Kantgroep Kruisdijk exposeert Geen parkeerzorgen Eerste aanmeldingen jongeren al binnen in Terneuzen GS bezorgd over woonwagenkamp in Aardenburg Burgers gaan de inwoners van Oostburg trouwen Expo folkloristische schilderijen in Sas van Gent geopend Weer Verbroedering feesten in Westdorpe DN FOLKLORISTISCHE DAG IJZENDIJKE: BIBTIM VAN ZEELAND 'OUDE' EN 'NIEUWE' KANT IN OOSTBURG Per huwelijk 40 gulden Zeepkistenrace in Westdorpe Plaatselijk nieuws Hoofdplaat Terneuzen Westdorpe Breskens Toch woning bouw in Schoondijke Afrikaanse kunst in hotel Cadzand Uitgaan in Zeeland J. Ferket Koning Zeeuws-Vlaamse wipschutters Twijfels aan medewerking gemeente 90 deelnemers bolwedstrijd in Oostburg NEDERLANDSE PROGRAMMA'S NEDERLAND 1 i/RlJDAG 15 JUL11983 VRIJDAG 15 JUL11983 T18 PAGINA ZEELAND i W oningbou wvereniging wil kamers verhuren Een overzicht van de expositie in Oostburg. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Kantgroep Kruisdijk onder leiding van José van Pamelen- Hagenaars exposeert nog tot en met zondag 'oud' en 'nieuw' kantkloswerk in de bovenzaal van Chez René in Oost burg. Het 'oud' slaat dan op de vele staaltjes van antiek kantwerk die José van Pa- melen uit allerlei privé-collecties bij el kaar heeft gehaald, terwijl 'nieuw' staat voor de produkten, die de cursisten van de bij Groede wonende Brabantse heb ben vervaardigd. Het is de tweede ten toonstelling van de Kantgroep Kruis dijk. De eerste - twee jaar geleden in Oostburg - trok vele duizenden bezoe kers. „En dat aantal zullen we nu wel weer halen", zegt Jos van Pamelen, die afge lopen woensdag bij de opening van de expositie ook haar eerste boek Duches- se: 20 kantklospatronen ten doop hield. Volgens haar is de belangstelling voor het kantklossen nog steeds aan het toe nemen. „Enkele jaren geleden leek het nog een rage, die weer even vlug voorbij zou zijn, maar inmiddels is wel geble- - FOTO WIM KOOYMAN ken dat dit niet zo is", zegt ze. „Er ko men steeds meer cursisten bij en er val len er bijna geen af". De expositie, die werd geopend door de beroemde Belgische ontwerpster van kantpatronen Martine Bruggeman, toont naast modern werk ook prachtige voorbeelden van onder meer Duchesse-, Chantilly-, Point d' Angleterre-, Vlaan ders-, Russisch- en Tule-kant. Vandaag en zaterdag kan men nog terecht van 11.00 tot 20.00 uur, zondag van 14.00 tot 20.00 uur. De entree is gratis. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Trouwlustige inwoners van de gemeente Oostburg zullen in het vervolg niet meer door de gebrui kelijke ambtenaar in de echt worden verbonden, maar door een 'ingehuurde' burger. Deze krijgt een vergoeding van 40 gulden per huwelijk. Na een oproep van de gemeente meldden zich twintig sollicitanten voor de functie en uit deze groep zijn door het college van B en W drie kandidaten geselecteerd. Het gaat om de dames A. Dieleman-Rienks uit Oostburg en J. Focke-Verschoor uit Breskens en om J. Kollaard uit Wa terlandkerkje. Dit drietal zal volgende week donderdag door de gemeenteraad officieel worden benoemd tot 'ambtenaar van de burgerlijke stand op free lance-basis'. Volgens burgemeester C. Spijkerboer heeft het ge meentebestuur twee redenen gehad om tot dit initiatief over te gaan. „In de eerste plaats drukt het onze perso neelskosten, maar het geeft ons tevens de mogelijkheid om enkele burgers een leuke nevenfunctie aan te bieden". De drie geselecteerden zullen bij toerbeurt optreden. Tij dens de sollicitatiegesprekken is gebleken dat ze 'zeer ge motiveerd' zijn voor hun bijbaantje. Hoewel al diverse gemeenten in Nederland en ook in Zeeland gebruik maken van 'free lance-ambtenaren bur gerlijke stand' bijt Oostburg in Zeeuwsch-Vlaanderen op dit gebied de spits af. Van onze correspondent WESTDORPE - In Westdorpe kan de jeugd zich over een paar weken eens lekker uitle ven in een zeepkistenrace. In het kader van de zomeractivi- teiten van de Stichting Sociaal Kultureel Werk wordt voor het eerst een zeepkistenrace gehouden op donderdag 28 juli aanstaande. Als plaats voor deze wedstriid heelt men gekozen voor de omgeving van het herten kamp, in de nieuwe wijk van Westdorpe. De leiding van S.K.W. heeft een aantal mooie prijzen in petto voor de beste racers. Maar ook de leukste en de gekste zeepkisten worden met een prijsje beloond en natuur lijk hoort er ook een pech- prijsje bij. Voor deelnemers uit Philippine en Sas van Gent wordt door de organisatoren voor vervoer gezorgd. Suppor ters zijn van harte welkom bij deze zeepkistenrace, die 's middags om twee uur begint. Beraad D T - Het bestuur en de gemeenteraadsfractie van Dorpsbelangen Toerisme (D T) houdt dinsdag 19 juli een openbaar beraad in Het Wa pen van Zeeland te Hoofd plaat. Aan de orde komt de agenda voor de juli-vergade- ring van de Oostburgse ge meenteraad, maar ook andere zaken kunnen naar voren worden gebracht. Aanvang 20.00 uur. Fancy-fair - Zaterdag 3 sep tember houdt kinderdagver blijf „de Wip-Wap" in Ter neuzen weer haar jaarlijkse fancy-fair. Wie nog spulletjes heeft kan die bij de Wip-Wap brengen of even bellen, dan komt men ze halen. Alles is welkom. Het adres is: Kinder dagverblijf „de Wip-Wap", Kerkhoflaan 38, 4537 PN Ter neuzen, tel 01150-12368. Bolling - In de zaal van 't Ver- laet werd een bolling gehou den, waaraan 20 personen deelnamen. De uitslag was: 1. A. Kamoen, 2. F. de Jaeger, 3. R. Soethaert, 4. mevrouw Slok-Hemelsoet, 6. A. Aude- naert, allen Westdorpe. Oud papier In verband met de vakanties zullen de carna valsverenigingen „De Zuipci- linders" en „De Koeters" geen oud papier ophalen in het dorp op zaterdag 30 juli. De leden van beide verenigingen komen weer aan huis op zaterdag 27 augustus. Disco-show - De disco-show Eldorado uit Schoondijke is zaterdagavond te zien en te horen op camping Zeebad te Breskens. Medewerking wordt verleend door de dj's Erwin en Nico Wieme. Aanvang 20.00 uur. SCHOONDIJKE - De diverse acties die de plaatselijke dorpsraad de afgelopen tijd heeft gehouden om de particu liere woningbouw in Schoon dijke te bevorderen hebben resultaat gehad. In het al ge ruime tijd gereed liggende be stemmingsplan Noord-West aan de Van Ostadestraat zul len binnenkort drie huizen worden neergezet. Volgende week donderdag behandelt de Oostburgse ge meenteraad al een voorstel tot verkoop van grond in het plan aan Projectbouw Zeeland BV te Terneuzen, die twee wonin gen (onder één kap) gaat bou wen. Bij de gemeente is inmid dels ook al een aanvraag bin nengekomen van een particu lier, die in het bestemmings plan een bungalow wil neer zetten. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Woningbouwvereniging Terneuzen wil, als daarvoor voldoende be langstelling bestaat, vijf woningen in de hoog- bouwflat aan de Peter van Anrooy geschikt maken voor kamerverhuur aan jongeren. Per flat kunnen na verbouwing drie kamers voor ver huur beschikbaar komen. Keuken, doucheruimte en ber ging moeten gemeenschapsch- appelijk gebruikt en onder houden worden. Van een onzer verslaggevers CADZAND - Van woens dag 20 juli tot en met zon dag 7 augustus wordt in hotel De Wielingen te Cad- zand-Bad een (koop)ten- toonstelling gehouden van Afrikaanse kunst. De ex positie is ingericht door de paters Benedictijnen Vic tor van de Reijt en Ben de Neut. De opbrengst is be stemd voor hun missiepost in Afrika. Op deze expositie, die dage lijks van 09.00 tot 17.30 uur ge opend is wordt men in de gele genheid gesteld kunstvoor werpen te kopen. Te zien zijn beelden van de Makondestam uit Oost-Afrika die een hoge graad van perfectie heeft be reikt in de houtsnijkunst, waarbij ebbehout wordt be werkt. Reeds voor 1900 kon men in Europese museums Makondekusnt bewoneren. Van de Bobo- en de Ba- mumstam uit West-Afrika zijn er oude maskers. Daar naast zijn te zien (en te koop) voorwerpen uit China, India, Kenia, Thailand, Bali en Indo nesië. Ook aanwezig o.m. de kenkisten uit Zaïre. AXEL Streekmuseum „Het Land van Axel" - P. Brakman exposeert olieverfschilderijen. Geop.: woe. t.m. zat. 13.30-17.00 uur. Vrijd. ook van 19-21 uur. GOES Grandtheater - 20 u. Battle truck, a.l. 23 u. Hete bliksem met klap stuk. 18 j. HULST Koning van Engeland- 21.30 u. Thor de verschrikkelijk. 16 j. 21.30 u. Tootsie. a.l. 21.30 u. An officer and a gentleman. 12 j. 21.30 u. Zon dige hoogstandjes. 18 j. Café Paler mo - 20.30 u. Bingo. DE KLINGE De Herleving -19.45 u. schieting. KLOOSTERZANDE In de Kastanje - 19.30 u. paling- schieting. OOSTBURG Ledeltheater - 20 u. Tootsie. a.l. St. JANSTEEN 19.30 u. schieting op staande wip pen. TERNEUZEN Luxor- 19.30 u. Fame. a.l. 21.45 u. Love you. 18 j. 19.30 u. Pinocchio. a.l. 21.45 u. Shau Lin. a.l. VLISSINGEN Alhambra I - 20 u. An officer and a gentleman. 12 j. 23 u. Tussen doortjes. a.l. Alhambra 2 - 20 u. Six weeks, a.l. 23 u. De vrolijke Tiroler sexckliniek. 16 j IJZENDUKE Streekmuseum West- -Zeeuwsch-Vlaanderen- Zome- rexpositie van bodebussen en kantklossen. Geop. werkd. 10-12 en 13.30-17 u. zat. en zond. 14-17 u. (tot 15 aug.). ZIERIKZEE Burgerweeshuis- Beeldentuin en klein-antiek. Geop. dag. 10-17 u. zo. gesloten, (tot 6 aug.). „De jongeren hebben altijd in deze regio een wat zwakke positie op de woningmarkt ge had. Er is weinig passende woonruimte en dikwijls is het zelfstandig wonen ook een vrije dure zaak", aldus het hoofd van de afdeling Bewo ner sza ken mevrouw J. van Driessen. De dag nadat de eer ste annonce met de voorgeno men plannen verscheen kreeg de woningbouwvereniging al telefoontjes van belangstel lenden. Huurprijzen Hoe hoog precies de huur prijzen (inclusief service-, verwarmings- en waterkos ten) worden is nog niet be kend. „Eerst moeten de wonin gen, die een aaneengesloten blok vormen, worden aange past. Dan wordt de punten waardering erop losgelaten voor de vaststelling van de huurwaarde. Als richtprijzen hanteren wij momenteel be dragen van 175 en 250 gulden. Twee kamers grenzen name lijk aan het balkon en een aan de galerij", aldus mevrouw Van Driessen. Voorzover bekend is de Ter- neuzense bouwvereniging de eerste in de regio die de leeg stand van woningen gebruikt om jongeren aan eigen huis vesting, te helpen. „Daarom dat wij voor wij verder gaan eerst moeten weten hoeveel animo er voor deze kamers is. Is dan voldoende dan denk ik dat wij direct na de bouwva- kavakantie met de aanpassin gen kunnen beginnen". Be langstellenden krijgen van de woningbouwvereniging de hier bijgaande plattegrond toegestuurd. Informatie ver plicht nog tot niets. „Pas als men besluit een van deze ka mers te betrekken wordt een huurcontract opgemaakt", al dus het hoofd Bewonerszaken. Van onze correspondent KOEWACHT - Schutter J. Ferket is de nieuwe koning van de Zeeuws-Vlaamse Bond van staande wipschutters. De titelstrijd vond dit jaar in Koewacht plaats, waar elf koningen en keizers de strijd tegen elkaar opnamen. Iedere deelnmer mocht op de koningsvogel vijf schoten lossen. Driemaal sneuvelde de vogel, namelijk in de tweede ronde door J. Bruggeman, in de derde ronde door J. Ferket en in de vijfde ronde door R. Gijsel. In de kampwedstrijd die deze drie schutters moes ten doen wist J. Ferket uit Axel in de achtste ronde de koningsvogel af te schieten, wat zijn medekampers niet lukte. Meteen kon hij de ko ningstitel 1983 op zak steken. De prijs werd na afloop uit gereikt door voorzitter J. Bruggeman van de Zeeuws- Vlaamse wipschutters. vol gend jaar vindt de titelstrijd plaats in Axel. Van een oneer verslaggevers AARDENBURG - Gedepu teerde Staten twijfelen er aan of de gemeente Aardenburg nog in staat zal zijn om vóór de in het Provinciaal Woon wagenplan genoemde datum van 1 januari 1985 een woon wagencentrum met zes stand plaatsen te realiseren. Hoewel de Aardenburgse gemeenteraad inmiddels de locatie bij de waterzuiveri- ings-installatie aan de Eede- weg heeft aangewezen als toe komstig woonwagenkamp, zijn er nog geen stappen on dernomen om de grond - die particulier eigendom is - aan te kopen. In een brief aan het college van B en W verzoeken Gedeputeerde Staten om mee te delen „welke procedure uw raad voor ogen staat om te be reiken dat de aanleg van de zes standplaatsen nog vóór de genoemde datum wordt gerea liseerd". Mocht Aardenburg niet al te veel haast maken met. het ver- werven van de grond, dan dreigt het provinciebestuur zelf in te grijpen. „Waar in voorkomende gevallen twij fels rijzen over de bereidheid van een gemeentebestuur tot het verlenen van medewer king aan de uitvoering van het Woonwagenplan, kan het pro vinciaal bestuur in overwe ging nemen om gebruik te ma ken van het hem ter beschik king staande instrumenta rium, ten einde zeker te stellen dat de standplaatsen daad werkelijk worden gereali seerd", aldus GS in de brief. Het schrijven van het pro vinciebestuur en het concept- antwoord van B en W komen volgende week dinsdag aan de orde tijdens de vergadering van de Aardenburgse gemeen teraad. Aanvang 19.30 uur. GALERIJ Zo ziet de indeling van de flat eruit. Van onze corresposndent SAS VAN GENT - Met de onthulling van het schil derij Mi-katoen door burgemeester Dusarduijnei de uitvoering van de gelijknamige dans door volks dansgroep De Grutmoole is gisteravond de exposi tie van folkoristische schilderijen van Frans Belle mans officieel geopend. Deze in cultureel centrum De Speye te houden tentoonstelling staat in het teken van de Sasse folkloreweek. De toegang is ge heel gratis. De uit het Belgische Schoten (bij Antwerpen) afkomstige Frans Bellemans lichtte zijn werk bij de opening toe. Uit deze toelichting bleek dat de kunstenaar zich voor zijn werklaati» spireren door de folklore in de ruimste zin van het woord Volksdansfeesten, die jaarlijks gehouden worden in Schotel zijn daar een onderdeel van. Met name de gebaren en bewegin gen die in de folklore terug te vinden zijn, vormen voor Belle mans inspirerende onderwerpen. De gepensioneerde schilder n een ware portrettist te noemen. De tentoongestelde olieverfschilderijen, aquarellen en schel sen laten de toeschouwer op onmiskenbare wijze zien hoe eer schilderij van Bellemans tot stand komt. Vanaf het allereerste moment van schetsen tot het eigenlijke schilderij is het proces6 volgen. De tentoonstelling is tot en met donderdag 21 juli te be zichtigen. WESTDORPE - Het staat nu vast dat weer een verbrw deringsfeest tussen Westdorpe en het Belgische Riemt wordt gehouden. Na de geslaagde uitwisseling, twee jan geleden, wordt het feest hernomen. De festiviteiten zul len drie dagen in beslag nemen: vrijdag 23, zaterdag en zondag 25 september. Naast de muziekverenigingen zullen ook andere plaatselijk! clubs meewerken aan het verbroederingsfeest met Rieme Er zullen activiteiten op touw worden gezet voor handboog schutters, voor biljarters en voor de lagere schooljeugd. Vereni gingen die aan dit verbroederingsfeest wensen deel te nemen kunnen contact opnemen met de heren R. Spuessens, Beatrs straat 30 (tel. 2125) en B. Franse, Bernhardstraat 4 (tel. 3147). Be gin augustus zal met de deelnemers een bijeenkomst worden ge houden, waar tevens de plannen nader worden besproken. Van onze correspondent IJZENDIJKE - De be zoekers aan de folkloris- tishe dag aanstaande zaterdag in IJzendijke zullen zich geen zorgen hoeven te maken over een parkeerplaats voor de auto. De firma gebr. F. en H. Haverbeke uit IJzendijke heeft ten be hoeve van de bezoekers aan het vestingstadje een stuk bouwland van 10 hectare als parkeer plaats afgestaan. Dit pakeerterrein is ideaal gelegen aan de Oranjestraat, op enkele minuten lopen van Molen en Markt. Het ligt te vens langs de route, die de op tocht (aanvang 19.30 uur) zal volgen. Het parkeerterrein is duidelijk door borden aange geven en het parkeren is ge heel gratis. In de Ned. Hervormde kerk zal tijdens de folkoristische dag een tentoonstelling wor den gehouden van oude docu menten die betrekking hebben op de geschiedenis van de Ned. Hervormde kerk. Opmerkelijk is een notulenboek uit 1604, terwijl de kerk pas in 1612 werd gebouwd. Rondleidingen zullen worden verzorgd door de heer Izak Giljam. Om 13.30 uur zal in de Ned. Hervormde kerk een gevarieerd coi plaatsvinden. De presentatie van vriendenstad Eeklo zal on® leiding staan van Schepen Dauwe van Eeklo. Cultuur" amusement zullen elkaar een plezierige manier afwisse len. Zo zal tijdens de folkloris tische dag de beroemde Eek® 'se „Herbakker-fanfare" klederdracht een rondga»! maken door IJzendijke. Van onze correspond»"-' OOSTBURG - woensdagmiddag waren maar liefst 90 deelnemers een door de Oostburgse club Raak tegen Staak 6e" ganiseerde wedstrijd v"or jaarden en invaliden. Hie blijkt nogmaals dat de resse voor deze bolsport en» toeneemt, ook in Oostburgv Na een spannende wedr- werd de volgende bereikt: 1. P. de Grave"' de Neste-J. Focke, 2. G- 1 merman-J. Vermast-^ vrouw J. Hubregtse, 3- n- de Gezelle-M. de Smet-A- Hullu, 4. J. Rieteco-E Vriend-mevrouw P Soke c; goor Henk Egbers DORDRECHT - Het Oost- YVest Forum, waaraan de afgelopen zes weken zes Ja panse en zeven Nederlandse FOTO WIM KOOwfl beeldende kunstenaars heb ben deelgenomen, is vooral verhelderend geweest voor jjt. verschillen tussen Oost en West. Het nu door kunst werken geaccentueerde voormalige fabrieksterrein van de Victoria-koekjesfa- briek in Dordrecht vertelt van Japanners als collecti- visten en de Nederlanders aIs individualisten; of met andere woorden: van in het gareel lopende Oosterlingen en van tegen het gareel schoppende Westerlingen. Koningin Beatrix heeft een bijzondere belangstel ling aan de dag gelegd voor dil project. Ze koos het uit om er het Holland Festival officieel mee te openen; af gelopen woensdag kwam ze zonder tamtam en privé - dat heet dan incognito - kij ken wat ze ervan gebrouwen hadden. „Als zij er zich mee be moeit kunnen er ineens al lerlei dingen die eerder niet konden", vertelt deelnemend kunstenaar Ewerd Hilge- mann. Dat gebeurde al bij het van de grond krijgen van deze onderneming en na haar bezoek kwamen de vrachtwagens weer af en aan voor de Japanners, die nog méér aarde nodig had den voor hun heuvel in cir kels. Misschien brengt dit kunstenaars, die nu zitten te knokken voor het behoud van de Beeldende Kunste naars Regeling, op een idee.... De opzet van dit forum was, dat een groep Japanse en Nederlandse kunstenaars tot, wat heet, 'een beeldend concept' zouden komen voor dit voormalige fabriekster rein, dat in de toekomst waarschijnlijk bebouwd zal worden. Eigenlijk een heel boeiende opdracht, omdat daarbij tevens de geijkte rollen omgedraaid worden. 'Normaal' gesproken is de procedure aldus: architecten llllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllll 16.00 I Per kano Onherbergzame streken, «aar nooit een mens komt, zijn er nog genoeg op deze wereld. Een van de meest ontoegankelijke gebieden vormen de St. Elias Moun tains op de grens tussen Alaska en Canada, waar al leen de rivier de Alsek zich een weg baant door glet- schers naar de Golf van Alaska. Slechts drie keer zijn mensen erin geslaagd, 4e rivier per kajak af te zakken. De laatste keer was net Hans Memminger, die samen met een Duitser en een Canadees in 25 dagen de wildernis doorkruiste en van de tocht een film van waakte. Theater thuis Opnieuw brengt 'Theater huis' vanavond een stuk van de Engelse schrijver Uevor Griffiths (Oi for England), getiteld 'Come- iansDe komiek Eddie aters (Bill Fraser) geeft in e avonduren les aan een avondschool in Manchester. es .Jongemannen, die van ening zijn, dat het bestaan tiia een s'echte komiek al- uV,noS beter is, dan een ar- dersbestaan, volgen zijn «aitn' Et,0ie Prent ze in, dat J voor grappen ze ook feer,in' d'e altijd geinsPi- t,J ,!1"'elen zün door din- ben w-ze.zelf beleefd heb- a,i'.'i leidt ze op voor een 'ue, die^een talen ten ja- De Wi op Ba sei hij dei de De va: nei aai rei ten sta Ma ^egensp °,ntgornery en E

de Stem | 1983 | | pagina 12