Het kabinet moet knopen doorhakken rAND JA' DE STEM Veel ziekenl TWINTIG JAAR NA PROFUMO-KEELER 4 Chemie niet naar water tribunaal Wijs besluit UIT DE WEEKBLADEN DE STEM COM Hollandse Niei :PAGINA TWEE Het weer 1963: De nieuwsfeiten van zomer 1963: Volgende week dinsdag: de zomer van 1964 Crisis Koepelgevangenis Onfris VRIJDAG 15 JUL11983 DU Stum T5 PAGINA; DAGBLAD VOOR ZUOWESI NEDERLAND Jaargang 123 Nr. 20.179 Uitgave Uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie Drs. J.H.M. Brader Hoofdredactie L. Leijendekker H. Coumans Breda - Hoofdkantoor Spinveld 55 Postadres: Postbus 3229 4800 MB Breda Telefoon: voor directe verbinding zie onder betreffende afdeling Algemeen nr. 076-236911 Telex: 54176 Kantooruren ma. t.m. vr. van 8.15-17.00 uur Bankrelaties Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447 NCBrek. 230301584 Raborek. 101053738 Handelsregister 27420 Centrale redactie Breda Nieuwsdienst 076-236883 Stadsredactie 076-236880 Sportredactie 076-236884 Lezersservice Inlichtingen over Stemreizen en promotie: 076-236911 Fotoservice: 076-236573 Abonnementen Betaling 076-236347 20,49 per maand 61,15 per kwartaal 238,00 perjaar Postabonnementen met toeslag Nieuwe abonnees: opgave bij elk rayonkantoor en servicepunt. Ook telefonisch of d.m.v. bon in de krant. Bezorgklachten Voor telefonische meldingen zie onder betreffend rayonkantoor. Rubriek 't Kleintje Opgave 076-236538, 236381 236244 tot 17.00 uur 2 dagen voor plaatsing Grote advertenties Algemene informatie over mogelijkheden en tarieven: 076-236881 Regionale informatie: alle kantoren Postadres: postbus 3229, 4800 MB Breda Afsluittijd adv 09.00 uur één dag voor plaatsing: maandagkrant vrijdag 12.00 uur in Breda Overlijdensberichten 076-236442. Buiten kantooruren ma. t/m vr. van 19.00-20.30 uur en zo. van 18.30-21.30 uur 076-236394/236911 Debiteurenadministratie Advertenties 076-236227 Rayonkantoren Bergen op Zoom Zuivelstraat 26, 4611 PJ Tel. (alle afd.) 01640-36850 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Breda - Stadskantoor Nwe. Ginnekenstraat 414811 NN. Abonnementen 076- 236322. Overige afd. 236326. Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Bezorgklachten 076-236888 ma. t/m vr. 8.15- 18.00 uur, za. 8.15-17.00 uur Etten-Leur Markt 28, 4875 CE Tel. (alle afd.) 01608-21550 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Goes Klokstraat 14461 JK Tel. (alle afd.) 01100-28030 Kantooruren ma t/m vr. van 8 15-12.30 en 13.30-17.00 uur Hulst Steenstraat 14, 4561 AS Tel. (alle afd 01140-13751 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Oosterhout Arendstraat 14, 4901 JK Tel. abonn. en adv. 01620-54957 Tel. redactie 01620-51800 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Roosendaal Molenstraat 45, 4701 JN Tel. (alle afd.) 01650-37150 Kantooruren ma. t/m vr. van 8.15-17.00 uur Terneuzen Nieuwstraat 9, 4531 CV Tel. (alle afd.) 01150-17920 Kantooruren ma t/m vr. van 8.15-12.30 en 13.30-17.00 uur Vlissingen Torenstraat 4381 ET Tel. (alle afd.) 01184-19910 Kantooruren ma t/m vr. van 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Christine Keeler is arm en alleen Door Bert van Velzen IN de zomer van 1963 lazen alleen in de boosheid verharde zielen de avonturen van Fanny Hill en werd Lady Chatterley's Lover nog in brede kringen beschouwd als een frontale aanval op de kuisheid. Daardoor, en wellicht ook omdat het in FleetStreet komkommertijd was en de conservatieven al twaalf jaar achtereen aan het bewind wa ren, kon een callgirl die leefde vol gens de regel van de verschroeide aarde, Christine Keeler, de heldin worden van een echt Brits sex- schandaal, dat een voortijdig einde maakte aan de glanzende politieke loopbaan van John Profumo, die toen 48 was en minister van oorlog in de regering Harold Macmillan. Toen de stormen rond Christine Keeler waren uitgewoed verloren de conservatie ven hun meerderheid van 96 zetels in het Lagerhuis en werd Harold Wilson pre mier; deed de voormalige minister van Oorlog rouwmoedig maatschappelijk werk in grauwe Londense buurten waar enkele generaties eerder Jack de Ripper zijn heilloos werk had verricht en raakte Christine, na een half jaar Hollowayge- vangenis - wegens meineed en twee mis lukte huwelij ken, aan lager wal. Opwindend Ze woont in een armoedige gemeente flat in Chelsea. In een recent verschenen biografie beklaagt zij zichzelf als slacht offer van een wraakzuchtige maatschap pij. Profumo, zo zegt ze, had beter moeten weten. Hij werd voor zijn werk onder de havelozen en verdrukten trouwens be loond met een hoge onderscheiding van koningin Elizabeth. De kranten stonden in de zomer van '63 bol met verhalen over Keeler en Profumo, orgieeri ten huize van Mariella Novotny, mogelijke spionage, masochisme in hogere kringen en zweepslagen voor liefhebbers, die met een pond sterling per stuk moes ten worden gehonoreerd. Het was een opwindende tijd. In het Londense roddelcircuit probeerde men met niet aflatende ijver een antwoord te vinden op de vraag wie uit Macmillans ministerskring gemaskerd en verder in zijn blootje tijdens een diner bij Mariella Novotny aan tafel had geserveerd. Echt iets voor Duncan Sandys hebben velen toen volgens het jongste relaas van Chris tine Keeler gedacht. Maar het kan ook Marples geweest zijn. God weet het. Er kwam een spionagelucht aan het schandaal omdat een Russische marine- attachej Yewgeny Iwanow, ook over Christine Keeler was gestruikeld en Kee ler, in het bed van John Profumo in diens huis in Regent's Park, vlak bij bundels staatsgeheimen moet hebben gelegen. Een speciaal onderzoek door de eigenzinnige rechtsgeleerde Lord Denning bracht ech ter met grote snelheid aan het licht dat de Britse staatsveiligheid door de affaire Profumo-Keeler geen averij had opgelo pen. Leugens Profumo moest zijn biezen pakken niet omdat hij zich door Christine had laten strikken, maar omdat hij daarover, aan de tand gevoeld in het Lagerhuis, had gelo gen. Want op leugens mag een gentleman zich niet laten betrappen. Anders zou de man, die op 25-jarige leeftijd in het Lager huis kwam, mogelijk vandaag premier geweest kunnen zijn in plaats van Marga ret Thatcher. De weg naar de hogere kringen werd voor Christine Keeler, haar vriendin Mandy (Marilyn) Rice-Davies en anderen geplaveid door dr. Stephen Ward, een De over een callgirl gestruikelde Britse minister John Profumo met zijn vrouw, de ex-actrice Valerie Hobson, komen terug van een vakantie, na het aftreden van Pro fumo. NA een ijzig koude schaatswinter (de laatste, barre Elfstedentocht; mensen die over het ijs van de Waddenzee naar Schiermonnikoog lopen) is Nederland toe aan eindelijk weer eens een zomer om bij te warmen. Maar de zomer wordt nat en slecht. Juni is over het algemeen nat en som ber. Alleen de eerste helft is het droog en redelijk zonnig. De vochtige lucht maakt het het eind van de maand drukkend. Juli is wel droog en zonnig, maar toch koud. In de nachten van 11 en 12 juli meet vliegveld Twente een kille 5°. De kampeerders hui veren in hun slaapzak. Ook augustus is koud, buiig en heel nat, behalve dan in Limburg. Alleen op 2 augustus is het even 29°, maar de rest van de maand is het hooguit af en toe 28°. De zon laat vaak verstek gaan. mysterieuze figuur die zich in society- kringen bewoog, die als osteopaat onder anderen Winston Churchill en Elizabeth Taylor had behandeld en die, als niet on begaafd schilder, portretten had gemaakt van een flink aantal leden van het ko ninklijk huis. Bij gelegenheid van de opening van het strafproces waarop hij beschuldigd stond van souteneurschap, liet hij zijn kunst werken tentoonstellen. En wie verscheen daar om alle koninklijke portretten te ko pen? Anthony Blunt, de bewaarder van de koninklijke kunstschatten, die jaren later zou worden ontmaskerd als emeritus-su perspion voor de Russen, een man die zich in de j aren dertig als een mol in de Britse spionagediensten had ingegraven. Hij be hoorde tot de club der grote verraders Burgess, McLean en Kim Philby. Zelfmoord Ward pleegde op 3 augustus 1963 zelf moord. Christine had een tijd bij hem in huis gewoond en arriveerde dank zij hem op het landgoed van wijlen Lord Astor waar zij Profumo en ook Iwanow ont moette. Voor die tijd was ze de maitresse geweest van Peter Rachman, die fortui nen had verdiend aan het verschaffen van woonruimte in achterbuurten aan ge kleurde emigranten. Ze was op 16-jarige leeftijd naar Lon den gekomen met de bedoeling carrière te maken in de showbiz. Ze was in betrekke lijke armoede opgegroeid in een omge bouwde treincoupel Toen ze 15 was onder nam ze een poging tot abortus met brei naalden. Ze overleefde dat drama, maar het kind stierf in een ziekenhuis. Murrays Cabaret in Londen gaf Chris tine Keeler zilveren schoentjes en een in drukwekkende vederen hoofdtooi. Het Cabaret was geen bordeel, maar na afloop van de voorstellingen was er gelegenheid De vlammende schoonheid Christine Keeler, die als dure callgirl doordrong tot in de hoogste Britse politieke kringen...en in die van Londense Sowjet-diplomaten. Kardinaal Montini (65), aartsbisschop van Milaan, wordt gekozen en gekroond tot nieuwe Paus: Paulus VI. Hij is de op volger van de op 3 juni op 8I-jarige leef tijd overleden geliefde Paus Johannes XXIII. Dokter Meinsma slaat alarm over roken en longkanker. Na een formatie van een kleine twee maanden wordt 'Vic' Marijnen premier. Chubby Checker, 'de koning van de twist', zet Nederland op z'n kop. Een zware aardbeving verwoest op 26 juli het overgrote deel van het Joegoslavi sche toeristenplaatsje Skopje. Er zijn meer dan 1000 doden en 3500 gewonden. De Grote Treinroof in Engeland grijpt plaats in de nacht van 7 op 8 augustus. Een bende overvalt de koninklijke posttrein Glasgow-Londen en maakt meer dan 214 miljoen pond (28 miljoen gulden) buit. Het is de grootste treinroof aller tijden. Onrust en vijandelijkheden in Vietnam beginnen te ontaarden in een oorlog. De Mars op Washington eist eind augustus gelijke burgerrechten op voor de zwarte bevolking, na een hete zomer vol rassenrellen, vooral in Alabama. Ds. Mar tin Luther King en de uit Frankrijk over gekomen Josephine Baker lopen voorop. De drostambten Elten en Tudderen worden Duits Gouden plaat voor Gert Timmermans met Blumen Von Tahiti tot kennismaking met vaak zeer welge stelde gasten. Christine Keeler moest, in december 1963, zes maanden gaan zitten in de vrou wengevangenis Holloway, omdat ze mein eed had gepleegd in een proces waar de Jamaicaanse drugshandelaar Lucky (Aloysius) Gordon tot drie jaar werd ver oordeeld. In Holloway stond „zwaar borduur werk", het naaien van postzakken, op het dagelijkse programma. Ze probeerde een huwelijk met een arme man en dat mis lukte toen zij zeventien maal was wegge lopen en zij probeerde een huwelijk met een rijk man en dat werd evenmin een succes. Het was binnen een jaar afgelopen. Alleen Ze had een verhouding met een knaapje van 16, wiens moeder zich daarover enorm kwaad maakte, maar Christine kon het niet laten en het joch verdween toen hij, bij onverwachte thuiskomst, Ringo Starr op zijn plek zag liggen. Tot overmaat van ramp sloeg de belas ting toe met een navordering van twee ton. Christine is er nooit meer bovenop ge komen. Voor het blad „Men Only" mocht ze een rubriek over liefde en aanverwante zaken schrijven, maar er kwam niets van terecht. Ze is al in geen jaren meer inde Ad Lib geweest, de disco van de jonge Lord Willoughby, waarin de wanden zijn bekleed met imitatie nerts. Ze is arm en alleen. John Profumo, de om een sex/spionage- schandaal afgetreden Britse minister van Oorlog, betuigde na een vakantie zijn 'diepe spijt'. BIJNA twintig jaar geleden, in de zomer van '64, kwam Nederland voor het eerst oog in oog te staan met het fenomeen pop muziek. Zowel The Beatles als de Rolling Stones doen, tijdens een omstreden toer- nee, ook Nederland aan en veroorzaken ongekende taferelen. Bij het horen en zien van popmuziek en de gevolgen daarvan is het onbegrip bij de meeste landgenoten groot. Maar het gaat wei over. Zolang ze niet naar die herrie hoeven te luisteren en als die lange haren maar regelmatig ge wassen worden, heeft de gevestigde orde weinig moeite met 'de excessen van een opstandige generatie'. Maar het ging niet over. iUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIINIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Terwijl hier en daar nog wat wordt nagemijmerd over de „hot issues" in Nederland en ver daarbuiten, blijkt voor de week bladen het zomerseizoen deze week toch goed te zijn ingezet. Alhoewel, zo hier en daar kan nog wel van enkele interessante opinies worden kennis genomen. In een Interview in Elseviers Weekblad deze week, tikt VVD-voorzitter Jan Kam- minga zijn fraktievoorzitter Ed Nijpels gevoelig op de vingers over diens uitla tingen over de machtigingswet, dan wel de loonmaatregel. „Ik vind het onver standig om in deze fase van het kabi- netsoverleg met dit soort uitspraken te komen", aldus Kamminga over Nijpels. En vervolgens: „Nijpels is niet aan zet, de fractie is niet aan zet, het kabinet is aan de beurt om knopen door te hak ken", aldus Kamminga. De VVD-voorzit ter blijkt volgens EW nogal geschroken van de enorme sociale gevolgen van een bezuiniging van 15 miljard gulden. Daarom mag het volgens Kamminga best wat rustiger gaan met de terugdrin ging van dat financierstekort. „De te genvallers zijn zo geweldig dat je con cessies moet doen". Verder deze week in EW een interview met minister Winse- mius en de deregulering. Over de gevol gen van de deregulering voor het milieu beleid laat Winsemius in het artikel geen twijfel bestaan. „De doelstellingen van het milieubeleid blijven overeind, alleen de procedures en de regelgeving moe- hervormdL_«l ten worden verbeterd. Maar dit betekent geen vrijbrief voor wie in Nederland maar wat aan wil doen De Haagse Post vervolgt deze week zijn serie over de crisis onder de kop: „leef nu, betaal later" en start een nieu we artikelenreeks, „Oud worden in Ne derland". Volgens HP dreigen de bejaar den de nieuwe outcasts van onze sa menleving te worden. Het eerste deel handelt over de gang naar het bejaar dentehuis. Pas als er echt geen uitwe gen meer zijn doen de meeste bejaarden de stap naar het tehuis, aldus HP. Verder in dit weekblad „de AIDS para noia", interviews met slachtoffers van deze gevreesde ziekte die in Amerika in middels heeft geleid tot een ware angst psychose. Een „terugkeer van de Zwar te Dood" noemt HP deze ziekte. Ook in HP een interview met Berkhouwer in Straatsburg. Vrij Nederland gaat deze week in op de eerder ook in de Stem gepubliceerde, vermeende slechte behandeling van ge detineerden in de Bredase koepelgevan genis. De door Vrij Nederland aange haalde Bond van Wetsovertreders in Til burg (BWO) zegt over de geuite klach ten over de Koepel: „De klachten van de gedetineerden moeten uiterst serieus worden genomen en diepgaand onder zocht worden. Gebeurt dat niet, dan ver oorzaakt dat probleem op probleem en de aangekondigde bezuinigingen, die de leefomstandigheden van gedetineer den nog verder zullen beperken, zullen een verdere escalatie zeker niet tegen houden Ook in Vrij Nederland een paginagroot artikel over een Surinaams invasiepelo ton dat op de stormbaan van een militai re oefenterrein in Drente trainde en over de gaswinning in de Waddenzee. Als be hoorlijk bestuurder had Lubbers het bo ren naar olie en gas in dit gebied moe ten verhinderen, zo concludeert VN. „Het was immers al bekend dat tegen mijnbouwactiviteiten in het Waddenge bied en het Zuidwalgebied in het bijzon der bezwaren van natuurwetenschappe lijke aard bestonden De coverstory in Elseviers Magazine wordt gepresenteerd onder de kop „De harde hand van Rome". EM gaat na wat de consequenties zijn van de aanwijzing van bisschop Simonis als nieuwe aarts bisschop van Nederland en opvolger van kardinaal Willebrands. Verder in EM ook een interview met een Nederlands' ondernemer die in weerwil van alle an dere doemverhaien openhartig erkent: "dit is een heerlijke tijd voor onderne mers Ondernemen in Nederland is nog zo slecht niet, Goede ondernemers gaat het relatief goed, slechte ondernemers gaat het slecht. Voor gezonde, groeilus- tige ondernemingen op het overname pad, is het nu een goede tijd want er is van alles te koop, aldus deze onderne mer, J. P. J. de Kleermaeker, president directeur van de Nimox-groep. Ook De Tijd komt deze week uiteraard terug op de benoeming van Simonis tol opvolger van Willebrands. De benoe ming van Simonis laat de meeste katho lieken koud, zo blijkt uit een enquête die in opdracht van de Tijd is uitgevoerd en waarin het weekblad deze week uitge breid ingaat. Verder in De Tijd een artikel over de onfrisse praktijken van een „brave Lim burgse stichting en een sluwe Sittardse makelaar die miljoenen aan gemeen schapsgeld opstrijkt". Het blijkt te gaan over hetmakelaarskantoor drs. Ruijters in Sittard die zijn zwendelpraktijken ja renlang via een reeks bv's wist bot te vieren. De coverstory van De Tijd handelt over Joop den Uyl, altijd goed voor een reeks uitdagende uitspraken, „het meest opvallende en weerzinwekkende geluid in de politiek vandaag de dag is Ed Nip pels die uitkeringsgerechtigden zo on geveer als melaatsen afschildert" aldus Den Uyl. Onder de kop „een oproep voor een nieuw Luddisme" gaat De Groene in op de gevolgen van de automatisering uan de samenleving. De politieke en sociale gevolgen van deze nieuwe technische revolutie zullen omvangrijk zijn, zo con cludeert dit weekblad. Wat kunnen we verwachten, de komende jaren?. En waarom blijft progressief Nederland z'n kop in het zand steken voor deze ont wikkelingen?". In zijn openingsverhaal weidt De Groene uit over de Palestijnen die zonder PLO verder moeten leven. aiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>ii||||||llllllllllllllll||i"iiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii||i|llllllllll,llllllillllllllllllllllll|iiiiiiiiiiiiiiiiiw^ WQIJPAG15 JUL11981 Van onze redactie binnenland AMSTELVEEN - Het meeste an de 56 ziekenfondsen in ons und heeft op de een of andere manier problemen bij het uit voeren van de maatregel, die bepaalt dat een groot aantal medicijnen niet meer mag gorden vergoed. Grote verwarring blijkt te Rie pro Van onze parler DEN HAAG - De minis landse Zaken) en Rudii vandaag voor de groot bij het afsluitende bera| van de begroting '84. Minister Rietkerk houdt nog steeds vast aan zijn bezwaren tegen een korting op de salarissen DEN HAAG - De Vereniging van de Nederlandse Chemi sche Industrie (VNCI) vindt dat haar leden geen gehoor moeten geven aan een even tuele oproep van het Interna tionale Watertribunaal, dat van 3 tot en met 8 oktober in Rotterdam wordt gehouden. De organisatoren van het tribunaal, waarop enkele tien tallen bedrijven en overheden vanwege de verontreiniging van het oppervlaktewater worden aangeklaagd, betreu ren dit ten zeerste. Als reden voor haar stand punt geeft de VNCI op dat de verantwoording voor en de discussie over de uitvoering van wetten en voorschriften ter bescherming van het mi lieu thuishoren in het parle ment en voor de rechter. Voorts zou het tribunaal zich baseren op globale gegevens en niet uitgaan van door de overheid vastgestelde normen. Stortplaats IN een viertal bodemmonsters die genomen zijn op de voor malige stortplaats aan de Die- merzeedijk in Amsterdam, is dioxine gevonden. Het onder zoek heeft aangetoond dat er ook nog andere dioxine-achti- ee stoffen op de stortplaats aanwezig zijn, die nog nader bepaald moeten worden. In dot grondwater zijn polych- loorbiphenylen gevonden. DP dezelfde avond dat Noordiersi „1 hStanders (Protestanten) liqui do wUIS met onverwacht grote me' e doodstraf, met name voor terro an zelfbeheersing en politieke mo, pe doocT t e'8n meerderhe'd va' Het is ook een wijs besluit. Ande «B doodstraf - evenmin trouwens e d ~een dusdanige afschrikweki Toon de zware criminaliteit H ®Passin9 er van bij politieke moe dat de terrorist door de groep d "elaar beschouwd zou worden oinn ii e fanatici van de ondergror ,9 alleen maar in hun houding st< Vrees voor rechterlijke dwalingi c/c/l HUI "JUV UVVUUI IVJL ook 0 n brengen - en daar z hp, ®en belangrijk motief om de d oPnr??ili ,t6 drijfveer is wel het ui mpnf e inzicbt, dat de mens niet stein ill39 beschikken. Aan wraak tarhani av^-,d.ie niet geëerbiedigd w 'even Je vrede' hee't Paulus teU5L|JK zijn er belangrijker ze viL e Nieuwe". Toch zal men vistor!s maar n'et te spreken - dat ai, °°t 'n be Noordzee niet m dwaroren omdat de Europese mini kUnna £en van Denemarken gee rond bereiken over de verdeling Noordzee gelegen landen. npnde nationale lekkernij str; sten ;^99en dat dit niet het geval za ke VrT de afgelopen weken is van t nriorraad voorhanden. Maar toet fonder s erva en voor het Pübliek als gehi Diet „aren dat men het in Europeei rino r,Sns kan worden. In juli is de °9 uitstekend. Daarna wordt i

de Stem | 1983 | | pagina 2