Nijboer wint dertig kilometer >leiding sterker. ligueras wint fn Stuttgart KM»? AAG! T egenvallende prestaties bij z wemtitelstrij d Lendl niet hard aangepakt ir aangeboden 55 Nederland gaat niet af tegen Cuba Roeititels voor spek en bonen 26-3487 of 2273 LaANDAG 18 JUL11983 T12 PAGINA SPORT 4 >or geld 076-140743 Bakker K.L. ng rs jes Vrachtjesservic akantie niet bederven darmproblemen, ntosorbine/n mee. Amsterdams oernooi voor Wiersma Managementtraining» irten in september Tweede plaats voor Minneboo HAPPEN BILTH0V men met een extra korting- een in de maand juli. jaarom nu nog even langs bel voor de dichtstbijzijnde vestiging: 030- 61.18.4d- ■Ja"' finale IWÏImt,raj/Mike I I, .^«dubbebpel: Bunge/Pfaff g^aruga-Osses/Rapcinir-Longo Visum voor Zuidafrikaanse tennisspelers Kees van de Yen wint motorcross Buckingham dichtbij polshoog- springrecord Schaakfestival 500.-, 1 e hyp. 7.5%, ook 2e hi! irandverz. duurder? Door over j eft u een grote verlaging. 1 reda. Ook hypotheken en verzekJ 76% korting (intermediair). 1 Autoverzekering zeer concurrerend tarielj Inl. tel. 01804-13758. geld ig. As- Cen- 3reda, diair. i. Incl, 195,- 076- ift. éta- m.g.v. ceuken, jergng. 5r ook etage 4630. BV. la 076- Chas- 076- 6-3185. verhuiz.e.d. 076-1355151 STUDENTE zoekt kamel Breda. Tel. 04959-1544 1 WOONRUIMTE~meTsp0( te huur gevraagd voor g zin met 5 personen' O'hout of omgev 01620-53553. DORDRECHT (ANP) - Ge rard Nijboer heeft niet vol doende aan dertig kilome ter. Nadat de Europese ma rathonkampioen zaterdag In Dordrecht de jaarlijkse reslandenwedstrijd over die afstand had gewonnen, zette hij de training 's middags in de brandende zon voort. Vier weken voor de ma rathon om het wereldkam pioenschap in Helsinki slaagde Nijboer in 1 uur 32 minuten en 29 seconden voor de laatste test. De als derde eindigende Rudi Ver riet legde eveneens met goed gevolg zijn examen af. Na Nijboer en Cor Lambregts werd Verriet als derde loper aangewezen voor de mara thon in Helsinki. Ook de van een voetblessure herstelde Carla Beurskens verzekerde zich van een startbewijs. Bijna zo overtuigend als Nijboer, zegevierde zij in een 25-kilometerloop (1.28.16). De landen wedstrijd leverde een overwinning op voor Italië. Halverwege de wegens de verwachte hitte in de och tenduren verwerkte wed strijd plaatste Nijboer een dubbele demarrage, die zijn medekoplopers, de West duitser Ralf Salzmann en Cor Lambregts te machtig was. Dit trio had zich al na zes kilometer gevormd, na dat een vroege vluchter, de Zwitser Werner Meier, door het loperspeloton was opge slokt. Eenmaal voorop, bleek hoe hard de tikken van Nijboer waren aange komen. Lambregts (pijnlijke bo venbenen) en Salzmann staakten de race, waardoor een voorzichtig begonnen groepje met Verriet voor ereprijzen in aanmerking kwam. In de eindsprint griste de Westduitser Eber- hard Weyel de tweede plaats net voor de Nijmeeg se atleet weg. Voor aanvang van de Dordtse test was Verriet een belangrijke con current kwijtgeraakt. Jacques Valentin, ook kandidaat voor 'Helsinki', trok zich terug. In een te laat stadium zou zijn vast gesteld dat het resultaat in Dordrecht selectiecriterium zou zijn en bovendien was de Westlander van mening dat de uitslag van een der tig-kilometerloop lang niet alles over de verhoudingen op de marathon zegt. Ver riet en Valentin hadden in zeer uiteenlopende omstan digheden vrijwel dezelfde tijd (2.13.48 om 2.13.51) gelo pen. Verriet, student medi cijnen en druk bezig met tijd opslokkende co-schap- pen, had laten weten na zijn onder gunstige condities ge lopen toptijd niet meer tot een testmarathon bereid te zijn. De uitslagen zijn: landenwedstrijd: 1. Italië; 2. Nederland; 3. West-Duits- land; 4. Frankrijk; 5. Zwitserland; 6. België. Individueel: 1. Gerard Nijboer (Ned) 30 km in 1 uur 32 min 29 sec; 2. Eber- hard Weyel (WD1) 1.34,40; 3. Rudy Verriet (Ned) 1.34,43; 4. Bernard Fau- re (Fra) 1.34,49; 5. Osvaldo Fautine (Ita) 1.35,04 6. Ronny Agten (Bel) 1.35,46; 7 Giuseppe Moretti (Ita) 1 35,48; 8 Arturo Jacona (Ita) 1.36,12; 9. Jacques Lefranc (Fra) 1.36,26; 10. Jür- gen Dachert (WD1) 1.36,42; 17. Peter Rusman (Ned) 1.39,18; 18. Barry Kneppers (Ned) 1.39,18; 23. Gerrit van Essen (Ned) 1.40,32; 25. Wim Zegers (Ned) 1.40,49; 28. Leon Wijers (Ned) 1.41,49; 31. Max van Wersch (Ned) 1 42,43; 35. Harry Driessen 1.45,00; 36. Roelof Veld (Ned) 1 46,07. Dames: 1. Carla Beurskens (Ned) 25 km in 1.28,16; 2. Alba Milana (Ita) 1.29,16; 3. Heidi Hutterer (WD1) 1.31,26; 4. Rita Marchisio (Ita) 1.31,42; 5. Laura Fogli (Ita) 1.32,24; 6. Magda Ilads (Bel) 1.32,44, 11. Eefje van Wissen (Ned) 1.35,34 21. Gerda Timmermans (Ned) 1.41,14. Prost wint Molest val i: grote 375,- 03-3343 CARAVAN te huur 6 per vanaf 30 juli voor 25( per week, staande cam Ponderosa. Ulicote Chaam tel. 076-14281 b.g.g. 076-138838. VAKANTIEHUIS te huti omg. Harderwijk Vriji woning met 4 sl.k., zit keuken, douche Te bev tel. 03410-13388. ■j'XïiTTtw. n helpt tegen darmstoornissen als gevolg van verandering van 'oedselen klimaat. Product Manager Nima-A Marketing Manager De Professionele Verkoper Verkoopleider Prakticum Sociale Vaardig heden Prakticum Leidinggeven Prakticum Leidinggeven in Ziekenhuizen en Instelling^ AMSTERDAM - Harm Wiers zaterdagavond door de 3ussische- en Werelddam- md uitgeroepen tot wereld- impioen. De Friese groot- Heester behaalde in de inter- utionale achtkamp in Am- rdam achttien punten en leef zijn naaste belager jeugdwereldkampioen Wadim Wirny één punt voor. Rob fiere en Anatoli Gantwarg Ïden beslag op de gedeelde de plaats. De in Nederlandse ogen nog leeds wereldkampioen zijnde annes van der Wal sloot het miooi af met een nederlaag ■gen de Afrikaan Kouassi, de nige speler die de Nederlan- ér in dit toernooi twee keer «rsloeg. Alle compromissen ten spijt, lij de slotceremonie werd dui- tlijk dat volgend voorjaar zh een tweekamp om de we- ddtitel tussen Wiersma en limy zal worden gehouden, tecies zoals de Russen altijd ebben gewild. Wel houdt Nederland vast an de in oktober/november te rganiseren tweekamp tussen 'an der Wal (als titelhouder) Wiersma (als uitdager), 'iteindelijk zal het congres an de Werelddambond vol- ind jaar beslissen wie nu «rkelijk wereldkampioen is (was. ■'>1 Mlsligen zijn: Veertiende en laatste pide Gantwarg (Sov) - Clerc (Ned) 1-1 wakin (Sov) - Wiersma (Ned) 1-1 J«assi (Ivo) - Van der Wal (Ned) 2-0 P»y (Sov) -Kaplan (Sov) 1-1. peindstand is: 1. Wiersma 18 punten 2. Pimy 17 3. Clerc 16 4. Gantwarg 16 5. Fjakin 13 6, Kouassi 13 7. Kaplan 12 8. ■nier Wal 7. SILVERSTONE (ANP) - De Fransman Alain Prost heeft zaterdag voor ongeveer 100.000 toeschouwers op het circuit van Silverstone voor de derde maal dit sei zoen een Grand Prix voor het wereldkampioenschap formule I gewonnen. Met zijn Turbo Renault breidde hij zijn voorsprong in de stand voor de wereldtitel daardoor uit tot zes punten op de Braziliaan Nelson Piquet, die met een Brabham in de race om de Grote Prijs van Groot-Brittannië tweede werd. Er staan nog zes races op het programma. Het was in feite in de moor dende hitte een turbofestival. Pas op de zesde plaats eindig de de eerste coureur, die niet beschikte over een turbowa- gen: de Oostenrijker Niki Lauda met zijn McLaren. Het was de eerste keer sinds 1927 dat een Fransman de Grote Prijs van Groot-Brittannië won. SINGEN - Wereldkampioen Gaby Minneboo is zondag tij dens een wedstrijd voor ama teurstayers in Singen (WD1) tweede geworden achter de Westduitser Gerald Schütz. De sterkste twee amateur- stayers van West-Duitsland, Nederland en Zwitserland ontmoetten elkaar op de baan van Singen in een landenwed strijd. Het wereldkampioe nenduo Mathe Pronk/Gaby Minneboo werd winnaar met 25 punten voor West-Duits land (24) en Zwitserland (14). In het persoonlijke klasse ment eindigden Gerald Schütz en Gaby Minneboo gelijk op de eerste plaats. De uitslag van de laatste manche, waarin de Westduitser voor Minneboo eindigde, was beslissend bij de plaatsing voor de individuele rangschikking. Van onze sportredactie SART - De Spanjaard Jose Higueras heeft zondag bij temperatuur van 45 graden de finale herenenkelspel van het ""istoernooi in Stuttgart gewonnen. >ostzegel aan: IBW - iven en waar u uw hele leven van gaat pi irofiteij higueras, deze week actief strijd om de open Neder- titels in Hilversum de Spaanse gravelspe- W als eerste is geplaatst), uur en acht minuten '6 om de Zwitser Heinz ®mardt met 6-1 6-1 7-6 te Ook Günthardt t overigens naar het idkhuisje toe. IH'gueras stond zaterdag drie uur op de baan om ®aie Amerikaan Brian «cher er uiteindelijk onder 'ïf'Jgen met 6-3 6-7 7-5. günthardt had het in de ,,f [males aanzienlijk ge- »i, j er omdat de Nieuw- ander Chris Lewis zich bij ■tend l-i met een schouder- moest terugtrekken. Zweedse Baastad was ^ierenenkelspel een onderonsje. Mats Wi tt 4 j geen enkele moeite '«iders Jarryd: 6-1 6-2. De J^duurde slechts drie [Set was een van de gemak- Jfae finales, die ik ooit MaU,28.85per«eek\ deeUt'VSO.-P^ d", aldus de 18-ja- Gander. ^"Tomas Smid (Tsj) 4-6 6-3 I: finale herendubbelspel el Slo2iY/T 'VUKe ®aueriJn<^a/Vst) 50,- Ijk vu/uans Simonsson (Zwe) I* Tarïvw ^c,amesenltel8PeICathe- $-4 7.5 1 Laura Array a (Pe- IV'^aan Furente Rocchi Wfni sate'liettoernooi in r,5ter gewonnen. 1 m de finale met 7-6, tel n Amerikaan Dany feu,..® debreak in de eerste LJ7"2- In de finale van Isna gingen de Ne- nd«s Frits Don en Ro bert Jan Bierens met 1-6, 6-4, 2-6 ten onder tegen de Chileen Alessandro Fillol en de Argen tijn Andres Molina. Martin Koek bracht het A- toernooi van Shot in Zeist op zijn naam. Hij won in de eind strijd met 1-6, 6-3, 6-1 van B- speler Maarten Koopman, die in de tweede ronde met 7-5,6-3 van Louk Sanders had gewon nen. Alice Lembeck won in de fi nale van het damestoernooi met 6-1,6-1 van Karin Moos. De vier spelers, die zich via het kwalificatietoernooi een toegangsbewijs verschaften voor het hoofdtoernooi om de open Nederlandse tennistitels in Hilversum, zijn: de West duitser Rolf Gehring, de Noor Martin Ronneberg, de Ameri kaan Rory Chappell en de Spanjaard Roberto Viscaino. De laatst overgebleven Ne derlander in het kwalificatie toernooi, Frank Lapré, verloor in drie sets van Chappell. Huub van Boeckel, die een wild card kreeg, speelt van daag (maandag) in de eerste ronde tegen de Westduitser Andreas Maurer. De Argentijn Guillermo Vi las heeft zaterdag in het toer nooi te Chestnut Hill een ver rassende nederlaag geleden tegen Diego Perez uit Uru guay. Vilas won nog wel de eerste set (6-4), maar moest daarna zijn meerdere erken nen in Perez: 1-6 2-6. De Amerikaan Eddie Dibbs hield het tegen zijn jongere landgenoot Jimmy Arias na twee sets voor gezien. Dibbs had een set gewonnen (6-4) en één verloren (5-7). Dibbs be sloot vanwege de hitte en de hoge vochtigheid niet verder te spelen. Prost reed in de beginfase geduldig achter zijn landgeno ten Patrick Tambay (met een nieuwe Ferrari) en René Ar- noux (Renault), die de beste trainingstijd had laten af drukken. Toen de banden van de wagens van de leiders hun grip op het gloeiend hete weg dek begonnen te verliezen nam Prost de kop over. In de 31e ronde moest Prost de eer ste plaats tijdelijk afstaan aan Piquet wegens een pitsstop om bij te tanken en banden te ver wisselen. Overigens had de Braziliaanse ex-wereldkam pioen een keer een stop, die slechts 12,26 seconden duurde. En passant nam Prost in zijn hernieuwde jacht naar de koppositie in de 32e ronde het baanrecord mee met een tijd van 1.14,212. Het oude record stond met 1.14,000 sinds 1979 op naam van de Zwitser Clay Re- gazzoni. „Alles ging naar wens", al dus Prost later, „de banden waren fantastisch en de wa gen gedroeg zich perfect on danks de warme omstandig heden". Even sloeg de schrik Prost nog om het hart toen bleek dat Ken Tyrrell protest indiende omdat de teams van Renault en Ferrari volgens hem de regels hadden overtre den. Tyrrell had geconstateerd dat bij de wagens van Renault en Ferrari water aan de brandstof werd toegevoegd om zo door de verkoelende invloed meer kracht te ontwikkelen. De jury wees het protest later op de avond echter af. Tyrrell besloot daarop de zaak aan hanging te maken bij de Inter nationale Automobiel Sport Federatie. De uitslag van de race om de Grote Prijs van Groot-Brittannië over 67 ronden (316,15 km) is: 1. Alain Prost (Fra) Re nault, 1.24.39,780 (gemiddelde snelheid 224,04 km/uur), 2. Nelson Piquet (Bra) Brabham 1.24.58,941, 3. Patrick Tambay (Fra) Ferrari 1.25.06,026, 4. Nigel Mansell (GBr) Lotus 1.25.18,732, 5. René Arnoux (Fra) Renault 1.25.38,654, 6. Niki Lauda (Oos) McLaren op een ronde, 7. Mauro Baldi (Ita) Alfa Romeo op een ronde, 8. Andrea de Cesaris (Ita) Alfa Romeo op een ronde, 9. John Watson (GBr) McLa ren op een ronde, 10. Jean-Pierre Jarier (Fra) Ligier op twee ronden, 11. Keke Rosberg (Fin) Williams op twee ronden, 12. Jacques Laffite (Fra) Williams op twee ronden, 13. Michele Alboreto (Ita) Tyrrell op twee ronden, 14. Danny Sulli van (VSt) Tyrrell op twee ronden, 15. Thierry Boutsen (Bel) Arrows op twee ronden, 16. Roberto Guerrero (Col) Theo dore op drie ronden, 17. Marc Surer (Zwi) Arrows op drie ronden. Stand voor het wereldkampioenschap: 1. Alain Prost (Fra) 39 punten, 2. Nelson Pi quet (Bra) 33,3. Patrick Tambay (Fra) 31, 4. Keke Rosberg (Fin) 25, 5. René Arnoux (Fra) 19, 6. John Watson (Ier) 16, 7. Eddie Cheever (VSt) 14, 8. Niki Lauda (Oos) 11, 9. Jacques Laffite (Fra) 10, 10. Michele Alboreto (Ita) 9, 11. Marc Surer (Zwi) 4, 12. Nigel Mansell (GBr) 4,13. Danny Sul livan (VSt) 2, 14. Johnny Cecotto (Ven) 1 en Mauro Baldi (Ita) 1. Van onze sportredactie DEN HAAG - De Zuidafri kaanse tennisspelers Freddie Sauer en Mike Myburg krij gen een visum van het minis terie van Buitenlandse Zaken. Daardoor zijn zij in staat deel te nemen aan het toernooi om de open Nederlandse kam pioenschappen, dat maandag in Hilversum begint. Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken deelde zaterdag mee, dat een uitzondering wordt gemaakt in het geval van Sauer/Myburg, omdat „het toernooi in Hilversum deeluit- maakt van een internationaal circuit met een puntentelling voor de wereldranglijst en omdat het een Grand-Prixsta- tus heeft". Voor de TT in As sen werden op dezelfde gron den visa toegestaan aan Zuid afrikaanse deelnemers. PRAAG - De regering van Tsjecho-Slowakije heeft bij de straffen van top-tennisser Ivan Lendl de kool en de geit gespaard. De regering in Praag had Lendl verboden uit te komen in de Zuidafrikaanse Bantoestan Bophutatswana in een demonstratietoernooi met onder andere Jimmy Connors. De media hebben ook weinig aandacht besteed aan de straf fen. De televisie heeft vrijdag avond een keer meegedeeld dat Lendl geschorst is voor een periode van twee maanden voor het toernooi om de Davis- beker en dat hij schriftelijk uitleg zal moeten geven voor zijn handelwijze die duidelijk in strijd is met de politiek van zijn vaderland. De radio meldde het feit in zijn laatste sportmededelingen op vrijdag, niet in de gewoon lijk intensiever beluisterde uitzendingen vroeger op de dag. De straf van Lendl bete kent dat hij niet zal kunnen uitkomen in de wedstrijd voor de Davis-beker tegen de Sov jet Unie, waarbij ook zonder Lendl op winst mag worden gerekend. Tsjecho-Slowakije voor komt daarmee tevens een wei gering van de Sovjet-spelers uit te komen tegen een man, die getennist heeft in het land van de apartheid. De hoogte van de boete, die hem is opge legd, werd niet vermeld. Aan genomen mag worden dat de boete aanzienlijk beneden het bedrag van 880.000 gulden ligt dat Lendl na zijn nederlaag tegen Connors in de strijd om de eerste plaats heeft opge streken in Zuid-Afrika. „Praag" wil kennelijk geen maatregelen nemen die de kip van de gouden eieren tegen de veren in strijkt. Lendl draagt namelijk nog steeds trouw twintig procent van zijn in komsten, in dollars, af aan de regering. In officiële toernooi en alleen incasseerde Lendl in ANTWERPEN - Voor de eer ste keer tijdens een wedstrijd in het toernooi om de intercon tinentale honkbalbeker werd de Cubaanse coach Juan Pine da gedwongen een werper te wisselen, omdat deze niet was opgewassen tegen de slagploeg van de tegenstander. Zoiets zou verwacht mogen worden in een wedstrijd tegen een an dere wereldtopper. De tegenstander van zon dagmorgen was het toch niet op wereldniveau acterende Nederland. In de zevende slag beurt mocht Anselmo Marti nez al weer vertrekken, nadat hij slechts vijf Nederlandse slagmensen tegenover zich had gehad. Die vijf man had den de voorsprong verkleind tot 17-5 en de honken doen volstromen. Even dreigde Cuba de zaak niet te kunnen afmaken in ze ven innings, omdat één goede klap het verschil had kunnen terugbrengen tot onder de tien punten. Nederland wilde na tuurlijk graag nog een extra rondje spelen tegen de sterkste ploeg ter wereld. Dat lukte bijna. Horeman en Hickinson scoorden op een klap van Bill Groot en Neder land zou kansen op meer pun ten hebben gekregen, als coach Cees Herkemij Charles Urba- nus had tegengehouden bij het derde honk. Herkemij deed dat echter niet, omdat hij het achtste punt wilde forceren. Urbanus ging dus door en sneuvelde op de thuisolaat. 1982 meer dan twee miljoen dollar, ruim 5,5 miljoen gul den. De dollars, die dank zij hem naar Praag vloeiden, wa ren talrijker dan het totale be drag dat Tsjecho-Slowakije verwierf door bijvoorbeeld de export van zijn auto-industrie naar het Westen. Lendl heeft bovendien het uitzonderlijke voorrecht dat hij toestemming heeft gekre gen het gehele jaar in het bui tenland te verblijven. Lendl wordt de hand boven het hoofd gehouden door het staatshoofd Lubomir Strougal, die Lendl beschouwt als een van de weinigen, die prestaties levert in een tak van sport waarin Tsjecho-Slowakije meer presteert dan de Sovjet- Unie en Oost-Duitsland. Praag wil ook daarom niet verder gaan dan het fronsen van de wenkbrauwen bij mis stapjes van Lendl en hem nog niet voor de keuze stellen tus sen zijn sportieve loopbaan en zijn staatsburgerschap. Zeven runs maken tegen Cuba was Nederland echter in de voorafgaande tien wed strijden nog nimmer gelukt. De statistiek van de onderlin ge duels tussen Nederland en Cuba gaf, behalve natuurlijk tien nederlagen, een runsaldo van 8-128 te zien. De kleinste nederlaag in die serie werd in 1973 geleden tij dens het wereldkampioen schap in Havanna (0-7) en vijf jaar later werd het recordaan tal tegenpunten geproduceerd, toen Cuba in Haarlem met 16- 4 won. Aanvallend dus een vol doende voor Nederland. .Ver dedigend was het echter min der, omdat de pitchers niet in staat waren de Cubanen af te stoppen. Jim Stoeckel ge bruikte vijf werpers, waarbij hij echter zijn beste mensen spaarde voor de volgende wedstrijden. Van onze sportredactie AMERSFOORT - De successen van de zwemploeg bij de we reldkampioenschappen van vorig jaar in Guayaquil hebben de zwembond in een enigszins overmoedige stemming gebracht ten aanzien van de uit te zenden ploeg naar de Europese kampioen schappen van dit jaar. Deze titelstrijd staat eind augustus in Rome gepland. Hoewel slechts drie zwem sters en twee zwemmers op grond van persoonlijke pres taties startrecht verwierven kwam er tenslotte na enig confereren toch een ploeg uit de bus van liefst twaalf dames en acht heren. Oorzaak van de kwantiteit van het team is weer te vinden in het toveren met namen voor de liefst zes estafettes. De motivatie van de keuze commissie om de kwartetten op de 4x100 en 4x200 meter vrije slag en de 4 x 100 meter wisselslag estafettes zwaar te bemannen is gebaseerd in fi nalekansen voor herenploegen en medaillekansen voor da- mesploegen. De selectie voor de Europese kampioenschappen vormde de in het andermaal verzengend MILL - Kees van de Ven heeft zaterdagavond een internatio nale motorcross in de 500 cc klasse in Mill gewonnen. Hij werd tweede in de eerste man che achter de Belg Erie Ge- boers en zegevierde in de tweede manche. De Belg Harrie Everts werd tweede in het totaalklasse ment, voor zijn landgenoot Ivan Vandenbroeck. Geboers viel halverwege de tweede manche uit. Er waren op het circuit De Kuilen slechts een paar duizend toeschouwers. DEN HAAG - De Amerikaan se atleet Jeff Buckingham heeft tijdens wedstrijden in Lawrence in de staat Kansas het wereldrecord polsstok hoogspringen tot op vijf centi meter benaderd. Buckingham, die daarmee zijn kandidatuur stelde voor de wereldkampioenschappen in Helsinki, overmeesterde een hoogte van 5,76 meter. Op 5,82 meter faalde hij drie keer. Het wereldrecord blijft in met 5,81 meter in handen van de Sov jet-springer Poljakov. De Amerikaan plaatste zich op de tweede plaats van de wereldranglijst van dit sei zoen. Bij wijze van generale repetitie voor de wereldtitel strijd in Helsinki ontmoet Buckingham maandag in Nice de Fransman Thierry Vigne- ron, die dit jaar al over 5,77 meter sprong. Ook de Amerikaan Billy Ol son, die een persoonlijk record van 5,80 meter heeft staan, en diens landgenoot Dan Ripley zijn in Nice van de partij. Naast de verrichting van Buc kingham was de opvallendste gebeurtenis van het weekein de vrijdag de nederlaag van Sebastian Coe op de 1500 me ter. In Londen verloor de drie voudige wereldrecordhouder van de Joegoslaaf Zdravkovic, die 3.35,28 nodig had. Het was de tweede nederlaag van Coe. Vorige maand in Parijs was de Spanjaard Gonzalez de En gelsman te snel af. Zeven jaar lang was Coe op de 1500 meter ongeslagen gebleven. Bij afwezigheid van wereld recordhouder Jürgen Hingsen eiste Siegfried Wentz in Mün- chen de Westduitse tienkamp- titel op. Wentz verzamelde 8470 punten. De als tweede eindigende Thomas Rizzi overschreed voor de eerste keer de 8000-puntengrens (8056). Door een mislukt gokje bij het hoogspringen (hij tikte 2,11 meter af, na een geslaagde po ging op 2,05) kon Wentz een verbetering van het wereldre cord (8777 punten) wel verge ten. Bij de dames prolongeerde Sabine Everts haar Westduit se kampioenschap zevenkamp. De atlete uit Dusseldorp ver overde haar derde achtereen volgende titel met een totaal van 6370 punten. Op het slot- onderdeel, de 800 meter, zorg de Everts voor een persoonlijk record (2.06,17). In Barcelona zette de Ame rikaan Edwin Moses zijn over winningenreeks op de 400 me ter horden voort. De wereldre cordhouder (47,13) noteerde dit keer 49,53 seconden. Beste hinkstapspringer was de Pool Zohislav Hoffmann met 17,20 meter. Een door de afwezige Oostduitse top gedevalueerde landenwedsdtijd speelde zich af in Dresden. hete Sportfondsenbad van Amersfoort meer nieuws dan de zwemprestaties zelf. Dit kwam vooral doordat Annemarie Verstappen, vorig jaar wereldkampioene, en sindsdien vedette van het Ne derlandse zwemmen, in het tweede weekeinde ontbrak. Zij moest verstek laten gaan vanwege een vrijdag opgesto ken zomergriepje. Daardoor kon zij niet de haar op het lijf geschreven 100 meter vrije slag zwemmen en ook niet de 100 meter rugslag. Door het gedwongen weg vallen van Verstappen kon haar eeuwige concurrente Conny van Bentum nu op de voorgrond treden, niet alleen door de 100 meter vrije slag te winnen maar vooral door ti tels op de 200 meter vlinder slag (met in de series een Ne derlands record van 2.14.47) en de 400 meter vrije slag (via een fabuleuze slotsprint van 1.02.9 op de laatste honderd meter). Heren: 100 meter vrije slag: 1 Edsard Schlingemann (Zevenhuizen) 51,99; 2. Hans Kroes (HPC) 52,01 (serie 51,89); 3. Frank Drost (AZPC) 52,37; 200 meter wisselslag: 1. Edsard Schlingemmann (Zevenhuizen) 2.08,30 (Nederlands re cord); 2. Gerard de Kort (HPC) 2.10,78; 3. Hans Kroes (HPC) 2.12,00; 200 meter schoolslag: 1. Berjan Comelisse (De Ot ters) 2.28,92 2. Frank Vijver (Het IJ) 2.30,85 (serie 2.30,33); 3. Theo de Graaf (RZV) 2.31,00; 4x 200 meter vrije slag es tafette: 1. HPC 7 51,31 (Nederlands re cord); 2. AZPC 7.59,48; 3. Steenwijk '34 8.10,03; 200 meter schoolslag: 1. Petra van Staveren (De Steur) 2.39,49; 2. Ria Wil- lemse (Zeeschuimers) 2.40,77 (serie 2.40,37)3. Saskia van der Kolk (Het Ra- vijn) 2 42,87; 4x100 meter vrije slag esta fette: 1. Dedemsvaart AC 3.58,18 (Neder lands record); 2. DJK 4.02,85 3. Laga 4.03,86. Dames: 200 meter vlinderslag: 1 Conny van Bentum (DWK) 2.15,67 (serie- tijd 2.14,47); 2. Judith Anema (Laga) 2.20,25; 3. Christien Pieterse (Polar Be- ars)-2.21,50; 100 meter rugslag: 1. Jolanda de Rover (DJK) 1.04,83 2. Brigitte van der Lans (HPC) 1.07,08 (serietijd 1.06,81); 3. Carla Stasse (Nautilus) 1.07,30 (1.06,67); vrije slag: 1. Conny van Ben tum (DWK) 4.21,79, 2. Jolande van der Meer (Raket) 4.23,59; 3. Ilse Oegema (De demsvaart AC); Estafette 4 x 200 meter vrije slag: 1 Dedemsvaart AC 8.41,58 (Nederlands aspirantenrecord); 2. Laga 8.44,25, 3. DJK 8.52,44 Heren: 100 meter rugslag: 1. Hans Kroes (HPC) 57,58 (Ne derlands record) 2. Edsard Schlinge mann (Zevenhuizen) 58,93; 3. Petro Stal man (HPC) 59,76; 400 meter vrije slag: 1 Cees Jan Winkel (RZV) 4.01,71 (serietijd 4.00,1); 2. Frank Drost-(AZPC) 4.01,75 (3.59,8); 3. Patrick Dybiona (Laga) 4.05,35; 4 x 100 meter wisselslag: 1 AZ PC 3.56,28 (Nederlands record) 2. HPC 4.04,26 3. AZC 4.07,00. ARNHEM - Grootmeester Guyla Sax heeft na drie ron den alleen de leiding in het schaakfestival in Arnhem. Hij is de enige, die kan bogen op een maximaal resultaat. On getwijfeld een prestatie van formaat in een dergelijke slij tageslag met 32 deelnemers, die hun partijen volgens het altijd ongewisse Zwitserse systeem moeten afwerken. Jan Timman zegevierde in de Arnhemse stadsschouw burg met wit over Hans Ree en John van der Wiel versloeg eveneens met wit Van Baarle. De uitslagen zijn: eerste ronde: Seira- wan - Ligterink Vz-Vz tweede ronde: Franco (Par) - Seirawan (Vst) 0-1 Tim man (Ned) - Ree (Ned) 1-0 Short (Eng) - Hort (Tsj) afgebroken Sax (Hon) - Hresc (Jsl) 1-0 De Boer (Ned) - Henley (Vst) af gebroken Van der Wiel (Ned) - Van Baarle (Ned) Ligterink (Ned) - Sunye Neto (Bra) Vz-Vz Boersma (Ned) - Murey (Isr) 1-0 Chandler (Eng) - De Roode (Ned)1 afgebroken Van der Vliet (Ned) - Lobron (Wdl) afgebroken Van der Sterren (Ned) - Van Mil (Ned) 1-0 Johansen (Aus) - Borm (Ned) 0-1 Boehm (Ned) - Van Wij- gerden (Ned) afgebroken Langeweg (Ned) - Vogel (Ned) 1-0 Grooten (Ned) - Kuijf (Ned) afgebroken Lengyel (Hon) - Berg (Den) 1-0 derde ronde: Van der Wiel - Timman Vz-Vz Seirawan - Chand ler opnieuw afgebroken Hort - Van der Sterren opnieuw afgebroken Lobron - Van Baarle 1-0 Hresc - Van der Vliet 0-1 Murey - Lengyel Ms-M> Kuijf - Vogel 1-0. Stand aan de kop na drie ronden: 1. Sax 3 punten 2. Timman, Van der Wiel en Hen ley 2Vz 5. Ree, Short, Ligterink, Sunye Neto, Van der Vliet en Lobron 2 11. Sei rawan, Chandler en Van der Sterren 1 Vz en 1 afg AMSTERDAM - De nationale kampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Roeibond waren het afgelopen weekeinde nog meer dan an ders een familiefeestje. Was de afsluitende roei- krachtmeting op de Bosbaan in andere jaren ook voor bui tenstaanders nog enigszins in teressant, omdat er uitzending naar de wereld- of Olympi sche kampioenschappen werd verdiend, in 1983 waren de plaatsen voor de wereldkam pioenschappen in augustus in Duisburg al vergeven na de Rotsee-regatta van Luzern. Een ploeg werd na de „na tionale" alsnog aan de afvaar diging naar West-Duitsland toegevoegd. De vier zonder stuurman van Gijas-Theta- Asopos-de Vliet, bestaande uit Mans van de Vendel, Willem- Jan Sibbes, Theo van der Put ten en Bart de Bruijn mag deelnemen aan de FISA-kam- pioenschappen voor lichte roeiers.

de Stem | 1983 | | pagina 11