m Sluizen en Stuwen bouwt pijlerdam af GEZOCHT: EEN OPRIT de4in1krant nkoopjes Oostburg en Reimerswaal liggen dwars Ergernis over stort schuimaarde PE STEM ESTANTEN PEStem 2.50 5.* 15.- 2.25 7.90 1.90 8.50 Boer Roelans kan niet op zijn land komen DINSDAG 12 JULI 1983 GIFONDERZOEK OUDE GASFABRIEKEN: IJ1IDDELBURG - Minister livinsemius van Volksgezond- I heid, Ruimtelijke Ordening en 'I milieuhygiëne is akkoord ge- (aan met nader bodemonder- laek op de oude gasfabriek- [slerreinen in Axel, Middel burg, Oostburg en Krabben- I jijke (gemeente Reimers- l waal). A-tkfif&IM j Raad van State stelt Aardenburgse wethouder in het ongelijk otrum. Alleen jtropen- Iroosters in Hulst en Terneuzen WET GROTE KORTINGEN EN 40% i KORTING I 30% KORTING ET 50% KORTING rentie-expi. ^n2ac' Topdirectie rijkswaterstaat Nagevlooid Oplossing Provincie subsidieert restauratie ramschip Deltadienst Nieuwe film over storm vloedkering dagblad voor zuidwest nederland rr^ FF II T20 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers Gedeputeerde Staten heb- I ben de betrokken gemeentebe- I sturen gevraagd of zo spoedig I mogelijk een voorstel aan de I gemeenteraad kan worden ge- I daan om het benodigde geld I beschikbaar te stellen. Hier- |mee kan volgens het college I niet te lang worden gewacht aangezien het onderzoek nog dit jaar moet starten. Zoals bekend wordt van de gemeenten verwacht dat zij het onderzoek betalen tot een maximum van tien gulden per inwoner. Het Rijk betaalt dan de rest. Tevens hebben GS de gemeenten verzocht op voor hand de helft van de geraam de kosten aan de provincie over te maken. Overigens staan Oostburg en Reimerswaal bepaald niet te trappelen om mee te doen aan het nader onderzoek. Bei de gemeenten moeten bij de te verwachten sanering van de fabrieksterreinen elk twee ton per locatie op tafel leggen. Het Oostburgse gemeentebestuur stelde zich al eerder op het standpunt dat de aangetroffen stoffen geen enkele bedreiging vormen voor de volksgezond heid, omdat de voormalige gasfabriek ver buiten de be bouwde kom ligt en er geen plannen bestaan op die plaats ooit woningen neer te zetten. Volgens burgemeester C. Spij kerboer zoekt de gemeente dan ook naarstig naar moge lijkheden om onder de minis teriële beslissing uit te komen. „In ieder geval komt er voor lopig geen raadsvoorstel om een krediet voor het nader on derzoek beschikbaar te stel len", aldus de burgemeester gisteren desgevraagd. Reimerswaal, dat maar liefst vier voormalige PZEM- gasf abrieken binnen zijn grenzen telt, gaat wel akkoord met een nader onderzoek van één locatie te Yerseke. „Maar zeker niet van de andere drie", zegt burgemeester H. Boer. „Alvorens we verplicht wor den ruim acht ton te betalen, willen we eerst afwachten of dat onderzoek voldoende aan knopingspunten oplevert om ook de andere drie terreinen onder handen te nemen". Om dat deze door de provincie in middels al wel op het sane ringsprogramma voor volgend jaar zijn geplaatst, is Reimers waal inmiddels bij de Raad van State in beroep gegaan te gen deze beslissing. foundations lingerie badkleding huishoudtextiel strandmode De Ridder exit OOSTBURG Burchtstraat 3 Umbtenaren bij 1 gemeenten: I Van een onzer verslaggevers |Hl'LST - De ambtenaren van le gemeente Hulst en van de ociale dienst van de gemeente [Terneuzen kunnen, indien zij in tropenrooster wer- I Voor de Hulster ambtena ar betekent dat zij om 06.00 rur 's morgens aantreden en ran één stuk door werken tot 4.00 uur, waarna het gemeen lijk gebouw verlaten kan torden. .Het merendeel van onze «edewerkers maakt hiervan ;ebruik", aldus een woord- 'oerder van de gemeente Mst. „Het heeft enorme oordelen. Niet alleen dat men tmiddags meer tijd voor zich- heeft, maar men kan nu n 06.00-09.00 uur ongestoord Perken aan rapporten enzo- P»rt. Je wordt namelijk niet pet werk gestoord door tele- oontjes en dergelijke". [Andere gemeenten zijn wat pder soepel voor hun perso- M. Zo mogen de Terneuzen- ambtenaren wel gebruik •aken van een variabel werk- ®rna, maar zij mogen niet Mr 16.30 uur het stadhuis Maten. „Een aantal an ons e!int wel 's morgens om 07.30 Jrenkan dan tussen de mid- wanneer het op zijn is, een wat langere pau- nemen". Voor de sociale Paist heeft Terneuzen een pondering gemaakt omdat rs ondergebracht in een ge- F» met een plat dak. j,ie ambtenaren in Oostburg I, n allang met een varia- E Werkschema. „Men kan op pn vroegst om 07.30 uur he men en eis is wel dat men in geval van 09.00-12.00 en r„ 00-16.00 uur op kantoor r omheen kan men dus K®", aldus Personeelsza- F 1 de gemeente Oostburg. PASSINGEN t 20, Axel, tel. 01155-1851 speelgoed - sport en camp Vooroorlogse prij*®n J'-OR ZUIDWEST NEDERLAND voor wit poi rseleiij p.st. Ontbijt Noren Ve«fU2en' Hulst en Goes. ssen en telefoonnum- f °P Pagina 2. helle Feuzen; 1 (piv. Rein van der Wie-chef), Jan Jan- chef), Frank Dey, f Schipper, Cor de «ft u)' Ton Koomen k Huist: Eugène Ver- l,iirt„ Gé van Ber- Oosth g: Henk Post" urg: Co Meertens. ^Punten scande: mevr. Neve, xanderstr. 4, 01148- en nog veel rneerJ i Axel 01155-1224 Me- Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Ex-wethouder Jan de Ridder van Aardenburg heeft gisteren bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State tevergeefs zijn eigen ontslag en de benoeming van zijn opvolger, Willy van Helden, aangevochten. Zeer tegen de gewoonte in deed staatsraad dr. M. Troost wijk ter zitting uitspraak. Daarmee zijn - hoewel het formeel slechts om een voorlo pige procedure ging - het ont slag van De Ridder en de be noeming van Van Helden defi nitief. Na een uiterst kort pleidooi van de zaakwaarnemer van De Ridder, mr. H. den Hollan der, - burgemeester W. Locke- feer volstond met een verwij zing naar een brief die hij de Raad van State 1 juli schreef - concludeerde dr. Troostwijk dat op grond van de wet- AROB (Administratieve Rechtspraak Overheids Be schikkingen) geen beroep te gen benoemingen openstaat. De poging op deze wijze de be noeming van Van Helden on gedaan te maken sneuvelde dus al onmiddellijk. Ontslagkwesties zijn in principe wel vatbaar voor een AROB-beroep, maar zo'n be roep heeft alleen zin als bij het bewuste ontslag nauwkeurig in de Gemeentewet omschre ven vormfouten zijn gemaakt. Die kon ook mr. Den Hollan der niet aanwijzen. denburgse raadscoalitie waar De Ridder deel van uitmaakt, dat de AROB-procedure waarschijnlijk niet verder af gewikkeld zal worden. „We wisten dat onze kansen klein waren, maar na deze uit spraak zijn ze volslagen nihil", aldus Van Rie. „Het heeft geen zin de zaak verder door te zet ten". ii 3 N'„. Ai".. - T EEN FORS uitgevallen bord vertelt de verontruste bewoners van Zandstraat dat de Suikerunie mag doorgaan met het door hun verfoeide storten van schuimaarde. - foto wim kooyman Jan de Ridder.kansloos bij de Raad van State - foto archief de stem Van een onzer verslaggevers ZANDSTRAAT - In het buurtschap de Zandstraat bij Sas van Gent groeit het ongenoegen over een af- valstortplaats van de Sui kerunie. De gemeente Sas van Gent heeft bij de stort plaats een bordje geplaatst waarop aangekondigd staat dat tegen de verleen de hinderwetvergunning geprocedeerd kan worden bij de Raad van State. De F+ortplaats functio neert al enkele tijd illegaal. Op 14 juni is na eerdere be zwaren uit de Zandstraat een hinderwetvergunning verleend. Daarin wordt onder meer bepaald dat slechts dertig dagen per jaar gestort of afgevoerd mag worden en dat alleen bij een windrichting die varieert van zuid-oost tot zuid-west. Ook moet de stortplaats direct na de ak- tiviteiten worden afgedekt met plastic. De schuimaarde is een afvalprodukt van de Sui kerunie, afkomstig uit de bezinkvijvers. Omwonen den spreken ondanks de hinderwetvergunning van 'een puinhoop met veel stank'. Zij suggereren om het afval naar de leeg staande groenvoerdrogerij op het Kanaaleiland bij Sluiskil te brengen. Ook dat pand behoort immers tot de Suikerunie. Het Wijkcomité Zand straat is nog niet tegen de verleende vergunning in aktie gekomen. Voorzitter Jo de Rijk was gisteren wegens vakantie voor een verdere reactie onbereik baar. Overigens loopt de 'bezwaartermijn' van de vergunning nog tot 31 juli. DEN HAAG/ZIERIKZEE - De topdirectie van Rijks waterstaat heeft de Directie Sluizen en Stuwen belast met de verantwoording voor de voltooiing van de stormvloedkering in de Oosterscheldemonding. Sluizen en Stuwen doet dit in samenwerking met de afde ling Waterbouwkundige Wer- Troostwijk liet doorscheme ren dat voor hem de zaak van het begin af duidelijk had ge legen. „Ik had de hele proce dure al nauwkeurig nage- vlooid. De belangrijkste reden dat ik u toch naar Den Haag heb laten komen is dat er mis schien toch formele fouten waren gemaakt die ik over het hoofd had gezien." Aan mr. Den Hollander - De Ridder was zelf wegens va kantie niet aanwezig - zette Troostwijk vervolgens om standig uiteen dat voor de ad ministratieve rechter de ont slagredenen er niet toe doen. In dat verband merkte hij op dat ook wanneer er van een vormfout sprake was geweest, De Ridder nog niet zomaar te rug op zijn stoel had kunnen gaan zitten. „Er is sprake van opgezegd vertrouwen, en dan kun je daarna nog zoveel be sluiten vernietigen, daarmee wordt het vertrouwen niet hersteld." De enige oplossing die hij dan ook zei te zien voor de ont slagen WD-bestuurder en diens politieke geestverwan ten is dat de Aardenburgse raad het vertrouwen in wet houder Van Helden (Gemeen tebelangen) opzegt en De Rid der herbenoemt. Nadat Troostwijk op deze wijze het schorsingsverzoek al had afgehandeld kon hij niet nalaten nog een algemeen oor deel te geven. „Ik heb toch de indruk," zo formuleerde hij voorzichtig, „dat Aardenburg wat moeite heeft met de ge meentepolitiek. Want ik meen me te herinneren dat we daar over al eerder uitspraken heb ben gedaan." Na afloop van de zitting verklaarde woordvoerder Herman van Rie van de Aar- MIDDELBURG - De provin cie Zeeland is van plan om de restauratie van het ramschip Schorpioen te ondersteunen met een gift van 25.000 gulden. Gedeputeerde Staten vinden dat het niet op de weg van het provinciebestuur ligt om de restauratie geheel mee te sub sidiëren, maar zijn voor één keertje wel bereid een waar deringssubsidie te geven. Het college vindt „dat de restaura tie van het ramschip zowel museaal als op het gebied van de roerende monumenten een goede zaak is. Daarnaast kan het gerestaureerde schip een belangrijke toeristische at tractie vormen in de gemeente Vlissingen en de provincie Zeeland". De Zeeuwse staten beslissen op 16 september. DIT ZOU dan de oprit zijn naar het bietenland van boer Roelans - foto wim kooyman ken-West van de Deltadienst in Burghsluis, welke dienst -in sterk afgeslankte vorm- in de tweede helft van de jaren tachtig in Sluizen en Stuwen opgaat. De afdeling Waterbouw^ kundige Werken-West telt thans 125 man. De ingekrom pen afdeling gaat als hoofdaf deling Waterbouwkundige Werken binnen Sluizen en Stuwen opereren. Sluizen en Stuwen heeft ook tot taak ge kregen deze inkrimping uit te voeren. Een en ander gebeurt in het kader van de opheffing van de Deltadienst. De directieraad van Rijks waterstaat heeft voorts beslist dat de Deltadienst, die op dit moment onder meer vestigin gen heeft in Bergen op Zoom, Middelburg, Zierikzee en Burghsluis, in afgeslankte vorm blijft bestaan tot de vol tooiing van de Oosterschelde- werken. De directieraad heeft nadrukkelijk bepaald dat de voortgang van de werkzaam heden aan het Oosterschelde- project voorop moet staan. De versterking van andere Rij kswaterstaatsdiensten met vrij gekomen Deltadienst-me dewerkers begint dus pas wanneer het werk dit toelaat. Zoals onlangs bericht gaat de afdeling Waterbouwkundige Werken-Oost van de Delta dienst in Bergen op Zoom (70 man personeel) over naar de Directie Zeeland van Rijks waterstaat. Het huidige hoofd van de Deltadienst, ir. H. Engel, is en kele maanden geleden be noemd tot opvolger van ir. O. Boom, als hoofdingenieur-di recteur van de Directie Zee- land.De commandowisseling in Middelburg wordt in de loop van volgend jaar ver wacht. Van een onzer verslaggevers HULST - „Kijk, hier moet ik nu komend najaar met mijn bieten op". Vertwijfeld wijst landbouwer A. Roelans naar welig tierende distels, brandnetels en ander struikgewas, waaronder de oprit zou moeten liggen om op het land te geraken. „Het trekt nergens op. Staatsbosbeheer plant wel overal struiken neer, maar onderhouden en fatsoenlijk maken, ho maar". Roelans heeft langs de nabij Graauw gelegen Vlietdijk wel drie opritten die toegang geven tot het naast de dijk gelegen bietenland maar ze zijn to taal onbruikbaar. „Af en toe snoeien ze de bomen eens", zegt hij, „maar ze laten de takken gewoon op de pad liggen". Ter illustratie neemt hij een duik in het dichte struikgewas en haalt er een flinke stam uit. „Ik kan nog wel tien plaatserf hier in de buurt aanwijzen waar het precies hetzelfde is. Overal waar er dijken van Staatsbosbeheer lig gen". Roelans zegt de zaak al verschillende keren bij Staatsbosbeheer te hebben aangekaart, maar gebeurd is er nog niets. Daarom gaat hij nu zelf maar het pad ba nen. De brandnetels zijn al doodgespoten. „Om zo'n op rit berijdbaar te maken ben ik zeker een halve dag bezig, als het niet meer is. Wat denk je dat dat kost? I" Volgens H. Goossens van Staatsbosbeheer hoeft het helemaal niets te kosten. „Als iemand ons belt over distels of overhangende tak ken", zegt hij, „dan staan we er de andere dag. Als iemand last heeft van be planting dan proberen we dat zo vlug mogelijk op te lossen. Maar dan moeten we het natuurlijk wel weten". En Goossens zegt niet be kend te zijn met de proble men van landbouwer Roe lans. „Als hij mij belt, dan proberen we te helpen", al vraagt hij zich af of de inrit ten op de Vlietdijk nog wel officieel als zodanig geboekt staan. Goed nieuws voor Roe- lands is de aankondiging van Goossens dat komend najaar de kaprijke populie ren op de dijk geveld zullen worden. Momenteel hangen de lange takken, tot ergernis van de landbouwer over het akkerland. Bovendien ne men de bomen volgens Roe lans zoveel water op, dat de langs de rand opgroeiende gewassen te weinig water krijgen. Van een onzer verslaggevers ZIERIKZEE - Donderdagmid dag om vier uur gaat in het in formatiecentrum over de Oos- terscheldewerken op het wer- keiland Neeltje Jans een nieu we film over de stormvloedke ring in de Oosterscheldemon ding voor genodigden in pre mière. De film, vervaardigd in op dracht van Rijkswaterstaat en Dosbouw, de aannemerscom binatie die de pijlerdam bouwt, zal na donderdag in de filmzaal van het infocentrum voor het publiek worden ge draaid. Donderdag is het precies vier jaar geleden, dat het info centrum werd geopend.

de Stem | 1983 | | pagina 9