Rienk Kamer eist 30 miljoen van Staat Aan Belgische kust 4000 kilo hasj gevonden en. Ziekenfondsen op de vingers getikt „de 4in1 krant" 'QUATORZE JUI Vrouwen betalen 25 meer premie Gemeenten gaan vergunningen geven Italiaanse olijfboeren declareerden V2 mld te veel Alarmregeling nog niet rond voor kerncentrales Oosterschelde goudmijn voor toerisme DE STEM Meteen kleintje in de stem VRIJDAG 15 JUL11983 Moergestelse makelaar: Justitie liet Amerikaans projekt floppen IRijkswacht internationale bende op het spoor Merijntje Bedrijf van Lubbers wil 50 man kwijt VERGOEDINGEN VERSCHILLEN: Huizenverkoop stijgt 22 pet. Zesde Vloot VS niet langer welkom in Griekenland Dissidenten WINSEMIUS WACHT OP BELGEN Pascal Simon wordt gespaard VAN ZEELAND touts kool, *7QC Jr*J® /iCv Maakt u eon dikke kans op succes. Inderdaad een heel dikke kans. omdat negen van de tien Stem-lezers en -iezeresssen 00li m week uit in onze „Kleintjes "-kolommen kijkt of er iets van hun gading bij staat. Dat zijn elke dag vele tienduizenden kleintjes lezers. DE STEM Hu "Storen te Breda Bergen op Zoom/ Etten-Leur Goes Hulst Oosterhout Roosendaal Terneuzen Vlissingen Abonnementsprijzen^^ I Van onze redactie binnenland IdEN HAAG - Rienk Kamer, L makelaar in onroerend hoed die met zijn American lland Program (ALP) in op- Lraak is gekomen, heeft gis- I teren van de Nederlandse I Staat een schadevergoeding 1 jjjist van 29 miljoen gulden. Het ministerie van Justitie ■bevestigde gisteren dat de gse advocaat mr. A. Oomen namens Kamer een brief met een dergelijke in- houd aan het departement heeft gestuurd. Volgens mr. Oomen is de Amsterdamse officier van jus titie die met het onderzoek in de zaak-Kamer is belast, mr de Bruin, uitermate onvoor zichtig en ondoordacht te werk gegaan. Door beslag te leggen op de bankrekening waarop de vervolgbetalingen werden geboekt en vervolgens het faillissement van het ALP aan te vragen zorgde hij er voor dat de beleggers hun aanbetalingen kwijtraakten, aldus mr Oomen. Tot overmaat van ramp za gen de - Amerikaanse - hypo theekhouders zich door het uitblijven van betalingen ge dwongen het land te veilen. „Het is dus eigenlijk zo dat het geld niet door Kamer is weg gemaakt, maar door de offi cier van justitie," zo meent de advocaat. In verband met een onder zoek van de officier van j usti- tie in Amsterdam naar de handel en wandel van Kamer liet deze de 'speculant' begin dit jaar arresteren. In april werd Kamer weer op vrije voeten gesteld. Het openbaar ministerie verdenkt de zakenman uit Moergestel van oplichting, verduistering en valsheid in geschrifte. Hij zou beleggers in binnen- en buitenland onder valse voorwendsels tot grond- speculatie in de VS hebben verleid. Van onze correspondent IMUSSEL - De Belgische marine en kustwacht patrouilleren lift verhoogde waakzaamheid voor de Belgische kust sinds daar lintwee dagen tijd 4000 kilo hasj werd onderschept. :elen in deze advertentie tH winkels kopen, behalve a kleine cijfertjes bij staan, kelen kunt u alleen kopen W aar één van die cijfertjes it. eprijzen gelden van :/m zaterdag 16 juli a.s. de voorraad strekt. I De hasj vertegenwoordigt F' waarde van ruim 40 mil- De Belgische rijkswacht fervan overtuigd te maken te febben met een internationale Wde. I bne mensen (ook één Ne- r'lander) zijn gearresteerd; JWeren wisten te vluchten, 1 r wie één die kon ontko- fimet een terreinwagen vol pwen hasj. Een van de gear- «erden is een Nederlander, •e volgens de Belgische rijks- facht een bekende drughan- Jtlaar is. I be eerste vangst werd dins- ©vond gedaan door de mij- rivanger 'Spa' van de Belgi- E marine. Het schip schoot rubberboot te hulp, die Motorpecht kampte. Bij piering van het schip begon inzittende, een 37-jarige werpenaar, in paniek zak je, OE'erboord te gooien. Dui- baalden 's nachts bijna kilo hasj naar boven. I e v°lgende ochtend werd |Lreln r°utine-controle op de li etende-Brussel een Ne- ise caravan aangehou- fclfaWaarin zich H3sj van de- Wakelij bevond. De resteerde Nederlander gaf LVerhoor een vakantie- s °P in Oostduinkerke. Op dat adres vond de politie nog eens 3000 kilo hasj. Ze kon slechts een persoon arresteren. Vakantiegangers die in de buurt verbleven wisten te ver tellen dat op 4 juli eerst een gezin in het naburige huis ar riveerde, en later een groot aantal jongelui tussen de 20 en 25 jaar, onder wie verscheide ne Nederlanders. De jongelui beschikten over vier auto's. Een van die wagens kon er nog met een lading hasj vandoor gaan. De resterende hoeveel heid hasj, in totaal 3000 kilo, werd gevonden in drie strand cabines. De Rijkswacht vermoedt nu dat hij een draad in een inter nationaal drugnet te pakken heeft en schakelde gisteren In terpol in. ff1'- In Lires is die fraude niet eens te berekenen Van een onzer verslaggevers KEIZERSVEER - Hollandia Kloos, het bedrijf van de fami lie Lubbers, is van plan 50 man te ontslaan bij de machi nefabriek in Keizersveer. De Industriebond FNV spreekt van 71 ontslagen en is daar over zeer ontstemd. De bond is vooral „verbij sterd" omdat tot nu toe in ge sprekken met directeur R. Lubbers (een broer van de premier) niet de noodzaak is aangetoond om zo snel diep het mes in het bedrijf te zet ten. De problemen in Keizers veer zijn het gevolg van de on zekerheid over het doorgaan van een grote order voor Indo nesië. DE FRANSE president Frangois Mitterrand fun geerde gisteren op de Champs Elysees in Parijs schijnbaar als enige schakel met onze tijd. Bij gelegen heid van het officiële gedeel te van Frankrijks nationale feestdag 14 juli werd de pre sident daar geëscorteerd door 14-18-achtige wachten en veteranen. De man rechts naast Mitterrand is de leger generaal en militair gouver neur van Parijs, Alban Bar- thez. De Parijse bevolking zelf deelde overigens minder formeel in de feestvreugde. - FOTO AP Van onze Haagse redactie DEN HAAG Vrouwen beta len 25 procent meer premie dan mannen bij de arbeidson geschiktheidsverzekeringen van particuliere maatschap pijen. Ook de premies per maat schappij verschillen sterk. Tussen de goedkoopste en de duurste verzekeraar kan een premieverschil optreden van 755 per jaar. Dit zegt de Consumenten bond in het laatstverschenen nummer van de Consumen- tengeldgids. Zo'n arbeidsongeschikt heidsverzekering is vooral be doeld om zelfstandigen te ver zekeren van een uitkering bij arbeidsongeschiktheid. Ook heeft men een andere onbillijkheid ontdekt. De stel regel is dat niemand van z'n arbeidsongeschiktheid er fi nancieel beter op mag worden. De verzekering kijkt naar het inkomen van de laatste jaren. Als iemand in die periode wei nig heeft verdiend (of verlies heeft geleden) krijgt hij als hij arbeidsongeschikt wordt wei nig of niets uitgekeerd. Praktijk huisarts aan banden Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het wordt huisartsen verboden om een praktijk van meer dan drieduizend patiënten te hebben. De gemeenten worden be last met het aan banden leggen van de praktijken. Dat zal staatssecretaris kracht worden en zullen ze drs. Joop van der Heijden een vergunning moeten aan- (Volksgezondheid) van- Y1*»»1bij de gemeenten. Om -de „zittende huisartsen niet daag bekend maken. te veel problemen te bezorgen, zal voor hen een overgangsre geling tot 1 januari 1990 gel den. Het is de bedoeling van de staatssecretaris om gemiddeld één full-time huisarts per 2600 mensen te hebben. Om dat te bereiken worden de gemeen ten belast met het vestigings beleid. Artsen zullen voortaan een vergunning van het college van burgemeester en wethou ders nodig hebben als ze zich ergens willen vestigen. B en W kunnen die vergunning weige ren als een nieuwe praktijk niet past in de plaatselijke spreiding van de artsen. Bo vendien moeten de gemeenten er voor zorgen dat praktijken nooit kleiner zijn dan 800 en nooit groter dan 3000. Om dat te kunnen controleren wordt de arts verplicht de gemeente informatie te verstrekken over het aantal patiënten dat hij of zij heeft. Om ook in kleinere gemeen ten en dorpen een goed vesti gingsbeleid tot stand te bren gen, wil Van der Reijden de spreiding van huisartsen praktijken steeds bekijken in gebieden van 50.000 inwoners. Dat betekent dat kleinere ge meenten samen een vesti gingsbeleid dienen te voeren. Van der Reijden wil de Lan delijke Huisartsen Vereniging gaan betrekken bij dit vesti gingsbeleid. De LHV wordt gevraagd richtlijnen op te stellen om het opheffen en verkleinen van huisarts-prak tijken goed te regelen. Zo zal een praktijk van minder dan 800 patiënten pas hoeven te verdwijnen als een arts een jaar lang onder die minimum grens zit. Ook als de praktijk groter wordt dan 3000, moeten er, met richtlijnen van de LHV, maatregelen worden ge troffen om die praktijk te ver kleinen. Vandaag zal Van der Reij den zijn voorstel in de Staats courant bekend maken. De be trokkenen krijgen dan drie maanden de tijd voor inspraak en om bezwaren bekend te maken. Daarna zal de Natio nale Raad voor de Volksge zondheid advies uitbrengen en beslist Van der Reijden defini tief. De staatssecretaris wil zijn plan begin volgend jaar al van kracht laten worden. Voor nieuwe huisartsen zal de rege ling dan onmiddelijk van Van onze redactie buitenland DEN HAAG - Italiaanse oiijfolieproducenten hebben subsidies van de EG gevraagd voor ongeveer een derde meer olie dan er werkelijk is geproduceerd. In totaal zouden die producenten ongeveer 540 miljoen gulden hebben ontvangen voor 350.000 ton olijfolie, die evenwel nooit is geproduceerd. De Europese Commissie (het dagelijks bestuur van de EG) heeft die zwendel indirect toegegeven in antwoord op vragen van leden van het Euro-parlement. De Commissie ontkende dat er een 'geheim' rapport bestaat waarin die rekensommen staan; maar zij geeft toe dat er voor meer olie subsidies zijn aange vraagd dan er geproduceerd kan zijn. Het gaat met name over de jaren '79, '80 en '81, die een slechtere oogst voor olijven te zien gaven dan op grond van uitgekeerde subsidies naderhand bleek. De EG gaat nu in overleg met 'Rome' alle oude rekeningen na kijken. Als er sprake is van fraude zullen de Italiaanse boeren boetes krijgen. Zie ook pagina 5 EG-regelingen dankbare prooi fraudeurs Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Ziekenfondsraad heeft een groot aantal zie kenfondsen op de vingers getikt, omdat ze zonder meer „nee" zeggen als patiënten vergoeding vragen voor een bepaald medi cijn. Volgens de regels mag dat niet. Vorig jaar oktober werd de 'zwarte lijst' van ex-minister Gardeniers (Volksgezondheid) ingesteld. Op die lijst staan enkele honderden geneesmid- delen(merken), die tot oktober vorig jaar gewoon 'gratis' door het ziekenfonds betaald wer den als de arts ze voorschreef. Sommige middelen op deze lijst mogen helemaal niet meer door het ziekenfonds vergoed worden. Dat gaat bijvoorbeeld om middelen die gewoon bij de drogist te verkrijgen zijn. Voor andere middelen mag het ziekenfonds alleen een vergoe ding geven, als de huisarts het medicijn noodzakelijk voor een patiënt vindt. Daarbij gaat het bijvoorbeeld om middelen, die ook in goedkopere (maar even goede) uitvoering te ver krijgen zijn. Als een arts een patiënt een van die laatste middelen voor schrijft, is van te voren toe stemming nodig van het zie kenfonds. Ander komt men niet in aanmerking voor beta ling door het fonds. In de praktijk blijken echter 38 van de 56 ziekenfondsen niet te kijken naar het individiuele verzoek, maar op voorhand „ja" of „nee" te zeggen tegen bepaalde preparaten. De zie kenfondsen zeggen dat te doen om administratieve romp slomp te voorkomen. De Zie kenfondsraad is het daar niet mee eens en heeft de zieken fondsen, die niet naar het indi viduele geval kijken, maar slechts naar de naam van een bepaald geneesmiddel, schrif telij k op de vingers getikt. Van onze redactie binnenland NIEUWEGEIN - De huizen markt maakt een forse groei door. In het eerste helft van dit jaar werden 21.000 wonin gen verkocht, wat neerkomt op een stijging met 22 procent in vergelijking met dezelfde periode verleden jaar. De gemiddelde verkoopprijs van de woningen is met twee procent gestegen tot ruim 140.000 gulden. Die cijfers wer den gisteren door de Neder landse Vereniging van Make laars bekend gemaakt. De makelaarsvereniging is het niet eens met de conclusies van „Eigen Huis", die woens dag stelde dat de gemiddelde verkoopprijs landelijk gezien nog daalt, maar in de duurde re streken stijgt. De prijsstij ging is volgens de vereniging het gevolg van een grotere vraag naar koopwoningen. ATHENE - De Griekse rege ring heeft het de Amerikaanse Zesde Vloot verboden nog lan ger gebruik te maken van haar havens. Een Griekse regerings woordvoerder bevestigde der- gelij ke berichten. Hij zei dat in de toekomst het aanleggen van vreemde marineschepen van geval tot geval zal worden be keken. Een verbod voor de Amerikaanse Zesde Vloot noemde hij „geen uitzonderlij - ke gebeurtenis". De Grieken, die lid zijn van de Navo, leven sinds de socia list Papandreou aan de macht is, in onmin met de Amerika nen over het gebruik van ba ses en havens. Achtergrond is de Griekse klacht dat de VS te vriendelijk zijn voor 'aartsri vaal' Turkije. DE Sovjet-Unie is van plan la ter dit jaar een aantal dissi denten naar het westen te la ten uitwijken. Regeringsbron nen in Washington hebben ge meld dat zij dit aan de weet zijn gekomen. De Russische maatregel zou te maken kun nen hebben met een Ameri kaanse verzoek aan Moskou zich soepel op te stellen in ver band met de Veiligheidsconfe rentie in Madrid. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Belgische regering heeft nog steeds geen gevolg gegeven aan het Ne derlandse verzoek, te komen tot een wederzijdse alarme ring van de meest betrokken ministers als zich calamiteiten voordoen in Nederlandse of Belgische kerncentrales in de grensstreek. Dat zegt minister Winse- mius (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer) in antwoord op vragen van het PSP-Kamerlid Willems. Volgens Winsemius is de traagheid van de Belgen te wijten aan de bestuurlijke hervorming in hun land. Willems informeerde bij de minister naar de waarschu wingsregeling naar aanleiding van een ongeval in de kern centrale van Tihange, die werd stilgelegd nadat in april van dit jaar ongeveer 80 ku bieke meter radio-actief koel water uit het koelcircuit was gelekt. Met de wederzijdse waar schuwing van de meest-be- trokken ministeries wil Win semius voorkomen dat de be volking nodeloos ongerust wordt gemaakt. NA een geslaagde ontsnapping in de laatste kilometers wist Henk Lubberding gisteren beslag op de etappezege naar Aurillac. Voor Lubberding was dit de derde zege die hij in zeven Tour de France's bij elkaar heeft gereden. - FOTO AP VOLGESPOTEN met pijnstillende middelen, heeft Pascal Simon zich ook gisteren in het geel weten te handhaven. Met medewerking van zijn rivalen die een niet- aanvalsverdrag hadden gesloten. Het begon al met een protest tegen de wijze van dopingcontrole. Een protest dat - zo laat zich begrijpen - vooral Simon goed uitkwam. Zij die zich niet aan het iangzaamaan-tempo wilden houden, werden door de ploeggenoten van Simon op brute wijze tot de orde geroepen. DE Oosterschelde moet ontsloten worden voor dagrecreatie. Succes gegarandeerd, want tienduizenden zullen de waterwerken komen bezichtigen. Bovendien kan het ook aan duizenden werk verschaffen Die hartekreet deed gisteren de heer J. Deïst van de vervoersonderneming Zuid- West-Nederland DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Nu met een premie-keuze van 1 uit 4 MINI-SCHROEFBANK Overal voor het kleine re knutselwerk te ge bruiken HOBBY MESJE een oerhandig 1000- en 1 dingen-mesje met reserve-onderdelen BALANS-FIGUUR om naar te blijven kijken PARKER-J017ER de klassieke ballpoint voor het betere schrijf werk Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aanmelden en uw welverdiende premie kiezen NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters Adres Postcode/Woonplaats Betaling 61,15 kwartaal •20,49/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT EERST 14 DAGEN GRATIS Aangemeld door Naam Adres Postcode/Woonplaats Keuze geschenk 1 c4 2 3 4 (aankruisen svp) Deze bon in open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, antwoordnr 112, 4800 VB Breda Bellen kan ook 076-236911

de Stem | 1983 | | pagina 1