Beleid leidt tot verarming zonder uitzicht op beter Strauss herkozen als voorzitter CSU ra g&s JA AKKOORD OP CONFERENTIE IN MADRID MAN OMGEKOMEN BIJ EXPLOSIE Nieuwe wet in Polen beperkt vrijheden Vakbeweging vreest verdere afbraak werkgelegenheid Akkoord in hoofdlijnen Eiland in Kanaal te koop NEDERLAND PROFITEERT NIET VAN ECONOMISCH HERSTEL Russische dissident in gevangenis overleden Ramp Britse helicopter: 20 doden PAGINA 3 BUITENLANDSE PROGRAMMA'S DUITSLAND 1 DUITSLAND 2 dttdihhopmttmUrfailitr) Minima mep in de BTW-tarief Woedend Spiraal Het weer Minder warm Weer in Europa Zon en maan Hoogwater T49 iiaAMPAG 18 JUL11983 D!BT!M FINNEN-BUITENLAND5 17 PAGINA 3 LONDEN - Sinds deze week is in het rIu naai een onafhankelijk leengoed te koop, dat als uitvloeisel van de vero vering van Engeland door de Normandiërs in 1066 alleen trouw is ver- schuldigd aan de Britse troon, maar niet onder Brits bestuur of wet valt. Prijs ruim dertien mil joen gulden. Geen belas tingen, geen wetten, geen misdaad. Bevolking van zes zielen. Te bevragen bij een Londense make laar in onroerend goed. Het is het eiland Bre- chou dat ligt tussen de Kanaaleilanden Guern sey en Jersey. De eige naar en absoluut heerser is alleen verplicht ter versterking van de de fensie twee man met musketten naar het naastgelegen Sark te stu ren mocht dit ooit wor den aangevallen. Het eiland is 1.200 meter lang en 500 meter breed en telt een landhuis, vier kleine re woningen en wat schuren. If,,! onze redactie buitenland L'NCHEN - De minister- esident van de Westduitse |Staat Beieren, Franz Josef Ljuss, is zaterdag op het Lijcongres van de Christe- |k sociale Unie (CSU) in Lichen herkozen als partij- „rzitter. Daarbij hebben ket eerst ruim 100 afge- In de serie Film Noir pre senteert de ARD vanavond de beroemde film van Hen- ri-George Clouzot 'Quai des Orfèvres' (Unter falschem Verdacht) uit 1947. Maurice Martineau (Bernard Blier) wordt ervan verdacht uit ja loezie de filmproducent Brignon (Charles Dulin), een vriend van zijn vrouw Jen ny (Suzy Delair), vermoord I te hebben. Hij zelf denkt, dat Jenny de daderes is en dat bedrukt hem even zeer de scherpe verhoren van de politie. Omdat Maurice zijn vrouw Jenny ervan ver dacht een verhouding met Brignon te hebben, besloot hij daar een einde aan te maken. Maar toen hij op ze kere avond het huis van Brignon binnendrong, bleek deze al vermoord te zijn. [21.20] De gekochte dood fjtutat ..Êj n u düibtl virironhm 17/ vaardigden zich tegen Strauss uitgesproken. Van de 859 geldige stemmen kwamen er 662 toe aan Strauss, 163 afgevaardigden stemden tegen en 34 zagen lie ver een andere kandidaat als voorzitter. Het stemresultaat was het slechtste voor Strauss in zijn 22-jarige ambtsperiode als partijvoorzitter van de CSU. Hij kreeg maar 77.0 procent van de stemmen. Bij de ver kiezing van 1981 kreeg hij nog 96.7 procent van de geldige stemmen. Achtergrond van de onver wachte 'oorvijg' voor de CSU- voorzitter is een meningsver schil binnen de partij over Strauss* rol bij het verlenen van een miljardenkrediet aan de DDR. Verscheidene CSU- leden, onder wie parlements- afgevaardigden, beschuldig den Strauss ervan de partij 'ongeloofwaardig' te hebben gemaakt. De CSU heeft econo mische hulp aan de DDR altijd afhankelijk gemaakt van te genprestaties van Oost-Ber- lijn. Strauss trachtte in een bijna drie uur durende rede de kri tiek af te wenden. Hij ver klaarde dat men het krediet in groter politiek verband moet zien en zei dat de conservatie ve politiek daarmee niet wordt opgegeven. oop op meer stabiele etrekkingen neemt toe De science fiction-film van I Bertrand Ta vernier 'La I mort en directe' met Romyl Schneider in de hoofdrol I schetst een toekomst met I een samenleving, die tech nisch op het allerhoogste ni veau staat. Op alle proble-l men is een antwoord gevon-1 den. Mensen, die op jonge I leeftijd overlijden vormen een uitzondering. Alleen de| schrijfster Katherine Mor- tenhoe heeft te horen gekre gen dat ze nog maar kort tel leven heeft. Een televisie-1 producer ziet daar een pro-1 gramma in. Voor veel geld I verwerft hij de rechten vanl een uitzending, waarin WJI haar doen en laten gaat vol-1 gen. Van ome redactie buitenland WASHINGTON - Het akkoord dat oost en (rest op de conferentie over veiligheid en sa menwerking in Europa (CVSE) in Madrid heb- ien bereikt, heeft in diverse landen de hoop op [stabielere en constructieve betrekkingen' |\'S-president Reagan) tussen de supermach ten doen toenemen. concrete vooruitgang vergele ken met de in 1975 op de oor spronkelijke conferentie van Helsinki gedane beloften inza ke mensenrechten. Madrid was bijeengeroepen ter toetsing van de naleving van het slotakkoord van hel- sinki. De conferentie leverde enige verruiming van men- senrechtenbepalingen op. Zo werd ook de erkenning van het recht op de vorming van vrije vakbonden vastgelegd. Daarnaast verplichten oost en west zich samen te werken bij de bestrijding van terrorisme. Het akkoord voorziet in een aantal conferenties op des kundigenniveau over specifie ke onderwerpen om het in Helsinki begonnen proces te bevorderen, zoals een over .menselijke contacten', waar bij het gaat om zaken als emi gratie uit de Sowjet-Unie en gezinshereniging. De afspra ken over regelingen ten be hoeve van deze menselijke contacten zullen niet worden opgenomen in het slotakkoord van Madrid, zoals de vs wel hadden gewild. Er komt een verwijzing naar in een aan hangsel, maar de Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard dit samen en tegelijk met het hoofdddocument te publice ren. Dit compromis maakte het uiteindelijk bereiken van een akkoord mogelijk. De Westduitse minister Genscher van Buitenlandse Zaken zei in een reactie in het akkoord reden te zien voor vertrouwen in de verdere ont wikkeling van de betrekkin gen tussen oost en zei west. Een woordvoerder van Bui tenlandse Zaken liet weten, dat de Nederlandse regering 'buitengewoon verheugd' is over het akkoord. Volgens de regering opent de overeen stemming de weg naar de Europese ontwapeningsconfe rentie in Stockholm. Volgens de Amerikaan president vormt het koord een duidelijke liedragscode voor de 35 [staten die het CVSE-ak- [koord zijn overeengeko men. Hij maakte duidelijk dat de [i'erenigde Staten en hun bondgenoten erop zullen aan dringen dat alle 'normen' door lile landen worden geëerbie- Tw- 1 Overigens hebben rege- lingskringen in Washington faterdag het optimisme ge dempt van zijn delegatielei der. Max Kampeiman, op de CVSE-conferentie. Kampel- Iman zei dat het eerste grote (akkoord van de regering-Rea- tan met de Russen de kans op [ten topconferentie van de su- permogendheden naderbij |brengt. Maar woordvoerder Larry Speakes van het Witte [Huis zei over de kans op een pp: „Ik denk niet dat wij tover willen gaan. Zo een top poet goed worden voorbereid neen redelijke kans van sla- Mi hebben'. De conferentie in Madrid is le derde over veiligheid en sa- Jmenwerking in Europa in acht (aar. Het akkoord dat daaruit is voortgekomen .weerspiegelt [westerse waarden', zo zei fcampelman, maar andere [westelijke afgevaardigden spraken van bescheiden, doch lifap: mg EEN Boeing 727 van de Ameri kaanse luchtvaartmaatschap pij Delta is zondag boven Flo- 'ia gekaapt en gedwongen ar Cuba te vliegen. Volgens amerikaanse functionarissen iaie er minstens drie kapers. [Het toestel, dat op weg was »an Miami naar Tampa in Florida, heeft honderd passa giers en zeven bemanningsle den aan boord. TIJDENS laswerkzaamheden in zijn garage is een 43-jarige inwoner van maasbracht zaterdagmiddag om het leven geko men. Er ontstond een explosie waardoor de garage en het woonhuis plus de garage van een buurman vlam vatten. De vrouw en het enige kind van het slachtoffer bevonden zich op het moment van de ontploffing in de woonkamer. Zij bleven onge deerd. Over de juiste toedracht van het ongeluk staat nog niets vast. De politie vermoedt dat zich een gasontploffing heeft voorgedaan. - fotoanp Van onze redactie buitenland WARSCHAU - Een nieuwe wet die het Poolse parlement deze week gaat behandelen, maakt een eind aan veel vrij heden die in Polen zijn geïn troduceerd vóór het van kracht worden van de staat van beleg. Dat is zondag ver nomen uit bronnen van het parlement. De nieuwe wetgeving wordt officieel bestempeld als 'spe ciale regelingen gedurende de periode van het te boven ko men van de sociale en econo mische crisis'. Vorige week vrijdag hechtten drie parle mentaire commissies er tij dens een gezamenlijke verga dering hun goedkeuring aan. Bijzonderheden over de wet werden niet bekendgemaakt, kennelijk om kritiek van bui ten te voorkomen. Aanstaande donderdag zal het parlement zich moeten uitspreken, waar na president Jablonski bekend zal maken dat de staat van be leg vrijdag wordt opgeheven, aldus parlementaire bronnen. Volgens de wet staat er drie jaar gevangenisstraf op het lidmaatschap van verboden organisaties, zoals de vrije vakbond Solidariteit of stu denten- en kunstenaarsorga nisaties, die werden verboden toen op 13 december 1981 de staat van beleg in Polen van kracht werd. Ook zullen er zwaardere straffen staan op activiteit tegen de staat. Volgens westerse diploma ten versterkt de nieuwe wet de indruk dat er geen werkelijke liberalisatie komt in Polen na de opheffing van de staat van beleg en dat de premier, gene raal Jaruzelski, de greep van zijn regering op het land ver sterkt. Volgens de parlementaire bronnen zal donderdag am nestie worden aangekondigd voor alle 450 personen die zijn geïnterneerd krachtens de staat van beleg, op veertig personen na. Onder degenen die niet vrijkomen zijn zeven gevangen leiders van Solidari teit en vijf van de dissidente beweging KOR en vier van de nationalistische organisatie KPN. Door Pieter-Jan Dekkers I AANZIENLIJK vlotter dan I -erwacht is het kabinet- I Lubbers er in geslaagd de noofdlij nen van de begroting J '984 vast te leggen. Er wordt voor bijna 12 miljard 5 den omgebogen, een bedrag dat oor een groot deel moet worden op- I placht door ambtenaren, trekkers ;dn s°oiale uitkeringen, trendvol- uiti! en minimuimloners. Voor de ringstrekkers betekent dat een j ung van de koopkracht van 4 tot 5 IP ocent, de ambtenaren zullen min- I 5 tot 6 procent koopkracht "«ten inleveren. I b' u nu ^enkt dat het daarbij IS vergist zich schromelijk. Het Iheeft namelijk de opstelling I von j financiële dekkingsplan 1r Of begroting 1984 opgeschort 1™ medio augustus. Het overleg daarover zal naar 11 *aoht heel wat moeizamer ver- Oan de onderhandelingen van I omri r l?pen twee weken. Dat komt I fisrai kabinet nog een aantal trn "maatregelen moet bedenken I Srio ,e'e zaterdag genomen beslis- I w kunnen financieren. I tts" heeft Premier Lubbers een ex- I ultj^ei?malige aitkering in het voor- I geste'^ voor de allerlaagste I slech?en?-' de echte minima, die van Lort 00n inkomen of uitkering I latuz'en rond te komen. En ora- |dat bers nu al beloofd heeft dat 1% aXtraatie 'substantiëler' moet I van de eenmalige uitkeringen lüuri- 'aatste jaren, zal minister Kas moeten duiken. Verder heeft Lubbers een lasten verlichting voor het bedrijfsleven aangekondigd van zo'n anderhalf miljard gulden. De ondernemers krijgen dat waarschijnlijk in de vorm van een forse verlaging van de vennootschapsbelasting. Hoe dat allemaal betaald moet worden is nog de vraag. Er zijn wel enkele mogelijkheden in de belas ting-sfeer. Zo speelt minister Ru- ding met de gedachte de inflatie correctie slechts voor een deel door te voeren. Dat zou dan bovendien het inkomensplaatje wat rechttrek ken, omdat vooral de hogere inko mens van een volledig doorgevoerde correctie profiteren. Overigens zou dat slechts romme len in de marge zijn, want door de sterk gedaalde inflatie stelt die cor rectie ook weinig meer voor. Mis schien is dat ook wel de reden, dat uit de WD-hoek nauwelijks afwij zend op dat voorstel wordt gera- geerd. Dit in tegenstelling tot het verleden, toen elke ingreep in de in flatie-correctie op fel verzet van de WD stuitte. Een andere mogelijkheid is de tij delijke verhoging van de loon- en inkomstenbelasting permanent ma ken. Maar ook daarmee haalt Ru- ding te weinig binnen. Nu loopt staatssecretaris Koning (Financiën) toevallig al een tijdje rond met het plan één BTW-tarief in te voeren ter vervanging van het bestaande lage tarief van 4 procent en het hoge van 18 procent. Dal nieuwe tarief zou dan 12 tot 14 pro cent moeten gaan bedragen, afhan kelijk van wat Ruding aan extra middelen nodig heeft. Het gevolg van een dergelijke maatregel is wel dat de kosten van eerste levensbehoeften fors zullen stijgen, terwijl veel luxe goederen (als huizen, boten, auto's eet.) een stuk goedkoper worden. Omdat die luxe dingen door de sterk gedaalde koopkracht toch al minder in trek zijn, en mensen, ook al moeten ze van een uiterste minimum zien rond te komen toch moeten T>lij ven uitge ven voor die eerste levensbehoeften, zou een uniform BTW-tarief heel wat geld in de schatkist brengen. Formeel zal een dergelijke maat regel elke burger even hard treffen, zoals elke indirecte belasting dat beoogt. Maar feitelijk zouden de ho gere inkomens er extra van kunnen profiteren, omdat daar nog wel vol doende geld 'zit' voor de aanschaf van luxe goederen. Zeker als die een stuk goedkoper worden. Daarom zou het koopkracht plaatje door een uniform BTW-ta rief toch wat worden verstoord. Het kabinet kan dat in augustus wat rechtzetten, door bijvoorbeeld enke le sociale premies te verlagen. Die drukken naar verhouding het zwaarts op de midden- en lagere in komens. Die premies kunnen, zo stelt het kabinet, best wat lager, vooral om dat de WWV- en WAO-uitkeringen halverwege 1984 nog eens extra worden gekort. Er komt dan weer wat financiële ruimte voor de socia le fondsen, die deze gelden beheren. Die fondsen zijn het overigens beu, dat de sociale premies door het ka binet steeds 'oneigenlijk' worden gebruikt, namelijk als instrument voor inkomensvorming. Zoals trouwens ook de Sociaal- Economische Raad weer woedend op het kabinet is, omdat nu al is be paald dat de WWV- en WAO-uitke ringen per 1 juli opnieuw zullen moeten inleveren. En dat terwijl het kabinet nog een adviesaanvraag bij de SER heeft lopen over de toekomst van het sociaal verzekerings-stelsel. De voorgenomen korting maakt daar deel van uit. De regering zegt de SER tegemoet gekomen te zijn door de oorspronk- lijke ingangsdatum van 1 april op te schuiven naar 1 juli. Op die manier moet voorkomen worden, dat de korting al van kracht wordt nog voordat het advies van de SER goed en wel binnen is. Dat is natuurlijk een doekje voor het bloeden. Door die korting nu al vast te leggen maakt het weinig meer uit of de SER daar nog een ad vies over opstelt en zo ja, welk. Zo loopt dit kabinet voor de zoveelste keer dwars door de door de jaren gegroeide democrtatische overleg structuur heen. Terug naar de ombuigingen van 12 miljard. Het enorme, nauwelijks te beheersen begrotingstekort dwingt de regering tal van uitgaven nader te bezien. Dat gebeurde tot nu toe met enkele miljarden guldens per jaar, met als resultaat dat het tekort groter is gegroeid dan ooit te voren. Via één grote klap in 1984 probeert het kabinet die opgaande lijn om te buigen. Daar is moed voor nodig en dat kan het kabinet dan ook niet ontzegd worden. Gevreesd moet echter worden dat die klap te laat komt. Juist op het moment dat de internationale eco nomie weer tekenen van opleving vertoont komt het kabinet met een dermate zware ingreep, dat daar een verlammende werking van zal uitgaan op een mogelijk herstel van de Nederlandse economie. Zowel de commissie van economi sche deskundigen van de regering als de OESO voorspellen dat te drastische bezuinigingen de positie ve gevolgen van een lichte economi sche opleving weer helemaal onge daan zal maken. De economie blijft dus in een neerwaarste spiraal. Want door de forse koopkrachtda ling over de hele linie worden de af zetmogelijkheden van de onderne mers nog kleiner. Met als gevolg nog meer werklozen en minder inkom sten voor de staat, omdat de belas ting-opbrengsten zullen teruglopen. Zo worden de ombuigingen teniet gedaan, vooral ook omdat het aantal WW-trekkers steeds groter wordt. Het kabinet voert aan dat het grote overschot op de betalingsba lans komt doordat er te weinig in vesteringsgoederen worden inge voerd. Die conclusie is juist. Maar de nu aangekondigde maatregelen zullen niet zorgen voor een grotere binnenlandse afzet. Want dat Is een eerste voorwaarde voor onderne mers, willen ze gaan investeren. De rente kan nog zo laag zijn, de fiscale druk een stuk lichter, de loonkosten lager, als er geen afnemers zijn gaat een ondernemer niet investeren in nieuwe of meer producten. Het is dus zaak die binnenlandse afzet niet te ver te laten inzakken. Dat gebeurt nu door degenen, die van de overheid 'verdienen', fors te korten, terwijl tegelijkertijd de loonmatiging in de particuliere sec tor doorgaat. Dat kan een overheid niet ongestraft laten voortduren. De afstand tussen de uitkeringen en de loontrekkers blijft even 'gering' zo dat we bij doorgaande loonmatiging en kortingen op de uitkeringen met z'n allen wel een stuk armer wor den, maar zonder dat het de econo mie weer tot leven brengt. j» MOSKOU (RTR) - Viktor To- masjinski, de eerste man die de Russische geheime politie (KGB) voor de rechter daagde, is afgelopen maandag in de gevangenis overleden aan longontsteking. Zijn vrouw had vrijdag be richt gekregen dat Tomasjink- si was overleden, zo hebben vrienden van de dissident za terdag gezegd. De 37-jarige Tomasjinski werd in december 1981 gear resteerd toen hij in een recht bank in Moskou verscheen om van de KGB een schadever goeding te eisen van 13.400 roebel. Hij verklaarde dat de KGB zich niet had gehouden aan de belofte hem naar de Verenigde Staten te laten emi greren. Hij eiste schadever goeding voor het inkomen dat hij anders in de Verenigde Staten zou hebben verdiend. Tomasjinski werd wegens parasiteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Na afloop van Zijn straftijd werd hij echter gevangen gehouden. Zijn vrouw verklaarde in mei dat hij opnieuw terecht zou moeten staan, nu voor het dis tribueren van anti-Russische pamfletten. Van onze correspondent LONDEN - Er zijn geen bui tenlanders onder de twintig dode passagiers van het Si korsky S61-hefschroefvlieg- tuig Oscar November van Bri tish Airways, dat zaterdag middag in een dichte mist in zee gstort en gezonken is op iets meer dan drie kilometer afstand het voornaamste eiland van de Engelse Scilly- archipel. Terwijl zondag diverse po gingen gedaan werden om het wrak te lichten meldde de Britse luchtvaartmaatschap pij, dat acht van de slachtof fers kinderen waren. Van de twee Engelse gezin nen zijn zowel beide ouders als hun kinderen dööd." Eén twaalfjarige jongen, die gered werd, heeft geen,. .vader of moeder meer. Zijn oudere broer en zus zijn eveneens om gekomen. ANP/KNMI t»-7 13.00 Nadat in de nacht van zondag op'maan dag een onweersgebied via ons land naar het noordoosten is weggetrokken stroomt koelere lucht ons land binnen. Hierin komen wolkenvelden voor die echter niet zo groot zijn dat de zon er de hele dag achter schuil gaat. Wel kan in de vroege ochtend op enkele plaatsen als restant van de buien nog wat licht re gen vallen Maar dit verdwijnt in de loop van de ochtend. De temperatuur loopt dan op tot vijfentwintig graden. Vlak aan zee blijft het een graad of vijf kouder. Toch zal het nog steeds goed strand weer zijn. De temperatuur van het zee water ligt rond de twintig graden. Amsterdam Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfurt Geneve Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis VANDAAG Zon op Zon onder Maan op Maan onder MORGEN Zon op Zon onder Maan op Maan onder VANDAAG Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge MORGEN Bergen op Zoom Hansweert Terneuzen Vlissingen Wemeldinge zwaar bew 32 gr. niet ontvangen half bew 30 gr. onbewolkt 30 gr. onweer 30 gr. zwaar bew. 30 gr. zwaar bew 34 gr. licht bew. 32 gr. onbewolkt 21 gr. onbewolkt 31 gr. onbewolkt 31 gr. onbewolkt 20 gr. half bew. 25 gr. licht bew. 30 gr licht bew. 29 gr. zwaar bew. 32 gr. half bew. 30 gr onbewolkt 32 gr. onbewolkt 33 gr onbewolkt 29 gr. onbewolkt 31 gr. onbewolkt 28 gr. zwaar bew 21 gr. licht bew 28 gr. niet ontvangen niet ontvangen licht bew. 23 gr. onbewolkt 31 gr half bew. 32 gr niet ontvangen niet ontvangen onbewolkt 25 gr. onbewolkt 29 gr. niet ontvangen onbewolkt 32 gr. 05.41 21.51 15.41 01.26 05.42 21.50 17.05 01.46 10.56 en 23.25 10.11 en 22 41 09.40 en 22.07 0$.15 en 21.44 10.47 en 23.11 en 12.06 111.18 en 23.21 10.52 en 23.21 10.25 en 22.57 11.54 en De werkgeversorgansatie VNO vindt dat het kabinet eindelijk op de goede weg is: „Voor het eerst sinds jaren lijkt een niet ver der oplopen van de colectieve lastendruk en van het financie ringstekort binnen bereik." Het VNO is echter teleurge steld over het feit dat het ka binet „kennelijk wil beknibbe len op de toegezende lasten verlichting van 2 miljard voor 1984." Het zal het kabinet aan die toezegging houden en aan dringen op extra overheidsin vesteringen. De FNV noemt de bezuini gingsplannen „veel te fors en onaanvaardbaar". De grootste vakcentrale vreest dat bezuni- gingen van een dergelijke om vang een averechts effect zul len hebben op de werkgele genheid. „Te vrezen valt dat er nog eens vele tienduizenden werklozen bij zullen komen." Die vrees sprak ook uit de reactie van de vice-voorzitter van het CNV, Hofstede. „Het totaal bedrag aan bezuinigin gen is vers twee. Veel, belang rijker is waar de bezuinigin- Vervolg van pagina 1 gen vallen. Ze mogen hoe dan ook niet leiden tot verder ver lies van arbeidsplaatsen. Er is al te 'vfeel werkgelegenheid verloren gegaan." De plaatsvervangend frac tieleider van de PvdA, Wim Meijer, meent dat de aange kondigde bezuinigingen haaks staan op wat nodig is om de economie en de werkgelegen heid uit het slop te halen. „Uit keringstrekkers en ambtena ren zullen op een onrechtvaar dige wijze de rekening van de economische crisis gaan beta len. Het niet eerlijk verdelen van de bezuinigingen zal ont moedigend werken op de lust tot arbeidstijdverkorting en herverdeling van werk." Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Het akkoord dat het kabinet-Lubbers zaterdag bereikte ziet er in hoofdlijnen als volgt uit: per 1 januari 3,5% korting op het minimumloon, de uit keringen (niet de kinderbij slag en de ziektewet), de sala rissen van ambtenaren en trendvolgers: ƒ4 miljard; daarmee vervalt, zo is de be doeling, de eerder aangekon digde kortintg van 2 per 1 oktover a. s.; per 1 juli specifieke kortin gen op de bovenminimale WAO-en WWV-uitkeringen. De WAO van 80 nu naar 70 van het laatstverdiende loon; de WWV van 75 nu naar 70 van het laatstverdiende loon: 1,9 miljard; aanvullende kortingen op de salarissen van ambtena ren: 0,5 miljard; bezuinigingen op de depar tementen:/ 2,8 miljard; bezuinigingen in de sector volksgezondheidƒ1,2 miljard; bij ziekte langer dan drie maanden geen opbouw van vakantierechten in de ziekte wet:/ 0,4 miljard; minder, ambtenaren, vooral bij provincies en gemeen ten:/ 0,2 miljard life a 2miljard lastenver- Vervolg van pagina 1 lichting voor het bedrijfsle ven; de helft in de vorm van verlaging van arbeidskosten (verschuiving van werkgever spremie naar werknemers), de helft in belastingverlichting (vennootschapsbelasting van 48 naar 42 pro mille). Na de vakantie, ongeveer half augustus, zal het kabinet, aan de hand van de meest re cente rekensommen, besluiten over het belastingplan (moge lijkheden: hogere BTW, geen of slechts ten dele teruggave van inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting, handhaving van tijdelijke be lastingverhoging die geldt sinds 1 april). Het kabinet zal zich dan ook buigen over het zogenoemde 'inkomens plaatje', dat er volgens pre mier Lubbers in elk geval an ders uit zal komen te zien dan het plaatje van dit jaar, waar in, de lagere inkomens aan zienlijk meer moesten inleve ren dan de hogere en hoogste inkomens.

de Stem | 1983 | | pagina 3