Veel auto's zijn niet afgesloten Wieken en propellers beheersen de tuin van Piet Arenthals Kilometer meidoornhaag geveld de 4in1 krant DE STEM Milieuverenigingen betichten PZEM van misleiding Geen achterstand bij behandeling paspoort Profs Derny's: Junioren Nieuwelinger Liefhebbers IJS PAGINA SPORT DONDERDAG 14 JULI 1983 Amateurs rr \ii mlieu-organisaties: [.Ombouwproject PZEM overschrijdt jilieunormen" te IStem Dode en zwaar gewonde bij ongeval te Axel Huis-aan-huis- brochure PZEM ombouwproject UIT CONTROLE BLIJKT: Bestrijding bacterievuur in O-Z-Vlaanderen £vsA. 01 f' Llf Afdeling van 4 naar 9 man Achtervolging bij Terneuzen Echtpaar grijpt Belg die door reed na botsing 1Theo Smit (Halfweg) inn kilometer in 2.24.31, 2 phJ Thomas (Eng 3. Fonsva„ Katwijk (Oploo), 4. Piet van katwijk (Mill), 5. Jos Jacob! (Belgie), 6. Wies van D0n gen (Breda), 7. Cees Priem (Wemeldinge), 8. Edd» Planckaert (België), 9 Colijn (België), 10. Hans Langereis Jonkers (Heet hugowaard), 11Nico van Hest (Alphen), 12. Gerri» van Gerwen (Olland), 13 Rene van de Broek (Düs) sen), 14. Aad van den Hoek (Dirksland), 15. Wil van Helvoirt (Westdorpe), 35 Jac van Meer (Wouw), 17 Arnold van Hooft (Kerk^ driel), 18. Martin Havik (Strijen), 19. Fred van Don gen (Breda), 20. Jan Alino (Bladel), 21Emiel Kersten* (Rijsbergen), 22. j0han van de Linde (Tilburg), 23 Frits van Bindsbergen (Nij megen), 24. Mario van Vlimmeren (Hoeven), 25 Gery Dixon (Eng.), 26' Her man Frijters (Moerdijk), 27 Ronny van Hooien (Belgie) 28. Moreno Argentin (It,)' 29. Roberto Visentini (lt') 30. Jac van Hooydonk (Wernhout). 1. Ludo Peeters (gangma ker De Wachter) 21 punten 2 Gregor Braun (De Bak ker) 19, 3. Wies van Don-1 gen (Goch) 6, 4. Eddy Planckaert (Raats) 4, 5. Jos Schipper (Van Tilburg) 2, 6. Didi Thurau (Smits) 0 1P. Pieters (Zwanenburg), 90 kilometer in 2.15.20, 2. F. Pirard (Breda), 3. P Kuys (Vlijmen), 4. Th. Ap peldoorn (Roosendaal), 5. R. Haast (Rijsenbergen), 6. F de Meester (Etten Leur), 7. M. McLoughlin (Enge land), 8. J. Pirard (Breda), 9. A van der Steen (Brui- nisse), 10. A. Parkinson (Engeland), 11R. Ansems (Chaam), 12. T. Harris (Zegge), 13. L. Janssen (Alphen a/d Rijen), 14. T Rovers (Roosendaal), 15. E. Veeke (Sprundel), 16. A. van Loon (Oosterhout), 17. C. Heeren (St. Willebeord), 18. J. de Crom (Hoogerhei- de), 19. L. van Mook (Oos terhout), 20. J. Timmers (Prinsenbeek). 1Robbert Jan Nuyens, Zoetermeer, 60 kilometer in 1.27.18, 2. Ronald Roos, Zoetermeer; 3. Theo Akker mans, Nieuw-Vossemeer; 4. R Beuker, Bussum; 5 J Pemen, Rijsbergen; 6. P Bol, Hoeven; 7. B. Kuijten, Waspik; 8. Ton Akkermans, Zevenbergen; 9. R. Moor man, Nieuwendam; 10. M. Gelten, Steenbergen; 11 M. Cornelisse, Amsterdam; 12. A. van de Lindeloof, Et- ten-Leur; 13. P. Duin, llpen- dam, 14. F. van de Leur, Roosendaal; 15. P. van de Wulp, Breda; 16. M. Schrauwen, Terheijden, 17. J. de Bruyne, Rilland- Bath; 18 J. Haast, Rijsber gen; 19. R. Brouwers, Tete- ringen; 20. op een ronde: P. van Wanrooy, Breda. nftGBLAP VOOR ZUIDWEST NEDERLAND VMl ZEELAND T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers 1M Piels, Rosmalen, 40 kilometer in 1.02.372. L v.d. Wouw, Kaatsheuvel; J- R. Mulders, Well; 4. J. v-u- Pas, Rosmalen; 5. M. vu- ders, Veghel; 6. P- Boscn, Amsterdam; 7. E. Knuver Den Bosch; 8. C. Mannie Putte; 9. E. Koevoets, Willebrord; 10. P Bartea Zevenbergen; 11. P- Haa Rijsbergen; 12. B. de W Zegge; 13. H. Koning, H°e velaken; 14 R. BalKk Udenhout; 15. R- Hop™ Den Haag; 16. J. van Steen Fijnaart; 17. M. van Hoorn- Oss; 18. J. van de Luy gaarden, Breda; 19-B- R munt, Etten-Leur; 20- Tak, Oudenbosch. 1. M Verstegen, Uden- veertig kilometer in 1-üi - 2. C. v.d. Bergh, Gastel; 3. K. van Duive voorde, Noordwijkerh 4. K. Verhagen, Wille"1® 5. W. v.d. Lienden, Berke. 6. A. Jongejan, Rotterd 7. L. v.d. Wiel, Breda; Schellen, Nieuwkuyk; a- J Dijkwel, Yerseke; ia- Weeterings, Tilburg;R van Geel, Dordrecht; 1 de Swart, Gorcum; de Bouterse, Nieuw nep; 14. R. Schouten, y Michielsgestel; 15. Storm, 's Gravenzande. fflDDELBURG - Bij de hui- e opzet voor de ombouw j conventionale PZEM- Ltrale in Borsele (halve in Jaats van hele rookgasont- maveling) zal de luchtveront- reiniging belangrijk uitkomen Len de norm van de Ge- Ldheidsraad voor natuurge- Ijieden. Ook landbouw en Ifruitteelt zullen wel degelijk lscbade ondervinden. De lucht- Lrontreiniging zal nog stijgen Ijnor uitbreiding van de Total- lalfinaderij. Het Zeeuws provinciebe- „uur handelt dan ook in strijd Jjet de doelstellingen van het «gen milieuhygiënisch beleid [wanneer het achter de huidige van het project blijft aan. De conclusie van gede biteerde staten dat voldaan wordt aan het standstill-be- iinsel (geen toename van de luchtverontreiniging) is onge- achtvaardigd evenals de con clusie dat sprake is van een Verantwoord milieubeheer. Dat stellen de Zeeuwse mi lieu-organisaties (Coördina tie-orgaan en VMZ) in hun be waarschrift tegen de bouw vergunning die de PZEM bij gemeente Borsele heeft Ongevraagd. In het bezwaarschrift wordt Aangegeven dat de PZEM een njuist beeld heeft geschetst foor te betogen dat de uitstoot [an zwaveldioxide (S02) met helft zal verminderen en |at de uitstoot van stikstofoxi- len (NOx) slechts iets zal toe nam In het beeld van de ÏEM wordt ondermeer geen tekening gehouden met de «erwachte verdubbeling van Ie bedrijfstijd na de ombouw Lan de centrale. In de ver pachte situatie, zo wordt in lel bezwaarschrift berekend, ja!deS02-uitstoot met 33 pro- Jent toenemen, de NOx-emis- jiemet 283 procent. Andere kanttekeningen die milieu-organisaties bij de tawaanvraag maken zijn: [Destof-uitworp kan worden Vehalveerd wanneer de ge lande ESP (electrostatische pcipilator) wordt vervangen '*>r het „uiterst betrouwba- doekenfilter. [De PZEM maakt geen mel- pg van de uitworp van zwa- t metalen als kwik, cadmium 11 arseen. [bedoor de PZEM aangege- Vn factor voor de uitstoot van polycyclische aromatische «lwaterstoffen ligt aanmer- plijk te laag. lij het gekozen proces van "kgasontzwaveling zullen pre metalen in de Wester - geloosd moeten wor tel. Hierop ligt een verbod via Plernationale verdragen. [Het ministerie van VROM ut in een recente circulai- |i veel stringentere maatrege- I «oor de opslag van vliegas An de PZEM wil uitvoeren. j van vliegas zal ver te veel meer ruimte vergen F de PZEM nodig acht ter- F n°g geen rekening is ge- Men met een eventuele op- van bodemslakken en I"et de „slurry-techniek" f s|°fvorming bij de op- en prslag van kolen beter wor- II voorkomen dan met de ge- JjMe droge op- en overslag. |«t de hoge schoorsteen (175 E Wordt de luchtveront- n'é weliswaar ver maar wordt het pro- l, van de „zure regen" be- IW vergroot. IPZEM meent ten onrech- at de straiingsbelasting van de vliegas te sarlozen is. Geen enkele "ifsbeiasting mag wor- Sakleineerd of verwaar- ZUPWFST NEDERLAND euzen, Hulst en Goes, en en telefoonnum- i0P Pagina 2. ie 'suzen: Rein van der (editie-chef). Jan Jan- h h chef). Frank Dey, L Schipper, Cor de wm Ton Koomen "ulst: Eugène Ver- I fc Goes; Gé van Ber- Ih!lielburg: Henk Post- burg: Co Meertens. ^punten J?reande: mevr. Neve, anderstr. 4, 01148- ?entle-expl, Rl®Ur Zeeland; C. Me- 1 Cr\ ocoor» Strijd rond bouw- aanvraag centrale Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG/BORSELE - Hoewel het Zeeuws provinciebestuur en de Zeeuwse ge meenten (als aandeelhouders) van de PZEM al akkoord zijn gegaan met de ombouw van de conventionele elektriciteitscentrale in Borsele, is de strijd rond dit enorme project (kosten ruwweg f 800 miljoen) nu pas goed ontbrand. Na de voorhoedegevechten die zich afspeelden rond de besluitvorming in de Zeeuwse staten en de nu vei lig gestelde aanlanding van kolen via een nieuwe ha ven in het Sloegebied zet nu de Zeeuwse milieubewe ging alle zeilen bij om zwaardere voorwaarden af te dwingen bij de procedures rond de benodigde bouw en milieuvergunningen. AXEL - Een verkeersongeval nabij Kijkuit in de buurt van Axel heeft gistermorgen om streeks kwart voor elf het Le ven gekost aan de 15-jarige Axelaar Ammar Boulahoua- che. Diens plaatsgenoot, de 17- jarige R. W. M„ werd zwaar gewond overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis te Gent. Het ongeval gebeurde in een haakse bocht aan het einde van de Hulsterseweg. M., die een bromfiets bestuurde waarop Boulahouache als duo-passagier meereed, kwam bij het nemen van de bocht met zijn voertuig op het voor hem linker-weggedeelte te recht. Op dat moment naderde uit de richting Hulst een per sonenauto, bestuurd door me- vrouw G. M. M. de S. uit Koe wacht. Het gevolg was een frontale botsing. Volgens de politie overleed Ammar Boulahouache ter plaatse en liep M. talrijke bot breuken, inwendige bloedin gen en kneuzingen op. De be stuurster van de auto werd licht gewond aan de linker hand. Zowel de auto als de brommer liepen zware schade op. Eventuele getuigen wordt verzocht zich met rijkspolitie te Axel (01155-1444) in verbin ding te stellen Ze gaat daarbij nog vele stap pen verder dan de rijksinspec teur voor de milieuhygiëne in Zeeland die al eerder heeft la ten weten dat uit milieuhygië nisch oogpunt meer aandacht nodig is voor „ruimtelijke knelpunten" op het PZEM- terrein en de lozing van zware metalen in de Westerschelde. Het Zeeuws Coördinatie-or gaan voor Natuur- Land- schaps- en Milieubescherming en de Vereniging Milieuhygië ne Zeeland hebben de PZEM in een bezwaarschrift tegen de bouwaanvraag beschuldigd van het verstrekken van mis leidende, in ieder geval onvol ledige en tendentieuze, infor matie over de verontreiniging die de kolengestookte centrale zal gaan verspreiden. Belangrijkste eis in het be zwaarschrift dat gericht is aan de gemeente Borsele: Geen bouwvergunning als niet van het begin af aan 90 procent ontzwaveling van de rookgas stroom wordt toegepast. Ver der wordt gepleit voor een reeks aanvullende maatrege len die lucht-, bodem- en wa- terverontreinging moeten be perken (zie elders op deze pa gina). Zoals bekend kreeg de PZEM van de opdrachtgever voor de ombouw, de Samen werkende Elektriciteits Pro ductiebedrijven in Nederland (SEP), de voorwaarde mee dat -om de kosten enigszins te drukken- slechts 45 procent ontzwaveling mag plaatsvin den. Buiten boekje Om het project (en daarmee de toekomst van de PZEM en onder meer een opdracht voor de Koninklijke Maatschappij De Schelde) niet in gevaar te brengen hebben de Zeeuwse staten al voor de aanvang van de vergunningenprocedures aan die voorwaarde toegege ven. Slechts een kleine min derheid in de staten -waaron der milieu-gedeputeerde P. Boersma (PvdA)- keurde deze handelswijze af. Met hun bezwaarschrift proberen de milieu-organisa ties onder meer te voorkomen dat de gemeente Borsele al vast een bouwvergunning af geeft zonder dat het provincie bestuur de wettelijke (be- zwaarschriften)procedure voor de milieuvergunningen -en daarmee het pakket mi lieu-eisen- officiéél heeft af gerond. Doet de gemeente dit toch dan wordt daarmee vol gens de milieuverenigingen in de hand gewerkt dat „tijdens de ombouw voldongen feiten worden gecreëerd". De veel minder vergaande bedenkingen die eerder door de rijksinspecteurvoor de mi lieuhygiëne in Zeeland zijn geventileerd hebben inmiddels al de irritatie opgewekt van PZEM-gedeputeerde W. Don (PvdA). Deze merkte in de sta tencommissie voor Economi sche Zaken op dat de milieu inspecteur zijn boekje te bui ten is gegaan. „De milieu-in specteur is er niet om te tellen, maar om te ruiken." Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Pro vinciale Zeeuwse Energie Maatschappij heeft een kleurrijke brochure laten maken waarin het plan voor de ombouw van de conventionele centrale in Borsele uitvoerig wordt belicht. Men is inmiddels begon nen dit boekwerkje huis- aan-huis te verspreiden. Binnen twee weken denkt men met dat karwei klaar te zijn. De brochures -be doeld ter informatie van de Zeeuwse bevolking- heb ben de PZEM zo'n 75 cent per stuk gekost. In totaal was er volgens een PZEM- woordvoerder zo'n 100.000 gulden mee gemoeid. Van onze correspondente VLISSINGEN - Na een gisteren aan de Walcherse kust gehouden politie-controle is gebleken dat nog veel automobilisten hun geparkeerde voertuig niet afsluiten. In diverse niet-afgesloten auto's werden door de politie ook nog waardevolle voorwerpen aangetroffen. De controle, die werd uitgevoerd door de rijkspolitie in samenwerking met het Regionaal Bureau Voorkoming Misdrijven, vond gistermiddag plaats langs de kustweg tussen Vlissingen en Werstkapelle. Van de 720 auto's die werden onderzocht bleken er 39 niet op slot, terwijl in zes van deze voertuigen voor dieven begerenswaardige spul len lagen. In tien wel afgesloten auto's waren waardevol le voorwerpen zeer duidelijk geëtaleerd. De eigenaren van deze 49 auto's troffen bij terugkomst een briefje onder hun ruitewissers aan, waarin hen door de politie werd uitgelegd dat ze het eventuele dieven wel erg makkelijk hadden gemaakt. Van onze correspondent HULST - Heel wat passerende fietsers knij pen even in de remmen, als ze voorbij de tuin van Piet Arenthals in de Hulster Zoutestraat komen. Een tuin die wordt beheerst door rondwentelende wieken en snorrende propel lers. Achter twee wilde kas tanjebomen die al meer dan honderd jaar oud zijn, staan twee op schaal ge bouwde standerdmolens en in de ernaast gelegen groententuin snorren op hoge masten vier vlieg tuigjes. „De aardigheid voor mij is om al die dingetjes in el kaar te knutselen," zegt de gepensioneerde Piet Arenthals. „Trouwens wat moet ik anders met mijn tijd doen. Ook andere men sen vinden het leuk, want ik heb er hier al veel op mijn erf gehad die kwa men vragen of ze die din gen mochten fotografe ren", Anderen komen hem vragen of hij hun kapotte molens wil repareren. „Dat doe ik met alle plezier, want dan heb ik weer wat te doen. Het is wel een pre cies karweitje, want als het niet klopt dan draait het spul niet". Voor Piets huis staan twee zelfgemaakte molens, maar hij heeft er al wel tien gemaakt voor ande ren. De snorrende vlieg tuigjes zijn een aardig ge zicht, maar Piet steekt er wel een hoop tijd in om ze te onderhouden. „Ieder jaar moeten al die dingen geverfd worden en vier keer per jaar moeten ze voorzien worden van nieu we propellers. Dat zijn er zo'n veertig bij elkaar". In één van de vliegtuig jes komt volgens Piet al vijftien jaar een koppel mezen wonen. „Langs de staart gaan ze erin", zegt hij. „Als de jongen uitge vlogen zijn dan ga ik pas met het onderhoud begin nen". Piet is overigens ook nog kastanjeleverancier voor heel wat mensen. „Ieder jaar komen ze vra gen of ze wat wilde kas tanjes kunnen krijgen en dan geef ik ze maar een zak mee. Wat ze er mee doen weet ik niet", zegt Piet, „maar ik heb wel eens gehoord dat ze goed zijn tegen de reumatiek". Piet Arenthals bij een van zijn werkstukken achter in de tuin, fotowim kooyman •-"v 11 - Vi - - r.-L, ',V j; t T i' Met vereende krachten worden in Axel de meidoorns omgezaagd. fotowim kooyman Van een onzer verslaggevers HULST - Fruittelers en men sen van de plantenziekten- kundige dienst hebben sinds vorige week donderdag in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen een kleine kilometer, door bacterievuur aangetaste, mei doornhaag opgeruimd. Afgelopen dagen waren er in het landschap dan ook om hoog kronkelende rookwolken te zien op de plaatsen waar de besmette planten werden ver brand. Het karwei gebeurt in het kader van een grote oprui mingsactie die op touw is gezet in samenwerkingsverband met het Landbouwschap, de HID Landinrichting, Staats bosbeheer, Plantenziekten- kundige Dienst en de Oost Zeeuws-Vlaamse fruittelers. Als men de benodigde toe stemming van nog enkele par ticulieren krijgt, dan is vol gens coördinator M. Vaal het karwei morgen geklaard. Met de opruimingsactie wil men de kans dat het bacterievuur zich uitbreidt in Oost Zeeuwsch- Vlaanderen beperken. „Als we er niets aan doen", voorspelt Vaal, „dan is de meidoorn bin nen twee jaar uit het land schap verdwenen. En dat mag natuurlijk niet gebeuren". Be halve het behoud van de mei doorn spelen vanzelfsprekend ook de belangen van de fruit telers een rol. Immers, de fruitbomen kunnen ook wor den aangetast door het bacte rievuur. Behalve in meidoorn is de ziekte ook te vinden in bepaal de soorten cotoneasters. „Die staan er niet zoveel", zegt. Vaal, „ze zijn vooral te vinden in gemeenteplantsoenen, maar die worden meestal goed on derhouden". Met de huidige temperatu ren is er alles aan gelegen de aangetaste meidoorn zo snel mogelijk op te ruimen en te verbranden. „Dit jaar was het gelukkig koel weer tijdens de bloeiperiode", aldus Vaal, „maar met deze warmte ver spreidt het bacterievuur zich erg snel. Als een heg besmet is, breidt de ziekte zich zeker een halve meter per dag uit". Vol gens hem valt het overigens nogal mee met het aantal mei doorns dat aangetast is. „Dat komt ook omdat er vorig jaar al veel besmettingshaarden zijn opgeruimd". Behalve twee ploegen van de plantenziektenkundige dienst dragen ongeveer 60 fruittelers vrijwillig hun steentje bij aan de opruimac- tie. Per toerbeurt worden in groepjes van een man op vier vijf de door de dienst gemerk te aangetaste planten te lijf gegaan. „Het is niet zo dat we alles met de grond gelijk ma ken. Atè er gezonde bomen of planten tussen staan die niet door het bacterievuur kunnen worden aangetast, dan laten we die natuurlijk staan". Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - Een op volle toeren draaiende paspoortaf deling van de provinciale grif fie in Middelburg kan mo menteel de aanvragen voor (verlenging van) paspoorten bijbenen. De normale perso neelsbezetting van 4 mensen is daarvoor wel uitgebreid tot 9. „Maar wij kunnen de aan vraag aan. Er is momenteel geen achterstand en het is mo gelijk spoedkarweitjes er tus sendoor te doen", aldus een medewerker van deze afde ling. Die spoedkarweitjes be staan uit vertwijfelde Zeeu wen die op het punt staan naar het buitenland af te reizen en dan ontdekken dat hun pas poorten verlopen zijn. Een vervelende zaak als je naar landen als Spanje, Portugal, Engeland, Ierland, Joegoslavië en de vier Scandinavische lan den moet. Die landen eisen een geldig paspoort. Sommige ge meenten geven dan de betrok ken persoon een aanvraagfor mulier mee dat men eigenhan dig op de griffie (vóór 11 uur 's morgens) moet afleveren. In het algemeen kan men dan 's middags zijn dan geldig pas poort afhalen. Gekkenhuis „Ik zit nu al 35 jaar op Be volking maar geloof me, het is elk jaar hetzelfde liedje. Een gekkenhuis is het de laatste twee weken voor de vakantie", aldus een gemeente-ambte naar. Voor mensen die hun pas poort niet meer op tijd binnen krijgen is er een uitwijkmoge lijkheid: een toeristenkaart halen bij de Marechaussee in Terneuzen of Vlissingen. Een echte noodgreep. Dit 40,- kostende document is maar 30 daeen ppldip eeldt vnr»r slechts één reis en oovendien begin je er buiten Europa en in de Oostbloklanden niets mee. Zelfs Finland en Portugal er kennen dit document niet. Een verlopen paspoort is overigens niet in elk land een probleem. Een paspoort mag maximaal vijf jaar verlopen zijn voor België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Griekenland. ZAAMSLAG - Een echtpaar uit Borsele heeft dinsdag avond na een achtervolging een Belgische automobilist in de omgeving van Terneuzen in de kraag gegrepen en vastge houden tot de politie arriveer de. De man, M. B. uit Sint Niklaas, had even daarvoor bij Zaamslagveer met zijn voer tuig de auto van de Borselse, mevrouw M. De K. aangere den. De, naar later bleek, onder invloed verkerende B. trok zich van deze aanrijding maar weinig aan en reed door. Hij had echter pech, want voor de auto van mevrouw De K. reed haar echtgenoot in een tank wagen. Na een achtervolging over een zestal kilometers werd de Belg nabij het kruis punt Sint Anna tot stoppen ge dwongen. De politie constateerde later dat diens voertuig zeer slechte remmen had en achtte verder rijden dan ook niet verant woord. B. kon dus zonder auto, maar wel met een TPv>'"-,r-

de Stem | 1983 | | pagina 11