Kabinet halveert subsidie aan fonds voor middenstanders eel ziekenfondsen hebben moeite met medicijnenbeperking enquête de tijd Benoeming Simonis laat meeste katholieken koud VANDAAG BESLUIT OVER VOORSTEL-LUBBERS GEEN ZONNESTEEK Tienertoer in trek Blaffende hond hindert meest Konsumenten Kontakt dient klacht in tegen elektriciteitsproducenten HIJ DOET WEER Chemie niet naar water tribunaal s besluit Hollandse Nieuwe lof voor pnem en pzem 1 BINNENLAND de week er van 1964 BE STEM COMMENTAAR Jaarlijks 500 tot 700 valse bommeldingen Hoge Raad wijst prijsbeschikking notarissen en specialisten af I )eTe|yd V <v v? - Minder mensen vinden bezuinigen noodzakelijk Man bekent bijna 6 jaar oude moord op prostituée t5 _g^g|na2 lijdag 15 jul11983 t22 pagina 2 ■e callgirl doordrong tot ■nse Sowjet-diplomaten. oden en 3500 gewonden, inroof in Engeland grijpt ht van 7 op 8 augustus. Een de koninklijke posttrein :n en maakt meer dan 214 8 miljoen gulden) buit. Het 'inroof aller tijden, andelijkheden in Vietnam larden in een oorlog. Washington eist eind burgerrechten op voor de ïg, na een hete zomer vol oral in Alabama. Ds. Mar en de uit Frankrijk over- ïine Baker lopen voorop, tten Elten en Tudderen voor Gert Timmermans n Tahiti 1 in geen jaren meer in de st, de disco van de jonge oy. waarin de wanden zijn ritatie nerts. Ze is arm en de om een sex/spionage- treden Britse minister van de na een vakantie zijn jaar geleden, in de zomer Nederland voor het eerst aan met het fenomeen pop The Beatles als de Rolling jdens een omstreden toer- rland aan en veroorzaken reien. Bij het horen en zien en de gevolgen daarvan is jij de meeste landgenoten t gaat wel over. Zolang ze errie hoeven te luisteren en ïaren maar regelmatig ge- n, heeft de gevestigde orde met 'de excessen van een eratie'. niet over. finonze redactie binnenland I, «STEEVEEN - Het meeste Ude 56 ziekenfondsen in ons nd heef' op de een of andere ■nier problemen bij het uit- 1 ren van de maatregel, die _aalt dat een groot aantal medicijnen niet meer mag |#orden vergoed. grote verwarring blijkt te bestaan rond het wel of niet vergoeden van geneesmidde len die de apotheker zelf klaarmaakt. Bovendien hou den 38 fondsen er eigen medi- cijnenlijsten op na. dat 22 ziekenfondsen de medi cijnenmaatregel niet uitvoe ren, voor zover het preparaten betreft die door de apotheker zijn bereid. Dat blijkt uit een enquête van de Ziekenfondsraad naar de naleving van de medicij nenmaatregel. Daaruit blijkt, De apothekersorganisatie KNMP verklaart de heersende onduidelijkheid uit de tegen strijdigheid van het besluit waarin voormalig minister Gardeniers van Volksgezond heid de beperkende maatregel neerlegde. In de tekst van dat besluit staat, dat middelen die de apotheker zelf maakt op ziekenfondsrekening mogen worden verstrekt. Op een van de beperkende lijsten die als bijlage bij het besluit zijn ge voegd komen echter toch zulke middelen voor. De Ziekenfondsraad heeft staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid) inmid dels aangeraden de medicij nenmaatregel aan te vullen met een apart, duidelijk arti kel over de vergoeding van apothekerspreparaten. Daar mee zullen de problemen bin nen afzienbare tijd uit de we reld zijn, zo meent de raad. Rietkerk en Ruding 'probleem- ministers' Van onze redactie binnenland BREDA - De benoeming van de Rotterdamse bisschop dr. Ad Si monis tot aartsbisschop van Utrecht en daarmee primaat van de Nederlandse kerk, laat de meeste katholieken koud. Tweederde van het kerk volk kan het niet schelen, dat de paus Simonis in Utrecht plaatst. Dat blijkt uit een enquête, die in opdracht van het week blad De Tijd is uitgevoerd door het bureau Inter/View. De uitkomsten zijn represen tatief voor de stemming onder het katholieke volksdeel, dat volgens de meest recente cij fers 29,1 procent van de totale bevolking omvat (in 1960 was dat 40,4 procent). Van onze parlementaire redactie IdEN HAAG - De ministers Rietkerk (Binnen landse Zaken) en Ruding (Financiën) kunnen |ïandaag voor de grootste problemen zorgen het afsluitende beraad over de hoofdlijnen Ivan de begroting '84. Minister Rietkerk Ihoudt nog steeds vast aan bezwaren tegen een Ikorting op de salarissen IBEX HAAG - De Vereniging lm de Nederlandse Chemi- [sthe Industrie (VNCI) vindt Uit haar leden geen gehoor liweten geven aan een even- lliiele oproep van het Interna- lionale Watertribunaal, dat In 3 tot en met 8 oktober in |lotterdam wordt gehouden. De organisatoren van het (tribunaal, waarop enkele tien- llillen bedrijven en overheden Innwege de verontreiniging ■in het oppervlaktewater li-orden aangeklaagd, betreu- §tn dit ten zeerste. Als reden voor haar stand punt geeft de VNCI op dat de firantwoording voor en de iscussie over de uitvoering ftan wetten en voorschriften lier bescherming van het mi lieu thuishoren in het parle- Iment en voor de rechter. IVoorts zou het tribunaal zich ■baseren op globale gegevens In niet uitgaan van door de loverheid vastgestelde normen. [Stortplaats IK een viertal bodemmonsters Ite genomen zijn op de voor- lslige stortplaats aan de Die- larzeedijk in Amsterdam, is limine gevonden. Het onder lak heeft aangetoond dat er pk nog andere dioxine-achti- stoffen op de stortplaats ■aanwezig zijn, die nog nader lbepaald moeten worden. In I*. grondwater zijn polych- Iwhiphenylen gevonden. van ambtenaren en trendvolgers, die groter zou zijn dan die op de so ciale uitkeringen. Minister Ruding ziet zich geconfronteerd met voorstel len van premier Lubbers, die leiden tot een geringere terug dringing van het financie ringstekort dan de in het re geerakkoord overeengekomen 1,5%. Gisteravond was er druk politiek beraad tussen de CDA-ministers en de fractie- top en tussen de VVD-minis- ters en hun fractieadviseurs. Op tafel lag het voorstel dat premier Lubbers gistermid dag aan zijn ministers over handigde. Dat voorstel bevat geen alternatieven, maar wij zigingen zijn niet uitgesloten, mits de ombuigingen voor vol gend jaar in de buurt van 12 miljard (zeker ƒ2 miljard minder dan de VVD wil) blij ven liggen. Een woordvoerder van de minister-president wilde gis teravond geen enkele aanwij zing geven over de inhoud van het voorstel-Lubbers. Volgens hem blijven in het voorstel de uitgangspunten van het re geerakkoord in de geest ge handhaafd „hoewel de uit komsten anders kunnen zijn." De opgave om het financie ringstekort - dat nu 12,5 be loopt - in 1986 teruggebracht te hebben tot 7,5% wordt steeds moeilijker nu het kabinet er ook in 1984 niet in zal slagen de afgesproken vermindering met 1,5 te halen. In het kabinet is ook in be spreking de mogelijkheid om niet alle sociale uitkeringen met een gelijk percentage te korten. Er is nu sprake van een algemene korting voor alle uitkeringen en specifieke kor tingen voor enkele uitkerin gen of maatregelen die het be roep op dergelijke uitkeringen indammen. lillllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIMIIHIII>l| noeming van Simonis tol Willebrands. De benoe- >nis laat de meeste katho- blijkt uit een enquête die n de Tijd is uitgevoerd en 1ekblad deze week uitge- 3 Tijd een artikel over de jken van een „brave Lim- tg en een sluwe Sittardse miljoenen aan gemeen- istrijkt". Het blijkt te gaan aarskantoor drs. Ruijters zijn zwendeipraktijken ja- 3n reeks bv's wist bot te pry van De Tijd handelt Uyl, altijd goed voor een ide uitspraken, „het meest weerzinwekkende geluid randaag de dag is Ed Nij- ringsgerechtigden zo on- laatsen afschildert" aldus P dezelfde avond dat Noordierse terroristen (katholieken) vier PPstanders (protestanten) liquideerden, heeft het Britse La- jrois met onverwacht grote meerderheid de herinvoering van doodstraf, met name voor terroristen, afgewezen. Dat getuigt zelfbeheersing en politieke moed: opiniepeilingen hadden uit lazen, dat een meerderheid van de Britten voorstander is van «doodstraf. rohsook een wijs besluit. Anders dan velen denken blijkt van doodstraf - evenmin trouwens als van zware gevangenisstraf- ~een dusdanige afschrikwekkende werking uit te gaan dat ita de zware criminaliteit zou worden teruggedrongen. I rang er van bij politieke moorden zou er bovendien toe lei- larl i de terrorist door de groepering waaruit hij voortkomt als L d beschouwd zou worden. Dat vooruitzicht zou de ver tin ii ,anat'c' van de ondergrondse Noordierse verzetsbewe- Jil leen maar in hun houding sterken. i'liiv8S voor rechterlijke dwalingen, die onschuldigen aan de Trur,nen brengen - en daar zijn vele voorbeelden van - is Leen belangrijk motief om de doodstraf af te wijzen. Maar de ELMete drijfveer is wel het uit humanisme en christendom to,. 'nzicht, dat de mens niet over het leven van een mede- Itlaw® beschikken. Aan wraak en vergelding zijn grenzen ge- Waar die niet geëerbiedigd worden vervalt de mens licht tot M je vrede, heeft Paulus VI eens gezegd, red dan het op „een oproep voor een negaat De Groene in op an de automatisering van •g. De politieke en sociale deze nieuwe technische 7 omvangrijk zijn, zo con- eekbiad. Wat kunnen v/e 1e komende jaren? En progressief Nederland z n id steken voor deze ont- In zijn openingsverhaal •ne uit over de Palestijnen D verder moeten leven. lllllllllllllllllllllllillllllllllHII J'1'JURLIJK Zijn er belangrijker zaken in de wereld dan de I'Janclse Nieuwe". Toch zal menige Nederlander - om van on- C, ssers maar niet te spreken - er de smoor in hebben dat de Bai °°t 'n de Noordzee niet meer op haring mag vissen. En l«aw 6n omc'at rte Europese ministers van Landbouw door het lite h8n van Denemarken geen overeenstemming hebben IftM Pere'ken over de verdeling van de haringvangst over de I ''n H 00rclzee gelegen landen. In de aationale lekkernij straks onbetaalbaar? Deskundi- tnirw?en dat nie* het 9eva' za' z'in- Dank zij de goede vang- I; de afgelopen weken is van het zilte zeebanket een redelij- lhu0rraad voorhanden. Maar toch: .voor onze vissers in het bij- Terva6n voor publiek als geheel is het bijzonder irritant om li op dat men in Europees verband zelfs over de haring L ®ns kan worden. In juli is de kwaliteit van de Noordzeeha- -1 °9 uitstekend. Daarna wordt het minder. DEN HAAG - De Nederlandse politie krijgt jaarlijks 500 tot 700 valse bommeldingen. Het werkelijke aantal meldingen ligt waarschijnlijk hoger, om dat ze lang niet overal worden geregistreerd. Amsterdam en Den Haag (ambassades) zijn de 'toppers'. Dit blijkt uit een enquête on der gemeente- en rijkspolitie korpsen Van alle bommeldingen bij de politie is ruim 90 procent vals. Bij de overige meldingen gaat het om jaarlijks twintig tot dertig nepbommen (met name in Den Haag en bij de omroepstudio's in Hilversum) en een ongeveer even groot aantal echte bommen. Tot deze laatste categorie worden ex plosieven uit de Tweede We reldoorlog gerekend en de zo genoemde geïmproviseerde explosieven, die meestal wor den gemaakt met niet-militai- re middelen. Geïmproviseerde bommen worden vrijwel uit sluitend in Amsterdam aange troffen. Van een onzer verslaggevers UTRECHT - NS gelooft in de jeugd, want in juni zijn 4000 tie nertoerkaarten meer verkocht dan in juni 1982. Op grond van de gestegen verkoop denkt NS in de maanden juli en augustus ook meer kaarten aan tieners te kunnen slijten. Tieners nemen niet alleen een kaart om per trein door het land te reizen. Zij combineren volgens NS het reizen met een be zoek aan attractieve punten. Zo staan golfbad en pier in Scheve- ningen, het zeilen op de Loosdrechtse plassen, de stoomtram Hoorn-Medemblik hoog genoteerd in het vakantieprogramma van de jeugd. DEZE medewerker van de Amsterdamse stadsreiniging heeft geen zonnesteek opge lopen. Hoewel het lijkt alsof hij de stenen leeuwen op de Dam verkoeling brengt, gaat het slechts om een grote schoonmaakbeurt. DEN HAAG - De staat heeft een nederlaag geleden tegen de Notariële Broederschap en de Landelijke Specialisten Vereniging. Volgens de Hoge Raad had de minister van economische zaken in 1980 niet de honoraria van notarissen en specialisten via een prijsbeschikking mo gen verlagen. De Hoge Raad overweegt in zijn uitspraak, dat er terecht is aangenomen dat de prijsbeschikking van wege de achterliggende bedoe ling buiten het raam van de prijzenwet valt. De prijsbeschikking beoog de namelijk in de eerste plaats het inkomen van notarissen en medische specialisten aan te passen aan de door de regering wenselijk geachte inkomens vorming. Deze overweging werd niet van conjunctuur- politieke aard geacht. Notarissen en specialisten hebben door beschikking en jurisch gevolg nogal wat scha de geleden. Zij overwegen nu of en hoe zij deze schade zullen opvangen. Van de ondervraagden' noemt zich 39 procent vooruit strevend, 28 procent zegt een midden-positie in te nemen, terwijl 22 procent tot de be houdende vleugel behoort. Het onderzoek bevestigt de vrees, dat de recente gebeurte nissen 'nog grotere apathie on der priesters en gelovigen tot gevolg zullen hebben'. Zo voelt 62 procent procent van de ka tholieken zich op geen enkele manier bij Simonis' benoe ming betrokken. Meer dan de helft van de ondervraagden gelooft, dat die benoeming geen verschil uitmaakt (34 procent) of reageert niet (22 procent). De rest beschouwt het in meerderheid als een stap achteruit. Slechts 15 pro cent waardeert de komst van Simonis. Overigens vindt toch 60 pro cent van de ondervraagden het onjuist dat de paus Simo nis heeft benoemd zonder raadpleging van de daarvoor in Nederland aanwezige orga nen. Opvallend is dat zelfs meer dan de helft van de con servatieven dat vindt. Televisiekijken wordt vijf gul der duurden, maar de prijs van het lezen van dit stukje blijft gelijk. Vandaag krijgt u voor een spotprijsje enige kantteke ningen bij het nieuws. Er zal opnieuw op de bodem van de oceaan gezocht worden naar de resten van de Titanic, die in 1912 is gezonken. Het is nu al dagen lang prachtig weer en die gemene ijsberg zal nu wel gesmolten zijn. Weer heeft een Nederlander in de Tour opgegeven. Door de bomen zag Oosterbosch het niet meer. Minister Deetman gaat verder met het afslanken van de on derwijssector: Diëetman. Wie het „Europees acupunc tuur diploma" heeft behaald aan de „Europese Universiteit" in België, hoeft niet te denken dat hij nu lekker rijk kan wor den als naald-kunstenaar. Het papiertje heeft geen waarde. De afgestudeerden la ten het er echter niet bij zitten. Ze hebben niet voor niks met naalden leren spelen. Ze over wegen nu prikacties. Vanavond ga ik al vast op de uitkijk staan. Ik wil dit week end nu eindelijk wel eens die fameuze vakantiepiek zien. Het moet een fantastisch gezicht zijn. MERIJN DEN HAAG - Het kabinet is van plan de subsidie aan de Stich ting Ontwikkeling en Sanering voor het midden- en kleinbedrijf met de helft te verlagen. Deze verlaging moet vol gend jaar ingaan. Voor het ontwikkelings fonds, dat met de bedrijfsont wikkelingshulp de structuur van het midden- en kleinbe drijf moet verbeteren, blijft dan nog maar 4 a 4,5 miljard over. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Het aantal mensen dat bezuinigingen noodzakelijk acht, neemt af. Eind vorig jaar vond ruim zeventig procent bezuinigin gen 'helaas noodzakelijk', nu is nog maar 62 procent die me ning toegedaan. Dat blijkt uit een in juni door het NIPO gehouden en quête onder 984 personen van 18 jaar en ouder. Uit de resul taten blij kt verder ondermeer, dat net als vorig jaar slechts twee op de tien mensen succes verwachten van acties tegen bezuinigingsmaatregelen, loon- en uitkeringsverlagin gen. Ook in vakbondskringen heeft men geen hoge verwach tingen van acties: 68 procent van de FNV-leden en 86 pro cent van de CNV-leden meent dat de bezuinigingen er toch komen. Van een onzer verslaggevers DELFT - Een blaffende hond wekt de meeste ergernis op. Aldus de Stichting Geluidhin der, die veel klachten over hinder binnenkrijgt. De hond springt eruit, maar de haan mag er ook zijn. Veel mensen hebben niets op met gekraai. De laatste hinder heeft ongetwijfeld te maken met de onhebbelijke gewoonte van de haan om bij het och tendkrieken zijn stem te ver heffen. Andere hinderbronnen zijn muziek, afscheid nemen, brommers, klussen in huis. De stichting heeft ervaren dat 78 procent van de hinde rende mensheid best bereid is wat aan de overlast te doen. Als de geïrriteerden er om zouden vragen, want de mees ten durven hun mond niet open te doen. Volgens de ondernemersor ganisaties in het midden- en kleinbedrijf, KNOV en NCOV, betekent dit de doodsteek van het fonds. Ze zijn woedend op staatssecretaris Van Zeil (Eco nomische Zaken), die een paar maanden geleden nog toezegde dat het fonds door de bezuini gingen niëts^hoêfde in te levé ren. De organisaties en het be stuur van het fonds hebben Van Zeil uitgenodigd voor een gesprek, maar de staatssecre taris weigerde. Daarom heb ben ze gisteren een brief ge stuurd aan het kabinet en overleg bepleit. Volgens fondsbestuurder Kruiderink blijkt het belang van het fonds voor de ontwik keling van het midden- en kleinbedrijf wel uit het feit dat vorig jaar 2500 onderne mingen 6,5 miljoen aan sub sidie kregen. Als subsidie wordt gegeven geven de ban ken makkelijker krediet. Zo is in 1982 voor 360 miljoen geïn vesteerd, waar 8900 arbeids plaatsen mee waren gemoeid, aldus Kruiderink. AMSTERDAM - Een 27-jarige Amsterdammer heeft zich bij de politie in de hoofdstad ge meld met de mededeling dat hij in september 1977 de 18-ja- rige prostituée Ingrid Deen heeft vermoord. De man meldde zich met een advocaat bij het hoofdbureau van de hoofdstedelijke politie. Volgens een woordvoerder weet hij enkele details van de moord en onderzoekt de re cherche of dat gegevens zijn die alleen de moordenaar zou kunnen weten. De man ver klaarde de prostituée in de Eendrachtspolder in zijn auto gewurgd te hebben. Loc 16 gaat weer dienst doen op het traject Hoorn-Medem- blik. Gisteren werd de donkerrood gekleurde en met fraaie biezen afgezette stoomlocomotief - bouwjaar 1943 - van stal gehaald. Na wat sputteren blies de loc weer als vanouds stoom en kon op weg. - FOTO ANP DEN HAAG - De belangenorganisatie Konsumenten Kontakt heeft bij minis ter Van Aardenne (Economische Zaken) een klacht ingediend tegen de elektrici teitsproducenten in ons land. Zij meent dat economische machtspo sitie van de elektriciteitsproducenten gevolgen heeft, die strijdig zijn met het algemeen belang, zoals dat staat in arti kel 24 van de Wet Economische Mede dinging, aldus de organisatie. Op basis van dit artikel vraagt Kon sumenten Kontakt de minister een on derzoek in te stellen naar de gang van zaken in de elektriciteitssector in ons land en maatregelen te treffen gericht op het verlagen van de elektriciteitsprij zen. Konsumenten Kontakt stelt dat de di verse provinciale en gemeentelijke elek triciteitsbedrijven „ieder in een machts positie verkeren, wat er toe leidt, dat er tarieven worden berekend die hoger zijn dan onder concurrentieverhoudingen zouden gelden". Het is heel goed mogelijk, aldus Kon sumenten Kontakt, voor elektriciteitsbe drijven om op grond van een andere af- schrijvingspolitiek én door te putten uit de financiële reserves - medio 1982 be droegen die 4 a 5 miljard gulden, zo heeft de organisatie uitgerekend - tot een la ger elektriciteitstarief voor de consu ment en voor de industrie te komen. En kele provinciale elektriciteitsbedrijven zijn hiertoe in het voorjaar overgegaan. Dat leidde bij de PNEM in Noord-Bra bant tot een verlaging van de elektrici teitsprijs. De Zeeuwse elektriciteits maatschappij besloot de verbruikers 33 miljoen gulden terug te geven (ruim 100 gulden per huishouden). Bovendien stel de de PZEM uit de reserves een bedrag van 50 miljoen gulden beschikbaar aan de in moeilijkheden verkerende scheeps werf KMS de Schelde. Voorbeelden die aantonen dat het ook anders kan, aldus Konsumenten Kontakt.

de Stem | 1983 | | pagina 3