Dorpsraad teleurgesteld over besluit van Oostburg VERDACHTE ZWIJGT IN ALLE TALEN Motief moord Vogelwaarde nog duister 4in1krant" ISTEM Folkloristische Dag IJzendijke trok toch nog 20.000 bezoekers „Ik blijf met hart en ziel doorgaan" DE STEM fertraging cheepvaart maal door ■Beveland Comité wil centrum Terneuzen versieren Tienersoos 4De Sluis' is geopend MAANDAG 18 JUL11983 Eenrichtingsverkeer Molenstraat BIJ VIERING VAN 400- JARIG BESTAAN Pol van de Vijver: Ondanks tropische temperaturen DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VAN ZEELAND T6 PAGINA ZEELAND 1 Vervolg van pagina 1 VOGELWAARDE - Hoewel de 17-jarige M.L. uit Vogelwaar de heeft bekend zijn dorpsgenote Angela Van een onzer verslaggevers jNSWEERT - De schepen gebruik maken van het aal door Zuid-Beveland ten de hele maand augus- rekening houden met ver als gevolgen van her- ■erkzaamheden aan de 'ddensluis te Hansweert en n de sluizen te Wemeldinge. .Van maandag 1 tot en met idag 5 augustus zal de isweertse middensluis tus- 7 en 19 uur voor de scheep- rtzijn gesloten. Het water- rkeer wordt dan via de -stsluis geleid, maar gezien kleinere schutcapaciteit deze sluis moet -volgens Scheepvaartdienst Ooster- «ue- op vertraging worden ekend. Oe middensluis en de oost- 1 te Wemeldinge worden Ktievelijk tussen maan- 7 en vrijdag 26 augustus teen maandag 29 augus- en vrijdag 2 september n 8 tot 17 uur) onder han- genomen. In deze tijd zal westsluis in gebruik zijn, ar schepen die langer zijn 110 meter kunnen in de ■ode dat de Oostsluis bui- bedrijf is, niet worden ge- 'urooezucwEsr Nederland Van onze correspondent IJZENDIJKE - De dorpsraad IJzendijke is zeer teleurgesteld in het college van B en W te Oostburg. Afgelopen week ontving de dorpsraad een brief van het college over de verkeerssitua ties in het dorp, met daarin uitermate summiere antwoor den. Dit schoot duidelijk in het verkeerde keelgat, vooral ge zien de enorme hoeveelheid werk die de dorpsraad aan dit onderwerp heeft besteed. „Wij delen U mede, dat een dergelijke afhandeling van een met zorg voorbereide zaak de dorpsraad teleurstelt en dit de motivatie tot actief functio neren zeker niet ten goede komt", aldus de IJzendijkse dorpsraad in een antwoord op het schrijven. In februari vond een hoor zitting plaats samen met het verkeersteam van de gemeen te Oostburg, over de verkeers situaties in IJzendijke. Dit team deed in de notulen enkele suggesties, maar daarvan is in de brief van het college niets meer terug te vinden. „Op diverse aangedragen aanbevelingen is beantwoor ding volledig achterwege ge bleven. Zonder enige weerleg ging van redenen c.q. argu mentatie", aldus de dorpsraad in zijn brief. „Anderszijds zijn nu, zonder enige vorm van overleg, maatregelen aange kondigd, die totaal afwijkend zijn van de geuite wensen tij dens de hoorzitting". Geen overleg De dorpsraad doelt hiermee op de gevaarlijke situatie rond de brandgang bij de rooms ka tholieke basisschool in de Ver lengde Molenstraat. Van één richtingsverkeer in deze straat werd voorheen op aanraden van het verkeersteam afgezien en een voorstel voor een ver brede trottoir en plaatsing van dertig kilometerborden werd door de aanwezigen geaccep teerd. Zonder enig overleg met de instanties, die de problema tiek hebben aangedragen, deelt men nu mede een één richtingsverkeer in te stellen in de Molenstraat tussen de Europastraat en de Hoog straat/W alstraat. „Wij plaatsen grote vraag tekens met de wenselijkheid van dit besluit en vragen ons af of dit zal bijdragen aan de ontlasting van de Verlengde Molenstraat, daar via de Trapstraat, die intensiever zal worden gebruikt, blijvend toe gang wordt verleend tot de Verlengde Molenstraat", stelt de dorpsraad boos. „Gezien de functie van de Molenstraat is éénrichtingsverkeer zeer dis cutabel". Tenslotte dringt de dorpsraad in de brief aan op overleg, teneinde deze proble matiek op te lossen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Als het aan het bestuur van het Terneu- zense Binnenstad Comité ligt, wordt volgend jaar bij de vie ring van het vierhonderdjarig bestaan van de Scheldestad (Prins Willem van Oranje ver leende op 23 april 1584 stads rechten) heel de binnenstad versierd met vlaggetjes en vis netten. Bloemenhandelaar Nico van Leeuwen van het Terneuzense Binnenstad Comité: „We zijn volop bezig met de voorberei dingen om bedrijven aan te schrijven die mogelijk lapjes stof over hebben, waarmee wij vlaggetjes kunnen maken. Een aantal dames is bereid gevon den om de vlaggetjes te naai en, maar er is nog niet genoeg stof om de binnenstad te kun nen versieren. Ook zijn we op zoek naar oude visnetten".Be- doeling is voorts, een poort te maken met daarin de tekst 'Terneuzen 400 jaar stad'. Na de zomervakantie wil men jongelui van zo'n 14 tot 18 jaar uitnodigen om mee te werken. „Als we dat voor el kaar kunnen krijgen, moeten we niet bang zijn dat deze jon gens, als alles versierd is, de boel zullen vernielen", aldus Va li Leeuwen. TERNEUZEN - Tienersoos 'De Sluis' aan de Terneuzense Dijkstraat is vrijdagavond feestelijk geopend. Vanaf het eerste moment waren zo'n dertig jongeren tussen de 13 en 16 jaar aanwezig. De bovenzaal van 'De Sluis' is ingericht als discotheek, ter wijl beneden een ontmoetings ruimte is gecreëerd, waar de jeugd kan lezen flipperen, ta feltennissen en een drankje of een hapje kan nuttigen. Ter gelegenheid van de ope ning stonden voor vrijdag avond twee wedstrijden op het programma. De flipper-strijd werd gewonnen door Honoré Geensen, terwijl bij het video- spel Frederic Eier met de eer ging strijken. Beide winnaars kregen een pen met inge bouwd klokje. In 'De Sluis' zal in het ver volg elke vrijdag een disco avond worden gehouden. In de vakantieperiode is de soos ook iedere dindsdag, woensdag en donderdag tussen 10 en 17 uur open. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De grote man achter de Folkloris tische Dag te IJzendijke, de plaatselijke dierenarts Pol van de Vijver, zal ook volgend jaar de organisa tie van dit grootst opge zette evenement op zich nemen. Aanvankelijk had hij laten weten dat het dit jaar 'de laatste keer' zou zijn en dat iemand an ders de veel tijd vergende organisatie maar op zich moest nemen. Van de Vijver is nu echter op dit besluit te ruggekomen. Reden: er bleek niemand bereid de taak van de dierendokter over te nemen. „En daar om heb ik maar besloten door te blijven gaan", al dus Van de Vijver. „Ik doe dit ook niet te gen mijn zin, maar echt met hart en ziel". Voor veel Ijzendijkenaren ver heugend nieuws, want een Folkloristische Dag zonder Pol van de Vijver is vrijwel ondenkbaar. Een smid voorziet een paard van nieuwe hoefijzers - foto wim kooyman Van onze correspondent IJZENDIJKE - Ondanks de welhaast tropische tempera turen, die meer tot strandbezoek uitnodigden, hebben za terdag toch nog 20.000 mensen hun weg gevonden naar IJzendijke voor de twaalfde editie van de Folkloristische Dag. Ruim 5000 minder dan vorig jaar en 10.000 minder dan twee jaar geleden, toen het 'stuk cultuur in feest- verpakking' - om met de woorden van Streekmu seum-voorzitter Pol van de Vijver te spreken - zijn tweede lustrum vierde. De nu al jaren gehan teerde formule bleek ook zaterdag weer garant te staan voor succes. Een op tocht met veel paarden en prachtig versierde sjezen opende het evenement, waarna de ingebruikne ming volgde van de IJzen dijkse molen. Molenaar Frans Weemaes uit St. Jansteen assisteerde bur gemeester C. Spijkerboer bij de openingshandeling, gevolgd door het zingen van een molenliedje door 'de schoolklas uit 1925'. Tijdens de officiële ope ning van de Folkloristische Dag bracht voorzitter Van de Vijver de doelstelling nog eens onder woorden: „Wij willen de mensen dichter bij de historie brengen en daarom blijft het feest altijd een ver lengstuk van het streek museum". Daarna werd het pro gramma afgewerkt met als traditioneel hoogtepunt het ringrijden, ditmaal ge wonnen door Leo de Vis ser. Het 'jonassen' zorgde weer voor de broodnodige hilariteit, terwijl ook de 'schoolklass anno 1925' en de klederdrachtenshow veel publiek trokken. Opvallend was het aan tal burgemeesters dat een kijkje kwam nemen. Naast de 'eigen' eerste burger Spijkerboer gaven ook C. Ockeloen (Terneuzen), W. Lockefeer (Aardenburg) en W. Dusarduyn (Sas van Gent) acte de presence, evenals oud-burgemeester Schipper van Oostburg en schepen Dauwe van het Belgische Eeklo. Na afloop verklaarde Pol van de Vijver deze twaalfde uitgave van de Folkloristische Dag 'zeer geslaagd' te vinden. „Mis schien wel de mooiste tot nu toe", aldus de IJzen dijkse dierenarts. „Velen brachten een korter bezoek dan vorig jaar en combi neerden dat met een tochtje naar het strand". Volgend jaar vindt de Folkloristische Dag plaats op zaterdag 21 juli. Ongenae zaterdag avond om het leven te hebben gebracht, wil hij het motief voor zijn daad niet onthullen. „De jongen zwijgt daarover in alle talen", Politiemensen brengen het stoffelijk overschot van het slachtoffer weg aldus gisteren adjudant A. de Clerq van de rijkspolitie, groep Hon- tenisse. Uit het onderzoek is tot nu toe gebleken dat L. - die overigens nooit eerder met de politie in aanraking is ge weest - de 69-jarige alleen wonende vrouw zaterdag avond rond zes uur om het leven heeft gebracht. Door de chaos die de poli tie aantrof in de tuin achter het huisje aan de Bosse- straat 31 is komen vast te staan dat aan de moord een vrij hevige worsteling moet zijn vooraf gegaan. „Onmid dellijk daarna heeft L. door wurging of verstikking itïh>. vroqiy Oqgenae (jjfl.Jjglj-te ven gébracht", verklaarde adjudant De Cletcj middag tijdens een door het bij het onderzoek betrokken recnerche-team gehouden persconfenrentie. Volgens de politie moet L. zijn zinnen toen nog goed bij elkaar hebben gehad, want in plaats van direct te ver dwijnen sleepte hij eerst het ontzielde lichaam het huis binnen en deponeerde het in de slaapkamer. Daarna ver trok de jongen, maar besloot enkele uren later - na een gesprek met een vriend - om zich aan te geven. De Clercq: „Hij heeft zijn vriend alles bekend en die heeft hem toen aangeraden de daad bij de politie op te biechten. Dat is later op de avond dan ook gebeurd". Onderzoek Na de bekentenis kwam in de nacht van zaterdag op zondag een grootscheeps on derzoek op gang, waar zowel de districts- als de techni sche recherche van de rijks politie als de officier van justitie bij waren betrokken. Hoewel L. enkele laden in het huis heeft opengetrok ken wordt er niets vermist, zodat de politie niet gelóóft dat roof of inbraak het mo tief voor de moord kan zijn geweest. Daarbij komt dat mevrouw Ongenae in Vogel waarde en omgeving bekend stond als een zeer sober le vende vrouw, die moest rond komen van haar AOW. „Verhalen over veel geld in een oude sok hebben nooit de ronde gedaan", aldus ad- j udant De Clercq. Geen sporen Ook een sexueel misdrijf wordt onwaarschijnlijk geacht, omdat op het li chaam van mevrouw Onge nae geen sporen zijn aange troffen die een dergelijke conclusie zouden rechtvaar digen. Dader en slachtoffer moeten elkaar - zoals in een kleine gemeenschap gebrui kelijk is - wel hebben ge kend, maar van nauwer contact zou geen sprake zijn geweest. Het is de politie dan ook vooralsnog een raadsel waarom L. zater dagavond naar het huis van de vrouw is toegegaan en wat hem tot zijn daad heeft gedreven. De jongen is inmiddels overgebracht naar het poli tiebureau te Hulst, waar hij voorlopig blijft ingesloten. Volgens adjudant De Clercq maakte hij tijdens zijn be kentenis „een geëmotioneer de, maar zeker geen over spannen indruk". Ook ver keerde hij zaterdagavond niet onder invloed van drank of drugs. Zowel de dader als het slachtoffer zijn geboren en getogen te Vo gelwaarde. Een rechercheur bezig met het verzamelen van be wijsmateriaal - foto's wim kooyman

de Stem | 1983 | | pagina 5