de 4in1 krant Boetes voor vrouwen die 'vendetta' uitvochten ÖE STEM Terneuzen: opnieuw veel auto's niet afgesloten Kamerleden bepleiten uitbreiding politie korpsen badplaatsen fabricage schuiven pijlerdam begonnen Paardetram volgeladen door Goes DE STEM •usstaking eperkt [)t Zeeland Schoolverlaters zorgen voor forse stijging werkloosheid PAGINA SPORT 3 Tweede plaats voor Jansen Utrechter in Axel bovenaan WOENSDAG 20 JUL11983 Jongen breekt nek bij duiken V oorwaardelijk en boete voor ontvoeren van ex-vriendin DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Van onze sportredactie AXEL - Op een snelle omloop werd onder de hoge tempera turen weer menig zweetdrup, peltje gelaten in de BLB-mo torcross in Zomergem. Zo\ve|L van de kant van de rijders als| van het publiek was er nietl bijzonder veel belangstelling voor deze wedstrijd. Martien Jansen was van dJ Zeeuwsch-Vlaamse piloten de meest succesvolle met een! tweede plaats in de eindstand Jansen reed twee uitstekende] reeksen waarin hij als derde] en als tweede finishte. j03 Overbeke uit Terneuzen deed! het ook verdienstelijk en miste] net het podium. In beide reekJ sen eindigde hij als vijfde, wat! hem de vierde plaats in de eindstand opleverde. De vol- gende wedstrijden zijn don derdag 21 juli te Middelkerke en zondag 24 juli te Beveren- Waas. UITSLAGEN: Debutanten: 125I cc: 1. Rik Claus, België; 6. Ronaldj Doens, Biervliet; 8. Frank vanL Kruyssen, Kloosterzande; 23. Marei Tieleman, Kloosterzande. 250 cc: ï.f Marnix Dekeukeleire, België; 51 Gino de Jonghe, Axel; 10. Jean-L Pierre de Bleyser, Heikant; 27. Jan| de Feyter, Terneuzen; 29. Herman] van de Bos, Koewacht; 34. Marei van Eetveldt, Terneuzen; 35. Ron-T nie van Eetveldt, Terneuzen. JuJ nioren: 250 cc: 1. Luc Goffin, Bel-] giè; 2. Martien Jansen, Sluiskil; 6J Erwin Adam, westdorpe; 8. John! Feynaut, Oostburg. 500 cc: 1. Ste-j phan Raeckelboom, België; 2. Peteii Hoendervangers, Óssendrecht; 13I Chris de Pooter, Axel. Nationalenl 125 cc: 1. Dieudonne Stouvenaec-I kers, België; 5. Adwin Cortvriendtl Axel; 9. Kees Sep, Vlissingen; lol Leo Stroo, Vlissingen. 250 cc: 1.1 Martien Vink, Nederland; 5. Jeanï Paul van Rie, Hulst. 500 cc: 1. Ron-J nie de Coster, België; 4. Jos overbe-l ke, Terneuzen; 8. Peter van de Reel Zaamslag; 13. Robert Beyer] Schoondijke. Internationalen: 250J cc: 1. Marc van der Meerssche, Bel-| gië; 2. Leo Combee, Woudrichem 500 cc: 1. Hugo Dhaemers, België. Van onze tennismedewerker AXEL - Het systeem vai voorronden met een herkan singsronde en een verliezers ronde is niet het gemakkelijk-] ste systeem voor een wed-| strijdleiding, maar biedt wel de mogelijkheid om het sche ma zodanig samen te stellen, dat rekening wordt gehoudei met de juiste krachtsverhou ding. Dit heeft bij de jongens t 12 jaar tot gevolg dat Ronali Beduel uit het district Utrechl als sterkste wordt aange-| merkt, voor Jascha Leenhou wers uit Sluis. Leenhouwers ontmoette in de voorrondi Frederic Ouwehand, hetgeen' een herhaling betekende van de finale in Oost-Kapelle. Ook ditmaal won Leenhouwers (6- 2,6-3). In de jongste categorie blijft Bernd van Quekelberghe de grote favoriet, terwijl Eme- rance van Wingen (Kapelle) dat blijft bij de meisjes. Geen verrassing is het, dat de Sandra Begijn bij de meis jes tot en met 12 jaar als favo riete wordt aangemerkt. Wel is het verrassend dat zij in een categorie t/m 10 jaar tweede werd geplaatst na de Brabant se Mirjam Brakman. Miklós Markovits uit het district Utrecht neemt de tweede plaats in bij de jongens t/m 14 jaar, terwijl de Belg Dieter; 1RECHT - De stakingsactie Calle hier de grote 1""4 VAN ZEELAND de V., allen bewoners van het kamp. Vorig jaar oktober had R. M. met een mes R. de V. gesto ken. terwijl deze op haar beurt de beide zusjes had gekrabt en geslagen. A.M. maakte tijdens de vechtpartijen tegen De V. van een boksbeugel gebruik. De officier constateerde dat reeds geruime tijd onenigheid heerst op het Middelburgse woonwagenkamp. „Bij de agressieve uitbar stingen worden ook vuurwa- erk voor drieduizend man favoriet blijft. Ronald van Remortel en Frank Hamelink maken viertal geplaatsten vol. Mede door zijn overwinning op Dieter Calle (6-3, 6-0) ves tigde de Utrechter Arno Jelle- ma zodanig de aandacht op zich, dat dit goed was om de eerste plaats te bezetten bij de jongens t/m 16 jaar. Hulster- naar Jan-Willem Bartz pres teerde in de voorronde ver dienstelijk door te winnen van Miklós Markovits (5-7, 6-4, 6-0). Bartz werd als vierde ge plaatst na Hans Ruijgrok Dieter Calle. Bij de meisjes werd Claudi- ne Goedel het sterkste geacht voor Chantal en Monique Baecke. Annemarie Dobbelei- re, hersteld van een blessure, werd als vierde getipt. Uitslagen voorronden: jongen:. 10 jaar: Harold Schipper - van Remortel 6-0, 6-0, Kim Lang raert - Johan van Puij mbroeck t>- 6-3. Meisjes t/m 10 jaar: Francis Adriaansens - Mariska Ouwena" 6-0, 6-0, Nathalie Tijssen - Marl5,J Eveling 7-6,6-4. Jongens t/m 12 jaar: Vincent Kerf - Yoeri Courtin 6-2, 6-0, nard Robesin - Mark Bouchaut o- Meisjes t/m 12 jaar: Emerance va" Wineen - Judith Willaert Leenhouwers - Bre MIDDELBURG - „De ruzies I. het Middelburgse woonwa genkamp beginnen alle ver schijnselen van een vendetta jE vertonen", zei gisteren in Middelburg de officier van justitie mr. Van Marion. Voor Ljitierechter Verstegen dien den zaak tegen drie vrou wen, de zusjes A. en R. M. (22 [„27 jaar) en de 22-jarige R. MHHWi fisjiis sSiiSiSSSèL-u. een onzer verslaggevers T20 PAGINA ZEELAND 1 pens gebruikt, en ik heb dan ook niet de illusie met straffen tegen deze dames de vredes- stichter te spelen", zo zei de of ficier van j ustitie. Hij eiste tegen de drie da mes een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een week en een boete van 300 gulden. De politierechter bespaarde R. de V. de voorwaardelijke gevan genisstraf omdat zij bij de vechtpartij geen wapen zou hebben gebruikt. Luidkeels el kander verwensend verlieten de dames De V. en R.M. (A.M. werd bij verstek veroordeeld) de rechtbank. Voor het recht bankgebouw werd het geschil voortgezet, te oordelen naar de schoenen die over het Hofplein vlogen. Van een onzer verslaggevers BURGHSLUIS KRIMPEN AAN DE IJSSEL - Zeeuwse, (Oost)Brabantse en Limburgse be drijven behoren tot de circa honderd onderne mingen die meewerken aan de fabricage van de 63 stalen schuiven voor de pijlerdam in de Oosterscheldemonding. Deze miijoenenklus (het gaat hier om een werk van een kleine 600 miljoen gulden) be tekent brood op de plank voor drieduizend man. Het werk, waarmee inmiddels een begin is gemaakt, moet in 1986 kant en klaar zijn. Dan moeten de schuiven, waarvoor Hoogo vens het staal levert, tussen de 66 betonnen pijlers opgehan gen zijn. Het plaatsen van de schuiven, met de daarbij be horende bewegingsappara- tuur, (hydraulisch systeem), begint augustus vólgend jaar. De 63 stalen schuiven varië ren in gewicht van 250 ton tot 530 ton. De lengte van een ge middelde schuif is 42 meter, de hoogte 12 meter, en de dikte vijf meter. De eerste schuif wordt pas in elkaar gezet als in de Oosterscheldemonding de afstand tussen twee pijlers Is gemeten. De assemblage van de schuiven gebeurt bij Grootint in Zwijndrecht, welk bedrijf voor dit omvangrijke karwei een hal van 135 meter lengte en 40 meter hoogte heeft ingericht. Grootint heeft speciaal voor S3 stalen schuiven worden er tussen de 66 pijlers van de stormvloedkering gehangen. De pijlers komen in drie sluitgaten in de fabricage van de stalen I(Oosterscheldemonding te staan. Die drie sluitgaten zijn: Hammen, Schaar en Roompot (voorgrond). Woensdag 10 augustus schuiven en de bijkomende Itordt de eerste pijler op de bodem van de negen kilometer brede Oosterscheldemonding neergezet. werken met Hollandia-Kloos in Krimpen aan de IJssel de combinatie „OSTEM" ge vormd. De combinatie heeft met Rijkswaterstaat een raamcontract gesloten. Beide ondernemingen construeren met zeven andere bedrijven de stalen schuiven. VOW „We kunnen dit werk met de mensen die we hebben uit voeren. Maar als we deze op dracht niet hadden gekregen, zouden er in onze bedrijven klappen zijn gevallen", aldus Grootint-directeur C.A. Vogel. Hij wijst er op dat het niet doorgaan van de VOW - de vaste oeververbinding over en onder de Westerschelde - voor de staalconstructiebedrijven een geweldige opdoffer bete kende. Grootint en Hollandia- Kloos vertimmeren samen voor 140 miljoen aan de schui ven. Het meeste geld gaat in de bewegingsapparatuur zitten, welke order door RDM en maar liefst dertig toeleve ringsbedrijven wordt uitge voerd. Tot die dertig onderne mingen behoort de gieterij van RSV in Middelburg. Het ligt in de bedoeling de 63 stalen schuiven, die Zeeland de begeerde veiligheid moeten geven (de pijlerdam kan in een uurtje worden gesloten), te zij - ner tijd per ponton van Zwijn drecht naar de Oosterschelde monding over te brengen. Daarbij komt de grootste bok van Nederland - eigendom van Smit-Tak - in actie. De bok is goed voor 1600 ton. VLISSINGEN - Op het Bad- strand is de 16-jarige J. de R. uit Raamsdonksveer ernstig gewond geraakt bij het dui ken. De jongen dook bij laag water van een duiktoren ter wijl dit levensgevaarlijk is. Er staan overal waarschuwings borden om bij eb niet te dui ken. De jongen liep een nekbreuk op en is via het Bethesdazie- kenhuis te Vlissingen ver voerd naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Tilburg. Van onze correspondent MIDDELBURG - W. de R. uit het belgische Kemzeke ont voerde vorig jaar zijn ex- vriendin. Bij de uitgang van een fabriek in Huist wachtte hij haar op. Het zat De R. ech ter niet mee. Mevr. D. werd door haar echtgenoot bij de poort afgehaald. Verdachte reed vervolgens het echtpaar klem, gaf de echtgenoot een paar klappen in het gezicht, en sleurde zijn ex-vriendin zijn auto in. Daarna volgde een lange rit vanuit Hulst over Graauw naar Nieuw-Namen. De R. heeft een stuk door België ge reden. „Uiteindelijk, in Zaamslag, had ik in de gaten dat ik mevr. D. tegen haar zin in de auto had", zo had De R. tegenover de politie verklaard. Toen had de vrouw al een paar keer ge probeerd uit de rijdende auto te springen, maar De R. had dat voorkomen door keer op keer het portier weer dicht te trekken. „Ik was bang dat ze zich zou bezeren", aldus De R. Tijdens de uren durende rit heeft hij haar ook nog een bloedneus geslagen. De officier eiste 400 gulden boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee we ken. Conform werd De R. ver oordeeld. het taxi-experiment op onrendabele buslijn in Mwsch-Vlaanderen zal op 3 •Mus beperkt blijven tot 'provincie Zeeland. Dit heeft een woordvoerder fn de vervoersbond FNV meegedeeld. In eerde- J berichten was sprake van 'Jkingsacties op die dag in «jere delen van het land. De- melding is onjuist, aldus de '®rdvoerder. De vervoersbond besloot toestemming te ge- voor een staking van ®uffeurs van het streekver- Jöbedrijf Zuidwest-Neder- (ZWN) in Zeeuwsch- "anderen. Heeft deze staking geen re- taat, dan zal de actie op 3 tëustus naar de provincie worden uitgebreid, de bondswoordvoerder. Een fragment uit de pijlerdamconstructie W)OR ZUIDWEST NEDERLAND Wingen Isabella van Mullem 6-4,6-2. n Jongens t/m 14 jaar: Ronald Remortel - Arjen Elderson 6-2, Dieter Calle - Willem-Jan Mar» 6-0,6-1. orie Meisjes t/m 14 jaar: Annerna Robesin - Nadine van Pub robrog 7-5, 4-6, 6-3, Peggy Löchter Christine de Moor 6-2,6-1. toloren '^neuzen, Hulst en Goes. ,re$sen en teJefoonnum- ersop pagina 2. factie geuzen van der Jan Jan- WERNER WIEME is bez'ê aan een uitstekend seizoen, het Belgische Wingene PaK^ hij nog maar eens de bloeine Hij was de sterkste van deelnemers. In Sinaai troK*4®'1 l0sterzande: Rein (editie-chef), (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen Hulst: Eugène Ver- eten- Goes: Gé van Ber- Middelburg: Henk Post- uostburg: Co Meertens. ^'«punten u» —.aiiuc: mevr. Neve, 47 renners de toeclips dte- «lexanderstr. 4, 01148- KAREL VAN GOETI® p werd er dertiende en BROOYMANS zeventiend- Winnaar werd de Belg Fra Nauts. '"ertentie-expl. 'becteur Zeeland: C. 'Wé 01150-95839. Me- Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De inschrijving van schoolverlaters als werk zoekenden op de arbeidsbureaus heeft de werkloosheid in Zee land vorige maand fors doen stijgen. Het aantal werkloze man nen nam met 380 toe tot 10.842 en dat van vrouwem met 1609 tot 4.982. Van de werkloze mannen zijn er 969 jonger dan 19 jaar en van de werkloze vrouwen 1.057. In totaal telde Zeeland eind juni 15.824 werklozen, dat is 15,8 procent van de afhankelijke be roepsbevolking. Het aantal openstaande aanvragen steeg van 151 tot 200. Zeeuwsch-Vlaanderen blijft koploper van 17,2 procent werk lozen van de afhankelijke beroepsbevolking, gevolgd door het gewest Goes met 15,4 procent en het gewest Middelburg met 14,8 procent. Van de Zeeuwse rayons heeft Goes de meeste werklozen, na melijk 3371, gevolgd door Middelburg met 2767, Terneuzen met 2723 en Vlissingen met 2407. Op ruimere afstand volgden Hulst met 1362 en Oostburg met 1104. Voor het eerst in geruime tijd vertoonde de openstaande vraag een stijging die geheel terug te voeren is op aanvragen binnen het rayon Goes. De paardetram maakt zijn eerste rit door Goes Van een onzer verslaggevers GOES - Doe Goes eens per paardetram. Dat is in de ko mende weken de slogan van de Streek VVV Zuid-Beve land. Dat er voor deze nieu we toeristische attractie veel belangstelling bestaat bleek gisteren bij de eerste rit. Volgeladen giers reed de paardetram met koetsier Jan Koppejan uit Middelburg op de bok stapvoets langs de beziens waardigheden van de Gan- zestad. „Ik kan er 22 mee hebben maar dat haal ik niet doordat er nogal wat ruimte in beslag wordt ge nomen door boodschappen tassen", zegt Koppejan die al enkele jaren in het vakan- met passa - FOTO WILLEM MIERAS tieseizoen een paardentram- dienst door Walcheren on derhoudt. De VVV en de gemeente Goes haalden Jan Koppejan en zijn paardetram naar Goes, waar men tot medio augustus van dinsdag tot en met zaterdag tussen 10.30 en 17 uur van het nostalgische vervoermiddel gebruik kan maken. Van onze correspondent TERNEUZEN - Het aantal ge parkeerd staande auto's in Terneuzen dat niet is afgeslo ten of niet voldoende, ligt nog steeds ver boven het landelijk gemiddelde van negen pro cent. Gisteren zijn in het ka der van de zogenaamde actie „open auto" opnieuw controles door de gemeentepolitie van Terneuzen uitgevoerd. Een zestal agenten contro- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHllltllllllllllllllllllllllllllimilllllM Van onze correspondent ARNEMUIDEN - Drie leden van de vaste Kamercommis sie, die zich bezighoudt met het politieapparaat, gaan de minister van Justitie uitbrei ding van de rijkspolitie voor de gemeenten Domburg, Veere en Westerschouwen vragen. In Westerschouwen gaat het daarbij om een blijvende ver sterking van de politie, terwijl het in Veere en Domburg gaat om een jaarlijkse tijdelijke versterking gedurende de maanden juli en augustus. In een rapport van de rijks politie (opgesteld door majoor Van de Meeberg) is naar voren gebracht dat de korpsen in de kustgemeenten door de grote toeristenstroom erg onder druk staan. Schouwen bergt tijdens de zomermaanden 130.000 mensen terwijl er maar 30.000 mensen wonen. De burgemeesters van de genoemde plaatsen hebben het bestrijden van illegaal kam peren hoog op de prioriteiten lijst van politietaken staan. Overigens ziet het er naar uit dat het wild kamperen enorm is afgenomen. Uit een onderzoek, dat de rijkspolitie afgelopen zaterdag heeft gehouden, werd duide lijk dat in het wild nog 18 ten ten, caravans of campers hun kampement voor de nacht hebben opgeslagen. Vorig jaar rond deze tijd waren er dat nog honderden. Verschillende recreatieon dernemers langs de kust heb ben zogenaamde overloopter reinen in mogen richten. Va kantiegangers kunnen daar tijdelijk blijven in afwachting van een plaats op de gewone camping. Daardoor is het aan tal kampeerplaatsen (voor korte duur) enorm uitgebreid. Een van de belangrijkste rede nen voor het afnemen van wild kamperen. Desalniettemin is het drie CDA-Kamerleden (C. Hansche Evenhuis Van Essen, G. van Dam en V. van der Burg) naar aanleiding van het politierap port en een gisteren gemaakte rondvlucht duidelijk gewor den, dat de belasting van de rijkspolitie in de badplaatsen groot is. „En", zo zei Kamerlid Van der Burg, „wij gaan er van uit dat zeker deze minis ter onze vraag om meer poli tiemensen zal honoreren". Om hoeveel mensen het voor Westerschouwen, Dom burg en Veere gaat konden de Kamerleden niet zeggen. Die vraag wordt overgelaten aan de deskundigen. De mensen die tijdelijk de korpsen in Domburg en Veere gaan ver sterken worden gerecruteerd uit Den Haag en Dordrecht. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll leerde van 10.00 tot 12.00 uur in de binnenstand, Zuidpolder en enkele woonwijken in totaal 531 geparkeerd staande voer tuigen. Hiervan waren er 97 niet voldoende afgesloten. Dat is 17 procent. De hiernavolgende feiten werden geconstateerd: open portier 24, open ramen 42, een open koffer 30, terwijl er zelfs een auto werd aangetroffen waarop de sleutel in het con tact zat. Met deze auto kon men dus gewoon wegrijden. Verder werd geconstateerd dat in 29 van deze voertuigen waardevolle voorwerpen, zo als fotocamera's, verrekijkers enzovoorts, duidelijk zicht baar aanwezig waren. Zoals ook bij een vorige in de maand juni van dit jaar uitgevoerde controle, werder) ook nu weer geen proces verbalen afgege ven. Hoewel het percentage van niet voldoende afgesloten auto's in vergelijking met toen (22 procent) wel iets is gedaald, vindt een woordvoerder van de Terneuzense politie het nog steeds te hoog. Geadviseerd wordt daarom, ook bij warm weer, toch de ramen te sluiten. Bij een vorige week uitgevoer de controle te Vlissingen be droeg het percentage van niet afgesloten voertuigen 13,5 pro cent.

de Stem | 1983 | | pagina 11