pril begin maken met de tot standkoming van een onaf hankelijke klachtencommis sie. Dit met het doel de kwaliteit van de gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen te ver beteren. Het werkterrein van die commissie zal de eerste en tweede lijns gezondheidszorg (huisartsen en ziekenhuizen) in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten gaan bestrijken. „Er komen tegenwoordig heel van voorstellen rond zo'n klachtencommisie in de publi citeit", meent vice-voorzitter Bob van Beek, „maar in geen daarvan is een plaatsje aan de Verbetering gezondheidszorg Z.-Vlaanderen gebruikers van zo'n commissie toebedeeld, namelijk de pa tiënten zelf". Daarbij wordt er gesproken over een commissie die zich enkel zou bezighouden met ziekenhuisklachten, maar de patiëntenvereniging wil een commissie die het gehele gebied van de gezondheids zorg bestrijkt. „Gepraat is er genoeg", stelt Van Beek, „maar inmiddels er op het gebied van klachtenbe handeling nog steeds niets ge beurd". Omdat de patiënten vereniging vreest dat het nog wel een jaartje of vijf kan du ren voordat zo'n klachtencom missie een feit zal zijn, heeft men besloten zelf het voor touw maar te nemen. „Na de vakantie", zegt voor zitter G. van Goethem, „gaan we verschillende organisaties benaderen of ze bereid zijn om mee te werken". Men denkt daarbij aan de verschillende patiëntenverenigingen, maat schappelijk werk, vakbewe ging, ziekenfonds, geneeskun dige inspektie, provinciale raad voor de volksgezondheid, het bureau voor rechtshulp en de Zeeuws-Vlaamse gemeen ten. „De meesten erkennen wel dat zo'n klachtencommis sie er moet komen", aldus Van Goethem, „maar het is de vraag of we iedereen op één lijn kunnen krijgen". Overigens zou, volgens het idee van de patiëntenvereni ging, de commissie zich niet enkel met klachten over de ge zondheidszorg bezig moeten houden. Men denkt meer aan een soort ombudsfunctie, waar men naast klachten ook te recht kan voor informatie en hulp op gebied van gezond heidszorg. Kortom, een uit de kluiten gewassen versie van het huidige klachtenbureau zoals dat momenteel binnen de patiëntenvereniging 'Samen Beter' functioneert.

de Stem | 1983 | | pagina 13