„Ik zweer dat ik niets genomen heb" rant ïen Ivink Jury onderzoekt oorzaak valpartij Vader van Kuiper overleden COMPLOT TEGEN GELE TRUI DRAGER PASCAL? JOOP ZOETEMELK: PAGINA SPORT 1 DE STEM-gQ2^ SEN EN DE AN CADZAND-BAD, iRANDERING Pascal Simon: teleurstelling is erg groot A63| WOENSDAG 13 JULI 1983 T26 li t/m 5 augustus 1983 C waait V I HcCft 18 t/m 22 juli 1983 irier 25 t/m 29 juli 1983 18 t/m 22 juli 1983 sna 25 t/m 29 juli 1983 n: 18 t/m 22 juli 1983 in: 25 t/m 29 juli 1983 1 t/m 5 augustus 1983 iEMEENTE IOSTBURG 'an Oostburg brengt het bepaalde in arti- Wet op de Ruimtelij- penbare kennis, dat 983, gedurende één itesekretai ie (sectie ling, Schouwburg- voor een ieder ter iet ont verp-bestem- j-Bad, 3e planveran- >rende voorschriften elde termijn kunnen waren tegen het ont- id worden bij de ge ts iurgemeester voor- j, T. Spijkerboer reklameboodschap voor géén geld! 0 MB Breda moet betalen. Voor Als contante betaling jus géén giro- of ien acceptgirokaart oeten brengen. komma een vakje Prijs inc|; 4% BTW 4,80 6,41 8,01 9,61 11,21 12,81 INGELOOF EN VERSLAGENHEID IFLEURANCE - Miljonair en 36 jaar oud, en ïan nog voor de derde keer positief in de Tour France, wat drijft Joop Zoetemelk om zo in |de fout te gaan en de geloofwaardigheid van lzjjn schitterende loopbaan in het geding te I brengen? Is het de wanhoopsdaad van de atleet, die het ge- I vecht tegen de tijd en dus de natuur wil forceren? Ongeloof en verslagen heid heersten in de kara vaan na hat bekendwor- I jen van het trieste nieuws. Het was immers Joop Zoe- I teraelk die in de afgelopen tien Ijaar de verpersoonlijking I werd van het Nederlandse op- treden in de Tour. Hoevele tienduizenden Ne- Iderlanders hebben hem niet I sinds zijn debuut in 1970 tij- I dens de 46.409,5 kilometers, die 1 Joop in zijn 13 ronden van I Frankrijk tot en met gisteren I aflegde, bejubeld? Alleen al I meer dan 100.000 waren in Pa- I rijs aanwezig toen hij in 1980 I op de Champs Elysees in de I gele trui zijn ereronde aflegde. I Die wetenschap, de ongelo- I felijke populariteit, en de ver- lantwoordelijkheid welke ze I rnet zich meebrengt hadden I Zoetemelk tot de grootste (zorgvuldigheid in zijn soigne- I ren moeten aanzetten. Kennelijk is de verleiding om in het volle licht van de I schijnwerpers te blijven rij - I den, te sterk geweest. De uri- 1 ne, welke hij op de derde dag I na afloop van de voor hem zo I glorieus verlopen ploegentijd- rit Soissons-Fontaine au Pire afgaf, bleek besmet met een verboden stof, opnieuw een cortisone, zoals in 1979. In dat jaar gaf zijn huisarts Zoetemelk een injectie met jcortisonen, omdat hij dit me- I iisch noodzakelijk achtte, Naar Joop in de Tour sterk I vermagerd was. Bij de daarop I volgende controle reageerde Zoetemelk positief, omdat cor- I tisonen op de UCI-lijst van verboden produkten voorko- I men, en - ondanks de eventue- I Ie medische noodzaak tot aan- wending - ze het karakter van i wedstrijd kunnen verval len, daar ze prestatieverho- i werken, dus meer macht (geven. Het is waarschijnlijk I dat in deze ronde meerdere van Joop hetzelfde middel hebben genomen, daar in de 70e etappe op het eiland lie d'Oleron ook Pierre Bazzo positief bleek. De jury paste gisteren onmid dellijk het reglement toe. Zoe temelk werd 13 minuten en 25 I seconden in het algemeen klassement teruggezet. 10 Minuten straftijd, ver- landen aan zijn positieve re- 1 actie en 3.25 minuut straftijd, JOUR VANDAAG JOUR-MORGEN 147.83 13eRlT 200,5 km l' Be»-d'Ytr«c ^fXQMontialvy Mantulvy t-Cyprien-sur-Oourdou Marcillac-Vallon odez ^^Pontda-Salars Montjiux j ^omê-dg-Ctmo^ifcgj ROQUEFORT-sursoulzok Vervolg van pagina 1 omdat hem de bonificatie, ver diend door de zege in de ploe- gentij rit, werd ontnomen. Daardoor tuimelt Joop van de vijfde plaats in het algemeen klassement naar de gedeelde 27e plaats, op 19.46 minuut van Pascal Simon, en als deze van daag zoals de verwachting is, de strijd staakt wegens zijn gebroken schouderblad, op 15.24 minuut van Luraurent Fignon, die dan de gele trui overneemt. Een verloren Tour de France derhlalve. Het was in 1977 dat Joop Zoetemelk voor het eerst, posi tief reageerde op een doping controle, hij had op magistral- le wijze de klimtijdrit over 14 km naar de top van Avoriaz gewonnen, maar die zege werd hem later ten gunste van Lu- cien van Impe ontnomen. Om dat hij ook toen al tien minu ten straftijd kreeg, eindigde Zoetemelk in die Tour van 1977 voor het eerst niet bij de beste vijf, hij werd slechts achtste. Daarna volgden twee jaar later de dopingperikelen rond de cortisonen, waarvoor Zoetemelk overigens nimmer officieel bestraft is. Het nieuws lekte pas na de Tour de France uit, vlak voor het we reldkampioenschap in Val kenburg. Joop behield zijn tweede plaats in het algemeen klassement op 3.07 minuut achter Bernard Hinault. Later in het jaar kwam de medische commissie van de UCI in Ro me bijeen en seponeerde de kwestie omdat in die tijd al leen professor Manfred Doni- ke in Keulen cortisonen kon opsporen, hoewel zijn methode detijds door het farmacolo gisch instituut van de Univer siteit in Nijmegen fel werd be streden, omdat ze niet 100% waterdicht zou zij n. Inmiddels heeft de medische commissie van de UCI de methode Doni- ke wel aanvaard. In financieel opzicht hoeft Joop Zoetemelk al lang niet meer te koersen. Behalve zijn landhuis in Germigny l'Eve- que en 10 hectaren grond in het dorpje, bezit hij een hotel met 42 kamers in Meaux. Hij is enkele keren miljonair en zou in welstand kunnen genieten van de zware inspanningen, die hij zich vijftien jaar lang op de fiets getroost heeft. Maar hier tekent zich - zeker na gisteren - min of meer de tragedie af van een man die niet kan stoppen, die angst heeft voor de stilte, die onher roepelijk zal vallen, nadat hij voorgoed is afgestapt. Hij houdt nog te veel van het me tier, waarin hij zo populair werd en dat zijn leven (hij was vroeger timmerman) zoveel inhoud gaf. En toch is hij geen grote 'droguer', zoals de Fransen zeggen. Het kan eenvoudig niet om een dergelijk lange carrière op zo'n hoog niveau te verwezenlijken, indien royaal een beroep wordt gedaan op 'chemische' ondersteuning. De ontreddering van het mense lijk organisme wordt bij grote doses ernstig versneld. Het zijn dus, als Joop in de fout ging, zeer geringe hoeveelhe den geweest, die zijn 'afzien' moesten verlichten. Helaas wordt schande niet in mili- grammen gemeten. OLDENZAAL (ANP) - De va der van Hennie Kuiper is gis teren in het gemeentelijk zie kenhuis van Oldenzaal overle den. De 82-jarige heer Kuiper was vrijdag, vlak bij zijn huis te Denekamp, op de fiets aan gereden door een personenau to. Na opname in het zieken huis te Oldenzaal leek het let sel (gebroken neus, hersen schudding) niet ernstig. In het weekeinde echter verslechter de zijn toestand. Hennie Kui per, op de hoogte van het on geval van zijn vader, staakte maandag in de ronde van Frankrijk de strijd bij de be klimming van de Aubisque. Joop Zoetemelk werd na aankomst in Fleurance gisteren bestormd met vragen door journalisten. Gele trui-drager Pascal Simon, waarvan verwacht wordt dat hij vandaag zal afstappen, consulteerde onderweg gisteren veelvuldig Tour-arts Porte. - fotoanp FLEURANCE - Na het onder zoek in het ziekenhuis deelde Simon mee, dat hij in elk geval vandaag (woensdag)aan de start zal staan van de twaalfde etappe van Fleurance naar Roquefort-sur-Soulzon over 254 kilometer. „Ik weet zeker, dat het voor mij een helse dag wordt, maar ik vertrek met de gele trui om de schouders. Dat geeft je vleugels", aldus de ongelukki ge Fransman. „Ik zal tot het uiterste gaan om de trui de verdedigen. Ik weet dat het een lastige opga ve is voor mij en mijn ploeg, maar ik geef niet zomaar op zonder iets te proberen. De te leurstelling is evenwel erg groot, zeker nadat ik voor de eerste keer het gele tricot om de schouders heb", voegde Si mon eraan toe. Van onze speciale verslaggevers FLEURANCE - De jury in de Tour de France was gisteravond laat nog aan het onderzoeken, of bij de valpartij, welke zich giste ren in de etappe na 40 kilometer voordeed en waarvan gele-trui- drager Pascal Simon het slachtof fer werd kwade opzet in het spel is. Aan de hand van binnengekomen in formatie gaf de Tour-directie de jury opdracht een reconstructie van de val partij in scène te zetten, waarvoor gis teravond de betrokken renners verhoord werden. Pascal Simon heeft bij de val zijn lin ker schouderblad gebroken. Hij start vandaag nog wel, maar hij zal na enige tijd in de bezemwagen stappen. De val partij ontstond toen de Amerikaan Jo nathan Boyer, die voor de SEM-ploeg van Sean Kelly rijdt, de Fransman Ber nard Bourreau stompte. Bourreau is een ploeggenoot van Simon, en reed naast zijn kopman, om hem te steunen. Bour reau viel op zijn beurt tegen zijn landge noot Dominique Garde aan en deze sleurde in zijn val de drager van de gele trui mee, waarvan achteraf het schou derblad gebroken blijkt. Een en ander werd dus aanleiding voor de Tour-directie om te onderzoeken of Pascal Simon het slachtoffer is ge worden van een complot. Tour-directeur Jacques Goddet vertelde gisteravond: „Ik wacht in spanning het resultaat van het jury-onderzoek af. Als er bewijzen geleverd worden, zullen wij met harde maatregelen komen." Na zijn dramatische val sleepte zich Pascal Simon met een van pijn vertrok ken gezicht naar de finish. Hij loste op de tweede helling van de dag, na 126 km, maar zijn ploegmaats Millar en Roche brachten hem terug in het grote peloton. De tegenstanders hadden weinig me delijden met Simon. In Saint Elix, bij de bevoorrading na 94 km, nam de Renault- ploeg niet de gebruikelijke etenszakjes aan, maar demarreerde en bloc weg uit de groep. Er ontstond daardoor een kop groep van 38 vluchters. Het peloton ver brokkelde in de jacht in drie groepen. In de laatste reed Joop Zoetemelk, mentaal ontredderd door de wetenschap van zijn positieve reactie. Simon vocht tegen de pijn in de tweede groep. Her en der wer den manschappen van de teams van Si mon en Zoetemelk uit de voorste stellin gen teruggeroepen en na 135 km was de orde hersteld. In de slotfase ging vervol gens een groep van tien er vandoor met Lubberding, Pirard en Van der Poel. Frits Pirard ontsnapte op de plaatselijke omloop, maar werd op slechts 100 meter voor de finish voorbij gesprint door de Fransman Regis Clere. Pascal Simon eindigde in de grote groep, maar hij zal vandaag in zijn gele trui afstappen. Zoals de Grand Prix ra ces in de Formule 1 dankt ook de Tour de France een deel van zijn populariteit aan het noodlot, dat zo dikwijls het pad van de renners kruist. Pascal Simon is niet de enige die in de gele trui de Tour moet verlaten. Door de geschiedenis van de ronde heen, zijn dramatische gebeurtenissen opgetekend, waarover de supporters nog vele jaren erna nostalgisch spraken. Tot nog toe moesten zes renners met de gele trui om de schouders door accidenten de Tour voortijdig verlaten. Dat zijn: In 1929 de Fransman Victor Fontan. Hij brak in de 2e Pyreneeënrit de vork van zijn fiets, liep met de fiets over de schouder 6 km naar het dichtstbijzijnde dorpje. Na reparatie bereikte Fontan met 30 minuten achterstand de top van de Aspin. In Saint Girons staakte hij huilend de strijd. In 1935 de Italiaan Gino Bartali. In de afdaling van een col reed hij door de af rastering van een bruggetje in een glet- scher, liep longontsteking op en staakte de strijd. In 1951 de Nederlander Wim van Est, hij viel in zijn gele trui in het ravijn naast de Aubisque, en moest met 70 ban den aan elkaar gebonden, naar boven worden gehesen. Hij staakte de strijd. In 1965 de Belg Bernard Vandekerkho- ve. Hij werd doodziek en gaf op in zijn gele trui. In 1972 de Spanjaard Luis Ocana. Hij viel in de afdaling van de col Mente in een noodweer en brak zijn sleutelbeen. Hij werd in zijn gele trui per helicopter letterlijk uit de koers gehesen. In 1980 de Fransman Bernard Hinault. Hij verliet 's avonds in zijn gele trui door de achterdeur van zijn hotel de Tour, omdat een ontstoken knie hem verder rijden belette. Pascal Simon wordt dus de zevende gele-truidrager die door het noodlot is achterhaald. Zijn opgave zal de Tour weer helemaal opengooien, want de ver schillen in het klassement worden aan zienlijk gereduceerd. Bernaudeau volgt dan op 1.12 minuut van de nieuwe gele truidrager Fignon, Kelly op 1.35, Delga- do op 3.10, Alban op 4.47, Anderson op 4.57, Agostinho op 4.59, Van de Velde op 5.37 en Winnen op 5.56 minuut. Er is dus nog veel mogelijk, zeker gezien de rol die het noodlot en de laboratoria tot nog toe vervullen. Van onze speciale verslaggevers FLEURANCE - Het is maandagmiddag rond half zes als een horde journalisten kamer 4 van hotel Le Artagnan in Auch binnenvalt. De bewoner, slechts gehuld in een grauwe onderbroek en een hemd van dezelfde tint, is geenszins verbaasd. Hij heeft de invasie verwacht. Het is Joop Zoetemelk, die nog voordat er een vraag gesteld kan worden zegt: „We maken het wel kort." Ondanks die entree en een poging van zijn ploegleider Jean Pierre Danguillaume om de geïmproviseerde persconferentie snel te beëindigen ('Heren, de Tour is nog niet voorbij'), wijdt Joop Zoetemelk een half uur lang honderd uit over zijn dopingzaak en de doping- problematiek in zijn algem eenheid. „Ik zweer dat ik niets ge nomen heb", begint Zoete melk zijn verweer tegen het harde bewijs in zijn urine. Het is de geijkte reactie van coureurs, die zijn betrapt op het gebruik van verboden middelen. Slechts een enke ling bekent, om de belache lijkheid aan te tonen van het plaatsen van bepaalde pro ducten, die zelfs door kinde ren worden ingenomen, op de dopinglijst. Zoetemelk vervolgt: „Vol gens de rapporten zou het gaan om nandrolan, naar het schijnt een hormoonpro- dukt, dat volgens professor Van Rossum van de univer siteit in Nijmegen hetzelfde is als toiesteron, als je nou weet dat ik in de Tour van 1979 betrapt ben op het ge bruik van toiesteron, dat toen net op de verboden lijst was gekomen, dan geloof je toch zeker niet dat ik het zelfde nog een keer ga inne men. Twee keer voor het zelfde betrapt worden. Dat is toch niet mogelijk." Maar de twee analyses spreken toch klare taal? Zoe temelk: „Het is mij echt een raadsel hoe dat spul in mijn lichaam is terechtgekomen. Volgens professor Van Ros sum kan het in van alles zit ten, in vlees bijvoorbeeld. Overigens zeggen zowel professor Van Rossum als dokter Schattenberg, de voorzitter van de medische commissie van de KNWU, dat nandrolan niets met de doping te maken heeft. Zij beweren dat het in het ge heel niet stimulerend werkt. Naar aanleiding van mijn geval gaat de KNWU nu ook stappen bij de UCI (interna tionale wielerbond - red) on dernemen om de dopin- greglementen te laten wijzi gen, zodat onschuldige pro dukten van de lijst worden afgevoerd." Joop Zoetemelk vertelt, af en toe onderbroken door het rinkelen van de telefoon, waarvan de haak tenslotte naast het toestel verdwijnt, zijn verhaal zeer rustig, hij is ook allerminst schichtig. De grootste emoties heeft hij dan ook al lang verwerkt. Emoties, die meteen loskwa men, toen hij vorige week donderdag op de hoogte werd gebracht van zijn 'af faire' Zoetemelk: „In Nan tes, direct na mijn tijdrit en terwijl ik omringd werd door journalisten, werd mij gevraagd naar de dopingca- ravan te komen, daar hoorde ik het nieuws van Jean Court (de doping inspecteur, red.) en die Zwitserse com missaris (Baudin, de voorzit ter van de wedstrijdcommis sarissen. red.). Ik was werke lijk perplex. Toen ik me een beetje had hervonden, zei ik: Ik ben al een keer gepakt. Is dat niet genoeg? Daarna was mijn eerste opwelling om uit de Tour te stappen. Als ik dat inderdaad gedaan had, dan zou dat mijn defi nitieve afscheid van het Zoetemelk - foto anp wielrennen hebben bete kend. De mensen van de KNWU en mijn vrouw Francoise hebben me echter overgehaald door te gaan met de Tour." Het is voor Zoetemelk, die vier jaar geleden niet be straft werd („Het geld, dat ik toen in de Tour verdiend heb, is zelfs uitgekeerd. De contra-expertise, die is aan gevraagd, is om onverklaar bare reden nooit uitge voerd") geen prettige voort zetting geworden. Zoete melk: „Sinds ik van het ge val afwist, heb ik niet meer goed gereden, ik kon mijn gedachten niet bij de koers houden. Onder zulke om standigheden kun je geen topprestaties leveren. Het is ook de reden waardoor ik vandaag na de ravitaillering in de derde groep terecht kwam. Normaal rijd ik al tijd van voren. Ik was echter constant aan het denken. Ik wist dat de contra-expertise, die gisteren in Parijs in aan wezigheid van Van Rossum en Schattenberg is uitge voerd, ook positief was uit gevallen. Ik vroeg me steeds af wanneer ze het bekend zouden maken. Ik was bang dat achter de streep alle journalisten over me heen zouden vallen." Joop Zoetemelk spreekt nu terecht over een verloren Tour („Ik wil nog wel probe ren een bergetappe te win nen"), maar zet zijn weg in de Grande Bouclé zonder schuldgevoel voort. Zoete melk: „Ik ben iemand, die nooit met zijn gezondheid heeft gespeeld, dat ik nu weer ben gepakt, komt op mij over alsof ze mij zoeken. Af en toe krijg ik wel eens het idee dat er voorbeelden worden gesteld in de Tour. Ik vind ook dat er controle moet zijn, want sommigen gaan echt te ver. Er zou ech ter beter een limiet gesteld kunnen worden. Nu wordt het steeds moeilijker om je vak uit te oefenen. Na wat mij nu weer is overkomen, was de grens voor mij bijna bereikt. Als ik niet zoveel van het fietsen had gehou den, zou ik ondanks aan drang van derden haar huis zijn gegaan."

de Stem | 1983 | | pagina 7