:her en vrede Boeren terug naar school de 4 in 1 krant „Ontgrondingen niet verontrustend IE STEM PAULINA-STRAND EEN VUILNISVAT Piet van den Aarsen: Oosterscheldewerken verkopen in Engeland I Proces over teruggave carillon is begonnen .oningin op 25 lugustus naar •osterscheldwerken DE STEM PAGINA SPORT 3 DONDERDAG 21 JULI 1983 1 Timman door verlies naar vierde plaats Belangstelling uit Arabië voor Breskens Yerdachte van moord Vogelwaarde voorgeleid Botsing I DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND In ff VAN ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 ->rtredactie der vier ogen met voorzitter de doelman van 1. FC Köln en getekend. Schumacher had zijn ongenoegen geuit over het club. Zo drong hij sterk aan oj het vertrek van trainer Rim Michels, die volgens hem niet geschikt is de jongere spelers te inspireren. Verder eiste hit het ontslag van manager Löhd die hij niet capabel achtte voor die functie. Zijn kritiek lever de hem een boete van 20 Duitse Mark (2300 gulden) op. Een dag voor het gesprel met Weiand gaf Schumacher in de Münchener Abendzei- tung nog te kennen, dat hij achter zijn woorden blee| staan. „FC Köln was bij wijzs van spreken mijn levenswerk. Ik was vroeger gestorven vooj die club. Nu niet meer, dat is volledig over. Nu doe ik hier alleen mijn werk". Over de toekomst zei Schu- macher: „Als er niets veran dert, dien ik mijn contract for meel uit. Ik train en speel, ver der bemoei ik me nergens mee] Als ik ziek ben, zal ik me ziel melden. Exact volgens hej contract". Op de mogelij kheir tot zondebok uitgeroepen ts worden reageerde Schuma cher: „Als de leiding van mej ning is, dat ik een probleei vorm voor de club, moet mei mij er maar uitgooien". Zovej is het nog niet. Na het gesprei met voorzitter Weiand gaf ds club een persverklaring uil met de mededeling, dat de be trekkingen tussen Schuma cher en de club verbeterd zijn. fan een onzer verslaggevers I AARDENBURG - De civiele I procedure die door de 88-jari- I '<e Pieter de Boer uit Drachten |s aangespannen tegen burge meester W. Lockefeer van I.Aardenburg is gisteren voor Ije Middelburgse rechtbank I begonnen. Zoals gemeld wenst de bejaarde Fries via de rech- niet enkel de teruggave Iran het carillon 'Ons Natio naal Monument' te bewerk- stelligen, maar tevens dat het klokkenspel op kosten van Aardenburg te Drachten weer wordt teruggebracht in de oude staat. De zitting duurde gisteren overigens slechts zeer kort. Na bevestiging van de dagvaar ding vroeg de namens de ge meente Aardenburg en burge meester Lockefeer opererende procureur, mr. J.J. van der Weel, uitstel van behandeling. Dit werd door rechtbank-pre sident mr. J. Mulder verleend tot woensdag 17 augustus. Pieter de Boer wil door een gerechtelijke uitspraak ge daan krijgen dat de in mei 1979 gesloten schenkings-overeen- komst met de gemeente Aar denburg wordt ontbonden. Omdat deze overeenkomst is ondertekend door burgemees ter Lockefeer is deze gedag vaard. Ook eist De Boer dat maximaal 30 dagen na het vonnis het carillon in Drach ten moet zijn terugbezorgd om daarna op kosten van Aarden burg door de klokkengieterij Eijsbouts BV te Asten weer in de oorspronkelijke staat te worden teruggebracht. Bij niet nakoming wordt een dwangsom gevorderd van 10.000 gulden per dag. De Aardenburgse gemeen teraad besloot dinsdagavond het voorstel van B en W tot te ruggave van het klokkenspel voorlopig aan te houden, tot dat het vonnis bekend is. 99 Water staal: Loos alarm over pijlers Zeelandbrug ARNHEM - De Hongaar Sa: heeft woensdag door een over winning op Jan Timman de leiding genomen in het inter nationale grootmeestertoer*| nooi, dat in Arnhem wordt ge speeld. Timman stond, zoals acn, teraf werd vastgesteld, lichtje- beter, maar verloor door ee simpele misgreep. Daardo™ belandde hij op de viero plaats. De meest indrukwekken partij werd gespeeld tussen o Westduitser Lobron Amerikaan Seirawan, beio_ in de top van de ranglijst twee jonge schakers (beiden jaar) speelden op winst. Sen wan, de ervaren seconds van Kortsjnoi en al eens karn pioen van de Verenigde St 1 ten, had het voordeel van w Lobron bracht echter, toen 1 partij op het punt stond in r mise te eindigen, een sc rend dame-offer. De combin 1 tie bleek in alle varian winnend. De belangrijkste uitslagen uit de Van een onzer verslaggevers TILBURG - Boeren vormen een leergierig volkje. Zij zijn bereid op oudere leeftijd terug te gaan naar de school bank om meer wijsheid over hun vak op te doen. Dat blijkt uit een experiment van de NCB, die een cur sus middelbare agrarische school voor volwassenen heeft opgezet. Er deden het eerste jaar 43 personen aan mee, zo wel vrouwen als mannen. Een persoon haakte af, een tweede doet het eerste jaar over en de rest gaat over naar het tweedejaar. Deze bevinding geeft de NCB moed met de cursus door te gaan. Een eerste lichting van 41 vrouwen en mannen in de tweede klas en een tweede lichting van 43 man naar de eerste klas. Er kunnen per keer overigens maar 43 cursis ten worden toegelaten. De duur van de cursus is driejaar. De drang om aan de cursus mee te mogen doen is niet het enige, dat bij de NCB voor een aangename verrassing zorgt. De cursisten blijken de cursus ook goed te willen volgen. Zij slaan nauwelijks een les over. Van onze sportmedewerker BRESKENS - De West Rifaj Sports club uit Bahrein, een oliestaatje aan de Perzische| Golf, blijkt belangstelling hebben voor het spelersmate-l riaal van zondag tweede klas se Breskens. Enige tijd gele] den rolde bij Breskens secre-| taris Gerrit van Heek een brief in de bus ondertekend door Theo Laseroms trained van bovengenoemde club. Een citaat uit deze brief: „Via onz talentscouts is ons bekend ge-| worden dat jullie over een aantal goede spelers beschik-] ken. Wij zouden graag een een wedstrijd bijwonen om| nader met dit materiaal ken-" nis te maken". Het Breskens bestuur be-l antwoordde dit schrijven met] de uitnodiging om de komend^ oefenpartij Breskens - Spart: op zaterdag 6 augustus op het] sportcomplex Baersande bij I komen wonen. „Op deze uitno-] diging hebben we nog gee" antwoord ontvangen, du wachten we maar af", aldus Breskens secretaris die ten de ontwikkelingen volg „Ik zie echter niet in wie van| onze spelers trek heeft in een javontuur in dat Arabischl staatje. Als ze komen zijn ze| welkom en zullen we ze ont-r vangen. We zullen wel zienj wat er van terecht komt". MIDDELBURG - Er is niets aan de hand met de twee pijlers van de Zeelandbrug. Op geen enkele plaats zijn aan de pijlers gebreken ont dekt. De ontgrondingen ter plaatse zijn in het geheel niet verontrustend. IN BODEM MINIMAAL 15.00 m Deze tekening laat schematisch de constructie van de pij lers van de Zeelandbrug zien ®N HAAG - Koningin Beatrix zal op donderdag 25 Wgustus een bezoek brengen aan de werken in de «onding van de Oosterschelde. Dat is gisteren in Den laag bekend geworden. De koningin had eerder de tas te kennen gegeven te genwoordig te willen zijn bij 'et plaatsen van de eerste pij - er op de bodem van de Oos- ltaehelde. Zoals bericht, hordt die eerste pijler op 10 pgustus geplaatst. De konin- I® kan daarbij wegens ver achtingen elders niet aan we lzijn. Het is onwaarschijnlijk dat "de 25e een pijler wordt ge matst. Het ligt namelijk in de loeling in de week van 18 [«Justus bij Schouwen de Rede pijler in het sluitgat [«omen neer te zetten. Men de koningin op de 25e on- fr meer het infocentrum la- P«zien. Die dag brengen ook de Ne- JWandse ambassadeurs in buitenland, die eind lugustus hun jaarlijkse bij - Pakomst in Den Haag heb- Ifa, een bezoek aan de werken F de Oosterscheldemonding. ronde rijn: Sax (Hon) - Timnoaf i j „.li 1-0 Seirawan (Vst) - Lobron Van der Vliet (Ned) - Chandler Henley (Vst) - Lengyel (Hon)^—,.gei (Vst) - LoDron t q.u (Ned) - Chandler (N^LJ - Lengyel (Hon) W (Tsj) - Ligterink (Ned) 1-0 Van den (Ned) - Ëorm (Ned) Vi-te, (Ned) - Johansen (Aus) 0-1 Hresc J Van Baarle (Ned) 1-0 Vogel (Ned) - (Den) 0-1 Hpnis;1i De stand aan de kop na vijf r0Il,fr 44/5f Sax 4M> punt 2/3. Lobron/ Chanaie Timman/Henley 3 Mi 6/7.Van der 3-1 Short 3 1 afgebr. 8/9. Seirawan/ "«VOOR ZUIDWEST Nt DE RL. AND Moren [Ifirneuzen, Hulst en Goes. T'essen en telefoonnum- s°P pagina 2. "actie pieuzen Rein van der •J" (editie-chef), Jan Jan- Eii che0, Frank Dey, I de Schipper, Cor de rj Coto), Ton Koomen Pr') Hulst: Eugène Ver- Ie,en Goes: Gé van Ber- F Middelburg: Henk Post- I 0s(burg: Co Meertens "cepunten IMerzande: mevr. Neve, Alexandi erstr 4, 01148- ,e,tentie-expl. facteur Zeeland: C. Privé 01150-95839. Me- MIDDELBURG - De 17-jarige M.L. uit Vogelwaarde, die er van wordt verdacht zaterdag avond zijn dorpsgenote, de 69- jarige Angela Ongenae, te hebben vermoord, is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. M.L. wordt doodslag ten las te gelegd en blijft in verzeker de bewaring tot de zaak voor de rechter komt. Dat kan volgens officier van justitie mr. Van Marion nog wel maanden duren, omdat er bij justitie nog heel wat moet worden uitgeplozen omtrent deze zaak. Met name is men nog steeds op zoek naar het motief dat L. tot zijn daad heeft bewogen. Dat is name lijk medebepalend voor de strafmaat. Omdat verdachte echter niet wil loslaten waarom hij de bejaarde vrouw om het le ven heeft gebracht, zoals hij zelf bekende, verwacht mr. Van Marion dat het nog lang kan duren voor daarover iets bekend is. HULST - Op de Van Maelste- deweg te Hulst botste gister morgen omstreeks elf uur me vrouw L.G. uit Heikant met haar personenauto tegen een voor haar rijdende auto be stuurd door M.C. uit het Belgi sche Aalst. Deze moest afremmen voor een voertuig dat op dat mo ment bij een garage werd bij - getankt. De bestuurster uit Heikant zag dit te laat waar door een kop-staart botsing ontstond. De auto van mevrouw G. werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Tot deze slotsom komt de provincie Zeeland nadat dui kers in opdracht van provin ciale waterstaat een onder zoek hebben ingesteld naar mogelijke gebreken aan enke le pijlers van de Zeelandbrug over de Oosterschelde. Het duikeronderzoek was inge steld nadat twee Tweede-Ka merleden van D'66 vragen hadden gesteld die suggereer den dat er met enkele pijlers van de Zeelandbrug veront rustende ontwikkelingen aan de gang waren. De Kamerleden vroeger mi nister Smit-Kroes van Ver keer en Waterstaat een diep gaand onderzoek in te stellen. De berichten hadden be trekking op de pijlers 2 en 3 ter hoogte van de basculebrug aan de Schouwse kant van de brug. Het onderzoek van pro vinciale waterstaat heeft zich op deze pijlers, alsmede op pij ler 1, gericht. De 5 kilometer lange Zee landbrug, die op 15 december 1965 in gebruik werd ge steld,telt totaat 54 pijlers. Elk jaar wordt bij de brug een uit gebreid peilprogramma uitge voerd met behulp van een spe- cilaa voor dit doel beschikbare vlet. Geconstateerde verdie pingen of ontgrondingen die de stabliteit van de brug in ge vaar kunnen brengen worden door middel van bestortingen ongedaan gemaakt. Elke brugpijler is gebouwd op drie holle palen van gewa pend beton (diameter 4,25 me ter, wanddikte 35 centimeter). Deze palen hebben, afhanke lijk van de waterdiepte, een lengte die varieert van 30 tot 50 meter. Zij zijn geplaatst in de vaste ondergrond van de Oosterschelde en staan over lengten, variërend van ruim 16 meter tot meer dan 25 meter, in de bodem ingeklemd. De minimaal vereiste inklemming bedraagt 15 me ter. Als deze grens wordt be naderd worden bestortingen uitgevoerd. In het bestaan van de Zeelandbrug zijn tot dusver bij vijf pijlers noodzakelijke bestortingen uitgevoerd. Als gevolg van de uitschu- rende werking van de getij - stromen ontstaan ontgron- dingskuilen. Met het oog daar op zijn tijdens de bouw van de brug rond de palen die in de wat diepere geulen aan de Schouwse kant staan losse be tonnen „slabben" aange bracht. Het onderste gedeelte van de palen is opgevuld met een 4 meter hoge, zogenaamde betonkoek, die zich aan de binnenkant van de palen heeft vastgehecht en het draagvlak vormt. De palen vormen voor het dragende deel dus een massieve massa. De „slabben" kunnen het best worden vergeleken met een enorme pannekoek met daarin een gat iets groter dan de omtrek van de paal. Deze „slabben" - gewicht 15 ton en 6 centimeter dik - hebben uit sluitend de functie van het be perken van de omvang van de ontgrondingskuilen. Als rond een paal uitschuring plaats vindt zakt de „slab" automa tisch. Maar ook kan het gebeu ren dat de „slab" gedeeltelijk blijft hangen of scheef komt te zitten. Daardoor kunnen er scheuren of breuken in de „slab" ontstaan. Dat is volgens provinciale waterstaat niet erg en zelfs de bedoeling: im mers op deze wijze kan de „slab" zo goed mogelijk de on regelmatigheden van de bo dem volgen. Wie van deze constructie niet op de hoogte is en bij een duik ziet dat niet alles „glad" zit kan, aldus provinciale wa terstaat, de indruk krijgen dat de pijlers zijn beschadigd. Dit nu is geenzins het geval: de „slabben" maken geen onder deel uit van de dragende con structie van de Zeelandbrug en hebben, als losse elementen, slechts een secundaire beteke nis. Bijna onmiddellijk nadat provinciale waterstaat kennis had genomen van de veront rustende berichten werd dui delijk wat er aan de hand moest zijn. Het frequent en uiterst zorgvuldig uitgevoerde pijlprogramma zou, wanneer het anders was geweest, al eerder hebben moeten aanto nen dat er er werkelijk iets met de pijlers aan de hand was. Teneinde verdere ge ruchtenvorming te vermijden heeft provinciale waterstaat een specilaal duikeronderzoek laten uitvoeren. s&Sl w -f Deze berg vuil werd door onze fotograaf in vijf minuten bij elkaar geraapt op het Paulina-strandje, zo vervuild is het Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het heeft er yeel weg van dat de bezoekers van de 'Costa del Paulina' bij Siervliet het strand als vuil nisvat gebruiken. De afgelo pen dagen lagen er op sommi ge plaatsen meer bier- en li- nonadeblikjes dan schelpen. dere 'strandversierende' zaken zijn oude kranten, plas tic zakken, kartonverpakkin gen, kapotte flessen en maandverband. Nog een rustverstorende aktiviteit op het strand van Paulinapolder vindt meestal 's avonds plaats. Het gaat om motorcrossers uit Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ook uit Bel gië die het terrein als ideaal oefengebied hebben ontdekt. Het waterschap De Drie Ambachten heeft het strand deze week voor een groot ge deelte gereinigd. Het schoon houden van de strook zand voor de Mosselbanken ligt be- heerstechnisch nogal moeilijk. Het waterschap heeft name lijk slechts zeggenschap op een vijftig meter brede strook, ge rekend vanaf de teen van de dijk. De rest behoort tot het ter rein van Rijkswaterstaat. Bin nen het waterschapsgedeelte zijn enkele vuilnisvaten ge plaatst, een aardig gebaar, maar zelfs die bakken blijken voor sommige vakantievier- ders nog te ver lopen. De reactie van dijkgraaf W. van Hoeve van het water schap: „Zolang de zeewering niet wordt aangetast willen we de mensen daar in alle vrijheid bezig laten. Wat be treft die rommel: we ruimen regelmatig op wat er binnen ons beheersgebied ligt, dat wil niet zeggen dat blikjes die daar net buiten liggen niet meenemen. Zo klein zijn we ook weer niet. Ik hoop alleen dat de mensen de discipline op kunnen brengen die het moge lijk maakt om ze de vrijheid te - FOTO WIM KOOYMAN geven daar ongestoord te blij ven komen". De gemeente Terneuzen be moeit zich tot nu toe nog niet met het strandje van Paulina polder. Wel heeft de gemeente met het waterschap een over eenkomst over het schoonhou den van de dijk oostelijk van de kern Terneuzen. Dat ge beurt door openbare werken, terwijl de dijk beheert wordt door het waterschap. Westelijk van Terneuzen is de Westerschelde-oever overi gens nog maar nauwelijks toe gankelijk voor de Terneuzense burgers door de dominerende aanwezigheid van Dow Che mical. Piet van den AarsenEngelsen naar de Dutch Delta - FOTOARCHIEF DE STEM Van een onzer verslaggevers HAAMSTEDE - Piet van den Aarsen (40), nu nog bedrijfs leider van het infocentrum op het werkeiland „Neeltje Jans" - zo zoetjesaan dé attractie van ons land - gaat de Ooster- scheidewerken „verkopen". In Engeland en om te beginnen aan scholieren en later ook aan oudere Britten, die be langstelling hebben voor het werk-van-de-eeuw, dat in de „Dutch Delta" uit het water verrijst. Van den Aarsen, ex-Steen- bergenaar („mijn vader was melkrijder in het Strienestad- je") vestigt zich 1 september in zuidwest Londen, als mana ging director van het door hem opgerichte „Holland Journey Services". Van de steun van de Lon- dense en Nederlands/Britse Kamer van Koophandel heeft hij zich al weten te verzeke ren. Vier jaar geleden werd Van den Aarsen eerste man in het informatiecentrum over de Oosterscheldewerken, dat in exploitatie is bij de vervoer maatschappij Zuid-West Ne derland in Zierikzee. In die vier jaar trok het centrum, dat de bezoekersstromen in de piekmaanden juli en augustus nauwelijks nog kan verwer ken, 700.000 kijkers. Dit jaar alleen al schat men het aantal bezoekers op 325.000. Twintig procent van de tou ringcars, die „Neeltje Jans" oprijden, komt uit het buiten land, waarvan tien procent met Engelstalige gezelschap pen. Niet zo vreemd „Als je daar nou eens goed over nadenkt is het natuurlijk niet zo vreemd, dat ik vanuit Londen de Oosterscheldewer ken aan de man ga brengen", aldus Van den Aarsen. De ondernemende oud- Steenbergenaar is in zijn vrije uurtjes al driftig voor „Hol land Journey Services" bezig. Hij heeft inmiddels aan 250 schoolbesturen in Londen en het graafschap Kent een bon dige brief gestuurd, waarin hij op het bestaan van zijn orga nisatie attendeert èn op het buitengewone van het „Storm-Surge-Barrier Pro ject". Van den Aarsen wil zijn En gelsen vooral buiten het hoog seizoen naar Zeeland brengen. Hij zegt: „Het infocentrum is het hele jaar door geopend. Ik ga er natuurlijk niet in juli en augustus naar toe, want dan is het er barstens druk. Vanzelfsprekend beperk ik me op de duur niet tot de Ooster scheldewerken. Overig Zee land en ook West-Brabant hebben Engelsen veel te bie den. Misschien kan ik in sa menwerking met het NBT - Nationaal Bureau voor Toe risme - iets doen. Maar voor alle duidelijkheid: de Ooster scheldewerken zijn van inter nationale allure. Het oog van de wereld is op dat project ge vestigd en met dat project be gin ik". I

de Stem | 1983 | | pagina 9