?KT 4 ENS 'Eenarmige bandieten' in Casino van Knokke >gom kijk- en leesboek geeft indruk ontstaan provincie K( )RT MIDDEN" -2EEUWS P. Oele (Oudelande) wint Orleansvlucht 199. Terrein Camping De Vogel uitgebreid EXPOSITIE MUNTAUTOMATEN ili 1983 de Breskens. Na- en de Amb. s op maandag )EWERK HEN PAGINA ZEELAND 2 Wormalige burgemeester IHeinkenszand loverleden Sint-Jansteen Gevonden voorwerpen examens A12 v pm te zoenen I nkje. jubileum, receptie, verloving, overwinning, aar door, mag best eens i wel op de pagina oeilijk is dat met en duur n. (b.v 6 regels kosten U stelt 'n tekst op, belt van onze bi)kantoren of af aan de balie ir particulieren 1,40. Een grote regel r het bi|plaatsen van een i] 10,-toeslag. Bij met lordt 2,50 adm kosten rayonkantoren Hulst, tel 01140-13751; raat 9, tel. 01150-17920 1tel. 01100-28030 PA EN MA H.G. met jullie 25-jariq huwelijk. Ton, Marlies Ad, Corné, Lian en Joi han. O TEL 01150-12607 nONDERDAG 14 JUL11983 gt U als U Uw ondertrouw n De Stem et u het dan Als u ruim- èen van onze kantoren stuurt dan garanderen wi| -elicitatiedienst k pakket met - en reductie- nerkartikelfa- D1BT1M VAN ZEELAND V'.'tfi® :<-.'«cawv mz* Hl.; n Tl 8 Zeeland in oude kaarten Van een onzer verslaggevers BRESKENS - Franz Gittenberger (Bres kens) en Helmut Weiss (Knokke) zien een jarenlange voorbereiding neergelegd in het onlangs verschenen boek „Zeeland in oude kaarten". Een erg mooi uitgevoerd kijk- en leesboek waar bij men een goede indruk krijgt van de wordings geschiedenis van Zeeland sinds de Middeleeuwen. DIT DEEL van een kaart van Janssonius uit 1635 laat zien hoe flinke delen van Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen onder water staan. Het wordt aangege ven als het Verdroncken land van Grouwe. DEZE KAART van Vlaanderen is van Ortelius en dateert uit 1592. Cad- zand en Zuidzande waren toen nog eilandjes. - FOTO'S WIMK00YMAN Èen indrukwekkende reeks, dikwijls in fraaie kleuren uitgevoerde, repro duces van oude kaarten - te beginnen bij de in 1592 verschenen bekende kaart van Ortelius tot de uit 1920 daterende kaart van Zee land - wordt begeleid door een summiere tekst. De kaarten worden zowel in het Nederlands als het Engels en Duits toegelicht. -Aan de hand van de kaar ten is aardig te zien hoe in de loop der eeuwen het wa ter zich van Zeeland meester maakte éfi Vervolgens daar- I uit weer verdreven werd. Zo (laat een k&art van Jansso nius uit 1635 zien hoe flinke "delen van Oost-Zeeuwsch- een onzer verslaggevers HNKENSZAND - Oud-bur- fflieester H. J. Derckx van Pinkenszand is dinsdagnacht l|f5-jarige leeftijd overleden. Bleed aan een ongeneeslijke fikte. I De heer Derckx was van j™ 'et 1958 eerste burger van pkenszand, waarna hij de- pde functie uitoefende in de fjiabantse gemeenten Budel IPnucphen. In september 1981 f 8 hij in de VUT. zijn jonge jaren was de Derckx een bekend hoc- J)'er Hij speelde 52 keer in F nationale elftal en ver- IMe met dit team medailles F®s de Olympische Spelen ««inden (1948) en Helsinki P. Vlaanderen onder water staan, aangegeven als het Verdroncken land van Grouwe. Een aardige bij komstigheid is dat sommige kaarten verlucht zijn met fi guren uitgebeeld in de kle derdracht van de betrokken tijd. Stadsplattegronden De landkaarten in het boek worden afgewisseld met een aantal stadsplatteg ronden, belegeringskaarten (waarbij de bekende Beren- ning van Aardenburg in 1672 niet ontbreekt) en tekenin gen van voor Zeeland be langrijke mensen als Prins Maurits en Prins Frederik Hendrik. De auteurs geven een hel dere uiteenzetting over de geschiedenis van de carto grafie, begonnen in Italië en langzamerhand uitwaaie rend over de toenmalige be kende wereld. Uitvoerig wordt stilgestaan bij de Noordelijke Nederlanden als centrum van kaartdruk- kunst. Duidelijk wordt dat vooral de zeekaarten een commercieel doel dienden. De kapitein kon zich oriën teren op vreemde kusten, een belangrijk voordeel bo ven de concurrentie. Geen wonder dat veel van die kaarten geheim waren. Veel aandacht wordt be steed aan historisch bekende cartografen als Mercator, Ortelius, Hondius, Willem en Joan Blaeu (die de be roemdste atlas van hun tijd vezorgden), de Van Keulen's en de Hattinga's. Een aantal van de in het boek opgeno men kaarten zijn van hun hand. „Zeeland in oude kaarten" is een uitgave van Lannoo/ Tielt/Bussum in samenwer king met Mappamundi. Mo menteel worden de boeken, die 98,50 kosten, uitgele verd aan de boekhandels. Schutterkampioenschap - Na 6 schietingen om het kam pioenschap van de schutters- societeit St. Jan is de stand: E. Savooy 32 punten, E. Ver- schueren 20, R. van Essen 19, H. Merckx 18 en P. Stevens 16 punten. Bij de 'nieuwelingen' gaat J. de Letter aan de leiding met 8 punten, gevolgd door P. de Koster 7, E. Weemaes 5, G. Merckx 4 en H. Vos 3 punten. Gezien het succes van deze tweewekelijkse kampioens- schietingen gaan de schietin gen tijdens de vakantie ge woon door. Elke schieting, zo leert de ervaring, melden zich weer nieuwe schutter. De vol gende vindt plaats op donder dag 21 juli om 19.15 uur en ook op donderdag 4 augustus wordt er geschoten, eveneens om 19.15 uur. BAARLAND - Kampdienst - Op het terrein bij het zwem bad van camping Scheldeoord in Baarland wordt zondag 17 juli de tweede kampdienst van het seizoen gehouden. De dienst begint om 19.00 uur. De heer M. J. Geuze uit 's Heer Arendskerke houdt een toe spraak en het rooms katholiek jongerenkoor uit 's Heeren- hoek verleent muzikale mede werking. VLISSINGEN - ANWB-de- monstratie - De ANWB houdt op donderdag 21 juli te Vlis- singen een demonstratiedag voertuigbeheersing. Daarbij bestaat de mogelijkheid tegen betaling zelf aan motorbe- heersingslrajecten deel te ne men. De ANWB organiseert de dag in verband met haar 100- jarig bestaan. De activiteiten worden gehouden op het par keerterrein van de Miro in Vlissingen van 9.30 tot 17.00 uur. Van onze correspondente HENGSTDIJK - Camping De Vogel te Hengstdijk is uitgebreid met een nieuw kampeerterrein, inclusief een splinternieuw toiletge bouw. Het nieuwe terrein ligt vlak bij de ingang van De Vogel en heeft een capaci teit van zo'n 150 tenten ten toercaravans. „Buiten onze uitbreiding hebben we al een capaci teit van zo'n 450 caravans en tentkampeerders", zegt eigenaar Van den Bosch, „en op het moment zijn we zeer goed bezet, hoewel we de topdrukte pas komend weekeind verwachten, als in het midden van het land de vakanties beginnen. We denken dat we de drukte, mede dank zij onze uit breiding, goed kunnen ver werken". Van de heer Van den Bosch mogen de tropische temperaturen nog wel eventjes aanhouden. Niet alleen zorgen die voor een goede bezetting op de cam ping, maar vanwege het mooie weer kunnen ook al lerlei activiteiten goed tot hun recht komen. „Er is hier het hele zomerseizoen van alles te doen op het ge bied van zwemmen, water sport, paardrijden en der gelijke, waar een vaste kern van meer dan twintig medewerkers een handje bij toesteekt. En al die acti viteiten zijn gratis". De nieuwe uitbreiding van het kampeerterrein betekent nog niet het einde van de plannen van de fa milie Van den Bosch. Ook voor de toekomst wil men nog uitbreidingen van de faciliteiten voor de toeris ten creëren, maar die plan nen zijn nog niet vastom lijnd. OOSTBURG - Bij de diverse politiebureaus in West- Zeeuwsch-Vlaanderen zijn de navolgende voorwerpen als gevonden aangegeven: AARDENBURG: Portemon nee. BRESKENS: Kinderbril, blauw kinderkousje, huissleu tel Corbin no. 365, verzeke ringsplaatje bromfiets MMH 207, sleutelbos. CADZAND: trui met licht/ donkerblauwe strepen, rood bruine portemonnee met 104,-en drie sleutels, heren portemonnee met 9,05, Lawnboy grasmaaier. OOSTBURG: rechter sport schoen, honderiem, zakmes, motorgrasmaaier, 3 obstakel lampen, computerhorloge merk Commodoor, zilverkleu rig plakband, 5 pennen, doos met spullen, gymtas, fototoe stel, foto's van varkens, bruin hondje, Yorkshire Terrier, 2 kleine bruine hondjes met gele en bruine halsband, gekleurd vest met rits, Marshall-jack met gele voering, serveer stersschortje, groen linnen jack, witte sleutelhanger, Toyota-autosleutel en huis sleutel, sleutelbos met 7 sleu tels, sleutelbos met 4 sleutels aan ANWM-sleutelhanger, sleutelbos met 5 sleutels op schrift Musson, 2 losse sleutels, 2 sleutels aan touwtje, 2 sleu tels waarvan autosleutel m534 en sleutel merk ROTD, don kerbruin tasje met autopapie ren, identiteitspapieren tnv Claus Schmidtke, tas met in houd, damestas Gizella Bec kers, zwart leren portemonnee met vrijkaartje Haarlem- Vlissingen, bruine portemon nee met zijklep, rode porte monnee met 10,- en klein geld, zwarte portemonnee, briefje van 100,—. SCHOONDIJKE: Huissleutel merk Viro. SLUIS: Bos met 4 grote en 2 kleine sleutels, sporttas Aven- to, sleutel Honde no. 1284, zij stuk Yamaha bromfiets, sleu tel met ring Abus, bedrag van 15,--, accu Volvo. IJZENDIJKE: autosleutel LF VV1825, 2 sleutels Yale 224, le deren sleutelhanger met letter P en een geelkoperen sleutel. TERNEUZEN - De hoofdprijs in de provinciale wedvlucht gehouden vanuit Orleans is gewonnen door P. Oele te Oudelande. Hij won in dat concours de derde prijs achter winnaar Steenbakker-Goud te Kwadendamme en De Keijzer en zoon te Hansweert die be slag legde op de tweede prijs. De verdere uitslag luidt: 4. O. van Damme, Koewacht, 5. M. Willaert, Clinge, 6. A. Bouchaut en zoon, Sluiskil, 7. G. van Daa- len, Graauw, 8. J. van Spaan- donck, Sint Jansteen, 9. J. van Eij keren, 's-Heerenhoek, 10. Gebr. Korff, Souburg. Compiègne: Herleving te Kloosterzande met 824 jonge duiven (932 mpm). 1. G. Pauwels, 2 en 5. R. Mahu, 3. F. Roctus, 4 en 6. L. de Waal en zoon, 7. Em. de Waal, 8. E. de Ke ver, 9. L. van Dorsselaar, 10. W. Bogaart. CC Hulst met 565 jonge duiven (956,51 mpm). 1. A. van Iteghem, 2. Aug. van Helsland, 3. F Jan sen en zoon, 4. H. van Laere, 5. T. Taalman en zoon, 6. H. Ever- aard, 7. mevrouw De Ward, 8. J Everaard, 9. Th. Casteels, 10. L. van Helsland. De Reisduif te Graauw in sa menspel met De Postduif te Lamswaarde met 344 jonge dui ven (915,46 mpm). 1 en 5. P. de Koster, 2 en 7. P. de Booij, 3. E. Staal, 4. A. Verbiest, 6. G. Kou ijzer, 8 en 9. L. van Vlienberg- hen, 10. J. Eiisackers. Volharding te Westdorpe met 155 jonge duiven (937,29 mpm). 1 en 6. P. Baecke, 2 en 3. A. de Krijger, 4. Ph. van Acker, 5. G. Gijsel, 7. René van Kwikkel- berghe, 8. R. Spuessens, 9. Ed. de Smet, 10. D. Istas met 79 oude duiven (955,41 mpm). 1 en 2. H. van de Veeke, 3. P. Baecke, 4. Gebr. Audenaerd, 5. René van Kwikkelberghe. Wedvlucht Groot Sas van Gent, in concours 627 jonge duiven (960 mpm). 1 en 6. E. en L. Breepoel, 2. M. van Dam, 3. A. Rammeloo, 4. G. Dellaert, 5. P. Baecke, 7. R. Geernaert, 8. A. de Krijger, 9. Combinatie Wiskerke-De Put ter, 10. Combinatie Elegeert met 274 oude duiven (965,5 mpm). 1. R. van de Berge, 2. H. van de He mel, 3. Th. Kox, 4 en 8. W. Winne, 5. E. en L. Breepoel, 6. G. Begijn, 7. B. van de Berghe, 9. W. den Hamer, 10. J. du Puy. Met Moed Vooruit te Boschka- pelle met 270 jonge duiven (943,98 mpm). 1. F. Dobbelaar, 2 en 9. D. Dobbelaar, 3 en 5. E. Strooband, 4. Th. van Vlierberghen, 5. C. van Doorn, 7. P. Dobbelaar, 8. W. Dobbelaar, 10. L. Kerckhaert met 60 oude duiven (965,89 mpm). 1. Th. Lambert, 2. F. Dobbelaar, 3 en 5. J. Wouters, 4. L. Kerck haert. De Eendracht te Terneuzen met 425 jonge duiven (941 mpm). 1. Jos Dieleman, 2. L. Mechielsen, 3. Jac. Harte. 4 en 10. F Temmer man, 5,6 en 8. Joh. Buijze en zoon, 7 A. van Houdt, 9. R. van de Veke met 105 oude duiven (952 mpm). 1. M. de Roos, 2. R. de Schoolmeester, 3. A. van Houdt, 4. R. van de Veke, 5. A. Van- tricht. VZV te Hoofdplaat met 322 jonge duiven (988,49 mpm). 1. W. Maas, 2. J. Boone, 3. Ch. en H. de Poor ter, 4 en 8. J. Scherbeijn, 5. gebr. Van Grol, 6. A. Gernaert, 7. A. Temmerman, 9. Th. Steijaert, 10. A. de Poorter en zoon met 145 oude duiven. 1. A. de Poorter en zoon, 2. P. de Poorter, 3. B. de Poorter. 4. J. Martens, 5. P. Maas. Steeds Sneller te IJzendijke met 213 jonge duiven (940 mpm). 1. I. de Cocq, 2. M. Notschaele, 3 en 9. H. Groosman, 4. A. Dupon, 5 en 7. J. Groosman, 6. J. Claeys, 8. P. Zegers, 10. J. van de Broeke met 107 oude duiven (977 mpm). 1. M. Notschaele, 2,3,5,9 en 10. I. de Cocq, 4. P. Dellaert. De Bonte Duif te Aardenburg in samenspel met De Grensvliegers te Eede met 272 jonge duiven (987,8 mpm). 1. A. Verstrate, 2. A. Breijaert, 3 en 7. Ph. Rammelae- re, 4. A. Baerdemaeker, 5 en 6. A. Dezutter, 8. V. de Vreeze, 9. P. van Queckelberghe, 10. C. de.: Cock mét 71 oude düivën (985,6 mpm). 1. O. de Vriend, 2. A. De zutter, 3. M. de smet, 4. J. van Ommen, 5. R. de Clerck. De Snelvliegers te Oostburg met 411 jonge duiven (962,38 mpm). 1. A. Spijkerman, 2. J. Rieteco sr., 3. A. van Hijfte, 4. A. Rabout, 5 en 7. I. Aalbregtse, 6. A. Risseeuw sr., 8. J. Bakker, 9 J. Risseeuw, 10. W. Tanghe, met 92 oude dui ven (982,47 mpm). 1 en 3. W. van Hee, 2. C. Bron, 4. A. van Hijfte, 5. R. van Hee. De Getrouwe Duif te Cadzand met 200 jonge duiven (978,83 mpm). 1. Aart Vasseur, 2 I. de Groote, 3,5 en 8. J. van de Plasse, 4. A. Duininck en zoon, 6. D. van Houte, 7. W. van Akker, 9. D. van Kerkhoven, 10. W. Goossen met 51 oude duiven (944,58 mpm). 1 en 4 A. de Putter, 2. W. Goossen, 3. A. Mabelis, 5. G. Schrier en co. Eerste de Beste te Schoondijke met 260 jonge duiven (947,8 mpm). 1,3,4 en 6. A. de Wever en zoon, 2 en 8. J. de Poorter, 5 en 9. C. Boogaard, 7. H. de Bliek, 10. A. Hamelinck, met 72 oude duiven (958,56 mpm). 1 en 5. J. Buijze, 2. J. de Poorter, 3. Cl. de Wever, 4. J. Dhont. NIJMEGEN - Gelderse leergangen Nijmegen, gezondheidskunde en huishoudkunde: Marinette de Kerf uit Sint-Jansteen. UTRECHT - Rijksuniversiteit Utrecht, doctoraal rechten (pri vaatrecht en staatsrecht): Jos de Kerf uit Sint-Jansteen. huw.:.. KNOKKE (België) - Een casi no wordt meestal vereenzel vigd met 'gokken'. Gokken staat in vele landen gelijk met 'fruitautomaat', jackpot of hoe al die mechanische instru menten met toeters en bellen ook genoemd mogen worden. Wat is dan een betere plaats dan een casino om een uitge breide collectie Muntautoma- ten (waarvan sommige bekend staan als 'eenarmige bandie ten') tentoon te stellen? En dan wordt duidelijk dat Munt au tomaten meer zijn dan alleen gokinstrumenten. Zij hebben hun nut (gehad). Het Gemeentekrediet van België (te vergelijken met onze Bank voor Nederlandse Ge meenten) richt jaarlijks een expositie in die wat wijder strekt dan de doelstelling van de bank en een groter publiek aanspreekt. Dit jaar is men er in geslaagd de unieke collectie muntautomaten van de Fransman Jean-Claude Bau dot (een publiekstrekker in Parijs) naar België te halen. Hoewel de 200 jaar voor I le volt SS (1892>- Wanneer men een munt in de gleuf stak rolde een kogel voor I 'e dp iVün, Dornme August. Met een hefboom kon men het been in beweging krijgen I s,'ktp H°ï.e-1 in 'let 9^as' Daarna rnoest de kogel in de hoed. Ging de kogel te ver dan l ae kikker (links boven) hem in en had men het spel verloren. Christus geconstrueerde wij- waterautomaat, waarvan He reon van Alexandrië in zijn werk Spiritalia een nauwkeu rige beschrijving van vorm en werking gaf, op de tentoon stelling uiteraard ontbreekt, zijn toch staaltjes van ouder wets vakmanschap en kunst opvatting te bewonderen. Automaten werden al in de vorige eeuw ruimschoots ge bruikt, zoals door de Engels man Richard Carlisle die dacht ongestraft verboden boekjes via een automaat te kunnen verkopen. In 1857 wordt patent gevraagd op een postzegelautomaat en in 1867 bouwt een Duitse uitvinder een sigaretten- en een zakdoe kenautomaat. En natuurlijk verschenen er speelautoma ten, automaten die niet geba seerd waren op enig nut, al leen tegen geld wat verpozing bood ofgeld uitkeerden. En daar begint de slechte faam van de automaten. Het tij was echter niet te keren en volgens vakmensen begon in 1899 de automatenindustrie die het spel met de knikkers ook voor de 'klein man' be reikbaar maakte. Er werden er talrijke soorten geplaatst in publieke gelegenheden: schietautomaten, roulettes, etc. En er verschenen talloze wetten en voorschriften die het gebruik aan banden Jeg- den of verboden. De ontwerpers van de auto maten pasten zich aan de heersende kunstlij nen aan, Zo zijn er in het Knokse casino voorbeelden te zien van art antique, art nouveau, arts Éeccf en kubisme. Zelfs de najeve kunst ontbreekt niet. Zöals blijkt uit de automaten Pierrot (nummer 9), of de Matador (nummer 42). Dat toont aan dat ook munt automaten aan verandering onderhevig zijn en regelmatig werden afgedankt als te 'ouderwets'. Dat viel de Franse verzamelaar Baudot op en in twintig jaar tijd bouwde hij zijn colelctgie op. De expositie in de Kroon luchterzaal van het Casino Knokke is, tegen betaling van BF 20, tot 28 augustus dage lijks te bezoeken van 15-23 uur. ROL A TOP (1935). De meeste klassieke, meest geslaagde en meest bespeelde munt- aMtomaat met drie rollen onder de z.g. 'fruitkasten'. Deze bevatte 2 jackpots en een z.g. Gold Awards idie gouddollars bevatte. Momenteel zijn er in o.m. Las Vegas fruitauto maten die een jpckpot (inzetten van alle vorige spelers) van twee- tot driehonderd- tyzbben. -fotoswimkooyman

de Stem | 1983 | | pagina 13