UBONNEE-TV EN OMROEPGELDEN Weinig controle in Nederland op fraude garantiefonds landbouw MET TRUCK OCEAAN OVER 'Milieuonderzoek is onsamenhangend' VVD-delegatie: begrip voor kolonisatiebeleid Israel Van Zeil: Toeristenstroom Israel-Nederland vergroten boekhouder Deetman Rookverbod op scholen mogelijk in strijd met de grondwet WILD MOSS PAGINA 2 |PONpERPAG 14 JUL11983 age in jid Afrika EUROPESE COMMISSIE: lalse enqueteurs [tellen vrouwen ntieme vragen E STEM COMMENTAAR Slecht voorbeeld Verhuur en verkoop van kantoren daalde 20 procent dat u de speedstick Wild Moss deodorant zuiniger vindt. e^eiy én? AD VIESRAADRAAD: Definitief plan voor bezuinigingen op universiteiten en hogescholen T5 juiuaerrjfiaM BINNENLAND T22 PAGINA 2 ege opwinden en kwaad en. Hoeveel mensen zijn loop van de tijd niet op liefdeloze en weinig tel ij ke manier de Kerk ezet of zijn er uit eigen eging uitgestapt, die omwille van dit hemels inkrijk zich niet langer leze Kerk thuis konden en. En onder hen zijn er n, die daar hun leven onder gebukt gaan, we- j, dat Christus' leer van ossing en bevrijding een eheel andere leer is dan ■gaans door deze Kerk dt verkondigd, fellicht dat de Geest van 1, die zoveel kerkleiders :ak menen te dragen, hen eens tot het inzicht zal ngen, dat Christus eerst rooral een boodschap van rijding en verlossing am brengfen voor hen, die zien en toch geloven, oven, dat het Rijk van 1 zich veeleer baan ekt in de harten van hen, slechts hopen op Gods iade en barmhartigheid, zij in de Kerk vaak te- geefs of al te weinig heb- aangetroffen. ;da V. van Mil 'S-studenten kunnen in 3e jaar van hun studie ge in Nederland of in het tenland lopen. De moge- :heid om stage in Zuid -ika te lopen heeft de rkgroep Zuidelijk Afrika ïleiding gegeven druk uit oefenen om een verbod arop af te kondigen. B en van Breda hebben nu de nister van Onderwijs agen gesteld, iet begint er aardig op te ren, dat diverse progres- ve actiegroepen de dienst Nederland willen uitma- a en o.m. de bewegings- jheid van de Nederlan ds willen beperken. Voor rer ons nog bekend leven in een vrij land en wij len dat wel gaarne zo aden. s de werkgroep mis- lien bevreesd dat de stu iten tijdens hun stage in id Afrika zelf tot de con- isie komen dat de voor- llen van zaken, gegeven or de werkgroep, niet in ereenstemming is met de ■rkelijkheid Misschien zou de werk- oep wel gaarne zien, dat studenten stage lopen in marxistische volksreplu- leken, zoals Angola en Mo- mbique, doch vervelend noeg zijn de mogelij khe- n daartoe niet aanwezig, it Nederland culturele, >tenschappelijke en sport- itakten met Zuid Afrika lemmert is op zichzelf eds een staaltje van klein- Jigheid, terwijl het in ho- mate nog hypocriet is ook, let op de spontaniteit, larmee dergelijke contac- a met de Sovjet-Unie wor- n begroet. Voor zover de informaties -ekken worden o.a. in de ivjet-Unie andersdenken- :n vervolgd, joden gedis- imineerd en belet te emi- ■eren en maakt de Sovjet- nie zich schuldig aan hending van mensenrech- n, het plegen van atoom- iantage, het voeren van di- cte en indirecte militaire ;ressie, het houden van de ngdurigste politieke ge ingenen en de meeste con- mtratie- en dwangarbei- ;rskampen enz. enz. Waar- n dan geen belemmering m dergelijke kontakten et overigens partij getrou- e Russen. HTS-studenten, die stage epen in Zuid Afrika, wer- ;n niet bekeerd, doch wel vertuigd, dat de zaken daar iet zo eenvoudig liggen a ier wordt voorgesteld, erkel en Rodenrijs .J.G.A. Ego Int?) HAAG - Staatssecretaris I n Zeil (Economische Zaken) de Israëlische minister van Kerisme A. Sharir gaan on- I' „eken hoe de toeristen- l'uoom tussen Nederland en Israel kan worden vergroot. Verder willen zij bekijken hoe zij gezamenlijk de promo tionele activiteiten in andere landen kunnen entameren. Dit hebben Van Zeil en Shamnir woensdag afgespoken, aan het slot van een tweedaaags be zoek van Shamir aan ons land, aldus het ministerie van Eco nomische Zaken. Het bezoek vond plaats op uitnodiging van minister Van Aardenne van Economische Zaken. Van Zeil en Sharir wil len op toeristisch gebied tot een uitwisseling komen van kennis over opleiding, gekwa lificeerd personeel. In het voorjaar gaat Van Zeil op uitnodiging van Sharir naar Israel om de besprekin gen over deze samenwerking af te ronden. Mediabeleid blijft twistpunt in coalitie DEN HAAG (ANP) - Nederland is de enige lidstaat van de EG waarin het aantal controles op de wetmatigheid van uitkeringen of invorderingen van het landbouwgarantiefonds ver is achter- gebeleven bij het voorgeschreven aantal. Dit blijkt uit een staatje dat de Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EG, heeft gepubliceerd. In Nederland moesten in 1981 officieel 231 controles worden uitgevoerd, er vonden 154 controles plaats. In Dene marken waar 202 controles moesten worden uitgevoerd, vonden 1200 controles plaats, terwijl in de Bondsrepubliek Vw onze redactie binnenland hlSTERDAM - In Amster- lam zijn een onbekend aantal iien actief, die onder valse nrwendsels vrouwen probe- j,n te bewegen antwoord te Len op intieme vragen over lunseksualtiteit. jZij geven zich uit voor en- lueteur van de Nederlandse pereninging voor Seksuele Hervorming (NVSH). J Dit heeft de NVSH meege teld. na een groot aantal Pachten van vrouwen uit ver- chillende plaatsen in het land aar vooral uit de hoofdstad. NVSH houdt geen monde- ;e of telefonische enquêtes Amsterdam of andere liaatsen, heeft dit nooit ge- Kaan en laat dit nooit doen, al ius de vereniging. De vereni ging adviseert vrouwen op (ergelijke vragenstellerij niet n te gaan. Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Binnen het kabinet is opnieuw ernstige onenigheid ontstaan over de media nota van minister Brinkman (Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur). De organisatie van abonneetelevisie en de fi nanciering van het om roepbestel zijn de voor naamste twistpunten. Dat bevestigde gister avond de mediaspecialist van de VVD, Wim Keja. Het voornemen van Brink man deze week een afgeronde medianota aan het kabinet te presenteren lijdt daardoor op nieuw schipbreuk. Brinkman en zijn VVD-collega Van Aar denne (Economische Zaken) zullen nu tijdens het zomerre ces dooronderhandelen in de hoop na het kabinetsreces een gezamenlijk stuk naar de mi nisterraad te kunnen sturen. CDA-mediaspecialist Piet van der Sanden weet het her nieuwde uitstel gisteravond aan tijdgebrek bij de ministe riële commissie informatie- 2te waterdamp, 32 (29) bij- ilse figuur. U13S Z£ M 'sau pz 'spaat ZZ 'J-3a,.-r iq gi 'iduoiov H 'ud^f0 fdxv^i -f Urof z :DNISS°n |lOG maar kort geleden hebben de Kamers van Koophandel de linkelbedrijven gewaarschuwd zich bij hun zomeruitverkoop, die fcieel pas aanstaande vrijdag mag beginnen, te houden aan de bepalingen van de Uiverkopenwet. Anders zouden ze wel eens en proces-verbaal kunnen krijgen. Heel wat middenstanders [ebben die waarschuwing in de wind geslagen. Daar hoeven ze igeen spijt van te hebben want het Openbaar Ministerie heeft in besloten niet tot vervolging over te gaan. Motief: het kabinet is |bchvan plan de Uitverkopenwet af te schaffen. Het O.M. gaat hier zijn boekje ver te buiten. Opnieuw: er is ook fetsondernomen tegen winkeliers die op Koninginnedag de ver- fchte winkelsluiting hebben genegeerd. Nou en, zullen velen pch afvragen, waarom zou je de middenstand zo betuttelen Een goede vraag. De ondernemer in Nederland zit inderdaad ver win een keurslijf van verordeningen en bepalingen. Het snel pelen op de mogelijkheden en wensen van de markt wordt iaardoor onnodig bemoeilijkt. De Winkelsluitingswet en de Uit- «openwet zijn echter niet voortgekomen uit pure regel- en be moeizucht Die wetten hebben ook ten doel de (kleine) midden- tender en zijn personeel te beschermen tegen overmatige werk- jjtlen en tegen de gevolgen van een ongebreidelde concurrentie- Md. De belangen van het publiek spelen eveneens een rol. wanneer zulke wetten op grond van allerlei maatschappelijke Wikkelingen achterhaald lijken of bijgesteld dienen te worden, stoort zulks te gebeuren op grond van een evenwichtige belan- Mweging in en door het parlement. Door nu maar al vast van Wolging bij wetsovertreding af te zien beperkt „Justitie" op on- sjvaardbare wijze de bewegingsvrijheid van het Binnenhof, wzijn in Nederland heel wat wettelijke bepalingen, die door «paalde groepen van de bevolking als achterhaald worden be- 'touwd. De wetgeving loopt nu eenmaal altijd achter op maat- tappelijke veranderingsprocessen. Die constatering geeft ech- niemand een vrijbrief om dan maar zelf zijn eigen rechtsregels p te stellen. Toch gebeurt dat en wel in verontruste mate. Maar NI je als het O.M. zelf het slechte voorbeeld geeft [NDERWIJSMINISTER Deetman heeft gisteren het definitieve n gepresenteerd voor taakverdeling en concentratie in het we- pschappelijk onderwijs. Het hele pakket, dat als wetsontwerp r'de Tweede Kamer gaat, komt in grote lijnen overeen met de F'oer gepubliceerde beleidsvoornemens. Iüeen verrassingen dus en dat is jammer. Want de minister had peen die het wetenschappelijk onderwijs ter harte gaat, blij wen verrassen door aan zijn kortingsverhaal een visie op dat «wijs toe te voegen. Begeleidend beleid dus. I.wetenschappelijk onderwijs en onderzoek mag niet uitsluitend -top zichzelf zijn. Naast het onderzoeken van zaken, waarvan WahSchappeliik nut wellicb' pas op langere termijn duidelijk et, behoort de wetenschapper ook een extra waarde toe te S® aan de maatschappij. Onderwijs draagt naast kennis ook Natie en sociale vaardigheden over en leidt tot ontplooiing Me individu. Daarvan kunnen velen profiteren. Of dat nu de lj;5rie is, die zoekt naar mogelijkheden voor innovatie of de tous, die zich een beter inzicht wil verwerven in het democra ts'unctioneren van de samenleving die hij vertegenwoordigt. C"*W kan de kennis die bij de wetenschappelijke insitituten IPPgaslagen fungeren als exportartikel. I sJe wilt weten of het geld dat je in dat wetenschappelijk on- Iduflnves,eer1 ook maatschappelijk rendement oplevert, moet v een soort kosten-baten-analyse maken. Bij de weging van L viteiten aan de dertien hogescholen en universiteiten zal L Wwijfeld blijken dat er ook nutteloos onderzoek wordt ge rent Br e"lci®nter kan worden gewerkt en dat sommige stu- nimgen alleen maar zijn opgezet vanwege de klantenbin- E 1 Diet vanwege de verhoging van de kwaliteit van het insti- lèu ^ee,rnan maakt die weging niet. Hij licht de instituten niet Idem hlJ komt bijvoorbeeld niet met een spreidingsbeleid voor feintin11 om de kostbare competitie tussen de instituten te Wat hij wel doet is uitsluitend boekhouding voeren ter hi!?9in9en' Da' levert dan miii°enen °P voor de schatkist, Ptonp ook banen- En uit niets blijkt dat de kwaliteit van l? onderwijs ook wordt verbeterd. Het schuiven met stu- agen is zo willekeurig dat het meer lijkt te zijn ingegeven ratieke overwegingen en het luisteren naar de soms mach- °®y vanuit de instituten, i g dat terwi „jwD, dat het hem juist ging om verbetering van de kwaliteit voorziening (MCI), die een paar maal niet in de gelegen heid zou zijn geweest te verga deren, maar Keja zijn vooral nieuwe meningsverschillen hiervan de oorzaak. In tegen stelling tot Brinkman wil de VVD de bestaande omroepen niet betrekken bij de ontwik keling van abonnee-tv. Daar naast kant minister Van Aar denne zich tegen uitbreiding van de STER-reclame, die vol gens hem slechts kan leiden tot verdere lastenverzwaring voor het bedrijfsleven. Mocht er toch worden besloten tot uitbreiding van de reclame, dan moet die niet ten goede komen aan de bestaande om roepen, maar aan de commer ciële bedrijven die de abon nee-tv voor hun rekening ne men, vindt Van Aardenne. Van der Sanden zei gister avond dat de CDA-Kamerfr- actie zich nu niet meer met de medianota van Brinkman zal bemoeien voordat het comple te stuk aan de ministerraad is aangeboden. Volgens Keja zal Van Aardenne zich ook de ko mende weken nog meermalen op de hoogte stellen van de verlangens die binnen zijn Kamerfractie leven. DEN HAAG - De minister raad moet zich vrijdag op nieuw buigen over de ont- werp-tabakswet van de staatssecretarisssen Van der Reijden (Volksgezondheid) en Van Zeil (Economische Za ken). Het rookverbod voor scho len, zoals dat in het wetsont werp wordt voorgesteld, zou namelijk op gespannen voet staan met de grondwet, die be paalt dat de minister van On derwijs geen rechtstreekse be voegdheid heeft ten aanzien van bijzondere (protestants- christelijke en katholieke) scholen. Minister Deetman (Onder wijs) heeft op verzoek van de ministerraad de afgelopen da gen gewerkt aan een notitie over de vraag of het wel of niet mogelijk is niet-openbare scholen een rookverbod op te leggen. Die notitie, waarvan de inhoud nog onbekend is, komt vrijdag in de minister raad aan de orde. terwijl minister Deetman zei toen hij aan de hele opera- |,w da* het hem juist ging om verbetering van de kwaliteit Lrt'enfchappelijk onderwijs en onderzoek. Hij is dat halver- 1 "'kennelijk vergeten. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM/BREDA - De verhuur en verkoop van kan toorruimte is in de eerste helft van dit jaar met maar liefst 20 procent gedaald. Landelijk werd in de eerste zes maanden van 1983 160.000 m2 kantoorruimte verhuurd of verkocht. Alleen in de regio Amsterdam steeg de verhuur en verkoop. Dat beeld werd overigens sterk vertekend door een tweetal transakties, de huur van kantooruimte door de zie kenfondsen en de huur van Westland/Utrecht Hypo theekbank van een ruimte van 8.000 m2 in Holendrecht Cen tre. Volgens de Westbrabantse afdeling van de Nederlandse Bond van Makelaars is in deze regio geen sprake van een spectaculaire terugval op de kantorenmarkt. In dit gebied is ook niet, zoals in de Rand stad, veel kantooruimte „op voorschot" gebouwd, aldus af delingsvoorzitter Van Ginne- ken in Bergen op Zoom. deze cijfers respectievelijk 603 en 1976 waren. Alle andere lid staten van de EG waar contro les worden uitgevoerd, volde den op zijn minst aan het voorgeschreven aantal. Het Duitse christendemo cratische lid van het Europees Parlement, Isidor Früh heeft vastgesteld dat het aantal tij dens deze controles geconsta teerde onregelmatigheden per lidstaat grote verschillen ver toont. Dit is volgens de com missie te wijten aan het feit dat die lidstaten die speciale technieken toepassen meer onregelmatigheden opsporen dan landen die moeilijkheden ondervonden bij de toepassing van de richtlijn die controle voorschrijft. Controles zijn primair een nationale verantwoordelijk heid. Daarnaast is de commis sie bevoegd zelf een onderzoek in te stellen en kan het dage lijks bestuur van de EG een lidstaat opdracht geven een specifiek onderzoek in te stel len. Al deze mogelijkheden tot controle hebben volgens de commissie van tijd tot tijd on regelmatigheden opgeleverd. MET flessen melk en wijn is gisteren in Hilversum dit vlot officieel gedoopt. Met het vaar tuig - inclusief truck - willen Kee Arend en Fons Oerlemans en hun zoontje Robin over enke le weken in New York van wal steken in een poging de oceaan te bedwingen. Eerder staken zij de oceaan al over per vlot en per stoomketel. - FOTO ANP (ADVERTENTIE) Amerika's speedstick no. 1, nu ook in Nederland. NIEUW EN TOTAAL ANDERS. EXTRA ROYALE 75 GRAMS STICK. Speedstick Wild Moss deodorant biedt maximale bescherming aan mensen die van aktie houden. *Een droge deodorant zonder alkohol en gaat 3x langer mee dan 'n 100 g. spuitbus*Unieke brede vorm en daardoor gemakkelijk op te brengen Een bescheiden geur, dus onopvallend een okselfrisse dag SPEEDSTICK DEODORANT. VOOR ALS JE OP ZEKER SPEELT Een MENNEN produki Volgens n onalhankelpk onderzoek in de U SA Zelden zo'n boeiende Tour de France gezien. De ene rijdt met pep in zijn donder, de ander haalt de eindstreep met een scheur in zijn schouder. Morgen krijgen we een renner die over onze tv snelt met een stuk in zijn kraag. Joop, de melkblanke onschuld, is positief en dat is in het nor male leven een lODensicaardige karaktereigenschap, maar in de wielersport beslist niet. Zoetemelk was niet zuiver en hij werd gestraft. Of was hij niet zo leep als al die anderen die regelmatig spierverster- kers tussen hun brood doen, zonder dat de controleurs pis sig worden? Joop, de veteraan, is uitgepiest en volgens deskundigen kun nen de andere Nederlanders het ook wel vergeten. Tenzij Pascal Simon van de fiets stapt. Maar de gele trui houdt voorlopig zijn gekraak te botten bij elkaar. Pas als hij in tweeën breekt, zal hij zijn eerste positie prijsgeven. De Nederlandse ploeg heeft weinig laten zien. Peter krijgt er Post-natale depressies van. Mag Jan Raas nu misschien weer terug komen? Asteblief? Morgen karren we weer verder. Schouder aan schouder. MERIJN DEN HAAG - De Raad voor het Milieu- en Natuuronderzoek (RMNO) heeft de ministers van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer en van Landbouw en Visserij geadvi seerd het milieu-onderzoek beter af te stemmen op de maat schappelijke behoeften. Het huidige, verspreide en weinig samenhangende on derzoek op dit gebied moet worden geïntegreerd, aldus de Raad, die pleit voor een onaf hankelijk coördinatiecentrum dat het programma van prio riteiten moet begeleiden. Uit het gisteren aan-de mi nisters aangeboden meerja renprogramma blijkt dat bij het onderzoek vooral aandacht geschonken moet worden aan de problemen van de afval verwerking, bodemsanering, de kwaliteit van het opper vlaktewater en het grondwa ter, de zure regen, de open luchtrecreatie en de land bouwbedrijven in verband met de aantasting van de na tuur en de preventie van mi lieurampen. Met betrekking tot het afval adviseert de raad het onder zoek te richten op de preventie en vermindering van het pro- dukten-afval. Knelpunten doen zich voor met het afval van steenkool en het agrarisch afval. De raad hecht grote waarde aan de stimulering van schone technologieën. Het hergebruik van afvalproduk- ten dient te worden bevorderd. Verder is volgens de raad sterk behoefte aan onderzoek naar opsporingstechnieken voor vervuilende stoffen in de diepere lagen van de bodem. Voorts dient het onderzoek naar methoden voor bodemsa nering te worden bevorderd. Onderzoek naar de problemen Van onze correspondent JERUZALEM - Nog geen week na het officiële bezoek van onze minister van Buitenlandse Zaken Hans van den Broek (CDA) aan Israël, bepleit een zes leden sterke delegatie van WD-kop- stukken aan Jeruzalem een zeer drasti sche koerswijziging van Nederland te genover de Joodse staat. Die nieuwe WD-koers druist lijn recht in tegen het Nederlandse rege ringsbeleid in het Midden-Oosten. Nadat Van den Broek in Jeruzalem net de Israëlische regering herhaaldelijk met veel verve heeft opgeroepen de bouw van joodse nederzettingen in de bezette gebieden stop te zetten, beijveren de leiders van de VVD zich om het Israë lische nederzettingen-beleid door Ne derland aanvaard te krijgen. De WD- delegatie, bestaande uit partij-voorzitter Kamminga, secretaris buitenland Van Bemmelen en de Tweede Kamerleden Evenhuis (vice-voorzitter van de frak- tie), Voorhoeve (buitenland-deskundige), Heemskerck (defensie-deskundige) en Blauw (Midden-Oostenwoordvoerder) brengen op uitnodiging van de regering- Begin een vijfdaags bezoek aan Israël. Fraktievoorzitter Nijpels is door zijn hu welijksreis naar Egypte verhinderd aan de uitnodiging van de Israëlische rege ring gevolg te geven. De VVD-delegatie is in Israël op het hoogste niveau ontvangen en heeft on dermeer besprekingen gevoerd met pre mier Begin, minister van Buitenlandse Zaken Shamir en tal van knessetleden, zowel van de regerende Likoed als van de oppositionele Arbeiderspartij. Na mens de delegatie zullen Blauw en Voor hoeven binnenkort een brief sturen naar „onze vrienden in het kabinet", waarin de VVD-bewindslieden op de hoogte zul len worden gesteld van de bevindingen van hun vooraanstaande partijgenoten in Israël, waaraan de WD een aantal politieke conclusies zou moeten verbin den. Uitgangspunt van de VVD-benade- ring van Israël is dat de veiligheidspoli tiek zoals die ook door de Israëlische re gering wordt nagestreefd, een kwestie van beginsel is. De WD-delegatie heeft er „erg veel begrip" voor gekregen dat de veiligheid van Israël als een klein land centraal staat. „Begin zei dat hier en daar Israël smaller is dan Broadway. Toen de gor dijnen in de knesset opzij werden ge schoven, zei een knessetlid: zie je die heuvels, de joodse nederzettingen in de verte zijn de buitensteden van Jeruza lem". De delegatie zal in Nederland rap porteren dat in de contacten met Israël wordt gezegd dat „onnodige polarisatie door het bouwen van nederzettingen dient te worden voorkomen. Maar het wonen van Israli's waar dan ook kan ten principale niet tegen worden gehouden". Terwijl in Nederland toenemende kri tiek op het kolonisatiebeleid valt te be luisteren, toont de WD-delegatie begrip voor het feit dat de veiligheid van Israël gediend is met het bouwen van neder zettingen op een groot aantal plaatsen in de bezette gebieden. Het bouwen van ne derzettingen die een polariserende wer king hebben zal door de WD overigens met dezelfde kritische blik worden beke ken als voorheen. Conclusie van de WD-delegatie: „In de Nederlandse poli tiek ten opzichte van Israël moeten de joodse nederzettingen als voldongen fei ten worden aanvaard, tenzij Nederland positie kiest tegen Israël. En dat wenst de WD niet". Ook met betrekking tot een toekom stige Unifilrol in Libanon is de WD-de legatie een flink stuk in Israëlische rich ting opgeschoven. Zoals bekend is de Ne derlandse regering voornemens als zich geen andere omstandigheden voordoen, het Nederlandse Unifilbataljon per 19 oktober uit Libanon terug te trekken. Op verzoek van de Israël wenst de WD-de legatie dat er voor het vertrek van de 800 Nederlandse Unifilmilitairen wordt on derzocht of in een andere vorm een bij drage van Nederland bij de gedeeltelijke of volledige terugtrekking van buiten landse strijdkrachten uit Libanon moge lijk is. De WD-delegatie sluit niet uit dat een nieuwe Nederlandse taak in Li banon in multinationaal verband wordt uitgevoerd. Met haar uitgesproken pro-Israëlische houding wil de WD-delegatie de tradi tionele vriendschap tussen Nederland en Israël weer opbouwen. Nederland heeft Israël in het verleden altijd nadrukke lijk gesteund in de strijd om haar be staan en die traditie dient volgens de WD te worden hersteld. Het officiële bezoek van van den Broek is volgens de VVD-delegatie 'zeer goed gevallen in Is raël.' van de bevolking, die door bo demverontreiniging wordt ge troffen is naar de mening van de raad urgent. Hetzelfde geldt voor onderzoek naar de beoordeling van de mogelijke schadelijkheid van verontrei nigende stoffen. Stimulering van het^onder- zoek naar de relatie tussen de openluchtrecreatie en de na tuur is evenzeer hard nodig. Gezocht zal moeten worden naar mogelijkheden deze vorm van ontspanning zo te sturen, dat zowel de recreatie ve belangen als die van het be houd van de natuur veilig worden gesteld. Urgent is ook onderzoek dat kan leiden tot een doelmatige vaststelling van de kwaliteit van het oppervlakte- en grondwater. Vooral onderzoek naar de waterhuishouding is nodig, zodat een geïntegreerde aanpak van het probleem van de drinkwatervoorziening mo gelijk wordt. Sociaal-wetenschappelij k onderzoek is noodzakelijk om na te gaan welke veranderin gen bij de bevolking optreden in de beleving van milieupro blemen. Doelgericht onder zoek naar de mogelijkheden van een milieuvriendelijker inrichting van landbouwbe drijven is van wezenlijk be lang. De raad beveelt aan de mo gelijkheden te bekijken van biologische meetnetten voor de signalering, toetsing en voorspelling van de gevolgen voor het milieu en de natuur van de aanleg van wegen en industrieterreinen. Van be lang is een voortzetting van het onderzoek naar de zure neerslag. DEN HAAG - Minister Deet man (Onderwijs en Weten schappen) beeft zijn definitief plan voor taakverdeling en concentratie in het weten schappelijk onderwijs en on derzoek bij de Tweede Kamer ingediend. Om frustraties te voorko men, uitvoering van beslissin gen te verzekeren en fusies mogelijk te maken, heeft de minister gekozen voor de vorm van een wetsontwerp. Het hele pakket komt in grote lijnen overeen met eerder ge publiceerde ontwerpen voor beleidsvoornemens. De besparingen als gevolg van de taakverdeling moeten volgend jaar ingaan en zullen geleidelijk oplopen tot bijna 317 miljoen gulden per jaar, te bereiken in 1987. Daarvan is ruim 59 miljoen voor vernieu wingen bestemd; iets minder dan 39 miljoen gulden is al toegewezen.

de Stem | 1983 | | pagina 3