n wwmt 10,00 ker Kloosterleven heeft me altijd aangetrokken Duizend gulden voor rijden onder invloed Kijken en genieten Invoering betaald parkeren in Goes Bilderbergprijs voor Jean Jacques Jouret Gouden zuster Leij graaf uit Hulst: LeNSPAG 13 JUL11983 BIBTIM VAN ZEELAND Nierstein, ontaine iter, 399 69 199 osezalm, ssaté, are shag, beoefenaren Plaatselijk nieuws Axel Hengstdijk Kloosterzande Sint-Jansteen IRuime zege pOA-leden in [tengelwedstrijd 1 - 1 Kk )rt wippen -ZEEUWS M. van Hekken wint provinciaal concours Barcelona T18 PAGINA ZEELAND 2 lik 212 gram249 3 van 12 t/m 16juli as /W/JWr stokjes 99 im.VrijProdukt ZlU SlAG elke maand :hnieken voor i groepen nummer gratis toe. Van onze correspondent HULST - „Als ik opnieuw moest beginnen, dan zou ik meteen weer in het klooster treden, ondanks dat er heel veel veranderd is. Het kloosterleven heeft me altijd aangetrokken, ook al was het vroeger strenger. Bijvoorbeeld toen ik nog maar een paar weken in het klooster was overleed mijn vader en mocht ik niet naar huis". Aan het woord is zus ter Leijgraaff (haar kloosternaam is zuster Isfrida), die dit jaar het gouden kloosterjubileum viert. De juiste datum is 12 augus tus. Die dag is er in de kapel van het klooster van Baude- loo aan de Grote Markt in Hulst een eucharistievie ring, waarbij deken J. Aarts uit Middelburg de voorgan ger zal zijn. Na de dienst is er in het klooster een intie me samenkomst van de me dezusters en de jubilaresse. Zuster Leij graaf is op 17- jarige leeftijd in Roosendaal in de Orde van de Francis canessen getreden, thans be kend onder de naam Zuster Franciscanessen van Maria- dal. Nadat ze in 1936 de eeu wige gelofte had afgelegd, werd ze tewerk gesteld als administratrice van de huis- houdschoool in de Nieuw- straat te Breda. Achtereen volgens heeft ze in verschil lende tehuizen gewerkt en nu zit ze alweer 36 jaar in Hulst. „Het zou me werke lijk een offer kosten om Hulst te verlaten", aldus de jubilaresse. „Toen ik in Hulst met de administratie begon waren er maar drie klassen en toen ik er later om gezondheids redenen mee ophield waren er wel twintig. In Hulst heb ik ook mijn 25-jarig ambts jubileum aan de school ge vierd. In al die jaren heb ik ontzettend veel mensen le ren kennen". Daarom is er op 20 augustus in Het Bonte Hert gelegenheid om haar te feliciteren, van 14 tot 15.30 uur. Het zal zuster Leij graaff, die bekend staat als iemand die altijd klaar staat om een ander te helpen, ze ker op die dag niet aan be langstelling ontbreken. Gouden zuster Leij graaf FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondent GOES - Vanaf maandag 18 juli moet er op de Grote Markt en in de Singelstraat in Goes betaald worden voor een parkeerplaats. Vanaf die dag zijn de parkeerautomaten in werking en moet vijftig cent ingeworpen voor ieder te parkeren half uur. De ma ximum parkeertijd is twee uur. Er moet betaald worden vanaf maandag tot en met zaterdag tussen 9.00 en 18.00 uur. Op don derdag moet er voor het parkeren tot 21.00 uur 's avonds worden betaald. 3'" -r 'üt '1 Bridge - Bridgeclub Axel speelde de eerste wedstrijd van de zomercompetitie. Aan het eind van de avond werd tevens de uitslag van de voor jaarscompetitie bekend ge maakt. Uitslag eerste wed strijd zomercompetitie: 1. he ren Olyslager-Bode, 2. heren Maris-Lindenbergh, 3. me vrouw Kock-de heer Pel, 4. he ren van Bambost-Scheele, 5. heren van de Heiden-Mosse- velde. Uitslag voorjaarscom petitie: A-lijn: 1. de heer Pel, 2. mevrouw Pel, 3. mevrouw Koek, 4/5. de heren van Bam- bost/Moeliker. B-lijn: 1. de heer Bode, 2. de heer Arnoldi, 3/4. de heren Maris/Linden- bergh, 5/6. mevrouw Geilleit/ de heer Geilleit jr. Hengelwedstrijd - De hengel- club De Vogel houdt op zater dag 16 juli in het viswater De Vogel de tweede clubwed strijd. Er wordt gevist van 17.00 tot 20.00 uur in het zuide lijk gedeelte van de Vogel in de weilanden van landbouwer De Koek. Inschrijving en prijsuitreiking vinden plaats in het café van P. de Waal te Hengstdijk. Oud papier - Door de voetbal vereniging Hontenisse wordt steeds de 3e zaterdag van de maand oud papier opgehaald. Nu is dit in verband met de bouwvakvaknatie verplaatst van 16 juli naar zaterdag 30 juli. De bewoners wordt ge vraagd het oude papier dus die dag buiten te zetten. Schiéting - De schutterssocië- teit St.-Jan houdt vrijdag 15 juli in café Sport een avond- vakantieschiéting op twee staande wippen. De eerste pij len worden te 19.30 uur afge schoten. De wippen worden bij invallen van de duisternis verlicht. Avondmissen - Omdat niet steeds bekend is of een pries ter beschikbaar is om in de pa rochiekerk van de H. Johan nes de Doper een avondmis op te dragen, zal hieraan bekend heid worden gegeven door het luiden van de kerkklokken. Van onze correspondent MIDDELBURG - Vorig jaar december zat de 23-jarige J. A. B. uit Arnemuiden op het Veerplein in Perkpolder wat in zijn auto te dutten. Toen hij er door een beambte van de veerdienst op werd gewezen dat hij in de richting van de pont kon rijden, ramde hij een slagboom, waarbij de voorruit van zijn auto werd verbrijzeld. Aan boord werd hij door het PSD - personeel in de gaten gehouden. In Kruiningen werd de man door de politie aangehouden. Hij bleek 0,94 promille alcohol in zijn bloed te hebben. buiten gegaan. Daar werd de oude vete nieuw leven inge blazen met de ten laste gelegde klap. S. had ruzie met zijn vroegere kamerverhuurder omdat deze hem, terwijl hij zelf nog op zee was, de kamer had opgezegd en de spullen van S. had verwijderd. Geëist werd vierhonderd gulden. Mr. Witsiers vonniste de helft van het bedrag voorwaardelijk. De 33-jarige S. v. d. B. uit- Goes hoorde negen maanden ontzegging, negenhonderd gulden boete en twee weken voorwaardelijke gevangenis straf tegen zich eisen wegens het overtreden van artikel 26 van de wegenverkeerswet. Hij bevond zich met 1,54 promille alcohol in het bloed achter het stuur. Conform de eis werd hij veroordeeld. De werkloze v. B. zei dat hij zonder rijbewijs erg moeilijk een baan zou kunnen vinden. De politierechter wees hem in reactie op de mogelijkheid gratie te vragen. B. werd ook ten laste gelegd een stilstaande auto te hebben aangereden. Dat was in Arne muiden bij' een café gebeurd. I De officier jnr. Beaumont eiste duizend gülden boete, vier maanden voorwaardelijke ontzegging met een proeftijd van twee jaar. Politierechter mr. Witsiers vonniste conform de eis. In Zeeuwsch-Vlaanderen is vorig jaar de 20-jarige scholier N. T. B. uit IJzendijke met zijn auto in de berm tegen een boom geraakt. Na de bloed proef bleek een alcoholpromil lage van 1.75. „Als mensen dat voor het eerst overkomt, we ten ze de weg naar hun auto j niet eens meer te vinden", al dus de officier. Hij hield echter wel rekening met de persoon lijke omstandigheden van de scholier en eiste vijfhonderd gulden boete en een ontzeg ging van zes maanden. Con form werd hij veroordeeld. De 40-jarige matroos S. uit Axel verscheen voor de poli tierechter omdat hem mishan deling ten laste is gelegd. Hij had zij n oude hhurbaas D. C. een klap om zijn oren gegeven. S. was zijn oude huurbaas in een café opnieuw tegengeko men en achter hem aan naar Jean Jacques Jouret (links) ontvangt de prijs uit inden van de heer R. F. Nijhof lid van de Raad van Bestuur van de Bilderberg Groep Van een onzer verslaggevers WEUW-NAMEN - Jean Jacques Jouret uit Nieuw-Namen •eft de Bilderbergprijs gewonnen. Jean Jacques Jouret is afge studeerd aan de Middelbare Horecaschool in Tilburg. De Bilderbergprijs wordt jaarlijks beschikbaar gesteld aan de taste afgestudeerde leerling van een Middelbare Horecaschool u Nederland en bestaat uit een buitenlandse reis met een op de Ifioreea gericht educatief karakter. Iedere Middelbare Horecaschool wijst een leerliong aan. Uit pze kandidaten wordt door een commissie, bestaande uit hore- tamensen, de winnaar gekozen. De prijs is bedoeld als aanmoe- pging. - In het kader van jaarlijkse tweekamp ®en de hengelaarsvere- j'ig Geduld Overwint -j-les (GOA) te Axel en de ungse hengelaars te Clin- 5 werd afgelopen zater- ""denerSte- Yedst'?jd gS" "en. Gevist werd op de rspuisewatergang. 1 de GOA-zijde traden Weinemers in het strijd- Poudi ■Moei De Clingse afvaardiging viel met 12 leden wat tegen. Overigens speelt dit bij het op maken van het eindklasse ment geen rol, want deze wordt bepaald door het ge wicht van het aantal vissen per club te delen door het aan tal deelnemers. Hierdoor kwa men de GOA-leden op een ge middelde van 453 gram per deelnemer en de bezoekers op 222 gram. De individuele uit slag was als volgt: 1. W. van Bambost met 3420 gram, 2. A. van Kampen sr. 2160 gram, 3. F. Lippens 810 gram, 4. A. Par- mentier 770, 5. H. de Clercque 710 gram, allen van GOA. "'"WEEl itieweek dt va: - Kinderva- In de eerste brief(kaart) naar: i| irdnr 65. 6500 WC Nijmegf_n>X - in ae eerste an augustus wordt er in EÏÏ®1 kindervakantie- en gehouden- Van 1 ttjVj.met 5 augustus worden iet c. n georganiseerd op tóderd naaètdeZaed«k' Vsint Nieuwenhuizen fw^aandag met een ope ist °m 5 augustus Bdu bosreis naar Bos- F noeven gemaakt. ksivr* w nachtconcours - In de nacht van vrijdag 5 op zaterdag 6 augustus wordt op de Boule vard in Vlissingen een midzo mernacht „standwerkers" concours georganiseerd door de centrale vereniging voor de ambulante handel. Standwer kers uit België, Duitsland, En geland, Frankrijk, Denemar ken, Spanje en Italië, maar ook uit Nederland doen aan dit concours mee. Na het concours treedt om één uur Imca Mari- Veel te klagen over 't weer is er nu toch niet dachten we. Of 't zou de landbouw moeten zijn. Die zal wel al weer behoefte hebben aan 'n buitje, 't Kan toch gauw keren, hè? Nauwe lijks twee maanden geleden was er veel te veel water en nu is er hier en daar al gebrek aan. Toch vreemd eigenlijk dat we daar zo nonchalant mee om springen. Maar laten we 't daar maar niet verder over hebben, want voor de meesten van ons liggen er toch wel wat vrije dagen of een paar mooie week ends te wachten. Wat doe je er mee? Naar buiten natuurlijk; wie nu nodeloos binnen blijft zitten, heeft vast een hekel aan zichzelf. Loop een eind, pak de fiets, desnoods de auto en ga ergens aan een dijk zitten, in een berm, aan de zeedijk of in een bos. Ge niet van het weldadige ge voel dat op zo'n dag niets hoeft en (bijna) alles mag. Begin eens met die paar vierkante meter om U heen te bekijken: zit daar een soort wesp een gat te gra ven; die vuilwitte foezeltjes, die uit de bloem van een gras hangen, zijn dat nu meeldraden; is dat nu een Blauwtje, dat vlindertje daar? Waarom trekken de mie ren in nimmer aflatende ko- lonnes toch die struik in? Wat zoeken ze daar? En vin den ze wat ze zoeken? Zijn dat nu Heelblaadjes die daar bloeien, die gele „margrie ten"? Hoe druk worden die maar even niet bezocht door allerhande insecten! Hoe vlammend mooi is die berm waar de beschermde Aardakers in hun rode over vloed staan te bloeien. Daar verderop een toef Margrie ten. Laat ze staan, als 't kan, dan kan 'n ander er ook nog van genieten. Kunt U, door rustig observeren, vrij nauwkeurig schatten, hoe 't broedresultaat van Merel en Zanglijster is geweest in Uw tuin, in 't naburig plant soentje? Afgaande op wat ik in de struiken van de rode bessen aantref, moet 't hier in de buurt een bijzonder goed seizoen geweest zijn en 't is zeker nog niet klaar, want avond aan avond zit ten zowel merel als Zanglij ster volop te zingen ten te ken dat ze hun territoriale rechten nog niet hebben op gegeven. Trouwens je ziet ze ook op 't grasveldje nog hele sna- Een doodgewoon 'Blauwtje' veis wormen verzamelen er ermee wegvliegen. Een dui delijk teken dat er nog er gens jongen zijn, want als ze voor zichzelf voedsel zoeken, gaat de buit direct naar bin nen. Waar zouden die jon gen zijn? Misschien nog in het nest, of al uitgevlogen, maar nog afhankelijk, er gens tussen de struiken. Vespreid en daardoor minder kwetsbaar voor een rovende kat, een Ekster of Vlaamse gaai. Ze laten zich zo weinig mogelijk zien; met een scherp en luid tsjuuk, tsjuuk, houden ze evenwel contact met elkaar en met de ouwelui, want die worden regelmatig verwacht met een snavel voer. De Torenvalk heeft een goed broedseizoen achter de rug. Er zijn weer heel wat kasten gecontroleerd en de jongen geringd. Misschien vernemen we dan later nog eens iets van ze. Of ze dicht bij huis gebleven zijn, dan wel verre reizen gemaakt hebben. Maar zover is het nog niet. Tot nu toe kregen ze 't eten aangebracht door de ouders. Veel vogels als prooi dit jaar, met name Spreeuwen; daarentegen weinig muizen. Een goed valkenjaar en een slecht muizenjaar zou wel eens samen kunnen hangen natuurlijk. Maar zoals ge zegd, de jongen worden nog niet losgelaten; ze moeten nog leren jagen. Met een beetje geluk kunt U daar ge tuige van zijn. Het lijkt spel: opvliegen met een takje, la ten vallen, weer pakken en zo door, maar het is bittere Heelblaadjes ernst: straks moeten de jon gens zo hun kostje op leren scharrelen. Terwijl ik dit schrijf flitst er een Koolmees langs 't raam. Ja, nou je 't zegt, waar zijn die eigenlijk heen ge trokken toen de jongen wa ren uitgevlogen? Een paar dagen lang was het een drukte van jewelste; het is ook geen peuleschil natuur lijk zicht te houden op zo'n kleuterklas, te zorgen ook dat ieder z'n natje en z'n droogje krijgt en dat ieder veilig door de dag komt. En toen ineens waren ze weg. De pimpels idem dito. En nu ineens weer terug: vast en zeker 't begin van de volgen de ronde! 't Zit er dik in. Langs de andere kant: wat een moed. Opeens realiseer ik me dat je zelfs vanaf een terrasje 't vogelleven kunt gade slaan: 't gierende liefdeleven van de Gierzwaluw als de man nen achter de vrouwen aan jagen. Waar de Zwarte roodstaart na lang zoeken ergens hoog op een dag ge vonden wordt. Waar de zwaluwen in soorten rond de toren jagen en waar hier en daar zelfs de boeiende jacht- methode van de Grauwse vliegenvanger te zien is. Waar het melancholieke ge- koer van de Turkse tortel klinkt en 't mannetje bij iedere „koer" heel stijf en deftig door „de knieën" gaat. Als je bruin wilt worden, moet je 's middags aan de zeedijk gaan liggen. Wil je genieten van de rust, de sil- te, van de jubelende roep van de Tureluur, van de ij verig pikkende Scholeksters op 't slik, dan moet je tegen de avond gaan, als 't volk weg is. De zon zien onder gaan over de Schelde, de kustlijn van Beveland don ker afstekend tegen de hori zon, de tjoempende motor van een binnenschip er tus sendoor, maar toch niet sto rend. Er is op een klein plekje dicht bij huis veel te bele ven, veel te genieten. Waar mee niet gezegd is dat er geen grote stukken met rust en stilte nodig zijn, en dat wat verder weg gaan op z'n tijd niet even waardevol is. Tot slot: er is weer een Ooievaar gezien: zaterda- middag de negende halver wege Lamswaarde en Kui taart nabij 't CHV-gebouw. Gezien door Th. van Jole uit Philippine. Nogmaals: voor verdere meldingen houden we ons aanbevolen. Van onze duivensportmedewerker TERNEUZEN - Aan het pro vinciale concours gehouden vanuit Barcelona werd door 134 oude duiven deelgenomen. In de rij van Zuidbevelandse overwinnaars schaarde zich ook M. van Hekken te Kloetin- ge. Hij won in deze zware overnachtfondvlucht over een afstand van ruim 1100 kilome ter de eerste en tweede prijs. De verdere uitslag was als volgt: 3. J. van Peenen, Souburg, 4. A. de Smit, Sluis, 5. A. van Landschoot, Sluis, 6. G. Serrarens, Stoppeldijk, 7. J. van Peenen te Vlissingen, 8. H. van de Hemel, Philippine, 9. W. Muller, Wilhelminadorp, 10. H. Wijnacker. Henestdiik. Uitslagen wedvluchten vanuit Compiègne: De Postduif te Heikant met 454 jonge duiven 939,9 mpm. 1. M. van Hove, 2. R. Kegels, 3. R. de Laruel- le, 4. R. Clapdorp, 5 en 7. G. van Heijden, 6. P. Matthijs, 8. Joh. de Block, 9. J. van Gassen, 10. Th. de Waal. Verwachting te Axel met 399 jonge duiven 941,8 mpm. 1 en 2. G. Meijer, 3. J. Nolet, 4. A. de Waal, 5. J. de Houx, 6. H. de Waal, 7. A. Fenhout, 8. Vorstenbos bv., 9. J. Giele, 10. F. Verschelden met 81 oude duiven 951,3 mpm. 1. J. Weesepoel, 2. F. Verschelden, 3. J. Verstraeten, 4. K. Nolet, 5. C. den Engelsman. Eerlijk Vreest Niemand te Stop peldijk met 55 oude duiven 940,3 mpm. 1,2 en 4. J. Wentzler, 3 en 5. J. Duerinck met 95 jonge duiven 899,9 mpm. 1. R. Duerinck, 2 en 4. L. van Leemput, 3. J. Boeijkens, 5. B. Burm. Recht voor Allen te Sluis met 155 jonge duiven 984 mpm. 1. F. Baas en zoon, 2 en 7. H. van Damme, 3. A. Dierckx, 4. A. Le Clercq, 5. M. Baert, 6 en 8. G. Tanghe, 9. J. Cop- pens-Focke, 10. A. de Smit en zoon met 44 oude duiven 954 mpm. 1,2 en 3. F. Baas en zoon, 4. A. Le Clercq, 5. M. van de Bussche. De Zwaluw te Kwadendamme met 249 jonge duiven 942 mpm. 1. P. van Stee, 2. J. Bal, 3. A. Arrebout, 4 en 9. R. de Koster, 5 en 6. J. Wauterse, 7. J. van 't Westeinde, 8. Steenbak ker-Goud, 10. J. Beulens met 140 oude duiven 958 mpm. 1. M. Bou- dens, 2. H. Beulens en zoon, 3. J. Raas, 4. Steenbaijer-Goud, 5. J. Wouterse. Blauwe Doffer te Hansweert met 9 jonge duiven. 1,3 en 7. De Ke- ijzer en zoon, 2. A. Dommanchet, 4 en 6. Comb. Van de Borgt, 5. J. d'Hooghe, 8. De Klerk en zoon, 9. A. de Leeuw, 10. C. Zuidweg met 121 oude duiven 1. J. d'Hooghe, 2 en 5. J. Blom, 3. De Klerk en zoon, 4. De Keijzer en zoon. De Zeeuw te Goes met 520 jonge duiven 976 mpm. 1. H. Koks, 2. 4 en 6. R. van de Pijl, 3 en 5. en 10. W. de Witte, 7. Hij man en zoon, 8. A. Tres, 9. A. Mulders met 252 oude duiven 971 mpm. 1 en 5. Wagenaar-Toon der, 2. J. Verhaagen, 3. P. Schrijver, 4. 6 en 8. W. de Witte, 7. C. Domini- cus, 9 en 10. Hij man en zoon. ■J|

de Stem | 1983 | | pagina 15