De Stem moet kunstwerk herstellen ir Italië recessie Ruzie over bloed homofiele donors CBS-CIJFERS OVER '81 EN '82: de stem commentaar Schertsvertoning fele vragen Eigen bijdrage voor rechtshulp gaat toch door Schietpartij WOENSDAG 20 JUL11983 PAGINA 3 BINNENLAND RODE KRUIS: HOMO'S WELKOM KLM: kosten nu goed |in de hand Zigeuners Meeste mensen kiezen voor tweezijdige ontwapening MINISTER ÏVIJST BEZWAREN AF Ministerie wil opheldering over zigeuner rapport Epe Geen aparte behandeling bij ontslagen hoger onderwijs Vorig jaar 26 storingen in kerncentrales RECHTBANK: EEN ONORDELIJK HONDEN KERKHOF" I JesrelFd Van Amelsvoort verwacht geen sterke stijging OG-belasting T22 spondent stenindustrie houdt haar ten. Uit praktisch alle de-J larmkreten gehoord van n de topmaand augustus] aan te bieden. Vooral de het afweten, en het is nu •ecordjaar 1982 zal overd ar beurde Italië van zijn I iljard. De hoop was dit] incasseren, maar zoals de j i mogen de Italianen met n. De afname van grensover schrijdend toerisme is een. verschijnsel dat zich in de hele] wereld voordoet, en in het vo rig seizoen eigenlijk al is be gonnen. Italië merkte er toen dankzij zijn opgepoetste inter nationale image en zijn zwak ke munteenheid niets van. En ook dit jaar beloofde dit land weer een uitzondering op di mondiale tendens te worden, dankzij paus Johannes Paulu s II die Italië bedacht met een] speciaal Heilig Jaar. De kran ten raakten er in de eersl maanden van het jaar niet] over uitgeschreven: 1983 moesl en zou een recordjaar wordenl dankzij de miljoenen buiten landse pelgrims die paus Jo hannes Paulus II voor de vie ring van zijn Heilig Jaar naar] de eeuwige stad zou uitnodi-j gen. Van dit bijzonder Heilig Jaar zijn nu bijna vier maan den voorbij, maar voor de we reldlijke touroperators, her-i bergiers en restaurateurs van- Rome hoeft het allemaal niet meer. De Romeinse midden standers zien de pelgrims well in de bus voorbijkomen, maari kwijt raken ze aan de 'aflaat- halers' niets. De Romeinse ho tels zij n halfleeg, buitenlandse: reisgezelschappen kunnen hunl reserveringscontracten niel nakomen, en de restaurant houders in Trastevere (Rome'sl beroemdste eetwijk) hebben! het extra personeel dat ze voor! het Heilig Jaar hadden huurd allang weer naar huis] gestuurd. De pelgrims die komen blij-i ven veel te kort om de Ro-j meinse economie te kunnen! stimuleren, en als ze langer! dan één dag blij ven, bieden de: kloosters en andere religieuzi uitspanningen de noodzakelij ke gastvrijheid, die in de ho-i telgids van de Romeinse toe- ristendienst niet voorkomen. tTENTIE I van onze redactie binnen land II OEN HAAG/ AMSTER DAM - Het Rode Kruis is „iet van plan gevolg te ge ven aan de oproep van de (Raad van Europa om geen bloed meer te accepteren van homofiele donors. „Wij doen niet aan discrimina tie", aldus een woordvoer- 1 der. De Raad van Europa, waarbij 20 landen zijn aan- gesloten, adviseert zijn le den homofiele bloed-donors te weren, omdat zij een ver hoogde kans lopen dragers te zijn van de dodelijke vi rus-ziekte AIDS. Die breekt de natuurlijke afweerme chanismen van het lichaam tegen binnendringende ziek teverwekkers af. De ziekte werd voor het eerst op Haïti gesignaleerd en heeft intussen in Ameri ka enkele honderden slacht offers geëist. Ruim 70 pro cent van de Amerikaanse AIDS-lijders is homosexu- eel. De rest bestaat uit pros tituees, hemofilie-patiënten en druggebruikers die injec tiespuiten gebruiken. Het Rode Kruis doet via een voorlichtingscampagne een beroep op de persoonlij ke verantwoordelijkheid van de donors. Er zal aan donors niet gevraagd wor den of ze homosexueel zijn. Dit in tegenstelling tot Ame rika, waar homofielen, die zich als donor melden, wor den geweigerd. Donor-cen tra reiken pamfletten uit, waarin de desbetreffende personen wordt gevraagd het pand te verlaten. Inmiddels is er sprake van een toenemende vlucht van Amerikaanse homo's naar Amsterdam. Omdat AIDS met name in New York snel om zich heen grijpt zoeken steeds meer New Yorkers Amsterdam op, waar de ri sico's (nog) gering zijn. Ondanks ombuigingen inkomens fors omhoog Van een onzer verslaggevers I AMSTELVEEN - De KLM heeft de kosten nu goed in de hand. Als de wereldeconomie ook nog wat meewerkt, zal het resultaat van de nationale I luchtvaartmaatschappij ver- Eer kunnen verbeteren. Die lterwachting sprak KLM-pre- Isldent drs. S. Orlandini giste ren uit bij de presentatie van |het jaarverslag. Die resultaten zijn de afge lopen jaren steeds heel be scheiden geweest, maar ze ste- [ken toch nog gunstig af bij de Icijfers af van de concurrentie. lDe KLM boekte vorig jaar een loetto-winst van ƒ41 miljoen een reeks van 15, 11 en 2 miljoen in de voorgaande |]aren. Het resultaat van vorig jaar lm de voorlopige uitkomsten lover het eerste kwartaal, wij nen op geleidelijk herstel van |het rendement, al is dat nog niet voldoende (nog geen leent per gulden omzet) Onder lie omstandigheden is de |KLM-directie er echter tevre den mee: de bij de internatio nale luchtvaartorganisatie IATA aangesloten maatschap pijen boekten vorig jaar tesa- Imen een verlies van ongeveer |imiljard gulden. De Nederlandse luchtvaart- Imaatschasppij gaat de komen de jaren fors investeren in [nieuwe vliegtuigen. In het lo- Ipende boekjaar is meer dan leen miljard gulden nodig, [waarvan het grootste gedeelte Ibestemd is voor vier zoge naamde Airbussen, toestellen Ivoor de Europese markt van [Duits/Engelse/Franse make lij. zyn september in r Friskwis, iet twee flessen. )eet uw fs in een oeloont de rs ntdatum een paar apart mei héél weinig calorietjesj met het woord madre? Of sla ik nu, wat de etymologie van het woord betreft, de plank mis? Breda G. v.d. Linden Naar aanleiding van het stuk in De Stem van 18 juli - 'Officier van justitie wil snelrecht voor zigeuners' - waarin naar voren kwam dat deze O.v.J. mr. M.A. van Capello uit Utrecht zijn ad hesie betuigt met een discri minerend stuk van de ge meen te Epe het volgende. Persoonlij k heb ik geen hoge dunk van het Nederlandse O.M., omdat vele jaren erva ring mij heeft geleerd dat hun vervolgingsbeleid klas se-gericht is. In de praktijk komt het erop neer dat de kleine man op alle mogelijke manieren wordt gepakt en dat de grote aasgieren bui ten schot blijven. Het is een grote schande en misdadig dat dit soort rapporten kun nen worden geschreven en gepubliceerd door een over heid en een z.g. verdediger van het recht. Als deze off'" cier van justitie zonod'S snelrecht wil plegen kan M het beste in eigen huis be ginnen en wel bij zijn baas de minister van Justitie, d heer Korthals Altes, die ju ridisch adviseur is geweesp Dat is beter dan snelrecht bepleiten voor een bevol kingsgroep in onze samen'e' ving die altijd vervolgd is. Schijf Dirk de Vroome DEN HAAG - Het totale besteedbare inkomen van alle Nederlandse gezinnen is zowel in 1981 als in 1982 met ruim zes procent toegenomen. Die inkomensstijging is niet volledig omgezet in consumptie, wat een forse toeneming van de gezins- besparingen betekende: in 1981 met zes en in 1982 met zeven miljard gul den. Dat blijkt uit de nieuwste macro-economische overzich ten van het CBS, opgesteld in het kader van de nationale re keningen, waaruit de omvang van onze economie blijkt. Het volume van de con sumptie daalde in 1981 met 2,5 procent en in 1982 met 1,5 pro cent. Er werd vooral minder uitgegeven aan duurzame consumptiegoederen. De waarde van de consumptieve bestedingen steeg met vier procent, in beide jaren. Het primaire inkomen (uit arbeid, ondernemersschap en kapitaal) nam toe met respec tievelijk vier en vijf procent in 1981 en 1982. Het inkomen uit arbeid nam iets minder toe, de rente-inkomsten stegen sterk. Uitkeringen De uitkeringen stegen snel ler, met negen respectievelijk 11,5 procent in 1981 en 1982. Door de - inmiddels sterk ver minderde - rijksbijdragen ble ven de sociale premies wat achter bij de hoogte van de uitkeringen. De belastingbetalingen ble ven op het niveau van 1980. Hierdoor kon het totale be steedbare inkomen van de ge zinnen met zes procent over beide jaren stijgen, terwijl de bruto lonen met slechts twee en 3,5 procent omhoog gingen. Tegenover de toegenomen inkomens en besparingen van gezinnen staan afnemingen bij de overheid (besparing in 1982 minus negen miljard), vooral ten gevolge van toegenomen rentebetalingen (plus 25 pro cent in 1981 en plus 22 procent in 1982) en inkomensover drachten (voornamelijk socia le uitkeringen, die vijftien en 21,5 procent stegen). De belas tingontvangsten namen wei nig toe. Ook de investeringen van bedrijven en overheid namen naar volume sterk af, het ex portvolume veranderde wei nig, het invoervolume kwam in 1982 iets uit boven het sterk gedaalde niveau van 1981. Het CBS constateert tevens dat het produktievolume van bedrijven in 1982 nog iets ster ker afnam dan in 1981. (min 1,5 procent in 1982 tegen min 1 procent in 1981). Het CBS maakte gisteren ook bekend, dat het volume van de industriële produktie in mei 1983 nagenoeg onveran derd is gebleven ten opzichte van april. Het niveau van de produktie bleef daardoor in de maanden april en mei circa 1,5 procent boven het lage niveau van de voorgaande twee kwartalen. De ontwikkelingen in de laatste maanden wijzen op enig herstel van de econo mische bedrijvigheid. Positie ve uitzondering vormt de che mische industrie, waar de be drijvigheid zelfs in belangrij ke mate toeneemt, zo blijft uit de voorlopige cijfers van het CBS. [ALLES wijst er op, dat de algemeen verwachte opheffing van de öatvan beleg in Polen een groteske schertsvertoning wordt. De *aire machthebbers vaardigen namelijk aan de lopende band Ntten uit, die, als straks de noodtoestand zal zijn opgeheven, de pen in exact hetzelfde dwangbuis gevangen zullen houden als Ne staat van beleg. Het enige verschil zal zijn, dat de dictatuur füi partij en strijdkrachten voor het oog een wat legitiemer ka- pter zal hebben dan nu het geval is. 1 Lie huidige Poolse wetgeving lijkt gemodelleerd naar westerse, piocratische opvattingen. Uiteraard hebben de communisten Pdemocratische beginselen, zoals wij die verstaan, van het be- in af aan op hun eigen volksdemocratische wijze geïnterpre- pd, maar de tekst van menige Poolse wet bood de Polen tot nu Jaetoch meer bewegingsvrijheid dan hun buren in het oosten, dit Pgrote ergernis van het Kremlin. Die kleine marge vervalt bij de Whetting van de staat van beleg: de democratie-in-schijn maakt p piaats voor een onverbloemde dictatuur. dit op Russische leest geschoeide totalitaire systeem behou- l®n de militairen een dikke vinger in de pap. Jaruzelski heeft voor |ee" aantal getrouwen uit de strijdkrachten sleutelposities gere- T^eerd. Kennelijks heeft hij meer vertrouwen in de bekwaamhe- P en integriteit van het officierskorps dan in het vooral op per- TOilijk voordeel bedachte partijkader. Op die manier kan hij psschien de economie weer uit het slop halen en de levensom- I'andigheden van de Polen wat verbeteren. I Maar zal een goed gevulde maag bij de Polen de roep om meer Weid doen verstommen? Jaruzelski kent zijn pappenheimers. Por het geval de nieuwe dwangwetten niet afschrikwekkend ge- |0e9 zouden zijn om Solidariteits-achtige bewegingen al in de flerri te smoren, kan hij er van nu af aan nog harder en sneller te- r"optreden. Met de wet in de hand ditmaal. De Russen kunnen |weden zijn. De Poolse Kerk en het Vaticaan evenzeer? PICHALANCE? Een menselijke fout? Sabotage? Het afschu- Pülte ongeluk in het artillerie-kamp 't Harde - zes doden en een Trnm ernstig gewonden - roept een scala van vragen op. Er is feit rs 9een voor de hand verklaring te vinden voor het IL dat bij een instructie aan dienstplichtigen scherpe explosie- I Jc q een echte mijn moeten zijn gebruikt. U 'l 9aan er van uit, dat Defensie alles in het werk zal stellen om oorzaak van het ongeluk te achterhalen. Dat onderzoek zal een niet voor enige twijfel vatbare uitspraak moeten inhou- lSrki°ver geruchten als zou de aanwezigheid van echte munitie lat h kunnen worden uit de schaarste aan oefenmateriaal, r net leger en de marine en de luchtmacht gebrek hebben aan i enmateriaal (en onderdelen) is bekend. De Defensieleiding is i eveneens van op de hoogte, dat velen zich hierover grote zor- Je" "laken. I e dienstplicht betekent voor vele jonge mensen een niet ge len 'del minste wat Z'J hiogen verwachten is dat zij in hun IJisttijd met veilig en goed functionerend materieel kunnen wer- Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Ruim 77 procent van de Nederlandse bevolking is voor tweezijdige ontwape ning. Aldus een enquete, die het bureau Lagendijk in opdracht van de Atlantische Commissie heeft uitgevoerd. Daaruit blijkt verder dat 82 procent van de Nederlanders wil dat ons land lid blijft van de Navo. Verder gelooft 71 procent dat de kernwapens niet de wereld uit kunnen. Dankzij het mooie weer kunnen uiteenlopende activiteiten nu ook op straat plaatshebben. Zoals dit partijtje biljarten in Den Helder. Het publiek moest wel af en toe de pas inhouden om de spelers niet uit hun concentratie te halen. - fotoanp hoe gering ook, is een aantas ting van de regel, dat iedereen in de gelegenheid moet wor den gesteld voor zijn recht op te komen. Er mag geen drem pel worden gelegd. De eigen bijdrage is een drempel, die kan worden gezien als een aantasting van de grondwet". Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - De eigen bijdra ge van 50 gulden voor elke rechtzoekende aan wie een ad vocaat wordt toegevoegd, gaat wat minister Korthals Altes van justitie betreft, door. Tot dusverre hoefden de laagste inkomensgroepen dat bedrag niet te betalen. In bepaalde schrijnende ge vallen kan een beroep op de algemene bijstandswet wor den gedaan. De bezwaren te gen de eigen bijdrage wijst de minister af. Hij vindt dat door die eigen bijdrage elke recht zoekende gedwongen wordt voor zichzelf een afweging te maken. „Wat neerkomt op het ach terwege laten van een proces", meent een medewerker van het Bredase advocatencollec- tief. Iemand die nu een proce dure wil beginnen over zijn uitkering, omdat deze ver laagd is bijvoorbeeld, zal het straks uit zijn hoofd laten. Vijftig gulden eigen bijdrage vragen van iemand, die nau welijks geld heeft, lokt zo'n re actie uit, aldus het collectief. De bewindsman reageert in een memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over het wets ontwerp met wijzigingen in de gefinancierde rechtshulp in burgerlijke en administratie ve zaken (de wet tijdelijke voorzieningen rechtsbijstand). De Kamer behandelt het wets ontwerp eind augustus. In zijn antwoord wijst Kort hals Altes erop, dat de kosten voor de van overheidswege gefinancierde rechtshulp on beheersbaar en onbetaalbaar dreigen te worden. In zeven jaar zijn ze verdrievoudigd. Op de totale justitiebegroting steeg het aandeel van de uit gaven voor rechtshulp van drie procent in 1975 tot meer dan zeven procent in 1982. De ze snelle groei gaat nog steeds door, ondanks enkele reeds ge troffen ombuigingsmaatrege len, aldus de minister. De sociale advocatuur blijkt voor de argumenten van de minister niet gevoelig: „Invoe ring van een eigen bijdrage, De minister wijst er verder op, zo blijkt uit een dinsdag verschenen persbericht van het ministerie van justitie, dat de advisering door de bureaus voor rechtshulp kosteloos blijft. Pas wanneer een advo caat wordt toegevoegd moet men de eigen bijdrage betalen. Volgens hem wordt zonder een eigen bijdrage een advocaat wellicht te gemakkelijk toege voegd. Ook meent hij dat toevoe gingen in zaken die niet zo be langrijk zijn als andere, zono dig beperkt moeten worden, bij voorbeeld door eisen te stellen aan de omvang van het geldelijk belang dat in het ge ding is. Een idee dat de sociale advocatuur met zorg vervult. DEN HAAG - Het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur (WVC), heeft in een brief aan het ministerie van Justitie om opheldering ge vraagd over de publikaties rond het rapport over de bege leiding van zigeuners in Epe. Dat rapport is door de ge meente Epe in december 1982 opgesteld en door de Utrechtse officier van justitie mr. Van Capelle in het tijdschrift voor de politie onlangs van com mentaar voorzien. Het ministerie betreurt het dat met de negatieve publika ties over de zigeuners weer een groep in discrediet is ge bracht, aldus een WVC- woordvoerder. Feiten als zou het ministerie aan zigeuners opgelegde boetes zelf hebben betaald zijn onjuist. Het mi nisterie heeft dergelijke boetes nooit betaald. De zaak moet grondig wor den geanalyseerd, aldus WVC, waarbij ook moet worden na gegaan in welke kwaliteit mr. Van Capelle het artikel in het politieblad heeft geschreven. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister Deet- man (Onderwijs) is door hei kabinet gedwongen de ont slagregeling in het weten schappelijk onderwijs te ver harden. De ministerraad is niet ak koord gegaan met de moge lijkheid tot deeltijdontslag terwijl ook een tijdelijke ar beidstijdverkorting voor alle wetenschappelijke medewer kers is afgewezen. De onderwijsvakorganisa ties hadden deze twee alterna- tieven geopperd om de pijn zo veel mogelijk te spreiden er gedwongen ontslagen te voor komen. In het sociaal plan, dal de bewindsman gisteren naai de universiteiten en hogescho len heeft gestuurd staat ook dat de ontslagenen geen aan spraak kunnen maken op eer onverkorte toepassing van de huidige wachtgeldregeling. DEN HAAG - In de kernener giecentrales in Borssele en Dodewaard hebben zich vorig jaar 26 storingen voorgedaan, waarvan er een (in Borssele) internationaal is aangemeld in verband met een mogelijke systematische afwijking. In geen van de gevallen be trof het een ernstige storing. Bijzondere veiligheidsmaatre gelen waren niet nodig en voor de omgeving hebben de storin gen geen gevolgen gehad. Dit staat in een brief die staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van Sociale Zaken en Werkgelegenheid aan de Tweede kamer heeft gestuurd naar aanleiding van een rap port over het functioneren van de beide centrales in 1982. Van een onzer verslaggevers BREDA - Binnen één maand moet Uitgeversmaatschappij De Stem BV al het grind, ste nen, potten en planten verwij derd hebben uit de waterpartij voor het hoofdkantoor aan het Spinveld in Breda. Voorts moet het bedrijf 5.000 gulden schadevergoeding be talen aan de Raamsdonkse beeldend-kunstenaar Martin van Opdorp wegens aantas ting van eer en goede naam. Ook de proceskosten, ruim 2.000 gulden, komen voor reke ning van het bedrijf. Dat heeft de vice-president bij de arrondisementsrecht- bank in Breda, mr. Goossens, gisteren bepaald in het geding dat Van Opdorp had aange spannen tegen de uitgevers maatschappij. Zoals gemeld besloot de di- rektie van de uitgeversmaat schappij ruim een jaar geleden de waterpartij, onderdeel van het door Van Opdorp ontwor pen voorplein, „aan te passen", onder meer omdat het water niet naar behoren circuleerde en vervuilde. Op advies van een tuinarchitect werd de 'vij ver' volgestort met een lading keien en grind. Daar bovenop werden bloempotten geplaatst. Van Opdorp nam dit niet: niet alleen vanwege de geko zen oplossing, maar vooral omdat hij niet van te voren van de ingreep op de hoogte was gesteld. Ondanks her haalde besprekingen konden de direktie en Van Opdorp niet tot overeenstemming ko men over een andere oplossing voor de problemen met de wa terpartij, waarop de kunste naar, op grond van de auteurswet, een civiele proce dure aanspande. Mr. Goossens, die na de zit ting enkele weken geleden zelf poolshoogte ging nemen op het voorplein van De Stem, komt tot de conclusie dat de ingreep in het kunstwerk niet redelijk te noemen is. „Gedaagde (di rektie De Stem, red.) heeft im mers het bassin volgestort met puin en zwerfkeien, dit geheel verlucht met enig, op het ogenblik der bezichtiging, kwijnend plantenmateriaal. Zoekend naar een beschrij ving van dit geheel dringt zich het beeld van een onordelijk hondenkerkhof aan de be schouwer op", aldus de recht bankpresident in zijn vonnis. „Door de opvulwerkzaam- heden is nagenoeg de vorm van het bassin geheel verdwe nen alsmede de ruimtelijke werking, welke van het bassin in ongerepte staat eertijds moet zijn uitgegaan". Mr. Goosens bestrijdt dan ook de door de advocaat van De Stem aangevoerde stelling, dat het ging om „een verbetering van aperte fouten van de maker van het kunstwerk". Hij vindt dat het ongerief (overstro ming, vervuiling e.d.) ook op andere wijze te voorkomen was geweest en vraagt zich af waarom niet had kunnen wor den volstaan met het uitscha kelen van het pompmechanis- me en het afsluiten van de wa tertoevoer. In zijn vonnis heeft de rech ter een dwangsom van 100 gul den per dag bij ingebreke blij ven aan de veroordeling opge nomen. Van Opdorp had ove rigens een schadevergoeding van 25.000 gulden geëist, maar de rechtbank begroot het in eer en goede naam onstane na deel op vijf duizend gulden. Direkteur drs. J. Brader wilde in verband met vakantie van de advocaat van De Stem geen commentaar geven op het vonnis. Wel zei hij 'na een eerste lezing van de overwe gingen de indruk te hebben, dat de rechtbank een deel van het probleem, namelijk het niet functioneren van de wa terpartij, blijkbaar niet van belang acht'. Wat het herstel binnen een maand betreft acht hij praktische problemen bij de uitvoering niet uitgesloten in verband met de vakantie. „Maar die zijn vast wel oplos baar". Martin van Opdorp het gis teren in een eerste reactie we ten 'wel vrede' met het vonnis te hebben, mede vanwege de „principiële honorering" van het verzoek tot schadevergoe ding. „Het is vervelend, dat het uiteindelijk via de recht bank gespeeld moest worden, maar ik hoop van harte dat we verder met elkaar aan een zin nige oplossing van de proble men kunnen werken". 15 Zeeland staat nog steeds op goede voet met de rest van Ne derland. Ondanks paniekerige berichten over een breuk in de pijlers van de Zeelandbrug. Vorige week richtte D'99 pijler en boog op de brug, maar me neer De Bijl heeft namens Provinciale Waterstaat van Zeeland alle kritiek wegge spoeld. Ja, Zeeland heeft De Bijl (er) ingezet. Toeristen glijden ondertussen vrolijk via diezelfde brug de kustprovincie binnen en ze merken er geen barst van. Wacht even: was het alarm van D'66 bedoeld om de stroom badgasten in te dammen (om in Delta-termen te b lijven spreken) Dacht men dat de recreanten in drommen zouden opstappen om de zinkende provide spoorslags te verlaten en het verbrande, maar vege lijf net op tijd in veiligheid te bren gen? Dacht men dat men via deze mededeling de natuur van de menselijke last kon verlossen? Hoopte men dat de zee tussen Renesse en Cadzand niet lan ger geblokkeerd zou worden door een barrière van badende lichamen? D'66 heeft vaker een brug functie willen vervullen in de Nederlandse politiek, maar toen kwam er een scheur in hun eigen pijler, Jan Terlouw. Of was de kreet van D'66 be doeld om Terlouw, die ooit over de Oosterschelde schreef, aan nieuwe Zeeuwse inspiratie te helpen? MERIJN DEN HAAG - Staatssecretaris Van Amelsvoort (Binnenland se Zaken) verwacht in de ko mende jaren geen sterke stij ging van de onroerend goed belasting. Hij heeft de indruk dat de gemeenten terughoudend op treden bij het verhogen van deze belastingen, ondanks de veelal moeilijke financiële po sitie waarin ze zich bevinden. Van Amelsvoort heeft dat geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Ka merlid Engwirda (D'66). Van Amelsvoort voelt niets voor de suggestie van Engwirda om maandelijkse betaling van de onroerend goed belasting mo gelijk te maken. Door het in voeren van maandelijkse ter mijnen zou het aantal betalin gen volgens Van Amelsvoort met ongeveer zeven miljoen toenemen. Bovendien zouden voor de verwerking van deze betalingen bij de belasting dienst vijftig mensen extra aan het werk gezet moeten worden. Vervolg van pagina 1 Het staat nog niet vast of er een reden was om te schieten. De Belg liep met een politiepi stool in de hand en hij had ge schoten op een tuinman en een agent van gemeentepolitie, maar daarmee is het schieten door de rijkspolitie niet ver klaard. Er wordt nog gezocht naar hulzen uit het wapen van de Belg. Dan kan mogelijk wor den vastgesteld of de schieten de rijkspolitieman zich be dreigd moet hebben gevoeld. Voorlopige lezingen leren, dat de schietende wachtmees ter tijdens het lopen in gebuk te houding zijn wapen heeft gebruikt. In zo'n houding schieten maakt de opmerking 'er is op de benen gericht' tot een intentieverklaring, die niet dezelfde inhoud heeft als bij stilstaand en gericht schie ten. Officier Franken heeft de indruk - het proces verbaal van de rijksrecherche moet uitmaken of die indruk juist is - dat de schietende politieman niet buiten zijn boekje is ge gaan. Hij zou zich bedreigd hebben kunnen voelen. Zijn schoten hebben geen zichtbare schade aan het huis aange richt. Op het moment van de schietpartij liep er wel iemand in huis rond, een vrouw die ongenoemd blijft. Zij heeft het geluk gehad niet door kogels te zijn getroffen. Waar de ko gels wel zijn ingeslagen is nog een raadsel

de Stem | 1983 | | pagina 3